Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, help. Μια θήκη που ειχα πάρει από Ali πέρασε τελωνείο και μου ζητάνε απόδειξη αγοράς να στείλω σε mail. Που να την βρω την απόδειξη στο Alixpress?

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ίδιο πρόβλημα και εγώ αλλά με οθόνη που παράγγειλα για ανταλλακτικό και κόστος 19 ευρώ μου ζητάνε αποδείξει η αγορά έγινε από alipay με προπληρωμένη κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ έστειλα την αγορά φώτο και μου απάντησαν μετά από λίγο με mail ότι οκ και περνάει

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έστειλα την αγορά φώτο και μου απάντησαν μετά από λίγο με mail ότι οκ και περνάει

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δηλαδή έβγαλες screenshot το προϊών στο alliexpress το έστειλες σαν φωτογραφία και το δέχτηκαν....;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έβγαλες screenshot το προϊών στο alliexpress το έστειλες σαν φωτογραφία και το δέχτηκαν....;;;;
Μπήκα από το pc στην σελίδα και πήγα στα στοιχεία της παραγγελίας, εκεί έσωσα την σελίδα σε μορφή pdf και την έστειλα με mail. Μετα από κάποιες ώρες μου ήρθε το παρακάτω :

Ολοκληρώθηκε η υποβολή των παρασταστικών για το δέμα σας και αναμένεται η απελευθέρωσή του από το Τελωνείο ώστε να αποσταλεί στο τοπικό σας ταχυδρομικό κατάστημα.

 

*

 

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα από το pc στην σελίδα και πήγα στα στοιχεία της παραγγελίας, εκεί έσωσα την σελίδα σε μορφή pdf και την έστειλα με mail. Μετα από κάποιες ώρες μου ήρθε το παρακάτω :

Ολοκληρώθηκε η υποβολή των παρασταστικών για το δέμα σας και αναμένεται η απελευθέρωσή του από το Τελωνείο ώστε να αποσταλεί στο τοπικό σας ταχυδρομικό κατάστημα.

 

*

 

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ για την πληροφορία.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι λέει ο Κινέζος θα μας τρελάνει μου ζήτησε να ανοίξω διαφορά για να μου επίστρεψει τα χρήματα για ανταλλακτικό που είναι ακατάλληλο για την μότο μου

Και αφού ανοιξα και μου λέει αυτά με δουλεύει η ιδέα μου είναι?

 

Dear friend,

we're sorry the disptue type you choose is wrong. please cancel first and do as our step:

1. cancel the dispute first.

2. open a new "return good" or "return and refund" dispute, choose the disptue reason to "no longer need" or "personal reason", fill in refund $7.06, then our system willl refund for you automatically. (don't worry you don't need to return, but must choose the reason is "no longer need" or "personal reason")

please check our screenshot do as our step to get refund:

1:I want to apply for : choose "return goods" Or choose "return and refund" (don't worry you not need to return)

2:Did you receive the item : Yes

3:Reason for refund request : No longer needed/wanted (must choose the reason is "No longer need")

4:fill the correct amount we have to refund for you ($7.06)

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δεν σε δουλεύει.

Απλά δεν θέλει να χρεωθεί από το σύστημα για τις κακές υπηρεσίες που σου παρείχε

Αν πεις ότι θέλεις να τα επιστρέψεις γιατί δεν τα χρειάζεσθε πλέον δεν θα χρεωθεί defect.

Αλλά εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δεν σε δουλεύει.

Απλά δεν θέλει να χρεωθεί από το σύστημα για τις κακές υπηρεσίες που σου παρείχε

Αν πεις ότι θέλεις να τα επιστρέψεις γιατί δεν τα χρειάζεσθε πλέον δεν θα χρεωθεί defect.

Αλλά εσύ αποφασίζεις.

 

Μα αν κλείσω το dispute μετά δεν ξανανοίγει γιαυτό λέω ότι με δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου στειλαν αυτο απο αλι που λεει οτι εκλεισε η διαφορα και θα παρω επιστροφή 0 ευρω ενω ο πωλητης δεν εχει απαντηση καθολου το μονο που κανει ειναι να μου λεει να κλεισω την υποθεση για να κανει επιστροφή χρημάτων

υγ η υποθεση φαίνεται ανοικτη στο αλι

AliExpress: Your dispute order has been closed

Εισερχόμενα

 

AliExpress: Your dispute order has been closed

 

9:32 π.μ. (Πριν από 41 λεπτά)

προς Εμένα

Please do not reply to this email/message. This mailbox is not monitored and you will not receive a response.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dear christos

 

Regarding to your dispute about the order(order id: 94416953225456 ), we have made the following mediation.

 

Result:

 

 

 

Refund: EUR 0.00 ,no need to return goods (if there is a refund,normally buyer will receive the refund in 3-20 business days)

 

 

Please spare a few minutes to provide feedback on the service I have provided. We strive on improving our performance consistently, and feedback ratings help us evaluate our performance further

You can log in to <http://trade.aliexpress.com/issue/issueDetail.htm?issueId=400726133875456> to check the details.

 

 

Thank you for your cooperation and support, and hope you have a great experience shopping with AliExpress. Your understanding and cooperation will be appreciated.

 

 

Best regards,

 

AliExpress Case Management Team

Edited by mples
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά για κάτι ακουστικά wirelless από aliexpress κόστους 53 ευρώ μήπως αν επιλέξω post-nl δεν πληρώσω τελωνειο?

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά για κάτι ακουστικά wirelless από aliexpress κόστους 53 ευρώ μήπως αν επιλέξω post-nl δεν πληρώσω τελωνειο?

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν δεν υποσχεθεί ο πωλητής για σίγουρη μέθοδο αποφυγής, μην ελπίζεις τίποτα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υποσχεθεί ο πωλητής για σίγουρη μέθοδο αποφυγής, μην ελπίζεις τίποτα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Πώς να το υποσχεθεί?να μπω στον κόπο να τον ρωτήσω κάτι?απλά από gearbest και τέτοια έχω δει ότι belgian post και nl post συνήθως δεν περνάνε γι'αυτό έλεγα μήπως ...!!!

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά εκεί στο αλί θα ήθελα να ξέρω τι πίνουν ο πωλητής μου έστειλε λάθος προϊόν πράγμα που το παραδέχεται σε μηνύματα που αντάλλαξα μαζί του άνοιξα ντισπιουτ και στο αλί δικαίωσαν των πωλητή?

 

Ευτυχώς είναι μικρής αξίας 7 ευρώ γιατί θα μας τρελάνουν οι Κινέζοι πειπαλ και πάλι πειπαλ

Link to comment
Share on other sites

Πώς να το υποσχεθεί?να μπω στον κόπο να τον ρωτήσω κάτι?απλά από gearbest και τέτοια έχω δει ότι belgian post και nl post συνήθως δεν περνάνε γι'αυτό έλεγα μήπως ...!!!

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ε άμα είναι πολύ κόπος μην τον Ρωτάς και μετά αν παραγγείλεις και περάσει τελωνείο μην αρχίσεις τα παράπονα όμως.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποιος είναι ο πιο ασφαλής τρόπος αποστολής για την αποφυγή του Τελ...και να έρθει σχετικά γρήγορα;

Θέλω ένα κουτάκι led που έχει κόστος 17 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τελωνείο για 17 ευρώ. Αντιθέτως αν το φέρεις με γρήγορο τρόπο θα ξεπεράσεις τα 22 ευρώ και θα πληρώσεις τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τελωνείο για 17 ευρώ. Αντιθέτως αν το φέρεις με γρήγορο τρόπο θα ξεπεράσεις τα 22 ευρώ και θα πληρώσεις τελωνείο.

 

Νομίζω ότι τελωνείο περνά όταν ειναι πάνω απο τα 22€ το ''τιμολόγιο - αποδειξη'' και οχι + τα μεταφορικά ...!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τελωνείο περνά όταν ειναι πάνω απο τα 22€ το ''τιμολόγιο - αποδειξη'' και οχι + τα μεταφορικά ...!;)
Είναι όλα μαζί! Την απόδειξη από τράπεζα ή paypal ζητάνε άλλωστε που έχει και τα μεταφορικά μέσα η πληρωμή!
Link to comment
Share on other sites

Με china post registered είμαι κομπλε δηλαδή αλλά θα αργήσει

Σε περίπτωση που το σταματήσουν λογικά θα στείλω αποδεικτικό πληρωμής;

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα μαζί! Την απόδειξη από τράπεζα ή paypal ζητάνε άλλωστε που έχει και τα μεταφορικά μέσα η πληρωμή!

 

Εγώ απο Aliexpress είχα πάρει μια πλακέτα για το LG G2 (27€ με τα μεταφορικά) και τους εστειλα την απόδειξη + το link της πλακέτας που έγραφε οτι η πλακέτα είχε 23€ και τα υπόλοιπα ήταν μεταφορικά, και μου το αποδέσμευσαν.;)

 

17.pngpicture upload sites

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ο τρόπος αποστολής με aliexpress shipping με τι ταχυδρομείο το στέλνουν;

Είναι πιο γρήγορο από china post?αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας έχω πάνω από ένα μήνα που έχω αγοράσει ένα πολύ φθηνό Bluetooth handset με ακουστικά και δεν μου έχει έρθει. είναι χωρίς tracking και η αξία του ήτανε κάτω από 3 ευρώ , δεν μπορώ να κάνω κάτι έτσι δεν είναι? . μόνο εάν στείλω στον πωλητή μυνημα ?. επίσης τι γίνεται με το τελωνείο εδώ χάσει επεισόδια, παλιά πριν από κανένα χρόνο είχα αγοράσει κάτι κάπου εκεί και δεν θυμάμαι να υπήρχε θέμα με το τελωνείο γενικά από τι από τι αξία και πάνω δεν μας πιάνει το τελωνείο? . και τι γίνεται με αυτό? συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά τώρα έμαθα και εγώ από γνωστό ότι σε πιάνει το τελωνείο και κάτι έχουν αλλάξει. χρειάζεται να αγοράζουμε μέσω paypall ή όχι ? .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

το όριο απαλλαγής του τελωνείου είναι 22 ευρώ μαζί με τα ταχυδρομικά

Μπορείς να ψωνίσεις με όποιο τρόπο θέλεις , δεν είναι απαραίτητο το PAYPAL , εξάλλου οι περισσότεροι πωλητές του aliexpress δεν το αποδέχονται.

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος αποστολής με aliexpress shipping με τι ταχυδρομείο το στέλνουν;

Είναι πιο γρήγορο από china post?αξίζει;

 

Είναι πολύ μικρή η διαφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...