Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά αυτό που παρατήρησα είναι ότι φορτίζει γελοία γρήγορα...! Καμία σχέση με το 4αρι το έχετε παρατηρήσει και εσείς αυτό; έχει ν να κάνει με τον φορτιστή;;

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά αυτό που παρατήρησα είναι ότι φορτίζει γελοία γρήγορα...! Καμία σχέση με το 4αρι το έχετε παρατηρήσει και εσείς αυτό; έχει ν να κάνει με τον φορτιστή;;

 

Ναι, φορτίζει υπερβολικά γρήγορα. Σε 1.5 ώρα (ίσως και λιγότερο) περίπου 60-70%. Μεγάλο πλεονέκτημα αυτό. Επίσης, είναι η τρίτη φόρτισή μου (δεν έχω κλείσει ακόμα 3 μέρες που το έχω) και βγάζω 6-6,5 ώρες screen on χαλαρά με τη χρήση που κάνω. Απ ό,τι είδα ο eladrin έχει ήδη ποστάρει αρκετά screenshots με 6+ ώρες screen on αλλά ας βάλω κι εγώ ένα δικό μου μια που το έβγαλα. :p

 

Καθόλου 3G/4G, WiFi μόνο όταν το χρειάζομαι, Airplane Mode το βράδυ όταν κοιμάμαι, φωτεινότητα κάπου στο 25%. Hibernate όλες οι εφαρμογές εκτός απ' τις σημαντικές με Greenify Pro.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ που το έβαλα για φόρτιση το παρακολούθησα με την εφαρμογή system monitor. Η εφαρμογή μου έδειξε, 2 λεπτά χρόνο για να φορτίσει 1%. Από το 23% που το έβγαλα μέχρι το 100%σημαίνει 154 λεπτά. Στην πραγματικότητα κράτησε περισσότερο.
Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ που το έβαλα για φόρτιση το παρακολούθησα με την εφαρμογή system monitor. Η εφαρμογή μου έδειξε, 2 λεπτά χρόνο για να φορτίσει 1%. Από το 23% που το έβγαλα μέχρι το 100%σημαίνει 154 λεπτά. Στην πραγματικότητα κράτησε περισσότερο.

Εγώ το έβαλα στο ρεύμα 09:05 με 19% και τώρα 10:20 το έβγαλα με 98%. Δηλαδή 79% σε 1 ώρα και 15 λεπτά.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φορτίζει υπερβολικά γρήγορα. Σε 1.5 ώρα (ίσως και λιγότερο) περίπου 60-70%. Μεγάλο πλεονέκτημα αυτό. Επίσης, είναι η τρίτη φόρτισή μου (δεν έχω κλείσει ακόμα 3 μέρες που το έχω) και βγάζω 6-6,5 ώρες screen on χαλαρά με τη χρήση που κάνω. Απ ό,τι είδα ο eladrin έχει ήδη ποστάρει αρκετά screenshots με 6+ ώρες screen on αλλά ας βάλω κι εγώ ένα δικό μου μια που το έβγαλα. :p

 

Καθόλου 3G/4G, WiFi μόνο όταν το χρειάζομαι, Airplane Mode το βράδυ όταν κοιμάμαι, φωτεινότητα κάπου στο 25%. Hibernate όλες οι εφαρμογές εκτός απ' τις σημαντικές με Greenify Pro.

 

Βρε καλως τον φιλο! Λεω και εγω να ερθω σε Nexus 5 σύντομα! Λεει απο μπαταρια τιποτα ?

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να δω open screen 6 ώρες.

Με ασύρματο φορτιστή του πρώτου nexus λέτε να έχει θέμα?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ το κινητό έκλεισε από μπαταρία. Ήμουν έξω και δεν μπορούσα να το φορτίσω. Σήμερα το έβαλα να το φορτίσω στις 8.15. Στις 8.30 ενώ ήταν κλειστό μου δείχνει 26%. Το ανοίγω και μου δείχνει 46%. Το ξανακλείνω και μου δείχνει κλειστό 46%. Αυτή τη στιγμή που γράφω 08.52 είναι 56%. Το χει παρατηρήσει κάποιος άλλος αυτό; δηλαδή άλλο ποσοστό να δείχνει κλειστό κι άλλο ανοιχτό; το θέμα είναι ποιο είναι το πραγματικό.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Από που βλέπεις το ποσοστό;. Αν το βλέπεις μέσω κάποιας εφαρμογής μπορεί να είναι λάθος καθώς πολλές εφαρμογές κάνουν λάθη.
Link to comment
Share on other sites

Από που βλέπεις το ποσοστό;. Αν το βλέπεις μέσω κάποιας εφαρμογής μπορεί να είναι λάθος καθώς πολλές εφαρμογές κάνουν λάθη.

Από την status bar και δείχνει ίδιο ποσοστό με το Ρυθμίσεις > Σχετικά με το τηλέφωνο > Κατάσταση > Επίπεδο μπαταρίας. Οπότε δε νομίζω να κάνει λάθος.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή τρέχω 5 ώρες ανοιχτή οθόνη και είναι στο 40%. Προσωπικά δεν το λέω καθόλου άσχημα μιας και ουσιαστικά είναι η πρώτη μέρα με το κινητό και ασχολούμαι συνέχεια με αυτό.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή τρέχω 5 ώρες ανοιχτή οθόνη και είναι στο 40%. Προσωπικά δεν το λέω καθόλου άσχημα μιας και ουσιαστικά είναι η πρώτη μέρα με το κινητό και ασχολούμαι συνέχεια με αυτό.

 

Εσύ πας για 7:30 ώρες έτσι όπως τα λες!!!

Μου φαίνεται υπερβολικό το νούμερο, αν όμως μπορείς βάλε μας ένα screan με την μπαταρία για να το δούμε...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πας για 7:30 ώρες έτσι όπως τα λες!!!

Μου φαίνεται υπερβολικό το νούμερο, αν όμως μπορείς βάλε μας ένα screan με την μπαταρία για να το δούμε...

 

Επειδή βγήκα έξω και το έβαλα πάλι στη πρίζα για λίγο πολύ ευχαρίστως να σου βάλω αύριο. Σίγουρα δεν σου λέω ψέματα πάντως και σίγουρα έχω αρκετή εμπειρία πάνω στις Android συσκευές.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Με επιπλέον 20 λεπτά φόρτιση πριν φύγω είναι στο 38% με χρήση gps και έχω ξεπεράσει τις 6 ώρες οθόνη. Όμως δεν με αφήνει να ανεβάσω φώτο αυτή τη στιγμή. Edited by puzzle21

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Με επιπλέον 20 λεπτά φόρτιση πριν φύγω είναι στο 38% με χρήση gps και έχω ξεπεράσει τις 6 ώρες οθόνη. Όμως δεν με αφήνει να ανεβάσω φώτο αυτή τη στιγμή.

 

Πολύ καλό νούμερο για smartphone οποιουδήποτε είδους..

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερος κύκλος φόρτισης εκφόρτισης και μπορώ να πω ότι τα πήγε καλά.

 

Σχεδόν 17μιση ώρες αναμονή, 5 ώρες και είκοσι λεπτά οθόνη, 35 λεπτά κλήσεις, μόνιμα συνδεδεμένος σε 3G δίκτυο αλλά τις 13 τουλάχιστον ώρες δεδομένα είχα μέσω WiFi, η φωτεινότητα σταθερά στο 50%, η χρήση περιελάμβανε μπόλικο Chrome και Whatsapp, αρκετό facebook messenger, 9GAG, κανα δεκάλεπτο youtube, 5-6 λεπτά πλοήγηση με maps και κανα εικοσάλεπτο gaming.

 

Εντάξει δεν είναι Note II σε αυτόν τον τομέα αλλά σίγουρα δεν είναι και τραγωδία. Θα το χαρακτήριζα επαρκές. Προσωπικά δύσκολα ξεπερνάω τις 3 ώρες οθόνη την ημέρα (έχουμε και δουλειές :lol:) οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα. Με το Note συχνά γύριζα σπίτι το βράδυ με 60+% μπαταρία, Ε τώρα θα γυρίζω με 30%. Δεν με χαλάει. Και τα παραπάνω full stock. Ούτε να το ρουτάρω δεν πρόλαβα. :happy:

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται μέχρι να κυκλοφορήσει επίσημα στην Ελλάδα θα κρατάμε χαμηλό προφίλ στο νήμα του Nexus 5 αφού μάλλον για την ώρα είμαστε λίγοι οι κάτοχοι :) Κυριακή σήμερα οπότε είχα την ευκαιρία να του πιω το αίμα :lol: Σύνολικά 21 ώρες αναμονή, 4 ώρες και 50 λεπτά οθόνη, κυρίως WiFi αλλά και αρκετό 3G (για 10-15 λεπτά δοκίμασα λίγο και το 4G το οποίο είναι λίγο ρουφήχτρα για την μπαταρία...) η χρήση περιελάμβανε πολύ chrome, FB messenger, Whatsapp και tapatalk και κανα εικοσάλεπτο youtube. Συγχρονισμοί μόνιμα ανοιχτοί για δύο λογαριασμούς email, location on, Google Now off και φωτεινότητα σταθερά γύρω στο 30%. Κατα τη διάρκεια της νύχτας με κλειστά δεδομένα και WiFi κατανάλωσε 2% σε 8 ώρες.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται , από τι πάροχο το 4G; Γιατί με το Free που έδωσε η voda σε όλο το δίκτυο της, με τα πόδια τα δεδομένα θα πήγαιναν πιο γρήγορα...
Ericsson R380s ,Sony Ericsson T68 , Sagem MyX6 , Sharp GX30, Sharp V802 ,Sony Ericsson K810i, Motorola Milestone , Motorola Razr, LG Nexus 5, Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Απο Cosmote. Πάει πολύ γρηγορα. Έχω ανεβάσει και σχετικά screenshots http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5103111#post5103111
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

My bad, μου είχε ξεφύγει :O 2-3 Μέρες που την πρόλαβα την voda χωρίς όλο τον συρφετό , πήγαινε και εμένα πολύ γρήγορα.

Anyawy με 1.5 ώρα οθόνη και 19.5 ώρες stand by, είναι στο 47% αυτή τη στιγμή το τηλέφωνο (30% 4G 70% wifi) . Γενικώς είμαι ικανοποιημένος , και σίγουρα είναι σε καλύτερα επίπεδα από την πρώην μου(Razr).

Ericsson R380s ,Sony Ericsson T68 , Sagem MyX6 , Sharp GX30, Sharp V802 ,Sony Ericsson K810i, Motorola Milestone , Motorola Razr, LG Nexus 5, Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Θα ήθελα από τους κατόχους του κινητού να μου που, αν μπορούν, πόσο μπορεί να κρατήσει το κινητό με τη παρακάτω χρήση:

 

  • 1-3 ώρες 3g
  • 5-6 ώρες wifi
  • 2+ ώρες τηλ
  • Καθόλου games
  • Σερφάρισμα 2-4 ώρες
  • λιγη χρήση εφαρμογών όπως viber, gmaps και 2-3 ακόμα
  • 2-3 ώρες Facebook
  • καμποσα emails (10+)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Με εκτίμηση

Θοδωρής

Edited by tpsathas
Link to comment
Share on other sites

δύσκολα θα την βγαλει την μερα

 

Καλά σίγουρα, απλά στο περίπου ήθελα να μάθω. Είναι ψιλό βαριά χρήση αυτή. Σίγουρα όχι καθημερινή.

 

Εάν με αυτή τη χρήση μπορέσει το κινητό να βγάζει το λιγότερο 8 ώρες, τότε νομίζω είναι μια χαρά για εμένα. Οπότε τι λέτε; Τις έχει τις 8-10 ώρες με την παραπάνω χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτήν την στιγμή έχω 17 % μετά από 11 ωρες

 

Σε αυτό το διάστημα το wifi ήταν συνεχώς ανοιχτό, έπαιξα 2 ώρες games, 2 ώρες ακόμα Facebook και browsing, ένα μισάωρο μουσική, κατέβασα 3-4 εφαρμογες και έστειλα λίγα sms

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος που να πήρε το 5 προερχόμενος από το 4αρι θέλω να μου πει αν όντως υπάρχει διαφορά στην μπαταρία.. Γιατί διαβάζω δεξιά αριστερά και δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα

 

Ναι, η μπαταρία στο Nexus 5 κρατάει περισσότερο απο το Nexus 4 ,

κάνοντας την συνήθη χρήση όπως πάντα.

Γενικά κρατώ την μπαταρίες λιθιου πάντα φορτισμένες (μεταξύ 80~100%) χρησιμοποιώντας μια μπαταρία/φορτιστή με δυνατότητα ενσύρματης ή ασύρματης (επαγωγικά) φόρτισης του Nexus 4 & 5 που έχω.

Απο την πείρα μου (ειμαι συνταξιούχος ηλεκτρολόγος) υποστηρίζω αυτη την μέθοδο και δεν ειχα ποτέ προβλημα με τις μπαταρίες.

Τον φορτιστή/μπαταρία τον εχω αγοράσει απο ενα e-shop στο Μαρούσι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...