Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το LG G2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόγραμμα για να δούμε πόσες φορτίσεις κτλ υπάρχει;;

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Τι ποσες φορτισεις;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να κάνει ανάλυση την μπαταρία μου . App

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Δηλαδη ;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να μετρά πόσους κύκλους φόρτισης έχει κάνει και ποια είναι ή κατάσταση της μπαταρίας πχ ονομαστική 3000 mAh . health 90% max capacity 2700mah

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να μετρά πόσους κύκλους φόρτισης έχει κάνει και ποια είναι ή κατάσταση της μπαταρίας πχ ονομαστική 3000 mAh . health 90% max capacity 2700mah

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

 

Δε νομιζω οτι υπαρχουν αντικειμενικα και ακριβη προγραμματα που μπορουν να το κανουν αυτο. Δινουν μια πολυ γενικη εκτιμηση.

 

Θα αντιληφθεις μονος σου την κατασταση της μπαταριας σου βλεποντας τις επιδοσεις της κατα τη διαρκεια του χρονου. Πχ τσεκαρε συχνα ποσο SOT εχεις σε ενα συγκεκριμενο ποσοστο σε συνδιασμο με τη φωτεινοτητα και τη χρηση που του εκανες τη συγκεκριμενη μερα.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απλά σε rootarismeno Ιφον υπάρχει δυνατότητα και αν έβλεπες πχ 900 κύκλους λειτουργίας και καμιά 200mah κάτω από το ονομαστικό της μπαταρίας την αλλάζες και ήσουν κομπλε . Ευχαριστώ πάντως

 

Envoyé de mon LG-D802 en utilisant Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ξέρετε γιατί όταν φορτίζω το κινητό με τον μαμα φορτιστή μου κρατάει με νορμαλ χρήση max μιαμιση μέρα και όταν το φορτίζω με φορτιστή παλαιότερο (και πολύ πιο αργή σε χρόνο φόρτιση) κρατάει 2μιση μέρες?
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε γιατί όταν φορτίζω το κινητό με τον μαμα φορτιστή μου κρατάει με νορμαλ χρήση max μιαμιση μέρα και όταν το φορτίζω με φορτιστή παλαιότερο (και πολύ πιο αργή σε χρόνο φόρτιση) κρατάει 2μιση μέρες?

 

Όσο πιο αργή η φόρτιση τόσο πιο καλύτερα γεμίζει η μπαταρία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο αργή η φόρτιση τόσο πιο καλύτερα γεμίζει η μπαταρία

 

Παρότι αυτό είναι ακροθιγώς σωστό, η τόσο μεγάλη απόκλιση δεν είναι αναμενόμενη. Περισσότερο τείνω να πιστέψω ότι κάτι δεν πάει καλά με τον έναν φορτιστή ή το καλώδιο, παρά ότι η ταχύτητα της φόρτισης έχει τόσο μεγάλη επίδραση. Επίσης χρειάζεται οπωσδήποτε διασταύρωση ότι δεν είναι κάτι στο λογισμικό που τελειώνει τη μπαταρία, το οποίο αποδίδουμε στην φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παρότι αυτό είναι ακροθιγώς σωστό, η τόσο μεγάλη απόκλιση δεν είναι αναμενόμενη. Περισσότερο τείνω να πιστέψω ότι κάτι δεν πάει καλά με τον έναν φορτιστή ή το καλώδιο, παρά ότι η ταχύτητα της φόρτισης έχει τόσο μεγάλη επίδραση. Επίσης χρειάζεται οπωσδήποτε διασταύρωση ότι δεν είναι κάτι στο λογισμικό που τελειώνει τη μπαταρία, το οποίο αποδίδουμε στην φόρτιση.

 

Και εγώ 2.5 χρόνια το έχω, το ίδιο περίπου συμβαίνει.

 

Συνήθως το φορτίζω το βράδυ με έναν Samsung 0.7Ah. Η μπαταρία κρατάει εμφανώς περισσότερο, από ότι με τον OEM του G2 που είναι 1.8Ah.

 

Και σε ένα Spirit πάλι τα ίδια (αυτό έχει από τη μάνα του έναν 0.8Ah).

 

Με τον ΟΕΜ του G2, αν το αφήσεις μισή ώρα παραπάνω αφού γεμίσει θα έχεις παρόμοιο αποτέλεσμα. Αν το βγάλεις αμέσως μόλις φορτίσει και με τους 2 φορτιστές, θα έχεις λίγο μικρότερη αυτονομία.

Το ίδιο πράγμα και σε ένα Samsung grand neo, και στο παλιό μου Galaxy S και σε ένα Sony Ray.

 

Η καλύτερη φόρτιση για διάρκεια είναι βράδυ, με φορτιστή 0.7 (όλα τα παλιά smartphone είχαν τέτοιο περίπου ή 0.8) γιατί συνήθως συνεχίζει για αρκετή ώρα να μένει στη φόρτιση αφού γεμίσει. Εντωμεταξύ, ούτε υπερθερμαίνονται στη φόρτιση όπως με τους γρήγορους φορτιστές και πιθανολογώ ότι θα υπάρχει και μικρότερος κίνδυνος για ...ευτράπελα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ 2.5 χρόνια το έχω, το ίδιο περίπου συμβαίνει.

 

Συνήθως το φορτίζω το βράδυ με έναν Samsung 0.7Ah. Η μπαταρία κρατάει εμφανώς περισσότερο, από ότι με τον OEM του G2 που είναι 1.8Ah.

 

Και σε ένα Spirit πάλι τα ίδια (αυτό έχει από τη μάνα του έναν 0.8Ah).

 

Με τον ΟΕΜ του G2, αν το αφήσεις μισή ώρα παραπάνω αφού γεμίσει θα έχεις παρόμοιο αποτέλεσμα. Αν το βγάλεις αμέσως μόλις φορτίσει και με τους 2 φορτιστές, θα έχεις λίγο μικρότερη αυτονομία.

Το ίδιο πράγμα και σε ένα Samsung grand neo, και στο παλιό μου Galaxy S και σε ένα Sony Ray.

 

Η καλύτερη φόρτιση για διάρκεια είναι βράδυ, με φορτιστή 0.7 (όλα τα παλιά smartphone είχαν τέτοιο περίπου ή 0.8) γιατί συνήθως συνεχίζει για αρκετή ώρα να μένει στη φόρτιση αφού γεμίσει. Εντωμεταξύ, ούτε υπερθερμαίνονται στη φόρτιση όπως με τους γρήγορους φορτιστές και πιθανολογώ ότι θα υπάρχει και μικρότερος κίνδυνος για ...ευτράπελα.

 

Και εγώ το ίδιο ακριβώς κάνω με τους φορτιστές αλλά μήπως υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα στην μπαταρία από την συνδυασμένη χρήση των 2 φορτιστών???

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Πρόγραμμα για να δούμε πόσες φορτίσεις κτλ υπάρχει;;

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

 

Το Aida64 δείχνει πόσο mah έχει μείνει στη μπαταρία, πρόσφατα πήρα ένα μεταχειρισμένο G2, και μου λέει ότι έχει 1900 mah ζωή

Που πουλάνε καλες μπαταρίες και ποιος μπορεί να μου βάλει ένα καινούργιο με χαμηλό κόστος? Αθηνα

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Το Aida64 δείχνει πόσο mah έχει μείνει στη μπαταρία, πρόσφατα πήρα ένα μεταχειρισμένο G2, και μου λέει ότι έχει 1900 mah ζωή

Που πουλάνε καλες μπαταρίες και ποιος μπορεί να μου βάλει ένα καινούργιο με χαμηλό κόστος? Αθηνα

 

Κλεισμένα τρια χρόνια με 3.000 mah πόσο υγιης ειναι η μπαταρία ? και ποιο ειναι το νταβάνι σε mah ? :what:

 

Screenshot_2017-09-04-20-25-07.png

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο λάκκο έχει η φάβα. Δοκίμασα από περιέργεια και είναι 3000mAh και σε μένα, 2 χρόνια συσκευή. Μήπως ήταν απομίμηση η δική σου John από τον πρώτο κάτοχο;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! μετα απο 4 χρονια συνεχους χρησης η μπαταρια πιστευω θελει αλλαγη. κραταει σε αδρανεια αλλα πεφτει γρηγορα αρκετα γενικα.

για θυμηστε μου που παμε και αλλαζουμε μπαταρια? στην lg? σε ποια διευθυνση? ξερουμε κοστος? να το παω σε ενα μαγαζι κοντα μου που φτιαχνει ολα τα κινητα ή θα μου βαλει καμια μουφα?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν 37ευρω μπαταρια και εργασια. τσιμπημενο μου ακουγεται.

θα δω τι θα κανω....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Γεια σας..σκεφτομαι να αλλαξω τη μπαταρια του G2 κι οταν επικοινωνησα με την procordia μου ειπαν οτι το κοστος μαζι με εργασια ειναι 43 ευρω..αρχισαν να τσιμπανε προς τα πανω την τιμη πλεον..θελω να ρωτησω οποιος απο εσας αλλαξε μπαταρια του εκαναν κι αναβαθμιση λογισμικου απο κιτκατ σε λολλιποπ;ρωταω γιατι ετσι αναγραφεται μεσα στο σαιτ τους σε καποιο σημειο της σελιδας..αναφερουν οτι με βαση την πολιτικη της εταιριας οσες συσκευες πανε κοντα τους, ταυτοχρονα γινονται κ αναβαθμιση στο λογισμικο τους..ισχυει κατι τετοιο;δε ρωτησα να πω την αληθεια γιατι το ειδα αργοτερα.
Link to comment
Share on other sites

λογικά αν είναι να κάνουν κάτι τέτοιο θα/πρέπει να σε ρωτήσουν πρώτα, μπορεί να μην θέλεις εξάλλου
Link to comment
Share on other sites

λογικά αν είναι να κάνουν κάτι τέτοιο θα/πρέπει να σε ρωτήσουν πρώτα, μπορεί να μην θέλεις εξάλλου

 

Ναι οπωσδηποτε θα πρεπει να ρωτησουν αλλα θα τους το αναφερω εγω οπως κ να εχει γιατι δεν εχω σκοπο να ξαναστηνω συσκευη απο την αρχη..ηδη ξαναγυρισα σε κιτκατ πριν κανενα διμηνο..φανταζομαι εσυ δεν εχεις αλλαξει μπαταρια ετσι;αλλιως θα γνωριζες σιγουρα αν το κανουν ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

ναι, δεν εχω, μετα απο 3 χρονια το εδωσα στη μανα μου, οσο για το στησιμο, αστα, εστησα δυο κινητα παρασκευο-σαββατο-κυριακο, μανικι..

7αρα (Ν) και τα δυο και με σκισαν στα δικαιωματα, να δωσω δικαιωματα στην ταδε εφαρμογη στις επαφες; στην τοποθεσια; στον αποθηκευτικο χωρο;

(λες κι εχει νοημα/αν δεν δωσεις θα δουλεψει - δοκιμασα να το κανω σε κανα δυο και δεν ανοιγαν μετα... σου λεει αμα θες μην δινεις,

κι εγω δεν φορτωνω κι αντε γεια...)

για να μην πω για τα logins.. νταξει.. αστα...

Link to comment
Share on other sites

ναι, δεν εχω, μετα απο 3 χρονια το εδωσα στη μανα μου, οσο για το στησιμο, αστα, εστησα δυο κινητα παρασκευο-σαββατο-κυριακο, μανικι..

7αρα (Ν) και τα δυο και με σκισαν στα δικαιωματα, να δωσω δικαιωματα στην ταδε εφαρμογη στις επαφες; στην τοποθεσια; στον αποθηκευτικο χωρο;

(λες κι εχει νοημα/αν δεν δωσεις θα δουλεψει - δοκιμασα να το κανω σε κανα δυο και δεν ανοιγαν μετα... σου λεει αμα θες μην δινεις,

κι εγω δεν φορτωνω κι αντε γεια...)

για να μην πω για τα logins.. νταξει.. αστα...

 

korifaia-memes-kikloforisan-facebook-ksimeromata-7.jpgimg upload :lol::lol::lol::lol::lol:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...