Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστός. Καλό στήσιμο.

 

ωραία ταχύτητα η rom ωραίο dark slim θέμα!!!θα την τσεκάρω και από μπαταρία...το μόνο που με χαλάει λίγο είναι τα dpi.....αν κ τα διόρθωσα λίγο με nova prime...

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ωραία ταχύτητα η rom ωραίο dark slim θέμα!!!θα την τσεκάρω και από μπαταρία...το μόνο που με χαλάει λίγο είναι τα dpi.....αν κ τα διόρθωσα λίγο με nova prime...

Το DPI μπορεις να το αλλάξεις και απο το build.prop χωρις να βαλεις άλλον launcher.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Το DPI μπορεις να το αλλάξεις και απο το build.prop χωρις να βαλεις άλλον launcher.

 

Πως γινεται αυτο?

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Με κάποιον root explorer θα πας στο system και θα ανοίξεις το build.prop.Διάλεξε τον editor του root explorer σου και βρες το

"ro.sf.lcd_dencity=ένα αριθμό" , δεν θυμάμαι πόσο είναι το default της slim, και άλλαξε με κάτι που σε βολεύει

480 είναι το stock.Μην ξεχάσεις να κάνεις save μόλις τελειώσεις

Link to comment
Share on other sites

Με κάποιον root explorer θα πας στο system και θα ανοίξεις το build.prop.Διάλεξε τον editor του root explorer σου και βρες το

"ro.sf.lcd_dencity=ένα αριθμό" , δεν θυμάμαι πόσο είναι το default της slim, και άλλαξε με κάτι που σε βολεύει

480 είναι το stock.Μην ξεχάσεις να κάνεις save μόλις τελειώσεις

 

κατεβασα τον explorer τον free αλλα δεν μαφηνει να αλαξω κατι εδω ro.sf.lcd_dencity=ένα αριθμό..ισως θελει τον επι πληρωμη

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα τον explorer τον free αλλα δεν μαφηνει να αλαξω κατι εδω ro.sf.lcd_dencity=ένα αριθμό..ισως θελει τον επι πληρωμη

 

Δοκίμασε με το: es explorer

 

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το root access από τις ρυθμίσεις...

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το: es explorer

 

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το root access από τις ρυθμίσεις...

 

ευχαριστώ πολύ φίλε δεν το ήξερα!!!έβαλα σε 480 και πραγματικά ήταν πολύ μεγάλα!!!Googlara λίγο να δω τι παίζει κ κάπου έλεγαν για 445 dpi έβαλα και είναι ακριβώς στα μέτρα μου σαν στοκ!!!!!!!τέλεια!!!τώρα μένει να βάλω έναν kernel!!!Τον κάνουμε απλά εγκατάσταση η κάνουμε και wipe data/cache και reboot now?Γνωριζεις η κάποιος άλλος αν οι καινούργιοι drivers της qualcom δημιουργούν πρόβλημα σε custom οι να τους κουμπώσω??

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ φίλε δεν το ήξερα!!!έβαλα σε 480 και πραγματικά ήταν πολύ μεγάλα!!!Googlara λίγο να δω τι παίζει κ κάπου έλεγαν για 445 dpi έβαλα και είναι ακριβώς στα μέτρα μου σαν στοκ!!!!!!!τέλεια!!!τώρα μένει να βάλω έναν kernel!!!Τον κάνουμε απλά εγκατάσταση η κάνουμε και wipe data/cache και reboot now?Γνωριζεις η κάποιος άλλος αν οι καινούργιοι drivers της qualcom δημιουργούν πρόβλημα σε custom οι να τους κουμπώσω??

Δε κάνεις wipe για να περάσεις κέρνελ. Αν θέλεις να δοκιμάσεις κάποιον άλλον κερνελ αφού έχεις φλασάρεις ήδη κάποιον θα περάσεις τη Ρομ πρώτα χωρίς wipe (dirty flash) για να επανέλθει ο κερνελ της Ρομ που "φοράς" και μετά φλασάρεις τον επόμενο κερνελ. Πρόβλημα δε θα σου δημιουργήσουν οι drivers απλά δε θα κάνουν δουλειά. Σε κάποιες custom είπαν ότι έκαναν δουλειά δε θυμάμαι αν ανάμεσα σε αυτές ήταν και η SlimKat.

Link to comment
Share on other sites

Δε κάνεις wipe για να περάσεις κέρνελ. Αν θέλεις να δοκιμάσεις κάποιον άλλον κερνελ αφού έχεις φλασάρεις ήδη κάποιον θα περάσεις τη Ρομ πρώτα χωρίς wipe (dirty flash) για να επανέλθει ο κερνελ της Ρομ που "φοράς" και μετά φλασάρεις τον επόμενο κερνελ. Πρόβλημα δε θα σου δημιουργήσουν οι drivers απλά δε θα κάνουν δουλειά. Σε κάποιες custom είπαν ότι έκαναν δουλειά δε θυμάμαι αν ανάμεσα σε αυτές ήταν και η SlimKat.

 

ειμαι με slimkat δεν εχω περασει καποιον κερνελ......οποτε απλα κανω install?

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

ειμαι με slimkat δεν εχω περασει καποιον κερνελ......οποτε απλα κανω install?

 

Σωστά.:):)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι το frandom σε κερνελ; o code blue έχει για παράδειγμα..

http:// http://billauer.co.il/frandom.html

 

Απλούστερη εξήγηση δεν υπάρχει. Έχει να κάνει με το entropy tool του kernel, όρεξη να έχεις να διαβάζεις.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http:// http://billauer.co.il/frandom.html

 

Απλούστερη εξήγηση δεν υπάρχει. Έχει να κάνει με το entropy tool του kernel, όρεξη να έχεις να διαβάζεις.

 

Οπότε το φλασαρουμε;

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση σήμερα το nexus. Ξυπνάω και το βλέπω δεν έχει σήμα. Κάνω ενα restart , δεν αναγνωρίζει καν την σιμ. Μπαινω στις ρυθμισεις , βλέπω έχει χάσει το IMEI .. Όλα έτσι ξαφνικά!

 

Ήμουν με slimkat. Φλάσαρα την μαμα ρομ , αλλά δεν μπορώ να κλειδώσω τον bootloader. Σ ένα σημείο ανοίγει το TWRP (TWRP δεν εχει το κινητό περασμένο, δε ξέρω πως γινεται να ανοίγει αυτό) για να φλασάρει ένα ζιπακι και εκεί κολλάει. Τι να κάνω;;

 

EDIT: Εκεί που κολλάει ,είναι στο σημείο στο οποίο περνάει το ζιπακι ( reset tamper flag) και μετα κάνει reboot και μπαινει σε TWRP. Λογικά δεν εχει περαστει το ζιπ γιατι ειναι σα να μην εχει χωρο αποθηκευσης.. Με βλεπω να το κλαιω το Nexus .....

Edited by dimitrissa
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση σήμερα το nexus. Ξυπνάω και το βλέπω δεν έχει σήμα. Κάνω ενα restart , δεν αναγνωρίζει καν την σιμ. Μπαινω στις ρυθμισεις , βλέπω έχει χάσει το IMEI .. Όλα έτσι ξαφνικά!

 

Ήμουν με slimkat. Φλάσαρα την μαμα ρομ , αλλά δεν μπορώ να κλειδώσω τον bootloader. Σ ένα σημείο ανοίγει το TWRP (TWRP δεν εχει το κινητό περασμένο, δε ξέρω πως γινεται να ανοίγει αυτό) για να φλασάρει ένα ζιπακι και εκεί κολλάει. Τι να κάνω;;

 

EDIT: Εκεί που κολλάει ,είναι στο σημείο στο οποίο περνάει το ζιπακι ( reset tamper flag) και μετα κάνει reboot και μπαινει σε TWRP. Λογικά δεν εχει περαστει το ζιπ γιατι ειναι σα να μην εχει χωρο αποθηκευσης.. Με βλεπω να το κλαιω το Nexus .....

 

Δοκίμασε την στοκ επιλογή του wug toolkit.

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση σήμερα το nexus. Ξυπνάω και το βλέπω δεν έχει σήμα. Κάνω ενα restart , δεν αναγνωρίζει καν την σιμ. Μπαινω στις ρυθμισεις , βλέπω έχει χάσει το IMEI .. Όλα έτσι ξαφνικά!

 

Ήμουν με slimkat. Φλάσαρα την μαμα ρομ , αλλά δεν μπορώ να κλειδώσω τον bootloader. Σ ένα σημείο ανοίγει το TWRP (TWRP δεν εχει το κινητό περασμένο, δε ξέρω πως γινεται να ανοίγει αυτό) για να φλασάρει ένα ζιπακι και εκεί κολλάει. Τι να κάνω;;

 

EDIT: Εκεί που κολλάει ,είναι στο σημείο στο οποίο περνάει το ζιπακι ( reset tamper flag) και μετα κάνει reboot και μπαινει σε TWRP. Λογικά δεν εχει περαστει το ζιπ γιατι ειναι σα να μην εχει χωρο αποθηκευσης.. Με βλεπω να το κλαιω το Nexus .....

 

Κλείδωσε το από το τερματικό με fastboot oem lock και στειλτο αντιπροσωπία. Motherboard μυρίζει το θέμα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Κλείδωσε το από το τερματικό με fastboot oem lock και στειλτο αντιπροσωπία. Motherboard μυρίζει το θέμα.

 

Απο που εννοεις; Το εκανα με το toolkit και κολλάει στο σημείο που ανέφερα..

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Απο που εννοεις; Το εκανα με το toolkit και κολλάει στο σημείο που ανέφερα..

 

Δυστυχώς δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Toolkit οπότε δεν ξέρω τις επιλογές που έχει και τι κάνει. Κάποιος άλλος συνφορουμιτης ίσως μπορεί να βοηθήσει περισσότερο.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση σήμερα το nexus. Ξυπνάω και το βλέπω δεν έχει σήμα. Κάνω ενα restart , δεν αναγνωρίζει καν την σιμ. Μπαινω στις ρυθμισεις , βλέπω έχει χάσει το IMEI .. Όλα έτσι ξαφνικά!

 

Ήμουν με slimkat. Φλάσαρα την μαμα ρομ , αλλά δεν μπορώ να κλειδώσω τον bootloader. Σ ένα σημείο ανοίγει το TWRP (TWRP δεν εχει το κινητό περασμένο, δε ξέρω πως γινεται να ανοίγει αυτό) για να φλασάρει ένα ζιπακι και εκεί κολλάει. Τι να κάνω;;

 

EDIT: Εκεί που κολλάει ,είναι στο σημείο στο οποίο περνάει το ζιπακι ( reset tamper flag) και μετα κάνει reboot και μπαινει σε TWRP. Λογικά δεν εχει περαστει το ζιπ γιατι ειναι σα να μην εχει χωρο αποθηκευσης.. Με βλεπω να το κλαιω το Nexus .....

 

Αν θέλεις χρησιμοποίησε αυτό

Περναει από την αρχη το λογισμικό (γνήσιο) και κλειδωνει τον bootloader και κανει reset tamper flag

 

http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/general/tutorial-how-to-flash-factory-images-lg-t2713833

 

Αν θες βοηθεια με το προγραμμα στειλε pm

Το χρησιμοποιησα και εγώ. Είναι ασφαλής

 

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

Edited by tasosathan
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα!!μπορείτε να μου πείτε τι διαφορά έχουν αυτοί?ElementalX-N5-1.04

ElementalX-N5-1.04-express

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το φλασαρουμε;

Ναι (το .zip απλά περιέχει το σκριπτάκι που το ενεργοποιεί). Ουσιαστική διαφορά ΔΕΝ θα δεις με το frandom αλλά ο bluactive governor κάτι λέει. Επίσης ο developer κάνει port το hotplug του semaphore οπότε θα δούμε ωραία πράγματα ..

Απογοήτευση σήμερα το nexus. Ξυπνάω και το βλέπω δεν έχει σήμα. Κάνω ενα restart , δεν αναγνωρίζει καν την σιμ. Μπαινω στις ρυθμισεις , βλέπω έχει χάσει το IMEI .. Όλα έτσι ξαφνικά!

 

Ήμουν με slimkat. Φλάσαρα την μαμα ρομ , αλλά δεν μπορώ να κλειδώσω τον bootloader. Σ ένα σημείο ανοίγει το TWRP (TWRP δεν εχει το κινητό περασμένο, δε ξέρω πως γινεται να ανοίγει αυτό) για να φλασάρει ένα ζιπακι και εκεί κολλάει. Τι να κάνω;;

 

EDIT: Εκεί που κολλάει ,είναι στο σημείο στο οποίο περνάει το ζιπακι ( reset tamper flag) και μετα κάνει reboot και μπαινει σε TWRP. Λογικά δεν εχει περαστει το ζιπ γιατι ειναι σα να μην εχει χωρο αποθηκευσης.. Με βλεπω να το κλαιω το Nexus .....

dimitrissa χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, μάλλον πας για motherboard όπως είπε κ ο συμφορουμίτης. Μου είχε τύχει ακριβώς το ίδιο κ μου την άλλαξε η procordia.

Μην σε ανησυχεί το unlocked κλπ.. Άφησε το να εξαντληθεί η μπαταρία εντελώς (στον bootloader) κ στείλε το.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@tasosathan , ευχαριστώ θα το δοκιμάσω!

 

@DaRk_dOg , ας γίνει και ας καθυστερήσει δεν με πειράζει! Οταν λες να το αφησω να εξαντληθει στο bootloader ; Να κανω boot μεσω bootloader και να το αφησω εκεί; Εσύ ξεκλείδωτο το έστειλες και σου το έκαναν δωρεάν;; Άνοιγε το κινητό σου ε;;

 

Α και κάτι ακόμη , δεν εχω αλλάξει την τιμή της flag που χει βαλει η LG !

 

Σε ευχαριστω πολυ :)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα!!μπορείτε να μου πείτε τι διαφορά έχουν αυτοί?ElementalX-N5-1.04

ElementalX-N5-1.04-express

 

Ο κέρνελ με την ένδειξη express είναι χωρίς aroma installer. Το aroma σου δίνει τη δυνατότητα να "χτίσεις" εξ' αρχής τον κέρνελ σου δηλαδή να ρυθμίσεις voltage, να ενεργοποιήσεις το dt2w κτλ.

Link to comment
Share on other sites

@tasosathan , ευχαριστώ θα το δοκιμάσω!

 

@DaRk_dOg , ας γίνει και ας καθυστερήσει δεν με πειράζει! Οταν λες να το αφησω να εξαντληθει στο bootloader ; Να κανω boot μεσω bootloader και να το αφησω εκεί; Εσύ ξεκλείδωτο το έστειλες και σου το έκαναν δωρεάν;; Άνοιγε το κινητό σου ε;;

 

Α και κάτι ακόμη , δεν εχω αλλάξει την τιμή της flag που χει βαλει η LG !

 

Σε ευχαριστω πολυ :)

Ναι θα κάνεις boot σε bootloader κ θα το αφήσεις να εξαντλήσει ΟΛΗ την μπαταρία εκεί πέρα. Κατόπιν θα το στείλεις κ κομπλέ.

Για την ιστορία το δικό μου το είχα στείλει ξεκλείδωτο, με CM11 κ χωρίς restored flag :P

Ενώ άνοιγε δεν μπορούσα να φλασάρω τπτ κ ενώ έδειχνε ότι κλείδωνε ο bootloader σε κάθε reboot φαινόταν ξεκλείδωτος.

 

Αν στο recovery δεν κάνει mount το /data ή δεν το βλέπει μέσω adb μάλλον τα έφτυσε το emmc.

Μη στεναχωριέσαι σε εμένα το έκανε πριν καν κλείσει μήνα ;)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ο κέρνελ με την ένδειξη express είναι χωρίς aroma installer. Το aroma σου δίνει τη δυνατότητα να "χτίσεις" εξ' αρχής τον κέρνελ σου δηλαδή να ρυθμίσεις voltage, να ενεργοποιήσεις το dt2w κτλ.

 

π.χ dt2w τι ειναι?εσυ τα εχεις default εβαλες express?εχεις ενεργοποιησει το 'double tap to wake' που εχει ο elementalx?τρωει μπαταρια το συγκεκριμενο?

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...