Jump to content

Toshiba Encore (Bay Trail) 8"


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μεσα στο C:\Program Files\WindowApps πανε!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Το avast το free είναι καλό για το συγκεκριμένο?

Αυτό έχω στο laptop χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα.

Κοιτα, τα windows 8 εχουν ενσωματωμένο antivirus το windows defender το οποιο είναι και πολύ ελαφρυ, και επισεις εγω το βρισκω και αρκετα καλο, ενώ μπαινω και σε σαιτ τα οποια δεν είναι και πολύ ασφαλες δεν εχει περασει τιποτα, και για να το επαληθευσω κατά διαστήματα περναγα και το karpesky internet security (που εγω προσωπικα το θεωρω κορυφαιο) και εκανα σκαναρισμα και δεν εβρισκε τιποτα. Η γνωμη μου λοιπον είναι να το αφησεις όπως εχει και να μη περασεις άλλο antivirus. Οσο για το avast παλιοτερα που το ειχα, κατά καιρους περναγαν διαφορα.
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να επιβεβαιώσω και με τη σειρα μου,οτι το ενσωματωμένο defender των windows ειναι αξιόπιστο και ελαφρυ.

Ενα τετράμηνο με τα 8.1 έπαψα να χρησιμοποιω τρίτα antivirus(πριν ειχα μονο Norton) και ειμαι ευχαριςτημενος απολυτα χωρις κανένα θέμα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το defender δεν καταργήθηκε?

Οχι δεν καταργήθηκε.

Αντίθετα βελτιώθηκε και προσφέρει πιο πλήρη προστασία.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

- Εδώ και τρεις μέρες έχω διαβάσει όλο το θρεντ εδώ, καθώς και του dell - asus ,επίσης κοίταξα και το Lenovo και το Acer w4 ,όλα στις 8" αλλα άκρη δεν έβγαλα!!

- Θέλω να παρω ένα μικρο και να δώσω στο γιο μου το 10αρι Acer w500 το οποίο είναι ο βασικός μου υπολογιστής ,για να το χρησιμοποιεί στις εργασίες του σχολείου.

- Θέλω να δοκιμάσω τις 8" σε φουλ windows αλλά να κάνω και τη δουλειά μου. Όμως παρότι υπάρχουν αρκετές επιλογές στις 8" ,ολες δείχνουν λειψές. Το μόνο που ξεφεύγει λίγο είναι το Toshiba που έχει ΚΑΙ hdmi θύρα ,το οποίο πηγα και ειδα δυο φορες σε αλυσίδα ....αλλά κάτι όμως δεν μου φάνηκε σωστο!! Το μηχάνημα επίδειξης που ψαχουλεψα είχε διαθέσιμη μνήμη 4,3gb επί συνόλου 23.5gb :blink: ... τα 32γιγα που είναι? ... όπως γραφει και ο φιλος παραπάνω η Toshiba θα εχει μοιράσει τον δίσκο για να εγκαταστήσει το recovery file, οπότε πρεπει να γίνει αντιγραφή του recovery partition σε μια καρτα μνήμης και να γίνει φουλ φορματ η μνήμη ώστε να απελευθερωθεί χώρος.

- Από αυτά που κυκλοφορούν στην Ελλάδα Toshiba-dell-Asus αλλά και το Lenovo Miix 2 στα 32γιγα ,εχουν θα έλεγα το ίδιο motherboard με τον Z3740 και 32gb eMMC ,με μια θύρα microUSB ,μια 3,5mm και μια microSD με μόνη διαφορά το Toshiba που έχει και micro hdmi , το dell μετά φορά το Z3740D με την απλή LPDDR3 1333mhz και το Asus με το wacom digitizer.

- Αν εξαιρέσουμε την ποιότητα κατασκευής έχουμε το ίδιο επεξεργαστικά αποτέλεσμα;... ή όχι;

- Αν συνδέσουμε στη microUSB ένα hub 4 x USB θα λειτουργεί η φόρτιση παράλληλα με την σύνδεση εξωτερικού μέσου π.χ flash drive; (χάθηκε τα λαμόγια να βάλουν ξεχωριστή υποδοχή φόρτισης όπως τα w500-w4? ή μια ακόμα microUSB? Ποσό θα τους στοίχιζε; )

- Σκέφτομαι το Toshiba λόγω hdmi γιαυτό και γράφω εδώ ,αλλά μήπως κάποιο από τα παραπάνω μηχανήματα δουλεύει καλύτερα σε γενικά πλαίσια οπότε θα ήταν καλύτερη επιλογή; ...

- Πάντως η οθόνη του μου φάνηκε άψογη ,ο ήχος τσιριχτός ,καμια σχέση με τον στερεο surround του w500 ... έτη φωτός μακριά !!!! Επίσης παρότι πλαστικο δεν μου φάνηκε κακό αν και θα προτιμούσα την πλάτη μαύρη και να ηταν λιιιιγο πιο λεπτο!

- Τα dell-Asus- Lenovo στις φωτός και βίντεο που ειδα δείχνουν ομορφότερα και λεπτότερα

:O

- Συγνώμη για το οφ τοπικ ,αν δεν θέλετε να απαντήσετε στο θρεντ μπορείτε σε pm.

 

- Η χρήση που κανω είναι ίντερνετ βασική και τα κλασσικά μαιλ ,σημειώσεις PDF αρχεία φωτός, βίντεο ,αλλά και εγκατάσταση προγραμμάτων επικοινωνίας του εκαστοτε smartphone μαζί με τα εργαλεια εγκατάστασης ρομ. Μιλάμε για πλήρη windows 8.1 οπότε δεν είναι υπερβολή οι παραπάνω απαιτήσεις... ή είναι; :X

 

Φιλικα

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Εδώ και τρεις μέρες έχω διαβάσει όλο το θρεντ εδώ, καθώς και του dell - asus ,επίσης κοίταξα και το Lenovo και το Acer w4 ,όλα στις 8" αλλα άκρη δεν έβγαλα!!

- Θέλω να παρω ένα μικρο και να δώσω στο γιο μου το 10αρι Acer w500 το οποίο είναι ο βασικός μου υπολογιστής ,για να το χρησιμοποιεί στις εργασίες του σχολείου.

- Θέλω να δοκιμάσω τις 8" σε φουλ windows αλλά να κάνω και τη δουλειά μου. Όμως παρότι υπάρχουν αρκετές επιλογές στις 8" ,ολες δείχνουν λειψές. Το μόνο που ξεφεύγει λίγο είναι το Toshiba που έχει ΚΑΙ hdmi θύρα ,το οποίο πηγα και ειδα δυο φορες σε αλυσίδα ....αλλά κάτι όμως δεν μου φάνηκε σωστο!! Το μηχάνημα επίδειξης που ψαχουλεψα είχε διαθέσιμη μνήμη 4,3gb επί συνόλου 23.5gb :blink: ... τα 32γιγα που είναι? ... όπως γραφει και ο φιλος παραπάνω η Toshiba θα εχει μοιράσει τον δίσκο για να εγκαταστήσει το recovery file, οπότε πρεπει να γίνει αντιγραφή του recovery partition σε μια καρτα μνήμης και να γίνει φουλ φορματ η μνήμη ώστε να απελευθερωθεί χώρος.

- Από αυτά που κυκλοφορούν στην Ελλάδα Toshiba-dell-Asus αλλά και το Lenovo Miix 2 στα 32γιγα ,εχουν θα έλεγα το ίδιο motherboard με τον Z3740 και 32gb eMMC ,με μια θύρα microUSB ,μια 3,5mm και μια microSD με μόνη διαφορά το Toshiba που έχει και micro hdmi , το dell μετά φορά το Z3740D με την απλή LPDDR3 1333mhz και το Asus με το wacom digitizer.

- Αν εξαιρέσουμε την ποιότητα κατασκευής έχουμε το ίδιο επεξεργαστικά αποτέλεσμα;... ή όχι;

- Αν συνδέσουμε στη microUSB ένα hub 4 x USB θα λειτουργεί η φόρτιση παράλληλα με την σύνδεση εξωτερικού μέσου π.χ flash drive; (χάθηκε τα λαμόγια να βάλουν ξεχωριστή υποδοχή φόρτισης όπως τα w500-w4? ή μια ακόμα microUSB? Ποσό θα τους στοίχιζε; )

- Σκέφτομαι το Toshiba λόγω hdmi γιαυτό και γράφω εδώ ,αλλά μήπως κάποιο από τα παραπάνω μηχανήματα δουλεύει καλύτερα σε γενικά πλαίσια οπότε θα ήταν καλύτερη επιλογή; ...

- Πάντως η οθόνη του μου φάνηκε άψογη ,ο ήχος τσιριχτός ,καμια σχέση με τον στερεο surround του w500 ... έτη φωτός μακριά !!!! Επίσης παρότι πλαστικο δεν μου φάνηκε κακό αν και θα προτιμούσα την πλάτη μαύρη και να ηταν λιιιιγο πιο λεπτο!

- Τα dell-Asus- Lenovo στις φωτός και βίντεο που ειδα δείχνουν ομορφότερα και λεπτότερα

:O

- Συγνώμη για το οφ τοπικ ,αν δεν θέλετε να απαντήσετε στο θρεντ μπορείτε σε pm.

 

- Η χρήση που κανω είναι ίντερνετ βασική και τα κλασσικά μαιλ ,σημειώσεις PDF αρχεία φωτός, βίντεο ,αλλά και εγκατάσταση προγραμμάτων επικοινωνίας του εκαστοτε smartphone μαζί με τα εργαλεια εγκατάστασης ρομ. Μιλάμε για πλήρη windows 8.1 οπότε δεν είναι υπερβολή οι παραπάνω απαιτήσεις... ή είναι; :X

 

Φιλικα

Tα ίδια σκεφτόμαστε...

Αποφάσισα να περιμένω το Lenovo Thinkpad 8 στο τέλος του μήνα.

Έχει 1080p οθόνη, έχει HDMI, έχει κανονική USB 3 θύρα, έχει τον Z3770... Αν είχε και ένα Wacom...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι, σε 2 χρόνια που θα αλλάξω το encore, τι μηχάνημα θα αγοράσω.

Μιλάμε ότι τότε, θα έχουν φτάσει σε φοβερά επίπεδα!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Tα ίδια σκεφτόμαστε...

Αποφάσισα να περιμένω το Lenovo Thinkpad 8 στο τέλος του μήνα.

Έχει 1080p οθόνη, έχει HDMI, έχει κανονική USB 3 θύρα, έχει τον Z3770... Αν είχε και ένα Wacom...

- .... •1 x Mini USB 3.0, Micro HDMI 1.4a, MicroSD Slot ...

 

- Αν όμως έχει κανα 500ρικο ... :cry: ... δεν λέει!!!! Το ειδα κι εγώ έξω http://www.wpcentral.com/lenovo-thinkpad-8-now-available-amazon ,αλλα μου φάνηκε ακριβό. Εδώ δε θα έρθει ... και βάλε; !!! Μακάρι να κάνω λάθος

 

Σκέφτομαι, σε 2 χρόνια που θα αλλάξω το encore, τι μηχάνημα θα αγοράσω.

Μιλάμε ότι τότε, θα έχουν φτάσει σε φοβερά επίπεδα!

- Φίλε Γιάννη τι λες; .... θα με καλύψει στα παραπάνω που αναφέρω στο προηγούμενο ποστ; Μπορεί να πάρει USB hub με παράλληλη φόρτιση και σύνδεση εξωτερικού drive?

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- .... •

- Φίλε Γιάννη τι λες; .... θα με καλύψει στα παραπάνω που αναφέρω στο προηγούμενο ποστ; Μπορεί να πάρει USB hub με παράλληλη φόρτιση και σύνδεση εξωτερικού drive?

 

Κατά τη γνώμη μου, θα σε υπερκαλύψει σε αυτά που θες.

Για το hub, θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας και θα σου πώ. Πάντως, εξωτερικό 2.5 που έχω συνδέσει, μια χαρά τον βλέπει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, θα σε υπερκαλύψει σε αυτά που θες.

Για το hub, θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας και θα σου πώ. Πάντως, εξωτερικό 2.5 που έχω συνδέσει, μια χαρά τον βλέπει.

 

- Το USB hub είναι απαίτηση για τον λόγω που αν σε περίπτωση ξεκινήσει μια αναβάθμιση και μου έχει τύχει κάποιες φορες με τον w500 και κατευθείαν κάρφωσα τον φορτιστη ,για να μην μείνει μετέωρο !!!

- Σκέψου να ξεκινήσεις ένα κατέβασμα firmware και λόγω μικρου download rate να αρχίσει να πέφτει η μπαταρία και να είναι στη μοναδική θύρα συνδεδεμενο το smartphone που περιμένει να αναβαθμιστεί .... :cry:

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Το USB hub είναι απαίτηση για τον λόγω που αν σε περίπτωση ξεκινήσει μια αναβάθμιση και μου έχει τύχει κάποιες φορες με τον w500 και κατευθείαν κάρφωσα τον φορτιστη ,για να μην μείνει μετέωρο !!!

- Σκέψου να ξεκινήσεις ένα κατέβασμα firmware και λόγω μικρου download rate να αρχίσει να πέφτει η μπαταρία και να είναι στη μοναδική θύρα συνδεδεμενο το smartphone που περιμένει να αναβαθμιστεί .... :cry:

 

Θα το δω και θα σου πω. Αν και στα περισσότερα pc τα hub δεν σηκώνουν πολλά πράγματα μαζί. Όμως για τη φόρτιση δεν θα έχεις πιστεύω πρόβλημα γιατί θα παίρνει ρεύμα, δεν θα δίνει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

- Βρήκα αυτό
στο οποίο ,ο τυπος προς το τέλος του βίντεο δείχνει να έχει συνδεσει hub με ταυτόχρονη σύνδεση hdd and USB flash ,δεν μπορω να καταλάβω αν έχει και το φορτιστή παράλληλα!!!! Και φουλ φωτοσοπ;;; :blink: ... καλά πάμε !!!
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Βρήκα αυτό
στο οποίο ,ο τυπος προς το τέλος του βίντεο δείχνει να έχει συνδεσει hub με ταυτόχρονη σύνδεση hdd and USB flash ,δεν μπορω να καταλάβω αν έχει και το φορτιστή παράλληλα!!!! Και φουλ φωτοσοπ;;; :blink: ... καλά πάμε !!!

 

Εδώ πάντως με USB hub γίνεται σύνδεση το Dell που δεν έχει hdmi θύρα με 4 οθόνες,αντιστοιχα στο ThinkPad με 3 οθόνες.

Αλλα το Lenovo δεν το κόβω κάτω από 450 ευρώ εδώ σε καμια περίπτωση,εδω στο κατάστημα που πηρα το Asus μου είπε ότι το 500ευρω το έχει στο τσεπάκι η Lenovo Hellas

 

Για αυτό και εγώ προσανατολίζομαι αγορά από έξω ως συνήθως.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Του συνεδεσα με hub ενα στικακι 16αρι και ενα κινητο ταυτοχρονα. Μια χαρα τα ειδε και τα δυο. Αλλα ταυτοχρονα για να φορτιζει, πρεπει να εχεις μετατροπεα απο το micro usb του δορτιστη σε κανονικο usb για να μπει πανω στο hub. Καλα δεν τα λεω;

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάντως με USB hub γίνεται σύνδεση το Dell που δεν έχει hdmi θύρα με 4 οθόνες,αντιστοιχα στο ThinkPad με 3 οθόνες.

Αλλα το Lenovo δεν το κόβω κάτω από 450 ευρώ εδώ σε καμια περίπτωση,εδω στο κατάστημα που πηρα το Asus μου είπε ότι το 500ευρω το έχει στο τσεπάκι η Lenovo Hellas

 

Για αυτό και εγώ προσανατολίζομαι αγορά από έξω ως συνήθως.

- Αυτό ειπα παραπάνω ... κανα 500ρικάκι!!! Αφού είναι γνωστο πια στους εδώ επιχειρηματίες ,στρογγυλοποιούμε προς την πλησιέστερη προς τα πάνω 100άδα ,για αρχή και μετά βλέπουμε !!

- Παντως όπως το εκτιμώ εγώ αυτή η κατηγορία υπολογιστών δεν έπρεπε να περνα τα 300€ ,με λογική τιμή τα 250€!

 

- οφ τοπικ. Συγκριτικά με το Asus πως το είδες ,... περα από την αναγκη σου για γραφίδα. Διαβάζω τα ποστς σου γενικά και θεωρώ ότι είσαι από τα παιδιά που έχουν ασχοληθεί αρκετα με τα μηχανήματα του είδους αυτου, όπως και ο Βαγγέλης, ... αν εξαιρέσουμε το περίβλημα έχουμε αντιγραφή μια από τα ίδια; δεν έχω δυνατότητα να τα δω όλα για να κρίνω και θέλω να κάνω καλή επιλογή. Η αλήθεια είναι ότι από τις φωτός ,μου αρέσουν περισσότερο με διαφορά τα υπόλοιπα Asus-dell-Lenovo σε σχεδιασμο:O ,αλλά το hdmi είναι πολύ βασικο για τις συγκεκριμένες συσκευές... σε desktop περιβάλλον είναι τόσο μικρή η γραμματοσειρά που για να κανεις κατι της προκοπης ,θέλεις άμεση σύνδεση με οθόνη!! Θα μου πεις το κανεις και ασύρματα αλλά πιο άμεσο το hdmi. Και φυσικά πληκτρολογιο και ποντίκι!

 

 

Του συνεδεσα με hub ενα στικακι 16αρι και ενα κινητο ταυτοχρονα. Μια χαρα τα ειδε και τα δυο. Αλλα ταυτοχρονα για να φορτιζει, πρεπει να εχεις μετατροπεα απο το micro usb του δορτιστη σε κανονικο usb για να μπει πανω στο hub. Καλα δεν τα λεω;

- Γιάννη αποκλείεται να είναι ο φορτιστής microUSB. Ο φορτιστής είναι Standard USB και microUSB το Toshiba. Οπότε πρέπει να βρεις ένα καλωδιο στάνταρ USB και από τις δυο μεριές και να συνδέσεις και το φορτιστη στο χαμπ. Πάντως είναι αισιοδοξο που λειτουργεί με δυο εξωτερικές πηγές ταυτόχρονα!!

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Αυτό ειπα παραπάνω ... κανα 500ρικάκι!!! Αφού είναι γνωστο πια στους εδώ επιχειρηματίες ,στρογγυλοποιούμε προς την πλησιέστερη προς τα πάνω 100άδα ,για αρχή και μετά βλέπουμε !!

- Παντως όπως το εκτιμώ εγώ αυτή η κατηγορία υπολογιστών δεν έπρεπε να περνα τα 300€ ,με λογική τιμή τα 250€!

 

- οφ τοπικ. Συγκριτικά με το Asus πως το είδες ,... περα από την αναγκη σου για γραφίδα. Διαβάζω τα ποστς σου γενικά και θεωρώ ότι είσαι από τα παιδιά που έχουν ασχοληθεί αρκετα με τα μηχανήματα του είδους αυτου, όπως και ο Βαγγέλης, ... αν εξαιρέσουμε το περίβλημα έχουμε αντιγραφή μια από τα ίδια; δεν έχω δυνατότητα να τα δω όλα για να κρίνω και θέλω να κάνω καλή επιλογή. Η αλήθεια είναι ότι από τις φωτός ,μου αρέσουν περισσότερο με διαφορά τα υπόλοιπα Asus-dell-Lenovo σε σχεδιασμο:O ,αλλά το hdmi είναι πολύ βασικο για τις συγκεκριμένες συσκευές... σε desktop περιβάλλον είναι τόσο μικρή η γραμματοσειρά που για να κανεις κατι της προκοπης ,θέλεις άμεση σύνδεση με οθόνη!! Θα μου πεις το κανεις και ασύρματα αλλά πιο άμεσο το hdmi. Και φυσικά πληκτρολογιο και ποντίκι!

 

Δεν εχουν καμία διαφορα ολα τα 8ιντσα(Dell,Asus,Acer,Toshiba και το Miix 8 απο Lenovo) παρα το οτι το Toshiba/Acer εχουν hdmi θυρα,το Asus Wacom και το Dell μαζί με το Miix 8 capacitive styles.

Σε χωρητικότητα μπαταριας υπερέχει πρώτα το Toshiba,έπειτα το Dell,Acer και το Asus που εχει τη λιγότερη σε χωρητικότητα.

Μονο το ThinkPad διαφοροποιείται ελαφρως απο τα παραπανω,που πρεπει να προσθέσω οτι στην έκδοση με την pro έκδοση των windows δεν εχει τα office στο πακετο,ενώ ολα τα αλλα τα εχουν.

 

Απο άποψη θυρών συνδεσιμοτητας μονο το Acer/Toshiba και ThinkPad ειναι πιο πλήρη,αρα με βαση τα παραπανω σταθμιζεις και αποφασίζεις.

 

Με αυτα τα 6 θα πάμε εως φθινόπωρο,εκτός αν η Samsung βγάλει κατι ενδιάμεσα και η ms κανα surface mini pro.

 

Ολα αυτα σε 8ιντσα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

- Αλέξη ευχαριστω. Έτσι το φανταζόμουν ,οποτε η μόνη πλήρης επιλογή σε 8" και με κάποια προσιτή τιμή είναι το Toshiba αν και τα 300€ γι' αυτή την υλοποίηση μου φαίνονται πολλά ποσό μάλλον τα 320€ που βλεπω τώρα σε κάποια μαγαζιά.

- Στο αγγλικό αμαζον το έχει 248£ συν τα έξοδα αποστολής 5,49£ αλλά με 1,22€ η ισοτιμία φτάνουμε στα 310€ ,ενώ στο γερμανικο 284,90€ συν τα έξοδα αποστολής τα οποία δεν μπορω να βγάλω άκρη ποσά είναι. Τελικά η διαφορά είναι κοντά στο 20αρικο οπότε με βλεπω αν το αποφασίσω, ... να το παρω με δόσεις από δω. Εβλεπα και το Lenovo miix 10" και γούσταρα πολύ ,... πολύ ωραίο!!!! Και η αλήθεια είναι πως κάτω από 10" τα κλασσικά παράθυρα πλην μετρό .... δεν!!! :O ,.... αλλά βλέπεις το hi-tech μικρόβιο μας ροκανιζει τα ψιλά ..... όπως οι τερμιτες το ξύλο !!!

 

Φιλικά

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

To παρέλαβα σήμερα από το exoplizin.gr ελληνικής αντιπροσωπείας σφραγισμένο.

Δεν πρόλαβα να ασχοληθώ αρκετά έως πού λίγο θα έλεγα.

Πρώτες εντυπώσεις:

Πλαστική κατασκευή αλλά δε με ενοχλεί

Μέγεθος καλό και βάρος, αν και είχα ένα φόβο λόγω ipad mini

Οθόνη πάρα πολύ καλή ειδικά αν απενεργοποιηθεί η αυτόματη φωτεινότητα

Ήχος καλός αλλά πιο πολύ πλησιάζει σε κινητό παρά σε laptop

Αν και είναι αρχή το μηχάνημα πετάει σε ταχύτητα και ανταπόκριση

Το touch του με ξένισε λίγο στην αρχή το χέρι μου ασυναίσθητα ζητούσε ποντίκι

Συμπέρασμα:

Χωρίς παρεξήγηση αλλά ios,android μπροστά στο λειτουργικό του είναι παιχνιδάκια

για να περνάει η ώρα, εδώ η εμπειρία είναι υπολογιστή όχι γκάτζετ.

Κλείνοντας θα πω ότι ο χώρος είναι λίγος στο δίσκο και αν μπορεί γρήγορα κάποιος να μου πει

πως και από που θα μεγαλώσω το χώρο μεταφέροντας το recovery.

Link to comment
Share on other sites

To παρέλαβα σήμερα από το exoplizin.gr ελληνικής αντιπροσωπείας σφραγισμένο.

Δεν πρόλαβα να ασχοληθώ αρκετά έως πού λίγο θα έλεγα.

Πρώτες εντυπώσεις:

Πλαστική κατασκευή αλλά δε με ενοχλεί

Μέγεθος καλό και βάρος, αν και είχα ένα φόβο λόγω ipad mini

Οθόνη πάρα πολύ καλή ειδικά αν απενεργοποιηθεί η αυτόματη φωτεινότητα

Ήχος καλός αλλά πιο πολύ πλησιάζει σε κινητό παρά σε laptop

Αν και είναι αρχή το μηχάνημα πετάει σε ταχύτητα και ανταπόκριση

Το touch του με ξένισε λίγο στην αρχή το χέρι μου ασυναίσθητα ζητούσε ποντίκι

Συμπέρασμα:

Χωρίς παρεξήγηση αλλά ios,android μπροστά στο λειτουργικό του είναι παιχνιδάκια

για να περνάει η ώρα, εδώ η εμπειρία είναι υπολογιστή όχι γκάτζετ.

Κλείνοντας θα πω ότι ο χώρος είναι λίγος στο δίσκο και αν μπορεί γρήγορα κάποιος να μου πει

πως και από που θα μεγαλώσω το χώρο μεταφέροντας το recovery.

Καλοριζικο.

Αυτη τη διαδικασια θα ακολουθησεις,εχοντας στην κατοχη σου 8gb usb flash η micro sd.

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/create-usb-recovery-drive

- Αλέξη ευχαριστω. Έτσι το φανταζόμουν ,οποτε η μόνη πλήρης επιλογή σε 8" και με κάποια προσιτή τιμή είναι το Toshiba αν και τα 300€ γι' αυτή την υλοποίηση μου φαίνονται πολλά ποσό μάλλον τα 320€ που βλεπω τώρα σε κάποια μαγαζιά.

- Στο αγγλικό αμαζον το έχει 248£ συν τα έξοδα αποστολής 5,49£ αλλά με 1,22€ η ισοτιμία φτάνουμε στα 310€ ,ενώ στο γερμανικο 284,90€ συν τα έξοδα αποστολής τα οποία δεν μπορω να βγάλω άκρη ποσά είναι. Τελικά η διαφορά είναι κοντά στο 20αρικο οπότε με βλεπω αν το αποφασίσω, ... να το παρω με δόσεις από δω. Εβλεπα και το Lenovo miix 10" και γούσταρα πολύ ,... πολύ ωραίο!!!! Και η αλήθεια είναι πως κάτω από 10" τα κλασσικά παράθυρα πλην μετρό .... δεν!!! :O ,.... αλλά βλέπεις το hi-tech μικρόβιο μας ροκανιζει τα ψιλά ..... όπως οι τερμιτες το ξύλο !!!

 

Φιλικά

Στο γερμανικο αμαζον υπολογισε κανα 15-20 ευρω τα μεταφορικα.

Το Lenovo miix 10 ειναι περσινο μοντελο αυτο που ειδες εδω, δεν αξιζει καν.

Εβγαλε αναβαθμισμενο μοντελο,αλλα ειναι στα 450-500 ευρω εξωτερικο που ηδη αρχισε η κυκλοφορια του

http://shop.lenovo.com/de/de/tablets/ideatab/miix-series/lenovo-miix2-10-inch/

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τις εφαρμογές που έχετε σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο πως τις περνάτε, με αντάπτορα από την micro usb θύρα?
Link to comment
Share on other sites

Τις εφαρμογές που έχετε σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο πως τις περνάτε, με αντάπτορα από την micro usb θύρα?

θα χρειαστείς OTG Adaptor για να συνδέσεις τον εξωτερικό σκληρο στο tablet.

Ας προτείνουν τα αλλα παιδια ποιον χρησιμοποιούνε, διότι δεν γνωρίζω προσωπικά, δεν έχω χρησιμοποιήσει καν έως τώρα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Toshiba Encore (Bay Trail) 8"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...