Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλέξανδρε για τον mac που αγόρασες αυτό το είδες;

 

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο πράγμα Κώστα?

 

Στο γμμενο το appscene πρέπει να βάλω άπειρες φορές αυτό το κωλο-captcha...;) Μετά το μαγαζάκι που όλοι ανεβάζοιυν εκεί τις εφαρμογές τους...

 

ΤΙ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ......

 

 

Δεν κατάλαβα ακριβώς γιατί πρέπει να βάλουμε αρχική σελίδα αυτή...

 

γιατι ανοιγοντας την εφαρμογη να ξερει αυτη που θα παει :p:D

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 8 προσπαθειες στο annoying captcha :wacko:

πετυχα τον 1ο σωστο "λογαριθμο" :wacko:

 

δεν εχει ζουμ καθολου και εμεις τα "παλικαρακια":rolleyes::happy:

 

θα χρειαστουμε τα γυαλια μας στον νεο installous:O

 

Δεν κατάλαβα τίποτα. Τι είναι αυτά που λες? Είμαι πολύ πίσω!!!!!

 

Με ποιο πράγμα Κώστα?

 

Στο γμμενο το appscene πρέπει να βάλω άπειρες φορές αυτό το κωλο-captcha...;) Μετά το μαγαζάκι που όλοι ανεβάζοιυν εκεί τις εφαρμογές τους...

 

ΤΙ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ......

 

 

Δεν κατάλαβα ακριβώς γιατί πρέπει να βάλουμε αρχική σελίδα αυτή...

 

Για το επείγον χθές

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τίποτα. Τι είναι αυτά που λες?

 

 

ουτε εγω τι εσυ δεν καταλαβες :blink::blink::blink:

 

Για το επείγον χθές

 

ενω εσυ ε?? :lol: κατατοπιστικοτατος μπορω να πω :lol::lol::lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Για το επείγον χθές

Πήρα τον φάκελο που μου είπε ο Ηλίας, ο Μπάμπης και ο Νίκος και θα τα κάνω αυτά αργότερα, όταν φτάσει ο Mac με το καλό...

Αλέξανδρε για τον mac που αγόρασες αυτό το είδες;

Μιχάλη το είδα εχθες, αλλά το καλό είναι ότι ο δικός μου θα έρθει από την New York και θα ήταν λίγο μπελάς να τους δείξω και να τους πείσω ότι είμαι φοιτητής. Εξάλλου, με την σημερινή ισοτιμία δολαρίου/ευρώ μου βγήκε γύρω στα 1200 και κάτι λιγότερο...;)

γιατι ανοιγοντας την εφαρμογη να ξερει αυτη που θα παει :p:D

 

ααααααα..... Πες έτσι....! :):lol:

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω τι εσυ δεν καταλαβες :blink::blink::blink:

 

ενω εσυ ε?? :lol: κατατοπιστικοτατος μπορω να πω :lol::lol::lol:

 

Έγραψες: μετα απο 8 προσπαθειες στο annoying captcha

πετυχα τον 1ο σωστο "λογαριθμο"

 

δεν εχει ζουμ καθολου και εμεις τα "παλικαρακια"

 

θα χρειαστουμε τα γυαλια μας στον νεο installous

 

Από αυτό δεν κατάλαβα τίποτα. Μάλλον είμαι πολύ πίσω.

 

Το "για το επείγον χθές" ήταν για τον σοομ που ζήταγε βοήθεια. Τον ρώτησα αν βρήκε άκρη

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Έγραψες: μετα απο 8 προσπαθειες στο annoying captcha

πετυχα τον 1ο σωστο "λογαριθμο"

 

δεν εχει ζουμ καθολου και εμεις τα "παλικαρακια"

 

θα χρειαστουμε τα γυαλια μας στον νεο installous

 

Από αυτό δεν κατάλαβα τίποτα. Μάλλον είμαι πολύ πίσω.

 

Το "για το επείγον χθές" ήταν για τον σοομ που ζήταγε βοήθεια. Τον ρώτησα αν βρήκε άκρη

 

ειδα την απαντηση του Αλεξανδρου τωρα και το καταλαβα :)

τα δικα μου ειναι για τον νεο install0us που ειπε ο Μπαμπης ;)

 

και τωρα στα σοβαρα προβληματα.....:(

 

58

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

και τωρα στα σοβαρα προβληματα.....:(

 

58

 

:confused:

 

Σα δεν ντρέπεσαι λίγο... Σα δεν ντρέπεσαι.... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

τα δικα μου ειναι για τον νεο install0us που ειπε ο Μπαμπης ;)

 

και τωρα στα σοβαρα προβληματα.....:(

 

58

 

Τα δικά σου δεν κατάλαβα

 

Έτσι μου ρχεται να στο κάνω δώρο. Τέτοια απογοήτευση δεν ήταν ανάγκη να την περάσεις!!!!

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

:confused:

 

Σα δεν ντρέπεσαι λίγο... Σα δεν ντρέπεσαι....

 

μα καθολου .....δεν ντρεπομαι :lol::lol:

 

 

Έτσι μου ρχεται να στο κάνω δώρο. Τέτοια απογοήτευση δεν ήταν ανάγκη να την περάσεις!!!!

 

δυστυχως περιμενω την 2η φουρνια συσκευων....αν δεν ειχα ακυρωσει την παραγγελια μου την 1η φορα δεν θα ειχα τετοια προβληματα...ημουν μεσα στην 1η 10αδα που ειχαν προπαραγγειλει (ευρωπης οχι ελλαδας...)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

μα καθολου .....δεν ντρεπομαι :lol::lol:

 

 

 

δυστυχως περιμενω την 2η φουρνια συσκευων....αν δεν ειχα ακυρωσει την παραγγελια μου την 1η φορα δεν θα ειχα τετοια προβληματα...ημουν μεσα στην 1η 10αδα που ειχαν προπαραγγειλει (ευρωπης οχι ελλαδας...)

 

Θα έπρεπε....! :lol:

 

Υπομονή μικρέ Δημήτρη...! Πάρε ένα καινούριο ζευγάρι γυαλιά και ετοιμάσου να το υποδεχτείς!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

@ soom

 

Χίλια ευχαριστώ!!!!!

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

@te_salat

Φιλαρακι, προχωρα με χιλια στην αγορα. Εγω σου ειπα, ειμαι ενθερμος υποστηρικτης των Mac. Δεν θα το μετανοιωσεις. Εΐναι πλεον σταθερη αξια και χανει πολυ λιγ΄λοτερο την αξια του ακόμη και μετα απο χρονια. και αυτο γιατι παραμενει και συμπεριφερεται το ιδιο ακριβως, οσα χρονια και αν περασουν. Η απόφαση δική σου. ;)

Εγω θα το παρω παντως το iMac οτι και να γινει πριν τα Χριστουγεννα. :D

 

Θα προχωρησω και θα γινω mac-ακας αλλα ψαξε απο τωρα για εφαρμογες που να μπορω να δουλεξω τα microsoft office και να ανταλασω αρχεια με pc.

Ξερεις εσυ δεν εννοώ να σκάσω καμια 500αρια ευρω ακομα για μια mac-ακια.

Θελω να μπορω να δουλευω, δεν το παιρνω για να βλεπω φωτογραφιες και να παιζω παιχνιδια.

Δυκτιωσου λοιπον εσυ που εισαι συνταξιουχος και εχεις χρονο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε....! :lol:

 

Υπομονή μικρέ Δημήτρη...! Πάρε ένα καινούριο ζευγάρι γυαλιά και ετοιμάσου να το υποδεχτείς!!!! :lol:

 

πλησιαζει η ωρα της κρισης ;)

 

εχετε το νου σας :p:happy::lol::lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

@ soom

 

Χίλια ευχαριστώ!!!!!

Παρακαλώ!:happy:

Θα προχωρησω και θα γινω mac-ακας αλλα ψαξε απο τωρα για εφαρμογες που να μπορω να δουλεξω τα microsoft office και να ανταλασω αρχεια με pc.

Ξερεις εσυ δεν εννοώ να σκάσω καμια 500αρια ευρω ακομα για μια mac-ακια.

Θελω να μπορω να δουλευω, δεν το παιρνω για να βλεπω φωτογραφιες και να παιζω παιχνιδια.

Δυκτιωσου λοιπον εσυ που εισαι συνταξιουχος και εχεις χρονο.

:lol:

 

Word έχεις κανονικότατα. Microsoft Office for Mac. Το κατεβάζεις σπασμένο και είσαι μια χαρά.;)

 

Από εκεί και πέρα μπορείς, όπως εύκολα βρίσκεις, να έχεις τα Windows και να τα τρέχεις κανονικότατα μέσα στα Mac.

Για να μην σε παραπέμπω σε διάφορα βιντεάκια στο Utube, κάτι που μπορείς εύκολα να κάνεις και μόνος σου, θα σου δώσω ένα βίντεο από την σελίδα της Apple.

Έχει πολλά και πολύ ωραία βίντεο εκεί για εμάς τους νέους του MacOS;).

 

http://www.apple.com/findouthow/mac/#windowsmac

 

Και όποιο θέμα έχεις μπορείς κάλλιστα να το τρέξεις το πρόγραμμά σου από εκεί.;)

 

Και να μην σε αγχώνουν!

 

 

Δηλαδή , ένας φίλος μου που έχει Μακ, και δεν είχε βρει key generator για ένα πρόγραμμα που κατέβασε, το key generator το έτρεξε έτσι.;)

πλησιαζει η ωρα της κρισης

 

εχετε το νου σας

 

Η ώρα της κρίσης για να πάρεις γυαλιά??:confused:

Link to comment
Share on other sites

πλησιαζει η ωρα της κρισης ;)

 

εχετε το νου σας :p:happy::lol::lol:

 

Εννοείς οτι πλησιάζει το 2012, όπως λένε μερικοί εσχατολόγοι?

 

Αν είναι για γυαλιά να προτιμήσεις πολυεστιακά

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

χαιρετε κ γεια σας ....

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Θα προχωρησω και θα γινω mac-ακας αλλα ψαξε απο τωρα για εφαρμογες που να μπορω να δουλεξω τα microsoft office και να ανταλασω αρχεια με pc.

Ξερεις εσυ δεν εννοώ να σκάσω καμια 500αρια ευρω ακομα για μια mac-ακια.

Θελω να μπορω να δουλευω, δεν το παιρνω για να βλεπω φωτογραφιες και να παιζω παιχνιδια.

Δυκτιωσου λοιπον εσυ που εισαι συνταξιουχος και εχεις χρονο.

 

Κώστα όπως σου είπε ο Αλέξανδρος υπάρχει κανονικότατα Microsoft Office 2008 for mac. Αν τώρα θέλεις και windows στο mac σου μπορείς να τα περάσεις είτε virtualized με κάποιο πρόγραμμα όπως το Fusion ή το Parallels ή να περάσεις κανονικά dual boot αν δεν τα θες virtualized με το bootcamp.

 

Εγώ στο imac έχω περασμένα τα 64μπιτα windows 7 με το Fusion και μπορώ να τα δουλέυω κανονικά όντας ήδη στο περιβάλλουν του MAC OS και να ανταλλάσω αρχεία μέσω των 2 λειτουργικών μέσω ενός απλού drag and drop.

 

Με λίγα λόγια αν δεις ότι η σουίτα του Office για Mac της Microsoft δε σου αρέσει ή δουλεύεις κάποιο εταιρικό πρόγραμμα που δε βγαίνει σε mac, τότε απλά περνάς τα windows σε 20 λεπτάκια με το Fusion χωρίς να χρειάζεται να κάνεις τίποτα σπουδαίο εσύ (partitions κλπ) και είσαι έτοιμος μπαμ μπαμ.

 

Μετά από 5 μέρες σε mac έχω απλά να καταθέσω τις παρακάτω απόψεις.

 

1. Once you go mac you never go back

2. Πραγματικά έχω μείνει έκπληκτος με αυτό το λειτουργικό. Άκουγα χρόνια τους χρήστες mac να περηφανεύονται για τα συστήματά τους και τα θεωρούσα όλα μεγάλες υπερβολές. Πλέον κατάλαβα γιατί.

3. Παλαιότερα είχα κάποιους ενδοιασμούς για το πόσο εύκολο είναι για κάποιον να κάνει τη μετάβαση σε μακ, αλλά πλεον ξέρω ότι τέτοια θέματα δεν υπάρχουν.

4. Δουλεύοντας το μακ αυτές τις λίγες μέρες κατάλαβα πολύ γρήγορα πόσο τεράστιο είναι το κενό ανάμεσα σε αυτό το λειτουργικό με τα Windows. Πως κάποια πράγματα και εργασίες γίνονται στο Μακ τόσο εύκολα (πάρε για παράδειγμα την εγκατάσταση και απεγκατάσταση προγραμμάτων) που πραγματικά ώρες ώρες με κάνουν να απορώ. Κάντε απλά μια αναζήτηση στο google για να δείτε τον τρόπο που ένα mac παίρνει backup (time machine λέγεται η εφαρμογή που έρχεται προεγκατεστημένη). Και πολλά πολλά άλλα.

5. Έχω μπει ήδη στη διαδικασία αντικατάστασης όλων των pc που έχω με mac. Πήρα το imac, τώρα σειρά έχει ένα macbook pro 13.3" για φορητό. Μετά ίσως ένα mac mini για media center για την τηλεόραση. Και φυσικά ήδη το iphone. Και όλα αυτά με υπηρεσίες όπως το mobileme ή άλλα προγράμματα που συγχρονίζουν αυτές τις συσκευές μεταξύ τους σε κάνουν να νιώθεις ότι έχεις μια οικογένεια υπολογιστών που συνεργάζονται άψογα μεταξύ τους.

 

Μπορεί κάποιος να σπεύσει και να πει ότι έγινα πολύ γρήγορα Apple-fanboy και ίσως καταντάω κάπου γραφικός με αυτές τις περγιραφές που κάποιοι μπορεί να θεωρήσουν υπερβολικές. Ας πουν ότι θέλουν. Από το Σάββατο νιώθω απίστευτα χαρούμενος που έκανα το βήμα και μπήκα σε αυτόν τον κόσμο και πλέον μπορώ να πω με σιγουριά ότι έχω βάλει σε λειτουργία τις διαδικασίες για οριστικό διαζύγιο με τα Windows.

 

Κλείνοντας, απλά πρέπει να αποδώσω τα εύσημα στην ελληνική mac κοινότητα, η οποία μέσα από fora, blogs, websites, κλπ, μου έχει προσφέρει απίστευτη βοήθεια σε αυτά τα πρώτα μου βρεφικά βήματα στον κόσμο της Apple.

 

Αυτά τα "λίγα" από μένα...

Link to comment
Share on other sites

χαιρετε κ γεια σας ....

 

Αλλάξαμε avatar και κάτι έγινε ε; Το έχουμε ξαναδεί το έργο κύριε δεν μας τρομάζετε :lol: :lol: :ninja:

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το καιρό έχω στο γραφείο μου και δουλεύω σ' ένα Laptop DELL PRECISION M4400, Intel Core 2 Duo T9600, με οθόνη 15 in.

 

Σε περίπτωση που κάνω το μεγάλο πήδημα, σε τι πρέπει να πάω?

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το καιρό έχω στο γραφείο μου και δουλεύω σ' ένα Laptop DELL PRECISION M4400, Intel Core 2 Duo T9600, με οθόνη 15 in.

 

Σε περίπτωση που κάνω το μεγάλο πήδημα, σε τι πρέπει να πάω?

 

Κώστα αναλόγως και το οικονομικό και το αν σε βολεύει να έχεις μικρότερη οθόνη η όχι. Εγώ που την οθόνη την. Θέλω πληθωρικη και μεγάλη το 15αρι ήταν μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα μπες στο site της Apple και δες τα μοντέλα macbook και macbook pro και τι διαφορές έχουν μεταξύ τους τα χαρακτηριστικά τους. Η απόφαση που θα πάρεις είναι συνάρτηση των αναγκών σου και της τσέπης σου.

 

(Τις αγγελίες τις βρήκες; )

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα αν θελεις κάτι οικονομικό αλλά πολύ καλό το MacBook είναι μια χαρά. Αν πας παραπάνω θα σου έλεγα MacBook pro 15.4".

 

Αλλιώς σταθερό θα έπαιρνα μόνο iMac. Και τον 27αρη. Είπαμε είμαι large τύπος. :):)

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αναλόγως και το οικονομικό και το αν σε βολεύει να έχεις μικρότερη οθόνη η όχι. Εγώ που την οθόνη την. Θέλω πληθωρικη και μεγάλη το 15αρι ήταν μονόδρομος.

 

Έκτός από την οθόνη που την θέλω 15αρα, δεν υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να επιλέξω. Δηλαδή για 15αρα οθόνη υπάρχει μόνο μία επιλογή?

 

Κώστα μπες στο site της Apple και δες τα μοντέλα macbook και macbook pro και τι διαφορές έχουν μεταξύ τους τα χαρακτηριστικά τους. Η απόφαση που θα πάρεις είναι συνάρτηση των αναγκών σου και της τσέπης σου.

 

(Τις αγγελίες τις βρήκες; )

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα τσέπης. Έχω δώσει τόσα και τόσα. Αυτό που έχω τώρα κάνει 1650 χωρίς ΦΠΑ. Το VAIO που έχω στην πάντα 2500. Δεν λέω ότι δεν με νοιάζουν τα χρήματα, αλλά ότι αυτό που είναι κυρίαρχο είναι η ποιότητα

 

(Τις αγγελίες τις βρήκα)

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Τότε αφού θες φορητό και όχι σταθερό θα δεις τα macbook PRO με τις 15.4 ίντσες οθόνη.

 

Δες εδώ τα 3 μοντέλα macbook pro που κυκλοφορούν και δες ακριβώς τις διαφορές σε επεξαργαστές, σκληρούς κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...