Jump to content

Θανατική ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;


trinyak
 Κοινοποίηση

Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;  

462 members have voted

  1. 1. Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;

    • Υπέρ - Οι ένοχοι πρέπει να τιμωρούνται όπως τους αξίζει.
      136
    • Κατά - Η ζωή είναι ύψιστο αγαθό. Υπάρχουν και άλλες τιμωρίες.
      307
    • Δ.Ξ. / Δ.Α.
      19


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον Bayern7

Όσο για το τελευταίο εύχομαι να μη σου τύχει ποτέ γιατί είναι τρομερό, πραγματικά τρομερό! Μην λέμε μεγάλα λόγια... :(

Μπα εκεί είσαι για πέημπακ με τη μία...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@astrolabos και όσους συμφωνούν με αυτόν :)

 

Εφόσον ξεκαθάρισες ότι είσαι χριστιανός και τηρείς πιστά και με προσήλωση την Αγια Γραφή σε βαθμό να παροτρύνεις και τους υπόλοιπους να κάνουμε το ίδιο και να σοβαρευτούμε, υποθέτω πως αν το πλέον γλαφυρό σου παράδειγμα γινόταν πραγματικότητα θα το θεωρούσες θέλημα Θεού. Σωστα?

 

Ή μήπως θα περίμενες να πάει στην κόλαση ο "chef" και να τιμωρηθεί χάνοντας τη Βασιλεία του Ουρανού;

 

Κι αν μετά από τα Ισοβια=>50 χρόνια=>20 χρόνια.. εβγαινε (όπως πολλοί σωστά είπαν για αυτή την τεράστια τρύπα του συστήματος δικαισύνης οπου η "καλή διαγωγή" εξανεμίζει τα ισόβια) κι έκανε ξανά κάτι παρόμοιο σ'ενα γνωστό, κοντινό, αγαπημένο σου πρόσωπο (γιατί υπάρχουν πολλοί που δεν επιδέχονται βελτίωση-σωφρονισμο-...) πες μου ότι δε θα ευχόσουν όχι μόνο να είχε θανατωθεί, αλλά να τον είχες σκοτώσει εσύ ο ίδιος.. Θυμήσου ότι είσαι χριστιανός και μια τέτοια ευχή είναι αμαρτία.

 

Τέλωσπάντων όσο υπάρχει η πιθανότητα να εκτελεστεί ένας αθώος, αλλο τόσο πιθανό είναι να βγει ένας ισοβίτης και να επαναλάβει το έγκλημα..

 

Το θέμα είναι ποια υπερισχύει.. :confused:

 

Δεν είμαι υπέρ της θανατικής ποινής αλλά νομίζω ότι οι προσταγές της Αγίας Γραφής δεν είναι επιχείρημα.. :)

life is too short to say no!
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ήξερα όλοι εσείς που είστε υπέρ της θανατικής ποινής και φέρνεται παραδείγματα του στύλ "Αν συνέβαινε σε σένα να *.* κάποιο φίλο/φίλη/συγγενή" (όπου *.* ό,τι απεχθές έγκλημα βάλει ο νους σας) τι θα κάνατε αν έσεις ή ένας φίλος/φίλή/συγγενής καταδικαζόταν εις θάνατον μετά από μια δικαστική πλάνη και τον εκτελούσαν...

 

Δεν είναι πιο λογικό να ζητάμε να τηρούνται οι ποινές παρά να λέμε με τόση ευκολία οτι η λύση για την εγκληματικότητα είναι η θανατική ποινή;

Αφήστε που όπως ειπώθηκε πιο πρίν από άλλον η θανατική ποινή όπου κι αν εφαρμόστηκε δεν συντέλεσε καθόλου στη μείωση της εγκληματικότητας...

 

...ααα και το ρητό όπου ανοίγει ένα σχολείο κλείνει μια φυλακή δεν λέει σε κανέναν τίποτα; Για μένα η λύση για την εγκληματικότητα βρίσκεται στην παιδεία και στον πυρήνα του κοινωνικού ιστού που δεν είναι άλλος από την οικογένεια. Ναι οι φυλακές κοστίζουν λιγότερο από την ποιοτική παιδεία και η ένεση/ηλεκτρική καρέκλα/σφαίρα/κρεμάλα κλπ ακόμα λιγότερο... Όμως πόσο μπορεί κανείς να αποτιμήσει μια ανθρώπινη ζωή;

Και στο κάτω κάτω της γραφής οι περισσότεροι εγκληματίες είτε δεν έχουν τίποτα να χάσουν είτε είναι παρανοϊκοί και δεν ξέρουν τι κάνουν (μιλάω για τα εγκλήματα που τιμωρούνται με θανατική ποινή όπου αυτή εφαρμόζεται...) οπότε οι μεν δεν έχουν τίποτε να χάσουν και οι δε απλά δεν έχουν την απαιτούμενη λογική για να σκέφτονται τις συνέπειες...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον trinyak

 

@astrolabos και όσους συμφωνούν με αυτόν :)

 

Εφόσον ξεκαθάρισες ότι είσαι χριστιανός και τηρείς πιστά και με προσήλωση την Αγια Γραφή σε βαθμό να παροτρύνεις και τους υπόλοιπους να κάνουμε το ίδιο και να σοβαρευτούμε, υποθέτω πως αν το πλέον γλαφυρό σου παράδειγμα γινόταν πραγματικότητα θα το θεωρούσες θέλημα Θεού. Σωστα?

 

Ή μήπως θα περίμενες να πάει στην κόλαση ο "chef" και να τιμωρηθεί χάνοντας τη Βασιλεία του Ουρανού;

 

Κι αν μετά από τα Ισοβια=>50 χρόνια=>20 χρόνια.. εβγαινε (όπως πολλοί σωστά είπαν για αυτή την τεράστια τρύπα του συστήματος δικαισύνης οπου η "καλή διαγωγή" εξανεμίζει τα ισόβια) κι έκανε ξανά κάτι παρόμοιο σ'ενα γνωστό, κοντινό, αγαπημένο σου πρόσωπο (γιατί υπάρχουν πολλοί που δεν επιδέχονται βελτίωση-σωφρονισμο-...) πες μου ότι δε θα ευχόσουν όχι μόνο να είχε θανατωθεί, αλλά να τον είχες σκοτώσει εσύ ο ίδιος.. Θυμήσου ότι είσαι χριστιανός και μια τέτοια ευχή είναι αμαρτία.

 

Τέλωσπάντων όσο υπάρχει η πιθανότητα να εκτελεστεί ένας αθώος, αλλο τόσο πιθανό είναι να βγει ένας ισοβίτης και να επαναλάβει το έγκλημα..

 

Το θέμα είναι ποια υπερισχύει.. :confused:

 

Δεν είμαι υπέρ της θανατικής ποινής αλλά νομίζω ότι οι προσταγές της Αγίας Γραφής δεν είναι επιχείρημα.. :)

 

 

Ποτέ δεν είπα οτι είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος. Μίλησα για όσους πιστεύουν. Δεν αναφερόμουν σε συγκεκριμένα άτομα στο forum (αλλιως θα τα κατονόμαζα, λογικό δεν είναι;). Μιλάω γενικότερα για μια κοινωνία που διαρυγνύει τα ιμάτια της για να αποδείξει οτι είναι βαθιά θρησκευόμενη και προσυλομένη στα λόγια και τις επιταγές της εκκλησίας, ενώ παράλληλα είναι υπέρ ή κοιτάει με καλό μάτι, λύσεις αναχρονιστικές και βασικα ενάντια στα πιστεύω που η ίδια πολεμάει να περισώσει. Αυτό μπορεί εύκολα να καταγραφεί σαν υποκρισία.

Όπως πολυ σωστά έθιξαν οι συνforumίτες μου, σωστό είναι όταν δίδεται μια ποινή να εκτελείται κανονικά και να μην αλλιώνεται με το πέρας του χρόνου (καλή διαγωγή; άδειες; που βρισκόμαστε;;;;; :blink: ) και να αποδίδεται στον κλεφτη αυτό που του αξίζει και σαφώς αυτό δεν είναι ο θάνατος :)

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Bayern7 Είδες για να μη πιστεύεις στον Χριστό πως απουσιάζει από μέσα σου το αίσθημα της αγάπης για τον συνάνθρωπό σου ? μην ανοίξουμε τώρα θέμα αλλά αντέδρασες πολύ σπασμωδικά όταν είδες κάποιον να αναφέρει την θρησκεία μας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον woudoulis

 

Bayern7 Είδες για να μη πιστεύεις στον Χριστό πως απουσιάζει από μέσα σου το αίσθημα της αγάπης για τον συνάνθρωπό σου ? μην ανοίξουμε τώρα θέμα αλλά αντέδρασες πολύ σπασμωδικά όταν είδες κάποιον να αναφέρει την θρησκεία μας.

 

 

Απλά δεν έπιασες το νόημα φίλτατε! Αυτό που ήθελα να πω είναι το να είσαι καλός και να σέβεσαι την αξία της ανθρώπινης ζωής δεν έχει να κάνει με το αν είσαι χριστιανός η μουσουλμάνος η βουδιστής! Το τι είμαι εγώ το κρατάω για μένα! Απλά πιστεύω ότι επιχειρήματα τέτοιου τύπου (είσαι χριστιανός δες τι λεν οι 10 εντολές κλπ) δεν ταιριάζουν σε μία τέτοια συζήτηση κοινωνικής υφής! Εκτός πάλι αν εσύ έχεις ταυτίστει τον όρο χριστιανός (όχι χριστιανισμός) με την φιλεσπλαχνία την αγάπη, την ανιδιοτέλεια και τον όρο μη χριστιανός με τα αντίθετα συναισθήματα/χαρακτηριστικά! Μην ξεφεύγουμε όμως!

 

Είπαμε χίλιες φορές ΙΣΟΒΙΑ παρά θανατική ποινή! Αλλά ισόβια φίλε γουδούλη... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον astrolabos

 

Πρός όλους εκείνους που υποστηρίζουν τη θανατική ποινή:

 

Αν κάποτε, σας παγίδευαν με ψευδή στοιχεία και σας καθίζανε στην ηλεκτρινή καρέκλα, θα ήθελα να ξέρω πώς θα αισθανόσασταν:

α. Δικαιωμένοι επειδη το σύστημα δουλεύει

β. Προβληματισμένοι για το αν τελικά υπάρχει μετά θάνατον ζωή

γ. Συντετριμμένοι μιας και σας αφαιρούνε τη ζωούλα σας άδικα;

 

 

Φίλε astrolabos δανείζομαι τα λόγια σου, όχι επειδή διαφωνώ μόνο μαζί σου αλλά για να αποδείξω ότι δεν υπάρχει άσπρο ή μαύρο. Προς όλους λοιπόν που ΔΕΝ υποστηρίζουν την θανατική ποινή με το ανωτέρω επιχείρημα, απαντώ:

 

Κι αν κάποτε σου βιάσουν την ανήλικη κόρη σου;;; Θα είσαι ευχαριστημένος αν ο βιαστής φάει ισόβια;

 

Απλά για προβληματισμό... Εγώ γενικά είμαι υπέρ της θανατικής ποινής σε ορισμένες περιπτώσεις, αλλά το θέμα δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό. Χρειάζεται ανάλυση σε βάθος και τη δημιουργία των απόλυτων αυτών ασφαλιστικών δικλείδων που θα προστατεύσουν την τιμωρία των αθώων. Εάν και εφόσον κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Και σίγουρα ΔΕΝ έχει να κάνει με τις θρησκείες

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον astrolabos

 

Ποτέ δεν είπα οτι είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος. Μίλησα για όσους πιστεύουν. Δεν αναφερόμουν σε συγκεκριμένα άτομα στο forum (αλλιως θα τα κατονόμαζα, λογικό δεν είναι; ). Μιλάω γενικότερα για μια κοινωνία που διαρυγνύει τα ιμάτια της για να αποδείξει οτι είναι βαθιά θρησκευόμενη και προσυλομένη στα λόγια και τις επιταγές της εκκλησίας, ενώ παράλληλα είναι υπέρ ή κοιτάει με καλό μάτι, λύσεις αναχρονιστικές και βασικα ενάντια στα πιστεύω που η ίδια πολεμάει να περισώσει. Αυτό μπορεί εύκολα να καταγραφεί σαν υποκρισία.

Όπως πολυ σωστά έθιξαν οι συνforumίτες μου, σωστό είναι όταν δίδεται μια ποινή να εκτελείται κανονικά και να μην αλλιώνεται με το πέρας του χρόνου (καλή διαγωγή; άδειες; που βρισκόμαστε;;;;; :blink: ) και να αποδίδεται στον κλεφτη αυτό που του αξίζει και σαφώς αυτό δεν είναι ο θάνατος :)

 

 

Δεν είχα καταλάβει ότι αναφερόσουν στη συγκεκριμένη μερίδα ατόμων που είναι και πιστοί χριστιανοί και ταυτόχρονα υπέρ της θανατικής ποινής.

 

(Γιατί δε νομίζω ότι η κοινωνία στην οποία αναφέρεσαι διαρυγνύει τα ιμάτια της για να αποδείξει κάτι τέτοιο στο σύνολό της.- Anyway αυτό ας αναλυθεί στο σχετικό thread.)

 

Νομιζα ότι τα επιχειρήματα ετίθοντο προς το σύνολο των προβληματισμένων..

 

:)

life is too short to say no!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον tasulm

 

"dιαρυγνύει τα ιμάτια ....."

ti paei na pei afto re paidia? to lete kai to ksanalete. :)

 

 

Ότι σχίζει τα ρούχα του/της για να αποδείξει αυτο που λέει.

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κατά είμαι ρε παιδιά ....Έπρεπε να βάλετε μια Δημοσκόπηση να έχουμε ένα περίπου κάποιο αριθμό να ξέρουμε ποσοστά ! :)
Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

ΑΜΑΑΑΑΑΑΑΑΝΝΝ ρε παιδια!!!!!

Μαυρισε η ψυχη μας με τοσο θανατικο, δεν αντεχουμε πια.

Ας κλειδωσει καποιος το θεμα να τελειωνουμε.

Η εκδικηση επι δικαιων και αδικων posts.

Αλλαξα γνωμη

ΘΑΝΑΤΟΣ στον trinyak

...κι όταν θα 'ρθουν οι καιροί που θα 'χει σβήσει το κερί στην καταιγίδα

Υπερασπίσου το παιδί γιατί αν γλιτώσει το παιδί υπάρχει ελπίδα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον manoula

Μιλαμε για far far west.

 

Αγαπητέ/ή manoula

 

Λόγω του ότι δεν είδα κανένα smiley στο τελευτάιο σου post δε το εκλαμβάνω ως χιούμορ και απαντώ:

 

Πρώτον.

Πάλι καλά που είσαι κατά της θανατικής ποινής γιατι άμα ήταν να θεωρούμε εγκληματιες και να τιμωρούμε όσους εκφράζουν μια διαφορετική άποψη και έχουν περισσότερους προβληματισμούς από εμάς... θα 'χε εξαφανιστεί το είδος.. :worry:

 

Δεύτερον.

Σαν δημιουργός του θέματος ζήτησα από όσα μέλη του myphone ενδιαφέρονται να πουν τη γνώμη τους. Αν δε κάνω λάθος η συμμετοχή στα θέματα είναι προαιρετική. Σωστά;;; ;)

 

Και φυσικά αν σου μαυρίζει η καρδιά μπορείς απλούστατα να μας χαιρετίσεις εκτός και αν τα υπόλοιπα μέλη και οι mods κρίνουν ότι το θέμα πρέπει να κλειδωθεί και να τιμωρηθεί Η trinyak οπότε οκ! :cool:

 

Απλά μάθε ότι η κοινωνία που ονομάζεις πολιτισμένη δε πρόκειται να γίνει στην πραγματικότητα έτσι γιατι υπάρχουν κάποιοι :whistle: που προτιμούν να κλείνουν τα μάτια και να κλειδώνουν τα "δυσάρεστα θέματα" ..

 

Τέλος.

Επειδή για μένα σημασία έχει η γνώμη των μελών του myphone θα ζητήσω από κάποιον moderator να κάνει το θέμα δημοσκόπηση για να δούμε τελικά αν άξιζε να καταδικαστώ σε θάνατο.. :wacko:

Εγώ πάντως δε θα ψηφίσω (τουλαχιστόν σύντομα) γιατι δεν έχω καταλήξει ακόμα...

 

:eek:

life is too short to say no!
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (EricssonT39/R202)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την trinyak

Hello σε όλους,

 

Tελευταία έχω ακούσει διάφορα σχετικά με την επιβολή θανατικής ποινής σε κάποιες χώρες του κόσμου.

 

Το θέμα είναι πως από τη μια κανείς δεν έχει δικαίωμα να αφαιρέσει τη ζωή ενός ανθρώπου.

Από την άλλη όμως για κάποια εγκλήματα χρειάζεται πολύ σκληρή τιμωρία. Πολλοί πιστεύουν ότι αυτή είναι η θανατική ποινή.

 

Ποιά είναι η γνώμη σας;

 

Enoeitai oti eimai KATA.se oses hores efarmozetai tha prepei prota na einai sigouroi 100% oti ehei kanei tin praxi ekeinos/ekeini kai META na ton/tin thanatonoun.eiha diavasei se ena arthro tou epsilon oti stin ameriki arketes fores eihe apodeihtei oti ekeinos pou thanatothike DEN itan enohos kai oti eidika to kathiki o bush sto texas den edine pote hari se opoion zitouse...gia emena protimotero tha itan na tous katadikazan se isovia

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Υπέρ. Συμφωνώ με τον kostasV και έχω να προσθέσω τα εξής σε όλα αυτά περί λάθους, θεού κλπ κλπ κλπ.

1) Πόσες φορές πιστεύετε ότι κάνει λάθος η δικαιοσύνη? Στους 100 φυλακισμένους σήμερα, πόσοι είναι αυτοί που καταδικάστηκαν αδίκως? Τουλάχιστον με το forum εγώ κατάλαβα 1 μέχρι στιγμής. Ακόμα κι αυτός ο ένας, είναι τελείως αθώος? Απλώς Γκαντέμης, γιατί ήταν στο λάθος μέρος, τη λάθος ημέρα και ώρα??? Αν είναι έτσι τότε (και δεν μου αρέσει που το λέω) sorry, κάναμε λάθος. Λες και έχουμε λύσει ΟΛΑ τις άλλες αιτίες μη φυσικών θανάτων όπως ναρκωτικά, τροχαία, εγκληματικότητα και το ΜΟΝΟ που μας απασχολεί πια είναι εάν κατά λάθος πεθάνει ένας φυλακισμένος, ο οποίος τελικά ίσως και να μην είναι τόσο αθώος!!!

 

2) Τα περί θεού. Εδώ ανοίγει ένα άλλο θέμα... Ποιός θεός?? Κι επειδή είπε έτσι, έτσι είναι? όλες οι θρησκείες είναι κατασκευάσματα των ανθρώπων στη προσπάθειά τους να αποδώσουν τα ανεξήγητα... Τι σημαίνει λοιπόν ότι ο θεός είπε??? Ε και? Κι εγώ είπα. Τα παρουσιάζω πολύ απλοικά και ίσως ειρωνικά, αλλά εμείς ορίζουμε τις τύχες μας όχι ο Αλλάχ, ο Χριστός, ο Βούδας κι ο κούδας.

 

3) Αυτός που σκότωσε (και πρόκειται να θανατωθεί) όταν διέπραττε το έγκλημα, δεν είχε επίγνωση των πράξεών του? Αν όχι (άρα είνα psycho) τότε δε θα πρέπει να θανατωθεί λόγω του ότι δεν επιδέχεται επιμόρφωσης? Αν είναι σώφρων, τότε δεν αναλογίστικε το βάρος και τις ευθύνες της πράξης του? ΔΛΔ με ένα συγγνώμη καθαρίζει (με ισόβεια -> 50 έτη κλπ κλπ)? Αυτός ΠΟΤΕ θα αναλάβει τις ευθύνες του? Εκτός αυτού, είχε τη δυνατότητα της επιλογής (να σκοτώσω = ισόβια ή ΘΠ / να μή σκοτώσω = όλα καλά). Αυτός που σκοτώθηκε, είχε το δικαίωμα της επιλογής? θα με σκοτώσει - δε θα με σκοτώσει (?)

 

Τεσπα, επειδή το σωφρωνιστικό σύστημα sucks και για τις κατηγορίες που ανέφερε ο kostasv, είμαι υπέρ της ΘΠ.

 

Ελπίζω να μη σας κούρασα :)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη trinyak ειλικρινα για το απαραδεκτο και καταπτυσμο κειμενο

της 13 Σεπτ. 03 17.28-17.43 που δημοσιευτηκε με την υπογραφη μου.

Δυστυχως το pc μου ειναι σχεδον κοινοχρηστο και τωρα που ξαναμπηκα

στο forum επαθα μια

:blink: :wacko: :worry: :'(

Αν μπορουσε ο mod να διαγραψει εκεινο το μηνυμα θα ημουν πανευτυχης αλλα μετα την απομακρυνση κλπ κλπ.

:alien: :alien: :alien:

ANYWAY

Παρ ολο που το θεμα ειναι λιγο βαρυ και καθολου fun ,

ποτε δε θα προτεινα, ουτε με καταμαυρο χιουμορ, ουτε μεταφορικα την εκτελεση ιδεων, αποψεων, ποσο μαλλον συνταξιδιωτη μου στο διαδικτυο.

Απορω πως καποιος διαβαζοντας τα προηγουμενα posts μου πιστεψε το αντιθετο.

Ισα ισα ειμαι οπαδος του βολταιρου και χαιρομαι να ακουω διαφορετικες αποψεις, γιατι ετσι βελτιωνω τις δικες μου.

Λυπαμαι που ξενα δακτυλα, χρησιμοποιωντας το (ιερο κατα τα αλλα)

ονομα μιας manoulaς, τολμησαν να εκφραστουν ετσι.

Υ.Γ.

Σκεφτομαι να γραψω 100 φορες: Δεν θα ξανα-αφησω το pc μου στα χερια ανευθυνων, ιδιως δε ανηλικων.

...κι όταν θα 'ρθουν οι καιροί που θα 'χει σβήσει το κερί στην καταιγίδα

Υπερασπίσου το παιδί γιατί αν γλιτώσει το παιδί υπάρχει ελπίδα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Varkas

 

Υπέρ. Συμφωνώ με τον kostasV και έχω να προσθέσω τα εξής σε όλα αυτά περί λάθους, θεού κλπ κλπ κλπ.

1) Πόσες φορές πιστεύετε ότι κάνει λάθος η δικαιοσύνη? Στους 100 φυλακισμένους σήμερα, πόσοι είναι αυτοί που καταδικάστηκαν αδίκως? Τουλάχιστον με το forum εγώ κατάλαβα 1 μέχρι στιγμής. Ακόμα κι αυτός ο ένας, είναι τελείως αθώος? Απλώς Γκαντέμης, γιατί ήταν στο λάθος μέρος, τη λάθος ημέρα και ώρα??? Αν είναι έτσι τότε (και δεν μου αρέσει που το λέω) sorry, κάναμε λάθος. Λες και έχουμε λύσει ΟΛΑ τις άλλες αιτίες μη φυσικών θανάτων όπως ναρκωτικά, τροχαία, εγκληματικότητα και το ΜΟΝΟ που μας απασχολεί πια είναι εάν κατά λάθος πεθάνει ένας φυλακισμένος, ο οποίος τελικά ίσως και να μην είναι τόσο αθώος!!!

 

2) Τα περί θεού. Εδώ ανοίγει ένα άλλο θέμα... Ποιός θεός?? Κι επειδή είπε έτσι, έτσι είναι? όλες οι θρησκείες είναι κατασκευάσματα των ανθρώπων στη προσπάθειά τους να αποδώσουν τα ανεξήγητα... Τι σημαίνει λοιπόν ότι ο θεός είπε??? Ε και? Κι εγώ είπα. Τα παρουσιάζω πολύ απλοικά και ίσως ειρωνικά, αλλά εμείς ορίζουμε τις τύχες μας όχι ο Αλλάχ, ο Χριστός, ο Βούδας κι ο κούδας.

 

3) Αυτός που σκότωσε (και πρόκειται να θανατωθεί) όταν διέπραττε το έγκλημα, δεν είχε επίγνωση των πράξεών του? Αν όχι (άρα είνα psycho) τότε δε θα πρέπει να θανατωθεί λόγω του ότι δεν επιδέχεται επιμόρφωσης? Αν είναι σώφρων, τότε δεν αναλογίστικε το βάρος και τις ευθύνες της πράξης του? ΔΛΔ με ένα συγγνώμη καθαρίζει (με ισόβεια -> 50 έτη κλπ κλπ)? Αυτός ΠΟΤΕ θα αναλάβει τις ευθύνες του? Εκτός αυτού, είχε τη δυνατότητα της επιλογής (να σκοτώσω = ισόβια ή ΘΠ / να μή σκοτώσω = όλα καλά). Αυτός που σκοτώθηκε, είχε το δικαίωμα της επιλογής? θα με σκοτώσει - δε θα με σκοτώσει (?)

 

Τεσπα, επειδή το σωφρωνιστικό σύστημα sucks και για τις κατηγορίες που ανέφερε ο kostasv, είμαι υπέρ της ΘΠ.

 

Ελπίζω να μη σας κούρασα :)

 

 

Παίρνω ως αφορμή τα παραπάνω για να παραθέσω τις απόψεις μου για τελευταία φορά, μια και θεωρώ το θέμα, αν και βαρύ, πολύ σοβαρό.

1. Δε θα απαντήσω στις απόψεις του φίλου Varkas περί "τελείως αθώου" ή "τελείως ένοχου" ή στο "σόρυ κάναμε λάθος", διότι θεωρώ ότι αυτά σε μια συντεταγμένη και ευνομούμενη κοινωνία στερούνται σοβαρότητας, ιδιαίτερα όταν τίθεται ζήτημα αφαίρεσης μιας ανθώπινης ζωής.

2. Δε θα απαντήσω στις όποιες θεολογικές αναζητήσεις. Γι' αυτά ας μιλήσουν οι εκπρόσωποι των διαφόρων θρησκειών και ας διατυπώσουν τη θέση τους απέναντι στη ΘΠ. Εγώ πάντως πιστεύω ότι το θέμα είναι κοινωνικό και όχι θεολογικό.

3. Θα απαντήσω σε όσους χρησιμοποιούν ως επιχείρημα το "πως θα αντιδρούσες αν το κάνανε αυτό σ' εσένα ..." κλπ, λέγοντας ότι αυτό στο οποίο αναφέρονται ονομάζεται εκδίκηση, δεν είναι τιμωρία και η τιμωρία και ο σωφρονισμός είναι αυτό που ενδιαφέρει τη δικαιοσύνη. Ούτε η εκδίκηση, ούτε ο παραδειγματισμός.

4. Για σκεφτείτε: Αν το δολοφόνο τον "τιμωρούμε" με αφαίρεση της δικής του ζωής, μήπως να "τιμωρούμε" τον κλέφτη με αφαίρεση του χεριού του ή το βιαστή με αφαίρεση ...;

5. Εγώ θεωρώ τη θανατική ποινή οπισθοδρόμηση και έλλειψη πολιτισμού.

 

Φιλικά

Μάνος

 

ΥΓ. Τα παραπάνω σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν προσωπική μομφή κανενός είδους απέναντι σε κανέναν. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον manoula

 

ΑΜΑΑΑΑΑΑΑΑΝΝΝ ρε παιδια!!!!!

Μαυρισε η ψυχη μας με τοσο θανατικο, δεν αντεχουμε πια.

Ας κλειδωσει καποιος το θεμα να τελειωνουμε.

Η εκδικηση επι δικαιων και αδικων posts.

Αλλαξα γνωμη

ΘΑΝΑΤΟΣ στον trinyak

 

 

Τέτοια μηνύματα δεν έχουν θέση στα fora του Myphone.gr. Ο χρήστης manoula ζήτησε συγνώμη και ανέφερε το πως έγινε αυτό το post.

 

Ελπίζω οτι δεν θα χρειαστεί να επέμβω εγώ ή κάποιος άλλος Mod ξανά... ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Hello :)

 

Ζήτησα από moderator να μετατραπεί σε δημοσκόπηση το θέμα. Ελπίζω να γίνεται..

 

Να δουμε τελικά σε αριθμούς πόσο αποδεκτή είναι η θανατική ποινή.

 

manoula its ok :)

life is too short to say no!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τα ποστ που έκανα σε αυτό το θέμα και διαβάζοντας ΟΛΑ αυτά που έχετε γράψει πραγματικά εντυπωσιάζομαι από τις δάφορες απόψεις!!!

 

Βλέπω άτομα που αντιμετωπίζουν το θέμα τόσο απλά σαν να πρόκειται να σκοτωσουν το σκυλί του γείτονα επειδή τους κατούρισε το γκαζόν ή στην χειρότερη περίπτωση, επειδή τους δάγκωσε. Στην επιστήμη της Ψυχολογίας έχουν γίνει 2 "ανήθικα" πειράματα που δείχνουν πως "αλλάζει" ο άνθρωπος όταν του δωθεί λίιιιιιγη εξουσία (το ένα μάλιστα έγινε και ταινία πριν 2 χρόνια και λεγόταν Das Experiment). Δυστυχώς η αλλαζονία μας και η τάση να γινόμαστε κυρίαρχοι και αυστηροί κριτές μας οδηγεί σε τέτοιου είδους ακρέες καταστάσεις. Ευτυχώς που δεν είναι στο χέρι μας να καθιερώσουμε την θανατική ποινή, γιατί τότε βλέπω μέσα σε αυτό το thread πολλούς "διαδόχους" του Milgram και του Zimbardo!!!!!!

 

Και για όσους ενδιαφέροντε αξίζει να ψάξουν και να διαβάσουν την έρευνα του Zimbardo και θα αλλάξουν γρήγορα άποψη..."Zimbardo's Mock Prison"

 

Μάκης

 

 

Σημείωση: το πείραμα του Philip Zimbardo είναι η ιστορία της ταινίας Das Experiment. Ο Zimbardo ήταν ένας εκπληκτικός (και παρανοικός) ψυχολόγος που αντί για πείραμα δημιούργησε ένα έγκλημα, που όμως μας έδωσε να καταλάβουμε τι σημαίνει Αυταρχισμός, και Βιασμός της εξουσίας...

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έγινε Δημοσκόπηση για να δούμε και γραφικά, τις απόψεις σας.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η μετατροπή του θέματος σε δημοσκόπηση υποβαθμίζει το νόημα της συζήτησης. Το ζήτημα της θανατικής ποινής, όπως τόνιασα και νωρίτερα, δεν είναι άσπρο ή μαύρο. Ανάλογα με τη θέση που βρίσκεται κανείς (του θύματος ή του θύτη ή των φίλων και συγγενών αυτών) μπορεί να αλλάξει γνώμη τελείως. Για μένα λοιπόν, η μετατροπή μιας ιδιαίτερα φιλοσοφικής αναζήτησης με κοινωνικές πτυχές σε θέμα ναι-όχι είναι λανθασμένη και γι'αυτό δεν θα ψηφίσω (τί σας νοιάζει θα μου πείτε :) ). Απ' ότι όμως είδα μέχρι τώρα όλες οι απαντήσεις ήταν σοβαρές και εμπεριστατωμένες, και, σε τελική ανάλυση, αυτό που ενδιαφέρει δεν είναι μια καταγραφή των υπέρ ή των κατά, αλλά μια ανάλυση της επιχειρηματολογίας που οδηγεί τον καθένα στην άποψη που έχει διαμορφώσει.
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

ΥΠΕΡ αρκεί να αποδεικνύεται ότι όντως είναι αυτός ο υπεύθυνος.

 

δλδ να μου πιάσουν τον Οσάμα ή τον Πάσσαρη και να του χαϊδεύουν τα μαλιά..

 

ή τον άλλο που πιάσανε στο Μπαλί, και που ήταν χαρούμενος που θα εκτελούταν. φανταστείτε στην Ελλάδα θα έκανε πάρτυ (κορυδαλλός- και ρίχνουμε που και που και καμιά απόδραση)

 

ΥΠΕΡ γιατί πρέπει να έχει τη δυνατότητα το σύστημα να σκοτώνει ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ και όχι όπως φάγανε οι μπάτσοι τον Σορίν Ματέι (πέθανε από ηλιοθεραπεία..)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...