Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

Στις σύνθετες ρυθμίσεις wifi απενεργοποίησε το "σάρωση πάντα διαθέσιμη" (βοηθάει και στην μπαταρία πολύ αυτό) και το "αποφυγή κακών συνδέσεων"

 

Επίσης, όρισε "ζώνη συχνοτήτων" τα 2.4GHz, εκτός αν το wireless σου παίζει στα 5Ghz και ενεργοποίησε την "βελτιστοποίηση wi-fi".

 

Τέλος, ένα restart του router μπορεί να βοηθήσει.

 

To Wi-Fi optimization το χα κλειστό.

 

Γύρισα το router se 802.11n - 2.4 GHz only, να δουμε πως θα παει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γύρνα και το κινητό σε 2.4Ghz καλού κακού.

 

Το χα κάνει ήδη αυτό. Μέχρι στιγμής δουλεύει απροβλημάτιστα, δεν παρατήρησα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι φυσιολογικό το κινητό να θερμαίνεται στο πανω μέρος απο πίσω με wifi ανοιχτό μετα απο κάνα τεταρτο χρήσης στο internet??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι φυσιολογικό το κινητό να θερμαίνεται στο πανω μέρος απο πίσω με wifi ανοιχτό μετα απο κάνα τεταρτο χρήσης στο internet??

 

Ναι μην ανχωνεσαι είναι φυσιολογικό,που να δεις όταν το δουλεύεις με 3G-4G...

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Και το trickster για να κανει σωστη δουλεια νομίζω θελει donation.
Link to comment
Share on other sites

Και το trickster για να κανει σωστη δουλεια νομίζω θελει donation.

Ακριβως ετσι ειναι....και εγω ειμαι κατα στο να πληρωνεις εφαρμογες,αλλα δεν πρεπει να τα θελουμε και ολα δικα μας!!!!Ενταξει δεν πληρωνουμε roms δεν πληρωνουμε kernels και τι εγινε αμα δωσεις 2-3 ευρω για μια εφαρμογη που θα ειναι καλο εργαλειο για την συσκευη σου!!!!Αυτοι που καθονται και δουλευουν για να κανουμε εμεις πειραματα με roms & kernel,αν βγαλουν και μια εφαρμογη οι οποια θα τους δωσει μια βοηθεια δεν χαλασε και ο κοσμος!!!Εχω παντως μια απορια........αν οι custom roms ηταν donation only,ποσοι θα ειχαν στο κινητο τους...???????

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να αλλ το kcontrol είναι με πληρωμή και δεν προτιθεμαι να δώσω χρήματα...

Αν θελεις καλο εργαλειο για την διαχειρησει του kernel,κατα την γνωμη μου πρεπει να δωσεις ενα μικρο ποσο....πες πως αγορασες ενα πακετο τσιχλες,μην νομιζεις οτι ειναι παραπανω :)

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι ειναι....και εγω ειμαι κατα στο να πληρωνεις εφαρμογες,αλλα δεν πρεπει να τα θελουμε και ολα δικα μας!!!!Ενταξει δεν πληρωνουμε roms δεν πληρωνουμε kernels και τι εγινε αμα δωσεις 2-3 ευρω για μια εφαρμογη που θα ειναι καλο εργαλειο για την συσκευη σου!!!!Αυτοι που καθονται και δουλευουν για να κανουμε εμεις πειραματα με roms & kernel,αν βγαλουν και μια εφαρμογη οι οποια θα τους δωσει μια βοηθεια δεν χαλασε και ο κοσμος!!!Εχω παντως μια απορια........αν οι custom roms ηταν donation only,ποσοι θα ειχαν στο κινητο τους...???????

Καλή ερώτηση. Προσωπικά αν δεν ήταν free δε θα σχολούμουν. Ή θα ασχολούμουν μέχρι εκεί που η φάση είναι free. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε, είστε σοβαροί αυτοί που λέτε ότι δε θέλετε να πληρώνετε ή ότι είστε κατά των εφαρμογών επί πληρωμή; Άμα είναι κι εσείς αν εξυπηρετείτε κάποιον να πληρώνεστε μόνο αν θέλει ο πελάτης. Δηλαδή αυτοί που φτιάχνουν αυτές τις εφαρμογές, kernels, ROMs δεν κουράζονται για να τα φτιάξουν; Και μετά λεν ότι το Android δεν έχει ποιοτικές εφαρμογές όπως το iOS. Ε βέβαια, αν οι devs δεν επιβραβεύονται για τους κόπους τους, θα κάνουν προχειροδουλειές. Άλλωστε είναι εφαρμογές που χρησιμοποιείτε όλη μέρα κάθε μέρα αν κρίνω από αυτά που διαβάζω. Τα 3 ευρώ για το καφεδάκι θα το δώσετε που δε σας χρησιμεύει και πουθενά αλλά τα 80 λεπτά για μια εφαρμογή που θα διευκολύνει τη ζωή σας όχι ε; Εγώ, προσωπικά, έδωσα 5 ευρώ στον dev του gravity box και ένιωσα γύφτος που του έδωσα τόσο λίγα γι' αυτά που μου προσφέρει εδώ και τόσους μήνες. Και σας πληροφορώ ότι ακόμα και οι ROM, kernel να ήταν επί πληρωμή θα τα έδινα 100% και για να στηρίξω τον developer και για να του δώσω κίνητρο να συνεχίσει τη δουλειά που κάνει. Κάτι τέτοιο μόνο θετικά αποτελέσματα θα είχε από άποψη ποιότητας και υποστήριξης. Άλλωστε μιλάμε για ποσά 0.50-5 ευρώ.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειπα πως αν ολα αυτα ηταν επι πληρωμη δε θα ασχολουμουν απλα, πιανομαι στους σοβαρους ή οχι; :lol: Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν να πληρωνα με και αυτα που επρεπε σαν πολιτες δεν θα ειχαμε κριση...αλλα ετσι εχουμε συνηθισει...αν μπορουμε τζαμπα ας το κανουμε...ελληναρα αθανατε!!!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω να γίνεται λόγος περί τζαμπατζηδων και λοιπά να πω οτι δεν έχω πρόβλημα να πληρωσω 3ευρω αλλά δεν έχω πιστωτική και κάποια στιγμη σκέφτηκα να πάω να ανοιξω μια προπληρωμενη αλλά δεν προλαβαινω να το κάνω λόγω δουλειάς.Η μονη κάρτα που έχω είναι χρεωστική αλλά δεν ξέρω αν την δέχονται για πληρωμή εφαρμογών..Αυτά
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε, είστε σοβαροί αυτοί που λέτε ότι δε θέλετε να πληρώνετε ή ότι είστε κατά των εφαρμογών επί πληρωμή; Άμα είναι κι εσείς αν εξυπηρετείτε κάποιον να πληρώνεστε μόνο αν θέλει ο πελάτης. Δηλαδή αυτοί που φτιάχνουν αυτές τις εφαρμογές, kernels, ROMs δεν κουράζονται για να τα φτιάξουν; Και μετά λεν ότι το Android δεν έχει ποιοτικές εφαρμογές όπως το iOS. Ε βέβαια, αν οι devs δεν επιβραβεύονται για τους κόπους τους, θα κάνουν προχειροδουλειές. Άλλωστε είναι εφαρμογές που χρησιμοποιείτε όλη μέρα κάθε μέρα αν κρίνω από αυτά που διαβάζω. Τα 3 ευρώ για το καφεδάκι θα το δώσετε που δε σας χρησιμεύει και πουθενά αλλά τα 80 λεπτά για μια εφαρμογή που θα διευκολύνει τη ζωή σας όχι ε; Εγώ, προσωπικά, έδωσα 5 ευρώ στον dev του gravity box και ένιωσα γύφτος που του έδωσα τόσο λίγα γι' αυτά που μου προσφέρει εδώ και τόσους μήνες. Και σας πληροφορώ ότι ακόμα και οι ROM, kernel να ήταν επί πληρωμή θα τα έδινα 100% και για να στηρίξω τον developer και για να του δώσω κίνητρο να συνεχίσει τη δουλειά που κάνει. Κάτι τέτοιο μόνο θετικά αποτελέσματα θα είχε από άποψη ποιότητας και υποστήριξης. Άλλωστε μιλάμε για ποσά 0.50-5 ευρώ.

 

Συμφωνώ απόλυτα.:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω να γίνεται λόγος περί τζαμπατζηδων και λοιπά να πω οτι δεν έχω πρόβλημα να πληρωσω 3ευρω αλλά δεν έχω πιστωτική και κάποια στιγμη σκέφτηκα να πάω να ανοιξω μια προπληρωμενη αλλά δεν προλαβαινω να το κάνω λόγω δουλειάς.Η μονη κάρτα που έχω είναι χρεωστική αλλά δεν ξέρω αν την δέχονται για πληρωμή εφαρμογών..Αυτά

 

Συμφωνώ απόλυτα.:)

Παιδιά και εγώ έχω πολλές εφαρμογές αγορασμενες όπως έχω και donate σε gravitybox nava launcher uber kernel κ.α ,το θέμα είναι οτι καποια παιδιά μπορεί να μην έχουν την δυνατότητα ειτε λόγω οικονομικού προβλήματος ειτε οτι τα βγάζουν πέρα με ενα χαρτζιλίκι,δεν είναι αναγκη να μπούμε σε εντάσεις και διαξιφισμούς,είμαστε μια καλη παρέα που λέμε τις απόψεις μας για την καψουρα που έχουμε για την τεχνολογία και το nexus μας,ας το σταματήσουμε εδώ και να συνεχίσουμε να περνάμε ωραία....:)

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε, είστε σοβαροί αυτοί που λέτε ότι δε θέλετε να πληρώνετε ή ότι είστε κατά των εφαρμογών επί πληρωμή; Άμα είναι κι εσείς αν εξυπηρετείτε κάποιον να πληρώνεστε μόνο αν θέλει ο πελάτης. Δηλαδή αυτοί που φτιάχνουν αυτές τις εφαρμογές, kernels, ROMs δεν κουράζονται για να τα φτιάξουν; Και μετά λεν ότι το Android δεν έχει ποιοτικές εφαρμογές όπως το iOS. Ε βέβαια, αν οι devs δεν επιβραβεύονται για τους κόπους τους, θα κάνουν προχειροδουλειές. Άλλωστε είναι εφαρμογές που χρησιμοποιείτε όλη μέρα κάθε μέρα αν κρίνω από αυτά που διαβάζω. Τα 3 ευρώ για το καφεδάκι θα το δώσετε που δε σας χρησιμεύει και πουθενά αλλά τα 80 λεπτά για μια εφαρμογή που θα διευκολύνει τη ζωή σας όχι ε; Εγώ, προσωπικά, έδωσα 5 ευρώ στον dev του gravity box και ένιωσα γύφτος που του έδωσα τόσο λίγα γι' αυτά που μου προσφέρει εδώ και τόσους μήνες. Και σας πληροφορώ ότι ακόμα και οι ROM, kernel να ήταν επί πληρωμή θα τα έδινα 100% και για να στηρίξω τον developer και για να του δώσω κίνητρο να συνεχίσει τη δουλειά που κάνει. Κάτι τέτοιο μόνο θετικά αποτελέσματα θα είχε από άποψη ποιότητας και υποστήριξης. Άλλωστε μιλάμε για ποσά 0.50-5 ευρώ.

 

Δηλαδή ο μόνος λόγος που το iOS έχει ποιοτικότερες εφαρμογές απο το android,είναι επειδή σχεδόν όλοι οι χρήστες του πρώτου πληρώνουν τις εφαρμογές τους ?Δε νομίζω...Σε όλα συμφωνώ μαζί σου,εκτός απο αυτό.Άλλοι λόγοι το κάνουν να υπερτερει του android.Και όπως είπε ενας φίλος παραπάνω,περι ορέξεως...Δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη στο συγκεκριμένο θέμα:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο μόνος λόγος που το iOS έχει ποιοτικότερες εφαρμογές απο το android,είναι επειδή σχεδόν όλοι οι χρήστες του πρώτου πληρώνουν τις εφαρμογές τους ?

Δεν είπα πουθενά ότι είναι ο ΜΟΝΟΣ λόγος αλλά φταίει κι αυτό κατά ένα ποσοστό.

 

Όσον αφορά τους υπόλοιπους, εγώ όταν έκλεισα τα 18 πήγα κι έβγαλα μια προπληρωμένη από την τότε τράπεζα Κύπρου. 5 ευρώ έκανε και 1.20 η κάθε φόρτιση. Άρα πιστεύω πως δεν υπάρχει δικαιολογία "δεν έχω πιστωτική".

 

Κι όσοι λεν περί οικονομικών προβλημάτων, από τη στιγμή που έχετε τη δυνατότητα να δώσετε 290-400 ευρώ για κινητό, δε νομίζω να μην έχετε τη δυνατότητα να δώσετε και άλλα 20 για τις απαραίτητες 5-10 εφαρμογές που χρησιμοποιείτε όλη μέρα. Σκεφτείτε άλλωστε πόσα λεφτά έχετε ξοδέψει σε πράματα που δε χρειάζεστε πραγματικά.

 

Και για να μη βγω και εντελώς Off topic, ο flar2 γιατί δεν ανανεώνει ακόμα τον τίτλο και το πρώτο post με τον 0.40; είναι ακόμα δοκιμαστικοί φαντάζομαι; να πω την αλήθεια, και με τον 0.38 έχω πάθει 3 sod με default ρυθμίσεις του CPU όποτε το έβγαζα από φόρτιση αφού ήταν 100% και το χρησιμοποιούσα ταυτόχρονα αλλά δεν ασχολήθηκα παραπάνω.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε, είστε σοβαροί αυτοί που λέτε ότι δε θέλετε να πληρώνετε ή ότι είστε κατά των εφαρμογών επί πληρωμή; Άμα είναι κι εσείς αν εξυπηρετείτε κάποιον να πληρώνεστε μόνο αν θέλει ο πελάτης. Δηλαδή αυτοί που φτιάχνουν αυτές τις εφαρμογές, kernels, ROMs δεν κουράζονται για να τα φτιάξουν; Και μετά λεν ότι το Android δεν έχει ποιοτικές εφαρμογές όπως το iOS. Ε βέβαια, αν οι devs δεν επιβραβεύονται για τους κόπους τους, θα κάνουν προχειροδουλειές. Άλλωστε είναι εφαρμογές που χρησιμοποιείτε όλη μέρα κάθε μέρα αν κρίνω από αυτά που διαβάζω. Τα 3 ευρώ για το καφεδάκι θα το δώσετε που δε σας χρησιμεύει και πουθενά αλλά τα 80 λεπτά για μια εφαρμογή που θα διευκολύνει τη ζωή σας όχι ε; Εγώ, προσωπικά, έδωσα 5 ευρώ στον dev του gravity box και ένιωσα γύφτος που του έδωσα τόσο λίγα γι' αυτά που μου προσφέρει εδώ και τόσους μήνες. Και σας πληροφορώ ότι ακόμα και οι ROM, kernel να ήταν επί πληρωμή θα τα έδινα 100% και για να στηρίξω τον developer και για να του δώσω κίνητρο να συνεχίσει τη δουλειά που κάνει. Κάτι τέτοιο μόνο θετικά αποτελέσματα θα είχε από άποψη ποιότητας και υποστήριξης. Άλλωστε μιλάμε για ποσά 0.50-5 ευρώ.

 

ιδιες σκεψεις εχω και γω.δυστυχως το βλεπω τριγυρω μου..δε τσιγκουνευονται τα 5 ευρω για ενα καφε,αλλα το ενα ευρω μιας εφαρμογης τους φαινεται ραβδος χρυσου

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Καποιος που φλασαρε την 4.4.3 μπορει να μας πει αν διορθωνει το προβλημα με τον θορυβο στην εγγραφη βιντεο ?

 

Στο XDA λενε οτι δεν εχει φτιαξει

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που φλασαρε την 4.4.3 μπορει να μας πει αν διορθωνει το προβλημα με τον θορυβο στην εγγραφη βιντεο ?

 

http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/general/4-4-3-t2770794/post53114209

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λέτε, έχετε όρεξη μερικοί να κάνετε μπάχαλο threads όπου κάποιοι από εμάς θέλουμε να ενηρωθούμε;

 

Μπείτε στον κόπο να διαβάσετε τους Ο.Π.Χ., όπου και αποδεκτήκατε με την εγγραφή σας στο site. Η ειρωνεία και οι χαρακτηρισμοί απαγορεύονται.

 

Το θέμα λήγει εδώ. Όσοι θέλουν να συνεισφέρουν θετικά στο thread που αφορά τις τροποποιήσεις του Nexus 5 είναι καλοδεχούμενοι. Δεν ισχύει το ίδιο για τους «πωλητές» πνεύματος και τους αυτοχαρακτηριζόμενους ως έξυπνους.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντί να διορθώσεις λέξεις κάνε και κάτι χρησιμο,πες την γνώμη σου για κάποιο θέμα,η βοηθά να λυθεί ενα προβλημα ,εγώ απαντησα σε μια ερώτηση και εσυ το μονο που έκανες σήμερα ηταν να μου πεις οτι δεν υπάρχει μια λέξει,και όταν βλέπεις οτι εχεις άδικο το γυρνας σε ορθογραφία, ποιος έχει πρόβλημα εγώ η εσύ....ας κρίνουν τα παιδιά και οι mod....το κόβω αλλά λυπαμαι .......

 

Την ορθογραφια απο την αρχη την σημειωσα στη λεξΕΙ που χρησιμοποιησες. :lol:

Και στο "πιο" και στο "βελτιστοποιηση". Ακομα ομως να καταλαβεις και τον τροπο και το υφος. Λυπαμαι κι εγω και χαιρετω. Bye.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λέτε, έχετε όρεξη μερικοί να κάνετε μπάχαλο threads όπου κάποιοι από εμάς θέλουμε να ενηρωθούμε;

 

Μπείτε στον κόπο να διαβάσετε τους Ο.Π.Χ., όπου και αποδεκτήκατε με την εγγραφή σας στο site. Η ειρωνεία και οι χαρακτηρισμοί απαγορεύονται.

 

Το θέμα λήγει εδώ. Όσοι θέλουν να συνεισφέρουν θετικά στο thread που αφορά τις τροποποιήσεις του Nexus 5 είναι καλοδεχούμενοι. Δεν ισχύει το ίδιο για τους «πωλητές» πνεύματος και τους αυτοχαρακτηριζόμενους ως έξυπνους.

 

Αδερφε η ειρωνεια απο το χιουμορ εχει διαφορα. Αν εβλεπες το θεμα αντικειμενικα κι οχι απο τη μερια του δικου σου φιλου, θα μιλουσες διαφορετικα και σωστα. Αλλος ξεκινησε χαρακτηρισμους κι εννοειται θα αυτοχαρακτηριζομαι οπως θελω εγω απο τη στιγμη που καποιος, ο οποιοσδηποτε, νομιζει πως μπορει να χαρακτηρισει εμενα.

Συγχαρητηρια και σε σενα που εισαι και υπευθυνος εδω για την κατευθυνομενη προσεγγιση του θεματος. Ωραιος. Χαιρετω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι νεος κατοχος του τηλεφωνου.Σημερα το πρωι εκει που καθομουν στο κινητο εκλεισε και εκανε επανεκκινηση μονο του.Με το που ανοιξε ξεκινισε κανονικα την διαδικασια που κανει ενα καινουριο κινητο,δηλαδη ωρα γλωσσα κτλ.κτλ.Ανοιγει κανονικα το κινητο και ειναι καινουριο,εχουν σβηστει τα παντα.Επισης μ εχει βγαλει μια ειδοποιηση και μου λεει οτι ειναι γεματη η μνημη ενω στο κινητο δν εχει περαστει τπτ,πατωντας εκει πανω σε πεταει στο μενου <<αποθηκευτικος χωρος>> οπου εκει διαβαζει μονο μια μνημη 128μβ και διαθεσιμα 6μβ.Το κινητο δν ανοιγει καμια εφαεμογη ουτε τρεχει τπτ δν μπαινει πουθενα..Επισης σε μια αναζητηση στην κατασταση τηλεφωνου ειδα οτι λειπουν και οι κωδικοι imei και bleutooth.

Γνωριζει κανεις κατι για αυτο το προβλημα???Τι μπορει να εχει συμβει?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...