Jump to content

Θανατική ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;


trinyak
 Κοινοποίηση

Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;  

462 members have voted

  1. 1. Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;

    • Υπέρ - Οι ένοχοι πρέπει να τιμωρούνται όπως τους αξίζει.
      136
    • Κατά - Η ζωή είναι ύψιστο αγαθό. Υπάρχουν και άλλες τιμωρίες.
      307
    • Δ.Ξ. / Δ.Α.
      19


Recommended Posts

Φυσικα και κατα γιατι οποιος την εφαρμοζει διαπραττει το μεγαλυτερο εγκλημα(αφαιρεση ανθρωπινης ζωης).Ετσι η αστυνομια προκειμενου να τιμωρησει καποιον για ενα σοβαρο εγκλημα,διαπραττει και η ιδια ενα σοβαρο εγκλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειμαι κατα για τους ιδιους λογους που ευστοχα τα παιδια πιο πανω παραθετουν,

αλλα καταλαβαινω πως αν δεν λαμβανονται μετρα για την σωστη επιβολη νομων και δικαιου,

σε κοινωνιες οπως η ελληνικη,πολυ ευκολα θα υποστηριζε καποιος πως συμφωνει με την θανατικη καταδικη..

 

 

ομως οχι ,αν εφαρμοζονταν οι νομοι στο ακεραιο θα υπηρχε φοβος ,οτι θα πληρωσει τα κριματα του π.χ. ο ληστης, και αυτος ο φοβος σε μεγαλο βαθμο θα μειωνε τα αδικηματα,εννοω κλεψιες,φονους κλ..

 

οταν ζουμε στη μπανανια και αδικουνε ολοι,ολους,χωρις αντιτιμο, ε λογικο να να φανταζομαστε μια πιο σκληρη επιβολη των νομων,

ακομα κ στην πιο βιαιη εκφανση της.

καλά τα πα?:p

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και κατα γιατι οποιος την εφαρμοζει διαπραττει το μεγαλυτερο εγκλημα(αφαιρεση ανθρωπινης ζωης).Ετσι η αστυνομια προκειμενου να τιμωρησει καποιον για ενα σοβαρο εγκλημα,διαπραττει και η ιδια ενα σοβαρο εγκλημα.

Έχω εκφραστεί ήδη με σχετικό μήνυμα κατά της θανατικής ποινής.

Μια διόρθωση μόνο, η αστυνομία μόνο συλλαμβάνει. Δεν αποφασίζει αν κάποιος είναι ένοχος ή αθώος. Αυτό γίνεται σε δίκη και εννοείται ότι δεν εκτελεί τις θανατικές ποινές. Άλλοι το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατα.

 

Αν καποιος μεινει μια ζωη στη φυλακη θα υποφερει πολυ περισσοτερο.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατα.

 

Αν καποιος μεινει μια ζωη στη φυλακη θα υποφερει πολυ περισσοτερο.

 

Kαι αν έμενε, θα συμφωνούσα.

Επειδή όμως ζούμε σε έναν κόσμο που οι περισσότεροι μετά από "καλή διαγωγή" θα ξανακυκλοφορούν ανάμεσά μας μετά από λίγα χρόνια διαφωνώ κάθετα.

 

Σου παραθέτω ένα απλό παράδειγμα: (πηγή: pare-dose.net)

 

ο Κυριάκος Παπαχρόνης ομολογεί:

Τον βιασμό και την δολοφονία με στιλέτο στις 5-9-1981, της ιερόδουλης Γρ. Θεοχαρίδου, στην Δράμα.

Την απόπειρα δολοφονίας στις 20-12-1981, της Μ. Ποστιάδου, στην Δράμα.

Την απόπειρα βιασμού και δολοφονία στις 15-1-1982, της φοιτήτριας Ε. Παπαδοπούλου, στην Δράμα.

Τον βιασμό και την άγρια δολοφονία στις 15-8-1982, της 20χρονης φοιτήτριας Αναστασίας Αλεξανδρίδου, στους Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης.

Τις απόπειρες βιασμού και δολοφονίας κατά της 18χρονης Αγοραστής Τέζα και της 30χρονης νοσοκόμας Βασιλικής Λαζαρίδου, στην πόλη της Δράμας.

Την απόπειρα βιασμού και δολοφονίας κατά της 23χρονης Δ. Πεχλιβανίδου.

Δύο ακόμη απόπειρες βιασμού και δολοφονίας κατά μιας ιερόδουλης και μιας άλλης γυναίκας, στην Ξάνθη.

Πέντε βομβιστικές επιθέσεις. Συγκεκριμένα, 2 ωρολογιακές βόμβες στις 12-3-1982 στο Ταχυδρομείο και την Εθνική Τράπεζα της Ξάνθης, άλλες 2 στις 13-3-1982 στην Τράπεζα Πίστεως κι σε ένα κατάστημα στην Καβάλα και μια πέμπτη στις 16-6-1982 στην είσοδο του στρατοπέδου της Δράμας.

Έναν εμπρησμό στο Διεθνές Αεροδρόμιο Καβάλας.

 

... Καταδικάστηκε δις εις θάνατον και σε κάθειρξη 23 ετών, αλλά η ποινή του μετατράπηκε σε ισόβια...

Δήλωνε αμετανόητος: «Στείλτε με στο απόσπασμα, γιατί αν βγω έξω, πάλι τα ίδια θα κάνω».

 

...Μετά από 21 χρόνια και 6 μήνες στις φυλακές, έκανε αίτηση αποφυλάκισης και αποφυλακίστηκε τον Δεκέμβριο του 2004, σε ηλικία 44 ετών και με περιοριστικούς όρους.

 

Δεν έχει λόγο ύπαρξης ο "κύριος".

Δήλωσε και μόνος του ότι θα το ξανακάνει και τον αφήσανε και ελέυθερο...

Όσο σκληρό και αν είναι προτιμώ να κυκλοφορώ σε έναν κόσμο που μπορεί να αντιμετωπίζουμε χίλιους άγνωστους κινδύνους παρά σε έναν κόσμο που αντιμετωπίζουμε χίλιους άγνωστους και άλλους τόσους γνωστούς κινδύνους.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάμποσα χρονάκια στην φυλακή,πολλοί άνθρωποι αλλάζουν.Δεν σημαίνει τίποτε τι έλεγαν τότε ,γιατί είναι διαφορετικές οι συνθήκες πίεσης.Επίσης για να σε αποφυλακίσουν με περιοριστικούς όρους δεν είναι τόσο εύκολο αν δεν έχεις κάποιες προυποθέσεις.:O
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα αντιληφθει την υπαρξη αυτου του thread!

 

Μενω αναυδος, απογοητευομαι απελπιστικά και αηδιαζω που το "Υπερ" παιρνει στην χωρα των Ελληνων, ετσι οπως τους φανταζομαι εγω τους Ελληνες, ενα 30 τοις εκατο! Δεν θα περιμενα παραπανω απο 1-2%! Πω, πώωω, γκρεμιστηκε μια ολοκληρη εικονα που ειχα στο νου μου! Πολυ κριμα!

Άμα σου βιάσουν την αδερφή και σου σκοτώσουν τη μάνα έλα μετά να μου πεις για τους κακούς Έλληνες που είναι υπέρ.

 

Ναι είμαι υπέρ για κάποιες περιπτώσεις.Κάποια ανθρωποειδή δεν επιδέχονται σωφρονισμού.Η φυλακή τους κάνει χειρότερους.Παίρνουν άδειες από τη φυλακή,άλλοι δείχνουν "καλή διαγωγή" και μειώνεται η ποινή μετά βγαίνουν έξω και κάνουν τα ίδια και χειρότερα.Δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα ούτε πρόκειται να γίνουν φυσιολογικοί και να ενταχθούν στη κοινωνία.Η αλήθεια είναι αυτή.Ένας κατά συρροή δολοφόνος ή βιαστής ή ένας έμπορος ναρκωτικών(καλά αυτοί όλοι είναι έξω), ένας τρομοκράτης που σκοτώνει αβέρτα κόσμο κλπ πάρτε το χαμπάρι.ΔΕΝ πρόκειται να αλλάξουνε.

Edited by zafos90
Link to comment
Share on other sites

Αν, χτυπα ξυλο, αυτα που λες τα εκανε ο γιος σου για παραδειγμα, θα εκλιπαρουσες οπως ολοι μας για επιεικια γιατι θα θεωρεις οτι του γυρισε το μυαλο.

 

Στο ανθρωπινο μυαλο γινονται δισεκατομμυρια διεργασιες και δυστυχως συχνα κατι παει στραβα. Ο μονος υπολογος ειναι αυτος που τα "παντα εν σοφια εποιησεν"!

Καλό είναι να μην μπλέκουμε Θεούς σε μια τέτοια συζήτηση γιατί με ένα τέτοιο δεδομένο τίποτα δεν πρέπει να κάνουμε σε κανέναν γιατί άλλωστε "θα κρίνει ο Θεός". Αρα δε χρειάζεται να συλλαμβάνεται κανένας, να τιμωρείται ή να σωφρονίζεται κανένας πολύ απλά γιατί όταν έρθει η ώρα του "θα πάει στην Κόλαση".

 

Επειδή όμως δεν είμαστε όλοι ούτε απαραίτητα Χριστιανοί ούτε απαραίτητα μοιρολάτρες, δεν μπορώ να καταλάβω την άποψή σου. Όχι το ότι διαφωνείς με την θανατική ποινή, αυτό το κατανοώ. Το "ας τον κρίνει ο Θεός" που λες δεν καταλαβαίνω. Και δε χρειάζεται κιόλας να το καταλάβω :)

 

Όσο για τον αν ήταν το παιδί του καθενός μας ο Χ σχιζοφρενής, μανιακός δολοφόνοςμ βιαστής ή παιδεραστής...πρέπει να καταλάβεις πως το παιδί σου είναι πάντα "παιδί σου" αλλά κάποια στιγμή παύει να είναι "παιδί". Οι πράξεις έχουν συνέπειες και αν αυτό δεν κατάφερες να το μάθεις (εσύ ή οποιοσδήποτε από εμάς) στο παιδί σου, τότε είσαι αποτυχημένος ως γονιός. Και ναι, θα ζητήσεις επιείκεια γιατί είσαι γονιός, και το αγαπάς κτλ αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα πρέπει να τη δείξουνε κιόλας. ΌΛΟΙ κάποιων είμαστε παιδιά, δε φυτρώσαμε. Παιδιά κάποιοων είναι και οι δολοφόνοι/βιαστές/παιδεραστές αλλά κυρίως, παιδιά κάποιων είναι και τα θύματα τους.

 

Στο ανθρώπινο μυαλό μπορεί να γινονται δισεκατομμύρια διεργασίες (σε όλων μας τα μυαλά) αλλά δεν πήραμε ένα τσεκούρι να αρχίζουμε όλοι να τεμαχίζουμε ανθρώπους για την πλάκα του. Οπότε δε με νοιάζει ιδιαίτερα το πόσες διεργασίες γίνονται ή για το γιατί εγώ θα έπρεπε να είμαι επιεικής με αυτούς που "κάτι πάει στραβά" και γ$%$νε και τη ζωή δεκάδων-εκατοντάδων ανθρώπων στο δρόμο τους.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω κατά ...

 

Η θανατική ποινή μπορεί να παραδειγματίσει .... Μπορεί να μας βοηθήσει να αδειάσουμε καμία φυλακή ή να φιλτράρουμε την κοινωνία από τα μη κοινωνικά "ζώα", με την έννοια του Αριστοτέλη ...

 

Δεν μας κάνει καλύτερα ζώα από αυτούς όμως ... Κανένας δεν πρέπει να χει το δικαίωμα να αφαιρέσει μία ανθρώπινη ζωή και όταν αφαιρείς την ζωή από αυτόν που έκανε το ίδιο, πέφτεις στο επίπεδό του .... Κάποιοι λίγοι μπορεί να το αξίζουν, αλλά δεν είμαστε διατεθημένοι οι άνθρωποι να κρατήσουμε αυτή την "παράδοση" χωρίς να σφάξουμε κάποιον που δεν το αξίζει ... Και έπειτα, έχουμε ήδη ξεφύγει πολύ με τον ρόλο της φυλακής ... Υποτίθεται πρέπει να είναι εκπαιδευτικός, όχι τιμωρός .... Και να που ακόμα σκεφτόμαστε την εκδίκηση μέσα από τον θάνατο του άλλου .... Αυτό είναι λύτρωση, δεν είναι εκπαίδευση, ούτε τιμωρία ..... Τιμωρία είναι να του κόβεις μία φετούλα κάθε μέρα από τα άκρα του, όχι να τον σκοτώνεις !!!

 

 

Είναι κρίμα για μένα να υπάρχουν τόσα πολλά εκδικητικά άτομα ανάμεσά μας ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω κατά ...

 

Η θανατική ποινή μπορεί να παραδειγματίσει .... Μπορεί να μας βοηθήσει να αδειάσουμε καμία φυλακή ή να φιλτράρουμε την κοινωνία από τα μη κοινωνικά "ζώα", με την έννοια του Αριστοτέλη ...

 

Δεν μας κάνει καλύτερα ζώα από αυτούς όμως ... Κανένας δεν πρέπει να χει το δικαίωμα να αφαιρέσει μία ανθρώπινη ζωή και όταν αφαιρείς την ζωή από αυτόν που έκανε το ίδιο, πέφτεις στο επίπεδό του .... Κάποιοι λίγοι μπορεί να το αξίζουν, αλλά δεν είμαστε διατεθημένοι οι άνθρωποι να κρατήσουμε αυτή την "παράδοση" χωρίς να σφάξουμε κάποιον που δεν το αξίζει ... Και έπειτα, έχουμε ήδη ξεφύγει πολύ με τον ρόλο της φυλακής ... Υποτίθεται πρέπει να είναι εκπαιδευτικός, όχι τιμωρός .... Και να που ακόμα σκεφτόμαστε την εκδίκηση μέσα από τον θάνατο του άλλου .... Αυτό είναι λύτρωση, δεν είναι εκπαίδευση, ούτε τιμωρία ..... Τιμωρία είναι να του κόβεις μία φετούλα κάθε μέρα από τα άκρα του, όχι να τον σκοτώνεις !!!

 

 

Είναι κρίμα για μένα να υπάρχουν τόσα πολλά εκδικητικά άτομα ανάμεσά μας ....

Το να αφαιρεις μια ζωη ειναι απανθρωπο, συμφωνω.

Ομως και το να βαζεις εναν ανθρωπο σε κλουβι ( φυλακη) αυτο δεν ειναι το ιδιο απανθρωπο;

Κατα τη γνωμη μου, ολα απανθρωπα ειναι παιδια, αλλα δεν μπορουμε να μενουμε και απαθεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα αντιληφθει την υπαρξη αυτου του thread!

 

Μενω αναυδος, απογοητευομαι απελπιστικά και αηδιαζω που το "Υπερ" παιρνει στην χωρα των Ελληνων, ετσι οπως τους φανταζομαι εγω τους Ελληνες, ενα 30 τοις εκατο! Δεν θα περιμενα παραπανω απο 1-2%! Πω, πώωω, γκρεμιστηκε μια ολοκληρη εικονα που ειχα στο νου μου! Πολυ κριμα!

 

φιλε μου τα βιωματα μας μας διαμορφωνουν..

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Το να αφαιρεις μια ζωη ειναι απανθρωπο, συμφωνω.

Ομως και το να βαζεις εναν ανθρωπο σε κλουβι ( φυλακη) αυτο δεν ειναι το ιδιο απανθρωπο;

Κατα τη γνωμη μου, ολα απανθρωπα ειναι παιδια, αλλα δεν μπορουμε να μενουμε και απαθεις.

 

Απάνθρωπο είναι να βάζεις κάποιον στην φυλακή, αλλά μπορεί να έκανε κάτι εξίσου απάνθρωπο για να το αξίζει ... Η τιμωρία και η εκπαίδευση που αρμόζει σε ένα έκγλημα είναι η στέρηση ελευθερίας και πολιτικών δικαιωμάτων ... Είμαι φουλ υπέρ σε αυτό και πιστεύω πρέπει κάθε άνθρωπος κοινωνικά ενταγμένος να είναι υπέρ ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες "γρί"!

 

Δεν κατάλαβα "γρι" γιατί οι απόψεις σου συνάδουν με τις απόψεις αυτών που στηρίζουν τη ζωή, την κοινωνική ευημερία και τις αποφάσεις τους γύρω από αυτές στον εκάστοτε Θεό τους. Και το κακό δεν είναι το πώς διαμορφώνει ο καθένας μας την άποψή του. Το κακό είναι το πόσο έντονα προσπαθεί να την επιβάλει ως σωστό, στο όνομα κάθε Θεού.

 

Ή μήπως και τώρα, βάζοντας σε " " το γρι, θα μου πεις ότι δεν εννοούσες ότι δεν κατάλαβα τίποτα, αλλά εννοούσες ότι διαφωνείς με αυτούς που δεν καταλαβαίνουν τίποτα...ή κάτι εξίσου ανούσιο και αινιγματικό;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Απάνθρωπο είναι να βάζεις κάποιον στην φυλακή, αλλά μπορεί να έκανε κάτι εξίσου απάνθρωπο για να το αξίζει ... Η τιμωρία και η εκπαίδευση που αρμόζει σε ένα έκγλημα είναι η στέρηση ελευθερίας και πολιτικών δικαιωμάτων ... Είμαι φουλ υπέρ σε αυτό και πιστεύω πρέπει κάθε άνθρωπος κοινωνικά ενταγμένος να είναι υπέρ ....

Μόνο σκέψου πόσος κόσμος έχει θυσιάσει τη ζωή του για την ελευθερία του και θα δείς τι είναι πιο απάνθρωπο τελικά.

Η θανατική ποινή ή η στέρηση της ελευθερίας?

Τεσπα, εγώ είμαι υπερ της αποτελεσματικότερης μεθόδου καταστολής του εγκλήματος και αυτή δεν είναι άλλη από την βέβαιη τιμωρία, όποια και αν είναι αυτή.

Δεν χρειάζεται να είναι ιδιαίτερα αυστηρή, αρκεί να είναι σίγουρη.:) δηλαδή ο δράστης να ξέρει ότι θα τιμωρηθεί, ότι είναι εξαιρετικά απίθανο να γλιτώσει. Αντιθέτως, σήμερα το πιο πιθανό είναι να μην τιμωρηθείς, οπότε, όποια και αν είναι η ποινή, λίγο το υπολογιζεις.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ο δράστης να ξέρει ότι θα τιμωρηθεί, ότι είναι εξαιρετικά απίθανο να γλιτώσει. Αντιθέτως, σήμερα το πιο πιθανό είναι να μην τιμωρηθείς, οπότε, όποια και αν είναι η ποινή, λίγο το υπολογιζεις.

 

αχ ας τιμωρουνταν ο καθε βιασμος με 10 κ καθε φονος με 10 χρονια φυλακας καιδεν θα γινονταν τοσο ευκολα,

οσο βλέπουμε:(....λεμε για θανατικη ποινη οταν εδω μας φευγει με ελικοπτερο ο παλαιοκωστας...

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σκέψου πόσος κόσμος έχει θυσιάσει τη ζωή του για την ελευθερία του και θα δείς τι είναι πιο απάνθρωπο τελικά ...

 

Συμφωνώ .. Αλλά η τιμωρία δεν είναι αποτελεσματική αν ο άλλος δεν εκτιμάει αυτά που χάνει ... Κάποιες φορές είναι τόσο αναποτελεσματικό να στερείς από έναν άνθρωπο το δικαίωμα της ελευθερίας του σαν να κόβεις τα πόδια κάποιου που είναι παράλυτος από την μέση και κάτω ...

 

Κάποια, ας τα πούμε άτομα (λόγω της ομοιομορφίας με εμάς) πραγματικά δεν νοιάζονται για το αν θα χάσουν έστω και την ελευθερία τους ... As long as είναι σε έναν χώρο που μπορούν να βασανίζουν και άλλους ανθρώπους, a.k.a. φυλακή ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τοσες μερες αδυνατεις να καταλαβεις με ποση δοση ειρωνειας εβαλα σε εισαγωγικα το "τα παντα εν σοφια εποιησεν".

 

Τα επαχθη εγκληματα πιστευω οτι προκαλουνται απο ανωμαλιες στο μυαλο του ανθρωπου...ειναι ατυχη δημιουργηματα της φυσης και αν υπηρχε ενα σουπερ-αγαθο πνευμα, που θα ειχε ποιησει τα παντα εν σοφια, μεσα στην ολη σοφια και δυναμη θα επρεπε να τα ειχε αποτρεψει τη δημιουργια της ανωμαλιας στο νου. Απο ΄κει και περα ειναι ιδιαιτερα ατυχες και σκληρο το οτι συνεβησαν. Εξ'ισου ατυχες και σκληρο, για να μην πω περισσοτερο, ειναι το να μελετανε οι ανθρωποι ποσα βολτ χρειαζονται για να ξεροψηθει καποιος γρηγοροτερα, ποιος συνδυασμος υγρων ή αεριων θα προκαλεσει "ειρηνικο" θανατο και πανω απ'ολα να στηνει ολοκληρο σωου και να παρακολουθουν αυτη τη διαδικασια εκπροσωποι της πολιτειας, του τυπου, τα διψωντα για εκδικηση συγγενικα προσωπα του θυματος και...ω θαυμα των θαυματων...εκπροσωποι της εκκλησιας που μολις μετελαβαν τον ψηνομενο! :mad::mad::mad:

 

Δεν είναι πάντα εύκολο να καταλάβεις την ειρωνεία σε γραπτό κείμενο.

Ιδιαίτερα σε μια χώρα όπως η Ελλάδα, που το 80% του πληθυσμού άγεται και φέρεται από την εκκλησία του.

 

Όπως και να έχει, ΑΥΤΗ σου την άποψη, όπως δηλαδή τη διατύπωσες σήμερα, την κατανοώ και τη σέβομαι απόλυτα. Δε συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά τη σέβομαι.

 

Προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι μόνο (αν και παίζει φυσικά και αυτό σημαντικό ρόλο) η εκδίκηση των συγγενών - κάτι για το οποίο, μπορώ απλά να πω... τους κατηγορείς για αυτή τους την επιθυμία; - αλλά και αρκετά άλλα πράγματα.

 

Πρώτα απ'όλα, είναι το θέμα της επικινδυνότητας. Μπορεί να μην έχουμε το δικαιώμα να αφαιρούμε ζωές - σε αυτό συμφωνώ - είναι όμως μερικές περιπτώσεις που πρέπει να βλέπουμε τη γενικότερη εικόνα: αν ένας "άνθρωπος" έχει αποδειχτεί πέρα από κάθε αμφιβολία ότι έχει σκοτώσει 20 ανθρώπους (π.χ.) ποιός ο λόγος αυτός ο άνθρωπος να έχει την ευκαιρία να "σωφρονιστεί"; Ή για να το πω και διαφορετικά, ποιός ο λόγος να μπει στην φυλακή μέχρι το τέλος της ζωής του (αν και έτσι όπως είναι το σύστημα, θα βγει σε 20-30 χρόνια); Όλοι όσοι υποστηρίζουν ότι καλύτερο είναι αυτό παρά η θανατική ποινή, καταλαβαίνουν άραγε πως αυτό είναι πιο σκληρό και απάνθρωπο;

 

Κυρίως όμως, εγώ είμαι υπέρ γιατί η "τιμωρία" σχεδόν ποτέ δεν ολοκληρώνεται όπως είχε αρχικά αποφασιστεί.

Υποτίθεται ότι πέρα από το σωφρονισμό του ενόχου, βασικός στόχος είναι να αποτραπούν άλλοι από το να κάνουν το ίδιο.

Πώς θα αποτραπεί κάτι τέτοιο, από τη στιγμή που ή δε θα τους πιάσουν ποτέ ή και να τους πιάσουν, θα μπουν κάποια χρόνια στη φυλακή και έπειτα, σοφότεροι και με νέα "κόλπα", θα βγουν και πάλι έξω;

Δε φοβάται κανείς τη φυλακή γιατί η φυλακή δεν είναι πια το "βασανιστήριο" που ήταν κάποτε.

Αποτέλεσμα 0.

 

Τέλος πάντων, δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε άλλο νομίζω. Διαφωνούμε και ας το αφήσουμε σε αυτό.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ειμαι κατα διοτι θεωρω οτι ο δραστησ πρεπει να νιωσει στο πετσι του την τιμωρια!αν πεθανει γλιτωνει!δεν θα ζησει με το να νιωθει τυψεισ κλπ!παραλληλα η ζωη καθε ανθρωπου ειναι αναφαιρετο δικαιωμα
Link to comment
Share on other sites

ειμαι κατα διοτι θεωρω οτι ο δραστησ πρεπει να νιωσει στο πετσι του την τιμωρια!αν πεθανει γλιτωνει!δεν θα ζησει με το να νιωθει τυψεισ κλπ!παραλληλα η ζωη καθε ανθρωπου ειναι αναφαιρετο δικαιωμα

 

Aν και συμφωνώ σε γενικά πλαίσια με την άποψή σου, παροτρύνω να σκεφτούμε αν πρέπει ο βιαστής να θεωρείται άνθρωπος .... :ninja:

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αθώος έμεινε στη φυλακή 30 χρόνια!

Σκεφτείτε να είχε καταδικαστεί σε θάνατο...

Link to comment
Share on other sites

Για τύπους σαν κι αυτόν που έκανε το μακελειό στη Νορβηγία τάσσομαι ΥΠΕΡ της θανατικής ποινής.
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμος και εγώ να ψηφίσω υπέρ της θανατικής ποινής, αλλά τελικά όντως σκέφτηκα ότι για αυτούς που έχουν κάνει πραγματικά άσχημα πράγματα, ο θάνατος είναι μία μορφή λύτρωσης.

Για εμένα το ερώτημα δεν είναι τόσο αν είμαστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής. Το ερώτημα είναι αν είμαστε υπερ ή κατά της σκληρής τιμωρίας που έχει ως στόχο μόνο την εκδίκηση. Να κάνουμε δηλαδή τον εγκληματία να μετανοιώνει για αυτό που έκανε για το υπόλοιπο της ζωής του ή όχι; Γιατί μου φαίνεται ότι υπάρχουν τιμωρίες πολύ χειρότερες από τον θάνατο.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμος και εγώ να ψηφίσω υπέρ της θανατικής ποινής, αλλά τελικά όντως σκέφτηκα ότι για αυτούς που έχουν κάνει πραγματικά άσχημα πράγματα, ο θάνατος είναι μία μορφή λύτρωσης.

Για εμένα το ερώτημα δεν είναι τόσο αν είμαστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής. Το ερώτημα είναι αν είμαστε υπερ ή κατά της σκληρής τιμωρίας που έχει ως στόχο μόνο την εκδίκηση. Να κάνουμε δηλαδή τον εγκληματία να μετανοιώνει για αυτό που έκανε για το υπόλοιπο της ζωής του ή όχι; Γιατί μου φαίνεται ότι υπάρχουν τιμωρίες πολύ χειρότερες από τον θάνατο.

Τί είδους τιμωρία είναι όμως 15-20 χρόνια φυλάκισης; (σε πολλές χώρες όπως η Νορβηγία 20 χρόνια είναι τα ισόβια και με "καλή διαγωγή" μειώνεται στα 15 και σε φυλακές που καμία σχέση δεν έχουν με τις φυλακές της Αμερικής πχ). Όταν το έγκλημα είναι τόσο μεγάλο, όπως το μακελειό της Νορβηγίας ή της 11ης Σπετεμβρίου ή άλλα παρόμοια εγκλήματα ποιός ο λόγος της εκδίκασης και της φυλάκισης; Όταν ο άλλος έχει στερήσει τόσες ζωές τόσο άδικα με ποιό δικαίωμα να συνεχίζει να ζει;;

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμος και εγώ να ψηφίσω υπέρ της θανατικής ποινής, αλλά τελικά όντως σκέφτηκα ότι για αυτούς που έχουν κάνει πραγματικά άσχημα πράγματα, ο θάνατος είναι μία μορφή λύτρωσης.

Για εμένα το ερώτημα δεν είναι τόσο αν είμαστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής. Το ερώτημα είναι αν είμαστε υπερ ή κατά της σκληρής τιμωρίας που έχει ως στόχο μόνο την εκδίκηση. Να κάνουμε δηλαδή τον εγκληματία να μετανοιώνει για αυτό που έκανε για το υπόλοιπο της ζωής του ή όχι; Γιατί μου φαίνεται ότι υπάρχουν τιμωρίες πολύ χειρότερες από τον θάνατο.

 

Η εκδίκηση είναι ένα μόνο μέρος της θανατικής ποινής - δε θα αρνηθώ πως είναι σίγουρα και το μεγαλύτερο.

Υπάρχει όμως και το κομμάτι του παραδειγματισμού. Επιμένω πως όπως είναι σήμερα τα νομικά ζητήματα, ένας "άνθρωπος" που βίασε, σκότωσε και κατέστρεψε ζωές και οικογένειες μπορεί σε μερικά χρόνια να είναι εκτός φυλακής λόγω καλής διαγωγής, να επικαλεστεί θέματα υγείας ή να έχει δικαίωμα επισκέψεων και εξόδου. Και όταν (ή άμα) βγει από τη φυλακή, ειλικρινά ποιός πιστεύει πως έχει σωφρονιστεί; Ποιός δεν ξέρει ότι η φυλακή είναι το απόλυτο σχολείο για έναν εγκληματία;

 

Και τελικά, ποιό είναι το μήνυμα που στέλνουμε ως κοινωνία στον Χ ανώμαλο που θα πάρει τη ζωή δεκάδων ανθρώπων στα χέρια του;

"Κάνε ό,τι γουστάρεις αφού έτσι κι αλλιώς θα βρεθεί κάποια λεπτομέρεια στη δίκη σου για να πιαστεί ο δικηγόρος σου και να σε αθωώσει, ή ακόμα και να μπεις μέσα θα μάθεις ακόμα περισσότερα πράγματα απ'ότι ήξερες πριν μπεις";

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...