Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θα εχεις προβλημα. Εφ οσον εχει περασει το processing time και ο πωλητης δεν το εστειλε ακομα και θελεις να ακυρωσεις (εχεις καθε δικαιωμα) κανε cancel order, θα σου βγαλει ενα πινακακι που θα επιλεξεις out of stock η other και σε λιγες μερες το Α/Ε θα σου κανει refund. Ομως γιατι να ακυρωσεις την παραγγελια αν το θελεις το ειδος? (εκτος αν εχεις μετανοιωσει). Αν θελεις να δωσεις λιγο χρονο και να εισαι τυπικα καλυμμενος, πατα το extend processing time και δωστου οσες μερες νομιζεις παραπανω. Αυτες οι μερες θα προστεθουν στο συνολικο χρονο που εχεις στη διαθεση σου για να κανεις confirmation (οτι ηρθε το δεμα και ολα καλα). Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν θα εχεις προβλημα. Εφ οσον εχει περασει το processing time και ο πωλητης δεν το εστειλε ακομα και θελεις να ακυρωσεις (εχεις καθε δικαιωμα) κανε cancel order, θα σου βγαλει ενα πινακακι που θα επιλεξεις out of stock η other και σε λιγες μερες το Α/Ε θα σου κανει refund. Ομως γιατι να ακυρωσεις την παραγγελια αν το θελεις το ειδος? (εκτος αν εχεις μετανοιωσει). Αν θελεις να δωσεις λιγο χρονο και να εισαι τυπικα καλυμμενος, πατα το extend processing time και δωστου οσες μερες νομιζεις παραπανω. Αυτες οι μερες θα προστεθουν στο συνολικο χρονο που εχεις στη διαθεση σου για να κανεις confirmation (οτι ηρθε το δεμα και ολα καλα).

 

Το processing time δεν έχει τελειώσει, θέλει ακόμη 2 μέρες, αλλά μου είπε ότι χρειάζεται περισσότερες.

Link to comment
Share on other sites

Το processing time δεν έχει τελειώσει, θέλει ακόμη 2 μέρες, αλλά μου είπε ότι χρειάζεται περισσότερες.

Εφόσον δεν έχει δώσει τρακινγκ, μπορεις ν ακυρωσεις τη παραγγελία και να παρεις αμεσα τα χρήματα πίσω απ το aliexpress, χωρις να δωσεις εξηγησεις κλπ.

 

Όσον αφορά το revolut, βλέπω όλες οι τράπεζες χρεώνουν από 8€ κ πάνω το έμβασμα συν τυχων χρεωσεις της αγγλικης τραπεζας..τίποτα πιο φθηνό δεν υπάρχει;

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το revolut, βλέπω όλες οι τράπεζες χρεώνουν από 8€ κ πάνω το έμβασμα συν τυχων χρεωσεις της αγγλικης τραπεζας..τίποτα πιο φθηνό δεν υπάρχει;

 

Δηλαδη πλεον για να "φορτισουμε" την revolut θελει +8€ ??

Απο 1 που χρεωνανε ?

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το revolut, βλέπω όλες οι τράπεζες χρεώνουν από 8€ κ πάνω το έμβασμα συν τυχων χρεωσεις της αγγλικης τραπεζας..τίποτα πιο φθηνό δεν υπάρχει;

Μεσω internet banking και να πληρωσεις μονο τα εξοδα της τραπεζας σου ειναι 1 ευρω.Εσυ μαλλον επελεξες χρεωση και της δικιας τους και την δικια σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις πληρωμη στο aliexpress και γινει αποδεκτη αλλα μετα κατα την διαρκεια εκκαθαρισης (που κανει περιπου μια μερα) απορριφθει, ακυρωνεται τελικα ολη η παραγγελια ή ειναι λες και δεν εχει γινει η πληρωμη και πρεπει να κανεις καινουργια(δηλαδη waiting payment);;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα αγοράζατε απο αυτον τον πωλητη;

Επισης ξερουμε αν δεχεται πειπαλ κανονινικά ή πρεπει να ακολουθησω την διαδικασια για balance?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα αγοράζατε απο αυτον τον πωλητη;

Επισης ξερουμε αν δεχεται πειπαλ κανονινικά ή πρεπει να ακολουθησω την διαδικασια για balance?

 

φυσικα και μετα γιατι τοση σκεψη για μερικα δολλαρια ? o Ali δεν εχει paypal . Ο πωλητης ρωτα τον.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το revolut, βλέπω όλες οι τράπεζες χρεώνουν από 8€ κ πάνω το έμβασμα συν τυχων χρεωσεις της αγγλικης τραπεζας..τίποτα πιο φθηνό δεν υπάρχει;

Μιλάμε για την επιτομή της παραπληροφορησης. Έχουμε πει 100 φορές σε τόσα threads ότι το εμβασμα από ebanking κοστίζει 1 ευρώ και καμμία χρέωση δεν έχεις από τη revolut

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα αγοράζατε απο αυτον τον πωλητη;

Επισης ξερουμε αν δεχεται πειπαλ κανονινικά ή πρεπει να ακολουθησω την διαδικασια για balance?

Λιγα ποστ ποιο πριν εγραψα για το καταστημα και την αγορα που εκανα.

Για την ιστορια, παρελάβα σημερα Tempered Glass Film For DOOGEE DG750 και το καταστημα εκανε συσκευασια οπως τα παλια καλα δεματα του geekbuying, Μπαλα.....

το καταστημα ειναι αυτο http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-Protective-Tempered-Glass-Film-For-DOOGEE-IRON-BONE-DG750-Explosion-Proof-And-Scrath-Proof/32323622994.html

Και αν δεις στο feedback A***s K. Greece 2 pieces 07 Nov 2015 16:00 ειναι η δικη μου παραγγελια. μαλλον αυριο θα βαλω το tempered glass στο τηλεφωνο και αργοτερα θα αφησω feedback στο καταστημα

 

paypal δεν......

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Λιγα ποστ ποιο πριν εγραψα για το καταστημα και την αγορα που εκανα.

 

Και αν δεις στο feedback A***s K. Greece 2 pieces 07 Nov 2015 16:00 ειναι η δικη μου παραγγελια. μαλλον αυριο θα βαλω το tempered glass στο τηλεφωνο και αργοτερα θα αφησω feedback στο καταστημα

 

paypal δεν......

 

Καλα οτι να ναι. Συγνωμη παιδια αλλα αυτο εδω ηθελα να βαλω. Ειχα πατησει στο δικο σου και μπερδευτηκαν τα λινκ. Τεσπα.

 

Και εδω πειπαλ γιοκ ε; Πως αγοραζεις και με τι ασφαλεια;

Link to comment
Share on other sites

Καλα οτι να ναι. Συγνωμη παιδια αλλα αυτο εδω ηθελα να βαλω. Ειχα πατησει στο δικο σου και μπερδευτηκαν τα λινκ. Τεσπα.

 

Και εδω πειπαλ γιοκ ε; Πως αγοραζεις και με τι ασφαλεια;

 

Αγοραζεις μεσω Revolut και με την ασφαλεια που παρεχει το Aliexpress , που ειναι πολυ δυνατη και για μενα πιο καλη απο του Paypal

Το καταστημα δειχνει μια χαρα , το ιδιο και οι αξιολογήσεις του προϊόντος

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

την ασφαλεια που παρεχει το Aliexpress , που ειναι πολυ δυνατη και για μενα πιο καλη απο του Paypal

 

μην εισαι και τοσο σιγουρος για την ασφαλεια του αλι....

σαν καταστημα υποστηριζουν πρωτα των πωλητη και μετα τον αγοραστη...

καμια σχεση με paypal...

με απλα λογια πρεπει να εισαι απολυτα προετοιμασμενος αν χρειαστει να καταφυγεις στην υποστηριξη του alixpress.

δηλαδη,να εχεις ετοιμο βιντεο οπου φαινεται που ανοιγεις εκεινη την στιγμη την συσκευασια και φαινεται αυτο που βγαζεις σε τι κατασταση ειναι...

και επισης στο τρακινκ ναμπερ να φαινεται το προβλημα μη παραδοσης στην ωρα του ( εντος 60ημερων ) η οποιοδηποτε αλλο προβλημα.

αυτα σας τα λεω παιδια για ασφαλεια.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αγοραζεις μεσω Revolut και με την ασφαλεια που παρεχει το Aliexpress , που ειναι πολυ δυνατη και για μενα πιο καλη απο του Paypal

Το καταστημα δειχνει μια χαρα , το ιδιο και οι αξιολογήσεις του προϊόντος

 

συμφωνω απολυτα. Εγω είμαι buyer A4 και οτιδηποτε λυνεται σε 5 μερες το αργότερο εάν κάνω escalation. Ποτε δεν έχω χάσει τίποτα. Πρέπει να διαβάσετε τα διακιωματα σας πολυ καλα σαν αγοραστες στην συγκεκριμενη πλατφόρμα η οποια υποστηριζει περισσοτερο τον πελάτη παρά τον πωλητή κατα 99%. Όμως και η δικια σας βαθμολογία έχει σημασία και για τον πωλητη και για τον Ali.

Link to comment
Share on other sites

Μεσω internet banking και να πληρωσεις μονο τα εξοδα της τραπεζας σου ειναι 1 ευρω.Εσυ μαλλον επελεξες χρεωση και της δικιας τους και την δικια σου.

δεν επελεξα τιποτα, απλά τσέκαρα το τιμολόγιο υπηρεσιών κάθε τράπεζας, κι αναφέρουν οτι το εμβασμα για χώρα της ΕΕ ή ευρώπη, μέχρι τα 1000 ή 2000€ έχει προμήθεια 8 10 ή 12€ της ελληνικής τράπεζας (κοιταξα εθνικη, πειραιώς και αλφα). Δεν ισχύουν αυτές οι χρεώσεις μέσω web banking;; Δηλαδή στέλνω στο ρεβολουτ 40€ και μπαινουν 39 για χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Με Singapore Post λεει μπορει να φτάσει και τις 60 μερες; Σε εσας το περισσότερο που χρειάστηκε ποσο ήταν;

 

Δηλαδη εγω που ειμαι Α0 την εκατσα ; Εκανε καποιος ρεφαντ να δουμε αν δουλεψε;

Link to comment
Share on other sites

Με Singapore Post λεει μπορει να φτάσει και τις 60 μερες; Σε εσας το περισσότερο που χρειάστηκε ποσο ήταν;

 

Δηλαδη εγω που ειμαι Α0 την εκατσα ; Εκανε καποιος ρεφαντ να δουμε αν δουλεψε;

 

όλα λειτουργουν άψογα διαβαστε και μην περιμενετε να σας τα εξηγου όλα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πλεον για να "φορτισουμε" την revolut θελει +8€ ??

Απο 1 που χρεωνανε ?

 

δεν επελεξα τιποτα, απλά τσέκαρα το τιμολόγιο υπηρεσιών κάθε τράπεζας, κι αναφέρουν οτι το εμβασμα για χώρα της ΕΕ ή ευρώπη, μέχρι τα 1000 ή 2000€ έχει προμήθεια 8 10 ή 12€ της ελληνικής τράπεζας (κοιταξα εθνικη, πειραιώς και αλφα). Δεν ισχύουν αυτές οι χρεώσεις μέσω web banking;; Δηλαδή στέλνω στο ρεβολουτ 40€ και μπαινουν 39 για χρήση;
Πριν 2 μερες φορτωσα την Revolut μεσω e-banking της Πειραιως και μου χρεωσε 1Ε κρατωντας το απο τον λογαριασμο μου του ταμιευτηριου απο τον οποιο αφαιρεθηκε το ποσο, οχι μειωνοντας αυτο καθ αυτο το ποσο του εμβασματος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με Singapore Post λεει μπορει να φτάσει και τις 60 μερες; Σε εσας το περισσότερο που χρειάστηκε ποσο ήταν;

Δηλαδη εγω που ειμαι Α0 την εκατσα ; Εκανε καποιος ρεφαντ να δουμε αν δουλεψε;

Μου ετυχε να περιμενω 65 μερες για να παραλαβω μια μπαταρια κινητου κανοντας 3 φορες επεκταση χρονου μια που ο πωλητης επεμενε οτι θα ερθει και πραγματικα ηρθε.

Εχω ανοιξει 7-8 φορες dispute με escalating to A/E και ολες τιε φορες κερδισα και μαλιστα δυο φορες χωρις να στειλω το αντικειμενο (μπαταρια) πισω μια που απεδειξα οτι ηταν fake. Εφ οσον υποστηριζετε οσα λετε, με αποδειξεις, μη φοβαστε.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Καλα οτι να ναι. Συγνωμη παιδια αλλα αυτο εδω ηθελα να βαλω. Ειχα πατησει στο δικο σου και μπερδευτηκαν τα λινκ. Τεσπα.

 

Και εδω πειπαλ γιοκ ε; Πως αγοραζεις και με τι ασφαλεια;

Σε κανενα μαγαζι απο τα εγγυημενα που κυκλοφορουν στην "πιατσα" δεν το βρισκεις? Προσωπικα σε ενα "αγνωστο" μαγαζι οπως αυτο δεν θα εδινα τοσα λεφτα οσο και "σιγουρο" κι αν φαινεται.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λες και αγνωστο , ουτε και κακο , σε σχεση με αλλα "επωνυμα" που ξερουμε .

 

http://i.imgur.com/SqIJJk4.png

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

μην εισαι και τοσο σιγουρος για την ασφαλεια του αλι....

σαν καταστημα υποστηριζουν πρωτα των πωλητη και μετα τον αγοραστη...

καμια σχεση με paypal...

με απλα λογια πρεπει να εισαι απολυτα προετοιμασμενος αν χρειαστει να καταφυγεις στην υποστηριξη του alixpress.

δηλαδη,να εχεις ετοιμο βιντεο οπου φαινεται που ανοιγεις εκεινη την στιγμη την συσκευασια και φαινεται αυτο που βγαζεις σε τι κατασταση ειναι...

και επισης στο τρακινκ ναμπερ να φαινεται το προβλημα μη παραδοσης στην ωρα του ( εντος 60ημερων ) η οποιοδηποτε αλλο προβλημα.

αυτα σας τα λεω παιδια για ασφαλεια.

Ναι για να έχεις το μερος του δικιου πρεπει να μπορεις να αποδειξεις οτι εχεις. Το ίδιο ειναι και στο Paypal αν δεν εχεις αποδειξεις χάνεις

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγω που ειμαι Α0 την εκατσα ; Εκανε καποιος ρεφαντ να δουμε αν δουλεψε;

 

Φτανει αυτο ? , εχω και αλλα

 

http://i.imgur.com/BZFvurz.png

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μερες φορτωσα την Revolut μεσω e-banking της Πειραιως και μου χρεωσε 1Ε κρατωντας το απο τον λογαριασμο μου του ταμιευτηριου απο τον οποιο αφαιρεθηκε το ποσο, οχι μειωνοντας αυτο καθ αυτο το ποσο του εμβασματος.

Οκ το πιασα, μετά από ψάξιμο συνειδητοποίησα πως οι χρεώσεις που βλεπα ειν για να κάνεις έμβασμα από το κατάστημα με μετρητά κι όχι απ το λογαριασμό σου (δηλαδή στην ουσία όταν δεν εισ πελάτης της τράπεζας ή δεν έχεις λεφτά σε λογαριασμό σου εκεί). Διαφορετικά οι χρεώσεις ειν πολύ μικρότερες, όπως 1€ που λες για πειραιώς

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Με πείσατε. Μολις αγορασω θα τραβηξω βιντεο το unpack. Δεν ηξερα καν τι ζηταει το paypal αλλα το ειχα στο μυαλο κατι απλο και ευκολο, με την εννοια οτι παίρνει ευκολα το μερος του πελάτη. Η αλήθεια ειναι οτι το βρηκα απο honorbuy σε αρκετα καλη τιμη οποτε δεν θα κοιταξω να αγορασω προς το παρον απο ali.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

ψωνισα κατι απο aliexpress,

αργησε λιγο αλλα τελικα μου δωσε tracking number, εχει περασει ενας μηνας και δεν εμφανιστηκε ποτε

στο online ο αριθμος, ειναι registered αλλα οταν ρωτησα στο forum των κινεζικων ταχυδρομειων για βοηθεια μου ειπαν

οτι δηλωσε μεν τον αριθμο ο πωλητης αλλα ποτε δεν τους παρεδωσε κατι.

 

Αρχισα λοιπον εδω και μερες το dispute, εγινε αυτοματα escalate στην Aliexpress αλλα πανε ηδη 8-10 μερες απο το escalate και ακομα

ουτε φωνη ουτε ακροαση.

Ειναι ξεκαθαρη απατη εκ μερους του πωλητη και ερωτω τωρα, υπαρχει περιπτωση να μου παιξει φουστια το Aliexpress και να δικαιωσει τον απατεωνα; γενικα εχει παρει κανεις τα χρηματα του πισω; Ειναι αξιοπιστο; Ακουσα Alibaba και νομιζα πως ειναι εγγυηση λογω της IPO στο χρηματιστηριο των ΗΠΑ αλλα η αληθεια ειναι πως φοβαμαι πως τα χασα τα λεφτα, πολυ κριμα.

Οχι τιποτα αλλο εχει 220 score kai 95% feedback. Διαβαζοντας βεβαια τα σχολια δεν ειμαι ο μονος που δεν παρελαβε τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...