Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με μερικές δεκάδες post ακόμη θα κάνουμε και στατιστική εκτίμηση τι % ανήκει στην κατηγορία 1 και τι % ανήκει στην κατηγορία 2 από τον ελληνόφωνο πληθυσμό που έχει άποψη για το iPhone σύμφωνα με ένα από τα αρχικά post αυτού του "νήματος" ;)

 

Παραφράζοντας τη γνωστή ταινία του James (Bond) ... "Live and let live !" :)

 

K.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

παιδία εχω μπερδευτεί τελείως . Iphone ή κινητό με windows? Θέλω οσο το δυνατό περισσότερη ευχρηστία και αυτονομία στην μπαταρ'ια.

 

Αν δεν προσδιορίσεις και τι είδους ευχρηστία συγκεκριμένα, δε νομίζω να πάρεις καλή συμβουλή!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

εννοώ ευχρηστία στο να στέλνω μηνυμα ,να αποθηκεύω τις επαφές μου , πλοήγηση.Γενικά εύκολο στην χρήση.Μια φορά έκανα τεστ WM και αισθάνθηκα τελείως άσχετος.

Λόγο symbian (Ν95 8G) φοβάμαι μην μπερδευτώ με κάτι άλλο και για αυτό ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον iphone τότε αν είσαι ανάμεσα σε WM και iPhone. Αφού τα πρώτα λες οτι τα δοκίμασες και χάθηκες. Παρόλα αυτά και το iPhone θα είναι μια καινούρια πλατφόρμα στα χέρια σου οπότε καλύτερα δες το πριν αποφασίσεις.
Link to comment
Share on other sites

εννοώ ευχρηστία στο να στέλνω μηνυμα ,να αποθηκεύω τις επαφές μου , πλοήγηση.Γενικά εύκολο στην χρήση.Μια φορά έκανα τεστ WM και αισθάνθηκα τελείως άσχετος.

Λόγο symbian (Ν95 8G) φοβάμαι μην μπερδευτώ με κάτι άλλο και για αυτό ρωτάω

 

Αν σου άρεσε πολύ το ν95 και σε είχε βολέψει θα έλεγα να παραμείνεις σε κάτι παρόμοιο.

Αν παρ' όλα αυτά θες να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό,αφού έχεις δοκιμάσει ήδη τα wm, η λογική λέει να δοκιμάσεις το iphone αυτή τη φορά.

Πάντως να ξέρεις ότι θα σε ξενίσουν πολλά πραγματάκια και θα πρέπει να του δώσεις μεγάλη πίστωση χρόνου πριν αποφασίσεις αν θα το σουτάρεις ή θα το κρατήσεις.

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

προφανώς όποιος τα βλέπει όλα αρνητικά κατά του Iphone ή όλα θετικά υπερ του iphone είναι εκτός πραγματικότητας...

 

Δεν χρειάζεται να είμαστε απόλυτα προκατειλλημένοι υπερ ή κατά.... μια σφαιρική απόψη που αναφέρει και τα δυο είναι πάντα πιο αντικειμενική

myPhones: Ericsson GF768, SE k700i, Sharp V902, sharp V903, Qtek S200, Motorola V3, SE P910i, Nokia 8800 sirocco, SE k810, Sharp 770SH, Nokia N95, Samsung U900 soul, LG kU990 viewty, SE W910, Nokia 5000, Samsung innov8, Apple iphone 3GS, Nokia N82, HTC wildfire, Blackberry bold 9700, Nokia C3-01, Apple iphone 4 16gb, Apple iphone 5 16gb...
Link to comment
Share on other sites

προφανώς όποιος τα βλέπει όλα αρνητικά κατά του Iphone ή όλα θετικά υπερ του iphone είναι εκτός πραγματικότητας...

 

Δεν χρειάζεται να είμαστε απόλυτα προκατειλλημένοι υπερ ή κατά.... μια σφαιρική απόψη που αναφέρει και τα δυο είναι πάντα πιο αντικειμενική

 

Δυστυχώς οι περισσότεροι από εμάς, για να εκφέρουν ειλικρινή αν όχι αντικειμενική άποψη μεταξύ δύο συσκευών θα πρέπει οι ίδιοι να έχουν την ...τρίτη. Βλέπεις η δυσκολότερη υπέρβαση είναι η κριτική της ίδιας μας της επιλογής. :p

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

.................σήμερα το πρωί έκανα την κίνηση και το πούλησα για πολλους και διαφορους λόγους:(

θα σας παρακολουθώ έστω και χωρίς iphone:happy:

 

Εσυ ξερεις καλυτερα. Να σαι καλα :D

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

εννοώ ευχρηστία στο να στέλνω μηνυμα ,να αποθηκεύω τις επαφές μου , πλοήγηση.Γενικά εύκολο στην χρήση.Μια φορά έκανα τεστ WM και αισθάνθηκα τελείως άσχετος.

Λόγο symbian (Ν95 8G) φοβάμαι μην μπερδευτώ με κάτι άλλο και για αυτό ρωτάω

 

Όπως σου είπαν και οι συνάδελφοι, οι παράγοντες της ευχρηστίας που αναφέρεις δείχνουν προς iPhone μεταξύ της επιλογής αυτού ή WM.

 

Πρέπει όμως να έχεις υπόψη σου ότι επειδή στην πραγματικότητα πρόκειται για ένα μικρό υπολογιστή, ο δεύτερος παράγοντας που αναφέρεις, η αυτονομία της μπαταρίας, δεν συγκρίνεται με την αυτονομία που δίνουν πιο κλασικά κινητά ή ακόμη και κάποιες wm συσκευές. Θα πρέπει να υπολογίζεις με λογική χρήση (ας πούμε 1 ώρα τηλεφωνήματα και 2 ώρες web browsing / email με wifi καθώς και χρήση bluetooth handsfree) αυτονομία της τάξης της μιας εργάσιμης ημέρας. Υπάρχουν κάποιες τεχνικές να αυξήσεις αυτή την αυτονομία, αλλά στην πραγματικότητα το κάνεις κουτσουρεύοντας λειτουργίες του κινητού οπότε είναι θέμα επιλογών. Πάντως στην πραγματικότητα αυτή η έλλειψη μεγάλης αυτονομίας είναι διαχειρίσιμη αν έχεις τη δυνατότητα να συμπληρώνεις κατά τη διάρκεια της ημέρας ρεύμα (π.χ. σε αυτοκινητο πηγαινοντας / γυρίζοντας στο χώρο εργασίας σου ή στο χώρο εργασίας σου αν έχεις πρόσβαση σε πρίζα ή σε υπολογιστή ).

 

Δεν μου είναι προφανές πάντως από τη χρήση που περιγράφεις γιατί θέλεις τόσο ευέλικτη συσκευή. Πιθανόν ένα πιο κλασικό κινητό να σε "ταλαιπωρήσει" λιγότερο ειδικά αν δεν είσαι πολύ του "ψαξίματος".

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θελω αμεση απαντηση ειπα να ρωτησω και στους παλιοφιλους απο το HD!!

 

Επειδη εχω ενα προβλημα στην αναπαραγωγη μουσικης μετα απο κληση λεω να κανω κανενα update μηπως φτιαξει!

Μεχρι ποια εκδοση μπορει να γινει jailbreak?

 

Λιγη βοηθεια γιατι τον τελευταιο καιρο ασχολουμαι με το HD και δεν παρακολουθω καθολου τις εξελιξεις στο iphone 3G!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θελω αμεση απαντηση ειπα να ρωτησω και στους παλιοφιλους απο το HD!! Λιγη βοηθεια γιατι τον τελευταιο καιρο ασχολουμαι με το HD και δεν παρακολουθω καθολου τις εξελιξεις στο iphone 3G!

 

μεχρι και την τελευταια, την 3.1.2 για 3GS απο Ελλαδα (unlocked) :D

Για 3G μαλλον και εδω μεχρι και την τελευταια, την 3.1.2, αλλα ας απαντησει καποιος αλλος που ξερει στα σιγουρα :worry:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ Κωστα!!

Ας απαντησει καποιος και για το 3G σιγουρα!

Kαπου βεβαια διαβασα για χαλια αυτονομια μετα απο update στην 3.1.2...... αν ειναι τοσο χαλια μπορω να περασω πιο παλια?

Link to comment
Share on other sites

Να διορθώσω το παραπάνω μήνυμά μου μιας και δεν φαινόταν γιατί εντυπωσιάστηκα πάρα πολύ και δεν έχω ξαναδεί κάτι αντίστοιχο...

 

http://img38.imageshack.us/img38/2633/596522553.jpg

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ Κωστα!!

Ας απαντησει καποιος και για το 3G σιγουρα!

Kαπου βεβαια διαβασα για χαλια αυτονομια μετα απο update στην 3.1.2...... αν ειναι τοσο χαλια μπορω να περασω πιο παλια?

 

Μπορεις να βαλεις την 3.1 την επισημη με shift+restore, αν την κατεβασεις πρωτα απο εδω, η ακομη και την 3.0.1 νομιζω :cool:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Να διορθώσω το παραπάνω μήνυμά μου μιας και δεν φαινόταν γιατί εντυπωσιάστηκα πάρα πολύ και δεν έχω ξαναδεί κάτι αντίστοιχο...

 

http://img38.imageshack.us/img38/2633/596522553.jpg

 

 

Ούτε για πλάκα.. Θα είχε σπάσει η βελόνα του σκληρού πρώτα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε για πλάκα.. Θα είχε σπάσει η βελόνα του σκληρού πρώτα :lol::lol::lol:

 

E μα δεν ηθελα να του πω τιποτα, αλλα ......................... :lol: :p :lol: :p :lol:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά... Πανεπιστήμιο Κρήτης.....

 

Έπαθα και εγώ σοκ όταν το είδα..

 

Αλλά θα με προκαλέσω και θα σας φέρω άλλο ένα καλύτερο.. Από το Ι.Τ.Ε.-F.O.R.T.H. μια μέρα που λένε ότι έχει σαφώς ανώτερη και καλύτερη σύνδεση εκεί....!:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως οποιοσδήποτε γίνεται μέλος σε ένα forum, το κάνει για να εκφέρει (στην καλύτερη των περιπτώσεων) την αντικειμενική του άποψη :)

 

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί το ζητούμενο θα πρέπει να είναι η αντικειμενικότητα σε αυτές τις συζητήσεις. Φυσικά και εκφράζουμε υποκειμενικές απόψεις και αυτό είναι που κάνει τις συζητήσεις ενδιαφέρουσες. Μία υποκειμενική άποψη δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και ανειλικρινής.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και εκφράζουμε υποκειμενικές απόψεις και αυτό είναι που κάνει τις συζητήσεις ενδιαφέρουσες.

 

Πραγματικό ενδιαφέρον θα είχαν τέτοιες συζητήσεις, αν οι συνομιλητές έστω στα πλαίσια της υποκειμενικότητας ήταν σε θέση να ξεπεράσουν την νοοτροπία του "ότι έχω και όσο θα το έχω είναι το καλύτερο", κάτι που εκτός εξαιρέσεων δεν συμβαίνει, με αποτέλεσμα η ανάγνωση των μηνυμάτων οποιουδήποτε forum (και blog, και review κλπ) να έχει καταντήσει προβλέψιμη, γραφική και εντελώς βαρετή. :p

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Με βρίσκεις 100% σύμφωνο! :)

 

Θα διαφωνήσω μόνο στην γενίκευση. Σε ξένα fora μπορείς να διαβάσεις άκρως ενδιαφέρουσες ανταλλαγές τεκμηριωμένων απόψεων (και όχι ύβρεων) σε απολαυστικές πραγματικά συζητήσεις.

 

Εδώ αναλωνόμαστε σε γκρίνιες και στατιστικές της παρέας.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω μόνο στην γενίκευση. Σε ξένα fora μπορείς να διαβάσεις άκρως ενδιαφέρουσες ανταλλαγές τεκμηριωμένων απόψεων (και όχι ύβρεων) σε απολαυστικές πραγματικά συζητήσεις.

 

Δεν γενικεύω φίλε perikli, γι΄αυτό και τόνισα πως υπάρχουν εξαιρέσεις. :happy: Ωστόσο αυτές οι εξαιρέσεις είναι πολύ λίγες. Και δεν μιλώ για εμάς τους Έλληνες που με το μεσογειακό μας ταμπεραμέντο καταφέρνουμε να κάνουμε και την καλημέρα καυγά, αλλά και για ξένους.

 

Προσωπικά πάρα πολύ σπάνια πια τυγχάνει να διαβάζω "ειλικρινείς" απόψεις απαλλαγμένες από το φανατισμό της όποιας προτίμησης. Και ειλικρινά δεν με ενοχλεί ο υπερτονισμός των "θετικών" κάποιας συσκευής από τον κάτοχό της, αλλά η απόλυτη σχεδόν σιωπή του σχετικά με τα "αρνητικά" της. Μέχρι βέβαια να αγοράσει το επόμενο μοντέλο, οπότε ξαφνικά έρχεται η ...επιφώτιση και αρχίζει να θυμάται τα πολλά "πλην" του προηγούμενου δικαιολογώντας (στον εαυτό του) την νέα του επίσης "κορυφαία" προτίμηση. Και ούτω καθεξής... :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Δεν γενικεύω φίλε perikli, γι΄αυτό και τόνισα πως υπάρχουν εξαιρέσεις. :happy: Ωστόσο αυτές οι εξαιρέσεις είναι πολύ λίγες. Και δεν μιλώ για εμάς τους Έλληνες που με το μεσογειακό μας ταμπεραμέντο καταφέρνουμε να κάνουμε και την καλημέρα καυγά, αλλά και για ξένους.

 

Προσωπικά πάρα πολύ σπάνια πια τυγχάνει να διαβάζω "ειλικρινείς" απόψεις απαλλαγμένες από το φανατισμό της όποιας προτίμησης. Και ειλικρινά δεν με ενοχλεί ο υπερτονισμός των "θετικών" κάποιας συσκευής από τον κάτοχό της, αλλά η απόλυτη σχεδόν σιωπή του σχετικά με τα "αρνητικά" της. Μέχρι βέβαια να αγοράσει το επόμενο μοντέλο, οπότε ξαφνικά έρχεται η ...επιφώτιση και αρχίζει να θυμάται τα πολλά "πλην" του προηγούμενου δικαιολογώντας (στον εαυτό του) την νέα του επίσης "κορυφαία" προτίμηση. Και ούτω καθεξής... :)

 

φαινόμενο γνωστό στο χώρο του marketing και ως "cognitive dissonance", σε ελεύθερη μετάφραση "γνωστικός αποσυντονισμός" :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Όταν έρχεται SMS ανοίγει ένα παράθυρο που δείχνει τον τηλ. αριθμό και Προβολή ή ακύρωση. Πως απενεργοποιείται αυτό?

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

FORMAT FACTORY πολυ καλη εφαρμογη και απιστευτα γρηγορη,,για μετατροπη βιντεο καταλληλα για τα iphone και δυνατοτητα ενσωματωσης υποτιτλων srt αν ειναι χορια απο την ταινια σας,

μετατρεπει ταινια σε κανα 40λεπτο

http://www.formatoz.com/download.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνουμε σε θέματα ψυχολογίας και marketing αλλά μη ξεχνάμε πως στη διαδικασία αγορά υπάρχει και το "Post-purchase rationalization" η προσπάθεια δηλαδή δικαιολόγησης της αγοράς με λογικά επιχειρήματα, ακόμα κι αν αυτή έχει γίνει υπο συναισθηματική φόρτιση. Άρα κάποιες συμπεριφορές είναι δικαιολογημένες...

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...