Jump to content

Toshiba Encore (Bay Trail) 8"


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χαχαχαχαχα!!χαρηκα που τα καταφερες!!οταν λες στο μενου στις κατηγοριες που εννοεις?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει δοκιμασει κανεις να κανει κληση με το Skype η να τραβηξει βιντεο ? Το μικροφωνο του είναι απελπιστικα σιγανο, ακομη και να φωνάζεις ισα που σε ακουει ο άλλος και πρεπει να το εχει σχεδόν στο αυτι του ο συνομιλητης σου για να σ ακουσει. Εψαξα λιγο το θεμα και ειδα και στο εξωτερικο το εχουν κι αλλοι αυτό το πρόβλημα. Εχει δοκιμασει κανεις από εσας να συνομιλησει στο Skype, η να τραβηξει βιντεο και μετα να ακουσει τον ηχο ? Δεν ξερω, η hardware η software είναι το πρόβλημα με προβληματικούς drivers, ευχομαι να είναι το δευτερο. Και μ αρεσει που το διαφημιζουν το encore ειδικα ότι εχει μελετηθεί ειδικα για το Skype, πιο προβληματικη ηχογραφηση δεν εχω συναντησει ουτε από τα πιο φτηνα κινεζικα android ταμπλετ. Μακαρι να είναι software που το θεωρω και πιο πιθανο, παρα hardware γιστι αυτό δε διορθωνεται

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο εγχειριδιο σε pdf φιλε μου αν το κατεβασεις από το site της Toshiba γραφει αναλυτικα τη διαδικασια, Power και Volume Down αν θυμαμαι καλα, κατεβασε το και ριξτου μια ματια λεει και για το recovery και πολλα αλλα που ισως καποια στιγμη σου χρειαστουν

Έτσι δοκιμαστικά, επειδή το ειπες, έκανα μια κλήση και ο άλλος με άκουγε αρκούντως δυνατά. Αφού και εγώ άκουγα τη φωνή μου πίσω.:confused:

Μου κάνει εντύπωση που το λες, γιατί έχει και 2 μικρόφωνα, υποτίθεται για ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έτσι δοκιμαστικά, επειδή το ειπες, έκανα μια κλήση και ο άλλος με άκουγε αρκούντως δυνατά. Αφού και εγώ άκουγα τη φωνή μου πίσω.:confused:

Μου κάνει εντύπωση που το λες, γιατί έχει και 2 μικρόφωνα, υποτίθεται για ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα.

Το γραφουν κι αλλοι Γιαννη, όχι μονο εγω http://forum.tabletpcreview.com/toshiba/58471-new-toshiba-encore-6.html (κοιταξε ποστ 54), δεν ξερω, μηπως εχουν ορισμενα το πρόβλημα? Τι να πω δεν ξερω
Link to comment
Share on other sites

Το γραφουν κι αλλοι Γιαννη, όχι μονο εγω http://forum.tabletpcreview.com/toshiba/58471-new-toshiba-encore-6.html (κοιταξε ποστ 54), δεν ξερω, μηπως εχουν ορισμενα το πρόβλημα? Τι να πω δεν ξερω

Τι να πώ... τουλάχιστον δεν είναι hw.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ... τουλάχιστον δεν είναι hw.
Αυτό δεν το ξερω.. το ελπιζω. Μπορει και να μην εχει πατησει και ο driver σωστα. Καποια στιγμη θα του κανω format και θα δειξει Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

γενικα πως σε φανηκε το tablet φιλε μου,ευχαριστημενος?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

γενικα πως σε φανηκε το tablet φιλε μου,ευχαριστημενος?
Ακομη το παλευω, προς το παρον τελειο, εκτος από την ενταση του μικροφωνου που εξακολουθώ να το τεσταρω μηπως βρω καμια ακρη. Κατά τα αλλα πραγματικα τελειο, αξιζει μεχρι το τελευταιο ευρω τα λεφτα του. Καμια σχεση με το Android που το πηγαινα μονο σε τηλεφωνα και τιποτ άλλο, Tablet - Pc μονο Windows. Οτιδήποτε άλλο λειτουργικο το θεωρω υποδεεστερο (Προσωπικη αποψη παντα)
Link to comment
Share on other sites

και εγω μετα απο πρωην χρησης nexus 7 και ipad mini το dell venue pro 8 που πηρα ειναι μακραν το καλυτερο tablet που εχω χρησιμοποιησει!!αντε να γινει τωρα και αυτο να γινεται εγκατασταση η metro εφαρμογες στην sd και θα ειναι τελεια!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Να πω και κατι off topic. Η μεγαλυτερη γκαφα της Microsoft είναι που παρατησε τα windows mobile ημουν fun του λειτουργικου από την αρχη που βγηκε. Αυτό που ελεγα και παλιοτερα καποια χρονια πριν, περιμενα από την Microsoft να συνεχισει τα windows mobile και να τα τελειοποιησει και αυτή τα παρατησε και ακολουθησε apple πολιτικες αντι να τα εξελιξει. Αυτό που ελεγα παντα είναι ένα. Αυτό που είναι η google τωρα στο android θα ηταν η Microsoft αν δουλευε τα windows mobile όπως πρεπει. Η Microsoft δεν είναι apple, ακουλουθησε τ αχναρια της apple και τη πατησε, ενώ μπορουσε τωρα να ηταν στη κορυφη και η google να τη κοιταει από μακρυα, και "Αν" και αυτό, που το πιθανοτερο είναι να μην υπηρχε καν το android . Μονη της εβγαλε τα ματια της. Υπαρχει χρονος ακομη, εστω και καθυστερημένα, να διορθωσει τα κακως κοιμενα, μακαρι να το κανει στο mobile λειτουργικο. Εχει τη γνωση εχει τη δυναμη μακαρι να βρει και το μυαλο που εχασε (ηθελημένα) τοσο καιρο. Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

κατι για την οθονη!βαλε αυτες τις ρυθμισεις μεσα απο τις ιδιοτητες γραφικων και θα βελτιωθει κατα πολυ οσον αφορα τα χρωματα και το κοντραστ!

 

Display Settings: Stock

Color > Basic:

Brightness: 15

Contrast: 48

Gamma: 0.7

 

Color > Advanced:

Hue: 0

Saturation: 52

 

http://www.transformerforums.com/forum/asus-transformer-book-t100/40320-intel-hd-graphics-control-panel-display-settings.html

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

κατι για την οθονη!βαλε αυτες τις ρυθμισεις μεσα απο τις ιδιοτητες γραφικων και θα βελτιωθει κατα πολυ οσον αφορα τα χρωματα και το κοντραστ!

 

Display Settings: Stock

Color > Basic:

Brightness: 15

Contrast: 48

Gamma: 0.7

 

Color > Advanced:

Hue: 0

Saturation: 52

 

http://www.transformerforums.com/forum/asus-transformer-book-t100/40320-intel-hd-graphics-control-panel-display-settings.html

Τα εχω φτιαξει αυτά φιλε μου ηδη.. Με το που το πηρα το πρωτο πραγμα ηταν αυτό που εκανα, και σ αυτό και στα pc μου όταν παιρνω το κανω εξ αρχης
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τοτε!ευχομαι να το χαρεις και να ειναι καλοδουλευτο!!! :)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα και εγώ από το eshop. Ως κατασκευή φαίνεται στιβαρή και ποιοτική και δεν τρίζει πουθενά. Έχω μεγάλο πρόβλημα με τη γλώσσα που ό,τι και να κάνει επιμένει στα πολωνικά. Διάλεξα ελληνικά από τις αρχικές ρυθμίσεις, τίποτα, τα επέλεξα από τα επιμέρους μενού γλώσσας τίποτα, το επανεκκίνησα, τίποτα. Μόνο το wellcome screen είναι ελληνικά, όλα τα άλλα έμειναν πολωνικά. Η τιμωρία μου που διάλεξα τη φθηνότερη λύση υποθέτω. Δεν υπάρχει κάποια λύση να γυρίσουν όλα στα αγγλικά χωρίς πολλά πολλά;
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα και εγώ από το eshop. Ως κατασκευή φαίνεται στιβαρή και ποιοτική και δεν τρίζει πουθενά. Έχω μεγάλο πρόβλημα με τη γλώσσα που ό,τι και να κάνει επιμένει στα πολωνικά. Διάλεξα ελληνικά από τις αρχικές ρυθμίσεις, τίποτα, τα επέλεξα από τα επιμέρους μενού γλώσσας τίποτα, το επανεκκίνησα, τίποτα. Μόνο το wellcome screen είναι ελληνικά, όλα τα άλλα έμειναν πολωνικά. Η τιμωρία μου που διάλεξα τη φθηνότερη λύση υποθέτω. Δεν υπάρχει κάποια λύση να γυρίσουν όλα στα αγγλικά χωρίς πολλά πολλά;

Αυτα εδω τα δοκιμασες?

http://support.microsoft.com/kb/2607607/el

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!κατεβασε το ελληνικο πακετο γλωσσας και δες λιγο στην προηγουμενη σελιδα αυτα που εγραψα!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτα εδω τα δοκιμασες?

http://support.microsoft.com/kb/2607607/el

 

Τα είχα δοκιμάσει αλλά για κάποιο λόγο δεν τα κατάφερνα, προφανώς κάτι έκανα λάθος, αλλά τελικά με την πέμπτη φορά τα κατάφερα. Το μόνο που επέμενε είναι το Office που έμενε στα Πολωνικά το οποίο και απεγκατέστησα και το κατέβασα ξανά από τη Microsoft οπότε και με άφησε να διαλέξω σε τι γλώσσα θα το κατεβάσω. Προς το παρόν λοιπόν εντάξει. Έπρεπε να το αναφέρουν ότι έχει πολωνικά Windows πάντως. Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Edited by GΚOOL
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο θέμα GPS τι γίνεται;;; Απ οτι ξέρω δεν υπάρχει κάποιο software για PC πέραν από κάτι Destinator..
Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο θέμα GPS τι γίνεται;;; Απ οτι ξέρω δεν υπάρχει κάποιο software για PC πέραν από κάτι Destinator..

Αυτο εδω εχει βγει σε κυκλοφορία ή οχι ή αν ταιριάζει η έκδοση για 7 εξιςου.

http://www.engadget.com/2013/02/25/copilot-gps-navigation-coming-to-windows-8-and-windows-phone-8/

Και εδω αναφέρουν οτι δουλεύει με Garmin.

http://forum.tabletpcreview.com/toshiba/59957-encore-owner-s-lounge-9.html

Τα είχα δοκιμάσει αλλά για κάποιο λόγο δεν τα κατάφερνα, προφανώς κάτι έκανα λάθος, αλλά τελικά με την πέμπτη φορά τα κατάφερα. Το μόνο που επέμενε είναι το Office που έμενε στα Πολωνικά το οποίο και απεγκατέστησα και το κατέβασα ξανά από τη Microsoft οπότε και με άφησε να διαλέξω σε τι γλώσσα θα το κατεβάσω. Προς το παρόν λοιπόν εντάξει. Έπρεπε να το αναφέρουν ότι έχει πολωνικά Windows πάντως. Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Συνήθως σε ολα τα windows στο πρώτο setup σου βγάζουν στανταρ και αγγλικα μαζί με κάποιες 3 εως 5 γλώσσες επιπλέον ανάλογα την γεωγραφική περιοχή ή χωρα.

Μου φαίνεται δύσκολο να είχε μονο τα πολωνικα και τίποτα αλλο.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως σε ολα τα windows στο πρώτο setup σου βγάζουν στανταρ και αγγλικα μαζί με κάποιες 3 εως 5 γλώσσες επιπλέον ανάλογα την γεωγραφική περιοχή ή χωρα.

Μου φαίνεται δύσκολο να είχε μονο τα πολωνικα και τίποτα αλλο.

Κι όμως οσο περιεργο και να είναι, (κι εγω περιμενα στη πρωτη εκκίνηση να εχει επιλογή και τα αγγλικα) και όμως δεν τα ειχε. Τη μονη γλωσσα που ειχε να επιλεξω εξ αρχης ηταν μονο τα πολωνικα. Αλλα ευτυχως που στα windows 8 η αλλαγη γλωσσας είναι η πιο ευκολη υποθεση
Link to comment
Share on other sites

 

Συνήθως σε ολα τα windows στο πρώτο setup σου βγάζουν στανταρ και αγγλικα μαζί με κάποιες 3 εως 5 γλώσσες επιπλέον ανάλογα την γεωγραφική περιοχή ή χωρα.

Μου φαίνεται δύσκολο να είχε μονο τα πολωνικα και τίποτα αλλο.

Επιλογή έβγαλε αλλά παρόλο που επέλεξα ελληνικά συνέχισε με Πολωνικά. Δεν το έχω με τα Windows, είμαι και γκαντέμης...

Link to comment
Share on other sites

Επιλογή έβγαλε αλλά παρόλο που επέλεξα ελληνικά συνέχισε με Πολωνικά. Δεν το έχω με τα Windows, είμαι και γκαντέμης...
Επιλογή ελληνικα στη γλωσσα γραφης ναι φυσικα εβγαλε, εγω εννοω ελληνικα η αγγλικα στη συγκεκριμενη περιπτωση, σαν κεντρικη γλωσσα. Αυτό δεν το εκανε. Μονο πολωνικα εβγαλε σαν επιλογή κεντρικης γλωσσας
Link to comment
Share on other sites

Παρότι έχω το υπέροχο samsung tab 3 8" 3g (που το χρησιμοποιώ αρκετές φορές και σαν τηλέφωνο :lol::lol:) και ultra book 11.6" στο 1.2 kgr μπήκα στον πειρασμό να αγοράσω την προσφορά του eshop. Δεν έχω παραλάβει ακόμα αλλά εύχομαι σύντομα. Δεν με πειράζει μαζι με το samsung να κουβαλάω και το encore (ως ένα πλήρες pc που μπορεί να τυπώσει σε όλους τους εκτυπωτές και την βασική σουίτα σχεδιασμού και προγραμματισμού) απλά το μόνο που πραγματικά με χαλάει είναι ότι ακόμα δεν έχω βρει κάποιο πρόγραμμα gps που να τρέχει se windows 8 (αφού θέλω το samsung να το τζασω :) εκεί τρέχω το καταπληκτικό sygic). Βρήκα μονο το Navifgator 12 http://www.mapfactor.com/en/products/navigation-software-standard/

 

Εάν κάποιος βρει κάτι ποιο αξιόλογο ας κάνει ένα post η pm.

 

Τώρα ως κρυφή επιθυμία θα ήθελα να έχει 4gb ram και 64bit windows (για μια συγκεκριμένη εφαρμογή που χρησιμοποιώ) αλλά τι να κάνουμε;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι 7-8 ώρες χρήσης μπαταρίας ισχύουν αλλά το tablet έχει standby μια μέρα και κάτι. Διάβασα και ένα review που το επιβεβαιώνει. Υποτίθεται ότι φταίει το instantgo των windows το οποίο δεν κατάλαβα και αν και πώς κλείνει ή αν παραμετροποιείται. Επίσης επιβεβαιώνω το πρόβλημα με το μικρόφωνο στο Skype το οποίο δεν παρατηρήθηκε όταν εγκατέστησα την desktop έκδοση. Καλή κάμερα, καλή οθόνη, καλό feeling στο χέρι. Δυσκολίες στο χειρισμό σε desktop mode. Άριστη συνεργασία με pc και οικιακό δίκτυο. pdf 1500 σελίδων άνοιξε σε 4 sec. Μια φορά reboot γιατί δεν ξύπνούσε με το απλό πάτημα του power button ( ας μην ανησυχήσω...). Αυτά προς το παρόν. Για καμιά θήκη από Ελλάδα ξέρει κανείς; Edited by GΚOOL
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό αλλά μου έχει βγάλει το λάδι στο να αλλάξω την γλώσσα 30+ λεπτά και ακόμα να την εγκαταστήσει.

 

OSX και πάλι OSX.....

 

Μακάρι και η apple (παρότι δεν είμαι fun) να βγάλει ένα AIR με OSX μπας και ζοριστεί λίγο η Microsoft και βγάλει κάτι καλύτερο .... :)

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι 7-8 ώρες χρήσης μπαταρίας ισχύουν αλλά το tablet έχει standby μια μέρα και κάτι. Διάβασα και ένα review που το επιβεβαιώνει. Υποτίθεται ότι φταίει το instantgo των windows το οποίο δεν κατάλαβα και αν και πώς κλείνει ή αν παραμετροποιείται. Επίσης επιβεβαιώνω το πρόβλημα με το μικρόφωνο στο Skype το οποίο δεν παρατηρήθηκε όταν εγκατέστησα την desktop έκδοση. Καλή κάμερα, καλή οθόνη, καλό feeling στο χέρι. Δυσκολίες στο χειρισμό σε desktop mode. Άριστη συνεργασία με pc και οικιακό δίκτυο. pdf 1500 σελίδων άνοιξε σε 4 sec με τον default viewer. Μια φορά reboot γιατί δεν ξύπνούσε με το απλό πάτημα του power button ( ας μην ανησυχήσω...). Αυτά προς το παρόν. Για καμιά θήκη από Ελλάδα ξέρει κανείς;

edit: συγγνώμη για το double post, ας το σβήσει κάποιος παρακαλώ

Edited by GΚOOL
double post
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Toshiba Encore (Bay Trail) 8"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...