Jump to content

Θανατική ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;


trinyak
 Κοινοποίηση

Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;  

462 members have voted

  1. 1. Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;

    • Υπέρ - Οι ένοχοι πρέπει να τιμωρούνται όπως τους αξίζει.
      136
    • Κατά - Η ζωή είναι ύψιστο αγαθό. Υπάρχουν και άλλες τιμωρίες.
      307
    • Δ.Ξ. / Δ.Α.
      19


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dread

 

Tα περί σωφρονισμού δεν με πείθουν αφού δεν νομίζω πως κανένας εγκληματίας που διέπραξε φόνο ‘‘εκ προθέσεως’’ μετάνιωσε για το έγκλημα για το οποίο καταδικάσθηκε.

 

Η δεύτερη άποψη στην οποία υποστηρίζεις ότι αθώοι μπορεί να θανατωθούν υπάρχει πλέον η λύση. Κανένας εγκληματίας όσο τέλειο έγκλημα και να έκανε δεν πρόκειται τώρα να ξεφύγει από τις μεθόδους οι οποίες ακολουθούνται στις Η.Π.Α. .Τώρα αν η υπόθεση έκλεισε μέσω τριχών και αλλά πολύ ψηλά στοιχεία ας μην τον θανατώσουν. Αλλά αν τώρα έχεις ξεκάθαρα στοιχεία εναντίον όπως υπόθεση Ξηρού ε, μια θανατική ποινή δεν βλάπτει πιστεύω.

 

Αν λοιπόν, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρεί ζωές, όλοι οι εγκληματίες γιατί να μην νιώσουν το κακό που έκαναν οι ίδιοι ???

 

:) :)

 

 

Σεβαστά τα επιχειρήματα σου. Παρ' όλ' αυτά επιμένω ότι η θανατική ποινή δεν οφελεί σε τίποτα. Ούτε την εγκληματικότητα μείωσε όπου εφαρμόζεται ούτε χρησιμοποιήθηκε δίκαια (όποιος είχε λεφτά για καλούς δικηγόρους... γλίτωνε ενώ αν κάποιος κατηγορούμενος ήταν φωχός... :whistle: )

 

Άρα για ποιο λόγο να χρησιμοποιείται; Μήπως για να εκδικείται η κοινωνία; Μπορεί να δώσει ζωή η κοινωνία; Άρα πως μπορεί να την αφαιρέσει;

 

Σε πολλές χώρες χρησιμοποιούν τη θανατική ποινή για να εξοντώσουν τους πολιτικούς τους αντιπαλους. Τι έχεις να πεις γι' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος manoz

 

Στο νομικό σύστημα των Η.Π.Α. ο εισαγγελέας δεν προτείνει, ούτε επιβάλει ποινές. Η μόνη σχετική του δυνατότητα, είναι να "κλείσει συμφωνία", π.χ. με αντάλλαγμα την ομολογία του κατηγορουμένου, ή την κατάθεσή του για άλλα εγκλήματα ή την αποκάλυψη άλλων εγκλημάτων.

 

Και όμως το κάνει!!! Στις περισσότερες τουλάχιστον πολιτείες γιατί κάθε πολιτεία έχει δική της διαδικασία...
I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nio1975

εξαιρετικά αποτρόπεα και επικίνδυνα εγκλήματα σε πολύ περίπλοκες καταστασεις.Π.Χ.περίπτωση δουρή ή 17Ν,Σατανιστικών τελετών και πολλές τέτοιες περιπτώσεις ακραίων εγκλημάτων.

 

 

Για αυτό είμαι κατά της θανατικής ποινής, γιατί έτσι και εφαρμοστεί θα αρχίσουμε να θερίζουμε κόσμο αβέρτα.

 

Τι σχέση έχει τώρα η 17Ν με το Δουρή και τους Σατανιστές... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dread (12th December 2003, 16:55 )

 

Tα περί σωφρονισμού δεν με πείθουν αφού δεν νομίζω πως κανένας εγκληματίας που διέπραξε φόνο ‘‘εκ προθέσεως’’ μετάνιωσε για το έγκλημα για το οποίο καταδικάσθηκε.

 

 

Μπορεί ναι, μπορεί όμως και όχι. Ακόμη κι ένας να μετάνοιωνε πραγματικά και να σωφρονιζότανε, θα υποστήριζες το ίδιο;

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dread (12th December 2003, 16:55 )

 

Η δεύτερη άποψη στην οποία υποστηρίζεις ότι αθώοι μπορεί να θανατωθούν υπάρχει πλέον η λύση. Κανένας εγκληματίας όσο τέλειο έγκλημα και να έκανε δεν πρόκειται τώρα να ξεφύγει από τις μεθόδους οι οποίες ακολουθούνται στις Η.Π.Α. .Τώρα αν η υπόθεση έκλεισε μέσω τριχών και αλλά πολύ ψηλά στοιχεία ας μην τον θανατώσουν. Αλλά αν τώρα έχεις ξεκάθαρα στοιχεία εναντίον όπως υπόθεση Ξηρού ε, μια θανατική ποινή δεν βλάπτει πιστεύω.

 

 

Μη γελιέσαι. Απόλυτες μέθοδοι, όπως και απόλυτα ορθή δικαιοσύνη δεν υπάρχουν. Πάντοτε υπάρχει το περιθώριο λάθους. Ακόμη και στις Η.Π.Α. (για να μην πω περισσότερα για εκεί...). Τώρα για το πόσο βλάπτει ή όχι μια θανατική ποινή, ας δούμε κι αυτόν που θα πεθάνει και τους οικείους του. Η απώλεια είναι πάντα απώλεια.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dread (12th December 2003, 16:55 )

 

Αν λοιπόν, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρεί ζωές, όλοι οι εγκληματίες γιατί να μην νιώσουν το κακό που έκαναν οι ίδιοι ???

 

:) :)

 

 

Οφθαλμός αντί οφθαλμού λοιπόν; Να γυρίσουμε τόσο πίσω; Δε νομίζω να το εννοείς έτσι.

 

 

@anderson

Αν μπορείς, δώσε περισσότερα στοιχεία γι' αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Οταν διαβασεται αυτο το μηνυμα ισως ενας απο τους μεγαλυτερους εγληματιες κατα το ανωτατο δικαστηριο να ειναι νεκρος δια απαγχωνισμου...Πια η γνωμη σας....ειναι δικαια η τιμωρια...η μηπως η θανατικη ποινη δεν δικαια για καθε εγκλημα..
Link to comment
Share on other sites

Ενα 31% ειναι υπερ αν τα στοιχεια ειναι αντιπροσωπευτικα. Τι να πω. Ειναι λυπηρο σε ενα πληθυσμο με κυριως νεους ανθρωπους, οι 3 στους 10 να υποστηριζουν τετοιες αποψεις. Ντροπη για τον πολιτισμο μας ειναι, αν και τελευταια τον χασαμε τελειως. Καταντησε η Ελληνικη κοινωνια μια πλεμπα και μιση. Αιμα, τσοντα, Ουκρανες, ελαφρο-λαικο τραγουδακι, κινητο τελευταιο μοντελο, αρπαχτη, λουφα και αραλικι, φραπογαλο, Ψινακης και Μικρουτσικος, ειδησεις των οχτω, καταληψη, GTi καγκουρω και 4Χ4, Αραχωβα και Μυκονος, Γ' ΚΠΣ, λαμογια, χρηματιστηριο, και που να τελειωσω. Ντροπη σε ολους μας. Ξυπνατε ρεεεεε, πατο πιασαμε.
Link to comment
Share on other sites

ειμαι κατα της θανατικη ποινης,υπαρχουν κι αλλοι τροποι για τιμωρια.

ακομα και με τν υποθεση του Σαντάμ Χουσεΐν δεν ειμαι υπερ της θανατικης καταδικης.

οπως το παρει ο καθενας.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω ειπα υπερ της θανατικης ποινης ΜΟΝΟ αν υπηρχε δικαιοσυνη

Στην Ελλαδιτσα ομως οποιος εχει χρημα ειναι υπερανω νομων

 

Ετσι ...

Link to comment
Share on other sites

Ενα 31% ειναι υπερ αν τα στοιχεια ειναι αντιπροσωπευτικα. Τι να πω. Ειναι λυπηρο σε ενα πληθυσμο με κυριως νεους ανθρωπους, οι 3 στους 10 να υποστηριζουν τετοιες αποψεις. Ντροπη για τον πολιτισμο μας ειναι, αν και τελευταια τον χασαμε τελειως. Καταντησε η Ελληνικη κοινωνια μια πλεμπα και μιση. Αιμα, τσοντα, Ουκρανες, ελαφρο-λαικο τραγουδακι, κινητο τελευταιο μοντελο, αρπαχτη, λουφα και αραλικι, φραπογαλο, Ψινακης και Μικρουτσικος, ειδησεις των οχτω, καταληψη, GTi καγκουρω και 4Χ4, Αραχωβα και Μυκονος, Γ' ΚΠΣ, λαμογια, χρηματιστηριο, και που να τελειωσω. Ντροπη σε ολους μας. Ξυπνατε ρεεεεε, πατο πιασαμε.

Με βρισκεις απολυτα συμφωνο μαζι σου...

Τι να πει κανεις......

ειμαι κατα της θανατικη ποινης,υπαρχουν κι αλλοι τροποι για τιμωρια.

ακομα και με τν υποθεση του Σαντάμ Χουσεΐν δεν ειμαι υπερ της θανατικης καταδικης.

οπως το παρει ο καθενας.

 

Ο Σανταμ ειναι νεκρος δια απαγχωνισμου πλεον, βγηκε ειδηση!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι κατά... Κανείς δέν έχει το δικαίωμα να αφαιρεί την ζωή του άλλου... Θα μου πείτε τώρα οι άλλοι γιατί σκοτώνουν.. Ίσως η κοινωνία ή η οικογένια ή οποιοσδήποτε άλλος παράγοντας τους κάνει να φτάσουν σε αυτο το σημείο... Δέν μπορεί ο άλλος να ξυπνήσει και να πεί "Άχ...τί ωραία μέρα...ας σκοτώσω 3-4 άτομα, και βλέπουμε..."

 

Έχω άδικο;

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Με βρισκεις απολυτα συμφωνο μαζι σου...

Τι να πει κανεις......

 

Ο Σανταμ ειναι νεκρος δια απαγχωνισμου πλεον, βγηκε ειδηση!!

 

Μαλιστα. Αντε να γινει λιγο χαμος εκει, να φερουμε και αλλο στρατο, να ανεβει το πετρελαιο που εχει πεσει στα 60 δολ. τωρα, και να ετοιμαστουμε να κανουμε κανενα ντου στο Ιραν σιγα-σιγα. Στην αναμπουμπουλα να κανει κανενα ντου το Ισραηλ στους ρακενδυτους εκει γυρω, και εδω να κανει η "προοδευτικη" αριστερα καμμια αντι-αμερικανικη συγκεντρωση στη Β. Σοφιας (αφου γυρισουν απο Καλαβρυτα, Αραχωβα, κλπ) να απενοχοποιηθουμε σαν κοινωνια και μετα βουρ στο Δ' ΚΠΣ με τις κουταλες. Ωραια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι κατα παιδια...

θεωρω πως ειναι πιο οδυνηρο να ζησεις και να ''πληρωσεις'' για οτι εκανες...και επισης πιστευω πως κανενας...ουτε εσυ ο ιδιος εχεις δικαιωμα να αφαιρεσεις την ζωη σου...

αλλος στην εδωσε...αλλος θα στην παρει.;)

Link to comment
Share on other sites

Οταν διαβασεται αυτο το μηνυμα ισως ενας απο τους μεγαλυτερους εγληματιες κατα το ανωτατο δικαστηριο να ειναι νεκρος δια απαγχωνισμου...Πια η γνωμη σας....ειναι δικαια η τιμωρια...η μηπως η θανατικη ποινη δεν δικαια για καθε εγκλημα..

Ποιό ανώτατο δικαστήριο; Υπήρχε δικαστήριο;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι υπερ της θανατικης ποινης, οταν προκειται ομως για πραγματικους απεχθεις εγκληματιες.

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια κατα...

ο επι τιμωρια θανατος εν ετει 2006 ειναι απλα κατι που μας γυρναει 500 χρονια πισω.

ανατριχιαζω και μονο που βλεπω τετοια πλανα.

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα!!!

εγω ειμαι υπερ...τα σοβαρα εγκληματα πρεπει με αυτο τον τροπο να τιμωρουνται-θανατο-.ειναι σκληρο που το λεω αλλα ετσι πρεπει.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειμαι κατα της θανατικη ποινης,υπαρχουν κι αλλοι τροποι για τιμωρια.

ακομα και με τν υποθεση του Σαντάμ Χουσεΐν δεν ειμαι υπερ της θανατικης καταδικης.

οπως το παρει ο καθενας.

 

Συμφωνω με τον ταξιδιώτη.:O

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα!!!

εγω ειμαι υπερ...τα σοβαρα εγκληματα πρεπει με αυτο τον τροπο να τιμωρουνται-θανατο-.ειναι σκληρο που το λεω αλλα ετσι πρεπει.:O

 

υπαρχουν και αλλες τιμωριες...

ο θανατος δεν ειναι καλο παραδειγμα...;)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κατά! Δεν είναι δυνατόν να πέφτουν στο επίπεδο του κάθε εγκληματία και να τον τιμωρούν με την αφαίρεση της ζωής του.

Καταπατούνται ανθρώπινα δικαιώματα. Δεν έχει κανείς δικαίωμα, εξ' ονόματος κανενός, να αφαιρεί ζωές!

Σε χώρες:rolleyes: που υπάρχει η θανατική ποινή, δεν πιστεύω ότι η κοινωνία τους καλυτερεύει και αγιοποιείται κάθε φορά που εκτελείται κάποιος εγκληματίας.;)

..απλά το σωφρονιστικό σύστημα θα ήταν ωφέλιμο να βελτιωθεί.

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Aν και αμφιταλαντεύτηκα για πολύ ώρα, αποφάσισα οτι είμαι κατά της θανατικής ποινής για έναν ακόμα λόγο, πέρα από το οτι μόνο ο Θεός έχει δικαίωμα να αφαιρεί ζωές. Ο άλλος λόγος είναι ο εξής:

Πιστεύω οτι η απόφαση του δικαστηρίου να θανατώσει κάποιον, σαν πράξη, εξισώνεται με την πράξη που έκανε ο κατηγορούμενος, και αυτό δυστηχώς προσφέρει άλλοθι στον κατηγορούμενο.

Ποια η διαφορά δηλαδή της δικαιοσύνης του πολιτισμένου κόσμου, που κατηγορούν κάποιον για μαζικές δολοφονίες και εγκλήματα πολέμου, και για τιμωρία αποφασίζουν να κάνουν το ίδιο!!!

Αλλώστε δε νομίζω οτι αυτή θα ήταν και η χειρότερη τιμωρία που θα μπορούσε να του επιβληθεί. Για αυτούς ο θάνατος, ξέρουμε, όλοι είναι λύτρωση, σκοπός της ζωής τους να πεθάνουν για την πατρίδα και να γίνουν ήρωες.

Θα μπορούσαν να τον έχουν φυλακισμένο, να σαπίζει σε ένα κελί και να παρακολουθεί ζωντανός το ίδιο του το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Κατά, γιατί θεωρώ ότι ο κριτής είναι άλλος και όχι τα ανθρωποειδή τέρατα που αποφασίζουν.

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα!!!

εγω ειμαι υπερ...τα σοβαρα εγκληματα πρεπει με αυτο τον τροπο να τιμωρουνται-θανατο-.ειναι σκληρο που το λεω αλλα ετσι πρεπει.:O

 

Σεβαστη η γνωμη σου...

 

Αμα σου δινανε την δικαιωδοσια να σκοτωνεις εσυ τους κατηγορουμενους σε θανατο θα το εκανες..?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...