Jump to content

HTM M1


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Πήρα και εγώ το τηλέφωνο πριν 4 μέρες, και το δουλεύω δειλά δειλά. Είναι αρκετά καλό κινητό, καλή οθόνη, μέτρια κάμερα ανταποκρίσιμο και αρκετά στιβαρό. Δε χρειάζεται ροοτ, είναι εντελώς προεραιτικό. Κατεβάζεις έναν launcher για να έχεις widget στην αρχική οθόνη, και όλα καλά!!! Το θέμα με το gps είναι αρκετά σοβαρό, και για να φτίαξει χρειάζεται μάλλον το ροοτ και τις οδηγίες από τη σελίδα που έγραψε ο lefteris. ένα πρόβλημα μόνο εντόπισα, και αυτό είναι ότι στο πληκτρολόγιο τα 3 γράμματα δεξιά και τα 3 γράμματα αριστερά, θέλουν καλιμπλράρισμα. π.χ. πατάς το π και βγαίνει ο, ή πατάς ο και βγαίνει ι κτλ. Δεν ξέρω αν έχει κάποιος λύση στο θέμα αυτό, αλλά πιστεύω ότι συνηθίζεται.

bottom line, για τα 51 € που κόστισε, το κινητό τα σπάει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φιλε leftergr πρεπει να κανω root και αν μου χρεισιμευει;;;

εχω τρελα με τη τεχνολογια απλα οι καταστασεις με κρατησαν λιγο πισω εως τωρα οποτε καταλαβαινεις ε;

 

Αφού δεν ξέρεις και πολλά πολλά , θεωρώ καλύτερα να μην το ροοτάρεις , μιας και μπορεί να πειράξεις καμιά περίεργη ρύθμιση και μετά να τρέχεις και να μην φτάνεις . Παίξε με το τηλέφωνο όπως είναι τώρα μέχρι να μάθεις και να καταλάβεις τι εστί android , και το ροοταρισμα το αφήνεις για ποιο μετά :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε stratakisggiioo ποσο σου κραταει η μπαταρια εσενα;;;

με το που αρχιζω να το απασχολω η μπαταρια με το % κατεβαινει δηλαδη μια μερα πιστευω μου κραταει και χθες εκανα τη δευτερη φορτιση.εμενα ειναι 2800mah.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία κρατάει αρκετά. έχω 3g απενεργοποιημένο, τέρμα χαμηλή φωτεινότητα, ενεργά δεδομένα κάμποση ώρα ομιλίας τη μέρα, και λίγη χρήση ιντερνετ για τα μαιλ και πέφτει περίπου 15-20% τη μέρα.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι στο 55% τώρα μετά από 1ημέρα και 10 ώρες . Με ανοικτή την οθόνη για 1 ώρα και 39 λεπτά , wifi 45 λεπτά , και σχετικά αρκετά τηλεφωνήματα .

Φαντάζομαι ότι αν δεν παίζεις παιχνίδια , δεν ακούς μουσική , δεν κάνεις install/unistall apps , και γενικότερα δεν το σκαλίζεις το κινητό όλη την ώρα , η μπαταρία αντέχει αρκετά ικανοποιητικά .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κινεζοφιλοπαρέα.

Μόλις χτες παρέλαβα ένα πανέμορφο μπλε ΗΤΜ Μ3, το οποίο ναι μεν με εντυπωσίασε με τις επιδόσεις του (για τα λεφτά του πάντα), παρατήρησα όμως πως κατά τη διάρκεια μιας κλήσης, πέφτει τόσο πολύ παράσιτο, σε σημείο που δεν σε ακούει καθόλου ο συνομιλητής σου.

Κατάφερα να εξαλείψω το φαινόμενο καλύπτοντας όλη την πίσω μέσα μεριά με αλουμινόχαρτο (πώς το σκέφτηκα ο μπαγάσας), αλλά επειδή ως γνωστόν το αλουμινάκι εκτός από τη βελτίωση θα ανεβάσει (υποθέτω) και το SAR στα ύψη, γνωρίζει κάποιος να μου πει σε ποιο σημείο βρίσκεται η κεραία του;

Όσο κι αν δοκίμασα με μικρότερο κομμάτι, δεν κατάφερα κάτι καλύτερο και ψάχνομαι να δω που στο καλό την έχουν τοποθετήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει να κάνει κάτι με το μικρόφωνό του ; Και αν ίσως ανέβαζες ή κατέβαζες λίγο την ένταση του , ακουγόσουν καλύτερα ; Αυτό με το αλουμινόχαρτο δεν το έχω ξανακούσει ( γενικά για τηλέφωνα ) . Δυστυχώς που βρίσκεται η κεραία στο συγκεκριμένο τηλέφωνο δεν γνωρίζω :(
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει να κάνει κάτι με το μικρόφωνό του ; Και αν ίσως ανέβαζες ή κατέβαζες λίγο την ένταση του , ακουγόσουν καλύτερα ; Αυτό με το αλουμινόχαρτο δεν το έχω ξανακούσει ( γενικά για τηλέφωνα ) . Δυστυχώς που βρίσκεται η κεραία στο συγκεκριμένο τηλέφωνο δεν γνωρίζω :(

 

Δοκιμάστηκαν και αυτές οι λύσεις, δυστυχώς χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Όσον αφορά το αλουμινόχαρτο, πραγματικά κι εγώ απορώ πώς στο καλό μου ΄ρθε να το δοκιμάσω!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κινεζοφιλοπαρέα.

Μόλις χτες παρέλαβα ένα πανέμορφο μπλε ΗΤΜ Μ3, το οποίο ναι μεν με εντυπωσίασε με τις επιδόσεις του (για τα λεφτά του πάντα), παρατήρησα όμως πως κατά τη διάρκεια μιας κλήσης, πέφτει τόσο πολύ παράσιτο, σε σημείο που δεν σε ακούει καθόλου ο συνομιλητής σου.

Κατάφερα να εξαλείψω το φαινόμενο καλύπτοντας όλη την πίσω μέσα μεριά με αλουμινόχαρτο (πώς το σκέφτηκα ο μπαγάσας), αλλά επειδή ως γνωστόν το αλουμινάκι εκτός από τη βελτίωση θα ανεβάσει (υποθέτω) και το SAR στα ύψη, γνωρίζει κάποιος να μου πει σε ποιο σημείο βρίσκεται η κεραία του;

Όσο κι αν δοκίμασα με μικρότερο κομμάτι, δεν κατάφερα κάτι καλύτερο και ψάχνομαι να δω που στο καλό την έχουν τοποθετήσει.

Από κάμερες τι λέει το Μ3; Αν κι ήμαστε εκτός θέματος αλλά τα μοντέλα ειν σχεδόν τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Από κάμερες τι λέει το Μ3; Αν κι ήμαστε εκτός θέματος αλλά τα μοντέλα ειν σχεδόν τα ίδια

Συγγνώμη λάθος , για το Μ3 ρώτησες , απάντησα για το Μ1 , αλλά είδα ότι ήμουν λάθος.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Από κάμερες τι λέει το Μ3; Αν κι ήμαστε εκτός θέματος αλλά τα μοντέλα ειν σχεδόν τα ίδια

 

Η κάμερά του είναι για βραβείο...αθλιότητας, αλλά αυτό το γνώριζα ούτως ή άλλως όταν έδινα 65 ευρώπουλα.

Η ανάλυσή της μπορεί μεν να είναι όντως 8mp, αλλά ποιοτικά ίσως βγαίνει λίγο καλύτερη από μία των 2, άντε 3.2mp (βλ. SE παλιάς γενιάς).

Κι επειδή το να βγάλεις φωτό από μια τέτοια Κινεζιά του κιλού μέσα στη νύχτα, θα τραβήξω αύριο το πρωί μερικές υπό το φως του ήλιου, για να δείτε για τι πράγμα μιλάμε.

Να τολμήσω να μιλήσω για το κομμάτι του βίντεο ή θα με πάρετε με τις ντομάτες;

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερά του είναι για βραβείο...αθλιότητας, αλλά αυτό το γνώριζα ούτως ή άλλως όταν έδινα 65 ευρώπουλα.

Η ανάλυσή της μπορεί μεν να είναι όντως 8mp, αλλά ποιοτικά ίσως βγαίνει λίγο καλύτερη από μία των 2, άντε 3.2mp (βλ. SE παλιάς γενιάς).

Κι επειδή το να βγάλεις φωτό από μια τέτοια Κινεζιά του κιλού μέσα στη νύχτα, θα τραβήξω αύριο το πρωί μερικές υπό το φως του ήλιου, για να δείτε για τι πράγμα μιλάμε.

Να τολμήσω να μιλήσω για το κομμάτι του βίντεο ή θα με πάρετε με τις ντομάτες;

Δε χρειάζεται, καταλάβαμε ,είναι όπως του M1 :lol: Απορώ τι αλλάξανε και κοστίζει 7 δολάρια παραπάνω απ το M1

Link to comment
Share on other sites

παιδια το δικο μου M1 δε μου κραταει πολυ η μπαταρια δηλαδη κραταει 1 μερα τι να κανω;;;;

να ξεχεσω το κινεζο πολιτη με αρνητικα σχολια;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται, καταλάβαμε ,είναι όπως του M1 :lol: Απορώ τι αλλάξανε και κοστίζει 7 δολάρια παραπάνω απ το M1

Ε πώς, το Μ3 έχει 0.3 ίντσες μεγαλύτερη οθόνη, ελαφρώς καλύτερη ανάλυση, 6mp περισσότερα στην πίσω και 1 στην μπροστά...:lol:

Δηλαδή με λίγα λόγια, αν το κινητό μου θεωρείται άθλιο, σκέψου τι συμβαίνει με το Μ1:p

Τι αναλύουμε τώρα, ε;:lol:

 

 

Μάλλον ας αναλύσουμε κάτι που αφορά το θέμα μπαταρία.

Σε προηγούμενη σελίδα διάβασα ποστ όπου συμφορουμίτης έκανε αναφορά στο ότι οι Κινέζοι συνήθως λένε ψέματα σχετικά με το πόσα mAh διαθέτουν οι μπαταρίες τους.

Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά επί του θέματος, αν κάνω λάθος διορθώστε με, αν φορτίσω μια μπαταρία σε φορτιστή με έξοδο 1.0Α και η φόρτιση ολοκληρωθεί σε 2.5 ώρες (με απόκλιση λίγων λεπτών), δεδομένου πως η μπαταρία αναγράφει χωρητικότητα 2600mAh, αλήθεια δεν λέει ο σχισομάτης στη δική μου περίπτωση;

Edited by othon
Link to comment
Share on other sites

με λιγα ελληνικα λογια να ξεχεσω με αρνητικα σχολια το κινεζο πολιτη οσο αφορα τη μπαταρια ε;;;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

με λιγα ελληνικα λογια να ξεχεσω με αρνητικα σχολια το κινεζο πολιτη οσο αφορα τη μπαταρια ε;;;;;;;;

 

Εξαρτάται, ο πωλητής έγραψε τη χωρητικότητα της μπαταρίας όπως την είδε γραμμένη, δεν ευθύνεται ο ίδιος αν η μπαταρία αποδείχτηκε μικρότερης χωρητικότητας, εκτός κι αν ο ίδιος ο πωλητής είναι και ο κατασκευαστής, οπότε ρίξε μπινελίκι άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

με λιγα ελληνικα λογια να ξεχεσω με αρνητικα σχολια το κινεζο πολιτη οσο αφορα τη μπαταρια ε;;;;;;;;

 

Με τι χρήση η μπαταρία κρατάει μια ημέρα ;;; Αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι αυτό είναι το πρώτο android που αγόρασες έτσι ;; Με ποιο τηλέφωνο συγκρίνεις την μπαταρία του ; Με κανένα Nokia πενταετίας ;;; Αν έχεις όλη την ημέρα τα data ή το wifi ανοικτά , αν το σκαλίζεις συνέχεια και μένει ανοικτή η οθόνη , αν παίζεις παιχνίδια ή αν κάνεις install συνέχεια εφαρμογές , τότε σωστά η μπαταρία σου κρατάει μια ημέρα .

Πριν αρχίζεις να ''χώνεις'' ψάξτο το θέμα . Διάβασε και άλλα android τηλέφωνα πόσο αντέχουν με τις μπαταρίες του . Το ότι πριν είχες κάποιο απλό τηλέφωνο , που κράταγε η μπαταρία για μια εβδομάδα , δεν είναι μέτρο σύγκρισης . Μην λέτε ότι σας κατέβει ...... :worry:

Link to comment
Share on other sites

η χρηση που κανω ειναι το πολυ 2 ωρες συνολικα την ημερα instal-unistal,παιχνιδια καθολου,τηλεφωνηματα ελαχιστα και καμια ωρα συνολο το απασχολω να το γνωρισω........τωρα τι λες;;;;

φυσιολογικο δε νομιζω και μειλαω με βαση αυτο που ειπες εσυ σε παραπανω μυνημα σου για το ποσο σου κραταει φιλαρακο λογικο να μη συγκρινω με παλια συσκευη!!

Link to comment
Share on other sites

η χρηση που κανω ειναι το πολυ 2 ωρες συνολικα την ημερα instal-unistal,παιχνιδια καθολου,τηλεφωνηματα ελαχιστα και καμια ωρα συνολο το απασχολω να το γνωρισω........τωρα τι λες;;;;

φυσιολογικο δε νομιζω και μειλαω με βαση αυτο που ειπες εσυ σε παραπανω μυνημα σου για το ποσο σου κραταει φιλαρακο λογικο να μη συγκρινω με παλια συσκευη!!

 

Αν έχεις κάνει και 5-6 φορτίσης και η μπαταρία συνεχίζει να έχει αυτή την συμπεριφορά , τότε πιθανόν να έχει πρόβλημα . Δοκίμασες να κάνεις κανένα καλιμπράρισμα της μπαταρίας ; Είχα πετύχει ένα προγραμματακι στο playstore , ( κάπως battery calibration λεγόταν ) , που έλεγε ότι διόρθωνε ένα αρχείο που υπάρχει μέσα στο android και διαβάζει την μπαταρία . Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις και αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Κοίταζα για κάποιο υπερbudget κινητό και ειδα αυτο το μοντέλο. Απο που μπορώ να το πάρω στη καλύτερη τιμη και με 2 μπαταρίες?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Κοίταζα για κάποιο υπερbudget κινητό και ειδα αυτο το μοντέλο. Απο που μπορώ να το πάρω στη καλύτερη τιμη και με 2 μπαταρίες?

 

Εγώ πάντως από το geekbuying.com το πήρα , με περίπου 51€ . Και ήρθε και με τις μπαταρίες , μέσα σε άριστη συσκευασία .

Κάνε μια βόλτα στα e-shop που διαφημίζονται εδώ , και είναι αξιόπιστα . Διαλέγεις και παίρνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου, έβγαλα μερικές φωτογραφίες και 1 βίντεο, για να δείτε όσοι δεν γνωρίζετε, τι να περιμένετε από την κάμερα του ΗΤΜ Μ3.

Βέβαια, με 5-6 φωτογραφίες τραβηγμένες από 1 μπαλκόνι, δεν μπορείς να έχεις ξεκάθαρο αποτέλεσμα, αλλά όπως έχει ξαναειπωθεί, από κινητά Κινέζικης προέλευσης που παράγονται με το κιλό, δεν μπορείς να έχεις τρελές απαιτήσεις από το κομμάτι φωτογραφική.

Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν σε 3 αναλύσεις (3, 5 και 8mp) και το βίντεο σε vga 640x480.

Να πω εδώ πως το αστείο της υπόθεσης δεν είναι η ποιότητα των φωτογραφιών, αλλά το γεγονός πως το sofware της κάμερας μόλις την ανοίξεις, σου δίνει ένα παντελώς ψεύτικο autofocus, το οποίο κυριολεκτικά δεν υπάρχει!:lol:

 

ΗΤΜ Μ3 Photo & Video quality

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερες από ότι περίμενα. Και ειδικά το video μου φάνηκε ότι είναι καλύτερο από τις φωτογραφίες.
Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερες από ότι περίμενα. Και ειδικά το video μου φάνηκε ότι είναι καλύτερο από τις φωτογραφίες.

Κοίτα, αν συγκρίνεις τιμή-απόδοση, μιλάμε για θεϊκό αποτέλεσμα.

Στο βίντεο ακούγεται αρκετό παράσιτο πάντως, και ψάχνω να δω αν το φαινόμενο εξαλείφεται με κάποια εναλλακτική εφαρμογή, κάτι που μέχρι τώρα δείχνει να μη λύνεται.

Μάλιστα, το ίδια πράγμα παρατηρείται και στις 2 συσκευές που έχω στα χέρια μου, κάτι που με κάνει να πιστεύω πως είναι γενικό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...