Jump to content

Honor 3C


gialatzi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακολουθωντας τις οδηγιες απο το xda (ξεκλειδωσα τον bootloader και το εκανα root) περασα την ρομ του Diallet (ΚitKat) αλλα μου βγαζει τα ΙΜΕΙ αγνωστα (null) και φυσικα δεν διαβαζει τις καρτες SIM.Προσπαθω να μπω στο engineer menu μεσω τηλεφωνικου dialer και μεσω Μobile Uncle Tools/MTK Engineering Mode αλλα δεν γινεται.

Υπαρχει καποια λυση?

 

Τελικα βρηκα λυση με αυτον το εξαιρετικο οδηγο.Πανευκολα γινεται!

http://www.carbontesla.com/2014/09/guide-fix-missing-imeino-service-issue-honor-3c-h30-u10-kitkat-os/

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευκολο καποιος που εχει τη rom του Dalett να ανεβασει το file build.prop ωστε να δουμε τις διαφορες με το αντιστοιχο της stock rom? Η ασυμβατοτητα καποιων εφαρμογων οφειλεται στο playstore και λογικα καποια αλλαγη στο build.prop, αλλαζοντας πχ το ονομα της συσκευης το λυνει. Το ιδιο θεμα εχουν και αλλα κινητα οπως το lenovo vibe x, οπου πολλες εφαρμογες δεν ειναι συμβατες.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευκολο καποιος που εχει τη rom του Dalett να ανεβασει το file build.prop ωστε να δουμε τις διαφορες με το αντιστοιχο της stock rom? Η ασυμβατοτητα καποιων εφαρμογων οφειλεται στο playstore και λογικα καποια αλλαγη στο build.prop, αλλαζοντας πχ το ονομα της συσκευης το λυνει. Το ιδιο θεμα εχουν και αλλα κινητα οπως το lenovo vibe x, οπου πολλες εφαρμογες δεν ειναι συμβατες.

αν ειναι αυτο ειναι δυνατον να ειναι τοσο ασχετοι οι προγραμματιστες της huawei?ποσο αχρηστοι ειναι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι αυτο ειναι δυνατον να ειναι τοσο ασχετοι οι προγραμματιστες της huawei?ποσο αχρηστοι ειναι!!!!!

Δεν είναι θέμα ασχετοσύνης, αλλά νομίζω οφείλεται στο ότι περιορίζουν τις εφαρμογές που μπορείς να έχεις πρόσβαση από το store λόγω πιθανόν της συμβασης/συμφωνιας της Huawei με τη google.

Επίσης πειραματίστηκα προσθέτοντας κάποιες γραμμές στο build.prop για εναλλαγή μεταξύ των καρτών για 3g. Όμως, ενώ βγαίνει επιλογή για εναλλαγή, αναφέρει για 4g, ίσως γιατί πλέον τα περισσότερα κινητά με emui 3 έχουν 4g. Θα βοηθούσε αν κάποιος επίσης ανεβάζει το file build.prop της Rom που είχε επιλογή 3g και στις 2 κάρτες.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ασχετοσύνης, αλλά νομίζω οφείλεται στο ότι περιορίζουν τις εφαρμογές που μπορείς να έχεις πρόσβαση από το store λόγω πιθανόν της συμβασης/συμφωνιας της Huawei με τη google.

Επίσης πειραματίστηκα προσθέτοντας κάποιες γραμμές στο build.prop για εναλλαγή μεταξύ των καρτών για 3g. Όμως, ενώ βγαίνει επιλογή για εναλλαγή, αναφέρει για 4g, ίσως γιατί πλέον τα περισσότερα κινητά με emui 3 έχουν 4g. Θα βοηθούσε αν κάποιος επίσης ανεβάζει το file build.prop της Rom που είχε επιλογή 3g και στις 2 κάρτες.

Ναι σιγά μην νοιάστηκε η Huawei για την alpha bank η το taxibeat!

έχω όλη την ρομ 4.10.16 που είχε 3g και στις 2 σιμ να σου δώσω λινκ γιατί δεν ξέρω που να βρω το build.prop!?

εδώ είναι το λινκ

 

https://mega.co.nz/#!3YB0kSwK!fxrpEbZNbNvXSg9V5AZUjEIgBjwyotvQE-dkd7eJync

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευκολο καποιος που εχει τη rom του Dalett να ανεβασει το file build.prop ωστε να δουμε τις διαφορες με το αντιστοιχο της stock rom? Η ασυμβατοτητα καποιων εφαρμογων οφειλεται στο playstore και λογικα καποια αλλαγη στο build.prop, αλλαζοντας πχ το ονομα της συσκευης το λυνει. Το ιδιο θεμα εχουν και αλλα κινητα οπως το lenovo vibe x, οπου πολλες εφαρμογες δεν ειναι συμβατες.

Αν μου πεις πως να το κανω (ακομα μαθαινω μετα απο 2 δεκαετιες με κινητα :) ) μπορω να το ανεβασω...

Link to comment
Share on other sites

όντως είδα κάποιο παιδί να αναφέρεται σε θέματα ασυμβατότητας εφαρμογών στο vibe x! έλεος τι κάνουν οι κινέζοι;; θέλουν να μην ξανά αγοράσουμε τέτοιες μάρκες;
Link to comment
Share on other sites

Αν μου πεις πως να το κανω (ακομα μαθαινω μετα απο 2 δεκαετιες με κινητα :) ) μπορω να το ανεβασω...

Αρχικά, κατέβασε τον es explorer από το play store. Πήγαινε ρυθμίσεις->Εργαλεία και πάτα on στο root explorer.

Πάνω στο κέντρο έχει επιλογές για περιήγηση, γράφει sd card. Επέλεξε device/συσκευη και από τους φακέλους που θα εμφανιστούν άνοιξε το φάκελο system. Εκεί θα βρεις ένα αρχείο με το όνομα build.prop. πάτησε το παρατεταμένα για 1 δευτερόλεπτο και θα σου βγάλει επιλογές, επέλεξε copy. Μετά, ξανά από πάνω από τις επιλογές περιήγησης επέλεξε την εξωτερική σου κάρτα, sdcard1 και κάνε εκεί paste. Αφού κανείς paste, άλλαξε το όνομα του αρχειου( πάτησε το παρατεταμένα για 1 δευτερόλεπτο και θα σου βγάλει επιλογές, επέλεξε rename) πχ σε build.prop.bak. Μετά το μεταφέρεις κανονικά στο pc.

Αν μπορείς κάνε το ίδιο και για το αρχείο default.prop. Θα το βρεις στο device.

 

@ilka7 Δεν αρκεί το αρχείο της rom, χρειάζεται να την φοράει κάποιος για να κάνει την παραπάνω διαδικασία εκτός και αν έχει κάποιο backup του αρχείου.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, κατέβασε τον es explorer από το play store. Πήγαινε ρυθμίσεις->Εργαλεία και πάτα on στο root explorer.

Πάνω στο κέντρο έχει επιλογές για περιήγηση, γράφει sd card. Επέλεξε device/συσκευη και από τους φακέλους που θα εμφανιστούν άνοιξε το φάκελο system. Εκεί θα βρεις ένα αρχείο με το όνομα build.prop. πάτησε το παρατεταμένα για 1 δευτερόλεπτο και θα σου βγάλει επιλογές, επέλεξε copy. Μετά, ξανά από πάνω από τις επιλογές περιήγησης επέλεξε την εξωτερική σου κάρτα, sdcard1 και κάνε εκεί paste. Αφού κανείς paste, άλλαξε το όνομα του αρχειου( πάτησε το παρατεταμένα για 1 δευτερόλεπτο και θα σου βγάλει επιλογές, επέλεξε rename) πχ σε build.prop.bak. Μετά το μεταφέρεις κανονικά στο pc.

Αν μπορείς κάνε το ίδιο και για το αρχείο default.prop. Θα το βρεις στο device.

 

@ilka7 Δεν αρκεί το αρχείο της rom, χρειάζεται να την φοράει κάποιος για να κάνει την παραπάνω διαδικασία εκτός και αν έχει κάποιο backup του αρχείου.

Οκ, σημερα το βραδυ ή αυριο που θα εχω χρονο θα το κανω και θα σε ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω μείνει στην έκδοση Η30-U10 4.9.16 αξίζει να κάνω αναβάθμιση την τελευταία?, υπάρχουν αρκετές διαφορές

η τελευταία είναι πιο όμορφη, πιο γρήγορη αλλά έχει ακόμα δύο πολύ σοβαρά θέματα.μερικές εφαρμογές δεν είναι συμβατές με το κινητό πλέον(προς το παρόν?) και δεν έχει 3g η δεύτερη σιμ!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχεις κανεις προβλημα με την συνδεση bluetooth ακουστικου στην ρομ 4.10.16 ?

εχω ενα μοτορολα bluetooth και ενω συνδεεεται κανονικα με το τηλεφωνο δεν ακου τιποτα απο το ακουστικο ειτε στις κλησεις ειτε μουσικη(ναι εχω τικαρει μεσα απο τις ρυθμισεις τον ηχο του να ειναι με του τηλεφωνο) , ενω στης κοπελας μου το asus zenphone 5 ολα ειναι κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχεις κανεις προβλημα με την συνδεση bluetooth ακουστικου στην ρομ 4.10.16 ?

εχω ενα μοτορολα bluetooth και ενω συνδεεεται κανονικα με το τηλεφωνο δεν ακου τιποτα απο το ακουστικο ειτε στις κλησεις ειτε μουσικη(ναι εχω τικαρει μεσα απο τις ρυθμισεις τον ηχο του να ειναι με του τηλεφωνο) , ενω στης κοπελας μου το asus zenphone 5 ολα ειναι κομπλε!

 

Εμένα παίζει μια χαρά. Βέβαια έχω πάρα πολύ καιρό να το χρησιμοποιήσω, αλλά από όσο θυμάμαι δουλεύει άψογα

Link to comment
Share on other sites

γινεται να κανω ομως πχ καποιο ρεσετ στα σεττινγσ του bluetooth?η να ξαναβαλω τα αρχεια του bluetooth σε καποιο φακελο? ρωταω γιατι δεν εχω ιδεα.. :worry: Edited by fra_nikos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει και κάποιος άλλος αλλά το kingo root ρουταρει την Β261 κανονικά μέσω pc σε ένα λεπτό! Το κατέβασα από εδώ: http://www.kingoapp.com για όποιον ενδιαφέρεται... Edited by parpapoulias
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει και κάποιος άλλος αλλά το kingo root ρουταρει την Β261 κανονικά μέσω pc σε ένα λεπτό! Το κατέβασα από εδώ: http://www.kingoapp.com

μετά με τοπική αναβάθμιση θα μπορεί πάρει την επόμενη;unroot γίνεται εύκολα;

αν το πετύχουμε μένει να διορθώσουμε αυτά που έλεγε ο zanarino για τις μη συμβατές εφαρμογές και το 3g στην 2η σιμ!

Link to comment
Share on other sites

παιδες παρεγγηλα το τηλεφωνακι και τωρα απο singapoore post μου γραφει αυτο: 06-03-2015 08-03-2015 Despatched to overseas (Country code: GR) εχει κανεις ιδεα ποτε περιπου θα ερθει:
Link to comment
Share on other sites

παιδες παρεγγηλα το τηλεφωνακι και τωρα απο singapoore post μου γραφει αυτο: 06-03-2015 08-03-2015 Despatched to overseas (Country code: GR) εχει κανεις ιδεα ποτε περιπου θα ερθει:

 

Εμένα μου είχε βγάλει 8/2 Despatched to overseas και 6/3 το παρέλαβα, από pandawill, χωρίς να είναι δεσμευτικό όμως ότι θα κάνει τόσες μέρες (απ'ότι λένε).

Link to comment
Share on other sites

παιδες παρεγγηλα το τηλεφωνακι και τωρα απο singapoore post μου γραφει αυτο: 06-03-2015 08-03-2015 Despatched to overseas (Country code: GR) εχει κανεις ιδεα ποτε περιπου θα ερθει:

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει και κάποιος άλλος αλλά το kingo root ρουταρει την Β261 κανονικά μέσω pc σε ένα λεπτό! Το κατέβασα από εδώ: http://www.kingoapp.com για όποιον ενδιαφέρεται...

πριν το δοκιμάσω ξέρεις εάν έχει και επιλογή για εύκολο unroot εάν πρέπει για να παίρνει αναβαθμίσεις επίσημες;

Link to comment
Share on other sites

πριν το δοκιμάσω ξέρεις εάν έχει και επιλογή για εύκολο unroot εάν πρέπει για να παίρνει αναβαθμίσεις επίσημες;

Γενικά έχουν επιλογή για unroot. Αν το ρουτάρεις με kingoroot μετά να βάλεις τον superSU καλύτερα, είναι πιο αξιοπιστος.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχουν επιλογή για unroot. Αν το ρουτάρεις με kingoroot μετά να βάλεις τον superSU καλύτερα, είναι πιο αξιοπιστος.

Αυτό το superSU χρειάζεται; από το play store εφαρμογή είναι για να ελέγχει;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το superSU χρειάζεται; από το play store εφαρμογή είναι για να ελέγχει;

Ναι, δίνει τα permissions στα apps που ζητούν πρόσβαση ρουτ. Εχει και το kingoroot app, νομίζω kinguser ονομαζεται. Και αυτό αν κρατήσεις θα είσαι οκ, αλλά ο superSU είναι γενικα πιο αξιόπιστος. Αν και εγώ είμαι της άποψης ότι αν θες να το ρουτάρεις καλύτερα να το κάνεις με τη μέθοδο του codelover από το xda. Τα one click root όπως το iroot πολλές φορες εγκαθιστούν και spamware τα οποία μετά είναι καλό να τα αφαιρείς. Για το kingoroot δεν έχω ακούσει κάτι πάντως.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω μείνει στην έκδοση Η30-U10 4.9.16 αξίζει να κάνω αναβάθμιση την τελευταία?, υπάρχουν αρκετές διαφορές

 

Κατσε εκει που εισαι. Επανηλθα σε αυτη και βρηκα την υγεια μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...