Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τέλος αναφορικά με το γεγονός ότι δεν αποτελεί τον κανόνα μια τέτοια επιλογή και υλοποίηση να μου επιτρέψεις να σου πω πως η λέξη innovation για την οποία υπερηφανευεται η apple προϋποθέτει την απόκλιση από τον κανόνα. Και όπως δειχνουν τα στατιστικά πολλοί είναι αυτοί που υιοθετούν και υποστηρίζουν αυτήν την επιλογή. Δεν σημαίνει δηλαδή ότι επειδή το κανουν όλοι έτσι θα πρέπει να το κάνει και η apple έτσι.

Συμφωνώ ότι η αγορά και ο κόσμος ολόκληρος χρειάζεται την καινοτομία, αλλά διαφωνώ ως προς την υλοποίησή της.

Η ενσωματωμένη μπαταρία δεν είναι κάτι καινούριο άλλωστε. Παράδειγμα, το ipaq 1710 που είχα είχε ενσωματωμένη τη μπαταρία. Αντίθετα τα ακριβότερα μοντέλα είχαν αποσπώμενη.

Αλλά θέλω να πώ ότι η λογική της ενσωματωμένης μπαταρίας είναι η λογική των mp3 , όχι των κινητών τηλεφώνων.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οκ το καταλαβαίνω αυτό που λες. Εγώ αναφέρθηκα συγκεκριμένα στην apple και στην επιλογή της για την ενσωματομενη μπαταρία και προσπάθησα να ερμηνευσω καποιους από τους λόγους που μπορεί να είχε για να την υλοποίηση έτσι. Πιστεύω λοιπόν για να τελειώνουμε πως υπάρχει τουλάχιστον ένα πλεονέκτημα και αυτό είναι το αισθητικό κομμάτι. Εγώ βέβαια βρίσκω και άλλα ( βλέπε μεγαλύτερη χωρητικότητα στις ίδιες διαστάσεις ) αλλά δεν θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας ;)

 

Καληνυχτω την παρέα! Τα λέμε την Κυριακη γιατί αύριο έχω βαρδεια και δεν θα έχω προσβαση στο Ίντερνετ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που δεν θυμάμαι αν απαντήθηκε. Διαβάσαμε πριν από λίγο καιρό ότι θα αγοράζουμε ορισμένες αναβαθμίσεις. Μέχρι τώρα δεν τις αγοράζουμε γιατί οι devs τις έδιναν δωρεάν ή η Apple το εμπόδιζε (την χρέωση);

 

Καληνύχτα Αρτέμη! Καλή υπηρεσία αύριο! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οκ το καταλαβαίνω αυτό που λες. Εγώ αναφέρθηκα συγκεκριμένα στην apple και στην επιλογή της για την ενσωματομενη μπαταρία και προσπάθησα να ερμηνευσω καποιους από τους λόγους που μπορεί να είχε για να την υλοποίηση έτσι. Πιστεύω λοιπόν για να τελειώνουμε πως υπάρχει τουλάχιστον ένα πλεονέκτημα και αυτό είναι το αισθητικό κομμάτι. Εγώ βέβαια βρίσκω και άλλα ( βλέπε μεγαλύτερη χωρητικότητα στις ίδιες διαστάσεις ) αλλά δεν θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας ;)

 

Καληνυχτω την παρέα! Τα λέμε την Κυριακη γιατί αύριο έχω βαρδεια και δεν θα έχω προσβαση στο Ίντερνετ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Έγινε. Καληνύχτα και από εμένα. Το hd στήθηκε, σχεδόν...:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου στην παρέα.

 

Τέθηκαν 2 πολύ ωραία θέματα. Η μπαταρία και η κάρτα μνήμης.

 

Για τη μπαταρία ακούστηκαν τα θετικά της ενσωματωμένης (η στιβαρότητα της συσκευής) και τα αρνητικά (δε μπορείς να την αλλάξεις για άλλη και πρέπει να σταλεί service και τι γίνεται αν πέσει νερό).

 

Για τη στιβαρότητα δεν έχω να πω κάτι. Είναι γεγονός ότι η ενσωματωμένη μπαταρία μειώνει τα προβλήματα στο σώμα της συσκευής.

 

Αναφέρατε και δύο αρνητικά. Ναι, το πρώτο είναι πρόβλημα. Δε μπορείς να την αλλάξεις αν σου χαλάσει και πρέπει να τη στείλεις service. Για το προσδόκιμο ζωής μιας μπαταρίας (3 περίπου χρόνια) δε νομίζω ότι προσωπικά μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί δεν έχω κρατήσει ποτέ συσκευή τόσο καιρό. Όποιος κρατάει τόσο πολύ μια τέτοια συσκευή μπορεί να έχει πρόβλημα.

 

Αναφέρθηκε και το θέμα του νερού. Και ο Δημήτρης (zaharakis) παρουσίασε μια υποθετική περίπτωση (πιο παλιά) για το ότι αν υποθέσουμε ότι η συσκευή πέσει μέσα σε νερό ή πέσει νερό πάνω στη συσκευή. Είχε πει ότι στο HD2 και σε όλα τα άλλα τηλέφωνα μπορείς να ανοίξεις τη συσκευή (πολύ σωστά) και να βγάλεις τη μπαταρία και ότι αυτή είναι η πρώτη κίνηση που κάνει κάποιος (και πάλι πολύ σωστά).

 

Ξεχνάτε όμως κάτι βασικό και απορώ που δεν το έχει αναφέρει κάποιος. Ακόμα και να έβγαινε η μπαταρία του iPhone, αν έπεφτε νερό πάνω του καλύτερα να τα ξεχνούσατε όλα. Το iPhone έχει ανιχνευτή υγρασίας (είναι στην υποδοχή των ακουστικών) και αν ανιχνευτεί νερό στο σύστημα (ακόμα και αν βγάζατε τη μπαταρία ή όχι) η συσκευή βγαίνει αμέσως εκτός εγγύησης. Προφανώς, δεδομένου ότι στο iPhone δε βγαίνει η μπαταρία, νερό μπορεί να μπει είτε από την υποδοχή των ακουστικών είτε από την είσοδο του καλωδίου.

 

Πώς μπορεί να φτάσει νερό εκεί; Αν απλά πέσει λίγο νερό από ποτήρι δε θα έχετε πρόβλημα κατά 99% δεδομένου ότι δεν ανοίγει η συσκευή από πίσω. Για να πάρει νερό το iPhone πρέπει να πέσει σε λεκάνη με νερό ή σε θάλασσα ή γενικά να φάει πολύ νερό. Σε τέτοια περίπτωση το iPhone θα σταματήσει να λειτουργεί κατά πάσα πιθανότητα. Ο ανιχνευτής θα "δει" το νερό και όταν πάτε στο service η συσκευή θα είναι εκτός εγγύησης.

 

Στις συσκευές που η μπαταρία βγαίνει μπορεί να περάσει πολύ πιο εύκολα νερό. Στο iPhone δεν περνάει τόσο εύκολα ακριβώς επειδή η μπαταρία δε βγαίνει. Αν έβγαινε, το νερό θα ήταν μεγαλύτερο πρόβλημα. Πριν 3 μήνες ήμουν σε παρέα και έπεσε ένα ποτήρι μπύρα πάνω σε iPhone παιδιού της παρέας. Δεν πέρασε κάτι μέσα και ο ανιχνευτής (αν πιάσει νερό θα δείτε μια πράσινη ένδειξη μέσα στην υποδοχή των ακουστικών) δεν έδειξε τίποτα. Αν στο iPhone έβγαινε η μπαταρία, η ποσότητα μπύρας που έπεσε εκείνο το βράδυ πάνω σε εκείνη τη συσκευή θα είχε προκαλέσει πρόβλημα (δεδομένου ότι δε φορούσε θήκη).

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η συγκεκριμένη συζήτηση για το νερό είναι άνευ περιεχομένου. Υπάρχει ανιχνευτής υγρασίας μέσα στο iPhone οπότε αν πέσει νερό ξεχάστε την εγγύηση.

 

Παρόλα αυτά, προσωπικά θα προτιμούσα να έβγαινε η μπαταρία. Σε όλες τις συσκευές μου είχα δεύτερη μπαταρία για να αλλάζω αν μου τελείωνε στο δρόμο. Τώρα έχω απλά έναν εξωτερικό φορτιστή που του βάζω πάνω όταν χρειαστεί.

 

Το δεύτερο θέμα που αναφέρθηκε ήταν η κάρτα. Είναι γεγονός ότι στην αρχή μου είχε κάτσει στραβά η απουσία της. Είχα συνηθίσει και εγώ με τις κάρτες. Είχα τη micro SD στη συσκευή και στα κλειδιά μου περασμένο τον αντάπτορα.

 

Ας σκεφτούμε πόσο χρήσιμη θα ήταν μια κάρτα όμως στο iPhone. Θα μπορούσε κάποιος να φορτώσει αρχεία απευθείας στην κάρτα και να τα έχει στη συσκευή. Δε συζητάμε για μουσική και videos γιατί σε μη JB συσκευές δεν παίζουν αυτά που δεν έχουν περάσει από iTunes. Η εναλλακτική είναι το airsharing. Ό,τι θες να περάσεις το περνάς στο Dropbox, iDisk, μέσω WiFi και με διάφορες άλλες εφαρμογές και το έχεις στη συσκευή σου χωρίς καλώδια και αντάπτορες.

 

Ξέρω ότι μπορεί να ακουστεί πάλι το ότι έχουμε μάθει να ζούμε με την έλλειψη της κάρτας. Εγώ το βλέπω αλλιώς. Μάθαμε απλά να το κάνουμε με άλλο τρόπο. Δεν είναι αναγκασμένες όλες οι συσκευές να λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο. Στη μια κατηγορία συσκευών θα το κάνεις μέσα από την κάρτα, αφού ανοίξεις το καπάκι, βγάλεις την κάρτα, τη βάλεις στον υπολογιστή, ξαναβάλεις την κάρτα και κλείσεις το καπάκι.

 

Στο iPhone περνάς αρχεία χωρίς να ακουμπήσεις τη συσκευή και όχι μόνο αυτό αλλά τα έχεις και συγχρονισμένα συνέχεια. Αν αλλάξεις κάτι στο αρχείο στο iPhone δε χρειάζεται να ανοίξεις πάλι τι συσκευή, να βγάλεις την κάρτα, κλπ κλπ...

 

Για κάποιους που δεν έχουν ιντερνετ ή ζουν σε μέρη με κακό 3G μπορεί αυτή να μην είναι ιδανική λύση. Αλλά έτσι δεν είναι πάντα; Ο καθένας δεν επιλέγει συσκευή σύμφωνα με τα δεδομένα του; Επιλέγει αυτό που του κάνει καλύτερα σύμφωνα με τις περιστάσεις στις οποίες κινείται.

 

Όταν πρωτοπήρα το iPhone ήθελα στην αρχή να τα κάνω όλα όπως τα έκανα στα WM. Είχα περάσει όλα τα γνωστά tweaks μετά το Jailbreak, είχα και τον iPhone explorer στον υπολογιστή και περνούσα αρχεία μέσω καλωδίου. Από τότε που ανακάλυψα όμως το Dropbox, το iDisk, το MobileMe, το Readdledocs, και άλλα, δεν ξαναπέρασα αρχεία έτσι. Πλέον καλώδιο μπαίνει πάνω στη συσκευή μόνο για φόρτιση και για να μεταφερθούν κατεβασμένες εφαρμογές από και προς το iTunes. Ούτε τα data μου δε συγχρονίζω πλέον με καλώδιο αφού το κάνει αυτόματα over the air το MobileMe για μένα άμεσα σε real time.

 

Προσωπικά χαίρομαι που ανακάλυψα αυτόν τον τρόπο και τον προτιμώ. Δεν έχω διπλά αρχεία στον υπολογιστή και τη συσκευή και τα πάντα είναι πάντα συγχρονισμένα και στη θέση τους. Για μένα αυτό είναι παράδεισος με τόσα αρχεία που κουβαλάω για τη δουλειά μου.

 

Η τεχνολογία προχωράει και πάντα θα ανακαλύπτονται καινούριοι τρόποι για να κάνεις πράγματα. Με το iPhone μάθαμε να κάνουμε κάποια από αυτά διαφορετικά. Για κάποιους είναι καλύτερα έτσι, για άλλους όχι. Εγώ είμαι στην πρώτη κατηγορία. Οι επόμενες συσκευές μας θα μας μάθουν κι άλλα...

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

+1000 Νίκο

 

Οι περισσότερες αρνητικές τοποθετήσεις των 2-3 τελευταίων σελίδων εκτιμώ ότι προκύπτουν από μία επιφανειακή θεώρηση των πραγμάτων, που είμαι σίγουρος ότι δεν οφείλεται σε καμία περίπτωση σε κακή πρόθεση αλλά στην (φυσική) αδράνεια του status quo και της πεπατημένης.

 

Την καληνύχτα μου σε όλους!

 

Υ.Γ. cloud, cloud είσαι εδώ; παίρνω τη δισκέτα μου και σε κυνηγώ!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλό βράδυ σε όλους!

Αύριο πάλι...

 

 

 

 

 

 

 

Με περισσότερη ψυχραιμία ίσως ;

Link to comment
Share on other sites

@CarpeNoctum/Νικο

 

Μιας και μας το θυμισες,το θεμα της "ευαισθησιας" ανιχνευτων υγρασιας εχει παρει διαστασεις καθως πολλοι δυσαρεστημενοι χρηστες ειδαν τις συσκευες τους να βγαινουν εκτος εγγυησης,τη στιγμη που (συμφωνα με τους ισχυρισμους τους) δεν εφεραν τη συσκευη σ'επαφη με μεγαλη ποσοτητα νερου,αλλα την επιασαν απλως με ιδρωμενα χερια κτλ.Μιλαμε για περιπτωσεις που οι συσκευες μπορει να μην επαθαν ουσιαστικη ζημια και οι χρηστες μπορει να χρησιμοποιουσαν το Nike+,που λεει ο λογος.Σ'αυτο ενδεχομενως να επαιξε ρολο και η θεση των ανιχνευτων υγρασιας πισω απο το dock connector και το headphone jack.Φυσικα εγω π.χ ξερω να κραταω το Iphone μου μακρια απο το νερο.Ομως με προβληματιζει το οτι λιγο σαλιο ή ιδρωμενα χερια θα μου ακυρωσουν την εγγυηση,χωρις η συσκευη μου να χει υποστει σοβαρη ζημια. Κι εδω δινω καποιο δικιο στο Δημητρη:Ισως θα ηταν πιο τιμιο απο την πλευρα της Apple οι ανιχνευτες να τοποθετουνταν πιο βαθια στο σωμα της συσκευης για ν'αποφευγονται τετοια φαινομενα.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Οδυσσέα δεν νομίζω ότι απλά με λίγο ιδρώτα θα βγεις εκτός εγγύησης. Ή αν το πιάσεις το τηλέφωνο με νωπά χέρια. Είναι τόσο αυστηροί σε αυτό;

 

 

Και όταν λέμε ότι θα είναι πράσινο μέσα στα ακουστικά, για πόσο πράσινο μιλάμε;:confused:

Link to comment
Share on other sites

@CarpeNoctum/Νικο

 

Μιας και μας το θυμισες,το θεμα της "ευαισθησιας" ανιχνευτων υγρασιας εχει παρει διαστασεις καθως πολλοι δυσαρεστημενοι χρηστες ειδαν τις συσκευες τους να βγαινουν εκτος εγγυησης,τη στιγμη που (συμφωνα με τους ισχυρισμους τους) δεν εφεραν τη συσκευη σ'επαφη με μεγαλη ποσοτητα νερου,αλλα την επιασαν απλως με ιδρωμενα χερια κτλ.Μιλαμε για περιπτωσεις που οι συσκευες μπορει να μην επαθαν ουσιαστικη ζημια και οι χρηστες μπορει να χρησιμοποιουσαν το Nike+,που λεει ο λογος.Σ'αυτο ενδεχομενως να επαιξε ρολο και η θεση των ανιχνευτων υγρασιας πισω απο το dock connector και το headphone jack.Φυσικα εγω π.χ ξερω να κραταω το Iphone μου μακρια απο το νερο.Ομως με προβληματιζει το οτι λιγο σαλιο ή ιδρωμενα χερια θα μου ακυρωσουν την εγγυηση,χωρις η συσκευη μου να χει υποστει σοβαρη ζημια. Κι εδω δινω καποιο δικιο στο Δημητρη:Ισως θα ηταν πιο τιμιο απο την πλευρα της Apple οι ανιχνευτες να τοποθετουνταν πιο βαθια στο σωμα της συσκευης για ν'αποφευγονται τετοια φαινομενα.

 

Οδυσσέα δεν ξέρω τι να σου πω. Από τη μία μου ακούγεται λίγο υπερβολικό από την άλλη μπορεί να συμβαίνει. Ναι, θα ήταν πιο τίμιο να ήταν πιο μέσα στη συσκευή αυτοί οι ανιχνευτές (πρέπει να έχει κι άλλους εκτός από αυτούς τους δύο), αλλά το θέμα παραμένει.

 

Αλέξανδρε νομίζω έκανα λάθος. Δεν πρέπει να γίνονται πράσινοι. Ροζ/κόκκινοι νομίζω γίνονται. Ένας δίσκος/δαχτυλίδι είναι που θα χρωματιστεί και φαίνεται ειδικά στα ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

Κανοντας ενα googlαρισμα το λημμα "moisture sensor iphone",βρηκα αρκετες αναφορες σε sites και fora,για χρηστες που πηγαν γι'ασχετο προβλημα σε service και τελικα βγηκαν εκτος εγγυησης λογω υγρασιας.Και ισχυριζονται οτι ποτε δεν το "εβρεξαν".Aν λενε αληθεια ή ψεμματα δεν το γνωριζω,αλλα αυτος που αποφασιζει,τελικα,ειναι ο υπευθυνος του service.Εγω παντως για να μαι σιγουρος του φοραω απ'την αρχη την Capsule Neo που εχει εξτρα καλυμματα για το βυσμα των ακουστικων και το dock connector.
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε νομίζω έκανα λάθος. Δεν πρέπει να γίνονται πράσινοι. Ροζ/κόκκινοι νομίζω γίνονται. Ένας δίσκος/δαχτυλίδι είναι που θα χρωματιστεί και φαίνεται ειδικά στα ακουστικά.

 

Oύτε πράσινο ούτε κόκκινο/ροζ βλέπω μέσα στα ακουστικά.. Γιατί με έπιασε ένα άγχος προς στιγμήν... :cry::X

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε τσεκαρε τη φωτογραφια για να παρεις μια γενικη ιδεα

 

http://img42.imageshack.us/img42/5729/moisture.jpg

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Κανοντας ενα googlαρισμα το λημμα "moisture sensor iphone",βρηκα αρκετες αναφορες σε sites και fora,για χρηστες που πηγαν γι'ασχετο προβλημα σε service και τελικα βγηκαν εκτος εγγυησης λογω υγρασιας.Και ισχυριζονται οτι ποτε δεν το "εβρεξαν".Aν λενε αληθεια ή ψεμματα δεν το γνωριζω,αλλα αυτος που αποφασιζει,τελικα,ειναι ο υπευθυνος του service.Εγω παντως για να μαι σιγουρος του φοραω απ'την αρχη την Capsule Neo που εχει εξτρα καλυμματα για το βυσμα των ακουστικων και το dock connector.

 

Αυτό ακριβώς κοιτούσα τώρα Οδυσσέα και διάβαζα τα ίδια. Το γεγονός είναι ότι δυστυχώς όλες οι εταιρείες προσπαθούν να σε βγάλουν εκτός εγγύησης (το έπαθα με το diamond εδώ στο Βέλγιο όταν έσπασε εσωτερικά κάτι στην οθόνη και μου είπαν ότι έφταιγα εγώ και ζητούσαν 160 ευρώ να το φτιάξουν και όταν το έφερα στην Ελλάδα μου το έφτιαξε η Ace hellas τσάμπα).

 

Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Αυτοί οι ανιχνευτές δίνουν έναν παραπάνω λόγο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναντίον του καταναλωτή. Γιατί αν πας μια συσκευή που δε δουλεύει και δε φταίει η υγρασία πάλι θα σε βγάλουν εκτός.

 

Εγώ απλά αναφέρθηκα στο πόσο χρήσιμο θα ήταν να έβγαινε η μπαταρία στο iphone επειδή αναφέρθηκε ότι δε μπορεί να βγει για να σωθεί η συσκευή αν πέσει σε νερό.

 

Oύτε πράσινο ούτε κόκκινο/ροζ βλέπω μέσα στα ακουστικά.. Γιατί με έπιασε ένα άγχος προς στιγμήν... :cry::X

 

Πρόσεχε μη σου πέσει σε καμιά λεκάνη μόνο :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς κοιτούσα τώρα Οδυσσέα και διάβαζα τα ίδια. Το γεγονός είναι ότι δυστυχώς όλες οι εταιρείες προσπαθούν να σε βγάλουν εκτός εγγύησης (το έπαθα με το diamond εδώ στο Βέλγιο όταν έσπασε εσωτερικά κάτι στην οθόνη και μου είπαν ότι έφταιγα εγώ και ζητούσαν 160 ευρώ να το φτιάξουν και όταν το έφερα στην Ελλάδα μου το έφτιαξε η Ace hellas τσάμπα).

 

Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Αυτοί οι ανιχνευτές δίνουν έναν παραπάνω λόγο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναντίον του καταναλωτή. Γιατί αν πας μια συσκευή που δε δουλεύει και δε φταίει η υγρασία πάλι θα σε βγάλουν εκτός.

 

Εγώ απλά αναφέρθηκα στο πόσο χρήσιμο θα ήταν να έβγαινε η μπαταρία στο iphone επειδή αναφέρθηκε ότι δε μπορεί να βγει για να σωθεί η συσκευή αν πέσει σε νερό.

 

Οκ,καταλαβα τι εννοουσες. :)

 

και καπου εδω θα σας καληνυχτισω κι εγω.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε τσεκαρε τη φωτογραφια για να παρεις μια γενικη ιδεα

 

http://img42.imageshack.us/img42/5729/moisture.jpg

 

το κοίταξα εξαντλιτικα με έναν φακό και δεν είδα κάτι. Ποτέ δεν ξέρεις. Αν σου λέει ο άλλος για ιδρώτα...

 

Μήπως νιωσατε κουνηματακι πάνω στην Β. Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το πρόσεξα αυτό..

 

 

 

Δημήτρη, ποιες κακοτοπιές ; Εδώ ; Γιατί ;

 

Πραγματικά, δεν ήθελα να αναφέρω κάτι δημόσια, αλλά δεν μου άρεσε αυτό..

 

Μετά από την όλη ιστορία κάθισα και ξαναδιάβασα δύο και τρεις φορές την όλη κουβέντα που έγινε τότε και συνεχίζω να απορώ γιατί και πως και που.. Δεν καταλαβαίνω που ήταν το πρόβλημα, γιατί έγινε αυτό, με ποιον έχεις στραβώσει και για ποιον λόγο ακριβώς γιατί συνεχίζω να μπερδεύομαι.

 

 

θα σας παρακαλουσα να σταματησετε να ασχολειστε με οτι λεω/ειπα και να ψαχνετε να βρειτε γωνια στο δεκαρικο....;)

οτι ειχα να πω το ειπα και δεν θελω να επεκταθω αλλο...οσοι εχουν καταλαβει,καταλαβαν οι υπολοιποι δεν μπορουν να ακουνε καθε 3 και λιγο για "την γκρινια του Ζαχαρακη"...δεν εχει ορεξη οποιος μπαινει στο thread να διαβαζει τα ιδια και τα ιδια...

 

απολαυστε την παρεα ολων οσων συμμετεχουν εδω μεσα :)

 

εσυ μπορει να μην ηθελες να το πεις "δημοσια" εγω ομως το ειπα και το λεω καθε μερα και με την υπογραφη μου...αυτην δεν την "προσεξες" ??

 

καλημερα σε ολους :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς κοιτούσα τώρα Οδυσσέα και διάβαζα τα ίδια. Το γεγονός είναι ότι δυστυχώς όλες οι εταιρείες προσπαθούν να σε βγάλουν εκτός εγγύησης (το έπαθα με το diamond εδώ στο Βέλγιο όταν έσπασε εσωτερικά κάτι στην οθόνη και μου είπαν ότι έφταιγα εγώ και ζητούσαν 160 ευρώ να το φτιάξουν και όταν το έφερα στην Ελλάδα μου το έφτιαξε η Ace hellas τσάμπα).

 

Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Αυτοί οι ανιχνευτές δίνουν έναν παραπάνω λόγο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναντίον του καταναλωτή. Γιατί αν πας μια συσκευή που δε δουλεύει και δε φταίει η υγρασία πάλι θα σε βγάλουν εκτός.

 

Εγώ απλά αναφέρθηκα στο πόσο χρήσιμο θα ήταν να έβγαινε η μπαταρία στο iphone επειδή αναφέρθηκε ότι δε μπορεί να βγει για να σωθεί η συσκευή αν πέσει σε νερό.

 

 

 

Πρόσεχε μη σου πέσει σε καμιά λεκάνη μόνο :lol: :p

 

Της φίλης μου είχε πέσει μέσα στην λεκάνη της τουαλέτας και από τότε μας "κυνηγούν" τα προβλήματα. ... Καλημέρα σε όλους/όλες.

Link to comment
Share on other sites

Στο iPhone περνάς αρχεία χωρίς να ακουμπήσεις τη συσκευή και όχι μόνο αυτό αλλά τα έχεις και συγχρονισμένα συνέχεια. Αν αλλάξεις κάτι στο αρχείο στο iPhone δε χρειάζεται να ανοίξεις πάλι τι συσκευή, να βγάλεις την κάρτα, κλπ κλπ...

 

Για κάποιους που δεν έχουν ιντερνετ ή ζουν σε μέρη με κακό 3G μπορεί αυτή να μην είναι ιδανική λύση. Αλλά έτσι δεν είναι πάντα; Ο καθένας δεν επιλέγει συσκευή σύμφωνα με τα δεδομένα του; Επιλέγει αυτό που του κάνει καλύτερα σύμφωνα με τις περιστάσεις στις οποίες κινείται.

 

Όταν πρωτοπήρα το iPhone ήθελα στην αρχή να τα κάνω όλα όπως τα έκανα στα WM. Είχα περάσει όλα τα γνωστά tweaks μετά το Jailbreak, είχα και τον iPhone explorer στον υπολογιστή και περνούσα αρχεία μέσω καλωδίου. Από τότε που ανακάλυψα όμως το Dropbox, το iDisk, το MobileMe, το Readdledocs, και άλλα, δεν ξαναπέρασα αρχεία έτσι. Πλέον καλώδιο μπαίνει πάνω στη συσκευή μόνο για φόρτιση και για να μεταφερθούν κατεβασμένες εφαρμογές από και προς το iTunes. Ούτε τα data μου δε συγχρονίζω πλέον με καλώδιο αφού το κάνει αυτόματα over the air το MobileMe για μένα άμεσα σε real time.

 

Προσωπικά χαίρομαι που ανακάλυψα αυτόν τον τρόπο και τον προτιμώ. Δεν έχω διπλά αρχεία στον υπολογιστή και τη συσκευή και τα πάντα είναι πάντα συγχρονισμένα και στη θέση τους. Για μένα αυτό είναι παράδεισος με τόσα αρχεία που κουβαλάω για τη δουλειά μου.

 

Η τεχνολογία προχωράει και πάντα θα ανακαλύπτονται καινούριοι τρόποι για να κάνεις πράγματα. Με το iPhone μάθαμε να κάνουμε κάποια από αυτά διαφορετικά. Για κάποιους είναι καλύτερα έτσι, για άλλους όχι. Εγώ είμαι στην πρώτη κατηγορία. Οι επόμενες συσκευές μας θα μας μάθουν κι άλλα...

 

συμφωνώ απόλυτα με το Νίκο.....και εγώ μέχρι να μάθω να χειρίζομαι αυτές τις εφαρμογές είχα ξενερώσει με το μήλο για τον λόγο ότι δεν μπορούσα να κάνω την δουλειά μου γρήγορα και εύκολα....τώρα όμως τα πράγματα είναι πιο απλά από ποτέ, και ας πάρουμε ένα παράδειγμα....έχω ένα pc στο γραφείο μου και άλλο ένα στο σπίτι μου, έχω και το μήλο μου και θέλω συνέχεια το αρχείο μου που έχει τουλάχιστον 2.000 έγγραφα να το έχω μαζί μου.....με wm τι έκανα???περνούσα με καλώδιο το αρχείο από το pc του γραφείου στη συσκευή (ίσως σε κανένα δεκάλεπτο) αλλά επειδή τα έγγραφα όλη την ώρα και κάθε μέρα αλλάζουν στο αρχείο του γραφείου, όταν αλλάξει ένα έγγραφο στο αρχείο του γραφείου θα πρέπει με wm συσκευή πάντα να περάσω το αρχείο με καλώδιο πάντα και στο κινητό(να ψάξω να το βάλω στην ίδια θέση φάκελο-υποφάκελο με το αρχείο του γραφείου και το ίδιο να κάνω και με το pc του σπιτιού) διαδικασία δηλαδή γάμ@τα, γιατί κάθε μέρα άλλη δουλειά δεν έκανα πάρα μόνο να ψάχνω φάκελους και υποφάκελους στο κινητό και στο σπίτι για να ενημερώνω τα εκεί αρχεία ώστε να συμβαδίζουν με το αρχείο του γραφείου. Πάμε τώρα στην ίδια διαδικασία με μήλο...έχεις το dropbox στα pc σου (μπαίνει και σε mac) και στο μήλο, βάζεις το αρχείο μέσα στο dropbox και ότι αλλάζεις στο αρχείο είται από το σπίτι έιτε από το γραφείο είτε από το μήλο ενημερώνωνται αμέσως και χωρίς να κάνεις κάτι όλα τα αρχεια και στα 2 pc και στο μήλο, τόσο απλά.........:lol:

 

παιδιά η μεγάλη διαφορά του μήλου με όλες τις άλλες συσκευές κατά τη γνώμη μου έγκειται στο γεγονός ότι το μήλο είναι πάντα τουλάχιστον μία 5ετία μπροστά απλά θέλει διάβασμα το μήλο και εξέλιξη........οι χρήστες των άλλων συσκευών ζουν στο παρόν και μόνο σε αυτό, καμία εξέλιξη!!!!!!!!!

Και όπως και να το κάνουμε η λέξη που αφήνει πίσω όλες τις άλλες συσκευές είναι μία και είναι ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και να σας πω και κάτι άλλο???δείτε με έναν κάτοχο όποιοδήποτε άλλου κινητού με έναν κάτοχο μήλου...η διαφορά είναι χαώδης επειδή ακριβώς το μήλο θέλει διάβασμα για να το χαρείς ο κάτοχος του μήλου αναγκάζεται και μαθαίνει πράγματα που ούτε τα φανταζόταν, και αυτό το βλέπω και από εμένα.......

αφήστε τους άλλους να ασχολούνται μια ζωή στο μεγάλο θέμα τους το ποια ρομ θα φλασσάρουν!!!!!!!!!!!!!:lol::lol:

 

Την καλημέρα μου σε όλη την παρέα και στο καλύτερο thread που υπάρχει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

θα σας παρακαλουσα να σταματησετε να ασχολειστε με οτι λεω/ειπα και να ψαχνετε να βρειτε γωνια στο δεκαρικο....;)

οτι ειχα να πω το ειπα και δεν θελω να επεκταθω αλλο...οσοι εχουν καταλαβει,καταλαβαν οι υπολοιποι δεν μπορουν να ακουνε καθε 3 και λιγο για "την γκρινια του Ζαχαρακη"...δεν εχει ορεξη οποιος μπαινει στο thread να διαβαζει τα ιδια και τα ιδια...

 

απολαυστε την παρεα ολων οσων συμμετεχουν εδω μεσα :)

 

εσυ μπορει να μην ηθελες να το πεις "δημοσια" εγω ομως το ειπα και το λεω καθε μερα και με την υπογραφη μου...αυτην δεν την "προσεξες" ??

 

καλημερα σε ολους :)

 

όχι Δημήτρη θα διαφωνήσω μαζί σου....δεν μπορούμε να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με το τι λες (δεν ψάχνουμε όμως καμία γωνιά)........νομίζω ότι το παρόν thread δεν έχει δείξει τέτοια δείγματα....όπως και να το κάνουμε εδώ μέσα έχουμε ξεφύγει λίγο πολύ όλοι από τον γραπτό και μόνο λόγο και ο καθένας εδώ σέβεται τον άλλο γιατί πλέον είμαστε μία παρέα, δεν είμαστε ένα thread που μπαίνεις κάνεις ερωτήσεις παίρνεις την απάντηση σου και φεύγεις...πλέον στο περί ανέμων και υδάτων υπάρχει ένας ανθρώπινος αλληλοσεβασμός και με αφορμή αυτόν εγώ θα σου ζητήσω αν υπάρχει κάποια παρεξήγηση με οποιονδήποτε εδώ μέσα καλά θα κάνεις να τη λύσεις και πάμε για άλλα...γιατί μόνο για παρεξήγηση θα πρόκειται......:)

Edited by nervous
συνεχομενα μηνυματα,

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

+1000 και την καλημέρα μου Βαγγέλη καθώς και σε όλη την παρέα :)

 

Το να βρει κανείς αρνητικά σε κάθε συσκευή είναι πολύ εύκολο (υπάρχει και το γνωστό ανέκδοτο " ... γιατί δε φοράς κράνος") και καθόλου γόνιμο, το θέμα είναι να βρει κάποιος τη συσκευή που του ταιριάζει και να συμβιώσει με αυτούς που έχουν κάνει το ίδιο για τον εαυτό τους, με άλλες ενδεχόμενα συσκευές, γιατί δεν κάνουν οι συσκευές τον άνθρωπο, απλώς υπηρετούν τις ανάγκες του και σε αυτή την παρέα συμμετέχουν άνθρωποι και όχι οι συσκευές τους :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Στο iPhone περνάς αρχεία χωρίς να ακουμπήσεις τη συσκευή και όχι μόνο αυτό αλλά τα έχεις και συγχρονισμένα συνέχεια. Αν αλλάξεις κάτι στο αρχείο στο iPhone δε χρειάζεται να ανοίξεις πάλι τι συσκευή, να βγάλεις την κάρτα, κλπ κλπ...

 

Για κάποιους που δεν έχουν ιντερνετ ή ζουν σε μέρη με κακό 3G μπορεί αυτή να μην είναι ιδανική λύση. Αλλά έτσι δεν είναι πάντα; Ο καθένας δεν επιλέγει συσκευή σύμφωνα με τα δεδομένα του; Επιλέγει αυτό που του κάνει καλύτερα σύμφωνα με τις περιστάσεις στις οποίες κινείται.

 

..................................................

παιδιά η μεγάλη διαφορά του μήλου με όλες τις άλλες συσκευές κατά τη γνώμη μου έγκειται στο γεγονός ότι το μήλο είναι πάντα τουλάχιστον μία 5ετία μπροστά απλά θέλει διάβασμα το μήλο και εξέλιξη........οι χρήστες των άλλων συσκευών ζουν στο παρόν και μόνο σε αυτό, καμία εξέλιξη!!!!!!!!!

Και όπως και να το κάνουμε η λέξη που αφήνει πίσω όλες τις άλλες συσκευές είναι μία και είναι ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και να σας πω και κάτι άλλο???δείτε με έναν κάτοχο όποιοδήποτε άλλου κινητού με έναν κάτοχο μήλου...η διαφορά είναι χαώδης επειδή ακριβώς το μήλο θέλει διάβασμα για να το χαρείς ο κάτοχος του μήλου αναγκάζεται και μαθαίνει πράγματα που ούτε τα φανταζόταν, και αυτό το βλέπω και από εμένα.......

αφήστε τους άλλους να ασχολούνται μια ζωή στο μεγάλο θέμα τους το ποια ρομ θα φλασσάρουν!!!!!!!!!!!!!:lol::lol:

 

Την καλημέρα μου σε όλη την παρέα και στο καλύτερο thread που υπάρχει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ποιος ειπε οτι δεν μπορεις να κανεις το ιδιο μ ενα HD2 η ενα NEXUS. :D

 

Και το Dropbox συνεργαζεται μια χαρα, και ολο το συνεφο της google και υπάρχει αντιστοιχη υπηρεσια της MS για αποθηκευση και συχρονισμο δεδομενων.

Το dropbox το χρησιμοποιω ανελοιπως απο τον Σεπτεμβρη. Στην αρχη για να συχρονιζω το pc του γραφειου με αυτο του σπιτιου και στην συνεχεια το HD2 οπου μπορω λογο υπαρξης των office 2010 να παρακολουθω κανονικα τα αρχεια μου απο το κινητο.

 

Επισης υπάρχουν πλεον 3-4 προγραμματα που συχρονιζουν WM με PC η Mac μεσο wifi.

 

Συν τα προγραμματα αποθηκευσης προσωπικων στοιχειων, καρτων κλπ που συχρονιζουν επισης. (SplashID)

 

Το Leo μου δεν εχει γινει ποτε setup σε active sync.

Συχρονιζω με Google επαφες και ημερολογειο, και με wifi τα ΤοDo και τα mailNotes χωρις μεσολαβιση καποιας extra εμπορικης εφαρμογης και εχω την δυνατοτητα εκτος απο notifications να τα βλεπω στην home page ενεργα. Δηλαδη πατοντας πανω στο γεγονος πηγαινω στην συσκεκριμενη καταχωριση.

 

Ακομα και push mail εχω για ζωντανη λυψη των mails. Το λεω επειδη αναφερθηκε σε καποια ποστ πριν.

Εχω ρυθμισεις το google exange να κατεβαζει μονο τους τιτλους των mail για αμεση ειδοποιηση και απο εκει και περα για οικονομια ενεργειας κατεβαζω τα mail manual καθως ειναι γνωστο οτι το συχνο μπες βγες αν ρυθμισεις να συνδέεται και να ψαχνει καθε 10 λεπτα καταναλωνει αρκετα περισσοτερη ενεργεια απο το να εισαι μονιμως συνδεδεμενος.

Με παρομοιο τροπο δουλευα και στο iphone.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

έχω ένα pc στο γραφείο μου και άλλο ένα στο σπίτι μου, έχω και το μήλο μου και θέλω συνέχεια το αρχείο μου που έχει τουλάχιστον 2.000 έγγραφα να το έχω μαζί μου.....με wm τι έκανα???περνούσα με καλώδιο το αρχείο από το pc του γραφείου στη συσκευή (ίσως σε κανένα δεκάλεπτο) αλλά επειδή τα έγγραφα όλη την ώρα και κάθε μέρα αλλάζουν στο αρχείο του γραφείου, όταν αλλάξει ένα έγγραφο στο αρχείο του γραφείου θα πρέπει με wm συσκευή πάντα να περάσω το αρχείο με καλώδιο πάντα και στο κινητό(να ψάξω να το βάλω στην ίδια θέση φάκελο-υποφάκελο με το αρχείο του γραφείου και το ίδιο να κάνω και με το pc του σπιτιού) διαδικασία δηλαδή γάμ@τα, γιατί κάθε μέρα άλλη δουλειά δεν έκανα πάρα μόνο να ψάχνω φάκελους και υποφάκελους στο κινητό και στο σπίτι για να ενημερώνω τα εκεί αρχεία ώστε να συμβαδίζουν με το αρχείο του γραφείου.

 

Καλημέρα παιδιά!:)

Κρίμα τόση ταλαιπωρία, δεδομένου ότι υπάρχει και η λύση του χαρτοφύλακα των windows (αλλά μάλλον δεν είναι πολύ γνωστή).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! :)

 

νομίζω ο Βαγγέλης τα είπε ωραία, τα ίδια που λέγαμε και εχθές το απόγευμα! ;)

 

θα σας παρακαλουσα να σταματησετε να ασχολειστε με οτι λεω/ειπα και να ψαχνετε να βρειτε γωνια στο δεκαρικο....;)

οτι ειχα να πω το ειπα και δεν θελω να επεκταθω αλλο...οσοι εχουν καταλαβει,καταλαβαν οι υπολοιποι δεν μπορουν να ακουνε καθε 3 και λιγο για "την γκρινια του Ζαχαρακη"...δεν εχει ορεξη οποιος μπαινει στο thread να διαβαζει τα ιδια και τα ιδια...

 

απολαυστε την παρεα ολων οσων συμμετεχουν εδω μεσα :)

 

εσυ μπορει να μην ηθελες να το πεις "δημοσια" εγω ομως το ειπα και το λεω καθε μερα και με την υπογραφη μου...αυτην δεν την "προσεξες" ??

 

καλημερα σε ολους :)

 

την είδα και την υπογραφή σου. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Εγώ διάβασα στο θέμα του desire για τις κακοτοπιές και αυτό σχολίασα. Τίποτα άλλο.

 

Τώρα για το αν θέλει κάποιος να διαβάζει την γκρίνια του ζαψαρακη ή όχι δεν με νοιάζει. Σε έχει ενοχλήσει κάτι. Για εμένα δεν είσαι απλά ένας τύπος πίσω από το όνομα zaharakis. Είσαι ο Δημήτρης. Έχουμε φάει μαζί, έχουμε μιλήσει και στο τηλέφωνο και έχουμε μιλήσει και πολύ με πμ. Εάν έχεις κάτι με εμένα θα λυθεί γιατί δεν μου αρέσει να στραβωνει ο άλλος χωρίς λόγο. Εάν δεν έχεις κάτι με εμένα αλλά με κάποιον άλλο από την παρέα του περί ανέμων, θα ήθελα πολύ να λυθεί και αυτό.

 

Είναι πολύ κρίμα να γίνεται. Αν σκεφτείς για τι πaπaριες καθόμαστε και αναλωνομαστε. Σκέψου. πaπαριες. να πεις ότι δεν τα βρίσκουμε στην πολιτική να πω οκ. Να μου πεις για το ποδόσφαιρο. Να σου πω οκ. Να μου πεις για τις γυναίκες να σου πω οκ. Αλλά όχι για μαλ@κίες κινητά.

 

 

Συγχωρέστε τυχόν λάθη αλλα είμαι από το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα :)

 

Κώστα (kkalog) θυμάμαι κάπου είχες γράψει για συγχρονισμό επαφών iphone με λογαριασμό gmail, θα σου ήταν κόπος να μου δείξεις που ήταν;:O

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη σκοπευω να αγορασω το apple magic mouse καποιος εσω που το εχει δουλεψει να μο πει καμια καλη κουβεντα; :lol:

 

τωρα εχω το wirelles mouse, οχι οτι δεν με βολευει αλλα θελω να δοκιμασω το magic mouse. :p

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...