Jump to content

Τα κατοικίδιά μας


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οσοι ζουμε με ενα σκυλακι , ξερουμε τι σημαινει

 

πριν 2 μηνες αναγκαστηκα να κοιμησω τη δικια μου τη Φριντα.

14 χρονων, ειχε βγαλει καρκινο στο στηθος ο οποιος ηταν κακοηθης και ειχε πιασει και μυ.

Ακομα και αν την εγχειριζαμε δε θα σωζοταν γιατι θα κανε μετασταση παντου.

 

Ηταν ολη η ζωη μου

Εκλαψα παρα πολυ και ακομα και τωρα, δεν υπαρχει βραδυ που να μη τη δω στον υπνο μου μιας και μου λειπει και νιωθω πως την εχασα αδικα. Αν δεν ηταν αυτο θα ζουσε αλλα 3 χρονια σιγουρα συμφωνα με τους γιατρους (γιατι γυρισαμε 4-5 )

 

Να ναι καλα και να παιζει με αλλα σκυλακια.

 

Εγω σε λιγο καιρο σκεφτομαι να παρω αλλο

Δε θελω να αντικαταστησω τη Φριντα που την ειχα απο 20 ημερων αλλα την αγαπη αυτη πρεπει καπου να τη διοχετευω και δυστυχως δε συγκρινεται με την αγαπη που δινεις και παιρνεις απο τους ανθρωπους

:X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, η κατάσταση έχει ως εξής:

Ο γάτος μου έχει πολλές ορέξεις και συνεχώς κάνει γατάκια. Το θέμα, όμως, είναι ότι η θηλυκιά η γάτα τα αφήνει συνεχώς στο σπίτι μας και τα φροντίζουμε με κάθε τρόπο εμείς (όσο μπορούμε γιατί δεν μας αφήνουν τα ίδια), αλλά ο γάτος πέφτει σε κατάθλιψη. Του έχουν σπάσει τα νεύρα γιατί όποτε τρώει κάθονται από κοντά για να δουν πότε θα τελειώσει το φαγητό του για να του το φάνε. Τι να κάνουμε; Τα προηγούμενα γατάκια τα είχαμε δώσει σε κάποιους άλλους που έχουν και δικά τους γατάκια και σίγουρα θα είχαν κάθε μερά τροφή και νερό, όμως δεν μπορούμε να κάνουμε συνεχώς το ίδιο. Λύσεις; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η κατάσταση έχει ως εξής:

Ο γάτος μου έχει πολλές ορέξεις και συνεχώς κάνει γατάκια. Το θέμα, όμως, είναι ότι η θηλυκιά η γάτα τα αφήνει συνεχώς στο σπίτι μας και τα φροντίζουμε με κάθε τρόπο εμείς (όσο μπορούμε γιατί δεν μας αφήνουν τα ίδια), αλλά ο γάτος πέφτει σε κατάθλιψη. Του έχουν σπάσει τα νεύρα γιατί όποτε τρώει κάθονται από κοντά για να δουν πότε θα τελειώσει το φαγητό του για να του το φάνε. Τι να κάνουμε; Τα προηγούμενα γατάκια τα είχαμε δώσει σε κάποιους άλλους που έχουν και δικά τους γατάκια και σίγουρα θα είχαν κάθε μερά τροφή και νερό, όμως δεν μπορούμε να κάνουμε συνεχώς το ίδιο. Λύσεις; :confused:

 

Γιατί δεν το στειρώνετε ; αλλιώς θα έχετε συνέχεια γατάκια και θα τα φροντίζετε μέχρι να είναι σε θέση να επιβιώσουν μόνα τους, οπότε και θα τα χαρίζετε σε φίλους και γνωστούς (φιλόζωους πάνω απ' όλα) ή αγγελία στον κτηνίατρο, ώστε να τα δίνει εκείνος/εκείνη σε πελάτες που γνωρίζει κι εμπιστεύεται ..

αν και δεν είμαι υπέρ της στείρωσης .. όσο ζούσε η Lisa, έκανε 2 γέννες, πολλοί μας είπανε να τη στειρώσουμε και δεν θέλαμε ... ο Emo, είναι 1.5 χρονών, μας είπανε να τον στειρώσουμε και δεν το κάνουμε .. θα θέλαμε να ζευγαρώσει κάποια στιγμή όταν βρεθεί ένα αντίστοιχο ράτσας θηλυκό ... ο Tippy είναι μικρός ακόμα...για να σκεφτόμαστε το μέλλον του :p

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς δεν θέλουμε να τον πειράξουμε. Μόνο αυτό του έχει μείνει..!:p

 

οταν ειπα κατι τετοιο σε forum για γατες μονο που δεν με εδειραν:lol:

εχω εναν περσικο και ειναι 7 μηνων,ο tommy.πριν περιπου 3 βδομαδουλες τον επιασαν οι ορεξουλες του κι αρχισε να νιαουριζει εντονα.μου ειπαν λοιπον πως αν τον στειρωσω θα ηρεμησει,δε θα εχει τασεις φυγης αν και δεν εχει,κι απο θεμα υγιεινης για τον γατο θα ειναι καλυτερα.

το θεμα ειναι πως δε θα ηθελα να τον στειρωσω,δεν ξερω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα αγοράκια εχουν τέτοιο κόλλημα με την στείρωση? :p Αφού είναι αποδεδειγμένα καλύτερο για τα ζωακια. Στείρωση τώρα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα :)

Μοιραζομαι το σπιτι μου με μια γατα 12 χρονων (μας την εφεραν χτυπημενη απο Σκοπελο) κι ενα γιορκσαιρ τεριε 5.5 ετων :)

Δυστυχως τον σκυλο τον αγορασα απο πετ σοπ οταν δεν ηξερα τι παιζει. Το καλο ειναι οτι μετα εμαθα κι ετσι τωρα εχω αποτρεψει πολυ κοσμο απο το να παρει σκυλο απο εκει. Η καλυτερη λυση ειναι να απευθυνθουμε σε σωτο εκτροφεα, εφοσον θελουμε καθαροαιμο.

Επισης μιας που εχω γιορκι, να σας ενημερωσω οτι δεν υπαρχουν toy/mini γιορκσαιρ(γιατι το ακουω και αυτο συχνα δυστυχως)

 

Αυτα:D

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι που συμβαίνει στην Ελλάδα του 2010 ...

 

http://www.aiolikanea.gr/news/main/detail.php?ID=51686

 

μεταξύ των σκύλων που αναφέρονται ότι θανατώθηκαν, ήταν κι ο δικός μου .. η κατάσταση έχει εκτροχιαστεί ... και κανείς δεν κάνει κάτι .... δυστυχώς ....

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
οσοι ζουμε με ενα σκυλακι , ξερουμε τι σημαινει

 

πριν 2 μηνες αναγκαστηκα να κοιμησω τη δικια μου τη Φριντα.

14 χρονων, ειχε βγαλει καρκινο στο στηθος ο οποιος ηταν κακοηθης και ειχε πιασει και μυ.

Ακομα και αν την εγχειριζαμε δε θα σωζοταν γιατι θα κανε μετασταση παντου.

 

Ηταν ολη η ζωη μου

Εκλαψα παρα πολυ και ακομα και τωρα, δεν υπαρχει βραδυ που να μη τη δω στον υπνο μου μιας και μου λειπει και νιωθω πως την εχασα αδικα. Αν δεν ηταν αυτο θα ζουσε αλλα 3 χρονια σιγουρα συμφωνα με τους γιατρους (γιατι γυρισαμε 4-5 )

 

Να ναι καλα και να παιζει με αλλα σκυλακια.

 

Εγω σε λιγο καιρο σκεφτομαι να παρω αλλο

Δε θελω να αντικαταστησω τη Φριντα που την ειχα απο 20 ημερων αλλα την αγαπη αυτη πρεπει καπου να τη διοχετευω και δυστυχως δε συγκρινεται με την αγαπη που δινεις και παιρνεις απο τους ανθρωπους

 

με συγκινησε το μηνυμα σου :(

εχω ζησει και γω παρομοια κατασταση μ ενα σκυλακι 12 χρονια το ειχα και το εχασα απο ανακοπη ενα βραδυ..:(

δεν φανταζεσαι ποσο σε νιωθω, κανε κουραγιο και να σκεφτεσαι πως οσο ζουσε εσυ εκανες οτι περνουσε απο το χερι σου να ειναι ευτιχυσμενο, εμενα ηταν η μονη μου παρηγορια αυτο..

θα σου κανει πολυ καλο να παρεις ενα αλλο σκυλακι, δυστηχως οταν εχεις μαθει να ζεις τοσα χρονια μ ενα σκυλακι ξαφνικα το σπιτι σου μοιαζει πολυ αδειο οταν το χανεις.αναπληρωσε το κενο αυτο γρηγορα.

σιγουρα τιποτα δεν συγκρινετε με το προιγουμενο αλλα ειναι ενα βημα για να νιωσεις λιγο καλυτερα..

εγω μονο που εβλεπα μεσα απο τα δακρυα μου το καινουριο κουταβακι να χοροπηδαει και να τρεχει μ εκανε καλυτερα. δοκιμασε το;)

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Το σκυλάκι μου γέννησε 6 κουταβάκια τα οποία όμως δεν μπορώ να κρατήσω.

Είναι 5 βδομάδων, έχουν βγάλει δοντια, ανοίξει μάτια και είναι πολύ παιχνιδιάρικα.

Η μητέρα τους δεν τα θηλάζει πλέον γιατι την δαγκώνουν κατα τον θηλασμό, οπότε τα ταΐζουμε εμείς με τροφή κατάλληλη για σκύλους.

 

Ράτσα διασταύρωση γριφόν/τεριέ , κι αν λάβω υπόψην απο τους γονείς τους το μέγεθος τους δεν θα είναι μεγάλο. Προορίζονται για εσωτερικό χώρο.

 

Όσοι ενδιαφέρονται να υιοθετήσουν απο ένα σκυλάκι ας στείλουν μήνυμα. Δεν τα πουλάμε.

 

Σοβαρές προτάσεις μόνον. Και παρακαλώ όχι απο εμπορικά καταστήματα που θα τα προωθήσουν σε βιτρίνα προς πώληση.

 

Περιοχή: Βόλος

 

http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs216.snc3/22374_304168608843_740263843_3350454_185557_n.jpg

 

http://photos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs236.snc3/22374_304168598843_740263843_3350453_6325748_n.jpg

 

http://photos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs216.snc3/22374_304168623843_740263843_3350455_3040976_n.jpg

 

ΥΓ: Ήδη το ένα υιοθετήθηκε. Μένουν 5.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

αχ αυτο στην τελευταια φωτο διπλα απο το ασπρουλι ειναι κουκλακι.

αν ηταν οκτωβριος τωρα και ηταν και αγορακι,θα το επερνα...

ευχομαι να πανε σε σπιτια που να τα αγαπανε..

 

 

ερωτηση : ο σκυλος μου πριν καμια ωρα εφαγε ενα κιλο σαραγλακια με επικαλυψη σοκολατας,που ειχε αφησει η μαμα μου στο σαλονι.τι να του κανω δεδομενου πως τα σκυλια δεν κανει να τρωνε γλυκα??

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

απο κοντά είναι ακόμα πιο γλυκά!

Ήδη υιοθέτησαν κι άλλο ένα. Μείναν 4.

2 γρίζα, 1 καφετί κι ένα άσπρο με καφετιά ματάκια.

 

Ήρθε κι ένας απο pet-shop και ήθελε να τα πάρει όλα για να τα πουλήσει αλλά δεν τα έδωσα.

 

update: πω πω... ήδη μας λείπουν τα 2 που δώσαμε :-( . Μακάρι να μπορούσαμε να τα κρατήσουμε όλα.

Edited by filippos

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

.ερωτηση : ο σκυλος μου πριν καμια ωρα εφαγε ενα κιλο σαραγλακια με επικαλυψη σοκολατας,που ειχε αφησει η μαμα μου στο σαλονι.τι να του κανω δεδομενου πως τα σκυλια δεν κανει να τρωνε γλυκα??

 

η επικαλυψη ηταν απο σοκολατα υγειας ή γαλακτος?τεσπα αν εφαγε τοσα πολλα θα ηταν φρονιμο να τον πηγαινες στο κτηνιατρο;)

Link to comment
Share on other sites

που να ξερω??σαμπως προλαβα να φαω??τα εφαγε ολα,εγλυψε και την πιατελα.

ο κτηνιατρος μας ειπε "αστον το πολυ πολυ να κανει εμετο..."

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειπε???oh well..μεινε κοντα του με νερακι και αν γινει χειροτερα σε κανενα 2ωρο ξαναπαρε τηλ. το κτηνιατρο...

τι σκανταλιαρικο σκυλι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
γεια σας. εχω ενα γκριφον τεριε. το εχω απο 3 μηνων.τωρα ειναι 2χρονων. το προβλημα ειναι οτι εχω κουραστει με το τριχωμα του. βγαζει παρα πολυ. το πηγα στν γιατρο και του εδωσε κατι κιτρινα χαπακια,μειωθηκε λιγο το προβλημα αλλα ακομα ειναι εντονο. ξερει κανεις καμια λυση? σκεφτομαι να το παω στους γονεις μου που και αυτοι το αγαπουν το ιδιο,αλλωστε δε περνα καλα σε διαμερισμα. κατι αλλο,υπαρχουν ρατσες μικροσωμων σκυλων που δε τους φευγει το τριχωμα? λενε ετσι για τα κανις
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. εχω ενα γκριφον τεριε. το εχω απο 3 μηνων.τωρα ειναι 2χρονων. το προβλημα ειναι οτι εχω κουραστει με το τριχωμα του. βγαζει παρα πολυ. το πηγα στν γιατρο και του εδωσε κατι κιτρινα χαπακια,μειωθηκε λιγο το προβλημα αλλα ακομα ειναι εντονο. ξερει κανεις καμια λυση? σκεφτομαι να το παω στους γονεις μου που και αυτοι το αγαπουν το ιδιο,αλλωστε δε περνα καλα σε διαμερισμα. κατι αλλο,υπαρχουν ρατσες μικροσωμων σκυλων που δε τους φευγει το τριχωμα? λενε ετσι για τα κανις

 

Μηπως δεν το χτενιζεις αρκετα συχνα;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. εχω ενα γκριφον τεριε. το εχω απο 3 μηνων.τωρα ειναι 2χρονων. το προβλημα ειναι οτι εχω κουραστει με το τριχωμα του. βγαζει παρα πολυ. το πηγα στν γιατρο και του εδωσε κατι κιτρινα χαπακια,μειωθηκε λιγο το προβλημα αλλα ακομα ειναι εντονο. ξερει κανεις καμια λυση? σκεφτομαι να το παω στους γονεις μου που και αυτοι το αγαπουν το ιδιο,αλλωστε δε περνα καλα σε διαμερισμα. κατι αλλο,υπαρχουν ρατσες μικροσωμων σκυλων που δε τους φευγει το τριχωμα? λενε ετσι για τα κανις

 

Το καλοκαίρι δούλευα σ'ένα κτηνιατρείο κι όταν έρχονταν τέτοια περιστατικά συνήθως έφταιγε η διατροφή τους. Δοκίμασες να του δώσεις καμιά άλλη τροφή;

Think of me long enough to make a memory...
Link to comment
Share on other sites

τον χτενιζω. του κανω κοτοπουλο βραστο με ρυζι,δε τρωει κροκετες. τι τους δινατε και βελτιωνοταν η κατασταση? εχει μακρια μαλλια,αν τα εκοβα ...
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

τον χτενιζω. του κανω κοτοπουλο βραστο με ρυζι,δε τρωει κροκετες. τι τους δινατε και βελτιωνοταν η κατασταση? εχει μακρια μαλλια,αν τα εκοβα ...

 

ισως να ηταν καλυτερο να του δινεις ξηρα τροφη

με αυτην περνει ολα τα απαραιτητα συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος και σταματαει να μαδαει (( το εχω δοκιμασει και δουλευει )) ειχω ενα μαλτεζακι που καποιο διαστημα ειχε συνηθησει να τρωει μονο σπιτικο φαγητο και μαδουσε, ειχα μιλησει και με κτηνιατρο ειχε πει οτι εφταιγε και το φαγητο που ετρωγε

εχει και μακρυ τριχωμα και φανταζεσαι πως ειναι να μαδαει...

τωρα πια τρωει μονο ξηρα τροφη ή και κανενα μικρο μεζεδακι και εχει σταματησει να μαδαει :)

 

προσπαθησε και εσυ δεν χανεις τιποτα :rolleyes:

Edited by irenegate77
Link to comment
Share on other sites

τον χτενιζω. του κανω κοτοπουλο βραστο με ρυζι,δε τρωει κροκετες. τι τους δινατε και βελτιωνοταν η κατασταση? εχει μακρια μαλλια,αν τα εκοβα ...

 

πιθανόν να φταίει το φαγητό, δοκίμασε να του δώσεις κονσέρβα αν δεν τρώει κροκέτες, ή συνδυασμό των 2!

μάθε του να τρώει κροκέτες βάζωντας μισή μερίδα κοτόπουλο π.χ. και μισές κροκέτες ανακατεμένα, έτσι μπορεί να το μάθει, επίσης αν βάλεις τις κροκέτες και τις αφήσεις, όταν δει ότι δεν έχει άλλο φαγητό να φάει, θα φάει τις κροκέτες (αυτό λειτούργησε με το δικό μου, αλλά είναι και 30 κιλά οπότε έχει άλλη πείνα!!)

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνάς βεβαια ότι για να καταφέρεις να κανεις το σκυλάκι σου να τρώει άλλη τροφή πρέπει να έχεις πολύ υπομονή

η μετάβαση είναι αρκετά δύσκολη

μπορεί να αντέξουν ακόμα και 2-3 μέρες χωρίς να φάνε κάτι μέχρι να σε κάνουν να λυγίσεις και να τους δώσεις αυτό που έχουν συνηθίσει να τρώνε... :polarbear:

Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος "μισά-μισά" είναι η καλύτερη που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

 

Πριν πάρεις οποιαδήποτε τροφή, καλό θα ήταν να ζητήσεις κάποια δειγματάκια να σου δώσουν για να δεις και ποια θα του αρέσει περισσότερο. Και εννοείται ότι είναι καλύτερο να πας σ'ένα κτηνιατρείο παρά σε pet shop. Στο κτηνιατρείο θα σου δώσουν ότι χρειάζεται ακριβώς το σκυλάκι σου, ενώ στα pet shop θα προσπαθήσουν να σου πουλήσουν αυτό που τους συμφέρει περισσότερο.

Think of me long enough to make a memory...
Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος "μισά-μισά" είναι η καλύτερη που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

 

Πριν πάρεις οποιαδήποτε τροφή, καλό θα ήταν να ζητήσεις κάποια δειγματάκια να σου δώσουν για να δεις και ποια θα του αρέσει περισσότερο. Και εννοείται ότι είναι καλύτερο να πας σ'ένα κτηνιατρείο παρά σε pet shop. Στο κτηνιατρείο θα σου δώσουν ότι χρειάζεται ακριβώς το σκυλάκι σου, ενώ στα pet shop θα προσπαθήσουν να σου πουλήσουν αυτό που τους συμφέρει περισσότερο.

 

σωστά και σιγά σιγά να αυξάνεις την "περιεκτινοτητα" από την τροφή που θα πρέπει να τρώει το σκυλάκι ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εννοείται ότι είναι καλύτερο να πας σ'ένα κτηνιατρείο παρά σε pet shop. Στο κτηνιατρείο θα σου δώσουν ότι χρειάζεται ακριβώς το σκυλάκι σου, ενώ στα pet shop θα προσπαθήσουν να σου πουλήσουν αυτό που τους συμφέρει περισσότερο.

 

Και τα δυο εμποριο κανουν .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...