Jump to content

Alcatel One Touch Idol X+ (TCL s960)


eimai_kala
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως ξέρει κανείς γτ δεν υπάρχει πρόσβαση στο ίντερνετ όταν το κάνω φορητό σημείο πρόσβασης tethering??? Ευχαριστω

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Δεν λειτουργεί εγγενώς η δυνατότητα tethering. Ενώ το τηλέφωνο "βλέπει" χωρίς κανένα πρόβλημα internet δεν μοιράζει πρόσβαση, Ο υπολογιστής συνδέεται στο τηλέφωνο αλλά η πρόσβαση παραμένει "περιορισμένη".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 747
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Δεν λειτουργεί εγγενώς η δυνατότητα tethering. Ενώ το τηλέφωνο "βλέπει" χωρίς κανένα πρόβλημα internet δεν μοιράζει πρόσβαση, Ο υπολογιστής συνδέεται στο τηλέφωνο αλλά η πρόσβαση παραμένει "περιορισμένη".

 

Ακριβώς έτσι. Μήπως υπάρχει κανένας που το έχει λύσει αυτο

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το tcl s960 μπορω να του βαλω την στοκ rom του alcatel ? θελω να φυγει αυτο το μενου με τα κινεζικα να βαλω to update .zip τηλεφωνο και να το κανω install
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το tcl s960 μπορω να του βαλω την στοκ rom του alcatel ? θελω να φυγει αυτο το μενου με τα κινεζικα να βαλω to update .zip τηλεφωνο και να το κανω install

 

Υπάρχει τρόπος στο ρωσικό 4pda να κάνεις το tcl s960 να το βλέπει ο υπολογιστής σαν alcatel 6043d και με αυτόν τον τρόπο να μπορέσεις να του περάσεις μεσώ του mobile upgrade την επίσημη ελληνική kitkat.

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=565033&st=20

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
το δικο μου κινητο μετα απο εννεα μηνες λειτουργιας εντελως ξαφνικα αρχισε να μου κανει τρεμουλιασματα στην οθονη και να αλλαζει χρωματα σταλθηκε στα media mark απο οπου αγοραστηκε γιατι ειναι μεσα στην εγγυηση και αυτοι το στειλανε στο σερβις της alcatel
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το δικο μου κινητο μετα απο εννεα μηνες λειτουργιας εντελως ξαφνικα αρχισε να μου κανει τρεμουλιασματα στην οθονη και να αλλαζει χρωματα σταλθηκε στα media mark απο οπου αγοραστηκε γιατι ειναι μεσα στην εγγυηση και αυτοι το στειλανε στο σερβις της alcatel

 

Αυτά είναι τα καλά τις εγγύησης. Μας ενημερώνεις με τα αποτελέσματα μετά την επιστροφή της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το κινητο επεστρεψε μετα απο τρεις εβδομαδες τα media mark το στειλανε αθηνα στην arvato στο κινητο αλλαχτηκε πλακετα η οθονη και η οθονη αφης εγω δεν πληρωσα τιποτα ολα μεσα στην εγγυηση αυτα προς το παρον παντως το κινητο δουλευει αψογα και εχει καινουριο ιμει
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά!

 

Κάτοχος κ γω του συγκεκριμένου αλκατέλ περίπου 10 μήνες και πολύ ευχαριστημένος.

Μόνο που έχω το εξής πρόβλημα. Από το πρώτο καιρό που το πήρα δεν φρόντισα να πάρω αμέσως θήκη

(ουτως ή αλλως οι επιλογές στην ελλάδα είναι λίγες και ακριβές)

οπότε η πίσω όψη του κινητού, που είναι κ γυαλιστερή, έγινε χάλια από γρατζουνιές.

Όταν πήρα θήκη(από aliexpress), δεν είχα θέμα γιατί προφανώς το πίσω μέρος του κινητού κρύβεται από την θήκη.

 

Ωστόσο το τελευταίο καιρό μου χει μπει η ιδέα να αλλάξω το πίσω μέρος, ξέρετε το καπάκι που δεν βγαίνει.

Υπάρχει τρόπος ξέρει κανένας; Το χει κάνει κανένας;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

 

Κάτοχος κ γω του συγκεκριμένου αλκατέλ περίπου 10 μήνες και πολύ ευχαριστημένος.

Μόνο που έχω το εξής πρόβλημα. Από το πρώτο καιρό που το πήρα δεν φρόντισα να πάρω αμέσως θήκη

(ουτως ή αλλως οι επιλογές στην ελλάδα είναι λίγες και ακριβές)

οπότε η πίσω όψη του κινητού, που είναι κ γυαλιστερή, έγινε χάλια από γρατζουνιές.

Όταν πήρα θήκη(από aliexpress), δεν είχα θέμα γιατί προφανώς το πίσω μέρος του κινητού κρύβεται από την θήκη.

 

Ωστόσο το τελευταίο καιρό μου χει μπει η ιδέα να αλλάξω το πίσω μέρος, ξέρετε το καπάκι που δεν βγαίνει.

Υπάρχει τρόπος ξέρει κανένας; Το χει κάνει κανένας;

 

Για καπακι δεν βλεπω να υπαρχει. Παντως εγω και με θηκη που το ειχα εκανε καποια μικρα σημαδια στην πλατη (μαλλον ειχε λιγο τζογο και κουνιοταν), οπως και ενα idol 6030d που ειχα, 5 μερες το αφησα χωρις θηκη (και το προσεχα) και γρατζουνιστηκε λιγο η πλατη. Παροτι πολυ καλης ποιοτητας και στιβαρα κινητα τα πλαστικα τους ειναι τραγικα ευαισθητα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Αγορασα πριν λιγες μερες το συγκεκριμενο κινητο (ευρωπαικη εκδοση), λογω χαρακρηριστικων και τιμης 152€ απο ελληνικο eshop. Eκανα ολες τις official αναβαθμισεις (εως τη 1010 κκ4.4.2) στη συνεχεια το εκανα ροοτ με το king αλλα θα ηθελα να του βαλω μια custom rom. Εχει καποιος φιλος καποιον οδηγο εγκαταστασης recovery -rom να βοηθησει (βρισκω μονο σε ιταλικη γλωσσα). Tο προηγουμενο μου κινητο ηταν ενα sony arc με πολυ αναλυτικη υποστηριξη στο xda αλλα σαυτο βλεπω ελαχιστα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Αγορασα πριν λιγες μερες το συγκεκριμενο κινητο (ευρωπαικη εκδοση), λογω χαρακρηριστικων και τιμης 152€ απο ελληνικο eshop. Eκανα ολες τις official αναβαθμισεις (εως τη 1010 κκ4.4.2) στη συνεχεια το εκανα ροοτ με το king αλλα θα ηθελα να του βαλω μια custom rom. Εχει καποιος φιλος καποιον οδηγο εγκαταστασης recovery -rom να βοηθησει (βρισκω μονο σε ιταλικη γλωσσα). Tο προηγουμενο μου κινητο ηταν ενα sony arc με πολυ αναλυτικη υποστηριξη στο xda αλλα σαυτο βλεπω ελαχιστα πραγματα.

 

Που το βρήκες τόσο φθηνά αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

 

Κάτοχος κ γω του συγκεκριμένου αλκατέλ περίπου 10 μήνες και πολύ ευχαριστημένος.

Μόνο που έχω το εξής πρόβλημα. Από το πρώτο καιρό που το πήρα δεν φρόντισα να πάρω αμέσως θήκη

(ουτως ή αλλως οι επιλογές στην ελλάδα είναι λίγες και ακριβές)

οπότε η πίσω όψη του κινητού, που είναι κ γυαλιστερή, έγινε χάλια από γρατζουνιές.

Όταν πήρα θήκη(από aliexpress), δεν είχα θέμα γιατί προφανώς το πίσω μέρος του κινητού κρύβεται από την θήκη.

 

Ωστόσο το τελευταίο καιρό μου χει μπει η ιδέα να αλλάξω το πίσω μέρος, ξέρετε το καπάκι που δεν βγαίνει.

Υπάρχει τρόπος ξέρει κανένας; Το χει κάνει κανένας;

Τι λες γι' αυτό;

http://www.aliexpress.com/item/Original-new-For-For-Alcatel-One-Touch-Idol-X-Plus-OT6043-6043-6043D-full-housing-Free/32457305739.html?spm=2114.01020208.3.2.TdVtBf&ws_ab_test=searchweb201556_1_79_78_77_80,searchweb201644_5,searchweb201560_10

Γράφει TCL αλλά το μαύρο τουλάχιστον είναι ματ και δεν θα γρατσουνιέται.

Και ανοίγει πολύ εύκολα.

Edited by akar2015
Link to comment
Share on other sites

Που το βρήκες τόσο φθηνά αν επιτρέπεται;

 

Εγω το αγορασα απο το πρωτο :

http://www.bestprice.gr/item/2154245629/alcatel-idol-x-plus-dual.html

Link to comment
Share on other sites

Εγω το αγορασα απο το πρωτο :

http://www.bestprice.gr/item/2154245629/alcatel-idol-x-plus-dual.html

 

Μια χαρα το πηρες! Το Alcatel σου εστειλαν ή το tcl οπως ειναι στη φωτογραφια?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το πηρες! Το Alcatel σου εστειλαν ή το tcl οπως ειναι στη φωτογραφια?

 

Το alcatel που ειχαν στον τιτλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παρακαλώ αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει . το τηλέφωνο μου είναι το Alcatel idolx plus 6043D και μου βγαίνει συνέχεια το μύνημα ''android.process.acore έχει σταματήσει'' δεν μπορώ να μπώ στις επαφές . 'εχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλα το πρόβλημα συνεχίζει. καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...
Καλησπερα παιδια,θελω να περασω απο την εργοστασιακη 4.4.2 στη ΜIUI7 με TWRP.Δεν εχω ξανα φλασαρει αυτη τη συσκευη.τι ακριβως πρεπει να κανω?Εχω κανει ροοτ,εχω περασει το twrp και εχω ετοιμο το ζιπ με την ρομ στο κινητο....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,θελω να περασω απο την εργοστασιακη 4.4.2 στη ΜIUI7 με TWRP.Δεν εχω ξανα φλασαρει αυτη τη συσκευη.τι ακριβως πρεπει να κανω?Εχω κανει ροοτ,εχω περασει το twrp και εχω ετοιμο το ζιπ με την ρομ στο κινητο....

 

Βρηκα ενα σχετικο ποστ στους xda και καταφερα να φλασαρω τη συσκευη μου με το MIUI7!Πληρες λειτουργεικο μεχρι στιγμης και αρκετα σμουθ!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πριν μερικές ημέρες μου έσπασε η επιφάνεια αφής του κινητού (digitiger). Η οθόνη από κάτω δείχνει να μην έχει πρόβλημα καθώς δεν υπάρχουν παραμορφώσεις και νεκρά σημεία. Ξέρει κανένας τι μπορώ να κάνω γι αυτό; Ρώτησα σε Γερμανό και Public και μου είπαν πως μόνο μέσω αντιπροσωπίας με αμφίβολα αποτελέσματα και με κόστος το λιγότερο 80-90 ευρώ "και να δούμε". Στο δίκτυο βρήκα ανταλλακτικό με κόστος γύρω στα 25-35 ευρώ. Κάποιος που αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα μήπως θα μπορούσε να μου δώσει τα φώτα του; Το κινητό είναι εξαιρετικό και δεν θα ήθελα να το αλλάξω καθώς με καλύπτει απόλυτα σε ότι χρειάζομαι.

 

Νεότερη ενημέρωση...

Βρήκα αυτή http://www.makeitwork.gr/ και αυτή http://easyservice.gr/smartphone-mixanismos-afis τις εταιρίες που αναλαμβάνουν επισκευές. Τις έχει χρησιμοποιήσει κάποιος;

Edited by mobilus66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αν κάποιος έχει κάποια συσκευή χαλασμένη ανεπανόρθωτα αλλά με σωστή οθόνη, δεν την θέλει, την έχει για πέταμα, γενικά δεν ξέρει τι να κάνει με αυτή... του έχω την λύση... Ίσως ήθελε (λέμε τώρα... :blink:) να μου τη δώσει για να χρησιμοποιήσω την οθόνη του για να αντικαταστήσω την δική μου σπασμένη. Όχι δωρεάν βέβαια (αν και δεν με χαλάει) αλλά έναντι λογικού τιμήματος. Αν ενδιαφέρεται κάποιος ας στείλει μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ηρθε η ωρα να αποχωριστω το πολυαγαπημενο μου IDOL X+ μου.

Ειναι σε αριστη κατασταση,οθονη αγρατζουνιστη πληρως απροβληματιστο και λειτουργικο φλασαρισμενο με το MIUI7 το οποιο ειναι αρκετα ανωτερο απο το εργοστασιακο σε ολους τους τομεις!

Στο κουτι του μαζι με την αποδειξη αγορας (απο την mediamarkt)!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...