Jump to content

PPC και BT GPS: σχόλια και εμπειρίες


kostas73
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν...πήρα από το play247.gr το HAICOM HI-405BT για το QTEK 2020i μου...παιδιά εκπληκτικό, φθηνό (116 ευρώ) και με αυτονομία ...παρακαλώ 25 ώρες !!!!!!! Λειτουργεί μια χαρά με το 2020i και το DESTINATOR που έχω !! Φοβόμουν μόνο μην είχα πρόβλημα με το brate που είναι 4800 αλλά δεν έχω το παραμικρό & όλα είναι τέλεια !!!!!!!

Το συνιστώ !!!!!

Δείτε το αν θέλετε...εδώ:

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_76_89&products_id=1040

 

Gia ayto egrafa ki egw parapanw,to agorasa ki egw kai pisteyw pragmatika oti einai value for money...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 953
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

βρε παιδια κ χωρις να θελω να σας στεναχωρησω ,νομιζω οτι το haicom ειναι καπως πισω τεχνολογικα κ μαλιστα για τα 120 ευρω που εχει....κ να εξηγησω οτι εχω ηδη το leadtek 9537 me xtrak 2 αγορασμενο 120 ευρω κ ηδη το αντικαθιστω με sirf 3..κ αυτο το λεω για να μην παρασυρονται κ αλλοι αγοραστες απο δηθεν value for money gps απο την ελληνικη αγορα...δυστυχως η αγορα συχρονου gps ειναι μονοδρομος απο εξωτερικο
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια κ χωρις να θελω να σας στεναχωρησω ,νομιζω οτι το haicom ειναι καπως πισω τεχνολογικα κ μαλιστα για τα 120 ευρω που εχει....κ να εξηγησω οτι εχω ηδη το leadtek 9537 me xtrak 2 αγορασμενο 120 ευρω κ ηδη το αντικαθιστω με sirf 3..κ αυτο το λεω για να μην παρασυρονται κ αλλοι αγοραστες απο δηθεν value for money gps απο την ελληνικη αγορα...δυστυχως η αγορα συχρονου gps ειναι μονοδρομος απο εξωτερικο

 

Γιατρέ μου δώσε μου τα φώτα σου επειδή έχω μπεί στο trip της αναζήτησης ποιο κατα την γνώμη σου ειναι αυτη την στιγμή το καλύτερο value for money gps με τεχνολογια Sirf III ?

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια κ χωρις να θελω να σας στεναχωρησω ,νομιζω οτι το haicom ειναι καπως πισω τεχνολογικα κ μαλιστα για τα 120 ευρω που εχει....κ να εξηγησω οτι εχω ηδη το leadtek 9537 me xtrak 2 αγορασμενο 120 ευρω κ ηδη το αντικαθιστω με sirf 3..κ αυτο το λεω για να μην παρασυρονται κ αλλοι αγοραστες απο δηθεν value for money gps απο την ελληνικη αγορα...δυστυχως η αγορα συχρονου gps ειναι μονοδρομος απο εξωτερικο

 

Ma den eipe kaneis oti to Haicom exei kapoia idiaiterh apodosh apo ta ypoloipa ths kathgorias tou(peran ths mpatarias,pou einai ontws koryfaia) kai oti einai texnologika mprosta.

Apla gia kapoion pou 8elei GPS amesa,sth xamhloterh dynath timh pou kapoios mporei na agorasei ena,xwris pistwtikes(erxetai me antikatavolh),xwris anamonh(mia ergasimh),xwris risko me telwneia k.l.p k.l.p einai pragmati value for money.

Opoios exei xrono,dia8esh kai ypomonh to psaxnei gia Sirf III apo exwteriko...

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ μου δώσε μου τα φώτα σου επειδή έχω μπεί στο trip της αναζήτησης ποιο κατα την γνώμη σου ειναι αυτη την στιγμή το καλύτερο value for money gps με τεχνολογια Sirf III ?

φιλε μου να σου πω την αληθεια δεν το πολυεψαξα το πραγμα...διαλεξα το γκλομπαλσατ λογω ονοματος της εταιρειας...μου στοιχισε 160 ευρω κ ηδη ειναι Αθηνα κ σημερα αυριο θα το εχω στα χερια μου...οποτε συντομα θα σας πω εντυπωσεις κ μαλιστα σε συγκριση με το ηδη υπαρχον leadtek me XTRAK II απο το οποιο ειμαι πολυ μα πολυ ευχαριστημενος,,,τωρα γιατι αγορασα το νεο?γιατι απλα εχω το πιο συγχρονο pda που κυκλοφορει κ φυσικα θελω το πιο νεο gps να το συνοδευει... :lol:

μου ηρθε..πολυ γρηγορα αν υπολογισουμε κ το Σ/Κ που μεσολαβησε...κ φυσικα χωρις τελωνειο κτλ....στο δια ταυτα...απο λιγη συγκριση που εκανα με το leadtek σαφως κ υπερτερει καθοτι:

1.πιανει ανετα 10-12 δορυφορους ενω το leadtek 6-9...

2.πιανει καλυτερα ποιοτικο σημα,δηλαδη πιανει ταδε δορυφορους αλλα εχει μεγαλυτερο σημα επανω τους απο το οτι το leadtek...αργοτερα θα το δοκιμασω κ στην πλοηγηση κ αυριο θα σας πω....

 

Μεγαλο μειον..δεν εχει υποδοχη για εξωτερικη κεραια.....ασχημο αυτο

οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο ppc, για laptop υπάρχει κανένα πρόγραμμα όπως το destinator3;

 

des ayto (prosorina den ine diathesimo anaferi) http://www.digitalsolutions.gr/ProductCard.asp?ProductAA=74

Φιλικά Μάκης

Destinator-> SpeedCameras - POI

Link to comment
Share on other sites

εχουμε πει παμπολες φορες σχετικα με αυτο...υπαρχει το autoroute της microsoft με ελλειπη καλυψη της Ελλαδας....
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο ppc, για laptop υπάρχει κανένα πρόγραμμα όπως το destinator3;

Υπάρχει το mapmonkey (http://www.mapmonkey.net/) που χρησιμοποιεί το destinator sdk, και χρησιμοποιείς τους ίδιους χάρτες με αυτούς στο ppc. Πρέπει όμως να αγοράσεις και το sdk (από το http://www.destinator1.com/ νομίζω είναι $50)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα για έναν φίλο μου αυτό . Θα το δοκιμάσω και θα σας πω. Στην συσκευασία είχε μέσα και ένα φορτιστή για βουμ-βουμ 5V/2A που έχει διακλάδωση (Τ) για να φορτίζει και το GPS και το PPC. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ

 

 

ΥΓ.: Το μαγαζί είναι Θεσσαλονίκη. :)

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

παιδία αυτήν την εβομάδα παίρνω το qtek s100...μέχρι πριν από λίγες μέρες δεν ήξερα ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό σαν χάρτη πλοήγησης...

διαβάζοντας όλα αυτά τα καλούδια που μπορεί κανείς να μάθει απο το φοβερό μας myphone :cool: αποφάσισα και εγώ να πάρω gps...

θα ηθέλα φυσίκα την βοήθεια των πιο έμπειρων...

ποίο receiver να πάρω και να τρέχει άψογα με το s100..;;;

τα προγράμματα πχ to destinator υπαρχει τρόπος να το βρώ φθηνα;; ;) :O

(δεν είναι ανάγκη να μου πείτε διεύθυνση θα βρώ μόνος μου την άκρη...απλά μόνο αν γίνεται να το βρώ φτηνά...ξέρετε...)

 

να αναφέρω ότι έχω κάνει σε ένα χρόνο 45000km μέσα στην ελλάδα και κινούμε λίγο στις περιοχές αχαίας και πολύ στην μακεδονία και μέσα στην θεσσαλονίκη...αθήνα την επισκέπτομαι 2-3φορές το χρόνο και σχεδόν ποτέ με το αυτοκίνητο...(γιατί από τις πρώτες φορές που πήγα με το αυτοκίνητο ήταν τελείως άγνωστη για μένα...πχ αν μου πείτε που είναι το γαλάτσι ή το χαιδάρι ή ο πειραιάς δεν ξέρω καν αν ειναι βόρια ή νοτία κτλ και ήταν ΄΄ενα μαρτύριο)

άκομα να πώ ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να αγοράσω απο το ebay κάτι...τίμη εώς 150-170ευρώ

 

άκούω προτάσεις από τους γνώστες...

ή έστω τι πρέπει να προσέξω πολύ ώστε το s100 να τρέχει άψογα το τυχόν πρόγραμμα και το receiner που θα επιλέξω!

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

παιδία αυτήν την εβομάδα παίρνω το qtek s100...μέχρι πριν από λίγες μέρες δεν ήξερα ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό σαν χάρτη πλοήγησης...

διαβάζοντας όλα αυτά τα καλούδια που μπορεί κανείς να μάθει απο το φοβερό μας myphone :cool: αποφάσισα και εγώ να πάρω gps...

θα ηθέλα φυσίκα την βοήθεια των πιο έμπειρων...

ποίο receiver να πάρω και να τρέχει άψογα με το s100..;;;

τα προγράμματα πχ to destinator υπαρχει τρόπος να το βρώ φθηνα;; ;) :O

(δεν είναι ανάγκη να μου πείτε διεύθυνση θα βρώ μόνος μου την άκρη...απλά μόνο αν γίνεται να το βρώ φτηνά...ξέρετε...)

 

να αναφέρω ότι έχω κάνει σε ένα χρόνο 45000km μέσα στην ελλάδα και κινούμε λίγο στις περιοχές αχαίας και πολύ στην μακεδονία και μέσα στην θεσσαλονίκη...αθήνα την επισκέπτομαι 2-3φορές το χρόνο και σχεδόν ποτέ με το αυτοκίνητο...(γιατί από τις πρώτες φορές που πήγα με το αυτοκίνητο ήταν τελείως άγνωστη για μένα...πχ αν μου πείτε που είναι το γαλάτσι ή το χαιδάρι ή ο πειραιάς δεν ξέρω καν αν ειναι βόρια ή νοτία κτλ και ήταν ΄΄ενα μαρτύριο)

άκομα να πώ ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να αγοράσω απο το ebay κάτι...τίμη εώς 150-170ευρώ

 

άκούω προτάσεις από τους γνώστες...

ή έστω τι πρέπει να προσέξω πολύ ώστε το s100 να τρέχει άψογα το τυχόν πρόγραμμα και το receiner που θα επιλέξω!

 

iparhi tropos na to vris ftina! ego vevea pu to dokimasa den mu dulepse sosta, parusiaze diafora kolimata ke etsi anagastika na agoraso to akrivo!

oso gia gps an diavasis tis proigumenes selides tha dis oti protinonte diafora!

Φιλικά Μάκης

Destinator-> SpeedCameras - POI

Link to comment
Share on other sites

iparhi tropos na to vris ftina! ego vevea pu to dokimasa den mu dulepse sosta, parusiaze diafora kolimata ke etsi anagastika na agoraso to akrivo!

oso gia gps an diavasis tis proigumenes selides tha dis oti protinonte diafora!

 

Τελικά από ότι φαίνεται η καλύτερη διαφήμιση για το Destinator είναι ένα "κακό σπάσιμο". :lol:

Πέρα από τα αστεία καλό είναι να ενισχύουμε εταιρείες που δείχνουν ενδιαφέρον για τους χρήστες των προγραμμάτων τους. Με την αγορά του προγράμματος συνεισφέρεις στο να καλυφθεί καλύτερα ολόκληρη η Ελλάδα. Άλλωστε το ποσό που ζητάει δεν είναι κάτι εξωφρενικό (γύρω στα 150€).

Μήπως έχει έρθει η εποχή για την NGI να βγάλει κάποιο trial; (για τους Ευρωπαϊκούς και τους Αμερικάνικους χάρτες υπάρχει). Με αυτό τον τροπο θα μπορέσει να αποδείξει την πολύ καλή δουλειά της στους χάρτες σε μια ευρεία βάση χρηστών. Και αν κάποιος μάθει στις ευκολίες του Destinator δεν το αλλάζει...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου να σου πω την αληθεια δεν το πολυεψαξα το πραγμα...διαλεξα το γκλομπαλσατ λογω ονοματος της εταιρειας...μου στοιχισε 160 ευρω κ ηδη ειναι Αθηνα κ σημερα αυριο θα το εχω στα χερια μου...οποτε συντομα θα σας πω εντυπωσεις κ μαλιστα σε συγκριση με το ηδη υπαρχον leadtek me XTRAK II απο το οποιο ειμαι πολυ μα πολυ ευχαριστημενος,,,τωρα γιατι αγορασα το νεο?γιατι απλα εχω το πιο συγχρονο pda που κυκλοφορει κ φυσικα θελω το πιο νεο gps να το συνοδευει... :lol:

μου ηρθε..πολυ γρηγορα αν υπολογισουμε κ το Σ/Κ που μεσολαβησε...κ φυσικα χωρις τελωνειο κτλ....στο δια ταυτα...απο λιγη συγκριση που εκανα με το leadtek σαφως κ υπερτερει καθοτι:

1.πιανει ανετα 10-12 δορυφορους ενω το leadtek 6-9...

2.πιανει καλυτερα ποιοτικο σημα,δηλαδη πιανει ταδε δορυφορους αλλα εχει μεγαλυτερο σημα επανω τους απο το οτι το leadtek...αργοτερα θα το δοκιμασω κ στην πλοηγηση κ αυριο θα σας πω....

 

Μεγαλο μειον..δεν εχει υποδοχη για εξωτερικη κεραια.....ασχημο αυτο

 

 

Wraios o Giatros na eisai kala perimenoume ektenestera test

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα για έναν φίλο μου αυτό . Θα το δοκιμάσω και θα σας πω. Στην συσκευασία είχε μέσα και ένα φορτιστή για βουμ-βουμ 5V/2A που έχει διακλάδωση (Τ) για να φορτίζει και το GPS και το PPC. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ

 

 

ΥΓ.: Το μαγαζί είναι Θεσσαλονίκη. :)

 

Για όποιον ενδιαφέρει το testαρα και είναι πολύ καλο για τα λεφτά του.. Σε συγκεκριμένο σημείο με το Hollux έπιανα 4 δορυφόρους και τώρα με το Socket 6!!!

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου να σου πω την αληθεια δεν το πολυεψαξα το πραγμα...διαλεξα το γκλομπαλσατ λογω ονοματος της εταιρειας...μου στοιχισε 160 ευρω κ ηδη ειναι Αθηνα κ σημερα αυριο θα το εχω στα χερια μου...οποτε συντομα θα σας πω εντυπωσεις κ μαλιστα σε συγκριση με το ηδη υπαρχον leadtek me XTRAK II απο το οποιο ειμαι πολυ μα πολυ ευχαριστημενος,,,τωρα γιατι αγορασα το νεο?γιατι απλα εχω το πιο συγχρονο pda που κυκλοφορει κ φυσικα θελω το πιο νεο gps να το συνοδευει... :lol:

μου ηρθε..πολυ γρηγορα αν υπολογισουμε κ το Σ/Κ που μεσολαβησε...κ φυσικα χωρις τελωνειο κτλ....στο δια ταυτα...απο λιγη συγκριση που εκανα με το leadtek σαφως κ υπερτερει καθοτι:

1.πιανει ανετα 10-12 δορυφορους ενω το leadtek 6-9...

2.πιανει καλυτερα ποιοτικο σημα,δηλαδη πιανει ταδε δορυφορους αλλα εχει μεγαλυτερο σημα επανω τους απο το οτι το leadtek...αργοτερα θα το δοκιμασω κ στην πλοηγηση κ αυριο θα σας πω....

 

Μεγαλο μειον..δεν εχει υποδοχη για εξωτερικη κεραια.....ασχημο αυτο

 

Doctor-gio, mporis na mou pis entiposis sou gia to globalsat, skeftome na to agoraso apo to expansys.com.gr, to exoun diathesimo apo 1/6. Tha to xrisimopiiso me destinator kai loox 420... :) :) :) Se forum pou kitaxa (gpspassion) einai kalo, gia na min po to kalitero!! :)

Poli kales i boithies sou oso afora tous xartes ;)

eyxaristo

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι οτι απο το expansys θα σου έρθει 187 ευρώ με τα μεταφορικά, ενώ ο Δόκτωρ το πήρε 130 αν δεν κάνω λάθος... 57 ευρώ δεν είναι και λίγα!
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Qtek 9090 και ενδιαφέρομαι να αγοράσω άμεσα BT GPS. Mετά από αρκετό ψάξιμο, έχω καταλήξει στα παρακάτω:

 

1) Falcom NAVI-1

2) Pretec BluetoothGPS Mini

3) Holux GR-230

 

Να σημειωθεί ότι με ενδιαφέρουν κυρίως η αυτονομία και η ακρίβεια του στίγματος.

Αν υπάρχει κάποιος που να τα έχει δοκιμάσει, ή έχει να προτείνει κάτι καλύτερο, περιμένω σχόλια. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε για πιθανές ασυμβατότητες με το PPC μου.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1) Falcom NAVI-1

2) Pretec BluetoothGPS Mini

3) Holux GR-230

Να σημειωθεί ότι με ενδιαφέρουν κυρίως η αυτονομία και η ακρίβεια του στίγματος.

Αν υπάρχει κάποιος που να τα έχει δοκιμάσει, ή έχει να προτείνει κάτι καλύτερο, περιμένω σχόλια. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε για πιθανές ασυμβατότητες με το PPC μου.

 

 

file ego eho to qtek2020i me to pretec mini.i simvatotita ine ok, opos ke me ta perisotera bt, to provlima ine oti den ehi aytonomia (8-10 ores).

des ke tis proigumenes selides tu thematos protinun diafora bt.

Φιλικά Μάκης

Destinator-> SpeedCameras - POI

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ΜΙΟ 168 το πηρα χθες, το δουλεψα κανονικα ολη μερα, και σημερα, αλλα ξαφνικα το απογευμα εχασε τα ελληνικα με αποτελεσμα να μην μπορω να πληκτρολογησω τιποτε και για πλοηγηση πρεπει να βρω την περιοχη μεσα απο το μενου του destinator.

Μπωρει να βοηθησει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...

ή πας στο μενού του destinator και κάνεις εναλλαγή τους χάρτες

ή

φορμάτ και επανεγκατάσταση.

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

παίδες κάποιος που έχει ipaq (έχω το 4150) ας μου προτείνει τον παρακαλώ πάρα πολύ ένα συγκεκριμένο δοκιμασμένο bluetooth gps!!! μαζί με βάση αυτοκινήτου.απο εχpansys τίποτΕ?????
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με iPaq 4150 έχω εδώ και καιρό το Βluetooth GPS Falkon Navi-1 με εξωτερική κεραία

πάλι της Falkon, Destinator 3 με τελευταίο patch και χάρτες και μία καταπληκτκή βάση αυτοκινήτου αποκλειστικά για 4150 με δικούς της φορτιστές και ενσωματωμένο μεγάφωνο για μεγαλύτερη ένταση των φωνητικών οδηγιών αγορασμένη από e-bay και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος παρόλο που ίσως πλέον το Falkon να θεωρείται λίγο ξεπερασμένο απο πλευράς chipset...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...