Jump to content

Φωτογραφίες / βίντεο με το LG G2


Minotavrs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε γιώργο σε ευχάριστο για την ανταπόκριση. όταν λες touch+focus έννοιες auto focus η manual focus? επίσης όταν αναφέρεσαι στο magic focus, εννοείς να μην το χρησιμοποιώ e? στην προκειμενη περίπτωση ήταν σε normal mode η photo με manual focus. η δικια σου photo φαίνεται απίστευτη.

 

όσον αφορά τις νυχτερινές φωτογραφίες στο θέατρο, δεν χρειάζεται να πεζό με τα iso όπως είπες? να παίξω μονο με μειωμένο brightness και αυτό iso? θέλω να βρω κάποια combo στα settings που να ξέρω ότι ένα περίπου θα είναι optimal για κάθε συνθήκη που θα βγάζω. να ξέρω ότι στο club μέσα αυτά τα settings, σε νυχτερινή εξωτερική με λίγο φως έτσι, σε νυχτερινή εξωτερική με αρκετό φως έτσι.

 

πρέπει να μάθω να χειρίζομαι τα settings όπως είπες. υπάρχει τρόπος να βάλεις shortcuts που με ένα κουμπί να σου αλλάζει τα settings σε κάποια presets?

 

Το HDR κατά κύριο λόγο χρησιμοποιείται σε συνθήκες που υπάρχουν διάφορες στην φωτοσκίαση. Δηλαδή μια σκηνή κάτω από ένα δέντρο, όπου υπάρχει σκιά αλλά πέφτει συγχρόνως και φως από τον ήλιο, όπου εκεί είναι δύσκολο να επιλεξει mode ο φακός και μπαίνει το hdr για να εξισσοροπησει τις διαβαθμίσεις του φωτός.. Τραβάει μια εστιασμένη στην σκιά, μια στο φως και στο τέλος τις ενώνει.

Κάπως έτσι δουλεύει σε γενικές γραμμές, οπότε είναι εύκολο πλέον να αντιληφθείς τώρα πότε να το χρησιμοποιείς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια ευχαριστω για την αμεση αποκριση ολους σας, κατι τελευταιο εαν εισαι αναγκασμενος να τραβηξεις με κοντρα στον ηλιο τι προτεινετε ? με hdr? η κατι αλλο?

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φιλε γιώργο σε ευχάριστο για την ανταπόκριση. όταν λες touch+focus έννοιες auto focus η manual focus? επίσης όταν αναφέρεσαι στο magic focus, εννοείς να μην το χρησιμοποιώ e? στην προκειμενη περίπτωση ήταν σε normal mode η photo με manual focus. η δικια σου photo φαίνεται απίστευτη.

 

όσον αφορά τις νυχτερινές φωτογραφίες στο θέατρο, δεν χρειάζεται να πεζό με τα iso όπως είπες? να παίξω μονο με μειωμένο brightness και αυτό iso? θέλω να βρω κάποια combo στα settings που να ξέρω ότι ένα περίπου θα είναι optimal για κάθε συνθήκη που θα βγάζω. να ξέρω ότι στο club μέσα αυτά τα settings, σε νυχτερινή εξωτερική με λίγο φως έτσι, σε νυχτερινή εξωτερική με αρκετό φως έτσι.

 

πρέπει να μάθω να χειρίζομαι τα settings όπως είπες. υπάρχει τρόπος να βάλεις shortcuts που με ένα κουμπί να σου αλλάζει τα settings σε κάποια presets?

 

Το magic focus ειναι mode που το εχει το κινητο ΑΝ εχεις περασει τα Βinaries. Δεν λεει και πολλα αλλα καλο ειναι για να δεις πως δουλευει το θεμα.

Το touch&focus ειναι πολυ απλο πιστεψε. Το μονο που κανεις ειναι να πηγαινεις κοντα στο αντικειμενο που θες και απλα πατας στην οθονη στο σημειο που το βλεπεις μεχρι να νεταρει. Μολις καθαρισει και το βλεπεις σωστο τοτε πατας να βγει η φωτο. Καλο θα ηταν να φερνεις το αντικειμενο σου δεξια η αριστερα ετσι ωστε να αφηνεις πισω κενο.

Ετσι δημιουργεις το λεγομενο "bokeh effect" (θολωμα) για να "βγαινει" το αντικειμενο πιο εξω στην οθονη.

Οσο για τα shortcut που ζητας δυστυχως δεν γινεται προς το παρον, απλα θα την μαθεις να την χειριζεσαι. με πειραματισμο και λιγο χρονο θα δεις οτι ειναι ευκολο.

Σαν κανονα σε χαμηλο φωτισμο απλα κατεβαζε στο auto η night mode to brightness στο -1 με -1.5. (για αρχη) μιας και το κινητο το ανεβαζει παραπανω απο οτι θα επρεπε.

 

Σημερα εκανα και ενα μινι συγκριτικο με μια DSLR Nikon d3200....!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια ευχαριστω για την αμεση αποκριση ολους σας, κατι τελευταιο εαν εισαι αναγκασμενος να τραβηξεις με κοντρα στον ηλιο τι προτεινετε ? με hdr? η κατι αλλο?

 

Θα σου ελεγα να μην τραβας κοντρα στον ηλιο για αρχη :lol:

Θα σου προτεινα hdr. Τραβα μια στο auto και μια hdr και δες ποια σου αρεσει περισσοτερο, αν και για hdr σε βλεπω.

Ο giannis12 ανελυσε ακριβως τι ειναι το hdr και τι κανει.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Το magic focus ειναι mode που το εχει το κινητο ΑΝ εχεις περασει τα Βinaries. Δεν λεει και πολλα αλλα καλο ειναι για να δεις πως δουλευει το θεμα.

Το touch&focus ειναι πολυ απλο πιστεψε. Το μονο που κανεις ειναι να πηγαινεις κοντα στο αντικειμενο που θες και απλα πατας στην οθονη στο σημειο που το βλεπεις μεχρι να νεταρει. Μολις καθαρισει και το βλεπεις σωστο τοτε πατας να βγει η φωτο. Καλο θα ηταν να φερνεις το αντικειμενο σου δεξια η αριστερα ετσι ωστε να αφηνεις πισω κενο.

Ετσι δημιουργεις το λεγομενο "bokeh effect" (θολωμα) για να "βγαινει" το αντικειμενο πιο εξω στην οθονη.

Οσο για τα shortcut που ζητας δυστυχως δεν γινεται προς το παρον, απλα θα την μαθεις να την χειριζεσαι. με πειραματισμο και λιγο χρονο θα δεις οτι ειναι ευκολο.

Σαν κανονα σε χαμηλο φωτισμο απλα κατεβαζε στο auto η night mode to brightness στο -1 με -1.5. (για αρχη) μιας και το κινητο το ανεβαζει παραπανω απο οτι θα επρεπε.

 

Σημερα εκανα και ενα μινι συγκριτικο με μια DSLR Nikon d3200....!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Θα σου ελεγα να μην τραβας κοντρα στον ηλιο για αρχη :lol:

Θα σου προτεινα hdr. Τραβα μια στο auto και μια hdr και δες ποια σου αρεσει περισσοτερο, αν και για hdr σε βλεπω.

Ο giannis12 ανελυσε ακριβως τι ειναι το hdr και τι κανει.

 

Καπως έτσι. Touch and focus

20141127_132604

«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Καπως έτσι. Touch and focus

20141127_132604

 

Μπραβο και παλι μπραβο. Αντε να φερεις αλλο κινητο τοσο κοντα στο αντικειμενο και να νεταρει. ΔΥΣΚΟΛΑ πολυ.

Φιλε mas, (η φιλε μας οπως θες :lol: ) θα σου προτεινα να πας στο flickr, να την κανεις rotate δεξια και να την ανεβασεις εδω σαν bbcode full αναλυση. Θα δειχνει πιο ωραια ;)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την xcam μαζί με τα settings κλπ. Φαίνεται ότι όντως έχει αλλάξει αρκετά η κάμερα αλλά αυτό που παρατηρώ είναι ότι η ταχύτητα του focus παραμένει ίδια! Δεν θα πρεπε να είναι πιο γρήγορο? Ή κάνω λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την xcam μαζί με τα settings κλπ. Φαίνεται ότι όντως έχει αλλάξει αρκετά η κάμερα αλλά αυτό που παρατηρώ είναι ότι η ταχύτητα του focus παραμένει ίδια! Δεν θα πρεπε να είναι πιο γρήγορο? Ή κάνω λάθος?

Αν δεν εχεις custom recovery, δυστυχως δεν μπορεις να περασεις τα binaries!

Εκει ειναι η μεγαλυτερη διαφορά. Χωρις αυτα δεν θα μπορεσεις να "πιασεις" τα μεγιστα αποτελεσματα!

Τι rom φορας;

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μιά ερώτηση :)

 

Οι πανοραμικές φωτό, σε τι ανάλυση βγαίνουν; Με το σημερινό μου, έχει ύψος 760 η φωτογραφία, απογοητευτικό. Βρίσκομαι μερικές φορές σε κανένα βουνό και θέλω να βγάλω τη θέα και βγαίνει το γραμματόσημο...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις custom recovery, δυστυχως δεν μπορεις να περασεις τα binaries!

Εκει ειναι η μεγαλυτερη διαφορά. Χωρις αυτα δεν θα μπορεσεις να "πιασεις" τα μεγιστα αποτελεσματα!

Τι rom φορας;

 

Φίλε μου τα πέρασα και τα binaries! Είμαι stock rom rooted με costum recovery!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα πέρασα και τα binaries! Είμαι stock rom rooted με costum recovery!

Εγω παντως φοραω cloudyG3, αρα δεν χρειστηκε να περασω binaries, και μπορω να πω οτι εστιαζει αρκετα γρηγορα!

Παντως αν βαλεις και το XCam setting's απ' το Play και αλλαξεις την παρακατω ρυθμιση απο αριστερα που ειναι, σε τερμα δεξια.......εστιαζει αστραπιαια. Με καποιο μικρο τιμημα στην ποιοτητα σε πολυ χαμηλο φωτισμο

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως φοραω cloudyG3, αρα δεν χρειστηκε να περασω binaries, και μπορω να πω οτι εστιαζει αρκετα γρηγορα!

Παντως αν βαλεις και το XCam setting's απ' το Play και αλλαξεις την παρακατω ρυθμιση απο αριστερα που ειναι, σε τερμα δεξια.......εστιαζει αστραπιαια. Με καποιο μικρο τιμημα στην ποιοτητα σε πολυ χαμηλο φωτισμο

 

Τα χα βάλει ήδη τα settings! Έχεις δίκιο για τη ρύθμιση αυτή πάντως! Τώρα εστιάζει σχεδόν αστραπιαία! Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και παλι μπραβο. Αντε να φερεις αλλο κινητο τοσο κοντα στο αντικειμενο και να νεταρει. ΔΥΣΚΟΛΑ πολυ.

Φιλε mas, (η φιλε μας οπως θες :lol: ) θα σου προτεινα να πας στο flickr, να την κανεις rotate δεξια και να την ανεβασεις εδω σαν bbcode full αναλυση. Θα δειχνει πιο ωραια ;)

 

ρε παιδιά πως βγάζετε τόσο close up φωτογραφίες και δεν θολώνει? εγώ αν παο πολύ κοντά ακόμα και να πατήσω στην οθόνη για να focusarei δεν εστιάζει full και είναι ακόμη θολή ... αυτή η photo με την melissa μου φαίνεται παρα πολύ κοντινή για να βγήκε τόσο καλή χωρίς να είναι θολή

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πως βγάζετε τόσο close up φωτογραφίες και δεν θολώνει? εγώ αν παο πολύ κοντά ακόμα και να πατήσω στην οθόνη για να focusarei δεν εστιάζει full και είναι ακόμη θολή ... αυτή η photo με την melissa μου φαίνεται παρα πολύ κοντινή για να βγήκε τόσο καλή χωρίς να είναι θολή

 

ΕΤΣΙ....!!!!

 

http://s16.postimg.org/tv1jn29vp/1400233_746851548734123_2050708260439440975_o.jpg

photo share

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο pm που ειχα με τον xdabbed τον ιδιο μου διευκρινισε οτι οντως πρεπει να χρησιμοποιουμε το apk για το G2 (του G3 ειναι μεγαλύτερο διοτι ελειπαν καποια libraries που επρεπε να προσθεσει) συνεπως ο Γιωργος ειχε δικιο

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά , αν και είμαι ευχαριστημενος με την ποιοτητα των φωτογραφιων , αργεί πάρα πολύ να κάνει εστίαση.. λετε να βάλω καποιο μοντ η καποια ρομ καλυτερα?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά , αν και είμαι ευχαριστημενος με την ποιοτητα των φωτογραφιων , αργεί πάρα πολύ να κάνει εστίαση.. λετε να βάλω καποιο μοντ η καποια ρομ καλυτερα?

Εχεις διαβασει καθολου το νημα;

 

Root, custom recovery, binaries, xcam.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχεις διαβασει καθολου το νημα;

 

Root, custom recovery, binaries, xcam.

 

δεν εχω διαβάσει όλο το νημα ,

το εχω κανει ροοτ, για xcam απο οτι διαβασα απο μερικους λενε οτι ειναι πολυ καλό αλλά υστερεί λίγο σε ποιοτητα το βραδυ ?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω διαβάσει όλο το νημα ,

το εχω κανει ροοτ, για xcam απο οτι διαβασα απο μερικους λενε οτι ειναι πολυ καλό αλλά υστερεί λίγο σε ποιοτητα το βραδυ ?

 

Πουθενά δεν υστερεί.Διάβασε τις τελευταίες σελίδες φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Χτες επισκευτηκα το ΜΕΚ παιανιας για να παω την κορη μου στο χωριο του Αη Βασιλη.

Ο χωρος ηταν αρκετα σκοτεινος, περισσοτερο θα ελεγα απο οτι επρεπε, αφου μολις μπηκα μεσα ειπα "αντε να βγαλεις εδω μεσα καλες φωτο...".

Ομολογω οτι το lg τα πηγε παραπανω απο καλα, μιας και εχω καποιες φωτο με την οικογενεια τις οποιες δυστυχως θα μου επιτρεψετε να μην τις ανεβασω σε δημοσιο server (flickr).

Σας παραθετω μερικες απο τις μετριες που βγηκαν. Εντυπωσιακοι χρονοι ληψεις φωτογραφιας (3-4") να βγει μια φωτογραφια απο κλειστο κινητο σε τοσο σκοτεινο χωρο. Μερικες ειναι burst mode και μερικες normal.

Κατα κορον ειναι ολες αυτοματες με -1 φωτεινοτητα.

Οι εξωτερικες με τα νερα ειναι με αρκετη συννεφια και 4 η ωρα περιπου (νυχτωνε).

Ουτε καν ακινητος δεν εκατσα ουτε στηθηκα. Σταματησα το αφησα να νεταρει και τραβηξα και οτι βγει. Δεν ηταν φωτογραφιες "στημενες" για να βγουν καλες. Ηταν φωτογραφιες "του ποδαριου" για να δουμε πως αποδιδει σε snapshots.

Επισης να τονισω το εξαιρετικα καλο video. Ουτε σπασιματα ουτε τιποτα.Πολυ καλα χρωματα, πολυ καλο σταθερο frame rate, και αποδοση θορυβου. 1080p 30 fps.

 

 

15737213847_9031c915c8_k.jpgLow Light Normal Mode -1 brightness by drizosg, on Flickr

15920931911_278d1df81b_k.jpgnormal mode all auto by drizosg, on Flickr

15735446998_2fbc6270f1_k.jpgburst mode by drizosg, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα αυτη η εφαρμογη προσφερει τιποτα παραπανω απο την xcam ?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.maginmp.app.mi2raw

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως θα φλασαρω binaries? δεν ξερω ποιο προγραμμα να χρησιμοποιησω? υπαρχει καποιος οδηγος εδω που μου ξεφυγε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως θα φλασαρω binaries? δεν ξερω ποιο προγραμμα να χρησιμοποιησω? υπαρχει καποιος οδηγος εδω που μου ξεφυγε?

Για να φλασαρεις binaries χρειαζεται να εχεις καποιο custom recovery!

Μεσα απ' το recovery τα φλασαρεις.

Αν δεν εχεις, δεν μπορεις!

Link to comment
Share on other sites

Για να φλασαρεις binaries χρειαζεται να εχεις καποιο custom recovery!

Μεσα απ' το recovery τα φλασαρεις.

Αν δεν εχεις, δεν μπορεις!

 

αχα δεν εχω σκοπο να βαλω custom recovery , το εχω κανει μονο ροοτ .

Να περασω λετε κανα μοντ τοτε ?

Link to comment
Share on other sites

αχα δεν εχω σκοπο να βαλω custom recovery , το εχω κανει μονο ροοτ .

Να περασω λετε κανα μοντ τοτε ?

Να σου πω την αληθεια, εγω προσωπικα δεν εχω υποψιν μου καποιο mod που να μπαινει χωρις custom recovery!!

Στη σελιδα του xdabbed στο xda (ισως ο καλυτερος dev για την καμερα του G2)...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2548974

σε καποιο σημειο, λιγο προς τα κατω, λεει " PREVIOUS VERSIONS".

αυτα ειναι τα mod's για την βελτιωση της καμερας, αναλογα τη rom που εχεις. Θελουν ομως κι αυτα custom recovery!!

Πριν περιπου 1 χρονο που αρχισαμε να "σκαλιζουμε" καποιοι, υπηρχαν ακομη κανα δυο dev's τοτε........αλλα χαθηκαν στην πορεια! Χωρις να παιρνω ορκο ομως, νομιζω πως ολα τα mod's ηθελαν custom recovery.

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...