Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν αλλάξεις ρομ δοκίμασε και εσύ με μόνιμα ανοικτή την οθόνη σε χαμηλή φωτεινότητα να δεις τι sot θα βγάλεις.

 

Οχι χαμηλή, Αυτόματη να την βάλει την φωτεινότητα.Εαν βάλω στο 10% την φωτεινότητα θα περάσω τις 16 ωρες ανετα :D

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οχι χαμηλή, Αυτόματη να την βάλει την φωτεινότητα.Εαν βάλω στο 10% την φωτεινότητα θα περάσω τις 16 ωρες ανετα :D

 

Σε τι χώρο ήσουν; Γιατί αν ήσουν σε εσωτερικό χώρο ή αυτόματη θα έπαιζε σε χαμηλά επίπεδα.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Σε τι χώρο ήσουν; Γιατί αν ήσουν σε εσωτερικό χώρο ή αυτόματη θα έπαιζε σε χαμηλά επίπεδα.

 

Σπίτι ήμουν στο σαλόνι με τα παιδια όλη μερα δεν κουνήθηκα καθολου μονο για φαγητο και wc :D

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

ε ρε γουστα...ουτε κινεζο να ειχαμε!αξιζει μια δοκιμη παντως ο κερνελ απ οτι φαινεται!

 

ωραιος ο τυπος,τον εβαλα και γω τον κερνελ με ενσωματωμενη εφαρμογη...θενξ!

Edited by blade_
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ωραίος! Κι εγώ με αυτό το setup + όλα off, φωτεινότητα τέρμα κάτω θα έφτανα 20+ ώρες. Με airplane mode, θα έφτανα 25. Αλλά προφανώς αυτά είναι παιχνιδάκια. Δε γίνεται όμως να αφήσω έτσι το κινητό χωρίς να το πειράξω 25 ώρες μόνο και μόνο για να ποστάρω ένα screenshot γιατί το χρησιμοποιώ όλη μέρα. Και δεν κάνουμε διαγωνισμό ποιος θα έχει το περισσότερο SOT αλλά ποστάρουμε αποτελέσματα από καθημερινές, λογικές χρήσεις για να πάρει μια ιδέα όποιος θέλει να πάρει τη συσκευή ή για να προτείνουμε στους άλλους τρόπους εξοικονόμησης μπαταρίας.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Εχτές στο σπίτι με wifi μονίμως ανοιχτό.. 30 λεπτά κλήσεις.. 30 λεπτά παιχνίδι.. Κατέβασα 2 επεισόδια 20 λεπτά από μια σειρά όπου τα είδα κιόλας.. Έφτασα τις 4 ώρες οθόνη με φρανκο κερνελ και απλά underclock στα 1.7. Επίσης greenify μιας και είπα να το δοκιμάσω. Αυτό που με ευχαριστεί περισσότερο είναι ότι παρόλο που το έχω underclock δεν έχω δει καμιά διαφορά στην εμπειρία χρήσης και καμιά καθυστέρηση στις εφαρμογές που χρησιμοποιώ.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατηρώ στο N5 και μου κάνει πολύ θετική εντύπωση είναι ότι το κινητό ξυπνάει (είναι awake) μόνο όταν είναι ανοικτή η οθόνη. Αυτό σημαίνει ότι όταν η οθόνη σβήσει το κινητό μπορεί να περάσει σε κατάσταση Deep sleep απερίσπαστο από χαζά wakelocks και να χάνει πολύ αργά ενεργεια σε κατάσταση idle.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατηρώ στο N5 και μου κάνει πολύ θετική εντύπωση είναι ότι το κινητό ξυπνάει (είναι awake) μόνο όταν είναι ανοικτή η οθόνη. Αυτό σημαίνει ότι όταν η οθόνη σβήσει το κινητό μπορεί να περάσει σε κατάσταση Deep sleep απερίσπαστο από χαζά wakelocks και να χάνει πολύ αργά ενεργεια σε κατάσταση idle.

 

Ισχύει. Vanilla Android power. Btw, καλή διαχείριση μπαταρίας. Πόσο SOT εχεις;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται το έμπειρο μάτι. :)

3 ώρες και είκοσι λεπτά.

Για να έχεις τόσο στο ~50% με 14 ώρες σύνολο, αν συνεχίσεις έτσι, θα φτάσεις τις 7 ώρες SOT με ~30 ώρες σύνολο. Εκτός αν πέσεις για ύπνο και κρατήσει παραπάνω. :-P Πραγματικά ενδιαφέρον. Full stock είσαι;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις τόσο στο ~50% με 14 ώρες σύνολο, αν συνεχίσεις έτσι, θα φτάσεις τις 7 ώρες SOT με ~30 ώρες σύνολο. Εκτός αν πέσεις για ύπνο και κρατήσει παραπάνω. :-P Πραγματικά ενδιαφέρον. Full stock είσαι;

 

Εχω παρατηρήσει ότι μετά το 50-55% η μπαταρία πέφτει λίγο πιο εύκολα.

Αν δω 3ωρο κοντά στο 50% ξέρω ότι θα σβήσει στις 5+ ώρες (που είναι και το συνηθισμένο μου)

Σήμερα πιστεύω αν προλάβαινα θα έπιανα κάπου στις 6 ώρες.

Είμαι στοκ σε ρομ και kernel, έχω κάνει ροοτ (cfroot), έχω περάσει custom recovery (CWM) και τα dalvik και bionik patches και τίποτα άλλο. Google Now off, location ΟΝ σε battery saving mod, location history off, μόνιμα ανοιχτό wifi και το σήμα κινητής μόνιμα 3G. Φωτεινότητα σταθερά στο 30% περίπου. Σε μια τυπική καθημερινή είμαι κατα το 90% σε κάποιο γνωστό WiFi.

Με Greenify δεν είδα κάτι καλύτερο, μάλλον χειρότερα πήγαινα...

 

Εννοείται ότι οι παραπάνω χρόνοι επιτυγχάνονται όταν η χρήση περιορίζεται σε Chrome, Facebook app, messenger, WhatsApp και κλήσεις. Αν μπούνε στο μενού games, maps, λήψη βίντεο και άλλα τέτοια η κατάσταση αλλάζει αρκετά.

 

Προσθέτω και ένα update στο 40%

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Κάτι σχετικά με το σήμα. Γιατί έχεις συνέχεια ανοιχτό το 3G; λόγω ενισχυτή; αν θυμάμαι καλά, είπες πρόσφατα ότι είχε κάποιο θέμα συμβατότητας με το Nexus 5. Τι έκανες τελικά; απλά βλέπω στο πρώτο screenshot σου ότι το Mobile network signal είναι συμπαγές πράσινο την περισσότερη ώρα κι εγώ ούτε με 2G δεν μπορώ να πετύχω κάτι τέτοιο όσο είμαι σπίτι λόγω των συνεχών αυξομειώσεων. Ορίστε και από μένα δύο screenshot στο 51%.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Κάτι σχετικά με το σήμα. Γιατί έχεις συνέχεια ανοιχτό το 3G; λόγω ενισχυτή; αν θυμάμαι καλά, είπες πρόσφατα ότι είχε κάποιο θέμα συμβατότητας με το Nexus 5. Τι έκανες τελικά; απλά βλέπω στο πρώτο screenshot σου ότι το Mobile network signal είναι συμπαγές πράσινο την περισσότερη ώρα κι εγώ ούτε με 2G δεν μπορώ να πετύχω κάτι τέτοιο όσο είμαι σπίτι λόγω των συνεχών αυξομειώσεων. Ορίστε και από μένα δύο screenshot στο 51%.

 

Η εναλλαγή ανάμεσα σε 2G και 3G θα με γυρίσει πίσω στα χρόνια του SGS που πάλευα να βγάλω 3 ώρες οθόνη περιορίζοντας το 3G στο ελάχιστο. Το πόσο με ενοχλούσε αυτό το άνοιξε-κλείσε του 3G το κατάλαβα όταν πήρα το Note II και απο τότε το βρίσκω δύσκολο να ξαναγυρίσω σε αυτή τη φιλοσοφία. Μόνιμα 3G λοιπόν και δεν μπορώ να πω ότι έχω πρόβλημα με την αυτονομία. Ακόμα και την Κυριακή που ήμουν σχεδόν όλη μέρα έξω και μακριά απο γνωστά wifi έβγαλα πάνω απο 4 ώρες SOT, που προσωπικά το θεωρώ αρκετό για μια τυπική μέρα.

 

Ο ενισχυτής πρέπει να έχει μια ψιλοασυμβατότητα με τη συσκευή γιατί ενώ δείχνει ότι έχω συνέχεια άψογο σήμα, στις 10 κλήσεις μπορεί να χάσω τις 2 για παράδειγμα. Αυτό μου συμβαίνει μόνο στον χώρο εργασίας μου (εκεί που βρίσκεται ο ενισχυτής δλδ). Μακριά απο εκεί δεν έχω χάσει ποτέ κλήση τον ένα μήνα που έχω τη συσκευή. Να πω εδώ ότι με το Note II δεν είχα χάσει καμία κλήση στο γραφείο. Μάλλον ήταν πιο σωστή η συνεργασία του με τον ενισχυτή. Το συμπαγές πράσινο που βλέπεις είναι αποτέλεσμα της ύπαρξης του ενισχυτή.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Η εναλλαγή ανάμεσα σε 2G και 3G θα με γυρίσει πίσω στα χρόνια του SGS που πάλευα να βγάλω 3 ώρες οθόνη περιορίζοντας το 3G στο ελάχιστο. Το πόσο με ενοχλούσε αυτό το άνοιξε-κλείσε του 3G το κατάλαβα όταν πήρα το Note II και απο τότε το βρίσκω δύσκολο να ξαναγυρίσω σε αυτή τη φιλοσοφία.

Πάντως, σχετικά με την εναλλαγή 2G-3G, ένα toggle είτε ως widget στη homescreen είτε ως tile στα quick settings, δεν είναι καθόλου κουραστικό. Κι εκτός αυτού, πλέον οι custom ROM και το GravityBox έχουν smart radio. Για παράδειγμα, όποτε ανοίγεις data να γυρνάει αυτόματα σε 3G κι όποτε το κλείνεις να γυρνάει αυτόματα σε 2G. Βέβαια εσύ λόγω του ενισχυτή πρέπει να είσαι συνέχεια 3G, απ όσο ξέρω, οπότε δε σου χρειάζεται κάτι τέτοιο. Εγώ πάντως γλιτώνω ένα κλικ έτσι. Ανοίγω απλά το data μέσω nav ring κι είμαι άρχοντας.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ποια Ρομ εχεις ? Ωραίο το Navigation Ring

 

Πάντως να σημειώσω οτι με under clock στο 1.5 (ναι καλά διαβάζετε) δεν υπάρχει ίχνος λαγκ ουτε σε βαριά games (Call of Duty,NFS MW, Real Racing3, Dungeon Hunter 4, Asphalt8 κ.α). Τώρα για το ποσο βοηθάει δεν ξέρω μιας και ούτως η άλλως αυτές οι συχνότητες δούλευαν πολύ λίγο. Μάλιστα βλέποντας τα στατιστικά συχνοτήτων είδα οτι με μια ωρα NFS η μέγιστη συχνότητα ηταν 1.2Ghz

Edit: Τελικά σε 20ωρες πέτυχα 3:45 SOT (39%) αλλά με 1:19 NFS MW (20%). Οποτε είναι πολύ καλό αυτό

Edited by johnannis
Link to comment
Share on other sites

λογω κακου wifi σηματος στο σπιτι παιζω και γω μονιμα με 3g data...βασικα ουτως η αλλως ειναι γυρισμενο σε 3g αν κ καποια στιγμη θα ηθελα να βρω τη ρυθμιση που εχει η cataclysm να το γυριζει σε gprs
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

λογω κακου wifi σηματος στο σπιτι παιζω και γω μονιμα με 3g data...βασικα ουτως η αλλως ειναι γυρισμενο σε 3g αν κ καποια στιγμη θα ηθελα να βρω τη ρυθμιση που εχει η cataclysm να το γυριζει σε gprs

 

Υπάρχει ένα μικρό ανταπτορακι και φτηνό νομιζω που ενισχύει πολύ το σήμα του wifi αν θες. Κάπου το πήρε το μάτι μου στο νήμα με την ταμπλέτα cube u30gt2 που έχω πάρει και εγώ.

 

http://www.tomtop.com/wireless-n-wifi-repeater-802-11n-network-router-range-expander-300m-eu-plug-black-c1299beu.html?aid=em2

Edited by puzzle21

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!εχω ηδη δοκιμασει ενα,αλλα υπαρχουν ασυμβατοτητες...

 

 

16 ώρες εκτός πρίζας 3ωρες οθόνη και υπόλοιπο λίγο πάνω από 30%.δεν είναι και άσχημα αν αναλογιστείς ότι είμαι μόνιμα με 3g και κλειστό wifi..

Edited by blade_
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μετά την πλήρη φόρτιση ο chaos kernel σε battery profile αποδίδει πολύ καλά.

[ATTACH]40311[/ATTACH][ATTACH]40312[/ATTACH][ATTACH]40313[/ATTACH]

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Θελω να ρωτησω για την μπαταρια, με stock συσκευη, χωρις root και κανονικη χρηση με wifi ανοιχτο παντα και gps περιπου ποσεσ ωρες κραταει η μπαταρια?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Θελω να ρωτησω για την μπαταρια, με stock συσκευη, χωρις root και κανονικη χρηση με wifi ανοιχτο παντα και gps περιπου ποσεσ ωρες κραταει η μπαταρια?

 

Κάνεις δεν μπορεί να κάνει τέτοιους υπολογισμούς.. Αλλά σίγουρα βγάζει τη μέρα σου.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...