Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ αυτήν την στιγμή έχω 17 % μετά από 11 ωρες

 

Σε αυτό το διάστημα το wifi ήταν συνεχώς ανοιχτό, έπαιξα 2 ώρες games, 2 ώρες ακόμα Facebook και browsing, ένα μισάωρο μουσική, κατέβασα 3-4 εφαρμογες και έστειλα λίγα sms

 

Άρα με τα δικα μου δεδομένα θα τις βγάλει τις 8-10+ ώρες στη καθημερινότητα μου. Με καίει το θέμα της μπαταρίας, όχι τόσο πολύ ώστε να πάρω το g2, αλλά την μέρα θέλω να την βγάζει τις περισσότερες φορές.

 

Χρησιμοποιώ πολλές φορές 3g μέσα στη μέρα (email, fb, twitter και web) λόγο δουλειάς γιαυτό θέλω να μην με εγκαταλείψει ξαφνικά. Επίσης μαρεσει πολύ περισσότερο από g2 και galaxy s4 οπότε ... ;)

 

Να παω τελικά γιαυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν το πάρεις σε καλη τιμη απο κάποιο playstore τοτε ναι, αν ειναι να το παρεις απο ελλάδα τότε παρε το g2 καλυτερα
Link to comment
Share on other sites

Αν το πάρεις σε καλη τιμη απο κάποιο playstore τοτε ναι, αν ειναι να το παρεις απο ελλάδα τότε παρε το g2 καλυτερα

 

Κοίτα δυστυχώς δεν εχω τη δυνατότητα για play store μιας και δεν στέλνει ελλάδα.

 

Εάν είναι να δώσω 400 ευρώ για κινητο, δεν με χαλάνε τα 450. Το βασικό μου θεμα είναι να μου αρεσει το κινητό και η μπαταρία γιά τα δικα μου δεδομένα.

 

Μου άρεσε και το s4 που το.είδα απο κοντά αλλά νομίζω το nexus θα μου αρέσει πολύ περισσότερο και ειδικά σε λευκό ;) αλλά.ξεφεύγουμε.

 

Οπότε;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε παίρνεις το g2 με 400Ε, το οποίο έχει μεγαλύτερη οθόνη, καλύτερη κάμερα και σαφώς μεγαλύτερη αυτονομία (3000mAh αντι για 2300mAh του nexus η μπαταρία του).

Το s4 δεν αξίζει τα 430 την στιγμη που το g2 που ειναι αρκετα καλυτερο εχει 400.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε παίρνεις το g2 με 400Ε, το οποίο έχει μεγαλύτερη οθόνη, καλύτερη κάμερα και σαφώς μεγαλύτερη αυτονομία (3000mAh αντι για 2300mAh του nexus η μπαταρία του).

Το s4 δεν αξίζει τα 430 την στιγμη που το g2 που ειναι αρκετα καλυτερο εχει 400.

 

Το ξεφεύγουμε ήταν για το off topic ;) όχι για τα λεφτά.

 

Σε θέμα design το nexus μου αρέσει περισσότερο από το g2. Τώρα αν κρατάει και 7 ώρες παραπάνω, χαλάλι. Νομίζω κερδίζει το design (μιας και designer) :p

 

Οπότε στο βασικό μας θέμα ... Η μπαταρία θα με καλύψει σύμφωνα με τα παραπάνω; Εγώ αποτι βλέπω, ναι!

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Το ξεφεύγουμε ήταν για το off topic ;) όχι για τα λεφτά.

 

Σε θέμα design το nexus μου αρέσει περισσότερο από το g2. Τώρα αν κρατάει και 7 ώρες παραπάνω, χαλάλι. Νομίζω κερδίζει το design (μιας και designer) :p

 

Οπότε στο βασικό μας θέμα ... Η μπαταρία θα με καλύψει σύμφωνα με τα παραπάνω; Εγώ αποτι βλέπω, ναι!

Τι λέτε;

 

Αν το σύνολο της οθόνης σου με όλα αυτά που θες να κάνεις είναι κοντά στις 4 ώρες πιστεύω πως θα σε βγάζει. Επίσης μπορείς να πειραματιστεις και με κάποιον άλλο κερνελ και να κάνεις τις συγκρίσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτονομία του στυλ 5+ ώρες δεν έχω δει.

Από 3,5 έως και 4 και κάτι λεπτά ώρες έχω δει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτονομία του στυλ 5+ ώρες δεν έχω δει.

Από 3,5 έως και 4 και κάτι λεπτά ώρες έχω δει.

 

Η μόνη περίπτωση, αν δεν έχεις πειράξει το κινητό, να φτάσεις με ανοιχτή οθόνη 5+ ώρες από 100% σε 0% είναι να μεταβείς σε λειτουργία πτήσης...το έχω δοκιμάσει. Αλλίως και εγω έκει βρίσκομαι στις 3,5 με 4 ώρες γιατί το σήμα μέσα στο σπίτι όπως είπαμε και παλιότερα είναι επιεικώς άθλιο :) Βλέπω του φίλου του alan79, το σήμα δικτύου τηλεφώνου είναι στο φουλ πράσινο...το δικό μου είναι όχι απλά κίτρινο αλλά χλωμό κίτρινο λες και είναι άρρωστο :)

Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη περίπτωση, αν δεν έχεις πειράξει το κινητό, να φτάσεις με ανοιχτή οθόνη 5+ ώρες από 100% σε 0% είναι να μεταβείς σε λειτουργία πτήσης...το έχω δοκιμάσει. Αλλίως και εγω έκει βρίσκομαι στις 3,5 με 4 ώρες γιατί το σήμα μέσα στο σπίτι όπως είπαμε και παλιότερα είναι επιεικώς άθλιο :)

Μεγάλη αλήθεια. Σε εσωτερικούς χώρους απ' τα τόσα σκαμπανεβάσματα του σήματος η μπαταρία πέφτει νεράκι. Δε φταίει το χαμηλό σήμα για την μπαταρία αλλά αυτές οι αυξομειώσεις. Ελπίζω να βγάλει σύντομα update η Google μαζί με νέο radio/modem. Με ανησυχεί όμως που κανείς δεν το αναφέρει πλέον στο xda. Αυτοί οι ενισχυτές σήματος από Cosmote ή Vodafone κάνουν δουλειά; Έχει δοκιμάσει κανείς;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

μια και το κινητο το εδωσα πριν περιπου 1,5 μηνα....

θα ηθελα τωρα τις γιορτες να μου πειτε εντυπωσεις σε χρηση με 2g.

Ποσο κραταει η μπαταρια;

υπαρχει περιπτωση να βγαλω πανω απο 5 ωρες οθονη;

ευχαριστω πολυ!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

μια και το κινητο το εδωσα πριν περιπου 1,5 μηνα....

θα ηθελα τωρα τις γιορτες να μου πειτε εντυπωσεις σε χρηση με 2g.

Ποσο κραταει η μπαταρια;

υπαρχει περιπτωση να βγαλω πανω απο 5 ωρες οθονη;

ευχαριστω πολυ!

 

Αν την μερίδα του λέοντος την τρώει το wifi τότε άνετα τις έχεις τις 5ωρες με 1 ωρα κλήσεις...

Εγώ με cataclysm ant franko τις έχω για πλάκα...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Μετα την πρωτη πληρη φορτιση, με stock rom & kernel. Κυριως χρηση wifi..πολυ καλο το αποτελεσμα.

 

Νομίζω πολύ καλό αποτέλεσμα!

 

Άρα με τα δικά μου δεδομένα τις έχει τις 10 ώρες! Και σίγουρα με λιγότερη χρήση θα βγάλει και τη μέρα.

 

Άλλη ερώτηση ...

 

Έστω ότι έχεις το κινητό ανοιχτό και χρησιμοποιείς το viber η το fb η τον chrome με 3G για κανά 30λεπτο, για τη πτώση μπαταρίας μιλάμε; Πάντα σε ιδανικές συνθήκες.

 

Και κάτι ακόμα ...

 

Με τη kitkat έκδοση θα φτιαχτεί η μπαταρία κι άλλο;

Edited by tpsathas
Link to comment
Share on other sites

Αν την μερίδα του λέοντος την τρώει το wifi τότε άνετα τις έχεις τις 5ωρες με 1 ωρα κλήσεις...

Εγώ με cataclysm ant franko τις έχω για πλάκα...

 

ενδιαφερον...

ακριβως! wifi κατα 80% και μετα 2g οταν ειμαι εξω για whatsapp/mail.

ευχαριστω!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Αν την μερίδα του λέοντος την τρώει το wifi τότε άνετα τις έχεις τις 5ωρες με 1 ωρα κλήσεις...

Εγώ με cataclysm ant franko τις έχω για πλάκα...

 

Για λεγε,για λεγε... Κι εγώ Cataclysm έχω αλλά με faux kernel. Δεν έχω φτασει ποτέ το 5ωρο. Απο 3 μέχρι 4μιση ώρες και ας έχω και undervolting και γενικά battery life optimizations.

Είχες faux , γενικά έχεις άποψη απο κέρνελ ?

Link to comment
Share on other sites

Πριν το Wi-Fi ήμουν με 3G και έκανα πολύ σποραδική χρήση, κάτι που χειροτερεύει την αυτονομία. Μετά το Wi-Fi ήμουν με 2g τις μισές ώρες και 3g τις άλλες αλλά χωρίς καν data (δε θα είχε και μεγάλη διαφορά γιατί δεν έκανα χρήση). Slimkat beta 2 και elementalx 0.22
Link to comment
Share on other sites

Ε αποτι βλέπω θα με καλύψει καθώς και τώρα το κινητό μου έχει 1 ώρα οθόνης (σε διακοπές βέβαια). Άρα σε μέρα δουλειάς που θα χρειαστεί σίγουρα 3 ώρες οθόνης θα τις έχω, και έχω και το ipad mini οπότε νομίζω είμαι κομπλέ! Νομίζω παιδιά πάω για παραγγελία ;)

 

Στη τριλογία nexus 5 - galaxy s4 - lg g2 κερδίζει το nexus ...

Link to comment
Share on other sites

Για λεγε,για λεγε... Κι εγώ Cataclysm έχω αλλά με faux kernel. Δεν έχω φτασει ποτέ το 5ωρο. Απο 3 μέχρι 4μιση ώρες και ας έχω και undervolting και γενικά battery life optimizations.

Είχες faux , γενικά έχεις άποψη απο κέρνελ ?

 

Όχι μόνο τον franko παίζω απο την αρχή...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Να και μερικά δικά μου screenshots ύστερα από μια μέρα αρκετης χρήσης δίχως να μπει η συσκευή στο καλώδιο. Purity rom με bricked kernel. Απόλυτα ευχαριστημενος.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πριν το Wi-Fi ήμουν με 3G και έκανα πολύ σποραδική χρήση, κάτι που χειροτερεύει την αυτονομία. Μετά το Wi-Fi ήμουν με 2g τις μισές ώρες και 3g τις άλλες αλλά χωρίς καν data (δε θα είχε και μεγάλη διαφορά γιατί δεν έκανα χρήση). Slimkat beta 2 και elementalx 0.22

 

Νικο,αυτα τα nav keys,που τα βρηκες?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Νικο,αυτα τα nav keys,που τα βρηκες?

 

Υπάρχουν στο

CandyShop ίσως(δεν είμαι σίγουρος) και στο SoftKeyZ root .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...