Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G2


gsir
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιαυτο ειμαστε εδω για να βοηθαει ο ενας τον αλλον !! Ολα καλα λοιπον !!! ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 124
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους,

Αγόρασα πρόσφατα από ebay (από ευρώπη όχι από US) το LG G2 VS980 (δηλαδή την έκδοση του G2 για τον αμερικάνικο πάροχο Verizon). Το κινητό φορούσε την CM 12 και συνδέθηκε αμέσως στο GSM δίκτυο του COSMOTE με το που του έβαλα την SIM κάρτα. Είχα την "έμπνευση" να του flashαρω την επίσημη stock version της Verizon και έκτοτε δεν συνδέεται σε κανένα δίκτυο. Στην αναζήτηση δικτύων βρίσκει όλα τα δίκτυα (COSMOTE, WIND, Vodafone) αλλά προσπαθεί μάταια να συνδεθεί (το μήνυμα γράφει Cannot register to network). Έχω περάσει ατέλειωτες ώρες ψαξίματος και διαβάσματος για το συγκεκριμένο πρόβλημα (το οποίο δεν είναι κάτι που έχουν αντιμετωπίσει πολλοί) και έχω φλασάρει πολλές custom roms (Cloudy, AICP, CM -ξανά) χωρίς να μπορέσει να διορθωθεί. Προσπάθησα να φλασάρω την international version (D802) μήπως και διορθωθεί αλλά δεν τα κατάφερα καθώς δεν μου το επιτρέπει το LG flash tool. Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη ακόμη και προς το τι μπορεί να φταίει (modem, baseband???)... :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Αγόρασα πρόσφατα από ebay (από ευρώπη όχι από US) το LG G2 VS980 (δηλαδή την έκδοση του G2 για τον αμερικάνικο πάροχο Verizon). Το κινητό φορούσε την CM 12 και συνδέθηκε αμέσως στο GSM δίκτυο του COSMOTE με το που του έβαλα την SIM κάρτα. Είχα την "έμπνευση" να του flashαρω την επίσημη stock version της Verizon και έκτοτε δεν συνδέεται σε κανένα δίκτυο. Στην αναζήτηση δικτύων βρίσκει όλα τα δίκτυα (COSMOTE, WIND, Vodafone) αλλά προσπαθεί μάταια να συνδεθεί (το μήνυμα γράφει Cannot register to network). Έχω περάσει ατέλειωτες ώρες ψαξίματος και διαβάσματος για το συγκεκριμένο πρόβλημα (το οποίο δεν είναι κάτι που έχουν αντιμετωπίσει πολλοί) και έχω φλασάρει πολλές custom roms (Cloudy, AICP, CM -ξανά) χωρίς να μπορέσει να διορθωθεί. Προσπάθησα να φλασάρω την international version (D802) μήπως και διορθωθεί αλλά δεν τα κατάφερα καθώς δεν μου το επιτρέπει το LG flash tool. Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη ακόμη και προς το τι μπορεί να φταίει (modem, baseband???)... :(

 

Το Cannot register to network πρέπει να σχετίζεται με ότι έχει χάσει το ΙΜΕΙ σου (το είχα πάθει στο S3). Πήγαινε στις πληροφορίες τηλεφώνου εκεί που λέει ΙΜΕΙ και δες αν δείχνει το ΙΜΕΙ σου. Αν δεν το δείχνει πρέπει να φλασάρεις μια σωστή ρομ για το μοντέλο VS980 ή να περάσεις την official της Verizon και όχι να φλασάρεις πχ για το 802 μοντέλο. Το πρώτο βήμα λοιπόν είναι να ανακτήσεις το ΙΜΕΙ σου.

Από εκεί και έπειτα ίσως χρειαστεί unlock ίσως όμως και να παίξει στην Ευρώπη με ευρωπαϊκή sim. Κάπου είχα διαβάσει ότι η Verizon έπαψε να κλειδώνει τα τηλ. σε παρόχους.

Αν ανακτήσεις το ΙΜΕΙ σου δες και αυτό:

http://www.codes2unlock.com/unlock/lg-g2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς το ΙΜΕΙ υπάρχει οπότε δεν πρέπει να οφείλεται εκεί το πρόβλημα. H Verizon όντως τα έχει ξεκλείδωτα τα κινητά της. Εξάλλου έχω φλασάρει την επίσημη της Verizon και έκτοτε άρχισε το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Πάτα στον dialer 5689#*980#

Πήγαινε στο LTE-Only -> Modem Settings -> Rat Selection

και παίξε λίγο εκεί μήπως αλλάξει κάτι.

Δοκίμασε αρχικά το GSM / WCDMA / LTE auto

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το lg g2 μου επεσε εχει σπασει η οθονη και δεν ανταποκρινεται με το χερι.

Οταν παταω το κουμπι απο πισω βλεπω την ωρα και η οθονη ειναι ολο γραμμες.

Οταν το συνδεω στον υπολογιστη το βλεπω σαν αποκεθευτικο χωρο.

Πως μπορω να κανω μεταφορα τις επαφες στην καρτα και να παρω κατι σημειωσεις που ειχα γραψει στο σημειωματαριο???

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το lg g2 μου επεσε εχει σπασει η οθονη και δεν ανταποκρινεται με το χερι.

Οταν παταω το κουμπι απο πισω βλεπω την ωρα και η οθονη ειναι ολο γραμμες.

Οταν το συνδεω στον υπολογιστη το βλεπω σαν αποκεθευτικο χωρο.

Πως μπορω να κανω μεταφορα τις επαφες στην καρτα και να παρω κατι σημειωσεις που ειχα γραψει στο σημειωματαριο???

Ευχαριστω.

 

Αποθήκευες επαφές και σημειώσεις τοπικά ή τα συγχρόνιζες με κάποιο gmail?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποια διαφορά στα μοντέλα και αν το D800 που περιμένω θα δουλεύει κανονικά!

 

http://s10.postimg.org/6kpnafku1/LGG2.jpg

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητο συνδεσα ενα ποντικη με otg αλλα πως θα δω την οθονη του κινητου στον υπολογιστη,μιας και δεν την βλεπω πληρες??

 

Δεν μπορείς με otg να δεις την οθόνη, θες άλλο καλώδιο να συνδέεται σε hdmi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρετε,

 

μόλις αγόρασα καινούριο ξεκλείδωτο το G2 D800... Ενώ όλα δουλεύουν μια χαρα, δουλεύει μόνο με ταχύτητα 2G!!! Το έχω αναβαθμίσει σε 5.0.2... Από την cosmote μου είπαν ότι δεν μπορούν να καταλάβουν... Λένε ότι στο settings- mobile networks έπρεπε να έχει επιλογή για 2G-3G-4G... η οποία σε εμένα δεν υπάρχει... Και βλέπει μόνο το 2G...

Είμαι σε απόγνωση... Έχω ψάξει τα πάντα ... από εφαρμογές στο playstore μέχρι το USSD code: *#*#4636#*#* όπου παίρνω το μύνημα ότι "η συσκευή μου δεν αναγνωρίζει την εφαρμογή.."

 

Έχει κάποιος κάποια ιδέα?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε,

 

μόλις αγόρασα καινούριο ξεκλείδωτο το G2 D800... Ενώ όλα δουλεύουν μια χαρα, δουλεύει μόνο με ταχύτητα 2G!!! Το έχω αναβαθμίσει σε 5.0.2... Από την cosmote μου είπαν ότι δεν μπορούν να καταλάβουν... Λένε ότι στο settings- mobile networks έπρεπε να έχει επιλογή για 2G-3G-4G... η οποία σε εμένα δεν υπάρχει... Και βλέπει μόνο το 2G...

Είμαι σε απόγνωση... Έχω ψάξει τα πάντα ... από εφαρμογές στο playstore μέχρι το USSD code: *#*#4636#*#* όπου παίρνω το μύνημα ότι "η συσκευή μου δεν αναγνωρίζει την εφαρμογή.."

 

Έχει κάποιος κάποια ιδέα?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

 

Αν στον dialer πατήσεις

 

3845#*800#

 

τι σου βγάζει?

Link to comment
Share on other sites

Το D800 είναι το μοντέλο για την AT&T και δεν υποστηρίζει τις συχνότητες 4G που εκπέμπουν τα ελληνικά και ευρωπαικά δίκτυα. Σε 2G και σε 3G πρέπει να λειτουργεί κανονικά. Πιθανόν να είναι ρυθμισμένο σε κατάσταση 2G και μπορείς να το αλλάξεις εάν πάει Ρυθμίσεις-Tethering και δίκτυα -Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-Λειτουργία δικτύου.
Link to comment
Share on other sites

Ναίίίίίί!!! Με έβγαλε σε "hidden menu"!

 

Τωρα καμια ιδέα που πάω??

 

Παίξε λίγο με τις επιλογές

Πήγαινε στο LTE-Only -> Modem Settings -> Rat Selection

και παίξε λίγο εκεί μήπως αλλάξει κάτι.

Δοκίμασε αρχικά το GSM / WCDMA / LTE auto

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_2016-03-30-22-32-41.png?dl=0

 

Ευχαριστώ Βαγγέλη! Δυστυχώς δε βρίσκω τίποτε... :-(

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Screenshot_2016-03-30-22-31-54.png?dl=0

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Screenshot_2016-03-30-22-32-41.png?dl=0

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Screenshot_2016-03-30-22-32-41.png?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_2016-03-30-22-32-41.png?dl=0

 

Ευχαριστώ Βαγγέλη! Δυστυχώς δε βρίσκω τίποτε... :-(

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Screenshot_2016-03-30-22-31-54.png?dl=0

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Screenshot_2016-03-30-22-32-41.png?dl=0

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Screenshot_2016-03-30-22-32-41.png?dl=0

 

Μέσα στο LTE-Only δεν έχεις modem settings-rat selection?

Link to comment
Share on other sites

Οχι... Δεν ξέρω αν φαίνονται τα screen shot που ανέβασα...

 

Δεν φαίνονται!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μην ψάχνεις άδικα ρυθμίσεις 4G καθώς οι η συσκευή δεν υποστηρίζει τις συχνότητες 4G στην Ελλάδα. Δεν υπάρχει περίπτωση να δεις 4G και αναγκαστικά θα λειτουργείς με 2G ή 3G. Επιπλέον η at-t που κυκλοφορεί αυτό το μοντέλο του G2 έχει αφαιρέσεις την δυνατότητα επιλογής σύνδεσης 2g/3g/4g και συνδέεται αυτόματα στο καλύτερο δυνατό δίκτυο. Όταν συνδέεσαι στο internet λογικά θα βλέπεις είτε G ή Ε εάν είσαι σε 2G είτε 3G ή Η εάν είσαι σε 3G δίκτυο (ίσως να μην βλέπεις και τίποτα εάν η at-t έχει επέμβει και εδώ) Ενδεχομένως να βλέπεις μόνο 2G εάν η cosmote στην περιοχή σου δεν έχει 3G που μάλλον είναι απίθανο. Σε κάθε περίπτωση βεβαιώσου ότι έχεις βάλει τις σωστές ρυθμίσεις στο ΑΡΝ. Εάν νομίζεις ότι δεν συνδέεσαι σε 3G δίκτυο μπορείς να κάνεις χειροκίνητα επιλογή δικτύου και να διαλέξεις το 3G δίκτυο της cosmote. Πολύ πιθανό επίσης να κάνεις ευκολότερα την δουλειά σου βάζοντας κάποια custom rom
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μην ψάχνεις άδικα ρυθμίσεις 4G καθώς οι η συσκευή δεν υποστηρίζει τις συχνότητες 4G στην Ελλάδα. Δεν υπάρχει περίπτωση να δεις 4G και αναγκαστικά θα λειτουργείς με 2G ή 3G. Επιπλέον η at-t που κυκλοφορεί αυτό το μοντέλο του G2 έχει αφαιρέσεις την δυνατότητα επιλογής σύνδεσης 2g/3g/4g και συνδέεται αυτόματα στο καλύτερο δυνατό δίκτυο. Όταν συνδέεσαι στο internet λογικά θα βλέπεις είτε G ή Ε εάν είσαι σε 2G είτε 3G ή Η εάν είσαι σε 3G δίκτυο (ίσως να μην βλέπεις και τίποτα εάν η at-t έχει επέμβει και εδώ) Ενδεχομένως να βλέπεις μόνο 2G εάν η cosmote στην περιοχή σου δεν έχει 3G που μάλλον είναι απίθανο. Σε κάθε περίπτωση βεβαιώσου ότι έχεις βάλει τις σωστές ρυθμίσεις στο ΑΡΝ. Εάν νομίζεις ότι δεν συνδέεσαι σε 3G δίκτυο μπορείς να κάνεις χειροκίνητα επιλογή δικτύου και να διαλέξεις το 3G δίκτυο της cosmote. Πολύ πιθανό επίσης να κάνεις ευκολότερα την δουλειά σου βάζοντας κάποια custom rom

Το θέμα είναι ότι δεν πιάνει 3G... Λειτουργεί μόνο σε 2G (edge)... Δε μ ενδιαφέρει το 4G... Aς έπιανε το 3G και δε θα χα κανένα πρόβλημα!

Οταν ψαξω χειροκίνητα μου βγαζει μόνο μια επιλογή Cosmote rat:gsm

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν φαίνονται!

1Screenshot_2016-03-30-22-31-19.jpg?dl=0

Edited by EL4773
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G2
  • This topic was unpinned and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...