Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το LG G2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη δεν εκανα αυτο που επρεπε στην πρωτη φορτηση στους επομενους 2-3 κυκλους φορτησης να το αφησω να πεσει εως 10%;

απλα φοβαμαι μηπως εκανα καμμια βλακεια :/ το αφησα και επεσε μεχρι 23% και μετα το φορτησα.

Δεν θα υπάρχει πρόβλημα σε λιγότερο από μια εβδομάδα η μπαταρία θα στρώσει...

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Περιπου 4 μερες με lollipop καμια σχεση με την kitkat. Μικροτερη διαρκεια ζωης της μπαταριας...

Ας ελπισουμε να στρωσει με τον καιρο στις επομενες φορτισεις ή σε επομενο update :rolleyes:

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος έψαχνε φορτιστή :)

Αυτά τα αξεσουάρ παιδιά..... σε μας ξεκουράζονται και λίγο!!

Σταθερός ακόμη σε Kit Kit, με τη rom της υπογραφής μου.......

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγες εβδομάδες χρήσης του λόλιποπ, η μπαταρία μου φαίνεται ότι κρατάει πολύ λιγότερο σε σχέση το 4.χ.

Με το ζόρι πάνω από 4 ώρες οθόνης με ανοιχτά δεδομένα/wifi χωρίς άλλη υπηρεσία (BT, GPS κλπ). Δεν έχω καμμία από τις γνωστές μπαταριοφαγάνες τύπου facebook, twitter, παιχνίδια κλπ και η φωτεινότητα αυτόματη στο 30%. Emails και Web browsing.

 

Αισθητή διαφορά προς τα επάνω και στις θερμοκρασίες, με χρήση wifi και gps το τηλέφωνο είναι πολύ ζεστό πια.

Link to comment
Share on other sites

Τα διθυραμβικά σχόλια που διαβασες ειναι σωστα.

 

1) Εχω το κινητο απο Σεπτεμβριο του 2013 δηλαδη 309 παρτιδα. Δεν εχω κανενα παραπονο απο την μπαταρια. Δεν εχω νοιωσει τη φθορα της. Βεβαια αλλαζω ROM κατα περιοδους οπου η καθεμια διαχειριζεται διαφορετικα τη μπαταρια. Αλλα μιας και ειμαι λιγο ψηρας με τη διαρκεια της μπαταριας θα ειχα καταλαβει καποια διαφορα αξια αναφορας.

 

2) Γινεται να αλλαξεις μπαταρια ακομα και μονος σου. Αλλα πρεπει να παραγγειλεις και να δεις βιντεακια για τη συναρμολογηση. Δεν ξερω αν στο service δεχονται να σου την αλλαξουν. Νομιζω γινεται αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

 

1) Θα σου πω και 'γω τα ιδια ακριβως με το φιλο TUPAC_RIP!!

Kαι το δικο μου ειναι παρτιδα 309, το εχω δηλαδη 1.5 χρονο και η μπαταρια ειναι θηριο ακομη!

2) Ειχε αναφερθει καποια στιγμη παλαιοτερα οτι στο service της LG (που το εχει η procordia) σου αλλαζουν μπαταρια αν χρειαστει με κοστος 27 ευρω, δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι τωρα!

Γενικώς πιστευω οτι ακομη και σε βαθος τριετιας δε θα εχεις προβλημα. Η μπαταρια του G2 στεκει πολυ καλα απεναντι στον ανταγωνισμο. Και να εχει π.χ. μια φυσιολογικη πτωση μετα τη διετια, θα αντεχει ακομη αρκετα καλα. ;)

 

Ακριβως τα ιδια που λενε τα παιδια ισχυει και για μενα με παρτιδα 311.

 

Όντως η μπαταρία σκύλος.παρτίδα 311.Δεν έχω καταλάβει καμία φθορά της ακόμα.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους, λογικά καταλάγω σε αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους, λογικά καταλάγω σε αυτό :)

Ωραια, καλοριζικο να ειναι ειναι. Ειμαι σιγουρος οτι δεν προκειται να το μετανιωσεις ποτε.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο λόλιποπ βλέπω ένα τεράστια cell standby (στην προηγούμενη φόρτιστη ήταν συγκρίσιμο με την οθόνη). Πάντως αυτή τη στιγμή, επί 8 ώρες έχω 0% κατανάλωση, με το cell standby να είναι στο 40%, πολύ πιο φυσιολογικό όμως σε απόλυτη τιμή. Θα το παρακολουθήσω και θα επανέλθω.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγες εβδομάδες χρήσης του λόλιποπ, η μπαταρία μου φαίνεται ότι κρατάει πολύ λιγότερο σε σχέση το 4.χ.

Με το ζόρι πάνω από 4 ώρες οθόνης με ανοιχτά δεδομένα/wifi χωρίς άλλη υπηρεσία (BT, GPS κλπ). Δεν έχω καμμία από τις γνωστές μπαταριοφαγάνες τύπου facebook, twitter, παιχνίδια κλπ και η φωτεινότητα αυτόματη στο 30%. Emails και Web browsing.

 

Αισθητή διαφορά προς τα επάνω και στις θερμοκρασίες, με χρήση wifi και gps το τηλέφωνο είναι πολύ ζεστό πια.

 

Εγώ πάνω κάτω τέτοια αυτονομία είχα και με KitKat αλλά και τώρα με Lollipop, αν και έχω αυτές τις μπαταριοφαγάνες:lol: που λές (tweeter Οχι). Ίσως λιγάκι να χειροτέρεψε η αυτονομία μετά την αναβάθμιση άλλα ελάχιστα. Από ζέστη επίσης δε καταλαβαίνω σημαντική διαφορά.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάνω κάτω τέτοια αυτονομία είχα και με KitKat αλλά και τώρα με Lollipop, αν και έχω αυτές τις μπαταριοφαγάνες:lol: που λές (tweeter Οχι). Ίσως λιγάκι να χειροτέρεψε η αυτονομία μετά την αναβάθμιση άλλα ελάχιστα. Από ζέστη επίσης δε καταλαβαίνω σημαντική διαφορά.

 

Πριν, με φωτεινότητα στο 50%, έπιανε το 6ωρο στην ίδια χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Στο λόλιποπ βλέπω ένα τεράστια cell standby (στην προηγούμενη φόρτιστη ήταν συγκρίσιμο με την οθόνη). Πάντως αυτή τη στιγμή, επί 8 ώρες έχω 0% κατανάλωση, με το cell standby να είναι στο 40%, πολύ πιο φυσιολογικό όμως σε απόλυτη τιμή. Θα το παρακολουθήσω και θα επανέλθω.

 

Συνεχίζοντας τις παρατηρήσεις, κάτι δεν πάει καλά με την αποτύπωση του cell standby (αναμονή κυψέλης). Τώρα μου το δείχνει 50%, αλλά το τηλέφωνο και η οθόνη είναι σε μονοψήφια ποσοστά. Πάντως σε απόλυτη διάρκεια, πηγαίνει ελαφρώς καλύτερα από KitKat (ακόμα δεύτερη φόρτιση βέβαια).

 

Μια αξιοσημείωτη παρατήρηση είναι ότι μετά την αναβάθμιση η φωτεινότητα ήταν στο 100% και αυτόματο, και το πήγα στο 50% και αυτόματο. Κι εγώ έχω την αίσθηση ότι με lollipop η φωτεινότητα έχει πέσει λίγο, αλλά η μέγιστη είναι ακόμα ικανοποιητική.

Link to comment
Share on other sites

Πριν, με φωτεινότητα στο 50%, έπιανε το 6ωρο στην ίδια χρήση.

 

6ωρο επουδενει εγώ. Κάνα δυο φορές να είχα περάσει τις 5 τις πρώτες μέρες που ακόμα δεν είχα παραφορτωσει το κινητό επί kit Kat πάντα. Η αλήθεια πάντως είναι ότι στο σπίτι δεν έχω καλό 3g. Και έχω πάψει να κάνω εναλλαγή με 2g χειροκίνητα. Γενικώς τα νούμερα που πιάνει πολύς κόσμος εδώ μέσα εγώ ούτε στα όνειρα μου δε τα πιάνω. Δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα γιατί η μπαταρία είναι πολύ ιδιόμορφο θέμα ελλατωματικη μπαταρία μάλλον δεν έχω αλλιώς θα μου ζεσταινωταν πολυ ή θα έπεφτε σφαιρα στην αναμονή. Άφου μου βγάζει ανετα μια μέρα με σκληρή χρήση και συνήθως 1.5 με καλύπτει αν και ζηλεύω αυτά που διαβάζω.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Βαζω το κινητο να φορτισει και δεν φορτιζει με οποιον φορτιστη και αν δοκιμασα,εννοειται και με τον δικο του. Ειναι κολλημενο στο 13%. Δοκιμασα να κανω επανεκκινιση αλλα παλι τα ιδια.

Εχει τυχει σε κανεναν; Καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Αν και είχα σχεδόν καταλήξει στο G2, ένας φίλος με ψιλοέψησε να κάνω την χρηματική υπέρβαση και να πάω στο G3, μιας και σκοπεύω να κρατήσω το κινητό τουλάχιστον 3ετία. Μου είπε ότι με 3gb RAM και το card slot θα στεκεται σιγουρα αξιοπρεπέστερα μέχρι τότε ενώ το G2 είναι ρίσκο μιας και οι ανάγκες των εφαρμογών αυξάνονται συνεχώς.

 

Ο λόγος που δεν θέλω το G3 16gb έναντι του G2 32gb είναι ότι θυσιάζω αυτονομία για λίγο καλύτερο επεξεργαστή και οθόνη ουσιαστικά. To G3 στα 32gb όμως είναι σαφώς ανώτερο οπότε το σκέφτομαι.

 

Από άποψη αυτονομίας πως συγκρίνεται το G3 (32gb) απένατι στο G2;

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη αυτονομίας πως συγκρίνεται το G3 (32gb) απένατι στο G2;

 

το εγραψες και μονος σου: υστερει,

οσον αφορα τον αποθηκευτικο χωρο:

1) υπαρχει και το ιντερνετ για να αποθηκευουμε πραγματα, αλλα και το usb otg &

2) αμα χρειαστει θα εξοικονομησουμε χωρο, οι πιο πολλες εφαρμογες σαβουρα ειναι, αν κι οποτε χρειαστει τις σουταρουμε,

εχω π.χ. καμια 70αρια εφαρμογες και ειμαι στα μισα της χωρητικοτητας, εννοειται πως κανεις δεν χρησιμοποιει τοσες εφαρμογες, αμα χρειαστει ανετα σβηνω αρκετες απο αυτες, εκτος κι αν παιζεις παιχνιδια, που παλι δεν ενδεικνυται να παιζεις παιχνιδια στο κινητο γιατι μπορεις να καταληξεις με κιτρινιλα, παρε desktop για παιχνιδια, ουτε laptop

Link to comment
Share on other sites

εκτος κι αν παιζεις παιχνιδια, που παλι δεν ενδεικνυται να παιζεις παιχνιδια στο κινητο γιατι μπορεις να καταληξεις με κιτρινιλα, παρε desktop για παιχνιδια, ουτε laptop

 

Καλά τώρα το δεν ενδείκνυται να πάιζεις παιχνίδια δεν μου στέκει λογικό από την στιγμή που το κινητό έχει τόσο δυνατό επεξεργαστή και τσιπάκι γραφικών. Η κιτρινίλα εμφανίζεται τυχαία και ελάχιστα συνδέεται με το αν ζορίζεις το κινητό η όχι.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

οκ, εν μερει εχεις δικιο, για τις αντοχες του δεν ξερω, προσωπικα προτιμω να μην το ζοριζω παντως
Link to comment
Share on other sites

Αν και είχα σχεδόν καταλήξει στο G2, ένας φίλος με ψιλοέψησε να κάνω την χρηματική υπέρβαση και να πάω στο G3, μιας και σκοπεύω να κρατήσω το κινητό τουλάχιστον 3ετία. Μου είπε ότι με 3gb RAM και το card slot θα στεκεται σιγουρα αξιοπρεπέστερα μέχρι τότε ενώ το G2 είναι ρίσκο μιας και οι ανάγκες των εφαρμογών αυξάνονται συνεχώς.

 

Ο λόγος που δεν θέλω το G3 16gb έναντι του G2 32gb είναι ότι θυσιάζω αυτονομία για λίγο καλύτερο επεξεργαστή και οθόνη ουσιαστικά. To G3 στα 32gb όμως είναι σαφώς ανώτερο οπότε το σκέφτομαι.

 

Από άποψη αυτονομίας πως συγκρίνεται το G3 (32gb) απένατι στο G2;

 

Για εμένα το G2 είναι καλύτερη συσκευή από το G3, κυρίως λόγω της μπαταρίας, αλλά και των αναφορών ότι έχει μικροζητήματα με lag.

Ακόμη και τη μικρότερη ανάλυση του G2 την κατατάσσω στα πλεονεκτήματα. Το μειονέκτημα είναι ότι μάλλον δεν θα πάρει νέα αναβάιμιση μετά την lollipop (και είναι ζήτημα εάν θα πάρει την 5.1, από 5.0.2 που έχει από την LG).

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λέει ότι θα πάρει πάντως! http://technosamigos.com/eligible-phones-android-5-1-lollipop-update/

 

Κινδυνεύοντας να χαρακτηριστώ οφ τόπικ, παίζουν bug στην 5.0 για το G2;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λέει ότι θα πάρει πάντως! http://technosamigos.com/eligible-phones-android-5-1-lollipop-update/

 

Κινδυνεύοντας να χαρακτηριστώ οφ τόπικ, παίζουν bug στην 5.0 για το G2;

 

Εγω σαν χρήστης g2 εδώ και 9 μήνες έχω να πω ότι το κινητό είναι μια χαρά... και με kitkat και με lollipop! Μην κάθεσαι να το ψάξεις παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά απο τοτε που το έκανα λολιποπ τελειώνει γρήγορα η μπαταρία τι παίζει;

Εκανες επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων; αν οχι κανε και δωστου μια βδομαδα να δεις πως θα παει μεχρι να στρωσει η μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκανα μολις έβαλα την λολιποπ και κατέβασα τις ίδιες εφαρμογές...υπαρχει καποια εφαρμογή που κλεινει τις εφαρμογές η κανει καλο save...το είχα σε save battery η μπαταρία ηταν 100..αε 1 48 λεπτά έφαγε 1% με κικατ μου έτρωγε 1% 4% ολο το βραδυ δεν γίνεται αυτο..
Link to comment
Share on other sites

Ναι εκανα μολις έβαλα την λολιποπ και κατέβασα τις ίδιες εφαρμογές...υπαρχει καποια εφαρμογή που κλεινει τις εφαρμογές η κανει καλο save...το είχα σε save battery η μπαταρία ηταν 100..αε 1 48 λεπτά έφαγε 1% με κικατ μου έτρωγε 1% 4% ολο το βραδυ δεν γίνεται αυτο..

Δες τι σου τρωει την μπαταρια....μπορει να μην εχεις καλο σημα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...