Jump to content

Αξεσουάρ LG G2 (θήκες, μπαταρίες κτλ)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα παρακαλούσα να μην απαντάμε άμα δεν ξέρουμε!!!

Το ότι ένας φορτιστής λέει 2.1Α δεν σημαίνει ότι δίνει τόσο... σημαίνει ότι μπορεί να καλύψει απαιτήσεις μέχρι 2.1Α. Άρα το καλύτερο είναι να πάρεις φορτιστή 2.1Α και να μην είναι κινέζικο αλλά κάποια γνωστή μάρκα.. πχ belkin!

Φορτιστή ακριβώς 1.8Α δύσκολα θα βρεις εκτός από το μαμά και δεν υπάρχει σοβαρός λόγος!

Καλό βράδυ... και πάντα απαντάμε με σύνεση!

Μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα. Τεσπα οσοι ξερουν 2 πραγματα για τις μπαταρίες κατάλαβαν.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε Μιχάλη μετά την απάντηση του πωλητή κλείνω προς το δεύτερο σκέλος της απάντησης σου......

 

 

" Thank you for contacting us. We regret that the product did not meet your expectations and would like to offer you a discount of 50%. Please let us know in a short message whether you accept our offer or not.

 

If you would like to return the item, our return adress is as follows:

 

KW-Commerce GmbH

Retoure 13740460

Lise-Meitner-Str. 39/41

D-10589 Berlin

GERMANY "

 

Σκέφτομαι να δεχτώ την προσφορά του αλλά παράλληλα να του πω οτι δεν είμαι ικανοποιημένος . Διότι περίμενα να μου στείλει την σωστή θήκη χωρίς να μου ζητήσει να επιστρέψω την λάθος θήκη που μου έστειλε , αφού ηταν δικό του το λάθος , για την οποία θα πρέπει να καταβάλω άλλα 6+ ευρώ έξοδα αποστολής (ρώτησα τα Ελτα) για να του την επιστρέψω . Κοντολογής να πληρώσω το κόστος για 2 θήκες για να μου στείλει αυτή που θα έπρεπε να μου στείλει αρχικά. Ξέρει οτι δεν με συμφέρει να του την στείλω πίσω , για αυτό και ζητάει να του επιστρέψω αυτή που μου έστειλε και αρκείται στην προσφορά του 50%.....Αν ξαναψωνίσω απο Γερμανό πωλητή στο ebay γράψτε μου......:chair:

 

 

Νομιζω οτι το καλυτερο πλεον θα ειναι να δεχτεις την προσφορα του να σου στειλει πισω τη μιση αξια της θηκης,και με αυτα και ισως κατι λιγο παραπανω να παρεις αυτη που ακριβως θες αλλα απο καποιον αλλο πωλητη.

Κι οχι για καποιον αλλο λογο,απλα να ξεμπερδευεις γρηγορα με αυτη την υποθεση και να πας σε νεα αγορα για να προστατεψεις το κινητο σου.

Το πολυ πολυ αυτη που σου εστειλε αστη σαν δευτερη για παν ενδεχομενο η εστω σαν προχειρη για τη δουλεια.

Δυστυχως εχω κι εγω μια παρομοια κακη εμπειρια απο Γερμανο πωλητη και ειπα απο τοτε ποτε ξανα αγορα απο Γερμανο.

Και μετα λενε εμας απατεωνες οι ξευτιλες τα ευρωπεη..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο 2,1 κανει ζημια η οχι γιατι βλεπω διαφορετικες αποψεις και μαλλον θα παρω τετιον αν ολα ειναι οκ! Ειναι κανεις με αλλον φορτιστη εκτος του οριτζιναλ που εχει και ειναι γρηγορος? Ευχαριστω!

CFX65 > w810i > 5530 > Neo V / 3GS > G2 > Oneplus 3 > Mi9T Pro > S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Εχω το g2 εδω και 1 μηνα και μου παρουσιασε προβλημα ο φορτιστης πριν καμια βδομαδα. Αργει να το φορτισει ,κανει κανα 5ωρο για 70%. Εψαξα να αγορασω τον οριτζιναλ αλλα δεν τον βρηκα , ειμαι και στρατιωτης και δεν εχω και πολυ χρονο για να το αφηνω να φορτισει. Δοκιμασα καλωδια και φορτιστες αλλα τιποτα. Μονο απο αλλο g2 δουλεψε σωστα και απο s4 απο οσο θυμαμαι. Φοβαμαι να παρω αλλη μαρκα εκτος απο το οριτζιναλ. Εχετε να προτινεται κατι? Ευχαριστω !

 

USB 1.8A AC for LG G2

 

LG 1.8A with.

 

UE genuino original para LG

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα παρακαλούσα να μην απαντάμε άμα δεν ξέρουμε!!!

Το ότι ένας φορτιστής λέει 2.1Α δεν σημαίνει ότι δίνει τόσο... σημαίνει ότι μπορεί να καλύψει απαιτήσεις μέχρι 2.1Α. Άρα το καλύτερο είναι να πάρεις φορτιστή 2.1Α και να μην είναι κινέζικο αλλά κάποια γνωστή μάρκα.. πχ belkin!

Φορτιστή ακριβώς 1.8Α δύσκολα θα βρεις εκτός από το μαμά και δεν υπάρχει σοβαρός λόγος!

Καλό βράδυ... και πάντα απαντάμε με σύνεση!

 

2.1A charger ???.xda-developers

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

USB 1.8A AC for LG G2

 

LG 1.8A with.

 

UE genuino original para LG

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

2.1A charger ???.xda-developers

Ο δεύτερος είναι ο μαμά φορτιστής;;;

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο 2,1 κανει ζημια η οχι γιατι βλεπω διαφορετικες αποψεις και μαλλον θα παρω τετιον αν ολα ειναι οκ! Ειναι κανεις με αλλον φορτιστη εκτος του οριτζιναλ που εχει και ειναι γρηγορος? Ευχαριστω!

 

Δεν κάνει ζημιά εάν αναφέρει μεγαλύτερη ένταση (αμπέρ). Καλό είναι όμως (όπως ανέφεραν ήδη κάποιοι) να πάρεις κάποιον επώνυμο, γιατί η ποιότητα στους φορτιστές έχει σημασία, και ένας κακός 2A να μην δίνει στην πράξη ούτε 1Α.

 

Πριν πάρεις φορτιστή, για επιβεβαίωση να ρωτήσω ότι έχεις ελέγξει το καλώδιο? Οι φορτιστές που δίνουν πολύ ρεύμα δεν το καταφέρνουν με όλα τα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω δοκιμασει και καλωδια αλλα τιποτα! Απο το αμαζον δεν μπορω να παρω αυτην την στιγμη οποτε ψαχνω Ελλαδα μονο! Ποιες μαρκες να κοιταξω ? Μονο βελκιν? Οποτε και 2,1 δεν εχει θεμα ,θα τσεκαρω κανα τετιο γιατι 1,8 επωνυμο δεν βρηκα σε καταστημα ,ευχαριστω!

CFX65 > w810i > 5530 > Neo V / 3GS > G2 > Oneplus 3 > Mi9T Pro > S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα και γω κατοχος του G2. Μετα απο πολυ διαβασμα θελοντας να παρω μια ποιοτικη θηκη μπερδευτηκα. Εκλεινα στις τυπου armor(spigen) αλλα συζητωντας με φιλο που εχει , μου ειπε οτι θα του προσθεσει ογκο. Μετα ειδα τη nekeda ωραια χρωματα αλλα μονο απο e-bay και σε καποιο ελληνικο e-shop που την ειδα μαζι με τα εξοδα αποστολης εφτανε τριπλασια τιμη. Ποια η γνωμη σας; Αν εχετε καποια αλλη προταση , και αν μπορειτε να με παραπεμψετε σε κατι δοκιμασμενο για να την παραγγειλω.
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα και γω κατοχος του G2. Μετα απο πολυ διαβασμα θελοντας να παρω μια ποιοτικη θηκη μπερδευτηκα. Εκλεινα στις τυπου armor(spigen) αλλα συζητωντας με φιλο που εχει , μου ειπε οτι θα του προσθεσει ογκο. Μετα ειδα τη nekeda ωραια χρωματα αλλα μονο απο e-bay και σε καποιο ελληνικο e-shop που την ειδα μαζι με τα εξοδα αποστολης εφτανε τριπλασια τιμη. Ποια η γνωμη σας; Αν εχετε καποια αλλη προταση , και αν μπορειτε να με παραπεμψετε σε κατι δοκιμασμενο για να την παραγγειλω.

Εγώ φίλε πήρα για δοκιμή τη nekeda λευκή έχω λευκό g2 κ έπαθα πλάκα! Κ προστατεύει κ δε δίνει πολύ όγκο... Κ έτσι μετά από 2 μήνες πήρα κ μαύρη για αλλαγή!!! Από ebay αγορά κ οι δύο... Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!!!

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε πήρα για δοκιμή τη nekeda λευκή έχω λευκό g2 κ έπαθα πλάκα! Κ προστατεύει κ δε δίνει πολύ όγκο... Κ έτσι μετά από 2 μήνες πήρα κ μαύρη για αλλαγή!!! Από ebay αγορά κ οι δύο... Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!!!

 

Και γω εκει καταληγω και απο θεμα χρηματων και εμφανισης. Θυμασαι μηπως τον πωλητη γιατι δεν εχω ξανααγορασει απο e-bay και δεν τους εμπιστευομαι.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα να μην απαντάμε άμα δεν ξέρουμε!!!

Το ότι ένας φορτιστής λέει 2.1Α δεν σημαίνει ότι δίνει τόσο... σημαίνει ότι μπορεί να καλύψει απαιτήσεις μέχρι 2.1Α. Άρα το καλύτερο είναι να πάρεις φορτιστή 2.1Α και να μην είναι κινέζικο αλλά κάποια γνωστή μάρκα.. πχ belkin!

Φορτιστή ακριβώς 1.8Α δύσκολα θα βρεις εκτός από το μαμά και δεν υπάρχει σοβαρός λόγος!

Καλό βράδυ... και πάντα απαντάμε με σύνεση!

Εσύ δηλαδή έχεις δει το διάγραμμα του κυκλώματος φόρτισης του G2 και ξέρεις σίγουρα ότι δεν θα τραβήξει 2.1? Η σύνεση στις απαντήσεις έχει δύο όψεις...

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυριο θα παω να παρω εναν 2,1. Ειναι καποιος που ξερει με σιγουρια αν ειναι κομπλε? Ευχαριστω!

CFX65 > w810i > 5530 > Neo V / 3GS > G2 > Oneplus 3 > Mi9T Pro > S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυριο θα παω να παρω εναν 2,1. Ειναι καποιος που ξερει με σιγουρια αν ειναι κομπλε? Ευχαριστω!

Όχι, πρόσεχε μην το κάψεις το τηλέφωνο

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Όχι, πρόσεχε μην το κάψεις το τηλέφωνο

 

Ρε παιδιά τα. 2.1 δείχνει ποσό μπορεί να δώσει ο φορτιστής. Μεχρι που φτάνει το κινητό θα πάρει όσο χρειάζεται και όχι παραπανω. Δεν θα πάθει τιποτα καμία συσκευη.

Το μονο που πρέπει να προσέξει ο φίλος ειναι να πάρει έναν σωστό φορτιστή και όχι κάποιον της πλάκας. Ένας φορτιστής της πλάκας θα μπορούσε να δημιουργήσει προβλήματα..

Iphone 6 s plus Rose gold 64 gb

IPad Air 2 gold 64gb

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πρόσεχε μην το κάψεις το τηλέφωνο

 

Όπως είπε και ο Δημήτρης πιο πάνω, η ένδειξη Ampere στο φορτιστή δείχνει το μέγιστο ρεύμα (ένταση) που μπορεί να παρέχει σε μια συσκευή. Προσέξτε: Δεν "δίνει" ο φορτιστής, απεναντίας "τραβάει" η συσκευή. Συνεπώς η ένδειξη περισσότερων Ampere στο φορτιστή δεν κάνουν κακό στη συσκευή που φορτίζεται.

There are only 10 types of people in this world. Those who understand binary and those who don't.
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Δημήτρης πιο πάνω, η ένδειξη Ampere στο φορτιστή δείχνει το μέγιστο ρεύμα (ένταση) που μπορεί να παρέχει σε μια συσκευή. Προσέξτε: Δεν "δίνει" ο φορτιστής, απεναντίας "τραβάει" η συσκευή. Συνεπώς η ένδειξη περισσότερων Ampere στο φορτιστή δεν κάνουν κακό στη συσκευή που φορτίζεται.

 

Ε τότε δε χρειάζεται φορτιστής.Βάζουμε 2 καλώδια στην πρίζα τα συνδέουμε με το τηλέφωνο και αυτό τραβάει όσο θέλει.Χωρίς πλάκα τώρα γιατί να πάρει κανείς 2100mah φορτιστή και να μην πάρει έναν 3000mah?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ε τότε δε χρειάζεται φορτιστής.Βάζουμε 2 καλώδια στην πρίζα τα συνδέουμε με το τηλέφωνο και αυτό τραβάει όσο θέλει.Χωρίς πλάκα τώρα γιατί να πάρει κανείς 2100mah φορτιστή και να μην πάρει έναν 3000mah?

 

Αν θυμάμαι καλα το g2 έρχεται με 1,8 φορτιστή . Εαν πάρει μικρότερο φορτιστή θα εχει μεγαλύτερους χρονους φόρτισης . Δεν νομιζω ο φίλος να επιθυμεί κάτι τέτοιο.Εαν πάρει έναν 2.1 τότε θα εχει ταχύτερο χρονο φορτησης σε σχέση με τον μικρότερο και πρακτικά περίπου ίσο με αυτόν που προβλέπει η κατασκευαστική εταιρία .

 

Κακά τα ψέματα αλλα Ένας φορτιστής 2.1 δεν καταστρέφει το κινητό . Αντιθέτως το κινητό θα τραβήξει όσο ρεύμα χρειάζεται και τιποτα παραπανω. Εκφράσεις όπως οι παραπανω για τα καλώδια και τους φορτιστές νομιζω ειναι περιττές .

Iphone 6 s plus Rose gold 64 gb

IPad Air 2 gold 64gb

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά και να λέμε ότι το κινητό τραβάει όσο θέλει είναι μια γενικότητα.
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Έχω την παρακάτω, εφαρμόζει τέλεια...!!!

http://s24.postimg.org/ccmy3vbmd/Picture0003.png

image upload free

 

Την πήρα από ΕΔΩ

 

 

Video

 

For LG G2 New Nillkin

 

http://s29.postimg.org/4kyz68opj/Picture0001.png

picture upload

 

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καμια παρομοια αλλα να φαινεται το notification light?

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλα το g2 έρχεται με 1,8 φορτιστή . Εαν πάρει μικρότερο φορτιστή θα εχει μεγαλύτερους χρονους φόρτισης . Δεν νομιζω ο φίλος να επιθυμεί κάτι τέτοιο.Εαν πάρει έναν 2.1 τότε θα εχει ταχύτερο χρονο φορτησης σε σχέση με τον μικρότερο και πρακτικά περίπου ίσο με αυτόν που προβλέπει η κατασκευαστική εταιρία .

 

Κακά τα ψέματα αλλα Ένας φορτιστής 2.1 δεν καταστρέφει το κινητό . Αντιθέτως το κινητό θα τραβήξει όσο ρεύμα χρειάζεται και τιποτα παραπανω. Εκφράσεις όπως οι παραπανω για τα καλώδια και τους φορτιστές νομιζω ειναι περιττές .

Συγγνώμη αλλά η ημιμάθεια πάει σύννεφο εδώ μέσα. Από τη μια λέμε ότι "το κινητό τραβάει όσο χρειάζεται". Το οποίο σημαίνει τι; Ότι βάζει όριο στα 1.8Α; Σε αυτή την περίπτωση δεν πρόκειται να φορτίσει πιο γρήγορα με τον 2.1Α φορτιστή. Αν δεν βάζει όριο ή βάζει όριο ψηλότερα τότε και πάλι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα κάνει ζημιά ο 2.1 (στην πρώτη περίπτωση) ή ότι θα φορτίσει γρηγορότερα (καθώς και πάλι δεν ξέρουμε πού βάζει το όριο, μπορεί να είναι στα 1.9Α μπορεί να είναι στα 2.5Α πχ).

 

Για να το κλείνουμε το θέμα: το πιθανότερο είναι ότι το G2, όπως όλα τα σύγχρονα κινητά θα φορτίσει μια χαρά με τον 2.1 φορτιστή. Μπορεί να φορτίσει γρηγορότερα ή μπορεί να φορτίσει στον ίδιο χρόνο με τον 1.8Α φορτιστή, ανάλογα με τις προδιαγραφές προστασίας που έχει το κύκλωμα φόρτισης του κινητού. Από την άλλη όμως επειδή δεν έχω δει τις προδιαγραφές φόρτισης ούτε του G2 ούτε του φορτιστή 2.1Α και δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος ότι θα δουλέψει σωστά ο συνδυασμός, προσωπικά θα έλεγα "προχώρα με δική σου ευθύνη".

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Επισης κανα δοκιμασμενο temepered Glass απο ebay.co.uk ή ebay.de απο ευρωπαικη χωρα για να ερθει σε κανα 2 βδομαδες ή απο Έλλαδα?Εχω παρει ηδη το αυτο που προτεινετε http://www.ebay.com/itm/121297794571?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649 αλλα πιθανοτατα θα κανει 40-45 μερες.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά η ημιμάθεια πάει σύννεφο εδώ μέσα. Από τη μια λέμε ότι "το κινητό τραβάει όσο χρειάζεται". Το οποίο σημαίνει τι; Ότι βάζει όριο στα 1.8Α; Σε αυτή την περίπτωση δεν πρόκειται να φορτίσει πιο γρήγορα με τον 2.1Α φορτιστή. Αν δεν βάζει όριο ή βάζει όριο ψηλότερα τότε και πάλι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα κάνει ζημιά ο 2.1 (στην πρώτη περίπτωση) ή ότι θα φορτίσει γρηγορότερα (καθώς και πάλι δεν ξέρουμε πού βάζει το όριο, μπορεί να είναι στα 1.9Α μπορεί να είναι στα 2.5Α πχ).

 

Για να το κλείνουμε το θέμα: το πιθανότερο είναι ότι το G2, όπως όλα τα σύγχρονα κινητά θα φορτίσει μια χαρά με τον 2.1 φορτιστή. Μπορεί να φορτίσει γρηγορότερα ή μπορεί να φορτίσει στον ίδιο χρόνο με τον 1.8Α φορτιστή, ανάλογα με τις προδιαγραφές προστασίας που έχει το κύκλωμα φόρτισης του κινητού. Από την άλλη όμως επειδή δεν έχω δει τις προδιαγραφές φόρτισης ούτε του G2 ούτε του φορτιστή 2.1Α και δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος ότι θα δουλέψει σωστά ο συνδυασμός, προσωπικά θα έλεγα "προχώρα με δική σου ευθύνη".

 

Για αυτο ακριβώς είπα αν διάβασες φίλε μ θα έχουμε χρόνους περίπου ίσο με αυτόν που θα ειχε με τον φορτιστή του κατασκευαστή.0 2.1 μπορεί να δώσει λιγο παραπανω μπορεί και να λειτουργεί όπως ακριβώς θα λειτουργούσε ο 1.8 . Ένας σωστός 2.1 δεν θα προκαλέσει προβλημα. Όσο για θέματα ημιμάθειας και αμάθειας δεν κάνω καν λόγο..

Iphone 6 s plus Rose gold 64 gb

IPad Air 2 gold 64gb

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε δε χρειάζεται φορτιστής.Βάζουμε 2 καλώδια στην πρίζα τα συνδέουμε με το τηλέφωνο και αυτό τραβάει όσο θέλει.Χωρίς πλάκα τώρα γιατί να πάρει κανείς 2100mah φορτιστή και να μην πάρει έναν 3000mah?

Οι φορτιστές αναγράφουν μέγιστη ένταση (σε A ή mA). Τα mAh είναι μονάδα μέτρησης ενέργειας (πχ χωρητικότητας μπαταρίας).

 

Ναι αλλά και να λέμε ότι το κινητό τραβάει όσο θέλει είναι μια γενικότητα.

Μπορούμε να πούμε ότι ο φορτιστής είναι μια πηγή σταθερής τάσης, με μέγιστη ένταση την αναγραφόμενη. Η ένταση ρεύματος που θα δώσει εξαρτάται από το φορτίο που θα συνδέσουμε, δηλαδή το τηλέφωνο. Το τηλέφωνο "ξέρει" ότι θα έχει 5V στην είσοδό, και είναι κατασκευασμένο για να ζητάει το ρεύμα που μπορεί να διαχειριστεί. Η γενικότητα δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα.

 

Συγγνώμη αλλά η ημιμάθεια πάει σύννεφο εδώ μέσα. Από τη μια λέμε ότι "το κινητό τραβάει όσο χρειάζεται". Το οποίο σημαίνει τι; Ότι βάζει όριο στα 1.8Α; Σε αυτή την περίπτωση δεν πρόκειται να φορτίσει πιο γρήγορα με τον 2.1Α φορτιστή. Αν δεν βάζει όριο ή βάζει όριο ψηλότερα τότε και πάλι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα κάνει ζημιά ο 2.1 (στην πρώτη περίπτωση) ή ότι θα φορτίσει γρηγορότερα (καθώς και πάλι δεν ξέρουμε πού βάζει το όριο, μπορεί να είναι στα 1.9Α μπορεί να είναι στα 2.5Α πχ).

 

Για να το κλείνουμε το θέμα: το πιθανότερο είναι ότι το G2, όπως όλα τα σύγχρονα κινητά θα φορτίσει μια χαρά με τον 2.1 φορτιστή. Μπορεί να φορτίσει γρηγορότερα ή μπορεί να φορτίσει στον ίδιο χρόνο με τον 1.8Α φορτιστή, ανάλογα με τις προδιαγραφές προστασίας που έχει το κύκλωμα φόρτισης του κινητού. Από την άλλη όμως επειδή δεν έχω δει τις προδιαγραφές φόρτισης ούτε του G2 ούτε του φορτιστή 2.1Α και δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος ότι θα δουλέψει σωστά ο συνδυασμός, προσωπικά θα έλεγα "προχώρα με δική σου ευθύνη".

 

Έχεις δίκιο και πάντα είμαι υπέρμαχος της ακριβολογίας. Παρ' όλα αυτά, στην προκειμένη περίπτωση θεωρώ προτιμότερη τη γενίκευση (ότι οι φορτιστές μεγαλύτερης έντασης δεν είναι πρόβλημα) γιατί από τη δική σου σωστή διατύπωση πολλοί συγκρατούν το "μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα".

Το ότι όλα γίνονται με ευθύνη του ίδιου του χρήστη είναι αυτονόητο σε ότι γράφουμε :).

 

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καμια παρομοια αλλα να φαινεται το notification light?

 

Προσωπικά δε γνωρίζω, αλλά κάποιοι στο παρελθόν έχουν ανοίξει μόνοι τους μια μικρή τρύπα με τρυπανάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ένας γενικός κάνονας για τις μπαταρίες λιθίου ειναι ότι η φόρτισή τους θα πρέπει να γίνεται με φορτιστή που βγάζει τα μισά αμπέρ απο τη χωρητικότητά της μπαταρίας. (Πχ μια μπαταρία λιθίου 3000mah καλό είναι να φορτίζεται με φορτιστή που δίνει 1500mah).

Aυτό θα πρέπει να γίνεται οχι γιατι αν δώσουμε λίγα παραπάνω mah στην μπαταρία θα πάθει κατι σοβαρό άμεσα, αλλά επειδή έτσι θα πετύχουμε καλύτερη συντήρηση και μακροζωία της μπαταρίας. Οι συγχρονες μπαταρίες έχουν από μόνες τους κύκλωμα προστασίας από υποφόρτιση και υπερφόρτιση καθώς αυτοί είναι οι μεγαλύτεροι εχθροί τους όπως και η υψηλή ή χαμηλή θερμοκρασία. Υψηλή θερμοκρασία μπορούν να ανεβάσουν και όταν τους δώσουμε πολύ ρεύμα. Δεν μπορουν όμως να ελέγξουν το ρεύμα που θα τους δώσουμε.

Και ο δικός μας φορτιστής (1800mah) θεωρω ότι ειναι μεγαλος αλλά αυτό το έχει κάνει ο κατασκευαστής για να έχουμε γρηγορότερη φόρτιση.

Τι είναι ο πόνος μπρος στα κάλλη :p

Υ.Γ Θα μπορούσε να μας δώσει μεγαλύτερο φορτιστή αλλά δεν το εχει κάνει. Γιατί αραγε? Θα μπορούσε να μας έχει δώσει και μικρότερο αλλά τότε όλοι θα γκρινιάζαμε ότι το κινητό αργεί να φορτίσει.

Βαλτε μικροτερο φορτιστή να φορτίσει το κινητό και τότε θα δείτε ότι θα κθυστερήσει η φόρτιση. Βαλτε και μεγαλύτερο, αλλά πραγματικά μεγαλύτερο και όχι στα χαρτιά να δείτε ότι κάνει πιο γρήγορα. Αρα σημαίνει ότι δεν υπάρχει κύκλωμα που ελέγχει τη φόρτιση. Παρα μόνο ο φορτιστής και η μπαταρία.

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...