Jump to content

H Wind βγαζει σε πλειστηριασμο σπιτι για ωφειλη 230 ευρω??


TIM-RANGER
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα in-house νομικά τμήματα τέτοιων εταιρειών δεν ασχολούνται με διαταγές πληρωμής και εξώδικα σε οφειλέτες. Τέτοιες υποθέσεις τις δίνουν σε εξωτερικά δικηγορικά γραφεία, όπως κάνουν και οι τράπεζες.

 

τα οποία είναι ως γνωστόν υπερ-"ευσυνείδητα" στη δουλειά τους (δλδ killers). Δεν μπορώ να πιστέψω ότι μόνη της η wind θα διακινδύνευε τέτοια (αναμενώμενη) κατακραυγή για να εισπράξει 200 €. Απλά δεν στέκει...

Link to comment
Share on other sites

τα οποία είναι ως γνωστόν υπερ-"ευσυνείδητα" στη δουλειά τους (δλδ killers). Δεν μπορώ να πιστέψω ότι μόνη της η wind θα διακινδύνευε τέτοια (αναμενώμενη) κατακραυγή για να εισπράξει 200 €. Απλά δεν στέκει...

 

Ακριβώς αυτό. Και όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε προηγουμένως, οι εταιρίες του είδους αναθέτουν τις σχετικές υποθέσεις σε εξωτερικά γραφεία δικηγόρων. Δε ρισκάρουν τη φήμη τους, με τον οποιονδήποτε τρόπο, πολλώ δε μάλλον, για τέτοια ποσά. Αυτό που προβλέπω εγώ, είναι ότι μετά το συμβάν θα πάψει να υπάρχει το σχετικό δικηγορικό γραφείο... Όχι πως θα στεναχωρηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Από νομική άποψη είναι καλυμμένοι...το θέμα είναι ότι έκαναν λανθασμένη κίνηση και από ηθική φυσικά αλλά και από εμπορική σκοπιά (οι πελάτες που θα χάσουν θα της έδιναν πολλαπλάσια από τα 200 και τα 300 ευρώ του χρέους). Για σκεφτείτε να της βγει η φήμη ότι "η Wind παίρνει σπίτια". Ας πρόσεχαν όμως. Είναι πραγματικά γελοίο να χαλάς την εταιρική σου εικόνα για μερικές εκατοντάδες ευρώ.

 

Απορώ που κανείς δεν σχολίασε όμως αυτό το σκέλος της επίσημης απάντησης της Wind: "Η WIND σας ενημερώνει ότι ουδέποτε έχει εισπράξει οφειλές μετά από πλειστηριασμό περιουσιακών στοιχείων και δεν πρόκειται να το πράξει"

 

Δηλαδή αυτό τι σημαίνει; Ότι βγάζει διαταγές πληρωμής, Τειρεσίας και μετά κατάσχεση, και μέχρι εκείνο το σημείο έχει εισπράξει πλέον τις οφειλές της, οικειοθελώς (δηλαδή μετά την πίεση που άσκησε); Ή "πουλάει" τα χρέη, από ορισμένο ύψος και πάνω, σε εισπρακτικές, οπότε νίπτει τας χείρας της για το πώς θα εισπραχθούν μετά;

Edited by Stoic
Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Και όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε προηγουμένως, οι εταιρίες του είδους αναθέτουν τις σχετικές υποθέσεις σε εξωτερικά γραφεία δικηγόρων. Δε ρισκάρουν τη φήμη τους, με τον οποιονδήποτε τρόπο, πολλώ δε μάλλον, για τέτοια ποσά. Αυτό που προβλέπω εγώ, είναι ότι μετά το συμβάν θα πάψει να υπάρχει το σχετικό δικηγορικό γραφείο... Όχι πως θα στεναχωρηθώ.

 

Μακάρι να βγεί η προβλεψή σου για το κλείσιμο τπου εν λόγω γραφείου σωστή:mad:

Link to comment
Share on other sites

Ολο το σκηνικο εγινε απο το συγκεκριμενο γραφειο εν αγνοια της Wind!!! Η Wind και η καθε εταιρεια δε παει σε τετοιες καταστασεις, για το συγκεκριμενο θεμα και συγνωμη ζητησε η εταιρεια απο τον πελατη και του διεγραψε το χρεος! Υπαρχει επισιμη ανακοινωση της εταιρειας στο twitter προ ολιγον ημερων.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ολο το σκηνικο εγινε απο το συγκεκριμενο γραφειο εν αγνοια της Wind!!! Η Wind και η καθε εταιρεια δε παει σε τετοιες καταστασεις, για το συγκεκριμενο θεμα και συγνωμη ζητησε η εταιρεια απο τον πελατη και του διεγραψε το χρεος! Υπαρχει επισιμη ανακοινωση της εταιρειας στο twitter προ ολιγον ημερων.

Να μην δίνει εργολαβία τους ανεξόφλητους λογαριασμούς σε γραφεία που δεν εμπιστεύεται. Αυτό δεν είναι δικαιολογία.

Βέβαια, έχει παραγίνει και το κακό με τους ανεξόφλητους. Δεν μπορείς να έχεις συμβόλαιο; Πάρε κάρτοκινητό, κι αυτά φτηνά είναι.

Βρακί δεν έχει ο κ***ς μας...

Link to comment
Share on other sites

Ολο το σκηνικο εγινε απο το συγκεκριμενο γραφειο εν αγνοια της Wind!!! Η Wind και η καθε εταιρεια δε παει σε τετοιες καταστασεις, για το συγκεκριμενο θεμα και συγνωμη ζητησε η εταιρεια απο τον πελατη και του διεγραψε το χρεος! Υπαρχει επισιμη ανακοινωση της εταιρειας στο twitter προ ολιγον ημερων.

 

Είναι προφανές ότι ήταν μ&$#@ του δικ. γραφείου...

 

Να μην δίνει εργολαβία τους ανεξόφλητους λογαριασμούς σε γραφεία που δεν εμπιστεύεται. Αυτό δεν είναι δικαιολογία.

Βέβαια, έχει παραγίνει και το κακό με τους ανεξόφλητους. Δεν μπορείς να έχεις συμβόλαιο; Πάρε κάρτοκινητό, κι αυτά φτηνά είναι.

Βρακί δεν έχει ο κ***ς μας...

 

Ολές οι εταιρίες δίνουν εργολαβία τέτοια χρέη

Οσο γι αυτό με τα συμβόλαια και τα καροκινητά, έχει απόλυτο δίκιο...

Link to comment
Share on other sites

έχω φύγει από wind κοντά δύο χρόνια

με παίρνουν για μια οφειλή που ξεκίνησε 500 ευρώ και έχει φτάσει κοντά τα 300 τώρα (αν θυμάμαι καλά)

 

με έχουν πάρει από το δικηγορικό γραφείο 100 φορές... και έχω στείλει άλλες τόσες mail στα κεντρικά....

ζητάω αναλυτικές χρεώσεις και αναλυτικές πιστώσεις και δεν μου τα δίνουν τα στοιχεία...

ο λόγος διότι κάναν χρεώσεις ότι ναναι (έχω να φανταστείτε κοντά στα 10 πιστωτικά)

κάναν λάθη στο σταθερό , στις χρεώσεις roaming σχεδόν στα πάντα

 

 

 

ελπίζω να μην μου κάνουν καμιά κατάσχεση για βλακεία τους

 

 

το γέλιο είναι ότι την τελαυταία φορά που με πήρε η δικηγόρος ... της είπα η κλήση καταγράφεται.... και αν έχετε τον θεό σας μου το έκλεισε!

 

 

τα συμπεράσματα δικά σας!

Link to comment
Share on other sites

έχω φύγει από wind κοντά δύο χρόνια

με παίρνουν για μια οφειλή που ξεκίνησε 500 ευρώ και έχει φτάσει κοντά τα 300 τώρα (αν θυμάμαι καλά)

 

με έχουν πάρει από το δικηγορικό γραφείο 100 φορές... και έχω στείλει άλλες τόσες mail στα κεντρικά....

ζητάω αναλυτικές χρεώσεις και αναλυτικές πιστώσεις και δεν μου τα δίνουν τα στοιχεία...

ο λόγος διότι κάναν χρεώσεις ότι ναναι (έχω να φανταστείτε κοντά στα 10 πιστωτικά)

κάναν λάθη στο σταθερό , στις χρεώσεις roaming σχεδόν στα πάντα

 

 

 

ελπίζω να μην μου κάνουν καμιά κατάσχεση για βλακεία τους

 

 

το γέλιο είναι ότι την τελαυταία φορά που με πήρε η δικηγόρος ... της είπα η κλήση καταγράφεται.... και αν έχετε τον θεό σας μου το έκλεισε!

 

 

τα συμπεράσματα δικά σας!

 

2 χρόνια και δεν σου έχουν στείλει ούτε ένα εξώδικο, μόνο τηλέφωνα;! Μάλλον σε έχουν ακόμα στα μαλακά, γιατί έχεις κάνει αμφισβήτηση της οφειλής...και καλά έκανες βέβαια. Κάποια στιγμή βέβαια θα προχωρήσουν, εκτός κι αν κρίνουν ότι δεν τους συμφέρει.

 

Κατάσχεση αργεί ακόμη, αλλά μια διαταγή πληρωμής μπορούν γρήγορα να τη βγάλουν. Κατά κανόνα βέβαια, προηγείται το εξώδικο.

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Kαι κάτι σχετικό που αφορά το ήθος της εταιρείας.

 

Πρώτη στις μειώσεις, πρώτη σε οτι απάνθρωπο ψηφίζουν οι πάπες μας.

 

http://www.ertopen.com/eidiseis/item/8199-antidrash-twn-ergazomenwn-sto-anoigma-ths-wind-thn-kyriakh-3-noembrh#.UnNBMqS91zM.twitter

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο θέμα είχα στείλει mail στην wind και μου απάντησαν πως "Η εταιρεία επικοινωνεί με τους οφειλέτες της πολλές φορές και επί μακρό χρονικό διάστημα προσφέροντας τη δυνατότητα να έρθουν σε συμφωνία για να ρυθμίσουν τις οφειλές με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Επισημαίνεται ότι ουδέποτε έχει πραγματοποιηθεί εκποίηση ακίνητης περιουσίας. Οι οφειλέτες και η εταιρεία πάντα επιτυγχάνουν αμοιβαία συμφωνία εξόφλησης των ληξιπροθέσμων οφειλών".

 

Το θέμα είναι πως έγινε τόση φασαρία και η wind δεν έβγαλε μια ανακοίνωση διάψευσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,λοιπον ειμαι πωλητρια στη wind ,ενταξει εχετε δικιο σε πολλα πραγματα και εγω πελατησσα ειμαι περα απο πωλητρια,απλα τυχαινει να τα αντιλαμαβανομαι λιγο διαφορετικα λογω του οτι εχω δει πολλα σκηνικα στο μαγαζι που δουλευω.Αυτο που θελω να σας πω ειναι οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι καθαρα λαθοσ χειρισμος των εισπρακτικων εταιριων,εχει ξαναγινει πριν 5 χρονια στην cosmote ,τυχαινει να το ξερω, να στειλει εξωδικο εισπρακτικη σε μεγαλη εταιρια με ανθρακουχα για 500 ευρω εκει που η εταιρια καθαριζε 10000 το μηνα.Σε καμια περιπτωση δν υποστηριζω τη wind η την cosmote απλα στη συγκεκριμενη περιπτωση η βλακεια ειναι της εισπρακτικης.
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί λένε οτι όταν χρωστά πρέπει να πληρώνεις και κανένας δεν φέρει αντίρρηση σε αυτό!

Σε ότι αφορά τις τράπεζες όμως το θέμα θέλει γνώση και σωστή αντίδραση. Πολύς κόσμος όντως δανείστηκε χρήματα, χρήματα όμως που τον παρακάλεγαν να τα πάρει. Οι ίδιοι υπάλληλοι των εισπρακτικών που παίρνουν για να οφειλόμενα, είναι οι ίδιοι που πέρνανε πριν μερικά χρόνια και "χάριζαν" πέτσινα χρήματα.

Η αγορά άλλαξε με μεγάλη ευθύνη των τοκογλύφων νταβατζίδων τραπεζών, ο κόσμος έχει λαλίσει, παντού γίνονται περικοπές στα πάντα ΕΚΤΟΣ από τις οφειλές στις τράπεζες. Κάποιος πήρε δάνειο για να πάρει ένα σπίτι στην Χ τιμή, τώρα το σπίτι του κάνει στην καλύτερη Χ/2 αλλά η τράπεζα θέλει όλο το ποσό.

Παίζουν πολλά βρώμικα παιχνίδια. Ένα από αυτά είναι ο τρόπος που πιέζουν τον κόσμο οι νταβατζίδες. Έχουν βγει αποφάσεις του Αρείου Πάγου που κρίνουν καταχρηστικές τις περισσότερες συμβάσεις δανειοληπτών. Όποιος γνωρίζει και δίξει ήθος σε τράπεζα οτι ξέρει τις παρανομίες του, δεν του κάνουν ΤΙΠΟΤΑ. Όποιος σκήβει το κεφάλι, οι τράπεζες οργιάζουν. Επειδή όλοι είναι στο κόλπο, κυβέρνηση, ΜΜΕ κτλ. δεν γίνεται σωστή ενημέρωση του κόσμου.

Θέλουν να υπάρχει συνεχή τρομοκρατία, να απασχολούν τον εγκέφαλο του κόσμου για να μην σκέφτεται κάτι δημιουργικό και να τον έχουν υποδουλωμένο. Δεν λέω να μην πληρώνει κανένας, αλλά τουλάχιστον να βάλουν νερό στο κρασί τους όλες οι πλευρές βάση των καταστάσεων. Πολύς κόσμος πήρε δάνεια αναπτυξιακά και επαγγελματικά και όχι για να πάνε διακοπές. Δεν γίνεται οι πιστωτές που εκτυπώνουν αέρα να ζητούν ποσά για ζημιές που οι ίδιοι προκάλεσαν. Κάπου πρέπει να πάρουν το δάχτυλο δίπλα από αυτό της βέρας.

Στο συγγεκριμένο πράδειγμα, καμιά Wind δεν την συνέφερε να κάνει αυτήν την διαδικασία για τόσο μικρό ποσό, όμως όταν φορτώνουν στον πελάτη τα δικαστικά έξοδα του χασοδίκη τους και ο πραγματικό σκοπός είναι η επικράτηση φόβου αλλά και ο παραδειγματισμός για αποφυγή άλλον καταστάσεων, τότε το πράγμα αλλάζει.

Αυτός που αδυνατεί να πληρώσει, προφανώς έχει χάσει την δουλειά του, ήρθαν οι τροϊκανοί και του πέρνουν το σπίτι, τον έχουν αφήσει απλήρωτο κτλ. το κράτος τον ξεζουμίζει για να τα δώσει στους τοκογλύφους κτλ και πάει λέγοντας....

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί λένε οτι όταν χρωστά πρέπει να πληρώνεις και κανένας δεν φέρει αντίρρηση σε αυτό!

Σε ότι αφορά τις τράπεζες όμως το θέμα θέλει γνώση και σωστή αντίδραση. Πολύς κόσμος όντως δανείστηκε χρήματα, χρήματα όμως που τον παρακάλεγαν να τα πάρει. Οι ίδιοι υπάλληλοι των εισπρακτικών που παίρνουν για να οφειλόμενα, είναι οι ίδιοι που πέρνανε πριν μερικά χρόνια και "χάριζαν" πέτσινα χρήματα.

Η αγορά άλλαξε με μεγάλη ευθύνη των τοκογλύφων νταβατζίδων τραπεζών, ο κόσμος έχει λαλίσει, παντού γίνονται περικοπές στα πάντα ΕΚΤΟΣ από τις οφειλές στις τράπεζες. Κάποιος πήρε δάνειο για να πάρει ένα σπίτι στην Χ τιμή, τώρα το σπίτι του κάνει στην καλύτερη Χ/2 αλλά η τράπεζα θέλει όλο το ποσό.

Παίζουν πολλά βρώμικα παιχνίδια. Ένα από αυτά είναι ο τρόπος που πιέζουν τον κόσμο οι νταβατζίδες. Έχουν βγει αποφάσεις του Αρείου Πάγου που κρίνουν καταχρηστικές τις περισσότερες συμβάσεις δανειοληπτών. Όποιος γνωρίζει και δίξει ήθος σε τράπεζα οτι ξέρει τις παρανομίες του, δεν του κάνουν ΤΙΠΟΤΑ. Όποιος σκήβει το κεφάλι, οι τράπεζες οργιάζουν. Επειδή όλοι είναι στο κόλπο, κυβέρνηση, ΜΜΕ κτλ. δεν γίνεται σωστή ενημέρωση του κόσμου.

Θέλουν να υπάρχει συνεχή τρομοκρατία, να απασχολούν τον εγκέφαλο του κόσμου για να μην σκέφτεται κάτι δημιουργικό και να τον έχουν υποδουλωμένο. Δεν λέω να μην πληρώνει κανένας, αλλά τουλάχιστον να βάλουν νερό στο κρασί τους όλες οι πλευρές βάση των καταστάσεων. Πολύς κόσμος πήρε δάνεια αναπτυξιακά και επαγγελματικά και όχι για να πάνε διακοπές. Δεν γίνεται οι πιστωτές που εκτυπώνουν αέρα να ζητούν ποσά για ζημιές που οι ίδιοι προκάλεσαν. Κάπου πρέπει να πάρουν το δάχτυλο δίπλα από αυτό της βέρας.

Στο συγγεκριμένο πράδειγμα, καμιά Wind δεν την συνέφερε να κάνει αυτήν την διαδικασία για τόσο μικρό ποσό, όμως όταν φορτώνουν στον πελάτη τα δικαστικά έξοδα του χασοδίκη τους και ο πραγματικό σκοπός είναι η επικράτηση φόβου αλλά και ο παραδειγματισμός για αποφυγή άλλον καταστάσεων, τότε το πράγμα αλλάζει.

Αυτός που αδυνατεί να πληρώσει, προφανώς έχει χάσει την δουλειά του, ήρθαν οι τροϊκανοί και του πέρνουν το σπίτι, τον έχουν αφήσει απλήρωτο κτλ. το κράτος τον ξεζουμίζει για να τα δώσει στους τοκογλύφους κτλ και πάει λέγοντας....

 

Αν δεν κάνω λάθος η Wind δεν είναι τράπεζα. Επομένως έχεις απόλυτο δίκιο για τις τράπεζες, όχι κατα την γνώμη μου γιατι "παρακάλαγαν" τους πελάτες να πάρουν δάνεια (και εμένα αν με παρακαλέσουν να δανειστώ 1 εκ. δεν θα το πάρω γιατι ξέρω ότι η αποπληρωμή του είναι αβέβαιη και αν το πάρω θα φταίω εγώ) αλλά γιατι οι τράπεζες ανακεφαλαιοποιούνται με εγγυήσεις εις βάρος των φορολογουμένων.

Στο θέμα μας όμως η Wind δεν είναι τράπεζα. Ούτε και φιλανθρωπικό ίδρυμα για να την νοιάζει αν απολύθηκε ο πελάτης της. Εν προκειμένω ήταν βλακώδης υπερβολή του δικηγόρου ο πλειστηριασμός, παράνομο όμως δεν είναι. Ας προσέχουμε λοιπόν τι συμβάσεις υπογράφουμε. Καμία Wind δεν μας υποχρεώνει να δεσμευόμαστε σε συμβόλαια με πάγια 60 και 80 ευρώ ούτε να παίρνουμε iPhone με επιδότηση.

Τέλος να υπενθυμίσω ότι αν κάποιος δεν είναι έμπορος και έχει χρέη μπορεί να υπαχθεί στον νόμο για τα υπερχρεωμένα και να ζητήσει προστασία της πρώτης κατοικίας έναντι όλων των ιδιωτών δανειστών του (όχι μόνο τράπεζες).

Edited by bored01
Link to comment
Share on other sites

Όντως η Wind δεν είναι τράπεζα, αλλά και οι τράπεζες είναι απλές ιδιωτικές εταιρείες. Το αν υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ πολυεθνικής εταιρείας και ιδιώτη ή και μεταξύ ιδιώτη και ιδιώτη, δυστυχώς στο Ελλάντα αν δεν κινηθεί ο ιδιώτης να διεκδικήσει την προστασία που του ανήκει, το σύστημα είναι φτιαγμένο να μην προστατεύει τον ανημέρωτο πολίτη και σε αυτήν την περίπτωση να δρα υπέρ των πολυεθνικών ώς "default" αντίδραση.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση η Wind και οι δικηγόροι της εκμεταλεύτηκαν προφανώς "παράθυρα" του νόμου και έδρασαν έτσι.

Τέλος πάντων, συμφωνώ θέλει προσοχή που μπλέκουμε.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

@τελεps ελεος ρε παιδια τι διαψευση ζητατε?αν διαβαζες πιο πανω θα δεις οτι μεσω twitter,fb κτλ.απαντησαν και ειπαν οτι το δικηγορικο γραφειο το εφτασε μεχρι τελος και ζητησαν συγνωμη και διαγραφη χρεους!

Φτασαν μεχρι δικαστηριο (τωρα τα 2χιλ.για εξοδα δικαστηριου δεν ξερω αν ισχυουν.καπου διαβαζα οτι ο ανθρωπος δεν ειχε λεφτα ουτε για δικηγορο για να κανει αναβολη κατασχεσης οποτε εφτασε στον πλειστηριασμο).

Απο κει και περα ειναι γνωστο οτι οι εταιρειες μοιραζουν ενα ποσο σε ολα τα προιοντα για την χασουρα απο πελατες(οφειλες,κλοπες κτλ)...

Δεν ειναι τυχαιο που τον οκτωμβρη και οι 3 εταιρειες μοιρασαν με 15-30 ευρω το κλασσικο 1500αρη(λεπτα,sms,mb) προγραμμα τους!!!!εφοσον μπορουν και το δεινουν σε αυτες τις τιμες ολο το αλλο ειναι κερδος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ? ? ?

Η WIND ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΕΧΕΙ ΞΕΦΥΓΕΙ ....

ΟΡΙΣΤΕ ΤΙ ΠΗΡΑ ΣΗΜΕΡΑ !

 

http://img707.imageshack.us/img707/6740/0j2x.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

ΕΦΥΓΑ ΓΙΑΤΙ:

ΜΕ ΧΡΕΩΣΑΝ 30 ΕΥΡΩ ΓΙΑ 2 ΚΛΗΣΕΙΣ ΣΕ 090 ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ,

ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΜΑΙΛ ΚΑΙ ΤΑ ΦΑΞ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΚΟΨΑΝ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΗΝΕΣ (ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΥΠΟΧΡΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΑ , ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΛΗΣΕΙΣ) ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΜΑ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑΣ (ΑΦΟΥ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΑ 30) ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ 850€ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΑΡΝΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ Κ.....ΕΤΑΙΡΙΑ ......

 

Υ.Γ. ναι γράφω κεφαλαία γιατί ΦΩΝΑΖΩ !

 

αυτο που ποσταρεις δεν αποδυκνιει τιποτα. επισεις για τις κλησεις εισαι λαθος. δουλευω σε καταστημα κινητης και ακουω τετοιες μαμακιες απο πελατες καθε μερα. καμια εταιρια δεν προκειται να σε χρεωσεις για καποιον αριθμο που δεν καλεσες ποτε... ενας υπολογιστης ειναι και βλεπει τις κλησεις σου. εαν δεν τον εκανες εσυ οπως υποστηριζεις μπορει να συμβαινουν 2 πραγματα. η τα παιδια σου, η γυναικα σου, ο αδερφος σου πηραν το κινητο και εκαναν τις κλησεις. εκανες καποια κληση μεσω καποιου προγραμματος που μπορει να κατεβασες...

ΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΑΞΕ ΧΩΡΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΧΩΡΑ ΑΛΛΑΞΕ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ!

 

ΜΕΓΙΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ: 420 x 150 pixels και 16,3 KB.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ποσταρεις δεν αποδυκνιει τιποτα. επισεις για τις κλησεις εισαι λαθος. δουλευω σε καταστημα κινητης και ακουω τετοιες μαμακιες απο πελατες καθε μερα. καμια εταιρια δεν προκειται να σε χρεωσεις για καποιον αριθμο που δεν καλεσες ποτε... ενας υπολογιστης ειναι και βλεπει τις κλησεις σου. εαν δεν τον εκανες εσυ οπως υποστηριζεις μπορει να συμβαινουν 2 πραγματα. η τα παιδια σου, η γυναικα σου, ο αδερφος σου πηραν το κινητο και εκαναν τις κλησεις. εκανες καποια κληση μεσω καποιου προγραμματος που μπορει να κατεβασες...

 

Συμφωνώ, το ακούω και εγώ συχνά ο τάδε με χρέωσε ενώ εγώ όχι κλπ. Απλά δεν γίνεται. Όσο για το γράμμα που πόσταρε ο φίλος πάνω δεν βλέπω κάτι περίεργο και δεν νομίζω να αποτελεί εμπόδιο στο να έχω wind καθώς μετά από έρευνα αγοράς διαπίστωσα πως είναι η εταιρία που με συμφέρει καλύτερα.

ck
Link to comment
Share on other sites

H παραπανω επιστολη ειναι απλως ενημερωτικη, δεν ειναι δικογραφο.Απλως ο κοσμος δεν γνωριζει και φοβαται. Το πρωτο βημα ειναι σε τετοιες περιπτωσεις αν η wind το επιθυμει να αποστειλει εξωδικο. Επειτα για να το προχωρησει τοσο πολυ θα πρεπει να επιδωσει Διαταγη Πληρωμης, η οποια βγαινει για μεγαλα ποσα, ανω των 1500€ συνηθως. Το πολυ που θα παθει ο φιλος ειναι να τον πρηξουν στα τηλεφωνα εισπρακτικες εταιριες.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξεχνάμε μερικοί οτι μόλις πριν 4-5 χρόνια,ίσως και λιγότερο, δεν είχες τη δυνατότητα να ελέγχεις εύκολα τα υπόλοιπά σου, ουτε σου δινόταν η δυνατότητα να δηλώσεις οτι πάνω από το Χ όριο θέλω άμεσα να διακόπτονται οι υπηρεσίες και να ενημερώνομαι με ΣΜΣ ή κλήση.

Πονηριές των εταιρειών για κονόμα.Αεριτζήδες είναι,άντε να δεχτώ οτι τα τελευταία χρόνια διορθώθηκαν σε αυτό το τομέα.

Όχι όμως και να μας πουλάνε το προφίλ του νόμιμου επιχειρηματία, ενώ ο πελάτης είναι ο τζαναμπετάκος κλέφτης και ο ασυνεπής της ιστορίας.

 

Εγώ δεν ξεχνάω ιστορία που πατήθηκε το κουμπί web και για όγκο κάτω του MB στείλανε κάτι τρελούς λογαριασμούς, 4 φορές επάνω από τα συνηθισμένα που πλήρωνα. Χρόνια πελάτης στην εταιρεία και δεν έκαναν καθόλου τα στραβά μάτια .Για 1 ΜΒ! που δεν τους στοιχισε τίποτε στο δίκτυό .Ειδικά κάτι τμήματα λογαριασμών που ακούς κάτι τσουτσέκια να το παίζουν θιγόμενοι και να σου πουλάνε πνεύμα λες και είσαι κανένας απατεώνας.Την πρώτη φορά τα πλήρωσα σα λαlakas.Έλα όμως που ένα χρόνο μετά ξαναγίνεται το ίδιο σκηνικό, με ακόμα μεγαλυτερη χρέωση...

Δεν την πάλεψα, λεφτά για πέταμα άλλωστε δεν υπάρχουν, πόσο μάλλον για φούμαρα και αέρα κοπανιστό των εταιρειών κινητής.

 

Μα δεν σας κάνει εντύπωση που μόλις πριν ελάχιστα χρόνια για 2-3 ώρες πλήρωνες το 30ευρω ακατέβατα, και τώρα έχω τουλάχιστον 3 φίλους με προγράμματα στα φουλ απεριόριστα κι ο άλλος να μου λέει 16 ευρώ πάγιο, άλλος 17 , κι άλλος 19 ;

Αν βάλεις τις και καλα παπαντζοεπενδύσεις με υπερκοστολογήσεις όσο τραβάει η καρδούλα τους που με βάση αυτές αυξάνοντραι οι αποσβέσεις τους ,αρα μειώνεται η φορολογητέα ύλη ή ακόμα ακόμα γράφουν και ζημίες, καταλαβαίνεις τι όργιο γινόταν και συνεχίζει να γίνεται στην πλάτη μας από αυτούς τους επιχειρηματίες που το προιόν που πουλάνε είναι κάτι ελάχιστα ακριβότερο από αέρα κοπανιστό.

 

Να πεις να το κάνει μια ελληνική εταιρεία που εξάγει, ή τελοσπάντων παράγει προιόντα που αποτρέπουν εισαγωγές, πάει στον κόρακα, εκεί να την καταπιούμε τη λογιστική αλχημεία. Αλλά όχι και στα fund που ρουφάνε τα λεφτά με το καλαμάκι από την Ελλαδίτσα και τα στέλνουν σε λογαριασμό στην Ελβετία και τη Σιγκαπούρη.

 

Γι'αυτό βαράτε τις τιμές των συμβολαίων σας όσο δεν πάει, πάλι λεφτά βγάζουν αυτοί. Εδώ γκρινιάζουμε για το σήμα κυκλοφορίας ,τα 250 ευρώ , ενώ η κινητή πουλώντας φύκια σου τσιμπάει ετησίως στο χαλαρό τουλάχιστον το ίδιο και στις περισσσότερες των περιπτώσεων υπερδιπλάσιο ποσό.

 

Και προσέξτε ,είναι καθαρά ολιγοπωλιακό καρτέλ.

Δεν είναι το ίδιο να σκάσω κανόνι τις οφειλές μου σε έναν μαντρά οικοδομικών υλικών,ή σε έναν πχ επιδιορθωτή ηλεκτρονικών συσκευών.

Εκεί έχω άπειρες επιλογές, προτιμώ μία, και σε αυτή τη μία στέκομαι ασυνεπής και ζημιώνω τον άλλον.

Οι εταιρείες κινητής στο 2ο-3ο απλήρωτο λογαριασμό σου το κόβουν μόνες τους οπότε και η ζημιά είναι μηδενική γι'αυτούς και δεν χρειάζονται και να μας κλαίγονται και να παριστάνουν τους θιγόμενους κι από πάνω στέλνοντας επιστολές και καραγκιοζιλικια στα σπίτια μας.

Εξαιρώ την περίπτωση να ανανέωσες καβατζώνοντας τη συσκευούλα των 500 ευρώ και στην πορεία να αρχίσεις τα γυφτίσματα. Εσένα πράγματι σου αξίζει τειρεσίας κινητής τηλεφωνίας,γιατί είσαι μια απάτη που δεν έχεις βρακί :p να φορεσεις και μου θές iphone και note.

Link to comment
Share on other sites

γι' αυτό βάζεις κάρτα κι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

 

Eχεις δει ποτε επαγγελματία με κάρτα; :X

 

Γιατι στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάμε για ιδιώτη αλλα για επαγγελματία με μερικά νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...