Jump to content

iNew V3


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω το εβαλα σε λειτουργια ΜTP και ετσι το ειδε το Shuame και το εκανα root.:)

 

 

Xρηστο αν δεν εχει custom recovery δεν μπορει να φλασσαρει zip!

 

Λοιπον μολις ξεμπερδεψα και παιρνω και ενα backup για καλου κακκου!:)

1) Οσοι ειναι με τον παλιο kernel-rom αφου κατεβασουν την rom απο εδω http://www.needrom.com/mobile/inew-v3-e/ ξεζιπαρουν το αρχειο(αλλιως ολοκληρο το zip αν το ριξουν στην καρτα θα τους γραψει installation aborted) και παιρνουν μονο το update zip που εχει μεσα και το ριχνουν στην καρτα τους.

Μπαινουμε recovery power + volume+ (προσοχη εδω, το πληκτρο επιλογης ειναι το volume+ και οχι το power) αρα χρησιμοποιουμε μονο το volume- για να πλοηγηθουμε μεσα στα αρχεια μας, επιλεγουμε update zip from sd και ετσι φλασσαρουμε την νεα rom.

2)Root εδω πανευκολα! http://forum.xda-developer...php?p=49295241

3) Αφου το κανουμε root κατεβαζουμε απο playstore το mobileuncletools - εγκαθιστουμε και μεσα απο εκει επιλεγουμε recovery update

(συνηθως ειναι το πρωτο) Αυτο που εκανα εγω γιατι διαβασα οτι δεν εχει κανενα προβλημα κατεβασα την νεα rom απο εδω http://www.needrom.com/mobile/v3-e-ultimate-stock/ και αφου ανοιξα το zip τραβηξα απο τον φακελο files too flash το recovery.img που ειχε μεσα και ειναι και touch και δεν εχει κανενα προβλημα!

4) Αμεσως μετα μολις μπηκα custom recovery πηρα και back up την rom και αμεσως μετα φλασσαρα και το zip για την ενοποιηση του αποθηκευτικου χωρου σε 6gb που εχει δωσει ο φιλος μας εδω https://www.dropbox.com/s/...v3%20stuff.rar

Ολα καλα λοιπον τωρα παμε για στησιμο!!!:)

 

Στο νουμερο 1) χρειαζεται εγγραφη για να κατεβασουμε το αρχειο?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά όντως το κινητό φορτίζει πολύ πολύ αργά..

Από τη 13:15 τώρα έφτασε στο 98%.. Από 0%.

 

Μια χαρά είναι. Πόσο πιο γρήγορα θέλεις;

700αης είναι ο φορτιστής. Το πειράζεις ή αδρανές;

 

Στο νουμερο 1) χρειαζεται εγγραφη για να κατεβασουμε το αρχειο?

Ναι

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να περάσετε το update.zip (χωρις sp flash tool) ακόμα και αν εχετε αλλαξει recovery (εχετε βαλει ας πούμε το touch recovery).

Μετα ,δεν ξερω αν γίνεται ετσι και το spflashtools, θα μπει παλι το stock recovery, οποτε το ξανα αλλάζετε με mobile uncle, εγω δεν εχασα κανενα αρχειο ουτε ρυθμισεις και ο χωρος για apps παρεμεινε 3,5g όπως ειχα ορισει την πρωτη φορα.

Να πω οτι ειχα την πρωτη-πρωτη ρομ, την οποια αναβάθμισα στην δευτερη (ultimate v3 rooted απο needrom) +3.5γιγα εσωτερικο χωρο και μετα περασα την τελευταια (1.0.3)

ολα καλα και χωρις περιττά βηματα

Διαφορά να πω την αληθεια μου δεν ειδα καπου ουτε στην καμερα ουτε στην ταχυτητα ουτε στην διαχείριση μνημης. Το σίγουρ ειναι οτι εφτιαξε το bug με την θηκη :yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να περάσετε το update.zip (χωρις sp flash tool) ακόμα και αν εχετε αλλαξει recovery (εχετε βαλει ας πούμε το touch recovery).

Μετα ,δεν ξερω αν γίνεται ετσι και το spflashtools, θα μπει παλι το stock recovery, οποτε το ξανα αλλάζετε με mobile uncle, εγω δεν εχασα κανενα αρχειο ουτε ρυθμισεις και ο χωρος για apps παρεμεινε 3,5g όπως ειχα ορισει την πρωτη φορα.

Να πω οτι ειχα την πρωτη-πρωτη ρομ, την οποια αναβάθμισα στην δευτερη (ultimate v3 rooted απο needrom) +3.5γιγα εσωτερικο χωρο και μετα περασα την τελευταια (1.0.3)

ολα καλα και χωρις περιττά βηματα

 

Με τη 1ή ρομ πάντως δεν γινόταν.., είχα περάσει cwm recovey και αρνιόταν να δουλέψει με το update.zip Έπρεπε να γυρίσω στο στοκ recovery. Θα δοκιμάσω και τώρα να κανω το update 1.0.3 , μιας και εγώ έχω την ultimate v3 ...

Link to comment
Share on other sites

Με τη 1ή ρομ πάντως δεν γινόταν.., είχα περάσει cwm recovey και αρνιόταν να δουλέψει με το update.zip Έπρεπε να γυρίσω στο στοκ recovery. Θα δοκιμάσω και τώρα να κανω το update 1.0.3 , μιας και εγώ έχω την ultimate v3 ...

 

εμενα μου εβγαζε μηνυμα "cannot mount sd" πατας πιο κατω που λεει "install zip from internal sd" βρισκεις το update.zip και ετοιμος.

Τωρα εχω το stock-κιτρινο recovery και μαλλον θα το αφησω. το "backup user data" του stock recovery ειναι το nandroid backup που εχουν τα custom recovery σωστα?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εβγαζε μηνυμα "cannot mount sd" πατας πιο κατω που λεει "install zip from internal sd" βρισκεις το update.zip και ετοιμος.

Τωρα εχω το stock-κιτρινο recovery και μαλλον θα το αφησω. το "backup user data" του stock recovery ειναι το nandroid backup που εχουν τα custom recovery σωστα?

 

Οπότε θέλει το update.zip αρχείο στην SD του κινητού και όχι στην αποσπώμενη SD που του βάζουμε εμεις ?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θέλει το update.zip αρχείο στην SD του κινητού και όχι στην αποσπώμενη SD που του βάζουμε εμεις ?

 

ναι ναι εγω στην internal το ειχα, δεν εχω καν βαλει εξωτερικη sd

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θέλει το update.zip αρχείο στην SD του κινητού και όχι στην αποσπώμενη SD που του βάζουμε εμεις ?

 

Εγώ στην εξωτερική το έβαλα.

Edited by bill_phone
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να περάσετε το update.zip (χωρις sp flash tool) ακόμα και αν εχετε αλλαξει recovery (εχετε βαλει ας πούμε το touch recovery).

Μετα ,δεν ξερω αν γίνεται ετσι και το spflashtools, θα μπει παλι το stock recovery, οποτε το ξανα αλλάζετε με mobile uncle, εγω δεν εχασα κανενα αρχειο ουτε ρυθμισεις και ο χωρος για apps παρεμεινε 3,5g όπως ειχα ορισει την πρωτη φορα.

Να πω οτι ειχα την πρωτη-πρωτη ρομ, την οποια αναβάθμισα στην δευτερη (ultimate v3 rooted απο needrom) +3.5γιγα εσωτερικο χωρο και μετα περασα την τελευταια (1.0.3)

ολα καλα και χωρις περιττά βηματα

Διαφορά να πω την αληθεια μου δεν ειδα καπου ουτε στην καμερα ουτε στην ταχυτητα ουτε στην διαχείριση μνημης. Το σίγουρ ειναι οτι εφτιαξε το bug με την θηκη :yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:

ουτε το root εχασα

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

ναι..

Πως τα βλέπεις?

Άκρως ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Τώρα μένει να αποφασίσω πως θα περάσω την 1.0.3 και μετα να κάνω calibration.

Στείλε κα ένα ανανεωμένο αποτέλεσμα προς το άδειασμα της μπαταρίας να δούμε ολική εικόνα.

 

Βρήκα και 2η συσκευή για δοκιμάσω το nfc. Στην πρώτη προσπάθεια έφαγα άκυρο... άνοιξα καπάκι σήκωσα τα πινακια και στην 2η προσπάθεια έστειλα φωτογραφία και επαφή με ένα απλό άγγιγμα!

 

Μόνο το otg μένει να δοκιμάσω ώστε να ξαναεπιβεβαιωθούμε ότι 1ο με 2ο batch δεν έχει καμία διαφορά. Απο τα γραφόμενα τους στο update της 3ης ρομ είναι σαν να αποδέχονται ότι βγάλανε την πρώτη παρτίδα για να προμοταρουν το κινητό και πάνω στην βιασύνη τους δεν τσέκαρανε την ρομ ενώ στην γραμμή παραγωγής δεν υπάρχει καμία αλλαγή

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι. Πόσο πιο γρήγορα θέλεις;

700αης είναι ο φορτιστής. Το πειράζεις ή αδρανές;

 

13:15 με 2:45 φόρτιζε κλειστό και είχε φτάσει στο 68%.

Μετά το άνοιξα και το είχα αδρανές τελείως μέχρι τις 4:25 που έφτασε στο 100%.

 

Γενικά 3+ ώρες για 0-100% δεν το λες και καλά.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εκει ειναι οι χρόνοι απο την στιγμή που το κινητό δεν υποστηρίζει fast charge.Σε άλλα mtk κινητά πχ zte v967s με 2500mah κάνει πάνω απο 4 ώρες να φορτίσει
Link to comment
Share on other sites

Αν το φορτίζω με τον φορτιστή Sony που έχω (5V , 850ma) λέτε να φορτίζει πιο γρήγορα? Μπα ε?

Το Sony Sole που έχω φορτίζει σε 1:15 πλήρως, ανοιχτό.

Edited by Parolos
Link to comment
Share on other sites

Άκρως ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Τώρα μένει να αποφασίσω πως θα περάσω την 1.0.3 και μετα να κάνω calibration.

Στείλε κα ένα ανανεωμένο αποτέλεσμα προς το άδειασμα της μπαταρίας να δούμε ολική εικόνα.

 

Βρήκα και 2η συσκευή για δοκιμάσω το nfc. Στην πρώτη προσπάθεια έφαγα άκυρο... άνοιξα καπάκι σήκωσα τα πινακια και στην 2η προσπάθεια έστειλα φωτογραφία και επαφή με ένα απλό άγγιγμα!

 

Μόνο το otg μένει να δοκιμάσω ώστε να ξαναεπιβεβαιωθούμε ότι 1ο με 2ο batch δεν έχει καμία διαφορά. Απο τα γραφόμενα τους στο update της 3ης ρομ είναι σαν να αποδέχονται ότι βγάλανε την πρώτη παρτίδα για να προμοταρουν το κινητό και πάνω στην βιασύνη τους δεν τσέκαρανε την ρομ ενώ στην γραμμή παραγωγής δεν υπάρχει καμία αλλαγή

 

λοιπον στην προσπαθεια να βελτιστοποιησω τον ήχο, εγκατέστησα την εφαρμογη beats audio που ειχα στο Χ 1 8..... Και μου εκανε το κινητό... Σαλατα...

 

ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΤΗΝ. δεν δουλευε τιποτα σωστα, ουτε μουσικη, ούτε ραδιόφων και το κινητό κκολλούσε..

Ετσι ξαναεβαλα την ρομ, ξανα ρουτ και μολις φτασω 100 σε μπαταρία θα κανω καλιμπραρισμα...

 

Μολις εκανα...

 

http://img7.imageshack.us/img7/592/6quk.png

 

Θα το παρακολουθώ..

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εβαλα σε λειτουργια ΜTP και ετσι το ειδε το Shuame και το εκανα root.:)

 

 

Xρηστο αν δεν εχει custom recovery δεν μπορει να φλασσαρει zip!

 

Λοιπον μολις ξεμπερδεψα και παιρνω και ενα backup για καλου κακκου!:)

1) Οσοι ειναι με τον παλιο kernel-rom αφου κατεβασουν την rom απο εδω http://www.needrom.com/mobile/inew-v3-e/ ξεζιπαρουν το αρχειο(αλλιως ολοκληρο το zip αν το ριξουν στην καρτα θα τους γραψει installation aborted) και παιρνουν μονο το update zip που εχει μεσα και το ριχνουν στην καρτα τους.

Μπαινουμε recovery power + volume+ (προσοχη εδω, το πληκτρο επιλογης ειναι το volume+ και οχι το power) αρα χρησιμοποιουμε μονο το volume- για να πλοηγηθουμε μεσα στα αρχεια μας, επιλεγουμε update zip from sd και ετσι φλασσαρουμε την νεα rom.

2)Root εδω πανευκολα! http://forum.xda-developer...php?p=49295241

3) Αφου το κανουμε root κατεβαζουμε απο playstore το mobileuncletools - εγκαθιστουμε και μεσα απο εκει επιλεγουμε recovery update

(συνηθως ειναι το πρωτο) Αυτο που εκανα εγω γιατι διαβασα οτι δεν εχει κανενα προβλημα κατεβασα την νεα rom απο εδω http://www.needrom.com/mobile/v3-e-ultimate-stock/ και αφου ανοιξα το zip τραβηξα απο τον φακελο files too flash το recovery.img που ειχε μεσα και ειναι και touch και δεν εχει κανενα προβλημα!

4) Αμεσως μετα μολις μπηκα custom recovery πηρα και back up την rom και αμεσως μετα φλασσαρα και το zip για την ενοποιηση του αποθηκευτικου χωρου σε 6gb που εχει δωσει ο φιλος μας εδω https://www.dropbox.com/s/...v3%20stuff.rar

Ολα καλα λοιπον τωρα παμε για στησιμο!!!:)

 

Στο 2) το link για το root δεν δουλευει.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Στο 2) το link για το root δεν δουλευει.

 

Εδώ είανι το πρόγραμμα.

 

Ας το αλλάξει κάποιος διαχειριστής

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εδώ είανι το πρόγραμμα.

 

Ας το αλλάξει κάποιος διαχειριστής

 

Ενημερώθηκε...

 

Το ίδιο εύκολα λειτουργεί (με ένα μόνο κλικ) και το Root Genius

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώθηκε...

 

Το ίδιο εύκολα λειτουργεί (με ένα μόνο κλικ) και το Root Genius

 

Εχω την εντυπωση οτι το σουομι χρησιμοποιεί το ρουτ τζινιους για ρουτ... Νομιζω οτι το ειδα στιγμιαια στην οθονη του κινητου....

 

Τελος παντων.... :lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα bug.

Με ενεργή κλήση όταν πάω στον τηλεφωνικό κατάλογο για να δω ένα τηλέφωνο και πάω να σκρολάρω κλειδώνει το κινητό.

Είμαι με την 2η έκδοση. Το έχει και άλλος αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει να συμβαίνει και σε άλλα κινητά.Μάλλον βάζεις το χέρι σου πάνω στον proximity sensor που κλείνει την οθόνη όταν πλησιάζεις το κινητό στο αυτί.Προσπάθησε να σκρολάρεις χωρις να ακουμπάς το πάνω μέρος του κινητού
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει να συμβαίνει και σε άλλα κινητά.Μάλλον βάζεις το χέρι σου πάνω στον proximity sensor που κλείνει την οθόνη όταν πλησιάζεις το κινητό στο αυτί.Προσπάθησε να σκρολάρεις χωρις να ακουμπάς το πάνω μέρος του κινητού

 

Ω ρε λες;! :lol:

 

edit

 

Έχεις δίκιο! Δεν ήμουν μαθημένος από αισθητήρες....το samsung 6112 το έπιανες από όπου ήθελες!!!

Edited by bill_phone
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να μπω recovery (power+ volume+) και δεν μπαινει.

Μηπως δεν κανω κατι καλα?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώθηκε...

 

Το ίδιο εύκολα λειτουργεί (με ένα μόνο κλικ) και το Root Genius

 

Μόλις το δοκίμασα... δεν τα κατάφερε να το ρουτάρει :(

 

Με το shuane όλα καλά ....

 

Επίσης όντως γίνεται update της ρομ μέσω του cwm recovery !

Edited by leros2004
Link to comment
Share on other sites

Με κλειστό κινητό,κρατάς το volume +,πατας το power και το αφήνεις μόλις ανοίξει το κινητό.Συνεχίζεις να κρατάς το volume + μέχρι να μπει στο recovery.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...