Jump to content

Καταφέρατε να σταματήσετε το κάπνισμα; Πείτε μας πως;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

No offense αλλά δε μπορείς να λες είναι εύκολο να το κόψεις, μαχαίρι κιόλας και να το έκανες ήδη 7 φορές :lol:

 

Απλά έκανες διαλείμματα...

 

Μαχαίρι/το κόβω σημαίνει δε θα ξανά καπνίσω ποτέ.

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χιουμοριστικά το είπα προφανώς απλά ο γραπτός λόγος δε μπορεί να αποτυπώσει το ύφος που λες κάτι!

Μαχαίρι λέγοντας εννοώ οτι δε γίνεται με αλλο τρόπο.. πχ.. μειώνω αυτά που καπνίζω μέχρι κάποια στιγμή να μην καπνίζω κανένα. Άρα ο μόνος τρόπος είναι πετάω ΤΩΡΑ το πακέτο.

Ολη τη βδομάδα πήζω, στο weekend ελπίζω!! :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/51141c4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατάλαβα (ίσως) πως το εννοούσες, εξ ου και το no offense ;)

 

22/9/2013 και συνεχίζω ακαπνος!!!!

Ούτε τζούρα που λενε!!!!!!!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι προσπάθειες για μένα ήτανε τύπου "διάλειμμα" όπως αναφέρεται και πιο πάνω...τελικά με την βοήθεια του ηλεκτρονικού, από το φθινόπωρο του 2011 μέχρι και σήμερα, ούτε ένα τσιγάρο για δοκιμή...ατμιζω σταθερά, πολύ μικρή ποσότητα πια, και με ελάχιστη νικοτίνη. Δεν ξέρω τί θα γίνει αν σταματήσω και το ηλεκτρονικό, αλλά σχεδόν 8 χρόνια τώρα, μιλάμε για άλλη ζωή! Από θέμα γυμναστικής, αντοχής, ύπνος και πρωινό ξύπνημα, δεν συζητώ την βρώμα...το απόλυτο φυσικά θα ήτανε να μην έκανα τίποτα, αλλά δυστυχώς, όπως μου είχε και ο πνευμονολογος πριν κάτι χρονια, "μια φορά καπνιστής, για πάντα καπνιστής!". Δεν το ξεχνάει το μυαλό εύκολα...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας παιδια νεος στο φορουμ και προσπαθω να μαζεψω τα 10 ποστ!!Να σας πω κι εγω λοιπον πως εκοψα το καπνισμα.Πηρα ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο με το σκεπτικο να μειωνω τη νικοτινη και αφου τη φτασω 0 καποια στιγμη να αλλαξω το ηλεκτρονικο με ενα στυλο η καλαμακι.Παρολα αυτα ομως μια γριπη με πονολαιμο ηταν η αιτια να μη καπνιζω για μια βδομαδα με αποτελεσμα να μου τη βαρρεσει και να μη το ξαναβαλω καθολου στο στομα μου.Ειμαι πλεον 3 χρονια καθαρος.
GALAXY S3,S4,S5, LG G3,GALAXY A5 και τωρα s10+:!:
Link to comment
Share on other sites

Κάπνιζα 50 τσιγάρα την ημέρα και διέκοψα το κάπνισμα Πρωτοχρονιά του 2015. Έκανα στον ευατό μου συνέχεια πλύση εγκεφάλου. Με βοήθησε πολύ το YouTube. Πόνεσα πολύ, αλλά τελεικά δεν μου λείπει πια. Το κατάφερα! :happy:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόνο αν είσαι απόλυτα αποφασισμένος να το κόψεις μαχαίρι. Κάπνιζα 2.5 πακέτα τη μέρα βαριά τσιγάρα και έχω τώρα 10 χρόνια που το έκοψα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα ενα βιντεάκι στο youtube πολυ τραγικό.Έδειχνε αληθινά πνευμόνια να τραβάνε τεχνητά καπνό και μετά τα κάναν τομή και βγαλαν μια γλίτσα μαύρη.Η μουσική του βίντεο ήταν επίσης καταθλιπτική.Με έπιασε κάτι περίεργο.Ρώτησα τον εαυτό μου:Κώστα θες να κάνεις αυτό στον εαυτό σουςΔε τον αγαπάς;Και απάντησα με αγαπάω.Έκτοτε το έκοψα πλέον 5 χρόνια.Εντελώς απο το μυαλό άρχισε να μου φεύγει στον 3ο μήνα.Μου ήρθε ξαναυ επίσης η όσφρηση,γεύση,αντοχή.Όποιος θέλει να βοηθηθεί,ας ακούσει τον μέγιστο Dr Κώστα Μουρούτη.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σωστά,αυτό δε το ανέφερα.Έκτοτε και γω κάνω.Θα το κάνω όσο μου πάνε τα λαδακια που μου μείναν.Εξάλλου δεν είναι εθιστικό όπως το τσιγάρο.Θυμάμαι πριν βγει ο νόμος,έπαιρνα 1 λίτρο με 33€ και κάτι ψιλουδια το άρωμα και έβγαζα 10 μήνες.Τώρα σου λένε 20€ τα 60ml.
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που άλλαξαν τα δεδομένα με το ηλεκτρονικό, το έκοψα και ξαναγύρισα στο τσιγάρο. Αυτό με τα υγρά το να τα φτιάχνεις μόνος σου, αναλογίες κτλ ποτέ δεν το είχα και έφαγε σουτ. Κρίμα γιατί είχα σταματήσει εντελώς το κανονικό αλλά μου φάνηκε τρομερά δύσκολο να ακολουθήσω τις νέες τακτικές

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οποιος κανει ηλεκτρονικό και θελει να κανει μια τελευταία προσπάθεια πριν γυρίσει στο κανονικό θα σας πω που κατέληξα εγώ.

Επειδή ναργιλέ δεν εκανα ουτε βανιλιες και τάρτες αλλά τσιγάρο εψαξα κατι να μοιαζει σε αυτό, δηλαδη άνευ γεύσης.

Εδω και χρονια ατμιζω τα booster νικοτίνης για όσους ξέρουν.

Κανω booster σκετη pg .

Αυτο,ουτε το ρίχνω,καθαρα 20mg νικοτίνης.

Στα 10 watt με τσιγαρισιο ατμοποιητη.

Βαμβακι συρμα απλα δεν χαλάνε ( η αντίσταση μου παει ετος) ,λιγο ντουμανι και πολύ ξυλο στον λαιμό απο την pg και την νικοτίνη ενώ δεν κάνεις συνέχεια καθως σε γεμίζει.

Τσιγαρο δηλαδή,νετα σκέτα!!!

Λιγα watt λιγη θερμότητα λιγα επιβλαβή καθως διχως άρωμα.

Οι χρήστες του ηλεκτρονικού τσιγάρου ξεχνάνε ποιοί ηταν και μπαίνουν και ατμιζουν μήλα προφιτερόλ και γεύση πούρο.

Ε και εγω ετσι θα γυρναγα στο κανονικό.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μας είναι διαφορετικός.Αυτό είναι και το κυρίως γνώρισμα που κάνει τον άνθρωπο να διαφέρει απο τα ζώα που κυρίως κυκλοφορούν σε αγέλες.Δηλαδή ο τρόπος που μας ανέφερες,παρόλο που φαίνεται ιδανικός για εσένα,σε πολλούς,μπορεί και στους περισσότερους όχι μόνο να μη βολέψει,αλλά να θεωρηθεί κάλλιστα και ανοησία.Άλλος θέλει να αλλάζει γεύση,γιατί απλά έτσι το ξεχνάει.Άλλος μόνο μία γεύση γιατί αυτή τον κάνει να ξεχνιέται.Άλλος πολλές για να ξεχνιέται.Άλλος άγευστες κλπ.Σεβαστή η άποψή σου,ευχαριστούμε και μακάρι να βοηθήσει κάποιους,αλλά το ύφος/κύρος του μηνύματος σου δεν ήταν και ό,τι καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καθόλου άδικο ο φίλος παραπάνω.

Ασχολούμαι σοβαρά με το "σπορ" σχεδόν 7 χρόνια, τα τελευταία 4 και επαγγελματικά στο εξωτερικό.

Την πλειοψηφία των νέων σχετικά ατμιστων την πιάνει μια μανία για ντουμάνια, κινεζιες, χαμηλή ή καθόλου νικοτίνη κλπ, οπότε καπνίζουν παράλληλα ή σταματάνε τον ατμό εντελώς.

Ένα μεγάλο ποσοστό επιμένει σε λάθος επιλογές και γυρνάει στο τσιγάρο, χωρίς πραγματικά να ασχοληθεί, να ψάξει ή να ακούσει μια άλλη γνώμη, πέρα από αυτό που πιστεύει ότι είναι το σωστό.

Εγώ προτείνω πάντα κάτι απλό.

Έχεις ένα σκασμό υγρά, άτμο, μοντς κλπ. ΠΟΣΟ δύσκολο είναι να έχεις και ένα τσιγαρίσιο άτμο μαζί με ένα δυνατό καπνικο υγρό σε υψηλή νικοτίνη; Στην άκρη ρε παιδί μου, στο ντουλάπι. Όταν θελήσεις τσιγάρο, πιάσε αυτό το σετ και τράβα 5 τζούρες να τα ξεχάσεις όλα.

Επίσης το οικονομικό είναι ένα μεγάλο θέμα στο χώρο.

Πώς γίνεται ο καπνιστής να είναι οκ να ξοδεύει 150-300€ το μήνα στο τσιγάρο, αλλά στον ατμό να προσπαθεί να την βγάλει με φραγκοδίφραγκα, λες και η ποιότητα δεν παίζει κανένα ρόλο σε υγρά και συσκευές. Και δεν αναφέρομαι σε άτομα που έχουν οικονομικό πρόβλημα, αλλά σε άτομα τα οποία θα πάρουν ότι πιο φθηνό βρουν, θα το πετάξουν και θα συνεχίσουν να ξοδεύουν τα δεκαπλάσια στο τσιγάρο.

Όπως και να χει, τι συζητάμε τώρα στο μαιφον. Όποιος θέλει να κόψει το τσιγάρο με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, θα βρει τι δουλεύει για αυτόν αν το θέλει, ψάξει, δοκιμάσει και προσπαθήσει.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.Εκεί που ήταν μαγκιά το τσιγάρο,τώρα έγινε το ποιος θα βγάλει πιο πολύ ντουμανι χαχα.Προσωπικά και γω,τσιγαρισιο άτμο,13watt και όσο πάει.Αν δε μπει στο μυαλό όμως φίλοι μου..Δεεεε.Θέλει εξωτερικό ερέθισμα το οποίο θα σε πυροδοτήσει στο να συνειδητοποιήσεις οτι δεν αγαπάς πραγματικά τον εαυτό σου με αυτό που του κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

Kostas kanal σε εμενα αναφέρεσαι;

Δεν ηθελα να προσβαλω και δε καταλαβα που το έκανα και φυσικα δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.

Link to comment
Share on other sites

Το παρατάνε πολλοί γιατί θέλουν να ξεκινήσουν με τα γομαρια και να βγάζουν πολύ ατμό και να ρίξουν αμέσως την νικοτίνη , όταν κάποιος καπνίζει χρόνια το να ξεκινήσει με αυτόν τον τρόπο το θεωρώ λάθος , γνώμη μου παίρνεις έναν εργοστασιακό τσιγαρισιο ατμοποιητη ένα μπουκαλάκι με 12 νικοτίνη και Άγιος ο θεός
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καθόλου άδικο ο φίλος παραπάνω.

Ασχολούμαι σοβαρά με το "σπορ" σχεδόν 7 χρόνια, τα τελευταία 4 και επαγγελματικά στο εξωτερικό.

Την πλειοψηφία των νέων σχετικά ατμιστων την πιάνει μια μανία για ντουμάνια, κινεζιες, χαμηλή ή καθόλου νικοτίνη κλπ, οπότε καπνίζουν παράλληλα ή σταματάνε τον ατμό εντελώς.

Ένα μεγάλο ποσοστό επιμένει σε λάθος επιλογές και γυρνάει στο τσιγάρο, χωρίς πραγματικά να ασχοληθεί, να ψάξει ή να ακούσει μια άλλη γνώμη, πέρα από αυτό που πιστεύει ότι είναι το σωστό.

Εγώ προτείνω πάντα κάτι απλό.

Έχεις ένα σκασμό υγρά, άτμο, μοντς κλπ. ΠΟΣΟ δύσκολο είναι να έχεις και ένα τσιγαρίσιο άτμο μαζί με ένα δυνατό καπνικο υγρό σε υψηλή νικοτίνη; Στην άκρη ρε παιδί μου, στο ντουλάπι. Όταν θελήσεις τσιγάρο, πιάσε αυτό το σετ και τράβα 5 τζούρες να τα ξεχάσεις όλα.

Επίσης το οικονομικό είναι ένα μεγάλο θέμα στο χώρο.

Πώς γίνεται ο καπνιστής να είναι οκ να ξοδεύει 150-300€ το μήνα στο τσιγάρο, αλλά στον ατμό να προσπαθεί να την βγάλει με φραγκοδίφραγκα, λες και η ποιότητα δεν παίζει κανένα ρόλο σε υγρά και συσκευές. Και δεν αναφέρομαι σε άτομα που έχουν οικονομικό πρόβλημα, αλλά σε άτομα τα οποία θα πάρουν ότι πιο φθηνό βρουν, θα το πετάξουν και θα συνεχίσουν να ξοδεύουν τα δεκαπλάσια στο τσιγάρο.

Όπως και να χει, τι συζητάμε τώρα στο μαιφον. Όποιος θέλει να κόψει το τσιγάρο με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, θα βρει τι δουλεύει για αυτόν αν το θέλει, ψάξει, δοκιμάσει και προσπαθήσει.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Έχεις (δυστυχώς) απόλυτο δίκιο, και μιλάω και σαν χρήστης, αλλά και σαν επαγγελματίας του χώρου σχεδόν 9 χρόνια πια...είναι ακριβώς όπως τα περιέγραψες!

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σαν επαγγελματίας πηγαίνεις τον νέο ατμιστη σε τσιγαρισιο ατμο σε χαμηλά watt και σε υψηλή νικοτίνη;

Στον απογοητευμένο σου προτείνω να του δίνεις δοκιμή το booster όπως έγραψα παραπάνω σκέτο να κάνει να δει τι εστί βερίκοκο και να μη σου φύγει.

Εμένα με ξεκίνησαν με Mello 3, αν τον λέω, καλά αερατο!!!

Ευτυχώς που μόνος δεν ήθελα να κάνω τσιγάρο ξανά και μπήκα στα φόρουμ και έμεινα, αλλιώς ήμουν για πίσω.

Φυσικά 3 χρόνια πριν με τώρα πιστεύω έχουν αλλάξει οι επαγγελματίες του κλάδου και βλέπουν πιο καθαρά και σωστά την φάση.

Πιστεύω.....για το καλό σας ,γιατί το iquos πάει άνεμος.

Link to comment
Share on other sites

Σαν επαγγελματίας πηγαίνεις τον νέο ατμιστη σε τσιγαρισιο ατμο σε χαμηλά watt και σε υψηλή νικοτίνη;

 

Στον απογοητευμένο σου προτείνω να του δίνεις δοκιμή το booster όπως έγραψα παραπάνω σκέτο να κάνει να δει τι εστί βερίκοκο και να μη σου φύγει.

 

Εμένα με ξεκίνησαν με Mello 3, αν τον λέω, καλά αερατο!!!

 

Ευτυχώς που μόνος δεν ήθελα να κάνω τσιγάρο ξανά και μπήκα στα φόρουμ και έμεινα, αλλιώς ήμουν για πίσω.

 

Φυσικά 3 χρόνια πριν με τώρα πιστεύω έχουν αλλάξει οι επαγγελματίες του κλάδου και βλέπουν πιο καθαρά και σωστά την φάση.

 

Πιστεύω.....για το καλό σας ,γιατί το iquos πάει άνεμος.

Επίσης, τα λες σωστά! Ο πνευμονικος ατμοποιητης ειναι επιλογή, όχι ξεκίνημα...ο καπνιστής θέλει να αντικαταστήσει το τσιγάρο. Όχι να πάρει έναν δυνατό αργυλε!! Άρα τσιγαρισιο ατμοποιητη, με χαμηλά watt και καπνική γεύση! Αλλά είναι μεγάλη κουβέντα ο "κλάδος" και οι "επαγγελματίες" του είδους...

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.Επίσης πνευμονικός άτμο+πολλά Watt=Μεγάλη πιθανότητα για κατακάθιση υγρών με μορφή ατμού στα πνευμόνια.
Link to comment
Share on other sites

Και γω υπάλληλος είμαι σε ΑΕ με ηλεκτρονικά τσιγάρα ποτέ δεν πούλησα κάτι απλά για να πουλήσω , το θέμα είναι να δώσεις κάτι ανάλογο στον άλλον σε σχέση με τις ανάγκες του και την δυνατότητα να δοκιμάσει σαφώς σαφώς
Link to comment
Share on other sites

Και καλά κάνετε παιδιά,το θέμα να φτιάξετε πελάτες όχι να πουλήσετε κομμάτια.

Έτσι θα κρατηθειτε γερά και θα πατήσετε σωστά στα πόδια σας.

 

2 entry level μονομπαταρα μοντακια με 2 επώνυμες μπαταρίες και 2 ατμοποιητες τσιγαρισιους,ένα καπνικο της αρεσκείας με γερή νικοτίνη η σκέτη βάση και εάν γυρίσεις στο τσιγάρο τρύπα μου την μύτη.

Το Χ2 είναι η ρεζέρβα που θα χρειαστείς σε περίπτωση που κάτι πάθει το ένα σετ.

Γιατί εάν κάτι πάθει το μοναδικό σετ θα φύγεις με τις μπάντες περίπτερο για βαρύ κατακόκκινο πακέτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ παιδια, αλλα το θεμα αφορα τη διακοπη του καπνισματος και οχι τις λεπτομερειες του ατμισματος για το οποιο υπαρχει αναλογο θεμα αν δεν κανω λαθος. Δεν μπορω καν να παρακοκουθησω τι λετε!!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...