Jump to content

Τα κατοικίδιά μας


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest lagoudakis
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess ( 8 Νοέ. 2004 , 20:04)

 

woudouli σχετικα με τα σκυλακια... τον γουινστον μας τον ειχαμε παρει απο Petshop... ηταν οπως λες στριμωγμενος σε ενα κλουβι (τριων μηνων κουταβι πια, και κολλευ), μας τον εδωσαν για 50000 δρχ τοτε με ολα του τα εμβολια (στοιχιζε 10000 το ενα)καιδυο που εμεναν δωρεαν (δηλαδη στην ουσια πληρωσαμε μονο για τα εμβολια). Στην πορεια που μας δημιουργηθηκαν καποιες αποριες σχετικα με καποιες αντιδρασεις του -το σκυλι κατουριοταν πανω του με το που του μιλαγαμε απλα εντονα, ενω κανεις μας δεν το ειχε χτηπησει ποτε, ετρεμε κλπ- ο κτηνιατρος μας ειπε οτι μαλλον τον ειχαν κακομεταχειριστει... ως απουλητο εμπορευμα που απο πανω ετρωγε και φαι! Ηταν απο γεννα σκυλιων του μαγαζατορα... Απλα καποιος που τον ειχε ζητησει τελικα αλλαξε γνωμη και δεν τον πηρε, το σκυλι μεγαλωνε και ηταν παθητικο για το μαγαζι... για μας ηταν παλι εφτα υπεροχα απο τη ζωη μας... και δε θελω να σκεφτω τι θα γινοταν αν δε μπαιναμε εκει την μερα στο petshop να παρουμε παπαγαλινη, κι αν ο γουινστον δεν αρχιζε να ξυνει το τζαμι διπλα στη μυτη του αντρα μου.....

 

μπραβο σου και απο μενα!!!! :happy: :happy: :happy:
Link to comment
Share on other sites

τι μπραβο μου ρε παιδια... εγω τοτε δεν το ειδα οτι κανω ψυχικο, ιδεα δεν ειχα, απλα τον αγαπησαμε τον μπαγασα και μια και μας επαιρνε οικονομικα τον αγορασαμε.. τα αλλα τα μαθαμε εκ των υστερων (οχι οτι αλλαξε και κατι δηλαδη, εκτος απο τη σχεση μας με το συγκεκριμενο petshop οπου δεν ξαναπατησαμε και καταχαρηκαμε που εκλεισε στο τελος!). Παντως, τωρα που εχω το Ρηγουλη τον μαζεμενο απο το λιμανι, εχω να πω σε οσους θελουν σκυλακι ας κοιταξουν να μαζεψουν καποιο απο τα τοσα παρατημενα... κι ας μη δωσουν χρηματα σαυτους που τα εμπορευονται στις βιτρινες.. Ειναι τρομερο να αντιμετωπιζουν αυτες τις μουσουδιτσες σαν εμπορευμα και στοκ περασμενης μοδας! Φανταστειτε ζωη μεσα στη γυαλα για ενα σκυλακι, μεχρι να πουληθει σε καποιον που ισως και να το βαρεθει μεθαυριο και να το πεταξει στο δρομο... που δε θα ξερει το ερμο τι ειναι ο δρομος παρα μονο οτι εχει δει πισω απο τη βιτρινα... Νομιζω πως απο τη στιγμη που εμαθα εξαιτιας του γουινστον τι παιζεται με αυτα τα μαγαζια δεν υπηρχε περιπτωση να ξανααγορασω σκυλακι απο κει... (ασχετα που μας προλαβε ο Ρηγουλης και μας υιοθετησε ετσι κι αλλιως!)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bel ( 8 Νοέ. 2004 , 00:32)

 

PeiramatoZwo Απιστευτες οι γατες σου αλλα ακομα καλυτερες οι περιγραφες σου γι αυτες. :D :D

Για το μονο που θα διαφωνησω ειναι οτι χαρακτηριζεις τα χασκυ ηλιθια :worry: Αμα γνωρισεις τη δικια μου μαλλον θα αλλαξεις γνωμη. :) ;)

 

Αυτο για τα ΧΑΣΚΥ το προσυπογραφω και εγω .Τα θεωρω απο τα πιο εξυπνα σκυλια.Οχι τα πιο υπακουα ,με τασεις φυγης,αλλα πολυ εξυπνα.Επισης ειναι τα μονα ( ; ) σκυλια που δεν μυριζουν,δεν εκπεμπουν μυρωδια.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PeiramatoZwo ( 8 Νοέ. 2004 , 16:17)

 

Freak of nature μπορείς να μου γράψεις την ονομασία της γάτας με λατινικούς χαρακτήρες ωστε να το ψάξω λίγο; Η συγγεκριμένη γάτα είναι ράτσας και μάλλον και από σπίτι. Απλώς μετά τους σεισμούς πολλές οικογένειες άλλαξαν σπίτι και αρκετά ζωάκια έμειναν αδέσποτα.

 

 

MAINE COON και δεν με λένε FREAK_OF_NATURE :p

 

http://www.dacotahcats.com/pics/kit_cochise_boots6in.jpg

 

Την φώτο την βρήκα στο google αν ψάξεις έχει πολλές

 

http://www.interlogos.gr/fun/mpoumpis.jpg

 

Και μια φώτο του δικού μου μέιν κουνέζου.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DeathAngel ( 8 Νοέ. 2004 , 23:18)

 

MAINE COON και δεν με λένε FREAK_OF_NATURE :p

 

http://www.dacotahcats.com/pics/kit_cochise_boots6in.jpg

 

Την φώτο την βρήκα στο google αν ψάξεις έχει πολλές

 

http://www.interlogos.gr/fun/mpoumpis.jpg

 

Και μια φώτο του δικού μου μέιν κουνέζου.

 

αμαν για πολυ....τσαμπουκα τον κοβω!!!οχι σαν τον δικο μου που ειναι φλωρος :p εγω φωτο του εχω βαλει στο mygallery απο Ρ800-900 ;)
Link to comment
Share on other sites

Twra pou kalovlepo tis pic... mporo na po oti den prepei na einai maine coon... paraeinai stroggyli i diki mas. Thanks death angel... apo pareksigisi se eipa freak of nature! :)

 

 

 

 

Twra pou vlepo ksana kai alles fotos... apo auti thn ratsa... :blink: mou fainetai prepei na einai kati syggeniko esto. :wacko: :wacko: Niotho ligo mperdemenos. Pantos apotelei emfanisiaka thn kontinoteri fyli pou exo vrei. :cool:

Link to comment
Share on other sites

emena gia agyras paei to pedi mou :) o mpemphs twra den kobo kai to laimo mou kati endiameso 8a einai...
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Αυτο για τα ΧΑΣΚΥ το προσυπογραφω και εγω .

 

Xmmmm

Emena o ktiniatros mas eipe oti einai xaza skylia ta xaski

Oti einai apla omorfa.

Makari na eixa kipo megalo na epairna osa zoakia ithela

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lagoudakis ( 8 Νοέ. 2004 , 23:38)

 

αμαν για πολυ....τσαμπουκα τον κοβω!!!οχι σαν τον δικο μου που ειναι φλωρος :p εγω φωτο του εχω βαλει στο mygallery απο Ρ800-900 ;)

 

 

Τσαμπουκάς δεν θα το έλεγα, παιχνιδιάρης είναι και οι άλλες γάτες τον παρεξηγούν...

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος woudoulis ( 9 Νοέ. 2004 , 11:47)

 

 

 

Xmmmm

Emena o ktiniatros mas eipe oti einai xaza skylia ta xaski

Oti einai apla omorfa.

Makari na eixa kipo megalo na epairna osa zoakia ithela

 

Και εγω μεχρι που απεκτησα τη Σιμπα,αυτο πιστευα αν και η λεξη χαζο για ενα σκυλι ειναι λιγακι υποκειμενικο.Ειδικα ομως για τα χασκυ ο χαρακτηρισμος αυτος τους εχει αποδοθει μαλλον αδικα.

Απλα απο τη ρατσα τους ειναι αρκετες φορες ανυπακουα στις εντολες των αφεντικων τους επειδη λειτουργουν περισσοτερο με το ενστικτο.

Προφανως εκει οφειλονται και οι τασεις φυγης που εχουν.

bill33 πραγματικα ετσι ειναι,δεν μυριζουν καθολου και αυτο οφειλεται στο διπλο πελος του τριχωματος τους.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PeiramatoZwo ( 8 Νοέ. 2004 , 21:56)

 

Twra pou kalovlepo tis pic... mporo na po oti den prepei na einai maine coon... paraeinai stroggyli i diki mas. Thanks death angel... apo pareksigisi se eipa freak of nature! :)

 

 

 

 

Twra pou vlepo ksana kai alles fotos... apo auti thn ratsa... :blink: mou fainetai prepei na einai kati syggeniko esto. :wacko: :wacko: Niotho ligo mperdemenos. Pantos apotelei emfanisiaka thn kontinoteri fyli pou exo vrei. :cool:

 

γκούχου γκούχου...κάνω πως δε το διάβασα αυτό.,.. :mad: :( :cry:
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bel ( 9 Νοέ. 2004 , 13:33)

 

Και εγω μεχρι που απεκτησα τη Σιμπα,αυτο πιστευα αν και η λεξη χαζο για ενα σκυλι ειναι λιγακι υποκειμενικο.Ειδικα ομως για τα χασκυ ο χαρακτηρισμος αυτος τους εχει αποδοθει μαλλον αδικα.

Απλα απο τη ρατσα τους ειναι αρκετες φορες ανυπακουα στις εντολες των αφεντικων τους επειδη λειτουργουν περισσοτερο με το ενστικτο.

Προφανως εκει οφειλονται και οι τασεις φυγης που εχουν.

bill33 πραγματικα ετσι ειναι,δεν μυριζουν καθολου και αυτο οφειλεται στο διπλο πελος του τριχωματος τους.

 

Για να καταλαβουμε πως συμπεριφερεται ενα σκυλι (η ρατσα καλλυτερα) πρεπει να δουμε το παρελθον του.Τα χασκυ ειναι σκυλια εργασιας ,μαθημενα σε ανοιχτους χωρους .Δεν ειναι σκυλια φυλακες (οπως τα λυκοσκυλα) ,αν και αναστατωνονται αρκετα αν ακουσουν θορυβο.Δεν μαθαινουν ευκολα σε εντολες ,γενικοτερα δεν υπακουουν αν δεν εχεις υπομονη.Ειναι φοβερα ζηλιαρικα και κτητικα (τουλαχιστον τα δικα μου :lol: )

Οσο για το τριχωμα :mad: αν δεν ειχαν τοσο εντονη τριχοπτωση θα ηταν το τελειο οικιακο ζωο(εχω 7 οποτε καταλαβενετε τι γινεται στο σπιτι)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σφαχτηκαν σημερα τα γατια. Παντου αιματα. Το νυχι του φουντου διαλυθηκε. Αμα θελετε και κανα δειγμα απο την σφαγη πειτε να βαλω καμια φωτο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aντε βρε που θα πείτε τα Χάσκι χαζά... Και έξυπνα είναι και όμορφα. :) Χαζά φαίνονται ΟΛΑ τα σκυλιά αν τα συγκρίνεις με τις γάτες. :p

Και μη βιαστείτε να πείτε ότι το λέω γιατί έχω γάτα, γιατί ο έρωτας της ζωής μου, ο Μπιλάκος μου, σκύλος ήταν και πριν από αυτόν σκύλο είχα πάλι. ;)

Απλά στις γάτες "κόβει" πιο πολύ! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bill33 ( 9 Νοέ. 2004 , 14:07)

 

Για να καταλαβουμε πως συμπεριφερεται ενα σκυλι (η ρατσα καλλυτερα) πρεπει να δουμε το παρελθον του.Τα χασκυ ειναι σκυλια εργασιας ,μαθημενα σε ανοιχτους χωρους .Δεν ειναι σκυλια φυλακες (οπως τα λυκοσκυλα) ,αν και αναστατωνονται αρκετα αν ακουσουν θορυβο.Δεν μαθαινουν ευκολα σε εντολες ,γενικοτερα δεν υπακουουν αν δεν εχεις υπομονη.Ειναι φοβερα ζηλιαρικα και κτητικα (τουλαχιστον τα δικα μου :lol: )

Οσο για το τριχωμα :mad: αν δεν ειχαν τοσο εντονη τριχοπτωση θα ηταν το τελειο οικιακο ζωο(εχω 7 οποτε καταλαβενετε τι γινεται στο σπιτι)

 

Συμφωνω απολυτα οτι πριν παρουμε καποιο σκυλι πρεπει να γνωριζουμε καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικα της ρατσας του.

Και εμενα ειναι ιδιαιτερα πεισματαρα και ζηλιαρα και γενικα θελει να περναει το δικο της.Απορω πως τα βγαζεις περα και με τα 7 :cool:

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Oi gates einai safos poio eksypnes. Aplos oi perissoteroi synxeoun thn eksupnada me thn ypakoh... fere jack to ksylo... "poooo koita ti eksypno to skyli mou" sou lene meta.

 

Na sympliroso oti auto fainetai kai apo ta gnomika tou laou... einai gata o tade (eksypnos), doulevei san skyli (sigoura den anaferete se eksypnda... )

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Enema ( 9 Νοέ. 2004 , 14:28)

 

Εμενα σφαχτηκαν σημερα τα γατια. Παντου αιματα. Το νυχι του φουντου διαλυθηκε. Αμα θελετε και κανα δειγμα απο την σφαγη πειτε να βαλω καμια φωτο.

 

Εγώ ο ειρηνοποιός θέλω να δω τον καημένο τον φούντο πως τον κατάντησαν. Οχι το νύχι του, τη μουσουδίτσα του. Βάλε και κανένα πολεμοχαρές γατί :p

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
τα γατια ειναι απλως πιο ανεξαρτητα απο τα σκυλια,και πιο ....μοχθηρα :p τον γατο μου τον κοπανησα μια φορα πανω στα νευρα μου(λιγο ε,μια ψιλη εφαγε) και το κραταγε 1 βδομαδα μανιατικο :p δεν ηρθε στο κρεββατι βραδυ :p
Link to comment
Share on other sites

Το τρελοσκυλο μου μολις τωρα διεκοψε την απεργια πεινας που εκανε εδω και 4 μερες. :p :lol: Τωρα αν γινοταν θα ετρωγε και το πιατακι. :p
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bel (10 Νοέ. 2004 , 00:30)

 

Το τρελοσκυλο μου μολις τωρα διεκοψε την απεργια πεινας που εκανε εδω και 4 μερες. :p :lol: Τωρα αν γινοταν θα ετρωγε και το πιατακι. :p

 

σκυλι ειναι αυτο η ο κουφοντινας; :p :p
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος garfield (10 Νοέ. 2004 , 00:48)

 

Γιατί έκανε απεργία? Ποιο το αίτημα? :)

 

θα ηθελε απο 2 να παει 3 φορες η ημερησια βολτα :p
Link to comment
Share on other sites

η κατι καλυτερο σε μεζε στο φαγητο του (συνηθισμενος λογος απεργιας του γουινστον... σεφ για σκυλους κοντευα να γινω!)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω μπορει να εκανε και διαιτα γιατι τελευταια ειχε γινει σαν γουρουνι. :p

Παντως σιγουρα ενα απο τα αιτηματα της θα ηταν να ανεβαινει στο κρεβατι μου τωρα που χειμωνιασε.

lagoudaki αστα να πανε ειναι και μη χειροτερα. :lol:

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...