Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

Εχει διάφορα στην ένταση του ηχειου όχι στην ποιότητα.stock ειναι στο 88% και μπορείς να το πας μέχρι 100%,αν και για ασφάλεια καλο ειναι μέχρι 95%.Διαφορα στην ποιότητα δεν γινεται να δούμε διότι ειναι καθαρά θέμα hardware:)

 

Διαφορά στη ποιότητα εντάξει δε περίμενα, το έβαλα εγώ στο 92%.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εναλλακτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτην την εφαρμογή ,κάνοντας ενα backup πρώτα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτην την εφαρμογή ,κάνοντας ενα backup πρώτα .

Αυτο κανει ακριβως το ιδιο απλα το κανει αυτοματα,καλο ειναι απλα προτιμω το χειροκινητο για να ξερεις και τι πειραζεις!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Έγραφα στο επίσημο θέμα γιατί εδώ αναφέρατε ότι μιλάμε για hw προβλήματα κι αυτό πρόκειται για sw. Έχω κι εγώ πρόβλημα με το μικρόφωνο κατά τις κλήσεις (δεν με ακούνε καλά) και την βιντεοσκόπηση (θόρυβος στυλω"χιόνια"). Αν και γενικά είμαι υπερευχαριστημένος με το N5 μου, το συγκεκριμένο θέμα είναι απαράδεκτο. Αν δεν μπορώ να πάρω τηλ τι να το κάνω; Το βίντεο έρχεται δεύτερο, αλλά επειδή τραβάω συχνά, μου δημιουργεί κι αυτό σοβαρό πρόβλημα... :(

Μόνο με custom ROM φτιάχνει; (έτσι διάβασα στο XDA)

 

Ορίστε και τα post μου στο επίσημο θέμα:

 

Παίδες, έχετε κανένα πρόβλημα όταν μιλάτε με τα stock ακουστικά και τριγύρω έχει φασαρία; Φαίνεται να μην δουλεύει το noise cancellation και στο τηλέφωνο συνεχώς μου λένε οτι οι γύρω μου ακούγονται στην ίδια και παραπάνω ένταση απο μένα... Έχετε βρει λύση,;

 

Είναι δυνατόν να μην λειτουργεί με ακουστικά;;;; Εκεί το χρειάζεσαι στην ουσία! Καλά, δεν έχει ενοχλήσει κανέναν αυτό; Πως μιλάτε όταν είστε σε εξωτερικό χώρο; Με το τηλέφωνο στο αυτί; Απ'τη μέρα που το έχω πάρει δεν μπορώ να πάρω ένα τηλέφωνο σαν άνθρωπος σε πολύβουο περιβάλλον και να μην διαμαρτυρηθεί ο συνομιλητής οτι ακούει φασαρία (πχ. Λεωφορείο, δημόσια κτίρια, δρόμο κτλ).

 

Τελικά, ψάξε ψάξε βρήκα οτι έχουν πολλοί πρόβλημα με το noise cancellation και η Google το γνωρίζει. Λένε οτι θα φτιαχτεί σε κάποιο επόμενο update. Έχετε παρατηρήσει το θόρυβο που κάνει κατά την εγγραφή video; Κι αυτό λόγω του noise cancellation γίνεται... Έχει βρει κάποιος λύση για το βίντεο;

 

Μια λύση που βρήκα είναι η απενεργοποίηση του noise cancellation μέσα στο build.prop αλλά τουλάχιστον για το βίντεο δεν έκανε δουλειά. Στο τηλέφωνο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα...

Edited by tony_l
Link to comment
Share on other sites

Έγραφα στο επίσημο θέμα γιατί εδώ αναφέρατε ότι μιλάμε για hw προβλήματα κι αυτό πρόκειται για sw. Έχω κι εγώ πρόβλημα με το μικρόφωνο κατά τις κλήσεις (δεν με ακούνε καλά) και την βιντεοσκόπηση (θόρυβος στυλω"χιόνια"). Αν και γενικά είμαι υπερευχαριστημένος με το N5 μου, το συγκεκριμένο θέμα είναι απαράδεκτο. Αν δεν μπορώ να πάρω τηλ τι να το κάνω; Το βίντεο έρχεται δεύτερο, αλλά επειδή τραβάω συχνά, μου δημιουργεί κι αυτό σοβαρό πρόβλημα... :(

Μόνο με custom ROM φτιάχνει; (έτσι διάβασα στο XDA)

 

Ορίστε και τα post μου στο επίσημο θέμα:

Φιλε μου με την carbon rom το βιντεο δουλευει απροβληματιστα!!!Το θεμα εχει να κανει με το software,οποτε στο update τις google θα διορθωθει ετσι και αλλιως!!!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου με την carbon rom το βιντεο δουλευει απροβληματιστα!!!Το θεμα εχει να κανει με το software,οποτε στο update τις google θα διορθωθει ετσι και αλλιως!!!

Θες να πεις ότι με stock είχες πρόβλημα κι όταν έβαλες carbon δεν είχες;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κι εγώ απορώ που το έχουμε αναφέρει τόσοι λίγοι... Αν είναι θέμα sw (που έτσι φαίνεται) θα έπρεπε να το είχαν όλοι! Η αιτία που δεν το έχουν αναφέρει μάλλον είναι οτι πολλοί χρησιμοποιούν Bluetooth που έχει δικο του noise cancellation.
Link to comment
Share on other sites

Θες να πεις ότι με stock είχες πρόβλημα κι όταν έβαλες carbon δεν είχες;

Ναι με την stock rom μου εκανε παρασητα,με την carbon δεν κανει κιχ!

 

Υ.Γ παρασητα μου εκανε μονο στο βιντεο,στην ομιλια δεν ειχα ουτε και εχω καποιο θεμα!!!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σήμερα τι διορθώσεις θα έχει η 4.4.3. Για το μικρόφωνο ούτε λόγος. Η μόνη ελπίδα που έχουν πλέον όσοι αντιμετωπίζουν το πρόβλημα είναι το "Διάφορες άλλες διορθώσεις". Άρα περιμένουμε ακόμα λίγο.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σήμερα τι διορθώσεις θα έχει η 4.4.3. Για το μικρόφωνο ούτε λόγος. Η μόνη ελπίδα που έχουν πλέον όσοι αντιμετωπίζουν το πρόβλημα είναι το "Διάφορες άλλες διορθώσεις". Άρα περιμένουμε ακόμα λίγο.

 

Ίσως ειναι το fix στο DSP!

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σήμερα τι διορθώσεις θα έχει η 4.4.3. Για το μικρόφωνο ούτε λόγος. Η μόνη ελπίδα που έχουν πλέον όσοι αντιμετωπίζουν το πρόβλημα είναι το "Διάφορες άλλες διορθώσεις". Άρα περιμένουμε ακόμα λίγο.

 

Αν θυμάμαι καλά είχες κι εσύ όπως εγώ θέμα με το σήμα?

Ενημερωτικά με kernel που ενσωματώνουν fauxsound + baseband .13 ή .15, εγώ έχω σημαντική βελτίωση

στην επικοινωνία. Κανένας δε μου ξαναπαραπονέθηκε κι εγώ ακούω εφάμιλλα με το Ν4 που είχα,

ακόμα και όταν το σήμα ( που εξακολουθεί να είναι ασταθές ) είναι ιδιαίτερα πεσμένο.

Δε θυμάμαι αν τα .13/.15 σπάνε τη συμβατότητα με το 4G στην Ελλάδα, αφού είναι του Αμερικάνικου Nexus, αλλά καθότι είμαι wind

δεν με απασχολεί...:p

 

EDIT : και μένα το DSP κάτι σε μικρόφωνο με υποψιάζει, θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω, στα δεδομένα τα Η και G που βγάζει, είναι για 3G και 4G αντίστοιχα; και όταν δεν βγάζει κάτι είναι 2G;

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω, στα δεδομένα τα Η και G που βγάζει, είναι για 3G και 4G αντίστοιχα; και όταν δεν βγάζει κάτι είναι 2G;

 

G = GPRS -> 2G

E = EDGE -> 2.5G

3G (αυτονόητο)

Η = HSDPA -> 3.5G

 

Το G είναι το πιο αργό και το Η το πιο γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

G = GPRS -> 2G

E = EDGE -> 2.5G

3G (αυτονόητο)

Η = HSDPA -> 3.5G

 

Το G είναι το πιο αργό και το Η το πιο γρήγορο.

 

3G :lol:

thanks, mate!!!!

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ειναι το fix στο DSP!

και μένα το DSP κάτι σε μικρόφωνο με υποψιάζει, θα δείξει.

Ο συγκεκριμένος χρήστης έχει κάνει 9 φορές RMA (δηλαδή έχει αλλάξει 10 διαφορετικά N5) και όλα είχαν το θέμα με το μικρόφωνο. Σε αυτό το post λέει ότι η Google δεν το αναγνωρίζει. Βέβαια παλιότερα (το είχα ποστάρει και εδώ), ένας υπάλληλος της Google είχε πει στο επίσημο forum των google products ότι το γνωρίζουν κι ότι δουλεύουν πάνω σε fix.

Αν θυμάμαι καλά είχες κι εσύ όπως εγώ θέμα με το σήμα?

Ενημερωτικά με kernel που ενσωματώνουν fauxsound + baseband .13 ή .15, εγώ έχω σημαντική βελτίωση

στην επικοινωνία. Κανένας δε μου ξαναπαραπονέθηκε κι εγώ ακούω εφάμιλλα με το Ν4 που είχα,

ακόμα και όταν το σήμα ( που εξακολουθεί να είναι ασταθές ) είναι ιδιαίτερα πεσμένο.

Δε θυμάμαι αν τα .13/.15 σπάνε τη συμβατότητα με το 4G στην Ελλάδα, αφού είναι του Αμερικάνικου Nexus, αλλά καθότι είμαι wind

δεν με απασχολεί...:p

Δε με νοιάζει το 4G. Δεν έχω καν εδώ που μένω. Απλά πες μου (ή ακόμη καλύτερα δώσε link) για το radio που έχεις κι εσύ να δοκιμάσω. Επίσης, τι ρυθμίσεις έχεις κάνει στο fauxsound; χρησιμοποιείς την επίσημη εφαρμογή faux sound control; κι εμένα ο kernel που φοράω τώρα έχει fauxsound (αντί franco sound) αλλά δεν έχω πειράξει τίποτα.

 

Κάτι άλλο, όσοι έχετε πρόβλημα με το μικρόφωνο στην εγγραφή βίντεο, δοκιμάστε από εδώ το Video Camera Mic Fix ακολουθώντας τις οδηγίες που λέει.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

DSP=Digital signal processing ....για να δούμε..

πάντως εδώ και κανά μήνα που ενεργοποίησε η wind το HD Voice , δεν ακούω παράπονα ότι ακούγομαι "βαθειά"...(παίζει να έχει σχέση, παίζει και όχι...)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μόνο που κάνει είναι όταν με καλούν και το σηκώσω το πρώτο δευτερόλεπτο δεν με ακούνε, μετά ακούγομαι μια χαρά. Αλλά και αυτό δεν το κάνει πάντα. Δεν θυμάμαι να το είχα στο πρώτο Nexus 5 που είχα.
:D
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μόνο που κάνει είναι όταν με καλούν και το σηκώσω το πρώτο δευτερόλεπτο δεν με ακούνε, μετά ακούγομαι μια χαρά. Αλλά και αυτό δεν το κάνει πάντα. Δεν θυμάμαι να το είχα στο πρώτο Nexus 5 που είχα.

 

Το κάνει και σε μένα αυτό. Αν μιλήσω αμέσως με το που απαντήσω την κλήση δεν με ακούν.

Link to comment
Share on other sites

Δε με νοιάζει το 4G. Δεν έχω καν εδώ που μένω. Απλά πες μου (ή ακόμη καλύτερα δώσε link) για το radio που έχεις κι εσύ να δοκιμάσω. Επίσης, τι ρυθμίσεις έχεις κάνει στο fauxsound; χρησιμοποιείς την επίσημη εφαρμογή faux sound control; κι εμένα ο kernel που φοράω τώρα έχει fauxsound (αντί franco sound) αλλά δεν έχω πειράξει τίποτα.

 

Nexus 5 Flashable Modems and EFS Backup. EFS backup οπωσδήποτε πρώτα just in case ε?

Εγώ είχα καλύτερα αποτελέσματα με .13 και .15.

Mε το fauxsound control αλλα συνήθως και το Trickster δουλεύει.

MIC gain = εγώ το έχω συνήθως στο 2-5. Τα άλλα settings δε νομίζω να έχουν σχέση.

 

πάντως εδώ και κανά μήνα που ενεργοποίησε η wind το HD Voice

 

Πότε έγινε αυτό?link? ; Έχασα τόσα επεισόδια ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Πότε έγινε αυτό?link? ; Έχασα τόσα επεισόδια ? :blink:

 

http://in2mobile.gr/2014/02/24/wind-hd-voice/ :)

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει και σε μένα αυτό. Αν μιλήσω αμέσως με το που απαντήσω την κλήση δεν με ακούν.

 

Και μένα το κάνει.. Έχει βρει κανείς γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κανει το εξης:

Οταν ειμαι ηδη σε κληση και με παρει καποιος:

α) λεει στον 2ο καλουντα οτι ειναι σε αναμονη (το nexus 4 δεν μου το εκανε αυτο)

β) σερνω το δαχτυλο στο πρασινο τηλεφωνακι και δεν σηκωνει την κληση με αποτελεσμα να χανω ΟΛΕΣ τις κλησεις που με καλουν οταν ειμαι ηδη σ εαλλη κληση.

 

Ξερει κανεις καμια λυση για τα παραπανω?

Yo estoy aqui.todos estamos aqui...

Humanidad ahora habita dos mundos

(I am here.We are here...

Mankind now inhabits two worlds...)

Deus Ex 2

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κανει το εξης:

Οταν ειμαι ηδη σε κληση και με παρει καποιος:

α) λεει στον 2ο καλουντα οτι ειναι σε αναμονη (το nexus 4 δεν μου το εκανε αυτο)

β) σερνω το δαχτυλο στο πρασινο τηλεφωνακι και δεν σηκωνει την κληση με αποτελεσμα να χανω ΟΛΕΣ τις κλησεις που με καλουν οταν ειμαι ηδη σ εαλλη κληση.

 

Ξερει κανεις καμια λυση για τα παραπανω?

 

Αυτό το έχω παρατηρήσει και σε μένα κανα 2-3 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα το κάνει.. Έχει βρει κανείς γιατί;

 

και εμένα. Νόμιζα οτι κάτι άλλο έφταιγε, αλλα δεν μπορεί να ειναι τυχαίο που το έχουμε τόσοι χρήστες.

 

Τι να πώ...γενικά μου αρέσει το κινητό, αλλα μάλλον ισχύει "το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι" και εδώ.

Edited by StathisA
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...