Jump to content

Toshiba Encore (Bay Trail) 8"


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να μη σας ξαναπρήζω, διαβασα,σκεφτηκα, επιασα:p.....

 

Δεν υπάρχει κατω απο 9 ιντσες windows tablet ωριμο γι αυτα (τα απλα και αυτονοητα για μενα που θελω)....θελουν ακομα ωριμανση στη συνδεσιμοτητα....τα 10αρια-11αρια κτλ μου ειναι μεγαλα/βαρια.

 

Το θεμα με τη συνδεσιμοτητα εχουν και οι "μαρκες" απο android επισης.

 

Τωρα να καλυπτομαι σε ports απο κινεζο στις 7 ιντσες και ειναι πισω απο τον κινεζο τα "θηρια" των windows (που προτιμω) και των android, ε ειναι θλιβερο.

 

Πηξαμε στα sliports/miracast/cloud κτλ και δε μπορουν οι "μαρκες" να φορτιστουν απλα ενω παραλληλα βλεπεις εγγραφα σε υsb....

 

Τεσπα ελπιζω στο mwc και στην computex το καλοκαιρι το εμφανεστατο κενο συνδεσιμοτητας για καθημερινες/φορητες να εξαφανιστει !

 

Παντως το encore ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα, i ll give it that!

 

Aναμενω ξεχωριστο dc port ή 2 υsb!

 

Ευχαριστω alextrela για τις απαντησεις.

Edited by Defkaliwnas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εμένα το μικρόφωνο πολύ σιγανό αγορά από e shop πριν 2 μέρες

 

 

Απλά είναι χαμηλομενο το μικρόφωνο. Πήγαινε στις ρυθμίσεις μικροφώνου και ανέβασε τα db σε 24 και θα είναι κρύσταλλο ο ήχος και πολύ δυνατός.

 

Το μόνο σπαστικό που πρέπει να βρω λυση είναι το πως θα ξυλωσω εντελως τα πολώνικα γιατί όταν σβήνει η όταν κανει boot εμφανίζει ακόμα κάποιες λέξεις όπως το καλώς ήρθατε.

 

Άμα δείτε τι έχω βάλει στην 64αρα κάρτα από εφαρμογές θα σας πέσουν τα μαλλιά. Παίζει και τις ποιο βαριές 3d κλπ

Δεν το πίστευα. Απλά η ανάλυση της οθόνης δεν βοηθάει άλλα και εάν είχε μεγαλύτερη ανάλυση θα φαινόταν όλα ψύρες .

 

Πολύ καλή επιλογή δεν μπορώ να αγγίξω τώρα το tab 3 8"... είναι φοβερό να προσπαθούν σε android και ios να εξομοιωσούν εφαρμογές desktop και όχι με επιτυχία ενώ εδώ τρέχουν native. Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω. Τώρα υπομονη μέχρι να βγει ο clover trail μέχρι τέλος της χρονιάς για να πάρουμε κάτι ποιο αξιόλογο σε μέγεθος με μικρότερο bezel.

 

Δοκίμασα και το navigator 12 με τους δωρεάν Χάρτες. Κλειδώνει σε δευτερόλεπτα και είναι σχετικά καλό για πλοήγηση απλά έχει λίγο ποιο παλιο μοδιτικα γραφικά.

Τι να πω έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Λίγο σε αυτονομία ρουφάει αλλά τα έχω όλα ανοιχτά αφού έχω συνεχώς συνδεμένο Bluetooth mouse.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Welcome To Windows 8 tablet pc's...

Απλά είναι χαμηλομενο το μικρόφωνο. Πήγαινε στις ρυθμίσεις μικροφώνου και ανέβασε τα db σε 24 και θα είναι κρύσταλλο ο ήχος και πολύ δυνατός.

 

Το μόνο σπαστικό που πρέπει να βρω λυση είναι το πως θα ξυλωσω εντελως τα πολώνικα γιατί όταν σβήνει η όταν κανει boot εμφανίζει ακόμα κάποιες λέξεις όπως το καλώς ήρθατε.

 

Άμα δείτε τι έχω βάλει στην 64αρα κάρτα από εφαρμογές θα σας πέσουν τα μαλλιά. Παίζει και τις ποιο βαριές 3d κλπ

Δεν το πίστευα. Απλά η ανάλυση της οθόνης δεν βοηθάει άλλα και εάν είχε μεγαλύτερη ανάλυση θα φαινόταν όλα ψύρες .

 

Πολύ καλή επιλογή δεν μπορώ να αγγίξω τώρα το tab 3 8"... είναι φοβερό να προσπαθούν σε android και ios να εξομοιωσούν εφαρμογές desktop και όχι με επιτυχία ενώ εδώ τρέχουν native. Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω. Τώρα υπομονη μέχρι να βγει ο clover trail μέχρι τέλος της χρονιάς για να πάρουμε κάτι ποιο αξιόλογο σε μέγεθος με μικρότερο bezel.

 

Δοκίμασα και το navigator 12 με τους δωρεάν Χάρτες. Κλειδώνει σε δευτερόλεπτα και είναι σχετικά καλό για πλοήγηση απλά έχει λίγο ποιο παλιο μοδιτικα γραφικά.

Τι να πω έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Λίγο σε αυτονομία ρουφάει αλλά τα έχω όλα ανοιχτά αφού έχω συνεχώς συνδεμένο Bluetooth mouse.

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Τώρα υπομονη μέχρι να βγει ο clover trail μέχρι τέλος της χρονιάς για να πάρουμε κάτι ποιο αξιόλογο σε μέγεθος με μικρότερο bezel.

.

Cherry Trail ήθελες να πεις:p

Πιστεύω τελη της χρονιάς με αρχές επόμενης θα δουμε την πλήρη ωριμότητα των windows tablet στις 8-9 ιντσες μιας και θα δουμε ακομα καλύτερες επιδοςεις στο θέμα CPU-GPU,με ακομα καλυτερη αυτονομία και γενικώς απο άποψη specs ανετα θα καλύψουν την πλοιοψηφια των χρηστών που δεν θα χρειάζονται τόσο πολυ τους σημερινούς Haswell ή και τους αυριανούς Broadwell.

Αν δηλαδη σήμερα μπορουν να υποκαταστήσουν λαπτοπ 350-400 ευρω σε 1 χρόνο ανετα θα το κανουν και για τα σημερινά στα 500-500 ευρω που η πλοιοψηφια αγοράζει εως τωρα.

 

Δεν το συζητάμε για android/iOS που και σήμερα και μελλοντικα θα απέχουν ετη φωτός πισω σε σχέση με τα windows tablet απο άποψη ολοκλήρωσης και πληρότητας.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, πιθανως και αυριο να κανω πληρες φορματ με εξωτερικο πληκτρολογιο - ποντικι και και να του περασω "καθαρα" ελληνικα 32αρια windows μολις το κανω θα ενημερωσω. Το κλειδι επειδή το εψαξα το θεμα πιθανως δεν θα το αναγνωρισει και θα μεινουν μη ενεργοποιημένα, αλλα εχω κρατησει το recovery και σε usb και σε εξωτερικο σκληρο και στο notebook :p για να μη γινει κατι και χαθει, αφου μεσω από αυτό ενεργοποιούνται τα "μαμα" Windows του encore. Ένα άλλο χαζο που βρισκω εγω είναι το bios menu της Toshiba στο encore, δεν είναι σαν τα κανονικα bios γενικα, πολύ ημιτελες. Ουτε διαμερίσματα δεν με αφηνει να δω για να ξερω αν θα γινει ολικο φορματ γιατι θελω να σβυσω τα παντα από μεσα. Ξαναπερασα χθες από το στικακι τα windows ενώ ειχα σβυσει όταν τα εγραψα στο στικακι το recovery που εχει για να γλυτώσουμε χορο, και ενώ μου εβγαζε μετα 15 περιπου gb ελευθερο, μολις ξαναπερασα τα windows από το στικακι μου εβγαζε ελευθερα 12.5 gb, δεν με αφηνει πουθενα να δω διαμερίσματα για να σβυσω και να δω τι εχει μεινει μεσα. Αυτό το bios της Toshiba στο encore είναι για κλωτσιες. Στα notebook - desktop βλεπω κανονικα όλα τα διαμερισματα όταν τα ξαναπερναω και με αφηνει να σβυσω τα παντα αν θελω, εδώ δεν μου εμφανιζει τιποτα τετοιο, ουτε τι διαμερίσματα εχει ουτε τιποτα. Τελος παντων, πιθανον και αυριο με αλλα windows που θα προσπαθήσω να του περασω μηπως μου εμφανισει τιποτα παραπανω. Θελω να του περασω τα ελληνικα, και να ελευθερωσω ολο το χωρο, γιατι απ τα 32 αν σβηστουν όλα τα διαμερίσματα που εχει μεσα θα πρεπει να μεινουν καμια 25αρια gb λογικα ελευθερα αν σβηστουν τα παντα. Απλετος χωρος δηλαδη. Ετσι κανω παντα σε όλα μου τα pc με το που τα αγοραζω. Και όχι μονο αυτό. Μετα πετανε στη κυριολεξια. Τελος παντων θα δειξει τι θα καταφερω. Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε μας αν και πιστεύω οτι αν εγκαταστάσεις την ίδια έκδοση με αυτη που ήδη φοράει το tablet θα ενεργοποιηθούν τα windows με τον συριακό αριθμό αν τον βρήκες βέβαια μεσα απο καποιο app.

Γενικά πάντως τα bios στα tablet καμία σχέση δεν εχουν με τα κλασικα PC σε μητρικες η λαπτοπ

Και ειδικα το Toshiba ειναι πολυ φτωχό σε επιλογες οπως και έξω αναφέρθηκε,σε αντίθεση με το αντίστοιχο Dell που σου δίνει περισσότερες επιλογες.

 

Αν καταφέρεις να μπουταρεις θα μπορεις να διαγραψεις ολικά ολα τα partition που θα σου εμφανίσει,να τον κανεις εναν ενιαίο δισκο και να εγκαταστησεις τα windows.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε μας αν και πιστεύω οτι αν εγκαταστάσεις την ίδια έκδοση με αυτη που ήδη φοράει το tablet θα ενεργοποιηθούν τα windows με τον συριακό αριθμό αν τον βρήκες βέβαια μεσα απο καποιο app.

Γενικά πάντως τα bios στα tablet καμία σχέση δεν εχουν με τα κλασικα PC σε μητρικες η λαπτοπ

Και ειδικα το Toshiba ειναι πολυ φτωχό σε επιλογες οπως και έξω αναφέρθηκε,σε αντίθεση με το αντίστοιχο Dell που σου δίνει περισσότερες επιλογες.

 

Αν καταφέρεις να μπουταρεις θα μπορεις να διαγραψεις ολικά ολα τα partition που θα σου εμφανίσει,να τον κανεις εναν ενιαίο δισκο και να εγκαταστησεις τα windows.

Ξερεις γιατι λεω ότι δεν θα ενεργοποιηθουν Alex ? Γιατι κατεβασα από εδώ http://windows.microsoft.com/en-US/windows-8/upgrade-product-key-only αυτό το προγραμματακι, που μπορεις να κατεβασεις τα windows από την ιδια την Microsoft μολις του βαλεις το serial των windows, και δεντο αναγνωριζει το κλειδι που εβαλα από το προγραμματακι Speccy που το εμφανιζει κανονικότατα. Αρα με τον ιδιο τροπο το τσεκαρει η Microsoft και προφανως και με καθαρη εγκατασταση δεν θα το δεχτει. Βαση λογικης αυτό ισχυει
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις γιατι λεω ότι δεν θα ενεργοποιηθουν Alex ? Γιατι κατεβασα από εδώ http://windows.microsoft.com/en-US/windows-8/upgrade-product-key-only αυτό το προγραμματακι, που μπορεις να κατεβασεις τα windows από την ιδια την Microsoft μολις του βαλεις το serial των windows, και δεντο αναγνωριζει το κλειδι που εβαλα από το προγραμματακι Speccy που το εμφανιζει κανονικότατα. Αρα με τον ιδιο τροπο το τσεκαρει η Microsoft και προφανως και με καθαρη εγκατασταση δεν θα το δεχτει. Βαση λογικης αυτό ισχυει

 

Μπορεις να δοκιμασεις τηλεφωνικα να τα ενεργοποιησεις,απλα να κατεβασεις απο αλλη πηγη σε iso μορφη και οχι μεσω επισημο site εφοσον δεν σε αφηνει.

Εγω αυτο θα επιχειρουσα, και πολυ πιθανος να τα ενεργοποιησεις.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δοκιμασεις τηλεφωνικα να τα ενεργοποιησεις,απλα να κατεβασεις απο αλλη πηγη σε iso μορφη και οχι μεσω επισημο site εφοσον δεν σε αφηνει.

Εγω αυτο θα επιχειρουσα, και πολυ πιθανος να τα ενεργοποιησεις.

Μα και τηλεφωνικα το ιδιο λογικα είναι Alex. Με τον ιδιο τροπο τσεκαρουν, εγω πιστευω μονο αν απαιτησω κλειδι από τη Microsoft και μου το δωσει μονο τοτε. Τα windows τα εχω κατεβασει ηδη από αλλου, δεν είναι το πρόβλημα μου αυτό, πιο πολύ για μενα και το πιο μεγαλο πρόβλημα είναι ότι πιστευω δεν θα μου εμφανισει όλα τα partitions και δε θα μπορεσω να τα σβυσω και θα υπαρχουν partitions ανεκμεταλευτα με όλα τα χαζα μεσα. Αυτό με καιει πιο πολύ, να μπορεσω να τα δω και να τα σβυσω, αν και χλωμο το κοβω να μου τα εμφανισει. Θα είχαμε γυρω στα 24 gb ελευθερα στα 32αρια το σκέφτεσαι ? Τσαμπα τοσος πολυς χωρος ανεκμεταλευτος γμτ Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Άλλο bios το venue 8 pro φιλε μου και άλλο το toshiba. Στο Toshiba είναι απαραδεκτο το bios που δεν σου εμφανιζει τιποτα από partitions
Link to comment
Share on other sites

λογικα αμα μπουταρεις απο usb το οποιο θα εχει τα windows οταν πας για εγκατασταση εκει μεσα θα στα βγαλει τα partitions και θα τα κανεις ενα αντι για 2-3 που ειναι.οσο για τα link που σου εδωσα λεει την διαδικασια που χρειαζεται για να βαλεις καθαρα windows στο dell και δεν ειναι και πολυ απλη..

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

λογικα αμα μπουταρεις απο usb το οποιο θα εχει τα windows οταν πας για εγκατασταση εκει μεσα θα στα βγαλει τα partitions και θα τα κανεις ενα αντι για 2-3 που ειναι.οσο για τα link που σου εδωσα λεει την διαδικασια που χρειαζεται για να βαλεις καθαρα windows στο dell και δεν ειναι και πολυ απλη..
Μα αυτό είναι το θεμα ότι δεν θα βγαλει τα partitions αλλοιως αυτό ηθελα να κανω να τα σβυσω όλα και να κανω έναν ενιαιο αδειο χωρο και να τα περασω, αλλα προφανως στα tablet δεν είναι ετσι απλα όπως στα pc να στα εμφανιζει μεσω bios, αυριο πιθανον που θα το κανω αν δεν εχω άλλες δουλειες θα δειξει τι θα εμφανισει αν και ξερω καταλαβα.. Μεθοδους όπως την από πανω όχι δεν θα τις επιχειρησω, εγω παντα κανω με σιγουρες διαδικασιες, όχι και ν αχρηστεψω το μηχανημα αν κατι δεν παει καλα. Αυτό δε λεει Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη επιχειρισες να κανεις boot απο usb stuck με windows και πηγε σε εκεινο το σημειο και δεν σε βγαζει τπτ?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη επιχειρισες να κανεις boot απο usb stuck με windows και πηγε σε εκεινο το σημειο και δεν σε βγαζει τπτ?
Ακριβως. Απολυτως τιποτα. Μονο το μενου από τα ιδια τα windows 8.1 για επαναφορά και επανεγκατασταση, αλλα partitions δεν μου εβγαλε πουθενα να δω οσο και να το παλεψα ωρες ολόκληρες με εγκαταστασεις επανεγκαταστάσεις από το usb stick που ειχα φτιαξει. Και δεν είμαι χθεσινος, εχω κανει απειρα φορματ σε pc παρα πολλα δεν ειμαι χθεσινος, αλλα τιποτα Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

πηγες μεσα στο bios να το κανεις να κανει boot απο το stick ε?μηπως δεν εγινε σωστη δουλεια στο bootable stick?

 

edit:για διαβασε λιγο αυτο!!

 

http://forums.toshiba.com/t5/Encore-Tablets/windows-8-1-pro-painless-drama-free-install/td-p/518723

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

πηγες μεσα στο bios να το κανεις να κανει boot απο το stick ε?μηπως δεν εγινε σωστη δουλεια στο bootable stick?

 

edit:για διαβασε λιγο αυτο!!

 

http://forums.toshiba.com/t5/Encore-Tablets/windows-8-1-pro-painless-drama-free-install/td-p/518723

Φιλε μου, αυτος εκανε καθαρη εγκατασταση όπως θα κανω κι εγω οκ, αλλα εσβυσε τα διαμερίσματα ? Εδώ είναι το θεμα να σβυσουμε τα παντα και να εχουμε έναν πεντακαθαρο ενιαιο χωρο ο οποιος απ τα 32gb θα μας εχει ελευθερα μετα το περασμα των Windows γυρω στα 24gb. Ο τυπος δεν νομιζω ότι μπορεσε να τα δει και να τα σβυσει απλα εγκατασταση καθαρη μεν αλλα με τα partitions που δεσμευει το συστημα κλειδωμένα και να μενουν με χωρο δεσμευμενο. Εκει είναι το θεμα πως θα τα βρουμε και να σβυσουμε τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

τα διαμερισματα τα εσβησε κανονικα ναι.το bitlocker το εχεις απενεργοποιησει?επισης κατεβασε τα windows 8.1 οχι τα pro απο εδω και δεν τον ζητησε καν σειριακο ενεργοποιηθηκαν κατευθειαν μετα!!

 

https://drive.google.com/folderview?id=0B6bNnleDp7llVWVBTUpYanV4X1k&usp=sharing&tid=0B6bNnleDp7llUTZkZXRWOFd4ZjQ

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

τα διαμερισματα τα εσβησε κανονικα ναι.το bitlocker το εχεις απενεργοποιησει?επισης κατεβασε τα windows 8.1 οχι τα pro απο εδω και δεν τον ζητησε καν σειριακο ενεργοποιηθηκαν κατευθειαν μετα!!

 

https://drive.google.com/folderview?id=0B6bNnleDp7llVWVBTUpYanV4X1k&usp=sharing&tid=0B6bNnleDp7llUTZkZXRWOFd4ZjQ

Ναι αλλα εγω θελω να βαλω τα windows τα ελληνικα τα οποια τα εχω βεβαια από αλλου, οσο για το bitlocker δεν το ειχα πειραξει θα το δω αυριο αυτό.
Link to comment
Share on other sites

άμα τα είχες από αλλου ΟΚ απλά κοιτα να μην είναι τα pro.δες το αυτό με το bitlocker μήπως φταίει αυτό.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

άμα τα είχες από αλλου ΟΚ απλά κοιτα να μην είναι τα pro.δες το αυτό με το bitlocker μήπως φταίει αυτό.
Τα windows 8.1 pro η τα απλα, είναι τα ιδια. Αν το κλειδι είναι για windows 8.1 pro θα ενεργοποιηθουν σαν pro Αν το κλειδι είναι για windows 8.1 θα ενεργοποιηθουν σαν windows 8.1. Δεν είναι διαφορετικα τα ιδια ειναι
Link to comment
Share on other sites

Αυτος που ειχε δοκιμάσει πρώτα τα pro δεν του το δεχόταν το κλειδι μετά μόλις έβαλε τα απλά συνεχισε η εγκατασταση χωρις να ζητήσει κλειδακι.στο παρακτω λινκ όπως βλέπεις δεν είναι ίδια.άλλο κλειδακι θέλει για pro και άλλο για τα απλα.ας μας διαφωτίσει και κάποιος άλλος άμα ξέρει καλύτερα.

 

http://www.microsoft.com/en-us/windows/enterprise/products-and-technologies/windows-8-1/compare/default.aspx

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που ειχε δοκιμάσει πρώτα τα pro δεν του το δεχόταν το κλειδι μετά μόλις έβαλε τα απλά συνεχισε η εγκατασταση χωρις να ζητήσει κλειδακι.στο,παρακτω λινκ όπως βλέπεις δεν είναι ίδια.άλλο κλειδακι θέλει για pro και άλλο για τα απλ.ας μας διαφωτίσει και κάποιος άλλος άμα ξέρει καλύτερα.

 

http://www.microsoft.com/en-us/windows/enterprise/products-and-technologies/windows-8-1/compare/default.aspx

Μα εγω τι ειπα ? Άλλο κλειδακι για pro άλλο για απλα. Οι εκδοσεις ειπα είναι οι ιδιες, αναλογα τι κλειδι περνας γινονται pro η core

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το λεει και η ιδια η λεξη. Core = Πηρηνας. Εσυ αυτόν τον πυρηνα μπορεις να τον κανεις ότι θες αναλογα το κλειδι που θ αγορασεις

Link to comment
Share on other sites

Τα πολωνικά βρήκαν τελείως. Απλά πηγαίνεις στις ρυθμίσεις για προχωρημένους και διαλέγεις στο πεδίο παράκαμψη γλώσσας εμφάνισης windows ελληνικά και έτσι τα πολωνικά που έχουν παραμείνει στην λίστα πηγαίνουν περίπατο.

 

Πολύ Ωραία λοιπόν .....

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Toshiba Encore (Bay Trail) 8"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...