Jump to content

PPC και BT GPS: σχόλια και εμπειρίες


kostas73
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

..:: 2η συνάντηση "φίλων PPC+GPS" στη Θεσσαλονίκη ::..

 

Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2005, από τις 20:00 έως ... (κανείς δεν ξέρει)

Τόπος συνάντησης: "Kαφέ Bazaar" (Παπαμάρκου 34, Πλατεία Άθωνος).

 

Μόλις έρθουν οι συμμετέχοντες και υπάρχει η διάθεση, μετακομίζουμε δίπλα:

 

ΑΘΩΝΙΚΟ Ουζερί Μεζεδοπωλείο

Παπαμάρκου 26, Πλατεία Άθωνος

 

 

(Τα μέρη συνάντησης προτάθηκαν από τον a778899 και έγιναν αμέσως αποδεκτά :D )

 

 

Προς το παρόν έχουν δηλώσει συμμετοχή σχεδόν όλα τα μέλη της mailing list των Φίλων PocketPC στη Θεσσαλονίκη

 

 

Όποιος ενδιαφέρεται είναι ευπρόσδεκτος να έρθει!!!

 

 

Για εγγραφή στην Salonica PPC Friends mailing list στείλτε μου pm

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 953
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια γιά σας και απο εμενα.Ειμαι καινουργιος και εχω μια απορια. Εχω ενα PPC HP 3870 και θελω να το χρησιμοποιήσω σαν GPS με το destinator. Συνεργάζεται? και με ποιο καλυτερα με το Fortuna GPS Slim ή με το Globalsat 338.Αξιζει να προχωρήσω?

 

Προτείνω Fortuna Slim. Το Globalsat 338 είναι εξίσου καλό και μικρότερο αλλά με το Destinator 3 πρέπει να το γυρίσεις σε SiRF mode με το Sirfdemo από περιβάλλον PC. Κι αν σου αδειάσει η μπαταρία και δεν έχεις PC μαζί σου, τι κάνεις?

Επίσης το Fortuna Slim είναι το μόνο GPS που σε κάποιες περιπτώσεις μου έχει δείξει σωστό υψόμετρο.

 

Παιδιά περάσατε καλά στη Θεσσαλονίκη ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά περάσατε καλά στη Θεσσαλονίκη ?

 

Η συνάντηση είχε για δεύτερη φορά την αναμενόμενη επιτυχία!

 

Προστέθηκαν στην παρέα και νέοι φίλοι!!!

 

Πέρα από την ανταλλαγή tips 'n' tricks, έγινε και μια καλή ανταλλαγή software... ;) τιμώντας τα πλαίσια της κοινοκτημοσύνης :D

 

Η επόμενη φορά θα συμπέσει με την Infosystem (6-9 Οκτωβρίου) ώστε να μπορούν να συμμετέχουν και φίλοι από μακρινές περιοχές που θα βρεθούν εδώ λόγω της έκθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν κατάφερα να έρθω στη συνάντηση λόγω διαβάσματος φυσικά! :D

Στο επόμενο πάντως θα ξηγηθώ dvd! :w00t:

 

Το fortuna slim μετά από αρκετό καιρό χρήσης και πολλές διαδρομές αποδεικνύεται άψογο. Δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Το δουλεύω με destinator pn και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν κατάφερα να έρθω στη συνάντηση λόγω διαβάσματος φυσικά! :D

Στο επόμενο πάντως θα ξηγηθώ dvd! :w00t:

 

Το fortuna slim μετά από αρκετό καιρό χρήσης και πολλές διαδρομές αποδεικνύεται άψογο. Δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Το δουλεύω με destinator pn και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. :)

συμφωνω μαζι σου!! Ειναι παρα πολυ καλο!!! Και μπραβο στην fortuna.

 

Σε συγκριση με το ακριβοτερο Royaltek 2001 , το fortuna εχει πολλα περισσοτερα αξεσουαρ και πολυ ποιοτικα και ευχρηστα επισης δειχνει σχεδον παντα σωστα το υψομετρο (με αποκλιση 6 μετρων) πραγμα που πρωτη φορα βλεπω σε gps.

 

Επισης πιθανον το fortuna να ειναι πιο ακριβες στο στιγμα (θεση).

 

Ενα απο τα θετικα του Royaltek ειναι οτι βρισκει οντως σημα πολυ γρηγορα. Οταν για παραδειγμα βγω απο τουνελ το φορτουνα θελει 3 δευτερολ. ενω το ρογιαλτεκ 1 δευτερολεπτο.

__________________kostas ntinos______________
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποια ειναι καλυτερη λυση και πιο αποδοτικη sd Gps η BT gps...πιο συγκεκριμενα ειδα αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807008

Gia na valeis auto prepei to programma ploigisis na to exeis egatestimeno sto kinito. Kalyetra einai ena BT gps kai na exeis kai tin thira sd eleutheri> ase pou tha trwei tin mpataria pio grigora

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλημερα σας.Πηρα ενα usb bluetooth για το laptop και προσπαθω να κανω συνδεση με το fortuna clip-on μεσω του mapmonkey.Δε το βρισκει ομως.Το προβλημα ειναι οτι κατι παει λαθος με τις com.Το mapmonkey εχει τις 1,3,6,7 αλλα το bluetooth συνδεεται στην 40.Πως μπορω να το αλλαξω αυτο;Τα φωτα σας!
Link to comment
Share on other sites

Παιδία, μετα απο μια πρόχειρη ερευνα βλέπω οτι ενα καλο BT GPS (για χρήση αρχικά με το R66) είναι το Fortuna Slim με το Sirf III chipset. Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτη τη κατηγορία τιμής; Επίσης με τη βοήθεια του skroutz το βλέπω σε τιμή 145€ απο το PDA4U:

http://www.skroutz.gr/redirect/?action=op&sh=76&pr=553244

Έχει αγοράσει ποτέ κανεις απο αυτό το κατάστημα; Ξέρετε ίσως αν μπορώ να το βρω σε καλύτερη τιμή;;

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Lipon.Gia sas.Eho to Hp ipaq h6340?Pio gps na paro?ehi diafora to bluetooth gps apo to gps navigation system(bluetooth)???

 

meno kipro...mallon ine pio ftina stin ellada....

vrika kapies siskeves ti m protinete:

http://www.play247.gr/index.php?main_page=index&cPath=1_89_128

Follow me on Instagram : el.rapha_
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που είμαι σε άσχετο thread θα το πω: Ήθελα να συνδέσω το 6630 μου με κάποιο BT GPS και από σχόλια μελών αλλά και κατηγορία τιμής κατέληξα στο Fortuna clip-on. Είχα όμως μία άτυχη ιστορία με ένα BT GPS (το τηλέφωνο δεν έβλεπε το gps ή το έβλεπε όποτε ήθελε...) που περιγράφω στο forum series60 στο αντίστοιχο thread και είμαι λίγο προβληματισμένος..

 

Γι' αυτό λοιπόν παίρνω το θάρρος και ρωτάω σε αυτό το forum (μιά που είσαστε και λίγο πιο ψαγμένοι πάνω σε αυτό το θέμα και πιο πολλοί κάτοχοι του εν λόγω gps), αν θα μπορούσε κάποιος που είναι από Αθήνα (και έχει το clip-on) να συναντηθούμε κάπου και να κάνω ένα live testing ότι πάιζει καλά με το κινητό, ώστε να μη δίνω χρήματα τσάμπα... Έτσι, για ένα καφέ ας πούμε (όχι κάτι πολύωρο που να σας απασχολήσει), ο οποίος φυσικά είναι κερασμένος από εμένα!!! Αν κάποιος έχει την καλή διάθεση και το χρόνο κυρίως θα του ήμουν ευγνώμων!

 

Ευχαριστώ πολύ και σόρρυ για το "ασχετο" με τη συζήτηση post! :O

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που είμαι σε άσχετο thread θα το πω: Ήθελα να συνδέσω το 6630 μου με κάποιο BT GPS και από σχόλια μελών αλλά και κατηγορία τιμής κατέληξα στο Fortuna clip-on. Είχα όμως μία άτυχη ιστορία με ένα BT GPS (το τηλέφωνο δεν έβλεπε το gps ή το έβλεπε όποτε ήθελε...) που περιγράφω στο forum series60 στο αντίστοιχο thread και είμαι λίγο προβληματισμένος..

 

Γι' αυτό λοιπόν παίρνω το θάρρος και ρωτάω σε αυτό το forum (μιά που είσαστε και λίγο πιο ψαγμένοι πάνω σε αυτό το θέμα και πιο πολλοί κάτοχοι του εν λόγω gps), αν θα μπορούσε κάποιος που είναι από Αθήνα (και έχει το clip-on) να συναντηθούμε κάπου και να κάνω ένα live testing ότι πάιζει καλά με το κινητό, ώστε να μη δίνω χρήματα τσάμπα... Έτσι, για ένα καφέ ας πούμε (όχι κάτι πολύωρο που να σας απασχολήσει), ο οποίος φυσικά είναι κερασμένος από εμένα!!! Αν κάποιος έχει την καλή διάθεση και το χρόνο κυρίως θα του ήμουν ευγνώμων!

 

Ευχαριστώ πολύ και σόρρυ για το "ασχετο" με τη συζήτηση post! :O

 

 

δυστυχώς δεν είμαι στην Αθήνα για να συναντηθούμε, αλλά αν σε βοηθάει σου γραφω ότι το Fortuna clip-on συνεργάζεται άψογα με Siemens SX1 και Nokia 3230 (πρόγραμμα πλοήγησης Route 66, τόσο σε Αθήνα, όσο και σε μεγαλύτερους χάρτες Παρισι, Λυών, Λονδίνο)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που είμαι σε άσχετο thread θα το πω: Ήθελα να συνδέσω το 6630 μου με κάποιο BT GPS και από σχόλια μελών αλλά και κατηγορία τιμής κατέληξα στο Fortuna clip-on. Είχα όμως μία άτυχη ιστορία με ένα BT GPS (το τηλέφωνο δεν έβλεπε το gps ή το έβλεπε όποτε ήθελε...) που περιγράφω στο forum series60 στο αντίστοιχο thread και είμαι λίγο προβληματισμένος..

 

Γι' αυτό λοιπόν παίρνω το θάρρος και ρωτάω σε αυτό το forum (μιά που είσαστε και λίγο πιο ψαγμένοι πάνω σε αυτό το θέμα και πιο πολλοί κάτοχοι του εν λόγω gps), αν θα μπορούσε κάποιος που είναι από Αθήνα (και έχει το clip-on) να συναντηθούμε κάπου και να κάνω ένα live testing ότι πάιζει καλά με το κινητό, ώστε να μη δίνω χρήματα τσάμπα... Έτσι, για ένα καφέ ας πούμε (όχι κάτι πολύωρο που να σας απασχολήσει), ο οποίος φυσικά είναι κερασμένος από εμένα!!! Αν κάποιος έχει την καλή διάθεση και το χρόνο κυρίως θα του ήμουν ευγνώμων!

 

Ευχαριστώ πολύ και σόρρυ για το "ασχετο" με τη συζήτηση post! :O

Έχω δοκιμάσει το fortuna στο 6680 και δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα από ένα γνωστό το ΕΖ bluetooth GPS το οποίο χρησιμοποιώ με το s100. Γνωρίζει κανείς αυτό το μοντέλο; Αξίζει ή είναι "μάρκα μ'έκαψες"; Παραθέτω τα χαρακτηριστικά του.

 

L1 freq C/A code (SPS)

16 indipendent tracking channel

-152 dBm

1 fix/s

Position: 3m CEP without S/A (95%)

6m (2DRMS)

Velocity: 0,2 m/sec (50%)

Time: 20ns RMS

Cold start: 45 sec

Warm start: 38 sec

Hot start: 10 sec

Reacquasition: 100ms typical

ΝΜΕΑ0183 V3.0 baud rate 9600

και κάποια άλλα.

 

Πρώτη φορά ασχολούμε με το σπορ. Η αλήθεια είναι ότι στο destinator δείχνει ότι πιάνει 9-10 δορυφόρους συνήθως και νομίζω ότι αυτό είναι καλό (δεν έχει εξωτερική κεραία). Πάντως λειτουργεί σωστά (νομίζω) και βρίσκω πολύ βολικό το συνδυασμό του με το s100 (πολύ μικρές συσκεύες). Οι εξωτερικές κεραίες είναι όλες ίδιες για όλα τα bt gps;

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που είμαι σε άσχετο thread θα το πω: Ήθελα να συνδέσω το 6630 μου με κάποιο BT GPS και από σχόλια μελών αλλά και κατηγορία τιμής κατέληξα στο Fortuna clip-on. Είχα όμως μία άτυχη ιστορία με ένα BT GPS (το τηλέφωνο δεν έβλεπε το gps ή το έβλεπε όποτε ήθελε...) που περιγράφω στο forum series60 στο αντίστοιχο thread και είμαι λίγο προβληματισμένος..

 

Γι' αυτό λοιπόν παίρνω το θάρρος και ρωτάω σε αυτό το forum (μιά που είσαστε και λίγο πιο ψαγμένοι πάνω σε αυτό το θέμα και πιο πολλοί κάτοχοι του εν λόγω gps), αν θα μπορούσε κάποιος που είναι από Αθήνα (και έχει το clip-on) να συναντηθούμε κάπου και να κάνω ένα live testing ότι πάιζει καλά με το κινητό, ώστε να μη δίνω χρήματα τσάμπα... Έτσι, για ένα καφέ ας πούμε (όχι κάτι πολύωρο που να σας απασχολήσει), ο οποίος φυσικά είναι κερασμένος από εμένα!!! Αν κάποιος έχει την καλή διάθεση και το χρόνο κυρίως θα του ήμουν ευγνώμων!

 

Ευχαριστώ πολύ και σόρρυ για το "ασχετο" με τη συζήτηση post! :O

 

Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά, που απάντησαν και ενδιαφέρθηκαν!! Το πρόβλημα λύθηκε με τον εξής τρόπο (το έχω αναφέρει και στο ανάλογο thread): απλά πρέπει, όταν ανοίγεις την εφαρμογή να έχεις ανοιχτό το bluetooth, αλλιώς.....!!! :rolleyes: Αν δεν είναι ανοιχτό, δεν σε ρωτάει αν πρέπει να το ανοίξει και να ψάξει... Αν λοιπόν "ζαβώσει", μετά δεν το βρίσκει με τίποτα... Ούτε επανεκίννηση εφαρμογής, ούτε τίποτα... Με παίδεψε αρκετά αυτό το πρόβλημα και μπορεί να ακούγεται γελοίο, αλλά είχε πολύ περιέργη συμπεριφορά... Ευχαριστώ και πάλι όσους ασχολήθηκαν και συγγνώμη για το άσχετο post! :O

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
σημερα πηρα το fortuna slim,εχω να πω οτι ειναι καταπληκτικο,μεσα στο σπιτι πιανει απο 5-9 δορυφορους!!!!!ενω το pretec ενος φιλου απο 3-6,το συστηνω χωρις δευτερη κουβεντα!!!
Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα το fortuna slim,εχω να πω οτι ειναι καταπληκτικο,μεσα στο σπιτι πιανει απο 5-9 δορυφορους!!!!!ενω το pretec ενος φιλου απο 3-6,το συστηνω χωρις δευτερη κουβεντα!!!

Αυτά δεν πρέπει να βλέπουν ουρανό για να έχουν σήμα; Δουλεύουν και σε κλειστό χώρο;

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
τι να σου πω αυτο ηξερα και εγω :confused: βεβαια ειμαι στον τεταρτο οροφο και δεν εχω τιποτα αλλο απο πανω μου,εχω ταβανι ε; :D και το παραθυρο ειναι στα 2 μετρα,αλλα ουρανο απευθειας δεν βλεπει,αυριο που θα το βγαλω στον δρομο θα βγαλω ακομα καλυτερα συμπερασματα ;)
Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν πρέπει να βλέπουν ουρανό για να έχουν σήμα; Δουλεύουν και σε κλειστό χώρο;

 

Αν θες να έχει τέλειο σήμα πρέπει να βλέπει ουρανό. Από κει και πέρα πιάνει σήμα και σε κλειστούς χώρους αλλά είναι εξασθενημένο, ανάλογα με το χώρο που βρίσκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα gps bluetooth και εχω καταληξει σε 2 μοντελα.Το ενα ενσωματωνει το nemerix chip και το αλλο το sirf star 2.Μπορει καποιος να μου πει ποιο chip ειναι καλυτερο δεδομενου οτι και τα 2 τα βρισκω γυρω στα 80 ευρω?

 

http://cgi.ebay.it/ALTINA-GBT708-BLUETOOTH-GPS-FOR-PDA-LAPTOP-NOTEBOOK_W0QQitemZ5823064924QQcategoryZ23398QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.it/RICEVITORE-GPS-BLUETOOTH-16-Canali-NEMERIX-Chip_W0QQitemZ5820617272QQcategoryZ23398QQrdZ1QQcmdZViewItem

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...