Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κώστα, ευχαριστώ. Με κάλυψες απόλυτα. Μόνο που ούτε τα καινούρια έχουν HDMI έξοδο.. Γι' αυτό και η ανάγκη του αντάπτορα που ανέφερα πάνω. Αν είχαν κανονικό HDMI out θα έστελναν και ήχο κανονικά.

 

Για τις Βρυξέλλες τώρα...

 

Στο mediamarkt υπάρχει apple department. Έχουν αρκετά πράγματα, όχι όμως τα πάντα. Σε fnac ισχύει το ίδιο.

 

Υπάρχουν καλύτερες επιλογές. Στη Rue Neuve που αναφέρεις, στα 50 μέτρα από το εμπορικό που είναι το Mediamarkt kai sta 30 από αυτό που είναι η fnac υπάρχει Apple Retailer το οποίο είναι ότι πιο κοντινό θα βρεις σε Apple Store (με την κανονική τους έννοια δεν υπάρχουν στο Βελγιο). Ο συγκεκριμένος Retailer έχει μόνο Apple products μέσα και έχει τα πάντα. Προσωπικά το δικό μου το iMac το πήρα από Apple authorized seller στην Avenue Louise. Ένα μικρό μαγαζί με 90% Apple products συν κάτι άλλα περιφερειακά, που είχε όμως τα πάντα από όλα τα καινούρια μοντέλα.

 

Η καλύτερη επιλογή πάντως για να κάνεις βόλτα και να προσκυνήσεις είναι η Rue Neuve. Apple Retailer, Fnac, Mediamarkt το ένα δίπλα στο άλλο (τα δυο τελευταία μέσα σε διπλανά εμπορικά στον τελευταίο όροφο: το πρώτο στο εμπορικό City, το δεύτερο στο Inno)

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! και η περίπτωση Louise ακούγεται καλή μια που είναι κοντά το ξενοδοχείο μου ... θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα ;)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Νίκο και γιατί να πάρεις ένα mac mini και να το χαραμίσεις για media center; Ψάχνωντας στο φόρουμ για ασύρματα ηχεία βρήκα αυτό EGREAT EG-M34A HD NETWORKED MEDIA TANK, http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801717

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Νίκο και γιατί να πάρεις ένα mac mini και να το χαραμίσεις για media center; Ψάχνωντας στο φόρουμ για ασύρματα ηχεία βρήκα αυτό EGREAT EG-M34A HD NETWORKED MEDIA TANK, http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801717

Γιατί θα είναι ένας full υπολογιστής που θα εκτελεί χρέη media center με τα παρακάτω πλεονεκτήματα:

 

Σύνδεση στο ιντερνετ

Σύνδεση στο δίκτυο του σπιτιου

Διαμοίρασμα αρχείων χωρίς usb sticks κλπ

Ενσωμάτωση υποτίτλων άμεσα χωρίς εργαλεία, μεταφορές αρχείων κλπ

Συνεχής αναβάθμιση για την υποστήριξη video formats

Επιλογή player αναπαραγωγής

 

Αυτά γενικά γιατί να μπει υπολογιστής και όχι κάποιο σύστημα τύπου Pop Corn, Western Digitial κλπ.

 

Τώρα, γιατί να είναι Mac Mini και όχι ένα στημένο Media Center με Windows...

 

Δέχομαι ότι το δεύτερο θα βγει πιο φθηνό. Θα είναι όμως windows :p και επίσης άλλα πλεονεκτήματα έχεις όταν διευρύνεις το δίκτυο σου με Apple products (χρήση time capsule, χρήση των εξωτερικών φορμαρισμένων σε HFS, κλπ).

 

Edit.. Επίσης Μιχάλη είδες ότι μου παρέθεσες ένα Thread από το φόρουμ με μια σελίδα μηνύματα όλο προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Κωστα να κανω μια ερωτηση, γιατι απο Βρυξελλες και οχι απο Ελλαδα ? Εχει καμια διαφορα ? :worry:

 

Όπως είπε και ο Νίκος, είναι πιο πολύ για εκπλήρωση του συνδρόμου στέρησης που δεν έχουμε κάτι σημαντικό στην Ελλάδα, παρά για οικονομικούς ή άλλους λόγους ... :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Κώστα στη Louise το μαγαζί είναι μικρό. Rue Neuve καλύτερα για να πάρεις σβάρνα ένα ένα. Από το metro της Louise είναι 6 στάσεις. Σε δέκα λεπτά είσαι εκεί.. Α! Και το μετρό στη Rue Neuve (Rogier λέγεται η στάση) βγάζει μέσα στο εμπορικό City που είναι η Fnac.
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Νίκος, είναι πιο πολύ για εκπλήρωση του συνδρόμου στέρησης που δεν έχουμε κάτι σημαντικό στην Ελλάδα, παρά για οικονομικούς ή άλλους λόγους ... :)

 

Αρα καλα καταλαβα, θα Ψωνισεις :lol:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα είναι ένας full υπολογιστής που θα εκτελεί χρέη media center με τα παρακάτω πλεονεκτήματα:

 

Σύνδεση στο ιντερνετ

Σύνδεση στο δίκτυο του σπιτιου

Διαμοίρασμα αρχείων χωρίς usb sticks κλπ

Ενσωμάτωση υποτίτλων άμεσα χωρίς εργαλεία, μεταφορές αρχείων κλπ

Συνεχής αναβάθμιση για την υποστήριξη video formats

Επιλογή player αναπαραγωγής

 

Αυτά γενικά γιατί να μπει υπολογιστής και όχι κάποιο σύστημα τύπου Pop Corn, Western Digitial κλπ.

 

Τώρα, γιατί να είναι Mac Mini και όχι ένα στημένο Media Center με Windows...

 

Δέχομαι ότι το δεύτερο θα βγει πιο φθηνό. Θα είναι όμως windows :p και επίσης άλλα πλεονεκτήματα έχεις όταν διευρύνεις το δίκτυο σου με Apple products (χρήση time capsule, χρήση των εξωτερικών φορμαρισμένων σε HFS, κλπ).

 

Επίσης να προσθέσουμε τα torrents, την χρήση ως σύστημα συναγερμού με τέσσερις κάμερες επάνω (μία δική του και άλλες 3 δικτυακές στο σπίτι - όποιος γνωρίζει το SecuritySpy θα καταλάβει!) και μιλάμε για το παλιο μόντέλο με 1.8 μονοπύρηνο επεξεργαστή και 2 GB RAM.

 

Τέλος, η τελευταία φορά που έκλεισα το διακόπτη ρεύματος στο mac mini ήταν το Μάρτιο που λόγω έργων ΔΕΗ στην περιοχή δεν ήμουν ασφαλής με το UPS ...

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Αρα καλα καταλαβα, θα Ψωνισεις :lol:

 

Μπα .. με την apple την "ψώνισα" παλιότερα, τώρα επενδύω :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Κώστα στη Louise το μαγαζί είναι μικρό. Rue Neuve καλύτερα για να πάρεις σβάρνα ένα ένα. Από το metro της Louise είναι 6 στάσεις. Σε δέκα λεπτά είσαι εκεί.. Α! Και το μετρό στη Rue Neuve (Rogier λέγεται η στάση) βγάζει μέσα στο εμπορικό City που είναι η Fnac.

 

Άρα θα προκύψει "μηλότσαρκα" :)

 

Ευχαριστώ και πάλι!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Μπα .. με την apple την "ψώνισα" παλιότερα, τώρα επενδύω :)

Από τα καλύτερα σχόλια ever!!! :respect:

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά,για όσους χρησιμοποιούν OpenSSH και δεν το έχουν δει

http://www.isepsis.com/index.php?option=com_content&view=article&id=362%3A-iphone-&catid=38%3Ablog&lang=el

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Οκ βρε μια πρόταση έκανα γιατί και η συσκευή αυτή διατείνεται ότι τα κάνει αυτά: torrents, δίκτυα κ.λ.π.

Ψήνομαι κι εγώ πάντως για mac μετά τις φυτιλιές του @kkalog.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Όταν χρησιμοποιώ το Lockinfo χωρίς κάποια επιλογή από το Winterboard, στη LockScreen στη λίστα του ToDo εμφανίζει το μήνυμα "Native rendering not supported".

Αυτό το κάνω γιατί με Think Different από Winterboard δεν μου εμφανίζει αναπάντητες και πάνω από μία εγγραφή ημερολογίου. Κάποια λύση?

 

Έχω εγκαταστήσει την δωρεάν έκδοση του Lockinfo (*.deb)

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά,για όσους χρησιμοποιούν OpenSSH και δεν το έχουν δει

http://www.isepsis.com/index.php?option=com_content&view=article&id=362%3A-iphone-&catid=38%3Ablog&lang=el

Thanks Παναγιώτη.. Θα βοηθήσει πολλούς. Οι "φύλακες" πάντως οφείλουν να είχαν φροντίσει εξ αρχής ;).

Οκ βρε μια πρόταση έκανα γιατί και η συσκευή αυτή διατείνεται ότι τα κάνει αυτά: torrents, δίκτυα κ.λ.π.

Ψήνομαι κι εγώ πάντως για mac μετά τις φυτιλιές του @kkalog.

Αν και χρήστης mac μόνο 5-6 μέρες, σου λέω προχώρα με κλειστά τα μάτια.. Δουλεύω στο γραφείο στο Πανεπιστήμιο windows και μετά απο αυτά που έχω ζήσει 5 μέρες τώρα περιμένω να πάρω και macbook pro 13" για να το φέρνω στη δουλειά να ησυχάσω.

 

Όταν χρησιμοποιώ το Lockinfo χωρίς κάποια επιλογή από το Winterboard, στη LockScreen στη λίστα του ToDo εμφανίζει το μήνυμα "Native rendering not supported".

Αυτό το κάνω γιατί με Think Different από Winterboard δεν μου εμφανίζει αναπάντητες και πάνω από μία εγγραφή ημερολογίου. Κάποια λύση?

 

Έχω εγκαταστήσει την δωρεάν έκδοση του Lockinfo (*.deb)

Κώστα το διάβασα το πρόβλημά σου και στο navimania.. Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι.. Το μόνο που θα έκανα επιπλέον εγώ είναι απεγκατάσταση, επανεκκίνηση, εγκατάσταση και ξανά επανεκκίνηση.. Αλλιώς αν δε δουλέψει πάλι υπομονή και το απογεύμα σου ανεβάζω καμιά δεκαριά screenshots όπως έχω εγώ τις ρυθμίσεις μου στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

ρε 'σεις δεν μ'αφήνετε να δουλέψω :lol:

 

όλο bling και bling για τα καινούργια post, πάρτε ένα κι από μένα τώρα:lol:

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το έχετε προσέξει οτι όλοι πάμε για μακ έτσι;; Θες ο Μιχάλης; Θες ο Νικος; Θες οι κωστηδες;; Θες εγώ;;

 

Τελικά αν εκτιμήσεις το μηλαράκι.... Μια χαρά ψηφίστηκε ο steve jobs o CEO της δεκαετίας από το περιοδικό fortune.

Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω κατι πολυ ασχετο και πιο ειδικα αν υπαρχει κανεις ειδημων οσον αφορα την συνδεση lcd τηλεoρασης με pc ,που αυτο δεν εχει εξοδο hdmi ,ας ποσταρει να του στειλω τις αποριες μου με pm...E?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κώστα ...... το διάβασα το πρόβλημά σου .... Αλλιώς αν δε δουλέψει πάλι υπομονή και το απογεύμα σου ανεβάζω καμιά δεκαριά screenshots όπως έχω εγώ τις ρυθμίσεις μου στο πρόγραμμα.

 

Σε ευχαριστώ

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω κατι πολυ ασχετο και πιο ειδικα αν υπαρχει κανεις ειδημων οσον αφορα την συνδεση lcd τηλεoρασης με pc ,που αυτο δεν εχει εξοδο hdmi ,ας ποσταρει να του στειλω τις αποριες μου με pm...E?

 

θεωρητικά πρέπει να έχει έξοδο DVI ή VGA η tv...

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το έχετε προσέξει οτι όλοι πάμε για μακ έτσι;; Θες ο Μιχάλης; Θες ο Νικος; Θες οι κωστηδες;; Θες εγώ;;

 

Τελικά αν εκτιμήσεις το μηλαράκι.... Μια χαρά ψηφίστηκε ο steve jobs o CEO της δεκαετίας από το περιοδικό fortune.

 

Έχω δει στο παρελθόν και έχω "δουλέψει" λίγο πάνω σε αυτό αλλά πολύ λίγα πράγματα βέβαια.

Κάποιοι δεν έχουν την ίδια άποψη για τον Jobs, http://www.newsweek.com/id/222141?from=rss

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

ξερω ρε συ πως και που αλλα και τι ειναι τα deb/ipa :p

 

για το καντεμης ομως...:rolleyes:

 

παραδεχεσαι ?:lol::lol:

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει στο παρελθόν και έχω "δουλέψει" λίγο πάνω σε αυτό αλλά πολύ λίγα πράγματα βέβαια.

Κάποιοι δεν έχουν την ίδια άποψη για τον Jobs, http://www.newsweek.com/id/222141?from=rss

 

Εγώ δεν είχα την χαρά να δουλέψω σε Mac για πάνω από 5-10 λεπτά τόσο σε καταστήματα που τα έχουν ανοιχτά όσο και σε φίλων.

 

 

Οπότε περιμένω πως και πως να τον δω πως είναι.

 

 

Και πραγματικά πιστεύω το Once you go mac, you never go back.

 

 

 

Και βέβαια όσο υπάρχουν απόψεις ότι ο Steve είναι κορυφαίος CEO, θα υπάρχουν και οι αντίθετες. Αλλά οι στατιστικές άλλα λένε για την ανάπτυξη της Apple. Τόσο με το iPhone όσο και με τα Mac. Και βέβαια για το πόσο έχει ανέβει η αξία της εταιρίας.

 

και εννοείται ότι δεν ήταν ο Steve που το έκανε αυτό. Αλλά σίγουρα βοήθησε πάρα πολύ στο να γίνει.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Κώστα στη Louise το μαγαζί είναι μικρό. Rue Neuve καλύτερα για να πάρεις σβάρνα ένα ένα. Από το metro της Louise είναι 6 στάσεις. Σε δέκα λεπτά είσαι εκεί.. Α! Και το μετρό στη Rue Neuve (Rogier λέγεται η στάση) βγάζει μέσα στο εμπορικό City που είναι η Fnac.

 

Παντως με λυπη σας αναφερω οτι στο Cairo εχουμε μια πολυ καλη αλυσιδα apple με φοφερα καταστηματα σε ολα τα εμπορικα κεντρα κατι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα.

http://www.tradelinestores.com/

 

Και δεν ειναι τα μοναδικα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παντως με λυπη σας αναφερω οτι στο Cairo εχουμε μια πολυ καλη αλυσιδα apple με φοφερα καταστηματα σε ολα τα εμπορικα κεντρα κατι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα.

http://www.tradelinestores.com/

 

Και δεν ειναι τα μοναδικα.

 

Δεν υπάρχουν όντως, αλλά αν κρίνω όμως από τα Fnac και τα Public και γενικά τέτοιου είδους καταστήματα που φέρνουν και Apple αλλά τους έχουν δώσει μια πιο ξεχωριστή θέση μέσα στο κατάστημα, είναι μια χαρά! Σίγουρα δεν είνια και Apple Store. Αλλά στα δεδομένα είναι καλά... Σιγά σιγά εκσυγχρονίζεται και η Ελλάδα και θα φτιάξουν όλα αυτα! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη βιάζεσαι.. Η Γαλλία απέκτησε το πρώτο της Apple Store πριν μια βδομάδα στο Παρίσι.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...