Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κύριε μοντεράτορα όταν προσθέτετε λινκς από το Tapatalk να βάζετε τα URL tags γιατί η εφαρμογή δεν τα προσθέτει μόνη της :p :lol:

 

:lol::lol:

 

όμως:

http://img519.imageshack.us/img519/6391/screenshot20100314at456.png

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:

 

όμως:

http://img519.imageshack.us/img519/6391/screenshot20100314at456.png

 

Δεν έχουν όλοι Mac και όσοι έχουν δε χρησιμοποιούν όλοι Safari :p

Link to comment
Share on other sites

Μήτσο πες μου ότι δεν έσκασες το 5ευρω! Υπάρχουν δωρεάν links αν θες.

 

Τι προβλήματα υπήρχαν;

 

edit.. τώρα είδα το post σου στο thread που έδωσες.. κρίμα όντως. Ντροπή τους.

 

Δημήτρη εσένα περίμενα για αυτό το θέμα... Λόγω δουλειάς έψαχνα κάπου να το βρω ... Αλλά σ εκείνους φραγκο ... Το δες ΕΣΥ εκεί;;;

 

 

 

@ Νικο και Μιχαλη,ναι πληρωσα...:O

 

ηξερα οτι καπου θα υπηρχαν free links αλλα δεν ειχα χρονο για ψαξιμο (δουλευα χθες βραδυ και αργησα να ξυπνησω)οποτε μπηκα και πληρωσα για να δω το υπολοιπο (30λεπτο που απεμενε) του αγωνα...

μου εσπασαν τα νευρα...ολο buffering και η ποιοτητα χαλια:mad:

 

το τι κραξιμο εχει πεσει μεσα στο φορουμ του αντενα δεν λεγεται :lol:

Edited by zaharakis

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Και με τι συγχρονίζεις επαφές και ημερολόγιο;

 

Την πρώτη φορά πέρασα εγώ μία μία τις επαφές μου στο iphone μου, γιατί δεν ήξερα πως γίνεται. Το ίδιο έκανα και στο ημερολόγιο. (δεν έχω συγχρονίσει ποτέ δηλαδή επαφές και ημερολόγιο στο iphone)

1. Με ποιόν τρόπο γίνεται να τις μεταφέρω τώρα στον υπολογιστή, ή στο itunes, ώστε να τις έχω μόνιμα διαθέσιμες?

2. Έχω ήδη μέσα στο iphone φωτογραφίες και μουσική. Εάν θελήσω να μεταφέρω 10 νέα τραγούδια στο iphone, μέσω του itunes εννοείται, θα διαγραφούν όλα τα τραγούδια που έχω μέσα και θα περαστούν μόνο τα νέα 10? Αν όχι, με ποιόν τρόπο μπορώ να μεταφέρω έτσι λίγες φωτογραφίες και λίγα τραγούδια στο iphone, χωρίς να χάνω όλα όσα έχω μέσα?

Link to comment
Share on other sites

«Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί...»

 

Για την απομνημόνευση των πρώτων λίγων δεκαδικών ψηφίων του αριθμού π έχουν επινοηθεί διάφοροι μνημονικοί κανόνες, ανάμεσά τους και η παρακάτω φράση, με την οποία μπορεί να θυμάται κανείς τα πρώτα 23 δεκαδικά ψηφία του π:

Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί, το κύκλου μήκος ίνα ορίση διαμέτρω, παρήγαγεν αριθμόν απέραντον, καί όν, φεύ, ουδέποτε όλον θνητοί θα εύρωσι

Το πλήθος των γραμμάτων κάθε λέξης της φράσης αυτής αντιστοιχεί σε καθένα από τα διαδοχικά ψηφία του αριθμού π (3,14159...)

Το ρεκόρ Γκίνες είναι 67.890 ψηφία και το κατέχει ο Lu Chao, 24-χρονος κινέζος φοιτητής. Του πήρε 24 ώρες και 4 λεπτά για να θυμηθεί και τα 67.890 δεκαδικά ψηφία του π χωρίς λάθος.

 

Τα περισσότερα ψηφία που υπολογίστηκαν σε προσωπικό υπολογιστή

 

Τα περισσότερα ψηφία που υπολογίστηκαν σε προσωπικό υπολογιστή έγιναν από τον Shigeru Kondo στον Xeon X5460 στα 3.16Ghz με 48GB RAM χρησιμοποιώντας Windows 2003 server x64. Ο Kondo υπολόγισε 100.000.000.000 ψηφία χρησιμοποιώντας την 64-bit έκδοση του Pagliarulo's QuickPi v4.5. Πήρε μόνο 40 ημέρες αρχίζοντας από τη 16 Ιανουαρίου 2008.

Η σελίδα του Stu's μεταγλωττίζει μια λίστα από μεγάλους αριθμούς (πάνω από 1 δισ. ή 1.073.741.824).

Το τελευταίο ρεκόρ σε υπερυπολογιστή είναι 1.241.100.000.000 ψηφία από τον Νοέμβριο του 2002 από το εργαστήριο Yasumasa Kanada του Πανεπιστημίου του Τόκιο.

 

[ame]http://el.wikipedia.org/wiki/Αριθμός_π[/ame]

 

 

 

Νίκο δεν χρησιμοποιείς σαφάρι;;:confused:

Edited by soom
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη για άλλη μια φορά συνηδητοποιώ πόσο πίσω είμαστε σαν χώρα..... Τι να πω... Μακάρι μα τα πάρει ο Σκαι ....

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη για άλλη μια φορά συνηδητοποιώ πόσο πίσω είμαστε σαν χώρα..... Τι να πω... Μακάρι μα τα πάρει ο Σκαι ....

 

Μιχαλη η λογοκρισια που πεφτει ειναι που μου την δινει....

 

κλεβουν τον κοσμο,με την αδεια της"αστυνομιας" και εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τπτ....

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

 

Μιχαλη η λογοκρισια που πεφτει ειναι που μου την δινει....

 

κλεβουν τον κοσμο,με την αδεια της"αστυνομιας" και εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τπτ....

 

 

Έτσι ακριβώς είναι .. Το πιο ανησυχητικό είναι ότι δεν έχουμε περιθώριο αντίδρασης....

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ας αλλάξουμε θέμα γιατί ουτε που αξίζει να τους συζητάτε καν ..

Μπακάλικο..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

 

Κύριε μοντεράτορα όταν προσθέτετε λινκς από το Tapatalk να βάζετε τα URL tags γιατί η εφαρμογή δεν τα προσθέτει μόνη της :p :lol:

 

 

Έχετε απόλυτο δίκιο κύριε Νικο. Δεν θα επαναλήφθει. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Αρτέμη τελικά τι ήταν αυτό το update που σου έβγαλε σήμερα; Εμένα γιατί δεν μου βγάζει κάτι; :confused::confused:
Link to comment
Share on other sites

Αρτέμη τελικά τι ήταν αυτό το update που σου έβγαλε σήμερα; Εμένα γιατί δεν μου βγάζει κάτι; :confused::confused:

 

Έχεις Vodafone συμβόλαιο? Είναι update στα carrier settings. Δεν το έχω βάλει ακόμα καθώς περιμένω feedback σχετικά με το tethering κτλ. Αφού δουλεύουν ρολόι δεν θέλω να γίνει κάτι και να χάσω το tethering.... ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Έχεις Vodafone συμβόλαιο? Είναι update στα carrier settings. Δεν το έχω βάλει ακόμα καθώς περιμένω feedback σχετικά με το tethering κτλ. Αφού δουλεύουν ρολόι δεν θέλω να γίνει κάτι και να χάσω το tethering.... ;)

 

Και εγώ Vodafone συμβόλαιο έχω, αλλά δεν βλέπω κάποιο update στο iTunes.. :wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας. Επειδή είναι ανάγκη να κάνω format στον υπολογιστή μου, τί θα κάνω με το iphone? Ότι έχω στον υπολογιστή θα χαθεί. Μπορώ να συνδέσω το iphone μου με κάποιον άλλο υπολογιστή που έχει itunes ώστε να μεταφέρω κάθε φωτογραφία, μουσικό κομμάτι κτλ, κτλ, ή μόνο στον δικό μας υπολογιστή γίνεται να κάνουμε back up την συσκευή?

 

Αντώνη έχουμε και λέμε:

 

Πήγαινε στο MyMusic και πάρε όλο το φάκελο του iTunes και κράτα τον backup.

 

Πήγαινε στο iTunes και κάνε deauthorize το account σου.

 

Πάρε από τον υπολογιστή τα τραγούδια και τις φωτογραφίες που θες.

 

Μετά το format ξαναβάλε το iTunes, κάνε overwrite τον φάκελο του iTunes με αυτόν που έχεις κρατήσει. Μπες μέσα στον υποφάκελο Mobile Applications και κάνε διπλό κλικ σε κάθε εφαρμογή για να περαστεί στο iTunes, κάνε authorize το iTunes και μετά πέρνα στις βιβλιοθήκες σου μουσική και φωτογραφίες.

 

Μετά μπορείς να κάνεις πρώτο συγχρονισμό μετά το φορμάτ.

 

Επαφές και ημερολόγιο με τι συγχρονίζεις; Είσαι με Jailbreak;

 

Την πρώτη φορά πέρασα εγώ μία μία τις επαφές μου στο iphone μου, γιατί δεν ήξερα πως γίνεται. Το ίδιο έκανα και στο ημερολόγιο. (δεν έχω συγχρονίσει ποτέ δηλαδή επαφές και ημερολόγιο στο iphone)

1. Με ποιόν τρόπο γίνεται να τις μεταφέρω τώρα στον υπολογιστή, ή στο itunes, ώστε να τις έχω μόνιμα διαθέσιμες?

2. Έχω ήδη μέσα στο iphone φωτογραφίες και μουσική. Εάν θελήσω να μεταφέρω 10 νέα τραγούδια στο iphone, μέσω του itunes εννοείται, θα διαγραφούν όλα τα τραγούδια που έχω μέσα και θα περαστούν μόνο τα νέα 10? Αν όχι, με ποιόν τρόπο μπορώ να μεταφέρω έτσι λίγες φωτογραφίες και λίγα τραγούδια στο iphone, χωρίς να χάνω όλα όσα έχω μέσα?

 

Λοιπόν Αντώνη, θα στα πω όσο πιο απλά γίνεται για να τα καταλάβεις απόλυτα.

 

Δεδομένου ότι δεν έχεις JB συσκευή (πράγμα που σημαίνει ότι δε μπορείς να πάρεις χειροκίνητα μόνος σου backup κάποια συγκεκριμένα δεδομένα), πρέπει να έχεις υπόψη σου τα εξής:

 

Από τη στιγμή που δε συγχρονίζεις επαφές και ημερολόγιο με κάποια εφαρμογή όπως το Outlook, αυτό σημαίνει ότι όλα τα data των επαφών και του ημερολογίου βρίσκονται μέσα στο backup σου που έχεις πάρει με το iTunes. Για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως ακολούθα τα παρακάτω βήματα. Κανονικά δεν χρειάζεται να τα κάνεις τα περισσότερα από αυτά, αλλά καλύτερα φύλαγε τα ρούχα σου...

 

Πριν το Format

 

1. Κάνε ένα sync το iPhone με το iTunes.

 

2. Πήγαινε στο φάκελο My Music μέσα στο My Documents σου. Εκεί θα υπάρχει ο φάκελος iTunes. Πάρε αυτόν τον φάκελο για να τον κρατήσεις κάπου σε ένα USB Stick ή έναν εξωτερικό σκληρό. Αυτό το κάνεις ώστε στο νέο iTunes να μη χρειάζεται να κάνεις μεταφορές και λοιπά.

 

3. Αν συγχρονίζεις φωτογραφίες από συγκεκριμένο φάκελο του υπολογιστή σου (δε μιλάω για αυτές που έχεις τραβηγμένες με το iPhone και είναι μέσα στο Camera Roll της συσκευής) πάρε backup και αυτόν τον φάκελο.

 

4. Αν συγχρονίζεις βίντεο κάνε το ίδιο.

 

5. Αν έχεις περασμένη μουσική στη συσκευή με sync και ο φάκελος της μουσικής είναι στο C:\ σου το οποίο και σημαίνει ότι μετά το φορμάτ τα τραγούδια θα χαθούνε κάνε δύο πράγματα. Πρώτον, με το iPhone συνδεδεμένο ενεργοποίησε την παρακάτω επιλογή:

http://img202.imageshack.us/img202/6897/screenshot20100314at847.png

 

Αφού ενεργοποιήσεις αυτή την επιλογή κάνε ένα ακόμα Sync και μετά πάρε με copy το φάκελο της μουσικής σου από τον υπολογιστή για να μη μείνεις με τα τραγούδια μόνο στο iPhone γιατί μετά δε θα μπορέσεις να τα πάρεις από τη συσκευή.

 

6. Πήγαινε στην τοποθεσία C:\Documents and Settings\USERNAME\Application Data\Apple Computer\MobileSync. Εκεί υπάρχει ένας φάκελος Backup. Κάνε αντιγραφή και αυτόν τον φάκελο σε ένα USB stick ή εξωτερικό σκληρό.

 

7. Κάνε deauthorize το AppleID σου από τον υπολογιστή πηγαίνοντας στην top bar του iTunes εκεί που λέει Store και πατώντας από κάτω στο Deauthorize Account

 

Μετά το Format

 

1. Κάνε εγκατάσταση το iTunes

 

2. Κάνε log in στο iTunes Store και κάνε authorize το iTunes με το Apple ID σου όπως στο Βήμα 7 πάνω αντίστοιχα.

 

3. Πήγαινε στο φάκελο My Music μέσα στο My Documents και κάνε overwrite τον φάκελο του iTunes που κράτησες πάνω στο Βήμα 2.

 

4. Πήγαινε στη διαδρομή C:\Documents and Settings\USERNAME\Application Data\Apple Computer\MobileSync και βάλε εκεί μέσα το φάκελο backup που κράτησες από πάνω στο Βήμα 6.

 

5. Πάρε το φάκελο της μουσικής που κράτησες πάνω στο βήμα 5 και βάλτον κάπου στον υπολογιστή σου και μετά drag and drop στο iTunes.

 

6. Πέρνα τους φακέλους των φωτογραφιών και βίντεο στον υπολογιστή.

 

7. Κλείσε το iTunes και άνοιξέ το ξανά. Μόλις ανοίξει ξανά πήγαινε αριστερά στα Applications και πάτα να δεις αν σου εμφανίζει τις εφαρμογές:

 

http://img693.imageshack.us/img693/5949/screenshot20100314at857.png

 

Αν δε σου τις εμφανίζει πήγαινε στο φάκελο iTunes στο My Music. Εκεί μέσα υπάρχει ένας άλλος φάκελος που τον λένε Mobile Applications. Μπες σε αυτό το φάκελο και κάνε διπλό κλικ σε κάθε αρχείο .ipa που υπάρχει εκεί.

 

8. Σύνδεσε το iPhone με το iTunes.

 

9. Ενεργοποίησε την επιλογή όπως στο βήμα 5 πάνω.

 

10. Δήλωσε τους φακέλους με τους οποίους συγχρόνιζες φωτογραφίες και βίντεο (αν συγχρόνιζες έτσι). Εγώ δε συγχρονίζω ταινίες έτσι γι΄αυτό σε μένα η επιλογή είναι άδεια:

 

http://img718.imageshack.us/img718/156/screenshot20100314at902.png

 

http://img694.imageshack.us/img694/156/screenshot20100314at902.png

 

10. Αφού τα κάνεις αυτά πάτα Sync. :)

 

 

========================

 

Ξαναλέω, ότι μπορείς και να μην κάνεις τίποτα από αυτά πέρα από το να κρατήσεις φωτογραφίες, βίντεο και μουσική. Όλη η διαδικασία γίνεται για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα πάει κάτι στραβά. Μπορείς αν θες να κάνεις μόνο τα βήματα 1, 2, 5, 6, 8, 9, 10 στο κομμάτι μετά το φορμάτ και αν δεις ότι έχασες κάτι να κάνεις μετά τα overwrite των βημάτων 3 και 4.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Αν χρειαστείς κάτι άλλο πες μου.

 

Κάνε αυτά και όταν τελειώσεις με το φορμάτ σου πες για να σου εξηγήσω πώς να συγχρονίσεις αν θες με outlook ή google.

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο πολύ καλός οδηγός. Σε ευχαριστούμε όλοι. Ζητάω την αδεία σου για να τον αναρτήσω στην σελίδα με τους οδηγούς αφού βέβαια πρώτα κάνω τις απαραίτητες μετατροπές έτσι ώστε να απευθύνεται σε όλους και όχι μόνο σε ένα χρήστη. Εάν συμφωνείς ενημέρωσε με. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Αρτέμη τον ετοιμάζω ούτως ή άλλως γενικό για να απευθύνεται και σε JB iphones με κάποια παραπάνω μέτρα που μπορεί να πάρει κανείς. Όταν το τελειώσω θα σου δώσω το λινκ να το πάρεις. Οκ;
Link to comment
Share on other sites

Αρτέμη τον ετοιμάζω ούτως ή άλλως γενικό για να απευθύνεται και σε JB iphones με κάποια παραπάνω μέτρα που μπορεί να πάρει κανείς. Όταν το τελειώσω θα σου δώσω το λινκ να το πάρεις. Οκ;

 

Εγίνε Νίκο απλά εγώ αναφερόμουν στην δυνατότητα να αναρτηθεί στο myphone στην κατηγορία των οδηγών και όχι να υπάρχει απλά σαν ένα link στο δικό σου site. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Εγίνε Νίκο απλά εγώ αναφερόμουν στην δυνατότητα να αναρτηθεί στο myphone στην κατηγορία των οδηγών και όχι να υπάρχει απλά σαν ένα link στο δικό σου site. ;)

 

Μα αυτό σου λέω. Να το πάρεις ολόκληρο από το site μου και να το βάλεις σαν οδηγό και στο myphone :) Απλά σου είπα αντί να κάνεις εσύ τον κόπο να τον αλλάξεις να περιμένεις λίγο να τον τελειώσω και να προσθέσω κάποια πραγματάκια ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό σου λέω. Να το πάρεις ολόκληρο από το site μου και να το βάλεις σαν οδηγό και στο myphone :) Απλά σου είπα αντί να κάνεις εσύ τον κόπο να τον αλλάξεις να περιμένεις λίγο να τον τελειώσω και να προσθέσω κάποια πραγματάκια ακόμα.

 

Γράψε λάθος. Δεν κατάλαβα καλά εγώ ίσως. Σε κάθε περίπτωση περιμένω την τελική έκδοση. Ευχαριστούμε και πάλι. :)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ περιεκτικός και αναλυτικότατος ο οδηγός. Αξίζουν πολλά μπράβο στον Νίκο. Από εμένα Νίκο συγχαρητήρια που έκατσες και ασχολήθηκες τόσο πολύ, που έγραψες τόσο αναλυτικά τα βήματα και που θυσίασες (αρκετό σίγουρα) χρόνο από την μέρα σου για να μου απαντήσεις και να καλύψεις και τις απορίες πιθανόν και άλλων χρηστών. Ευχαριστώ προσωπικά και όλα τα παιδία στο συγκεκριμένο thread, γιατί (το έχω ξαναπεί) η ατμόσφαιρα που υπάρχει εδώ (όχι σε όλο το forum, στο συγκεκριμένο thread) είναι μακράν η πιο "φιλόξενη" και με χωρίς το παραμικρό ίχνος ανταγωνισμού και σνομπ αντιδράσεων σε αρχάριες απορίες πρωτάρηδων, που είναι φυσικό να έχουν χιλιοαπαντηθεί από εσάς.
Link to comment
Share on other sites

Απλά να υπογραμμίσω κάτι. Ο παραπάνω οδηγός αφορά συγκεκριμένα τον τρόπο με τον οποίο έχεις εσύ τη συσκευή σου Αντώνη. Αν πάνε να το κάνουνε άλλοι έτσι μπορεί να έχουν πρόβλημα (ανάλογα με το τι συγχρονίζουν με τι).

 

Ξεκίνησα να τον διαμορφώνω τον οδηγό για να είναι χρήσιμος για περισσότερους. Μπήκε σε pause όμως για να φτιάξω πρώτα έναν οδηγό συγκεκριμένα για τη μουσική και ίσως κάποιους πιο μικρούς για φωτογραφίες και βίντεο γιατί και αυτά αποτελούν FAQ. Πρέπει να γραφτεί μια σειρά άλλων οδηγών πριν γίνει αυτός για το backup.

Link to comment
Share on other sites

1. Όταν μπαίνουμε στο internet μέσω του δωρεάν προσφερόμενου όγκου που έχουμε στο συμβόλαιο μας, με τί ταχύτητα άνοίγουμε μια σελίδα? Αυτό το 7,2 που έχει η συσκευή μας, τί ακριβώς είναι? Η ανώτατη ταχύτητα που μπορεί να ανοίγει σελίδες στο internet?

2. Εάν πχ είμαστε στην Αθήνα και είμαστε σε σημείο που υπάρχει πολύ καλό σήμα 3G, εάν συνδεθούμε μέσω ασύρματου δικτύου, θα έχουμε και εμέις την ταχύτητα του συγκεκριμένου δικτύου στο internet?

3. Εάν συνδεθώ εγώ από την λάρισα στο internet, μέσω του προσφερόμενου όγκου που έχω στο πρόγραμμα μου, θα έχω μικρότερη ταχύτητα από αυτόν που θα συνδεθεί και εκείνος στο internet, μέσω του προσφερόμενου όγκου δεδομένων, εφόσον αυτός είναι στην Αθήνα πχ?

Link to comment
Share on other sites

Καλό σου βράδυ Αντώνη!

 

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Για να «κάψω» τα iso αρχεία που κατέβασα, έκανα αυτά που λέει εδώ. Αλλά κάποια στιγμή θυμάμαι τον kkalog να αναφέρει ένα άλλο πρόγραμμα για εγγραφή CD/DVD. Αξίζει να βάλω άλλο πρόγραμμα ή είμαι καλυμμένος με αυτό; Γιατί λέω όλες τις σειρές που έχω κατεβάσει να τις κάψω σε DVD. Δεν έχει νόημα να υπάρχουν σε σκληρούς δίσκους. Τσάμπα χώρος και έχω πολλά DVD με θήκες στην άκρη.. :confused::confused::ninja:

 

 

edit :: Και επίσης, για να περάσω με bootcamp τα Win7 (καθαρά για λόγους εμπειρίας, όχι ότι τα χρειάζομαι) και στην συνέχεια το ίδιο το partition να το κάνω virtual machine με το Parallel, πόσα GB να του δώσω; Ή απαιτείται συγκεκριμένο κομμάτι; Γιατί έχει φτάσει ο καιρός να το κάνω το πειραματάκι μου...! :rolleyes:

Edited by soom
Link to comment
Share on other sites

1. Όταν μπαίνουμε στο internet μέσω του δωρεάν προσφερόμενου όγκου που έχουμε στο συμβόλαιο μας, με τί ταχύτητα άνοίγουμε μια σελίδα? Αυτό το 7,2 που έχει η συσκευή μας, τί ακριβώς είναι? Η ανώτατη ταχύτητα που μπορεί να ανοίγει σελίδες στο internet?

2. Εάν πχ είμαστε στην Αθήνα και είμαστε σε σημείο που υπάρχει πολύ καλό σήμα 3G, εάν συνδεθούμε μέσω ασύρματου δικτύου, θα έχουμε και εμέις την ταχύτητα του συγκεκριμένου δικτύου στο internet?

3. Εάν συνδεθώ εγώ από την λάρισα στο internet, μέσω του προσφερόμενου όγκου που έχω στο πρόγραμμα μου, θα έχω μικρότερη ταχύτητα από αυτόν που θα συνδεθεί και εκείνος στο internet, μέσω του προσφερόμενου όγκου δεδομένων, εφόσον αυτός είναι στην Αθήνα πχ?

 

1. Όταν είσαι σε 3G δίκτυο κατεβάζεις με την ταχύτητα του δικτύου. Αν το δίκτυο έχει ταχύτητα 7.2mbit κατεβάζεις με ταχύτητα 7.2 διά 8 αλλά αυτά είναι θεωρητικά μέγιστα.

2. Όταν συνδεθείς με WIFI κατεβάζεις με την ταχύτητα του WiFi. Η συσκευή χρησιμοποιεί αυτό και όχι το 3G σου.

3. Γιατί να συμβαίνει αυτό. Εξαρτάται τι σήμα έχει ο καθένας στην περιοχή του. Εκτός αν εννοείς ότι στην Αθήνα έχει καλύτερο 3G αλλά αυτό είναι σχετικό. Είναι ανάλογα την περιοχή.

 

Καλό σου βράδυ :)

 

Καλό σου βράδυ Αντώνη!

 

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Για να «κάψω» τα iso αρχεία που κατέβασα, έκανα αυτά που λέει εδώ. Αλλά κάποια στιγμή θυμάμαι τον kkalog να αναφέρει ένα άλλο πρόγραμμα για εγγραφή CD/DVD. Αξίζει να βάλω άλλο πρόγραμμα ή είμαι καλυμμένος με αυτό; Γιατί λέω όλες τις σειρές που έχω κατεβάσει να τις κάψω σε DVD. Δεν έχει νόημα να υπάρχουν σε σκληρούς δίσκους. Τσάμπα χώρος και έχω πολλά DVD με θήκες στην άκρη.. :confused::confused::ninja:

 

 

edit :: Και επίσης, για να περάσω με bootcamp τα Win7 (καθαρά για λόγους εμπειρίας, όχι ότι τα χρειάζομαι) και στην συνέχεια το ίδιο το partition να το κάνω virtual machine με το Parallel, πόσα GB να του δώσω; Ή απαιτείται συγκεκριμένο κομμάτι; Γιατί έχει φτάσει ο καιρός να το κάνω το πειραματάκι μου...! :rolleyes:

 

Για το πρώτο χρησιμοποιώ το Toast Titanium. Απίστευτο πρόγραμμα.

 

Για το bootcamp δες εδώ:

 

http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=2783&highlight=bootcamp

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...