Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ασχολειται ο rascarlo με το Ν5 κ δεν το λετε τοσο καιρο? :ninja::ninja:

Αντε να δουμε.. Στα παλια καλα λημερια!!

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδη λογο δουλειας τελευταια εχω παρατησει λιγο τα threads και τα φλασαρισματα, αυτες οι custom ειναι βασισμενες στο τελευταιο preview να φανταστω??

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Ασχολειται ο rascarlo με το Ν5 κ δεν το λετε τοσο καιρο? :ninja::ninja:

Αντε να δουμε.. Στα παλια καλα λημερια!!

 

 

Πλάκα κάνεις βρε ?

Από τις πρώτες custom ήταν η Rastakat για το Ν5, από πέρυσι το Νοέμβριο!

Και με μερικές πολύ ενδιαφέρουσες παραλλαγές σε Rasta based builds ( Lichti, Crostantin, Jarjar κλπ ).

Το ότι δεν πολυαναφέρεται εδώ είναι επειδή οι περισσότεροι προτιμούν παραφορτωμένες rom και

όχι clean AOSP builds. Το Rastapop build που έβγαλε ενημερωτικά έχει τα θεματάκια του όπως και όλα τα υπόλοιπα που έχουν

κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα.

Edited by CaptainMorgan
Link to comment
Share on other sites

To ειπα πανω στον ενθουσιασμο μου ειναι η αληθεια.. :p

Το Ν5 το εχω μολις 2 βδομαδες στα χερια μου :whistle:

 

Μετα απο 1 χρονο περιπου "αναγκαστικης" αποχης απο smartphones περιπλανιομουν σε αυτον τον αμοιρο κοσμο με ενα απλο κινητο (απο την ωρα που χαλασε το GN μου δλδ), οποτε χαρηκα που ειδα τον ras να ασχολειται με το Ν5 (δεν το ειχα βρει το νημα του στο xda οταν εψαξα να δω τι γινεται απο roms)

 

Παντως, για την 5.0 θα περιμενω λιγακι.. Να δω εντυπωσεις κτλ..

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Ανέβηκε η τελική έκδοση της lollipop

https://developers.google.com/android/nexus/images

Άρχισε και το OTA :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να flashάρω και στο τέλος του flashαρίσματος μου λέει:

Created filesystem with 11/838832 inodes and 93654/3351034 blocks
malloc: Not enough space
Cannot generate image.
FAILED ()
finished. total time: 111.527s
Press any key to exit...

Link to comment
Share on other sites

καπου σκαλωσε και εμενα και το εκανα ενα ενα με βηματα απο δω http://www.androidpolice.com/2014/11/12/running-into-the-dreaded-missing-system-img-error-flashing-android-5-0-factory-images-heres-how-to-get-around-it/
Link to comment
Share on other sites

απο mahdi μπορουμε να περασουμε την 5 μεσω root tool kit?

 

Μπορεις....αλλά θα σου διαγράφουν όλα...Γιατί δεν το κανεις χειροκίνητα με το image?

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

souliar την κατεβαζω απο εδω https://developers.google.com/android/nexus/images και την φλασαρω πανω στην mahdi? δεν θα εχει καποιο θεμα που θα περαστει πανω της? εχω κερνελ elementax θα μπει μετα ο stock απο μονο του η κανω εγω κατι? και κατι αλλο την TWRP : 2.8.1 πως την περναω?εχω την προηγουμενη εκδοση!ευχαριστω! Edited by leriban
Link to comment
Share on other sites

souliar την κατεβαζω απο εδω https://developers.google.com/android/nexus/images και την φλασαρω πανω στην mahdi? δεν θα εχει καποιο θεμα που θα περαστει πανω της? εχω κερνελ elementax θα μπει μετα ο stock απο μονο του η κανω εγω κατι? και κατι αλλο την TWRP : 2.8.1 πως την περναω?εχω την προηγουμενη εκδοση!ευχαριστω!

 

Δεν την περνάς πανω απο την mahdi....δες τον οδηγό του gialakias για χειροκίνητα! Αν θέλεις μέσω toolkit κατεβαζεις το image και το κανεις mount απο το toolkit και κανει clean install...

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Αφού περάσω με φλασάρισμα την επίσημη 5 πάνω από developers preview να περάσω κατευθείαν twrp; Από root τι γίνεται; Αυτό του chainfire για την τελευταία preview δεν δούλευε σε όλες τις εφαρμογές. Υπάρχει κάτι που δουλεύει πλήρως;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!καλοστεριοτη να ευχηθω:p

Να ρωτησω....κατεβαζω απο το xda την 5αρα για να φλασαρω...

Απο κατω απο την ρομ εχει το radio gia lgd820...τι ειναι το redio?

Link to comment
Share on other sites

μολις την περασα και εγω....δεν μπορω να πω οτι με εχει ενθουσιασει και που! να μου πεις ειναι και πολυ νωρις ακομα....να δουμε τι λεει και απο μπαταρια!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας ,

είμαι στοk ρομ , root , έχω αλλάξει κερνελ (chaos kernel 9.2) , busybox , xposed , gravity box , bootloader unlocked

και είμαι στην 4.4.2.

πως μπορώ να βάλω την λ??

ευχαριστώ

model: nexus 5

android: AOSP 7.0

kernel : ElementaX -N5-2.04

Baseband : M8974A-2.0.50.2.21

Build number : LRX21O

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τη Mahdi στο xperia mini μου κι αναστήθηκε.

Έτσι ψήθηκα να τη δω και για το Ν5 και παρατηρώ στο xda πως είναι μέσα στο top-3 από άποψη δημοτικότητας (views, answers), αν και δεν είναι στο Original Development.

Όσοι την χρησιμοποιείτε τι γνώμη έχετε; Αν έχετε δοκιμάσει και Slim θα μ' ενδιέφερε ακόμα περίσσότερο να ακούσω γνώμη συγκριτικά σε θέματα ταχύτητας, μπαταρίας. Η σταθερότητα νομίζω δεν τίθεται καν σαν ζήτημα ανάμεσα σε αυτές τις 2, ενώ η παραμετροποίηση θεωρώ πως με καλύπτει και στις 2.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τη Mahdi στο xperia mini μου κι αναστήθηκε.

Έτσι ψήθηκα να τη δω και για το Ν5 και παρατηρώ στο xda πως είναι μέσα στο top-3 από άποψη δημοτικότητας (views, answers), αν και δεν είναι στο Original Development.

Όσοι την χρησιμοποιείτε τι γνώμη έχετε; Αν έχετε δοκιμάσει και Slim θα μ' ενδιέφερε ακόμα περίσσότερο να ακούσω γνώμη συγκριτικά σε θέματα ταχύτητας, μπαταρίας. Η σταθερότητα νομίζω δεν τίθεται καν σαν ζήτημα ανάμεσα σε αυτές τις 2, ενώ η παραμετροποίηση θεωρώ πως με καλύπτει και στις 2.

Ήμουν Slim fanboy εδώ και 2-3 χρόνια. Επειδή δεν είχε όμως η SlimKat theme chooser και διάφορες άλλες καλές λεπτομέρειες που χρειαζόμουν, έβαλα Mahdi μες στον Ιούνιο νομίζω και από τότε δεν χρειάστηκε να τσεκάρω τίποτα άλλο. Είναι Slim based. Όσον αφορά την παραμετροποίηση, αν η Slim έχει 20 επιλογές η Mahdi έχει 50. Σε συνδυασμό με ElementalX είναι απλά ό,τι καλύτερο. Btw, η ROM θα μετονομαστεί Euphoria OS στην έκδοση Lollipop. Θα φτιάξει ο Mahdi νέο thread.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τη Mahdi στο xperia mini μου κι αναστήθηκε.

Έτσι ψήθηκα να τη δω και για το Ν5 και παρατηρώ στο xda πως είναι μέσα στο top-3 από άποψη δημοτικότητας (views, answers), αν και δεν είναι στο Original Development.

Όσοι την χρησιμοποιείτε τι γνώμη έχετε; Αν έχετε δοκιμάσει και Slim θα μ' ενδιέφερε ακόμα περίσσότερο να ακούσω γνώμη συγκριτικά σε θέματα ταχύτητας, μπαταρίας. Η σταθερότητα νομίζω δεν τίθεται καν σαν ζήτημα ανάμεσα σε αυτές τις 2, ενώ η παραμετροποίηση θεωρώ πως με καλύπτει και στις 2.

Είχα ls by kener.. Μπορεί να ήταν λίγο πιο γρήγορη αλλά η mahdi δε γενικό στήσιμο δεν παίζετε.. Πολύ πιο εύκολα μενού, πολύ γρήγορη και συνδυασμό με code blue kernel πολύ καλή μπαταρία. Είμαι τόσο ευχαριστημένος που δεν έχω μπει στη διαδικασία για λολιποπ κτλ. Θα περιμένω αν δεν αργήσει λολιποπ από mahdi και θα κινηθώ πάλι προς τα εκεί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://plus.google.com/app/basic/photos/110831869566521342221/album/6079671554090403905/6079671551465110290?cbp=yhrzecpwtbvi&sview=1&cid=5&soc-app=115&soc-platform=1&spath=%2Fapp%2Fbasic%2Fstream%2Fz12aftppynyzwvekv22vx5wzlkuhxto4k04

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τη Mahdi στο xperia mini μου κι αναστήθηκε.

Έτσι ψήθηκα να τη δω και για το Ν5 και παρατηρώ στο xda πως είναι μέσα στο top-3 από άποψη δημοτικότητας (views, answers), αν και δεν είναι στο Original Development.

Όσοι την χρησιμοποιείτε τι γνώμη έχετε; Αν έχετε δοκιμάσει και Slim θα μ' ενδιέφερε ακόμα περίσσότερο να ακούσω γνώμη συγκριτικά σε θέματα ταχύτητας, μπαταρίας. Η σταθερότητα νομίζω δεν τίθεται καν σαν ζήτημα ανάμεσα σε αυτές τις 2, ενώ η παραμετροποίηση θεωρώ πως με καλύπτει και στις 2.

Και εγω μετα απο πολλες δοκιμες σε σχεδον ολες τις rom...κατεληξα στην Mahdi....fast-stable-smooth και customize για ολα τα γουστα!!!

 

Υ.Γ Τωρα ειμαι σε custom lollipop 5.0 (N5X) αρκετα καλη και σταθερη...με καποιες παραμετροποιησεις οπως,ambient dislay - network traffic - navigation bar height - center clock.....και επεται συνεχεια!!!

Αλλα μολις ο Mahdi βγαλει 5.0...εννοειται πως θα παω και παλι εκει!!!

Edited by souliar

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μετα απο πολλες δοκιμες σε σχεδον ολες τις rom...κατεληξα στην Mahdi....fast-stable-smooth και customize για ολα τα γουστα!!!

 

Υ.Γ Τωρα ειμαι σε custom lollipop 5.0 (N5X) αρκετα καλη και σταθερη...με καποιες παραμετροποιησεις οπως,ambient dislay - network traffic - navigation bar height - center clock.....και επεται συνεχεια!!!

Αλλα μολις ο Mahdi βγαλει 5.0...εννοειται πως θα παω και παλι εκει!!!

Που είναι αυτή η rom; Recovery έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις,

 

1) Πώς κάνουμε ρουτ τώρα την επίσημη lollipop?

2) Όσοι έχετε κάνει ρουτ, το adfree της bigtincan λειτουργεί?

3) Κάποιο custom recovery λειτουργεί?

4) Το heads up notifications γίνεται με κάποιο τρόπο να λειτουργήσει σε όποια εφαρμογή θέλουμε?

5) Μήπως έχει ενημερωθεί κανένας αν θα βγεί σύντομα update για το mxplayer και το Greek WPA finder και acdisplay?

 

Αυτά νομίζω, ευχαριστώ!

Edited by panaras21
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα περιμένω λογικά Purity L για να φλασάρω. :D

Device: Nexus 5 Black 16GB (LG-D821)

Rom: Purity (20141015) [4.4.4 KTU84Q]

Kernel: Elementalx 1.12

Recovery: TWRP 2.8.1.0

Link to comment
Share on other sites

πηγα να κανω ροοτ μεσω toolkit και ενω μου περασε την custom recovery δεν εκανε ρουτ και δεν μου περασε το su? κατεβασα το cf auto root πηγα να το φλασαρω αλλ δεν το περναει...ποιος αλλος τροπος υπαρχει?ακυρο το βρηκα..... Edited by leriban
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν Slim fanboy εδώ και 2-3 χρόνια. Επειδή δεν είχε όμως η SlimKat theme chooser και διάφορες άλλες καλές λεπτομέρειες που χρειαζόμουν, έβαλα Mahdi μες στον Ιούνιο νομίζω και από τότε δεν χρειάστηκε να τσεκάρω τίποτα άλλο. Είναι Slim based. Όσον αφορά την παραμετροποίηση, αν η Slim έχει 20 επιλογές η Mahdi έχει 50. Σε συνδυασμό με ElementalX είναι απλά ό,τι καλύτερο. Btw, η ROM θα μετονομαστεί Euphoria OS στην έκδοση Lollipop. Θα φτιάξει ο Mahdi νέο thread.

 

Είχα ls by kener.. Μπορεί να ήταν λίγο πιο γρήγορη αλλά η mahdi δε γενικό στήσιμο δεν παίζετε.. Πολύ πιο εύκολα μενού, πολύ γρήγορη και συνδυασμό με code blue kernel πολύ καλή μπαταρία. Είμαι τόσο ευχαριστημένος που δεν έχω μπει στη διαδικασία για λολιποπ κτλ. Θα περιμένω αν δεν αργήσει λολιποπ από mahdi και θα κινηθώ πάλι προς τα εκεί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://plus.google.com/app/basic/photos/110831869566521342221/album/6079671554090403905/6079671551465110290?cbp=yhrzecpwtbvi&sview=1&cid=5&soc-app=115&soc-platform=1&spath=%2Fapp%2Fbasic%2Fstream%2Fz12aftppynyzwvekv22vx5wzlkuhxto4k04

 

Και εγω μετα απο πολλες δοκιμες σε σχεδον ολες τις rom...κατεληξα στην Mahdi....fast-stable-smooth και customize για ολα τα γουστα!!!

 

Υ.Γ Τωρα ειμαι σε custom lollipop 5.0 (N5X) αρκετα καλη και σταθερη...με καποιες παραμετροποιησεις οπως,ambient dislay - network traffic - navigation bar height - center clock.....και επεται συνεχεια!!!

Αλλα μολις ο Mahdi βγαλει 5.0...εννοειται πως θα παω και παλι εκει!!!

Ψήθηκα κι εγώ λοιπόν. Αν το xperia mini μου με 4.4.4 mahdi δουλεύει έτσι τότε το Ν5 πώς; :cool:

Αναμένω με Slim και περιμένω Mahdi Lollipop. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ψήθηκα κι εγώ λοιπόν. Αν το xperia mini μου με 4.4.4 mahdi δουλεύει έτσι τότε το Ν5 πώς; :cool:

Αναμένω με Slim και περιμένω Mahdi Lollipop. ;)

Η Mahdi Lollipop είπε ο Mahdi ότι θα είναι πολύ πιο άδεια απ ό,τι η KitKat γιατί θέλει να τη διατηρήσει όσο πιο καθαρή γίνεται μόνο με τα αυτά που θεωρεί ο ίδιος απαραίτητα. Άρα θα σου πρότεινα να βάλεις Mahdi KitKat και να την αφήσεις. Αξιόλογη custom Lollipop θα κάνει καιρό να βγει. Πάντα έτσι γίνεται. Εγώ απλά θα βάλω για μια μέρα τη Stock Lollipop να δω πώς εξελίχθηκε το Android σε σύγκριση με την 4.4.4 και θα κάνω restore την Mahdi μέχρι να βγει η πρώτη stable Euphoria OS.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...