Jump to content

Καταφέρατε να σταματήσετε το κάπνισμα; Πείτε μας πως;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεφύγαμε κι έχει δίκιο...ολο το μυστικό για την διακοπή του καπνίσματος είναι η απόφαση! Αν δεν έχεις καταλάβει τί κάνεις στον εαυτό σου, και να πάρεις την βασική απόφαση διακοπής, όλα τα άλλα είναι άχρηστα...

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ παιδια, αλλα το θεμα αφορα τη διακοπη του καπνισματος και οχι τις λεπτομερειες του ατμισματος για το οποιο υπαρχει αναλογο θεμα αν δεν κανω λαθος. Δεν μπορω καν να παρακοκουθησω τι λετε!!!

 

Δυστυχώς Γιάννη η αντικατάσταση του τσιγάρου με ατμοποιητή*, είναι σαν να λες στον χρήστη iPhone από το 07 να πάει σε android, να ξεκλειδώσει bootloaders, να ρουτάρει, να βρει την custom rom που του ταιριάζει και έτσι θα κάνει την δουλειά του.

Δεν είναι plug n play η υπόθεση δηλαδή για πολλούς καπνιστές, ενώ με το σωστό σετ/υγρό θα μπορούσαν άνετα να κόψουν το τσιγάρο. Γι'αυτό και γίνεται αυτή η κουβέντα (από μέρους μου τουλάχιστον) εδώ.

Το πρόβλημα στον χώρο είναι ότι ελάχιστοι θα ασχοληθούν με το τι χρειάζεται ο καπνιστής στην μετάβαση. Επίσης τα φορα/γκρουπ χρειάζονται και αυτά πολύ φιλτράρισμα για να πάρεις σωστή συμβουλή/κατεύθυνση σαν νεοεισερχόμενος.

Όπως και να χει, εγώ απλά θα πω να μην αποθαρρύνεστε όσοι προσπαθείτε να απαλλαγείτε από το τσιγάρο με τον ατμό.

Κάντε την έρευνα σας και υπομονή. Υπάρχουν τόσες χιλιάδες low, mid, high end συσκευές και τόσες επιλογές σε υγρά, που δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρείτε κάτι που σας ταιριάζει!

Αυτά από εμένα.

Καλό κουράγιο σε όσους προσπαθούν να το κόψουν και μην το βάζετε κάτω!

( -Νίκος, μανιακός καπνιστής με 3 πακέτα καμελ τη μέρα μέχρι το 12 και ούτε ένα από τότε :D )

 

 

*δεν θέλω καν να ξεστομίζω την λέξη ηλεκτρονικό τσιγάρο, ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι το iqos, όχι το άτμισμα.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το iqos είναι πολύ πιο κοντά στον καπνιστή. Μετά την αποτυχία του ηλεκτρονικού το βρίσκω πιο απλοϊκό και κοντά στον καπνό (βασικά τσιγάρο που θερμαίνεται είναι) και λέω να το δοκιμάσω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το iqos είναι πολύ πιο κοντά στον καπνιστή. Μετά την αποτυχία του ηλεκτρονικού το βρίσκω πιο απλοϊκό και κοντά στον καπνό (βασικά τσιγάρο που θερμαίνεται είναι) και λέω να το δοκιμάσω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το iqos όμως, που χρησιμοποιώ και εγώ, δεν είναι για να κόψεις το κάπνισμα. Είναι το ίδιο εθιστικό με τα συμβατικά τσιγάρα και είναι απλά ένας εναλλακτικός τρόπος καπνίσματος.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος που το iqos βρωμάει σαν πορ.δη?

Ειδικά όταν γίνεται το πρώτο αναμα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το iqos είναι πολύ πιο κοντά στον καπνιστή. Μετά την αποτυχία του ηλεκτρονικού το βρίσκω πιο απλοϊκό και κοντά στον καπνό (βασικά τσιγάρο που θερμαίνεται είναι) και λέω να το δοκιμάσω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εάν κανείς κανονικό τσιγάρο φυσικά και να το δοκιμασεις φίλε μου.

Μόνο ο άνθρακας της καύσης και η πίσσα φθάνει να κάνεις την κίνηση.

Εάν κανείς ατμισμα στείλε ένα pm να δούμε μήπως και δε το αφήσεις για το iquos.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,την πίσσα ,αλλα και τον άνθρακα της καύσης που εδω εχουμε θέρμανση και δεν μετατρέπονται σε καρκινογόνες τοσες ουσίες οπως με την καύση του καπνού.
Link to comment
Share on other sites

Ναι,την πίσσα ,αλλα και τον άνθρακα της καύσης που εδω εχουμε θέρμανση και δεν μετατρέπονται σε καρκινογόνες τοσες ουσίες οπως με την καύση του καπνού.
Όπως και να έχει, επαναλαμβάνω, το iqos δεν είναι τρόπος να κόψεις το κάπνισμα, μιας και αυτό είναι το θέμα του topic.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ έπαιρνα καφέ επειδή ήθελα τσιγάρο, με το που έκοψα τσιγάρο, αυτόματα κόπηκε και ο καφές
Link to comment
Share on other sites

Μπα παιδια, εγω το τσιγαρο το εκοψα, τον καφε ομως οχι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έκοψα το τσιγάρο χωρίς να κόψω τον καφέ τι να πω??? :p

 

Είναι εύκολο να το κόψεις, αρκεί να το αποφασίσεις. η μόνη λύση είναι μαχαίρι.

Όλα τα άλλα απλώς αναστέλλουν το νέο ξεκίνημα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

. η μόνη λύση είναι μαχαίρι.

Όλα τα άλλα απλώς αναστέλλουν το νέο ξεκίνημα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν θα το έλεγα. Μαχαίρι το έκοψα 5-6 φορές, για μια μέρα το πολύ.

Με τον ατμο το έκοψα εντελώς σχεδόν 7 χρόνια τώρα.

Δεν πρόκειται να το αρχίσω ξανά γιατί πολύ απλά το σιχαίνομαι και καίει τα πνευμόνια μου κυριολεκτικά από τα 5 μέτρα σαν παθητικός καπνιστής.

Συγκεκριμένα από τον 2ο μήνα ατμισματος έτυχε να μείνω για σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα από μπαταρίες (περίπου μία εβδομάδα). Έκανα 5-10 τζούρες ηλεκτρονικό από ένα φίλο που ατμιζε και αυτός μέσα στη βδομάδα. Δεν έκανα τσιγάρο, ούτε το έψαχνα.

Προφανώς έτυχε και άλλες φορές παρόμοιο σκηνικό, αλλά δεν χρειάζεται να γράψω έκθεση μιας και δεν είναι αυτό το point μου. Αυτό το αναφέρω απλά για να προλάβω σχόλια τύπου "αν τύχει και ξεμείνεις τι θα κάνεις;".

Και γενικότερα αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο τη σήμερον ημέρα, ούτε έχει ο καθένας τον ίδιο εθισμό με κάποιον άλλο.

Αν γινόταν να το κόψουν όλοι μαχαίρι, δεν θα υπήρχαν αυτοκόλλητα, τσίχλες, κλινικές, ατμοποιητές κλπ.

Επίσης αν κάποιος μπορεί να κάνει πρόσληψη νικοτίνης με κάποιον δραματικά λιγότερο βλαπτικό τρόπο, γιατί να συνεχίσει να καταστρέφει τον εαυτό του με το τσιγάρο βασιζόμενος στη θεωρία "ή μαχαίρι ή καπνίζω";

Τροφή για σκέψη απλά :)

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και γω έτσι το έκοψα. Με βοήθεια ηλεκτρονικου. Για 3 μήνες το είχα και μετά το παράτησα.

Σε λίγες ημέρες κλείνω και γω 7 χρόνια. Μέσα σε αυτό το διάστημα δεν έκανα ποτέ τσιγάρο (ηλεκτρονικό και μη).

 

Τσίχλες, αυτοκόλλητα κλπ πιστεύω δε κάνουν τίποτα. Να χαμε να λέγαμε.

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πάνω από 30 δεν έχω δοκιμάσει ΠΟΤΈ Αλλά δυστυχώς είμαι συνεχώς μέσα σε πολύ καπνό από τσιγάρα στη δουλειά μου.. Όλα στο μυαλό είναι μακάρι να το κόψετε όλοι κ μακάρι να τηρήσουν τον αντικαπνιστικο νόμο επιτέλους

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Iqos έχει καθόλου παρενέργειες ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για να κοψεις το τσιγαρο πρωτα πρεπει να κοψεις τον καφε...

 

Σωστός ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως μετά από έρευνα βγαινει πανάκριβη η χρήση του ...

Link to comment
Share on other sites

Έχει φυσικά,αλλα μειωμένες σε σχεση με το κανονικό.

Στα γρήγορα , γλυτώνεις την πίσσα και ενα τσουβαλι καρκινικες γλυκουλιες που ελευθερονονται απο την καύση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει φυσικά,αλλα μειωμένες σε σχεση με το κανονικό.

Στα γρήγορα , γλυτώνεις την πίσσα και ενα τσουβαλι καρκινικες γλυκουλιες που ελευθερονονται απο την καύση.

 

Κατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Κάπνιζα σταθερά επί 20 χρόνια περίπου.... Ήταν η 31η Δεκέμβρη 15 χρόνια πριν όταν πήρα για πρώτη φορά την απόφαση να το κόψω οριστά. Για να νοιώθω περισσότερο ήσυχος άφησα πάνω στο κομοδίνο μου 2 πακέτα τσιγάρα άγγιχτα και τα διατήρησα για δύο χρόνια, κατόπιν τα πέταξα. Από εκείνη την ημέρα μέχρι και σήμερα δεν έχω ξαναβαλει τσιγάρο στο στόμα μου.

Το κόψιμο του τσιγάρου δεν μου δημιούργησε καμία απολύτως ενόχληση εξάρτησης, απολύτως κανέωα πρόβλημα. Ούτε αναγκάστηκα να κόψω και τον καφέ όπως μερικοί υποστηρίζουν. Εξακολυθώ να πίνω καφέ όπως και πρώτα αλλά χωρίς να καπνίζω.

Θέμα θέλησης για μένα, αν το θελήσεις πραγματικά, το κόβεις μαχαίρι!

Καλό σα βράδυ

Edited by Mestesso
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και γω με τον καφέ.

Δε τον έκοψα και δε νομίζω να τον κόψω/μειώσω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καφε, ουτε εγω εκοψα. Ηπια την πρωτη μερα κιολας (απογευμα).

Ολα μια ιδεα ειναι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...