Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η εμπειρία μου μετά την αναβάθμιση (OTA):

 

- Πολλές φορές δεν εμφανίζεται ο τύπος του δικτύου (3g/4g/h) στο πάνω μέρος της οθόνης. Εμφανίζεται μόνο η ένταση του σήματος και γυρίζει κανονικά μεταξύ 3g/4g κλπ. Ο τύπος του δικτύου φαίνεται κανονικά στο about phone στα settings. Επίσης πολλές φορές εμφανίζεται ένα θαυμαστικό δίπλα στις μπάρες για το σήμα. Δεν ξέρω τι σημαίνει, αλλά data , sms και ομιλιά λειτουργούν κανονικά.

 

- Όπως φαίνεται στο screenshot, το wi-fi φαίνεται πάντα ανοιχτό (ή κλειστό;) στο διάγραμμα για την κατανάλωση της μπαταρίας. Το "scanning always available" είναι απενεργοποιήμενο. Διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας δεν είδα πάντως.

 

Το σημαντικότερο αν και δεν είμαι 100% σίγουρος οτι έχει να κάνει με το upgrade. Χθες το βράδυ η φόρτιση (με τον stock φορτιστή της συσκευασίας από τον τοίχο, όχι από pc) κόλλησε κοντά στο 52%. Το έβγαλα από την πρίζα πριν πάω για ύπνο. Σήμερα δοκίμασα να φορτίσω από το laptop (με το stock καλώδιο) και φαίνετια να φορτίζει αργά (αναμενόμενο μέσω usb). Ο φορτιστής κάνει έναν ήχο, οπότε αν και διάβαζα reports σχετικά με την φόρτιση και το upgrade, δεν είμαι σίγουρος αν φταίει το upgrade ή ο φορτιστής). Καλύπτεται ο φορτιστής από την εγγύηση;

Edited by antonis_wrx
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να παρακαλέσω όποιος χρήστης έχει την ευγενή καλοσύνη,να μου πει αν στο συγκεκριμένο τηλέφωνο υπάρχει η δυνατότητα Natively,χωρίς την χρήση κάποιου επιπλέον Android App,να μπορέσει να ''στείλει'' συγκεκριμένες επαφές που θα του ορίζω εγώ,στο Τηλεφωνήτη,ΧΩΡΙΣ το τηλέφωνο να κουδουνίσει ούτε 1 φορά.

 

Δυστυχώς έχω ένα Nokia 515 (Ούτε καν Symbian S60 δεν είναι),και παρότι πιστός στα μη Touch Screen κινητά,σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του συγκεκριμένου Smartphone.

 

Διάβασα σε ξένα Sites πως με αυτήν την επιλογή μπορείς να στέλνεις κατευθείαν τους ανεπιθύμητους στον τηλεφωνήτη και πως το τηλέφωνο δεν κουδουνίζει καθόλου.Ούτε 1 φορά.Είναι εύκολο κάποιος να το δοκιμάσει?Αν τελικώς γίνεται,τότε θα το αγοράσω το τηλέφωνο.

Oι οδηγίες που βρήκα είναι οι ακόλουθες:Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Nexus 5

Step 1

Go to your app drawer and open the PEOPLE app on your Nexus 5.

 

Step 2

Tap on the contact that you want to block. This should bring up the details of the contact.

 

Step 3

Now, you need to click on menu and then tap on the ''All Calls to Voicemail option''.

 

Step 4

After step 3, you can check if the All Calls to Voicemail” option has been selected. You should see a tick next to the All Calls To Voicemail option. This should now block all calls from the particular caller that you select. This sends all calls from the selected caller directly to voicemail. If you do not use the voicemail service, then the phone will automatically reject the calls from the selected caller

Edited by IBAGASA
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση θέλω να κάνω. Εσείς που έχετε το quickpic, την κανονική εφαρμογή που έχει την απενεργοποιήσατε; Σκέφτομαι να το κάνω αλλά μετά δεν θα μπορώ να αλλάζω την φωτογραφία του προφίλ μου.
:D
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να παρακαλέσω όποιος χρήστης έχει την ευγενή καλοσύνη,να μου πει αν στο συγκεκριμένο τηλέφωνο υπάρχει η δυνατότητα Natively,χωρίς την χρήση κάποιου επιπλέον Android App,να μπορέσει να ''στείλει'' συγκεκριμένες επαφές που θα του ορίζω εγώ,στο Τηλεφωνήτη,ΧΩΡΙΣ το τηλέφωνο να κουδουνίσει ούτε 1 φορά.

 

Δυστυχώς έχω ένα Nokia 515 (Ούτε καν Symbian S60 δεν είναι),και παρότι πιστός στα μη Touch Screen κινητά,σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του συγκεκριμένου Smartphone.

 

Διάβασα σε ξένα Sites πως με αυτήν την επιλογή μπορείς να στέλνεις κατευθείαν τους ανεπιθύμητους στον τηλεφωνήτη και πως το τηλέφωνο δεν κουδουνίζει καθόλου.Ούτε 1 φορά.Είναι εύκολο κάποιος να το δοκιμάσει?Αν τελικώς γίνεται,τότε θα το αγοράσω το τηλέφωνο.

Oι οδηγίες που βρήκα είναι οι ακόλουθες:Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

 

Nexus 5

Step 1

Go to your app drawer and open the PEOPLE app on your Nexus 5.

 

Step 2

Tap on the contact that you want to block. This should bring up the details of the contact.

 

Step 3

Now, you need to click on menu and then tap on the ''All Calls to Voicemail option''.

 

Step 4

After step 3, you can check if the All Calls to Voicemail” option has been selected. You should see a tick next to the All Calls To Voicemail option. This should now block all calls from the particular caller that you select. This sends all calls from the selected caller directly to voicemail. If you do not use the voicemail service, then the phone will automatically reject the calls from the selected caller

 

Ισχύει κανονικότατα, η κλήση προωθείται κατευθείαν στον τηλεφωνητή χωρίς το τηλέφωνο να χτυπήσει. Απλά η διαδικασία που περιγράφεις είναι για την kitkat. Σε lollipop έχει ελαφρώς αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω βέβαια πως στο priority ναι μεν είναι σαν αθόρυβο αλλά δεν δουλεύει ούτε το Led.

 

Στο priority mode το led δουλευει κανονικα. Μονο στο none κοβονται ολα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να παρακαλέσω όποιος χρήστης έχει την ευγενή καλοσύνη,να μου πει αν στο συγκεκριμένο τηλέφωνο υπάρχει η δυνατότητα Natively,χωρίς την χρήση κάποιου επιπλέον Android App,να μπορέσει να ''στείλει'' συγκεκριμένες επαφές που θα του ορίζω εγώ,στο Τηλεφωνήτη,ΧΩΡΙΣ το τηλέφωνο να κουδουνίσει ούτε 1 φορά.

δεν ειναι θεμα τηλ. ειναι θεμα rom,υπαρχει κανονικα στην 5.0 οπως και πριν

Link to comment
Share on other sites

Εχει λίγες μέρες που συνειδητοποίησα ότι εχω θέμα με τα links μέσω Tapatalk. Δεν ανοίγει κανένα εκτός από μερικά που οδηγούν στο eBay. Ούτε τα links για το play store μου ανοίγουν.

 

Βλέπω ότι όλα(εκτός του eBay) γίνονται redirect μέσω viglink το οποίο δεν μου ανοίγει με κανένα browser.

 

Γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω;

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Εχει λίγες μέρες που συνειδητοποίησα ότι εχω θέμα με τα links μέσω Tapatalk. Δεν ανοίγει κανένα εκτός από μερικά που οδηγούν στο eBay. Ούτε τα links για το play store μου ανοίγουν.

 

Βλέπω ότι όλα(εκτός του eBay) γίνονται redirect μέσω viglink το οποίο δεν μου ανοίγει με κανένα browser.

 

Γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω;

Χρησιμοποιείς το adaway? Υπάρχουν entries στο hosts file που δημιουργεί το adaway που κάνουν block αυτά τα links.

Μόλις το διόρθωσα και στο δικό μου. Κατέβασε το hosts editor από το play store και διέγραψε όλα τα viglink που θα βρεις. 4 βρήκα.

Φαντάζομαι οτι είσαι root.

Edited by stelios67
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Εισσσσσσωραιος! Αυτό ήταν.

Μου πέρασε από το μυαλό το adaway αλλά έτσι κι αλλιώς δεν γνώριζα το τρόπο να το διορθώσω. Thanks

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς το adaway? Υπάρχουν entries στο hosts file που δημιουργεί το adaway που κάνουν block αυτά τα links.

Μόλις το διόρθωσα και στο δικό μου. Κατέβασε το hosts editor από το play store και διέγραψε όλα τα viglink που θα βρεις. 4 βρήκα.

Φαντάζομαι οτι είσαι root.

Μπράβο ρε Στέλιο. Έσπασα το ξερό μου το κεφάλι να βρω τι στο διαολο φταίει και μου μπλοκάρει αυτές τις σελίδες μεσω tapatalk. Να εισαι καλα.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Σε Ολους !! Θα ηθελα να ρωτησω για ενα συγκεκριμενο θεμα που εχω παρατηρησει ... Διαβασα το νημα , αλλα δεν αναφερθηκε κατι αντιστοιχο..

Σε Nexus 5 εγινε ΟΤΑ αναβαθμιση σε 5.0. Ολα λειτουργουν κανονικα , εκτος απο το mobile data... Ειναι στιγμες μεσα στην ημερα που ξαφνικα απλα μου βγαζει ενα θαυμαστικο στο σημα , και απλα δεν εχω νετ ..!! Το εψαξα στο google και βρηκα μονο αυτο ...

http://stackoverflow.com/questions/26970821/mobile-data-is-not-working-android-lollipop-on-nexus-5

 

Βαζω το λινκ για να γινω πιο συγκεκριμενος και να ειναι απολυτα κατανοητο αυτο που θελω να πω ..

Πηγα λοιπον στα settings στα access point names και παρατηρησα οτι υπαρχουν 3 !!

Cosmote Wireless internet

Cosmote Wireless Internet #

internet

Cosmote Mms

mms

 

Προεπιλεγμενη επιλογη ειναι η δευτερη ...

Μηπως καποιος εχει αντιμετωπισει κατι αντιστοιχο ?? Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων .!!

Oneplus 3T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Σε Ολους !! Θα ηθελα να ρωτησω για ενα συγκεκριμενο θεμα που εχω παρατηρησει ... Διαβασα το νημα , αλλα δεν αναφερθηκε κατι αντιστοιχο..

Σε Nexus 5 εγινε ΟΤΑ αναβαθμιση σε 5.0. Ολα λειτουργουν κανονικα , εκτος απο το mobile data... Ειναι στιγμες μεσα στην ημερα που ξαφνικα απλα μου βγαζει ενα θαυμαστικο στο σημα , και απλα δεν εχω νετ ..!! Το εψαξα στο google και βρηκα μονο αυτο ...

http://stackoverflow.com/questions/26970821/mobile-data-is-not-working-android-lollipop-on-nexus-5

 

Βαζω το λινκ για να γινω πιο συγκεκριμενος και να ειναι απολυτα κατανοητο αυτο που θελω να πω ..

Πηγα λοιπον στα settings στα access point names και παρατηρησα οτι υπαρχουν 3 !!

Cosmote Wireless internet

Cosmote Wireless Internet #

internet

Cosmote Mms

mms

 

Προεπιλεγμενη επιλογη ειναι η δευτερη ...

Μηπως καποιος εχει αντιμετωπισει κατι αντιστοιχο ?? Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων .!!

 

Βάλε την πρώτη να δεις.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα ...Την βαζω ...ελεγχω ..εχω σημα 4g ...και οταν ξαναπηγαινω παλι settings κτλπ , ανοιγω access point name και βρισκω παλι επιλεγμενη την δευτερη !!
Oneplus 3T
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα ...Την βαζω ...ελεγχω ..εχω σημα 4g ...και οταν ξαναπηγαινω παλι settings κτλπ , ανοιγω access point name και βρισκω παλι επιλεγμενη την δευτερη !!

 

Σβήσε τη δεύτερη και ξαναπροσπάθησε.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς το adaway? Υπάρχουν entries στο hosts file που δημιουργεί το adaway που κάνουν block αυτά τα links.

Μόλις το διόρθωσα και στο δικό μου. Κατέβασε το hosts editor από το play store και διέγραψε όλα τα viglink που θα βρεις. 4 βρήκα.

Φαντάζομαι οτι είσαι root.

Και μόλις ανανεώσεις το adaway, θα χαθούν.

Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να πας στις επιλογές του adaway -> οι λίστες σας -> Λευκό, και να προσθέσεις τα *.viglink.com και viglink.com.

Μετά κάνε ανανέωση, και δε θα υπάρχουν τα viglink στο hosts.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά σε αυτό όσοι έχετε πρόβλημα με την μπαταρία. https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=71372#c143 Υποστηρίζει πως φταίει το ipv6 του router.

 

Εγώ θέμα με την μπαταρία στο lollipop δεν έχω. Ίσα ίσα αυξήθηκε αρκετά η αυτονομία του. Έχω συνέχεια ανοιχτό το wifi, το nfc και το google fit που αναφέρθηκαν παραπάνω. Μόλις κοίταξα τον router μου και τον έχω σε ipv4. Οπότε κάντε μια δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Mετά από μεγάλο ψάξιμο και πονηριά νομίζω πως βρήκα τον τρόπο να σταματήσω εντελώς τις διαφημιστικές κλήσεις!!!

Αυτό θα γίνει σε συνδυασμό με το Nexus 5 που σκέφτομαι να αγοράσω!

Όπως μου επιβεβαιώσατε κι εσείς,με το Nexus 5 αλλά και με άλλες ενδεχομένως Android συσκευές,μπορούμε να στείλουμε επιλεκτικά συγκεκριμένους αριθμούς κατευθείαν στον τηλεφωνητή μας χωρίς το κινητό να κουδουνίσει καθόλου.

Το μόνο πρόβλημα που μου έμενε να λύσω ήταν να εκμηδενίσω έστω και την ελάχιστη πιθανότητα,να βομβαρδιζόταν ο αριθμός μου από μηνύματα στον τηλεφωνητή!Κατά 99% βρήκα την λύση!

 

Έκανα κάποιες δοκιμές στo δίκτυο μου (Vodafone) με το Nokia 515 που έχω.

Έψαξα να βρω έναν αριθμό που να ΜΗΝ υπάρχει και έτσι έδωσα ψεύτικο αριθμό τηλεφωνητή ο οποίος ΔΕΝ υπάρχει!

Στην εντολή **67* 694 127 X XXXXXX#SEND ,έβαλα στην θέση των ΧΧΧΧΧΧΧ , τους αριθμούς 1111111 .

Επειδή το κινητό μου δεν έχει απευθείας προώθηση συγκεκριμένων κλήσεων,ενεργοποίησα την προώθηση ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΕΙΛΗΜΜΕΝΟ.

Έτσι,έπαιρνα από το σταθερό μου το κινητό μου και πατούσα το κόκκινο κουμπί στο Nokia 515.

 

Tο αποτέλεσμα ήταν το ακόλουθο...!Μπερδεύτηκε μέχρι και το δίκτυο!Ενώ στην αρχή είπε ''Καλωσήρθατε στην υπηρεσία Προσωπικού Τηλεφωνητή,ακολούθως ανέφερε:Ο Συνδρομητής που καλέσατε δεν έχει ενεργοποιήσει την υπηρεσία του Προσωπικου τηλεφωνητή.Σας ευχαριστούμε που καλέσατε.Μπιπ.Μπιπ,Μπιπ...!!

Ακούστε εδώ: http://picosong.com/4Lg5/

Συνεπώς πέρα από την επιλεκτική οδήγηση στον τηλεφωνητή,αν δηλώσω και λανθασμένο αριθμό τηλεφωνητή στο Nexus 5, Ο Υ Τ Ε μήνυμα θα μπορούν να μου αφήσουν.Χα χα χα!!!Βέβαια αυτό ακόμα είναι στην θεωρία,κρατάω μικρό καλάθι και για την πράξη...

Edited by IBAGASA
Link to comment
Share on other sites

Και μόλις ανανεώσεις το adaway, θα χαθούν.

Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να πας στις επιλογές του adaway -> οι λίστες σας -> Λευκό, και να προσθέσεις τα *.viglink.com και viglink.com.

Μετά κάνε ανανέωση, και δε θα υπάρχουν τα viglink στο hosts.

Σωστός.

Ημουν έτοιμος να το ποστάρω, αλλά με πρόλαβες.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να βελτιωθεί η μπαταρία απεγκαταστηστε το Google fit και θα με θυμηθειτε....

Περιμένω εντυπώσεις και από άλλους..

Απο που το κατεβάζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Απο που το κατεβάζουμε?

Είναι προεγκατεστημένο στο lollipop αν δεν κάνω λάθος...

Ο φίλος είπε να το ΑΠεγκαταστήσουμε. Όχι να το εγκαταστήσουμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πλέον με 5.0 έχω παρατηρήσει ότι το nexus χρησιμοποιεί αρκετή περισσότερη RAM. Και αυτό νομίζω ίσως να επηρεάζει και την μπαταρία. Χρησιμοποιεί 1.5GB (από τα 2) ενώ παλιά είμαι 99% σίγουρος ότι χρησιμοποιούσε λιγότερη. Έχει κανείς άλλος το συγκεκριμένο θέμα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν εχω ν5 αλλα επειδη διαβαζα διαφορα που λετε για προβληματα μετα την αναβαθμιση!

Μετα απο καθε αναβαθμιση ειναι απαραιτητο για να στρωσει καλα το νεο update να γινει hard reset k wipe cache partition! Μου το χαν πει στο μοτορολα support στο chat!! Χιλιες φορες να ξαναπερασεις τις εφαρμογες που ειχες ωστε να γινει 'καθαρο' install παρα να μην κανει καποιος reset γιατι δεν θελει να τα ξανακανει ολα απο την αρχη!

 

Φιλικη συμβουλη!

Link to comment
Share on other sites

Πλέον με 5.0 έχω παρατηρήσει ότι το nexus χρησιμοποιεί αρκετή περισσότερη RAM. Και αυτό νομίζω ίσως να επηρεάζει και την μπαταρία. Χρησιμοποιεί 1.5GB (από τα 2) ενώ παλιά είμαι 99% σίγουρος ότι χρησιμοποιούσε λιγότερη. Έχει κανείς άλλος το συγκεκριμένο θέμα;

 

Τα ίδια κ εδώ τρώει πιο πολύ Ραμ μα έχω απίστευτη μπαταρία στο 7 μου στο 5 δε το πολύ δοκίμασα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν εχω ν5 αλλα επειδη διαβαζα διαφορα που λετε για προβληματα μετα την αναβαθμιση!

Μετα απο καθε αναβαθμιση ειναι απαραιτητο για να στρωσει καλα το νεο update να γινει hard reset k wipe cache partition! Μου το χαν πει στο μοτορολα support στο chat!! Χιλιες φορες να ξαναπερασεις τις εφαρμογες που ειχες ωστε να γινει 'καθαρο' install παρα να μην κανει καποιος reset γιατι δεν θελει να τα ξανακανει ολα απο την αρχη!

 

Φιλικη συμβουλη!

 

Το σωστο είναι αυτό που σου ειπαν. Τώρα και να μη το κανείς μπορεί και να χει κάποιο θέμα, μπορεί και όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...