Jump to content

Καταφέρατε να σταματήσετε το κάπνισμα; Πείτε μας πως;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπράβο που το κρατάς! Γενικά να πω ακόμα πως ολο το πακετάκι για μένα δεν είναι μόνο γυμναστική (σαν τρελός), αλλά και μια βδομάδα οφφ από οτιδήποτε. Απλά δεν υπάρχω, εξαφανιζομαι και τραβάω τον Γολγοθά με γυμναστική και τσίχλες:D
Link to comment
Share on other sites

Έγω πάω κολυμβητήριο εδώ καποιους μήνες. Βοηθούσε αρκετά

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι στο μυαλό. Μόνο σε αυτό.

Δέκα χρόνια κομμένο.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι στο μυαλό. Μόνο σε αυτό.

Δέκα χρόνια κομμένο.

 

Συγχαρητήρια 10 χρόνια ε; θέλω άλλα 7 για να σε φτάσω.. βλέπω πως τα μετράς σου έχει έθει η επιθυμία ξανά; :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεις να το κοψεις ενω θες, τοτε πρεπει αμεσα να ξεκινησεις καποια δραστηριοτητα πχ. αθληση, τρεξιμο, videogames, να διαβασεις λογοτεχνια, και τελος να ασχοληθεις με τον κοσμο γυρω σου. Το χειροτερο ειναι να κλειστεις στους 4 τοιχους και να σκεφτεσαι ασχημα. Ανοιξε τους κυκλους σου, δες τη ζωη με αλλο ματι, κοντα σου εχεις ανθρωπους που σ'αγαπανε και μπορουν να στο δειχνουν καθε μερα. Βρες κοπελα/αγορι.

 

Αγαπησε τον εαυτο σου!

 

Ολοι ειμαστε στις μαυρες μας ανα περιοδους, αλλες φορες λιγοτερο αλλες περισσοτερο, ουτε καπνισμα ξεκινησαμε ομως ουτε αλκοολ ουτε ναρκωτικα κλπ.

 

Ηταν ενα κοινωνικο μηνυμα του υπουργειου υγειας... :luck:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεις να το κοψεις ενω θες, τοτε πρεπει αμεσα να ξεκινησεις καποια δραστηριοτητα πχ. αθληση, τρεξιμο, videogames, να διαβασεις λογοτεχνια, και τελος να ασχοληθεις με τον κοσμο γυρω σου. Το χειροτερο ειναι να κλειστεις στους 4 τοιχους και να σκεφτεσαι ασχημα. Ανοιξε τους κυκλους σου, δες τη ζωη με αλλο ματι, κοντα σου εχεις ανθρωπους που σ'αγαπανε και μπορουν να στο δειχνουν καθε μερα. Βρες κοπελα/αγορι.

 

Αγαπησε τον εαυτο σου!

 

Ολοι ειμαστε στις μαυρες μας ανα περιοδους, αλλες φορες λιγοτερο αλλες περισσοτερο, ουτε καπνισμα ξεκινησαμε ομως ουτε αλκοολ ουτε ναρκωτικα κλπ.

 

Ηταν ενα κοινωνικο μηνυμα του υπουργειου υγειας... :luck:

 

Είστε εκπρόσωπος ή ο νέος υπουργός;

Link to comment
Share on other sites

Το 2001 ξεκινησε το συστηματικο καπνισμα...

Ένα πρωινο του μαρτη 2012 μου τελειωσε ο καπνος! και λεω... δεν μαμιεται,βαρεθηκα να βρωμαν τα χερια μου,η ανασα μου. Κατσε να το κοψω!

Μετα απο 2 χρονια δεν μπορω να πω οτι δεν εχω βαλει τσιγαρο στο στομα μου! Ο πρωτος χρονος ουτε ενα μετα απο αυτην την μερα...μετα... Αντε να κανω 1 τον μηνα κι αν...αλλα για μενα που εκανα 1 πακετο την μερα,ειμαι σουπερ ικανοποιημενος...και αυτο το 1 το κανω γιατι δεν θελω να με φτανω στα ακρα...

αφου εκει που πινω το ποτακι μου γουσταρω ενα τσιγαρακι,το κανω και τελος! μπορει να περασουν και 2 μηνες για να ξανακανω...αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

Το 2001 ξεκινησε το συστηματικο καπνισμα...

Ένα πρωινο του μαρτη 2012 μου τελειωσε ο καπνος! και λεω... δεν μαμιεται,βαρεθηκα να βρωμαν τα χερια μου,η ανασα μου. Κατσε να το κοψω!

Μετα απο 2 χρονια δεν μπορω να πω οτι δεν εχω βαλει τσιγαρο στο στομα μου! Ο πρωτος χρονος ουτε ενα μετα απο αυτην την μερα...μετα... Αντε να κανω 1 τον μηνα κι αν...αλλα για μενα που εκανα 1 πακετο την μερα,ειμαι σουπερ ικανοποιημενος...και αυτο το 1 το κανω γιατι δεν θελω να με φτανω στα ακρα...

αφου εκει που πινω το ποτακι μου γουσταρω ενα τσιγαρακι,το κανω και τελος! μπορει να περασουν και 2 μηνες για να ξανακανω...αυτα :)

 

Εάν μπορείς να παραμείνεις κοινωνικός καπνιστής τότε είσαι τυχερός, αλλά και εξαίρεση καθως οι περισσότεροι σύντομα γίνονται και πάλι συστηματικοί καπνιστές!

 

Χαχα τιποτα δεν ειμαι..

 

Προσπαθησα να κανω μια χιουμοριστικη προσπαθεια :p

 

κι εγω αστειεύομαι δεν ειρωνεύομαι :)

Link to comment
Share on other sites

κι εγω αστειεύομαι δεν ειρωνεύομαι :)

 

Ναι βρε το καταλαβα...

 

Τι γινεται; Γραφω κατι υποτειθεται αστειο και ολοι νομιζουν οτι θυμωνω.. Τοσο ξυνη ειμαι; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε το καταλαβα...

 

Τι γινεται; Γραφω κατι υποτειθεται αστειο και ολοι νομιζουν οτι θυμωνω.. Τοσο ξυνη ειμαι; :lol:

 

Ο γραπτός λόγος είναι εύκολα παρεξηγήσιμος, αν κι εγώ δεν παρεξήγησα τα γραφόμενά σου, και μην ξεφεύγουμε από το θέμα, ο πατέρας σου σε τι στάδιο βρίσκεται;

Link to comment
Share on other sites

Ο γραπτός λόγος είναι εύκολα παρεξηγήσιμος, αν κι εγώ δεν παρεξήγησα τα γραφόμενά σου, και μην ξεφεύγουμε από το θέμα, ο πατέρας σου σε τι στάδιο βρίσκεται;

 

Στο σταδιο οπου αγοραζει κατι μπουκαλακια με γευσεις για το ηλεκτρονικο, και μας ντουμανιαζει το σπιτι...

 

Εχει πλακα ποσο ο εθισμος μπορει να επηρεασει το την κριση και τον χαρακτηρα του ανθρωπου..

 

Πριν απο σχεδον 1 μηνα, μετα απο χρονια για εναν αγνωστο λογο, με επιαναν κρισεις ασθματος..

Μετα απο 4-5 επισκεψεις στο γιατρο βρηκαμε "θεραπεια", οποτε επρεπε να προσεχουμε μετα σε καποια πραγματα.

 

Ωστοσο ο πατερας μου αγαπαει το τσιγαρο του.

Οταν λοιπον του ειπα να μην καπνιζει μεσα στο σπιτι, εβρισκε οτι χαζη δικαιολογια για να καπνιζει ανετα..

 

Μετα απο λιγες μερες φυσικα εβγαινε εξω, αλλα ειναι απαραδεκτο να βαζεις πιο πανω την απολαυση σου απο την υγεια του παιδιου σου :X

 

Και ντρεπομαι που το λεω αυτο

Link to comment
Share on other sites

Στο σταδιο οπου αγοραζει κατι μπουκαλακια με γευσεις για το ηλεκτρονικο, και μας ντουμανιαζει το σπιτι...

 

Εχει πλακα ποσο ο εθισμος μπορει να επηρεασει το την κριση και τον χαρακτηρα του ανθρωπου..

 

Πριν απο σχεδον 1 μηνα, μετα απο χρονια για εναν αγνωστο λογο, με επιαναν κρισεις ασθματος..

Μετα απο 4-5 επισκεψεις στο γιατρο βρηκαμε "θεραπεια", οποτε επρεπε να προσεχουμε μετα σε καποια πραγματα.

 

Ωστοσο ο πατερας μου αγαπαει το τσιγαρο του.

Οταν λοιπον του ειπα να μην καπνιζει μεσα στο σπιτι, εβρισκε οτι χαζη δικαιολογια για να καπνιζει ανετα..

 

Μετα απο λιγες μερες φυσικα εβγαινε εξω, αλλα ειναι απαραδεκτο να βαζεις πιο πανω την απολαυση σου απο την υγεια του παιδιου σου :X

 

Και ντρεπομαι που το λεω αυτο

 

μμμμ δύσκολα τα πράγματα, τέποιου είδους σχέσεις είχατε ανέκαθεν; Θα πρέπει να μπεις στη διαδικασία εσύ να τον μάθεις να σε προσέχει, με απλά λόγια να του υποδείξεις πως σου κάνει κακό και πρέπει να βρείτε μία μέση λύση. εσύ θα πρέπει να βρεις τον τρόπο :(

Link to comment
Share on other sites

μμμμ δύσκολα τα πράγματα, τέποιου είδους σχέσεις είχατε ανέκαθεν; Θα πρέπει να μπεις στη διαδικασία εσύ να τον μάθεις να σε προσέχει, με απλά λόγια να του υποδείξεις πως σου κάνει κακό και πρέπει να βρείτε μία μέση λύση. εσύ θα πρέπει να βρεις τον τρόπο :(

 

Δεν το προσπαθω αλλο αυτο, δεν αλλαζει ο ανθρωπος...!

 

Το ξερει οτι εχω δικιο απλα δεν το παραδεχεται. Ειναι θεμα εγωισμου..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα καπνίζουν στον απορροφητηρα για αυτό το λόγο, μικρή είχε η αδελφή μου σπαστική βρογχίτιδα, και τους έχει μείνει..

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται Όχι, και ούτε θα δοκιμάσω ποτέ :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα καπνίζουν στον απορροφητηρα για αυτό το λόγο, μικρή είχε η αδελφή μου σπαστική βρογχίτιδα, και τους έχει μείνει..

 

Ετσι εκαναν και μενα, με το κανονικο τσιγαρο.

 

Τωρα με το ηλεκτρονικο... δεν μαζευονται

 

Εννοείται Όχι, και ούτε θα δοκιμάσω ποτέ :)

 

Κι εγω το ιδιο, μπραβο Πετρο!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται Όχι, και ούτε θα δοκιμάσω ποτέ :)

 

και καλά θα κάνεις, παρότι στην αρχή θεωρείς πως είναι απόλαυση, στη συνέχεια γίνεται συνήθεια χωρίς κάνενα ενδιαφέρον και χωρίς να μπορείς απαλλαγείς εύκολα από αυτή. Θεωρώ πως αν αρχίσω πάλι να καπνίζω δεν πρόκειται να το σταματήσω μετά ξανά.!

Link to comment
Share on other sites

Για τις δύσκολες ώρες έχουμε το ποτό εξάλλου :lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Για τις δύσκολες ώρες έχουμε το ποτό εξάλλου :lol:

 

Συμφωνώ, η αλήθεια είναι πως μετά το σταμάτημα του καπνίσματος απολαμβάνω την γεύση των ποτών.. μπύρας, ουίσκυ, ούζου, είναι πολύ πιο έντονη!

Link to comment
Share on other sites

Χθες με έπιασε μια μανία να καπνίσω... Κόντεψα να τρελαθώ. 2η φορά με πιάνει άπο τότε που έκοψα το κάπνισμα.

Εννοείται πως δεν κάπνισα βέβαια! ΣυνεχΊζω ακάθεκτος τον άκαπνο αγώνα μου :D

 

μπράβο χρειάζεται υπομονή ειδικά τον πρώτο χρόνο, καθώς μελέτες υποστηρίζουν πως είναι το χρονικό σημείο όπου προσδιορίζει τη μακροχρόνια αποχή από το το κάπνισμα :)

 

Και εμένα που και που με πιάνει μια μανία να καπνίσω. Αλλά δεν έχω ενδώσει μέχρι στιγμής. Όπως λέει και ο DINFUN χρειάζεται υπομονή να περάσει σχεδόν ένας χρόνος μόνιμης διακοπής του καπνίσματος.

Εγώ προσπαθώ να σκέφτομαι διάφορα άλλα πράγματα εκείνη την στιγμή. Άλλωστε πάνω από 5 λεπτά δεν κρατάει. Και προς Θεού να μην "τρομοκρατήσω" υποψήφιους για διακοπή του καπνίσματος δεν με πιάνει συχνά.

 

Άλλωστε για τον λόγο αυτό έχω κόψει και ενέργειες που είχα συνδυάσει με το κάπνισμα, π.χ. πρωινός καφές, γενικότερα ενέργειες όπου τα είχα συνδυάσει με το κάπνισμα. Πιστέψτε με ότι βοηθάει πάρα πολύ να κάνουμε μικρές αλλαγές στις συνήθειές όπου ο εγκέφαλος μας τις έχει συνδυάσει με το κάπνισμα.

 

Για μερικούς μπορεί να φαίνεται ακατόρθωτο. Και σε εμένα το ίδιο φαινόταν. Τώρα είμαι σχεδόν τεσσεράμισι μήνες χωρίς τσιγάρο και συνεχίζω. Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. Αρκεί να υπάρχει θέληση και υπομονή. Και το εκπληκτικότερο απ' όλα είναι να δείτε τις δυνατότητες σας και τα όρια σας σωματικά και ψυχικά. Θα εκπλαγείτε και θα είναι αυτό που θα σας δίνει την δύναμη να συνεχίσετε.

 

Οπότε mol μην "μασάς". Προσπάθησε να κάνεις κάτι άλλο εκείνη την ώρα, να απασχολήσεις τον εαυτό σου να σκεφτείς κάτι ευχάριστο να περπατήσεις και να αλλάξεις περιβάλλον. Θα δεις ότι σε δευτερόλεπτα η μανία θα έχει εξαφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

κάπνιζω για 7 χρονια. πριν 9 μηνες αποφασισα να το κοψω και ηξερα οτι θα ναι πολυ δυσκολο.. αλλα ηθελα να μαθω να ζω χωρις αυτο.. στην αρχη ειχα νευρα, ημικρανιες, εφιαλτες κ πονο στο στηθος.. καταφερα για 3 μηνες να το κοψω χωρις να θελω καν να το μυρισω.. απο φανατικη καπνιστρια εγινα πολεμια.. και η αληθεια ειναι οτι το μονο που εχω να πω ειναι πως ολα ειναι θεμα αποφασιστηκοτητας κ πειθαρχιας.. αν εχεις αυτα τα 2 θα το κοψεις αμεσως σε μια μερα.. εγω ομως γεννηθηκα απειθαρχη οποτε... απο τον φλεβαρη καπνιζω κ παλι κανονικα.. με σχεδια να το μειωσω (:lol:)
Link to comment
Share on other sites

κάπνιζω για 7 χρονια. πριν 9 μηνες αποφασισα να το κοψω και ηξερα οτι θα ναι πολυ δυσκολο.. αλλα ηθελα να μαθω να ζω χωρις αυτο.. στην αρχη ειχα νευρα, ημικρανιες, εφιαλτες κ πονο στο στηθος.. καταφερα για 3 μηνες να το κοψω χωρις να θελω καν να το μυρισω.. απο φανατικη καπνιστρια εγινα πολεμια.. και η αληθεια ειναι οτι το μονο που εχω να πω ειναι πως ολα ειναι θεμα αποφασιστηκοτητας κ πειθαρχιας.. αν εχεις αυτα τα 2 θα το κοψεις αμεσως σε μια μερα.. εγω ομως γεννηθηκα απειθαρχη οποτε... απο τον φλεβαρη καπνιζω κ παλι κανονικα.. με σχεδια να το μειωσω (:lol:)

 

καλημέρα, παραδειγματήσου από αυτό, μιας που κατάφερες 9 μήνες να μην καπνίσεις,και ξαναπροσπάθησε εν ευθέτω χρόνο. Δεν χρειάζεται να γίνεις πολέμια, ίσα ίσα εγώ χαίρομαι να βρίσκομαι ανάμεσα σε καπνιστές για παθητικό κάπνησμα.. σπάνια βέβαια :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...