Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρονια Πολλα στους Ευαγγελους και στις Ευαγγελιες :D

Και Χρονια Πολλα σε ολους μας λογω Εθνικης Εορτης :)

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

oπως τα λες ειναι φιλε...

 

τα τρεχεις σε ξεχωριστα windows (παραθυρα) ή τα εχεις και τρεχουν μαζι στην ιδια εικονα (mac + windows) κατι οπως το coherence ;

 

Αναλογα τις αναγκες. Αν χρειαζομαι να δουλευω ταυτοχρονα προγραμματα στα mac τοτε το δουλευω σαν single window, αν η κυρια δουλεια μου ειναι στα windows τοτε foul screen και minimise αν χρειασθω πχ να δω το mail μου στα mac.

 

Χρονια Πολλα σε ολους.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

 

Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και στο έθνος μας!!!

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλα, χρόνια πολλά ρε μεγαλε, και καλημεροκαλησπερα σε όλους :)

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν!

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη χρόνια πολλά!!

 

Χρονια πολλά και στους υπόλοιπους της παρέας!!!

 

Την καλησπέρα μου!!!

 

Είναι νωρίς να βγάλω συμπεράσματα, αλλά είναι ωραία και χωρίς το jailbreak. Ο χρόνος θα δείξει!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://img708.imageshack.us/img708/8938/imageqyt.jpg

Δείτε εδώ!!!! Το ξέρατε;

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by soom
Link to comment
Share on other sites

http://img708.imageshack.us/i/imageqyt.jpg/

Δείτε εδώ!!!! Το ξέρατε;

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αλέξανδρε εγώ δεν μπορώ να δω την φωτογραφία σου από τον Safari. Την άνοιξα σε ξεχωριστό παράθυρο. Δεν πιστεύω να υποστηρίζει και ελληνική γλώσσα?

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά στον Βαγγέλη (plavi) και κάθε άλλο εορταζοντα/ουσα σήμερα!

 

Χρονια Πολλα στους Ευαγγελους και στις Ευαγγελιες :D

Και Χρονια Πολλα σε ολους μας λογω Εθνικης Εορτης :)

 

Αναλογα τις αναγκες. Αν χρειαζομαι να δουλευω ταυτοχρονα προγραμματα στα mac τοτε το δουλευω σαν single window, αν η κυρια δουλεια μου ειναι στα windows τοτε foul screen και minimise αν χρειασθω πχ να δω το mail μου στα mac.

 

Χρονια Πολλα σε ολους.

 

Καλησπέρα!!!

 

Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και στο έθνος μας!!!

 

Βαγγέλα, χρόνια πολλά ρε μεγαλε, και καλημεροκαλησπερα σε όλους :)

 

Βαγγέλη χρόνια πολλά φίλε!

 

Καλησπέρα και από εμένα! Χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν!

 

Βαγγέλη χρόνια πολλά!!

 

Χρονια πολλά και στους υπόλοιπους της παρέας!!!

 

Την καλησπέρα μου!!!

 

Είναι νωρίς να βγάλω συμπεράσματα, αλλά είναι ωραία και χωρίς το jailbreak. Ο χρόνος θα δείξει!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:):):):):)

Χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν και μία ευχή για όλους μας...καλή πρόοδο σε όλους μας....

Ευχαριστώ και πάλι.........

Αλέξανδρε είναι καλή ιδέα αυτό που έκανες, μήλο χωρίς jb. λες????θα δω...

Την καλημέρα μου σε όλους.....

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε εγώ δεν μπορώ να δω την φωτογραφία σου από τον Safari. Την άνοιξα σε ξεχωριστό παράθυρο. Δεν πιστεύω να υποστηρίζει και ελληνική γλώσσα?

 

 

 

Διορθώθηκε από τον Mac... Κάποια μλκία έκανα με το πρόγραμμα του imageshack στο iPhone και το upload... Δεν ξέρω τι και πως! Βασικά δεν ήταν και το link για την φωτογραφία αυτό... :wacko: ήταν η πρώτη μου προσπάθεια! Σιγά σιγά θα τα καταφέρω!!!

 

Τώρα το είδα: Όχι δεν υποστηρίζει ελληνικά! Μόνο αγγλικά. Το γράφει εξάλλου! :)

Edited by soom
Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε είναι καλή ιδέα αυτό που έκανες, μήλο χωρίς jb. λες????θα δω...

Την καλημέρα μου σε όλους.....

 

Καλημέρα Βαγγέλη!

 

Λοιπόν, εγώ δεν το έχω μετανοιώσει ακόμα. Μου αρέσει! Βέβαια είμαι μόλις λίγες ώρες με αυτό! Η μπαταρία δεν βλέπω κάποια τραγική διαφορά. Αλλά αντί να χάσω 13% στο βράδυ που έχανα πριν (με όλα ανοιχτά κανονικά), έχασα 6%. Λιγότερο από το μισό! Αλλά βέβαια δεν το έχω αφήσει από το χέρι μου από την αναβάθμιση και μετά...

 

Δεν ξέρω κατά πόσον αξίζει ή όχι. Αλλά μικροβελτιώσεις βλέπω (νομίζω ίσως;:confused:)...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είμαι σε καμία περίπτωση απόλυτος αλλά μετά από 1 ακριβώς χρόνο χωρίς jailbreak πιστεύω ότι η φασαρία και το χάσιμο χρόνου που συνεπάγεται υπερβαίνει κατα πολύ το οποίο όφελος είτε αυτό είναι καλλωπιστικο (πχ winterboard) είτε πρόσθετης λειτουργικότητας (τίποτα πραγματικά ουσιαστικό για τους περισσότερους χρήστες δεν λείπει πια) είτε οικονομικό (ας πιούμε ένα καφέ λιγότερο δεν είναι τόσο μεγάλο πια το κόστος των εφαρμογών που πραγματικά χρειαζόμαστε).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, το ίδιο σκέφτομαι και εγώ και για αυτό το εγκατέλειψα το JB (ίσως προσωρινά, κρατάω μια επιφύλαξη, αν και δεν το βλέπω)...! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βαγγέλη!

 

Λοιπόν, εγώ δεν το έχω μετανοιώσει ακόμα. Μου αρέσει! Βέβαια είμαι μόλις λίγες ώρες με αυτό! Η μπαταρία δεν βλέπω κάποια τραγική διαφορά. Αλλά αντί να χάσω 13% στο βράδυ που έχανα πριν (με όλα ανοιχτά κανονικά), έχασα 6%. Λιγότερο από το μισό! Αλλά βέβαια δεν το έχω αφήσει από το χέρι μου από την αναβάθμιση και μετά...

 

Δεν ξέρω κατά πόσον αξίζει ή όχι. Αλλά μικροβελτιώσεις βλέπω (νομίζω ίσως;:confused:)...:shifty:

 

Ε μα εκει ειναι η διαφορα. Χωρις JB με ολα ανοικτα δεν εχανα πανω απο 4% σε 7 ωρες.

Φαντασου λοιπον ενα νορμαλ χρηστη που το χρησιμοποιει φυσιλογικα οχι σαν κι εμας που το σκαλιζουμε ολη την ωρα, ποσο κερδος θα εχει στην διαρκεια της μερας που θα βρισκεται σε sleep η και σε ομιλια αφου ειναι ελαχιστη η καταναλωση με κλειστη οθονη.

 

Και στην ταχυτητα υπάρχει διαφορα αλλα δεν φαινεται αμεσως με το που κανεις εγκατασταση τις Cydia εφαρμογες. Σιγα σιγα αρχιζει και πεφτει οσο προσθετουμε και οσο ανεβαινει το κασε τους.

Δεν ειναι σπουδαια αλλα ειναι ορατη.

Σε δοκιμες που ειχα κανει, με τα πραγματικα απαραιτητα και οχι καλοπιστικα τα πραγματα ηταν πολυ καλα τοσο σε καταναλωση οσο και ταχυτητα.

Για μενα τις δυνατοτητες του JB χρειαζονται κυριως οσοι βρισκονται μακρια απο pc την μεγαλυτερη διαρκεια της μερας.

 

Το ζητημα ειναι να δωθουν - ελευθερωθουν αυτα που ειναι απαραιτητα και απο εκει και περα οποιος θελει παιχνιδια και μετατροπες ας κανει οτι θελει.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είμαι σε καμία περίπτωση απόλυτος αλλά μετά από 1 ακριβώς χρόνο χωρίς jailbreak πιστεύω ότι η φασαρία και το χάσιμο χρόνου που συνεπάγεται υπερβαίνει κατα πολύ το οποίο όφελος είτε αυτό είναι καλλωπιστικο (πχ winterboard) είτε πρόσθετης λειτουργικότητας (τίποτα πραγματικά ουσιαστικό για τους περισσότερους χρήστες δεν λείπει πια) είτε οικονομικό (ας πιούμε ένα καφέ λιγότερο δεν είναι τόσο μεγάλο πια το κόστος των εφαρμογών που πραγματικά χρειαζόμαστε).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Θα συμφωνήσω στα περισσότερα. Βέβαια υπάρχουν κάποιες εφαρμογές οι οποίες δεν κοστίζουν όσο ένας καφές. Αναφέρομαι κυρίως στις εφαρμογές πλοήγησης οι οποίες κατά την προσωπική μου άποψη δεν αξίζουν σε σχέση πάντα με τις τιμές διάθεσης τους. Ένα ακόμη σημαντικό στοιχείο που δεν καλύπτεσαι με τα push notifications είναι η ιδέα του multitasking καθώς δεν νοείται για μένα να θέλω να ακούσω μία εκπομπή στο ραδιόφωνο και παράλληλα να μην μπορώ να κάνω ότι άλλο θέλω (surfing, rss reading, chatting κτλ). Πάντα βέβαια υπάρχει το υποκειμενικό στοιχείο και το πως αντιλαμβάνεται ο κάθε χρήστης την έννοια του smartphone. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Αρτέμη radio streaming στο background μπορείς να κάνεις άνετα με την κατάλληλη εφαρμογή. Δες το Wunder Radio και το Pocket Tunes. Δίνουν και τα δύο τη δυνατότητα να stream-άρεις στο background.
Link to comment
Share on other sites

Αρτέμη radio streaming στο background μπορείς να κάνεις άνετα με την κατάλληλη εφαρμογή. Δες το Wunder Radio και το Pocket Tunes. Δίνουν και τα δύο τη δυνατότητα να stream-άρεις στο background.

 

Νίκο το έχω το WunderRadio αλλά δεν έχω βρει την αντίστοιχη επιλογή. Μπορείς να μου πεις πως γίνεται?

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα Αρτεμη υπάρχουν και κάποια σενάρια χρήσης που δεν καλύπτει μια συσκευή «από το ράφι» όπως το θέμα του ραδιοφώνου αλλά αν λαβεις υπόψη ότι γι αυτό το παράδειγμα θέλεις wifi γιατί δεν έχει νόημα να τρως από το dataplan τότε μπορεί να υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές αν δεν θέλει κανείς να «σπάσει» το τηλέφωνο γι αυτό.

 

Τώρα σε ότι αφορά τις εφαρμογές πλοήγησης δε νομίζω ότι είναι ακριβότερες από όλες τις άλλες πλατφόρμες άρα αυτό έχει να κάνει με την κατηγορία των εφαρμογών και όχι με τη συσκευή. Ασε που προσωπικά θεωρώ ότι είναι λάθος να χρησιμοποιεί κανείς το τηλέφωνο γι αυτή τη χρήση αφού υπάρχουν εξειδικευμένες συσκευές που μπορεί κανείς να έχει μόνιμα γι αυτή τη χρήση ενώ για ευκαιριακη χρήση ακόμη και το google maps είναι μια χαρά :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Πατώντας το audio όταν ακούς ένα σταθμό βγαίνουν οι παρακάτω επιλογές:

 

http://img718.imageshack.us/img718/4913/img0052e.png

 

Αν δεν το βλέπεις εκεί το "Play in background" είναι γιατί το stream είναι σε format τέτοιο που δεν το υποστηρίζει το quicktime με το οποίο θα άνοιγε μέσω safari.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα Αρτεμη υπάρχουν και κάποια σενάρια χρήσης που δεν καλύπτει μια συσκευή «από το ράφι» όπως το θέμα του ραδιοφώνου αλλά αν λαβεις υπόψη ότι γι αυτό το παράδειγμα θέλεις wifi γιατί δεν έχει νόημα να τρως από το dataplan τότε μπορεί να υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές αν δεν θέλει κανείς να «σπάσει» το τηλέφωνο γι αυτό.

 

Τώρα σε ότι αφορά τις εφαρμογές πλοήγησης δε νομίζω ότι είναι ακριβότερες από όλες τις άλλες πλατφόρμες άρα αυτό έχει να κάνει με την κατηγορία των εφαρμογών και όχι με τη συσκευή. Ασε που προσωπικά θεωρώ ότι είναι λάθος να χρησιμοποιεί κανείς το τηλέφωνο γι αυτή τη χρήση αφού υπάρχουν εξειδικευμένες συσκευές που μπορεί κανείς να έχει μόνιμα γι αυτή τη χρήση ενώ για ευκαιριακη χρήση ακόμη και το google maps είναι μια χαρά :)

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Κωστη μου ετσι κι αλλιως ευκαιριακα το χρησιμοποιουμε.

Το θεμα ειναι οτι για να εχεις μια σωστη συσκευη πλοηγησης πρεπει να δωσεις πανω απο 200 ευρω, διαφορετικα σου σπανε τα νευρα τα φτηνα μηχανακια.

Ειναι πολυ αργα ασε που γενικα βαριεσαι την διαδικασια βγαλτο - παρτο στο σπιτι κλπ

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα Κωστα είναι ότι η χρηστικοτητα του τηλεφώνου και του πλοηγου στο αυτοκίνητο δεν ταιριάζουν πολύ καλά. Τι γίνεται για παράδειγμα αν την ώρα που θέλεις να στριψεις χτυπήσει το τηλέφωνο; Υστερα για να βάλεις το τηλέφωνο στο αυτοκίνητο θέλεις πρόσθετα κόστη όπως βάση, φορτιστή. Τέλος οι περισσότεροι από εμάς αλλάζουμε τηλέφωνο ταχύτερα απο ότι συσκευή πλοήγησης άρα αυτά τα κόστη μπορεί να τα αποφύγει κανείς με διαφορετική συσκευή. Εγώ για παράδειγμα έχω ένα ΤιΒο με οθόνη 4 ιντσών 2.5 χρόνια (αδιανοητο τοτε τετοιο τηλεφωνο) και δεν έχω λόγο να το αλλάξω ενώ στο μεταξύ έχω αλλάξει 4 τηλέφωνα.

 

Ασε που αλλά πράγματα πρέπει να κοιτάς για να επιλέγεις smartphone και αλλα συσκευή πλοήγησης.

 

Με όλα αυτά δε θέλω να πω ότι τα smartphones δεν κάνουν για πλοήγηση αλλά ότι δεν είναι τα πλέον κατάλληλα. Όσο είναι και το excel για διαχειριση πινάκων κειμένου. Μπορεί να το κάνει αλλά το word το κάνει καλύτερα. :)

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι αυτό το θέμα με το GPS έχω αρχίσει και το σκέφτομαι από τότε που είχα το HD. Η πλοήγηση είναι μια λειτουργία που δεν χρησιμοποιώ συχνά μιας και εδώ στο Βέλγιο δεν έχω αυτοκίνητο. Οπότε μου είναι χρήσιμο μόνο όταν νοικιάζω αυτοκίνητο για εκδρομες και μερικές φορές στην Ελλάδα όταν έχω το μικρό το αυτοκίνητο γιατί το μεγάλο έχει carpc πάνω.

 

Τώρα τελευταία που έχω περάσει στη φάση του "αγοράζω ό,τι χρησιμοποιώ" άρχισα να σκέφτομαι αν αξίζει να δώσω χρήματα για εφαρμογή GPS για το iPhone. Ή έπρεπε να δώσω 80 ευρώ για το navigon για να με καλύψει πλήρως στις εδώ γύρω χώρες και μέτρια στην Ελλάδα ή να δώσω 30-40 για να πάρω κάτω μόνο με χάρτες BeNeLux που όμως θα με περιόριζε στις μετακινήσεις σε Γερμανία, Γαλλία και Ελλάδα.

 

Αρχίζω λοιπόν να καταλήγω στην αγορά μιας εξειδικευμένης συσκευής πλοήγησης με το turbo-x i50 να είναι η πρώτη επιλογή. Έχει από τους καλύτερους Ελληνικούς χάρτες με δωρεάν αναβαθμίσεις για 3 χρόνια, ενώ ξεκλειδώνει και μπορώ να περάσω και άλλα προγράμματα για να το χρησιμοποιώ όπου και όποτε χρειάζομαι.

 

Το σκέφτομαι σοβαρα..

Link to comment
Share on other sites

Ακομα εχω PNA αλλα δεν μπορω να τα χωνεψω σαν συσκευς.

Πολυ αργα, απαισια οθονη, βεντουζες καλωδια για κατι που θα χρησιμοποιησω μια φορα την εβδομαδα.

 

Ολα τα smartphones τα εχω σε βαση και δουλευω παντα ΒΤ.

Στην οδηγηση δεν εχω κανενα προβλημα γιατι δεν χρειαζεται να κανω τιποτα απαντω με το ΒΤ.

Αν ψαχνω καποιο δρομο και μου τηλεφωνησουν και το pna να εχω, παλι θα χασω την στροφη γιατι θα εχω τον νου μου αλλου.

 

Ειναι μεγαλη ευκολια η αμεσοτητα του τηλεφωνου ως gps για νορμαλ περιστασιακη χρηση. Αν τωεα καποιος θελει να το εχει ανοικτο ακομα και σε δρομους που γνωριζει η ειναι ταξιτζης, θα το καψει το καημενο.

 

Νικο μην βιαστεις το Νεο iphone με τον 1000 αρη θα εχει βελτιωση και στο jps και τα προγραμματα θα τρεχουν αερα χωρις να ζεσταινουν την συσκευη.

 

Εδω ατομα που ασχολουνται με customise προγραμματων πλοηγησης αρχισαν να τα παρατουν.

 

Εγω παντως το ενα απο τα δυο το πουλησα και το αλλο προκειται να το χαρισω.

 

Βεβεβαια αποψεις ειναι αυτες. Μιλαω με την δικη μου εμπειρια επειδη δεν με βολεψαν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ακομα εχω PNA αλλα δεν μπορω να τα χωνεψω σαν συσκευς.

Πολυ αργα, απαισια οθονη, βεντουζες καλωδια για κατι που θα χρησιμοποιησω μια φορα την εβδομαδα.

 

Ολα τα smartphones τα εχω σε βαση και δουλευω παντα ΒΤ.

Στην οδηγηση δεν εχω κανενα προβλημα γιατι δεν χρειαζεται να κανω τιποτα απαντω με το ΒΤ.

Αν ψαχνω καποιο δρομο και μου τηλεφωνησουν και το pna να εχω, παλι θα χασω την στροφη γιατι θα εχω τον νου μου αλλου.

 

Ειναι μεγαλη ευκολια η αμεσοτητα του τηλεφωνου ως gps για νορμαλ περιστασιακη χρηση. Αν τωεα καποιος θελει να το εχει ανοικτο ακομα και σε δρομους που γνωριζει η ειναι ταξιτζης, θα το καψει το καημενο.

 

Νικο μην βιαστεις το Νεο iphone με τον 1000 αρη θα εχει βελτιωση και στο jps και τα προγραμματα θα τρεχουν αερα χωρις να ζεσταινουν την συσκευη.

 

Εδω ατομα που ασχολουνται με customise προγραμματων πλοηγησης αρχισαν να τα παρατουν.

 

Εγω παντως το ενα απο τα δυο το πουλησα και το αλλο προκειται να το χαρισω.

 

Βεβεβαια αποψεις ειναι αυτες. Μιλαω με την δικη μου εμπειρια επειδη δεν με βολεψαν.

 

Καταλαβαίνω αυτό που λες για τις επιδόσεις, εκεί το θέμα είναι πόσο γρήγορο είναι το αποδεκτό - γιατί νομίζω ότι για χρήση πλοήγησης και μόνο, από τα 400-500 MHz και πάνω οι συσκευές μπορούν να ανταποκριθούν σε ταχύτητα υπολογισμού και επανα-υπολογισμού διαδρομής μια χαρά εκτός αν το λογισμικό είναι (άνευ λόγου) ιδιαίτερα απαιτητικό σε γραφικά.

 

Τώρα στο θέμα της βάσης ... πάρε παράδειγμα το δικό σου σενάριο χρήσης. Έχεις το iPhone και το αλλάζεις με το Leo, δεν θέλεις ένα 20-30αρι ευρώ το λιγότερο για βάση / φορτιστή αυτοκινήτου για το καθένα ξεχωριστά; αμέσως αμέσως πιάνουμε το 50αρι ευρώ σε λιγότερο από 1 χρόνο. Ξέρεις με πόσους φορτιστές αυτοκινήτου έχω ξεμείνει (Palm V / Tungsten / iPaQ / Motorola / κλπ κλπ κλπ) και είμαι σίγουρος ότι δεν είμαι ο μόνος ούτε αυτός που έχει τα περισσότερα (έχω ακόμη ένα εξωτερικό module GPS που "κάρφωνε" στο slot του Tungsten (τα θυμάται κανείς άραγε, τα πρώτα έγχρωμα Palm OS μηχανάκια; ).

 

Προφανώς βέβαια και εγώ συμφωνώ ότι τελικά ισχύει ότι βολεύει τον καθένα μας :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...