Jump to content

Θανατική ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;


trinyak
 Κοινοποίηση

Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;  

462 members have voted

  1. 1. Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;

    • Υπέρ - Οι ένοχοι πρέπει να τιμωρούνται όπως τους αξίζει.
      136
    • Κατά - Η ζωή είναι ύψιστο αγαθό. Υπάρχουν και άλλες τιμωρίες.
      307
    • Δ.Ξ. / Δ.Α.
      19


Recommended Posts

δεν ειναι θεμα φυλου αλλα ανθρωπιας...

υγ.χρονια πολλα μπεγνη μου!

 

εγώ δηλαδή είμαι απάνθρωπος?:innocent: :p

Τέτοια εντύπωση σχηματίζει το φόρουμ για το άτομό μου ε??:cry: :cry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εξαρταται την σκοπια απο την οποια το βλεπει ο καθενας..

εγω θεωρω το λιγοτερο απανθρωπο,καποιος να αφαιρει τη ζωη καποιου αλλου ως τιμωρια...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εξαρταται την σκοπια απο την οποια το βλεπει ο καθενας..

εγω θεωρω το λιγοτερο απανθρωπο,καποιος να αφαιρει τη ζωη καποιου αλλου ως τιμωρια...

 

Είναι, δεν είπα ότι δεν είναι.

Αλλά θεωρώ πιο απάνθρωπο το να πετάς τον άλλον σε ένα μπουντρούμι με ένα και μόνο σκοπό: να περιμένει να πεθάνει(και καμιά φορά να παρακαλάει κιόλας να πεθάνει)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι κατά, γιατί σκέφτομαι ως εξής... Πως είναι δυνατόν η "δικαιοσύνη" να θέλει να δείξει στους ανθρώπους, ότι το να σκοτώνεις είναι κακό, την στιγμή που και η ίδια σκοτώνει τον δράστη...;;; :worry:

 

Που είναι το καλό παράδειγμα ΟΕΟ...;;; :confused:

Link to comment
Share on other sites

για μενα ειναι προτιμοτερη τιμωρια απο το να τον σκοτωσεις...αλλωστε μπουντρουμια δεν εχουμε πλεον...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

για μενα ειναι προτιμοτερη τιμωρια απο το να τον σκοτωσεις...αλλωστε μπουντρουμια δεν εχουμε πλεον...

Ναι, δεν έχουμε πια, δυστυχώς...:p :p

Μόνο σουίτες έχουν μείνει ξενοίκιαστες...:lol: :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι κατά, γιατί σκέφτομαι ως εξής... Πως είναι δυνατόν η "δικαιοσύνη" να θέλει να δείξει στους ανθρώπους, ότι το να σκοτώνεις είναι κακό, την στιγμή που και η ίδια σκοτώνει τον δράστη...;;; :worry:

 

Που είναι το καλό παράδειγμα ΟΕΟ...;;; :confused:

Δεν διαφωνώ, tasosmaroulitsis. Όμως βασικός λόγος ύπαρξης των φυλακών είναι η αναμόρφωση και η επαναπροσαρμογή των εγκληματιών στην κοινωνία. Και σε ρωτάω ευθέως: Τι νόημα έχει να προσπαθείς να επαναπροσαρμόσεις και να αναμορφώσεις έναν άνθρωπο που έχει σκοτώσει 15 παιδιά; Γιατί είναι άλλο να το "παλεύεις" με κάποιον που εν βρασμώ ψυχής σκότωσε ένα άτομο, και άλλο να το προσπαθείς με κάποιον που το "διασκεδάζει" ή κάποιον ψυχολογικά διαταραγμένο..

 

Εγώ πάντως, είμαι υπέρ μέχρι εκεί που δεν παίρνει! Φυσικά, με όρους! Όχι, έτσι, άντε να τους σκοτώσουμε όλους! Απλά δεν μπορώ με τίποτα να κατανοήσω την "αναμόρφωση" ενός πλάσματος που γουστάρει να βλέπει παιδιά να πεθαίνουν ή που έχει κάνει 10-20 δολοφονίες απλά για να βγάλει τα βίτσια του...

 

Και δεν θέλω δικαιολόγίες του στυλ "δεν ξέρεις ποιοί λόγοι διαμόρφωσαν έτσι τον χαρακτήρα του" γιατί θα γελάσω! Γιατί θα πρέπει να αφορούν εμένα τα ψυχολογικά προβλήματα του καθενός; Γιατί να μην μπορώ να κυκλοφορήσω ελεύθερος και χωρίς φόβο; Για να λέω πως είμαι "πολιτισμένος"; Γιατί υπάρχουν άνθρωποι που λένε πως "αυτή η συμπεριφορά" δεν είναι πολιτισμένη και μετά γυρίζουν σπίτι τους και κάνουν τουλούμι στο ξύλο τα παιδιά και τη γυναίκα τους...

 

Εν κατακλείδι, είμαι υπέρ για δύο λόγους: 1) Γιατί αν και συμφωνώ πως οι άνθρωποι δεν έχουν το δικαίωμα να αποφασίζουν για τη ζωή ή το θάνατο άλλων ανθρώπων, εντούτοις έχουν υποχρέωση να υπερασπίζονται το δικαίωμά τους να μην σκοτώνουν τους ίδιους ή τις οικογένειές τους παρανοϊκοί απλά με την πρόφαση πως "αυτό είναι πολιτισμός" και 2)Γιατί έτσι, η τιμωρία θα ήταν ακόμα μεγαλύτερο και καλύτερο παράδειγμα προς αποφυγήν τέτοιων εγκλημάτων. Σήμερα άλλωστε, οι "ποινές" μειώνονται συνεχώς με εφέσεις και λόγω "καλής διαγωγής" λες και αυτά διαγράφουν τα γεγονότα!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

file DesertSMisSRaiN sumfono pos prepi na prostateuomaste apo tetoious egklimaties, oste na diafulaxoume tis zoes mas. omos den hreiazetai na tous skotosoume alla na tous kratisoume egleistous os to thanato tous (kai min peite giati na tous taizoume kai na xodeuomaste gia tetoia upokeimena, giati tipota den axizei oso mia zoi).

telos den eimaste theoi oute tha ginoume pote. den mporoume na dosoume zoi ara den mporoume kai na tin afairesoume. sigoura an kapoios ehei viasei skotosei kai faei 20 paidia einai ena teras kai den tou axizei na zei, omos auto den mas dinei dikaioma na ton skotosoume. pano apo ola eimaste antropoi kai prepi na parameinoume etsi.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι άλλο να το "παλεύεις" με κάποιον που εν βρασμώ ψυχής σκότωσε ένα άτομο, και άλλο να το προσπαθείς με κάποιον που το "διασκεδάζει" ή κάποιον ψυχολογικά διαταραγμένο..

Οι ψυχικα διαταραγμενοι παρακολουθουνται και απο ψυχολογους νομιζω κατα την διαρκεια της ποινης τους...

Απλά δεν μπορώ με τίποτα να κατανοήσω την "αναμόρφωση" ενός πλάσματος που γουστάρει να βλέπει παιδιά να πεθαίνουν ή που έχει κάνει 10-20 δολοφονίες απλά για να βγάλει τα βίτσια του...
Με το να τον σκοτωσεις θα φερεις πισω αυτους που σκοτωσε;

1)Γιατί αν και συμφωνώ πως οι άνθρωποι δεν έχουν το δικαίωμα να αποφασίζουν για τη ζωή ή το θάνατο άλλων ανθρώπων, εντούτοις έχουν υποχρέωση να υπερασπίζονται το δικαίωμά τους να μην σκοτώνουν τους ίδιους ή τις οικογένειές τους παρανοϊκοί απλά με την πρόφαση πως "αυτό είναι πολιτισμός" και 2)Γιατί έτσι, η τιμωρία θα ήταν ακόμα μεγαλύτερο και καλύτερο παράδειγμα προς αποφυγήν τέτοιων εγκλημάτων.

1)Με αυτην την λογικη, να καταργησουμε τους νομους και τα δικαστηρια και να παρουμε ολοι απο ενα δικανο και να σκοτωνουμε οποιον σκοτωνει, βιαζει κ.τ.λ.Ετσι θα υπερασπιζομαστε το δικαιωμα μας να μην μας σκοτωνουν τις οικογενειες;

2)Εχει δει κανεις μειωση της εγκληματικοτητας στην Αμερικη(σε μερικες πολιτειες εστω) που υπαρχει η θανατικη ποινη; Αντιθετα υπαρχει πολυ υψηλο ποσοστο θα ελεγα...

 

Εντιτ:Για αλλη μια φορα συμφωνω με kap περι του θεματος...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

file DesertSMisSRaiN sumfono pos prepi na prostateuomaste apo tetoious egklimaties, oste na diafulaxoume tis zoes mas. omos den hreiazetai na tous skotosoume alla na tous kratisoume egleistous os to thanato tous (kai min peite giati na tous taizoume kai na xodeuomaste gia tetoia upokeimena, giati tipota den axizei oso mia zoi).

telos den eimaste theoi oute tha ginoume pote. den mporoume na dosoume zoi ara den mporoume kai na tin afairesoume. sigoura an kapoios ehei viasei skotosei kai faei 20 paidia einai ena teras kai den tou axizei na zei, omos auto den mas dinei dikaioma na ton skotosoume. pano apo ola eimaste antropoi kai prepi na parameinoume etsi.

 

Kαι αν αυτός αποδράσει ή δεν εμφανιστεί μετά από τη πενθήμερη του και σκοτώσει άλλα 20 παιδάκια τι θα γίνει? Άσε που γεμίζουν οι φυλακές και μπαίνεις εσύ ο κακομοίρης μέσα για χρέη στο ΙΚΑ και είσαι στο ίδιο κελί και περπατάς στον ίδιο προαύλιο χώρο με τον κάθε διεστραμμένο ανώμαλο... Σωφρονιστικό σύστημα! Ή μήπως το κράτος δεν έχει αλλού να δαπανήσει το προυπολογισμο του (παιδεία, υγεία, περιβάλλον ) και θα πρέπει να δημιουργήσει φυλακές υψίστης ασφαλείας, νέα Γκουαντανάμο-ξενοδοχεία για τους βιαστές και δολοφόνους, για να το παίζουμε πολιτισμένοι...

Link to comment
Share on other sites

Kαι αν αυτός αποδράσει ή δεν εμφανιστεί μετά από τη πενθήμερη του και σκοτώσει άλλα 20 παιδάκια τι θα γίνει? Άσε που γεμίζουν οι φυλακές και μπαίνεις εσύ ο κακομοίρης μέσα για χρέη στο ΙΚΑ και είσαι στο ίδιο κελί και περπατάς στον ίδιο προαύλιο χώρο με τον κάθε διεστραμμένο ανώμαλο... Σωφρονιστικό σύστημα! Ή μήπως το κράτος δεν έχει αλλού να δαπανήσει το προυπολογισμο του (παιδεία, υγεία, περιβάλλον ) και θα πρέπει να δημιουργήσει φυλακές υψίστης ασφαλείας, νέα Γκουαντανάμο-ξενοδοχεία για τους βιαστές και δολοφόνους, για να το παίζουμε πολιτισμένοι...

 

file mou gia ta provlimata shetika me tis fulake tis efeseis-athooseis kai ola auta prepei na katigoroume to sustuma kai ohi na efarmozoume tin thanatiki katadiki epeidi den mporoume na ta veltiosoume (fulakes, nomous, dikastiia klp).

kai nai sumfono pos to kratos prepei na ftiaxei allous tomeis prota, omos den einai autos logos na skotonoume katadikous.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις μου επι του θέματος είναι λίγο extereme το παραδέχομαι, οπότε και δεν θέλω να επεκταθώ. Και όχι sofi-k (χρόνια πολλά κιόλας) δεν λέω να σκοτώσουμε τους πάντες και τα πάντα. Απλά λέω πως το να μπει ισόβια δεν σημαίνει πως θα μείνει μέσα και ισόβια...όπως πολύ καλά πρέπει να γνωρίζεις.

 

Όχι, τέλος, κανείς δεν ξαναγύρισε ακόμα και αν εκτελέστηκε ο δολοφόνος του. Όμως η δικαιοσύνη, είναι δικαιοσύνη, και αυτό που λες πες το στους ανθρώπους που χάσανε με αυτόν τον τρόπο παιδιά, γονείς, φίλους και συγγενείς, απλά επειδή κάποιος δεν ξέρει τα όρια ανάμεσα σε "ανθρωπο" και τέρας. Αν πραγματικά όσοι μπαίνανε, μένανε μέσα μια ζωή όπως τους αξίζει, δεν θα διαφωνούσα και δεν θα συμφωνούσα τόσο απόλυτα με την θανατική ποινή. Όμως η τιμωρία που τις περισσότερες φορές δεν είναι καν τιμωρία αλλά τρόπος να μάθουν νέα "κόλπα" και να κάνουν "γνωριμίες" ώστε όταν - παίζοντας το ρόλο των "επανενταγμένων" στην κοινωνία - βγουν να τα καταφέρουν καλύτερα, μου μοιάζει περισσότερο για κοροϊδία.

 

Και πίστεψέ με, οι άνθρωποι που χάνουν κάποιον άνθρωπο τους και πρέπει να συνεχίσουν τη ζωή τους χωρίς αυτόν/η είναι αυτοί που αξίζουν λιγότερο απ' όλους την κοροϊδία.

 

Ελπίζω, να είχες τις ίδιες απόψεις και αν αυτό συνέβαινε σε κάποιο δικό σου πρόσωπο (κάτι που φυσικά, απεύχομαι) και όχι να μιλάς εκ του ασφαλούς... ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το θετικό είναι ότι οι κυβερνήσεις της Ευρώπης, καταδίκασαν τον απαγχονισμό και δήλωσαν κατά της θανατικής ποινής!

Εν αντίθεση, με τους άλλους πέρα από τον Ατλαντικό.

Το ίδιο έπραξαν και όλα τα κοινοβουλευτικά κόμματα στην Ελλάδα.

Βεβαίως, στη δίκη παρωδία ήταν απόντες όλοι τους!:rolleyes:

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

telos den eimaste theoi oute tha ginoume pote. den mporoume na dosoume zoi ara den mporoume kai na tin afairesoume.

 

Λυπάμαι που το λέω, και δεν μου αρέσει καθόλου σαν ιδέα, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα: το κράτος αποφασίζει μόνο του τι μπορεί και τι όχι.

Αν αποφασίσει ότι μπορεί να παίρνει ζωές, μπορεί να το κάνει.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η ελευθερία(την στέρηση της οποίας αντιπροτείνετε)είναι σημαντικότερη από την ίδια τη ζωή, γιατί ζωή χωρίς ελευθερία είναι απλά μαρτύριο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η ελευθερία(την στέρηση της οποίας αντιπροτείνετε)είναι σημαντικότερη από την ίδια τη ζωή, γιατί ζωή χωρίς ελευθερία είναι απλά μαρτύριο.

 

mazi sou, i eleutheria einai to uperato kat' eme agatho, gi' auto sterontas tin apo tetoia atoma mehri to telos tis zois tous einai i katallili timoria.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

file mou gia ta provlimata shetika me tis fulake tis efeseis-athooseis kai ola auta prepei na katigoroume to sustuma kai ohi na efarmozoume tin thanatiki katadiki epeidi den mporoume na ta veltiosoume (fulakes, nomous, dikastiia klp).

kai nai sumfono pos to kratos prepei na ftiaxei allous tomeis prota, omos den einai autos logos na skotonoume katadikous.

 

Βλέπεις λοιπόν πως το όλο θέμα καταλήγει σε φαύλο κύκλο? Γιατί ακόμα και αν επενδύσουμε σε ένα τέλειο σωφρονιστικό σύστημα, πιστεύεις πως ο ψυχάκιας που καθάρισε μια ολόκληρη οικογένεια θα καταλάβει το λάθος του επειδή κλείστικε σε ένα κελί που του καλύπτει όμως όλες τις βασικές ανάγκες (και το πληρώνεις εσύ και εγώ...)? Δύσκολο.. Ακόμα και έτσι να έχει, τι θα κερδίσει? Θα ξεκινήσει μια καινούργια ζωή.......μέσα από τη φυλακή? Και τότε στο χορό του πολιτισμού θα αρχίσουν οι διαμάχες περι δεύτερης ευκαιρίας, βασικών ανθρωπίνων δικαιωμάτων κ.λ.π Και να μετά ξανά οι εφέσεις-αθοώσεις, χάρες, άδειες και δεν συμμαζεύεται... Που καταλήγουμε λοιπόν? Πουθενά. Που είναι η έννοια της δικαιοσύνης σε όλο αυτό? Πουθενά.

 

Τέλος αν το πάμε έτσι εξίσου θεμελιώδες ανθρώπινο δικαίωμα με αυτό της ζωής είναι και αυτό της ελευθερίας. Αν δεν είσαι ελεύθερος δεν είσαι άνθρωπος, είσαι ένα ζώο σε κλουβί. Άρα το ίδιο δεν είναι με το να αφαιρείς τη ζωή του? συνεπώς δεν καταλήγουμε κάπου...

Link to comment
Share on other sites

mazi sou, i eleutheria einai to uperato kat' eme agatho, gi' auto sterontas tin apo tetoia atoma mehri to telos tis zois tous einai i katallili timoria.

 

Αν το θέτεις έτσι...Αλλά όταν λέμε ισόβια εννοούμε ισόβια(όχι μόνο για τον Παπαδόπουλο ε?!)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

mazi sou, i eleutheria einai to uperato kat' eme agatho, gi' auto sterontas tin apo tetoia atoma mehri to telos tis zois tous einai i katallili timoria.

sumfono ki ego me authn thn apopsi !!:) kai eimai kata ths thanatikis poinhs !!

Link to comment
Share on other sites

Αν πραγματικά όσοι μπαίνανε, μένανε μέσα μια ζωή όπως τους αξίζει, δεν θα διαφωνούσα και δεν θα συμφωνούσα τόσο απόλυτα με την θανατική ποινή. Όμως η τιμωρία που τις περισσότερες φορές δεν είναι καν τιμωρία αλλά τρόπος να μάθουν νέα "κόλπα" και να κάνουν "γνωριμίες" ώστε όταν - παίζοντας το ρόλο των "επανενταγμένων" στην κοινωνία - βγουν να τα καταφέρουν καλύτερα, μου μοιάζει περισσότερο για κοροϊδία.

Γι'αυτο ευθυνεται το σωφρονιστικο συστημα που νοσει.Μπορουν να γινουν πολλα πανω σε αυτο το θεμα αλλα πραγματικα αμφιβαλλω αν καποια κυβερνηση εχει ασχοληθει σοβαρα με το θεμα...

 

Ελπίζω, να είχες τις ίδιες απόψεις και αν αυτό συνέβαινε σε κάποιο δικό σου πρόσωπο (κάτι που φυσικά, απεύχομαι) και όχι να μιλάς εκ του ασφαλούς... ;)

Αν συνεβαινε αυτο σε καποιον δικο μου θα ηθελα να του φαω τα συκωτια αυτουνου που το εκανε αλλα ξερω οτι αυτο δεν θα ηταν το σωστο.Και δεν θα το εκανα βεβαια. Και δεν θα μπορουσα να κρινω αντικειμενικα τοτε γιατι θα το ηταν προσωπικο ζητημα, υποκειμενικο. Οι κανονες λειτουργιας της κοινωνιας δεν θα πρεπει να θεσπιζονται με υποκειμενικα κριτηρια. Επισης ουτε στην πλευρα του "δολοφονου ειμαι, οποτε πιστευω οτι τα βλεπω σχετικα αντικειμενικα τα πραγματα...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γενικά είμαι κατά της θανατικής ποινής, δε θα έλεγα όχι όμως στο να ρίξουν κάποιον εμπρηστή στη φωτιά που άναψε στο δάσος... εν βρασμώ ψυχής φυσικά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε κανείς ή άκουσε μήπως τη δήλωση της υπουργού των εξωτερικών μας; Τόσο στρογγυλεμένη στις άκρες.....!!!

Προκαλώ τον οποιονδήποτε να μου απαντήσει στο παρακάτω αίνιγμα;

Είναι υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε κανείς ή άκουσε μήπως τη δήλωση της υπουργού των εξωτερικών μας; Τόσο στρογγυλεμένη στις άκρες.....!!!

Προκαλώ τον οποιονδήποτε να μου απαντήσει στο παρακάτω αίνιγμα;

Είναι υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;

 

Όχι, δεν την άκουσα, αλλά γιατί θα πρέπει να απαντήσει στο συγκεκριμένο ζήτημα με αφορμή μια εκτέλεση που δεν μας αφορά και έτσι και αλλιώς έγινε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε κανείς ή άκουσε μήπως τη δήλωση της υπουργού των εξωτερικών μας; Τόσο στρογγυλεμένη στις άκρες.....!!!

Προκαλώ τον οποιονδήποτε να μου απαντήσει στο παρακάτω αίνιγμα;

Είναι υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;

 

Από το in.gr:

Αμεση ήταν η αντίδραση της ελληνικής κυβέρνησης και όλων κομμάτων στην είδηση της εκτέλεσης του πρώην ηγέτη του Ιράκ Σαντάμ Χουσεΐν, το πρωί του Σαββάτου.

 

«Η Ελλάδα, όπως και όλα τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, έχει καταργήσει τη θανατική ποινή» υπενθύμισε η υπουργός Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη, εκφράζοντας την ευχή η εκτέλεση του πρώην ισχυρού άνδρα να είναι «η τελευταία δραματική στιγμή στην ταραγμένη ιστορία του Ιράκ».

 

Η κ. Μπακογιάννη κάλεσε τον «φίλο Ιρακινό λαό να ακολουθήσει το δρόμο της συμφιλίωσης και της εθνικής ομοψυχίας».

 

Εμένα ξεκάθαρο μου φαίνεται, για τα διπλωματικά δεδομένα τουλάχιστον.

Φυσικά δεν δείχνει καμία συμπάθεια για τον εκτελεσθέντα, που δεν του αξίζει άλλωστε, αλλά η αντίθεση στη θανατική ποινή είναι σαφής νομίζω.

Προσωπικά είμαι κατά, αλλά σε περιπτώσεις σαν του Σαντάμ έχω τις αμφιβολίες μου. Ελπίζω πάντως η εκτέλεσή του να μην προκαλέσει ακόμα μεγαλύτερο χάος στο Ιράκ.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ξεκάθαρο μου φαίνεται.

Φυσικά δεν δείχνει καμία συμπάθεια για τον εκτελεσθέντα, που δεν του αξίζει άλλωστε, αλλά η αντίθεση στη θανατική ποινή είναι σαφής νομίζω.

Προσωπικά είμαι κατά, αλλά σε περιπτώσεις σαν του Σαντάμ έχω τις αμφιβολίες μου. Ελπίζω πάντως η εκτέλεσή του να μην προκαλέσει ακόμα μεγαλύτερο χάος στο Ιράκ.

 

Και εμένα ξεκάθαρη μου φαίνεται τώρα που τη διαβάζω.

Όσο για την εκτέλεση του Σαντάμ, αυτό δεν είναι δουλειά των Αμερικανών να το αποφασίζουν.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χίλια συγνώμη, έχετε δίκαιο...

αυτά παθαίνει κανείς όταν αντλει πληροφορίες από την τηλεόραση.

Βρέθηκα σε ένα φιλικό σπίτι και άκουσα δηλώσεις της κ. υπουργού, εντελώς παραφρασμένες από αυτές που παραθέτονται παραπάνω!!!

Και πάλι συγχωρήστε με......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...