Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

γεια σας παιδια..εδω και καιρο που ψαχνομαι για κινητο και εχοντας καταληξει στο nexus παρακολουθω τα τοπικ και αρκετα απο αυτα που γραφετε..ωστοσο με προβληματιζει το γεγονος οτι συχνα διαβαζω για προβληματα που εχουν παρουσιαστει σε καποιες απο τις συσκευες σας..αυτο που θελω να μαθω ειναι αν αποτελουν απλα ατυχιες η οντως ειναι γενικα προβληματικο(?) το κινητο..επισης να αναφερω οτι η χρηση που κανωκυριως στο κινητο ειναι κλησεις και internet..απο θεμα ακουστικου και πως ακουγομαι στον αλλο ποιες ειναι οι εντυπωσεις σας? Edited by tasosmtm
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το λογικό είναι ότι μπαίνοντας σε ένα εξειδικευμένο forum, θα διαβάσεις κυρίως για προβλήματα.

Όταν κάποιος δεν έχει προβλήματα, δεν υπάρχει λόγος να postάρει.

 

Το κινητό τώρα είναι το καλύτερο value for money, και για τα λεφτά του πολύ ποιοτικά κατασκευασμένο.

 

Δες από κοντά ένα και αποφάσισε μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί καίγεσαι τόσο? Δεν θα έχει νέες προσθήκες μονο bug fixes.

 

το ξερω αυτο, ακομα καλυτερα!! Λοιπον? Υπαρχει κανενα νεο αυτες της μερες?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις θέμα με bugs ? Εγώ μονο σε custom βρίσκω κάνα bugακι να περνάει η ωρα :Ρ

Αλλά όχι δεν ξέρω κάτι πανω σ αυτό

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω τελικα αν ισχυει τελικα το προβλημα με το μικροφωνο ?δηλ οτι δεν σε ακουει καλα ο αλλος στις κλησεις? το δουλεψα λιγο ενος φιλου που το εχει &το ακουστικο φανηκε δυνατο οκ ,δεν τεσταρα ομως το μικροφωνο.σκεφτομαι να παρω ενα και για αυτο ρωταω.κατα τα αλλα καλο μου φανηκε Edited by STELIOS063
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει θέμα μην ανησυχείς.

Όπως σε όλα τα κινητά οι βλάβες αποτελούν εξαίρεση και όχι τον κανόνα

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω τελικα αν ισχυει τελικα το προβλημα με το μικροφωνο ?δηλ οτι δεν σε ακουει καλα ο αλλος στις κλησεις? το δουλεψα λιγο ενος φιλου που το εχει &το ακουστικο φανηκε δυνατο οκ ,δεν τεσταρα ομως το μικροφωνο.σκεφτομαι να παρω ενα και για αυτο ρωταω.κατα τα αλλα καλο μου φανηκε

 

Από παρτίδα 403 που έχω φίλε και μετά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.... Εγώ δεν έχω τίποτα.... Όλα είναι ρολόι..

Smartphone: Google Nexus 5 16GB black

Stock rom,Stock kernel

Xposed modules:gravity,greenify

Nova Launcher Prime

dalvik and bionic libraries from z2

Link to comment
Share on other sites

Από παρτίδα 403 που έχω φίλε και μετά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.... Εγώ δεν έχω τίποτα.... Όλα είναι ρολόι..

 

και την παρτιδα την βλεπουμε οταν παμε να το αγορασουμε? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Από παρτίδα 403 που έχω φίλε και μετά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.... Εγώ δεν έχω τίποτα.... Όλα είναι ρολόι..

Ρε παιδιά μην ανχωνετε αδικα των κοσμο,απο 312 και μετα οτι διορθώσεις ηταν γίνουν τις έκανε η Google,και υπαρχουν και πολλοί που δεν έχουν πρόβλημα και με 311 παρτίδα!!!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Βοηθείστε με αν μπορείτε.

Αγόρασε μια φίλη μου το Nexus 5 το 32αρι το Αμερικάνικο σε πολύ καλή τιμή και το οποίο εχω στα χέρια μου μιας και ήθελε να της εγκαταστήσω κάποιες εφαρμογές.

Το κινητό ειναι ρουταρισμένο και εχει μια δυσαναγνωστη πολυ περιεργη γραμματοσειρά στα ΠΑΝΤΑ η οποία δεν αλλάζει. Μάλλον εχει γινει αντικατάσταση της προεπιλεγμένης γιατι δεν επανέρχεται ούτε με επαναφορά. Γνωρίζετε καποιον τροπο να επαναφερω την κανονική και να λειτουργεί χωρίς προβλήματα στο Nexus 5, η μόνο με επανεγκατάσταση λειτουργικού, και πως θα γίνει αυτό? (Custom recovery, root κλπ δεν θα τα έκανα γιατι η χρηση του θα ναι απο ατομο που δεν γνωρίζει τπτ απο αυτα).

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Βοηθείστε με αν μπορείτε.

Αγόρασε μια φίλη μου το Nexus 5 το 32αρι το Αμερικάνικο σε πολύ καλή τιμή και το οποίο εχω στα χέρια μου μιας και ήθελε να της εγκαταστήσω κάποιες εφαρμογές.

Το κινητό ειναι ρουταρισμένο και εχει μια δυσαναγνωστη πολυ περιεργη γραμματοσειρά στα ΠΑΝΤΑ η οποία δεν αλλάζει. Μάλλον εχει γινει αντικατάσταση της προεπιλεγμένης γιατι δεν επανέρχεται ούτε με επαναφορά. Γνωρίζετε καποιον τροπο να επαναφερω την κανονική και να λειτουργεί χωρίς προβλήματα στο Nexus 5, η μόνο με επανεγκατάσταση λειτουργικού, και πως θα γίνει αυτό? (Custom recovery, root κλπ δεν θα τα έκανα γιατι η χρηση του θα ναι απο ατομο που δεν γνωρίζει τπτ απο αυτα).

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

 

Θα περάσεις με ένα toolkit ή μέσω adb τη factory image και θα γίνει το κινητό στοκ. Στο άλλο θέμα με τις τροποποιήσεις θα σε βοηθήσουν πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα ενα σημερα απο wind και καθως το σεταρα αρχισε να αναβοσβηνη στο υποβαθρο κατω απο τα κουμπια αφης με κομματια απο την οθονη που ηταν εκεινη την στιγμη .καμμια βοηθεια η πισω στο μαγαζι αγορας/
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην ανχωνετε αδικα των κοσμο,απο 312 και μετα οτι διορθώσεις ηταν γίνουν τις έκανε η Google,και υπαρχουν και πολλοί που δεν έχουν πρόβλημα και με 311 παρτίδα!!!

 

Τι να μην αγχώνεται ρε φίλε μου. Εδώ έχει βουίξει ο τόπος. Υπάρχει θέμα με το μικρόφωνο και η Google δεν έχει βρει ακόμα λύση. Με μια αναζήτηση στο Google θα τα βρεις όλα. Βαλε nexus 5 microphone να ενημερωθείς. Πχ δες εδω http://www.androidpolice.com/2013/11/27/bug-watch-some-nexus-5s-can-suffer-from-terrible-audio-quality-during-calls-and-recordings

Link to comment
Share on other sites

Τι να μην αγχώνεται ρε φίλε μου. Εδώ έχει βουίξει ο τόπος. Υπάρχει θέμα με το μικρόφωνο και η Google δεν έχει βρει ακόμα λύση. Με μια αναζήτηση στο Google θα τα βρεις όλα. Βαλε nexus 5 microphone να ενημερωθείς. Πχ δες εδω http://www.androidpolice.com/2013/11/27/bug-watch-some-nexus-5s-can-suffer-from-terrible-audio-quality-during-calls-and-recordings

Τοτε γιατι το αγορασες η θελεις να το αγορασεις.......αφου ξερεις τα προβληματα γιατι ενδιαφερεσαι......σε πληροφορω οτι ειμαι πληρως ενημερομενως για το nexus 5 γιαυτο αλλωστε το αγορασα!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Τοτε γιατι το αγορασες η θελεις να το αγορασεις.......αφου ξερεις τα προβληματα γιατι ενδιαφερεσαι......σε πληροφορω οτι ειμαι πληρως ενημερομενως για το nexus 5 γιαυτο αλλωστε το αγορασα!

 

φιλε σημερα το πηρα και εβγαλε αμεσως προβλημα ,δηλ ξαφνικα στο χωρο των κουμπιων επαφης back klp μου φαινονται απο την πανω οθονη appw η οτι εχει η οθονη να τρμοπαιζουν στο υποβαθρο

Link to comment
Share on other sites

φιλε σημερα το πηρα και εβγαλε αμεσως προβλημα ,δηλ ξαφνικα στο χωρο των κουμπιων επαφης back klp μου φαινονται απο την πανω οθονη appw η οτι εχει η οθονη να τρμοπαιζουν στο υποβαθρο

Εγγύηση δεν έχει? Όταν πήρα το iPhone 5s μου έβγαλε πρόβλημα την πρωτη ωρα λειτουργιας του....υπερθερμενοταν σε φαση που νομίζες οτι θα εκραγεί, αυτό παει να πει οτι όλα έχουν θέμα η οτι το 5s είναι προβληματικό γενικότερα,το αλλαξα με την εγγύηση και όλα καλά!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Τι να μην αγχώνεται ρε φίλε μου. Εδώ έχει βουίξει ο τόπος. Υπάρχει θέμα με το μικρόφωνο και η Google δεν έχει βρει ακόμα λύση. Με μια αναζήτηση στο Google θα τα βρεις όλα. Βαλε nexus 5 microphone να ενημερωθείς. Πχ δες εδω http://www.androidpolice.com/2013/11/27/bug-watch-some-nexus-5s-can-suffer-from-terrible-audio-quality-during-calls-and-recordings

 

Εμείς που το πήραμε και δεν έχουμε το παραμικρό πρόβλημα δηλαδή πρέπει να νιώθουμε τυχεροί;; έλεος ρε παιδιά σε όλα τα κινητά κάποια θα είναι ελαττωματικά.... Το z2 τόσο ακριβό και όλοι έγραφαν για αστοχία υλικού και τέτοια.... Για 300 ευρώ είναι υπερτελειο και βάζει κάτω άνετα πολλά ακριβότερα κινητά....

Smartphone: Google Nexus 5 16GB black

Stock rom,Stock kernel

Xposed modules:gravity,greenify

Nova Launcher Prime

dalvik and bionic libraries from z2

Link to comment
Share on other sites

Τοτε γιατι το αγορασες η θελεις να το αγορασεις.......αφου ξερεις τα προβληματα γιατι ενδιαφερεσαι......σε πληροφορω οτι ειμαι πληρως ενημερομενως για το nexus 5 γιαυτο αλλωστε το αγορασα!

 

Ενδιαφέρομαι γιατί μου αρέσει σαν συσκευή. Θέλω να δώσω το s4 και να το αγοράσω αλλά με αυτά που διαβάζω εδώ στο φόρουμ αλλά και στο xda και σε τεχνολογικά sites φοβάμαι να το τολμήσω. Έχω δει πολλά βίντεο στο YouTube όπου ακούγεται ένα σφύριγμα κατά τη αναπαραγωγή βίντεο. Άλλοι λένε ότι το μικρόφωνο είναι τόσο χάλια που δεν δουλεύει καλά το Google now. Άλλοι ότι δεν λειτουργεί το SoundHound λόγω κακής ποιότητας μικροφώνου. Πολλοι δεν μπορούν να το χρησιμοποιησουν σαν τηλέφωνο γιατί δεν τους ακούνε. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με το s4 οπότε είναι λογικό να είμαι επιφυλακτικός .

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι γιατί μου αρέσει σαν συσκευή. Θέλω να δώσω το s4 και να το αγοράσω αλλά με αυτά που διαβάζω εδώ στο φόρουμ αλλά και στο xda και σε τεχνολογικά sites φοβάμαι να το τολμήσω. Έχω δει πολλά βίντεο στο YouTube όπου ακούγεται ένα σφύριγμα κατά τη αναπαραγωγή βίντεο. Άλλοι λένε ότι το μικρόφωνο είναι τόσο χάλια που δεν δουλεύει καλά το Google now. Άλλοι ότι δεν λειτουργεί το SoundHound λόγω κακής ποιότητας μικροφώνου. Πολλοι δεν μπορούν να το χρησιμοποιησουν σαν τηλέφωνο γιατί δεν τους ακούνε. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με το s4 οπότε είναι λογικό να είμαι επιφυλακτικός .

 

Εγώ δεν έχω κανένα απο τα παραπανω προβλήματα,μονο το θεματακι με το βίντεο που όντως κανει ένα θόρυβο σαν παράσητο,αλλά χωρίς παρεξήγηση φιλέ προς τα αλλά που μου προσφέρει αυτό είναι πταισμα ,όσο για την σύγκριση με το s4 το nexus είναι Bugatti και το s4 Peugeot rally!!!!!!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι γιατί μου αρέσει σαν συσκευή. Θέλω να δώσω το s4 και να το αγοράσω αλλά με αυτά που διαβάζω εδώ στο φόρουμ αλλά και στο xda και σε τεχνολογικά sites φοβάμαι να το τολμήσω. Έχω δει πολλά βίντεο στο YouTube όπου ακούγεται ένα σφύριγμα κατά τη αναπαραγωγή βίντεο. Άλλοι λένε ότι το μικρόφωνο είναι τόσο χάλια που δεν δουλεύει καλά το Google now. Άλλοι ότι δεν λειτουργεί το SoundHound λόγω κακής ποιότητας μικροφώνου. Πολλοι δεν μπορούν να το χρησιμοποιησουν σαν τηλέφωνο γιατί δεν τους ακούνε. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με το s4 οπότε είναι λογικό να είμαι επιφυλακτικός .

 

Φίλε μου το κινητό έχει εκατομμύρια πωλήσεις. Λογικό είναι σε ένα φόρουμ να γράφουν άτομα τα οποία έχουν πρόβλημα. Αυτοί που δεν έχουν, απλά δε γράφουν. Ο αριθμός αυτών (που έχει πρόβλημα) όμως, δεν είναι αντιπροσωπευτικός των πωλήσεων και αποτελεί μόνο ένα μικρό κλάσμα.

 

Μπες να διαβάσεις τα θέματα οποιουδήποτε κινητού και θα δεις και εκεί προβλήματα και είναι απολύτως λογικό.

 

Εγώ έχω 311 και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Ούτε μικρόφωνο, ούτε Bluetooth, ούτε θόρυβος στο βίντεο. Απολύτως τίποτα.

Edited by djuan1988
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

φιλε σημερα το πηρα και εβγαλε αμεσως προβλημα ,δηλ ξαφνικα στο χωρο των κουμπιων επαφης back klp μου φαινονται απο την πανω οθονη appw η οτι εχει η οθονη να τρμοπαιζουν στο υποβαθρο

μπορεις σε παρακαλω να αναφερεις , απο που το πήρες ,τι χωρας εισαγωγης είναι (αν δεν ειναι ελληνικό) και τι αριθμο παρτιδας ειναι? ετσι για την ιστορία..:p

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

μπορεις σε παρακαλω να αναφερεις , απο που το πήρες ,τι χωρας εισαγωγης είναι (αν δεν ειναι ελληνικό) και τι αριθμο παρτιδας ειναι? ετσι για την ιστορία..:p

 

Ρε παιδιά δεν έχει νόημα όλο αυτό. Το ότι ένα κινητό έχει προβληματικό panel, δε σημαίνει ότι θα έχει όλη η παρτίδα ή ακόμη χειρότερα όλα τα Nexus 5.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι γιατί μου αρέσει σαν συσκευή. Θέλω να δώσω το s4 και να το αγοράσω αλλά με αυτά που διαβάζω εδώ στο φόρουμ αλλά και στο xda και σε τεχνολογικά sites φοβάμαι να το τολμήσω. Έχω δει πολλά βίντεο στο YouTube όπου ακούγεται ένα σφύριγμα κατά τη αναπαραγωγή βίντεο. Άλλοι λένε ότι το μικρόφωνο είναι τόσο χάλια που δεν δουλεύει καλά το Google now. Άλλοι ότι δεν λειτουργεί το SoundHound λόγω κακής ποιότητας μικροφώνου. Πολλοι δεν μπορούν να το χρησιμοποιησουν σαν τηλέφωνο γιατί δεν τους ακούνε. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με το s4 οπότε είναι λογικό να είμαι επιφυλακτικός .

Πιστεύω πως διάβασες αυτό. Το συμπέρασμά μου είναι ότι η LG βάζει κάποιο φθηνό σχετικά κακής ποιότητας μικρόφωνο στα Nexus, ίσως και άλλα υλικά παρόμοιας ποιότητας. Εξ ου και η χαμηλή τιμή των Nexus 4-5 σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό. Αν είσαι άνθρωπος που σκέφτεται τα λεφτά του πριν αγοράσει κάτι, θα σου πρότεινα να μην το πάρεις. Η ποιότητα των μικρόφωνων της σειράς Galaxy είναι κλάσεις ανώτερη από του Nexus 5. Είχα Galaxy Nexus και SGS2 κι έχω τεστάρει και S3, S4 φίλων. Τα μικρόφωνά τους είναι πεντακάθαρα χωρίς παράσιτα. Δε λέω ότι δεν έχουν άλλα προβλήματα (το S2 ήταν τέλειο σε κάθε τομέα) γιατί δεν τα είχα ποτέ αλλά τουλάχιστον το μικρόφωνό τους που είναι απ' τα σημαντικότερα σε ένα τηλέφωνο, δεν έχει πρόβλημα.

 

Στο N5 τώρα, μη νομίζεις ότι είναι εντελώς τραγική η κατάσταση σε σημείο να μην μπορείς να βγάλεις κλήση. Απλά δεν είναι 100% "καθαρή" η φωνή μου. Περιμένουμε την 4.4.3 μήπως δούμε καμιά βελτίωση αλλά χλωμό το βλέπω. Απλά έχω αποφασίσει ότι αν το επόμενο Nexus το βγάλει πάλι η LG, δε θα το πάρω.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...