Jump to content

iPad Air (1st gen - 2013)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα !

Ξαφνικά βρέθηκα με ένα iPad air ( μού το έκαναν δώρο ). Το θέμα είναι ότι δεν είχα προηγούμενη επαφή με ios και αντιμετωπίζω κάποιες δυσκολίες.

Πώς μπορούμε να εισάγουμε επαφές και ημερολόγιο από android συσκευή;

Αφού έχεις android μπορείς να τις συγχρονίσεις με το gmail σου και μετά να τις κατεβάσεις στο ipad πάλι από το gmail. Έχει επιλογή μέσα στις ρυθμίσεις να περάσεις τον λογαριασμό του gmail σου.

Υπάρχει τρόπος να δούμε flash περιεχόμενο από κάποιον browser;

Το iOS δεν υποστηρίζει flash αλλά υπάρχουν browsers που σου επιτρέπουν να δεις περιεχόμενο flash. Αν και πλέον πολλά sites χρησιμοποιούν html 5.

Υπάρχει τρόπος να μην εξαφανίζονται διαφημίσεις στις εφαρμογές; Κάτι διάβασα για μία επιλογή στις ρυθμίσεις αλλά δεν την εντόπισα.
Αυτό δεν το κατάλαβα και πολύ αλλά όταν μια εφαρμογή είναι δωρεάν δείχνει διαφημίσεις συνήθως. Αυτές δεν εμφανίζονται όταν δεν έχεις σύνδεση στο ίντερνετ ή αν αγοράσεις την φουλ έκδοση της εφαρμογής.

Σχετικά με το jailbreak πού διαβάζω ότι απελευθερώνει την συσκευή κ.τ.λ.

Τί ακριβώς προσφέρει;Υπάρχει για ios 7 πού τρέχει η συσκευή;

Το jb σου δίνει την δυνατότητα να παραμετροποιήσεις το λειτουργικό όπως θες εσύ. Από εμφάνιση μέχρι λειτουργίες. Αλλά αφού είσαι νέος χρήστης στο iOS θα σου πρότεινα πρώτα να δεις πως λειτουργεί και μετά να μπεις στην διαδικασία του jb. Ναι υπάρχει τρόπος να κάνεις jb στην έκδοση 7 του iOS.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα !

Ξαφνικά βρέθηκα με ένα iPad air ( μού το έκαναν δώρο ). Το θέμα είναι ότι δεν είχα προηγούμενη επαφή με ios και αντιμετωπίζω κάποιες δυσκολίες.

Πώς μπορούμε να εισάγουμε επαφές και ημερολόγιο από android συσκευή;

Υπάρχει τρόπος να δούμε flash περιεχόμενο από κάποιον browser;

Υπάρχει τρόπος να μην εξαφανίζονται διαφημίσεις στις εφαρμογές; Κάτι διάβασα για μία επιλογή στις ρυθμίσεις αλλά δεν την εντόπισα.

Σχετικά με το jailbreak πού διαβάζω ότι απελευθερώνει την συσκευή κ.τ.λ.

Τί ακριβώς προσφέρει;Υπάρχει για ios 7 πού τρέχει η συσκευή;

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη....

Για τις επαφές, μέσω google contacts, φτιάχνοντας λογαριασμό CARD DAV (δυστυχώς πλέον η google δεν υποστηρίζει το active sync).

Θα συγχρονίσουν αμέσως. Αυτό θα σε βοηθήσει ελπίζω: http://www.redmondpie.com/set-up-carddav-on-iphone-to-sync-google-gmail-contacts-without-exchange/

 

Για φλας, δεν υπάρχει τίποτα αξιόλογο, αλλά κοίτα πρώτα αν σου χρειάζεται πραγματικά, γιατί εγώ ελάχιστες φορές διαπίστωσα την έλλειψη φλας.

Για τις διαφήμισεις, επίσης δεν ξέρω κάτι.

 

 

@stendor

αυτό που λες δεν ισχύει πια για τα google contacts νομίζω. θέλει cardDav.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για τις επαφές, μέσω google contacts, φτιάχνοντας λογαριασμό CARD DAV (δυστυχώς πλέον η google δεν υποστηρίζει το active sync).

Θα συγχρονίσουν αμέσως. Αυτό θα σε βοηθήσει ελπίζω: http://www.redmondpie.com/set-up-carddav-on-iphone-to-sync-google-gmail-contacts-without-exchange/

 

Για φλας, δεν υπάρχει τίποτα αξιόλογο, αλλά κοίτα πρώτα αν σου χρειάζεται πραγματικά, γιατί εγώ ελάχιστες φορές διαπίστωσα την έλλειψη φλας.

Για τις διαφήμισεις, επίσης δεν ξέρω κάτι.

 

 

@stendor

αυτό που λες δεν ισχύει πια για τα google contacts νομίζω. θέλει cardDav.

 

Εμένα πάντως μια χαρά συγχρονίζουν οι Contacts μου με το Gmail και στο Ipad Air και στο Iphone 5c

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μια χαρά συγχρονίζουν οι Contacts μου με το Gmail και στο Ipad Air και στο Iphone 5c

 

Αν τον σβήσεις και τον ξαναστήσεις από την αρχή, δεν θα δουλεύει πια.:)

Φαντάζομαι, έκανες επαναφορά από backup όταν έστησες τα μηχανήματα?

 

http://grexit.com/blog/the-death-of-googles-activesync-support-and-what-it-means-for-you/

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις android μπορείς να τις συγχρονίσεις με το gmail σου και μετά να τις κατεβάσεις στο ipad πάλι από το gmail. Έχει επιλογή μέσα στις ρυθμίσεις να περάσεις τον λογαριασμό του gmail σου.

 

Το iOS δεν υποστηρίζει flash αλλά υπάρχουν browsers που σου επιτρέπουν να δεις περιεχόμενο flash. Αν και πλέον πολλά sites χρησιμοποιούν html 5.

Αυτό δεν το κατάλαβα και πολύ αλλά όταν μια εφαρμογή είναι δωρεάν δείχνει διαφημίσεις συνήθως. Αυτές δεν εμφανίζονται όταν δεν έχεις σύνδεση στο ίντερνετ ή αν αγοράσεις την φουλ έκδοση της εφαρμογής.

Το jb σου δίνει την δυνατότητα να παραμετροποιήσεις το λειτουργικό όπως θες εσύ. Από εμφάνιση μέχρι λειτουργίες. Αλλά αφού είσαι νέος χρήστης στο iOS θα σου πρότεινα πρώτα να δεις πως λειτουργεί και μετά να μπεις στην διαδικασία του jb. Ναι υπάρχει τρόπος να κάνεις jb στην έκδοση 7 του iOS.

 

 

 

Για τις επαφές, μέσω google contacts, φτιάχνοντας λογαριασμό CARD DAV (δυστυχώς πλέον η google δεν υποστηρίζει το active sync).

Θα συγχρονίσουν αμέσως. Αυτό θα σε βοηθήσει ελπίζω: http://www.redmondpie.com/set-up-carddav-on-iphone-to-sync-google-gmail-contacts-without-exchange/

 

Για φλας, δεν υπάρχει τίποτα αξιόλογο, αλλά κοίτα πρώτα αν σου χρειάζεται πραγματικά, γιατί εγώ ελάχιστες φορές διαπίστωσα την έλλειψη φλας.

Για τις διαφήμισεις, επίσης δεν ξέρω κάτι.

 

 

@stendor

αυτό που λες δεν ισχύει πια για τα google contacts νομίζω. θέλει cardDav.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Οκ με τις επαφές (με card dav). Για το ημερολόγιο υπάρχει κάτι ;

Για τις διαφημίσεις ήταν δικιά μου παρανόηση . Φαντάζομαι δεν υπάρχει κάτι σαν το adaway του android που να τις αφαιρεί ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Οκ με τις επαφές (με card dav). Για το ημερολόγιο υπάρχει κάτι ;

Για τις διαφημίσεις ήταν δικιά μου παρανόηση . Φαντάζομαι δεν υπάρχει κάτι σαν το adaway του android που να τις αφαιρεί ...

Για το ημερολογιο, αντιστοιχα calDav;)

οχι, δεν υπαρχει αντιστοιχο του adaway.., τουλαχιστον χωρις jb (αν και παλι δεν ξερω).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν τον σβήσεις και τον ξαναστήσεις από την αρχή, δεν θα δουλεύει πια.:)

Φαντάζομαι, έκανες επαναφορά από backup όταν έστησες τα μηχανήματα?

 

http://grexit.com/blog/the-death-of-googles-activesync-support-and-what-it-means-for-you/

 

Όχι ποια επαναφορά μου λες ? Το Iphone5c το πήρα πριν μια εβδομάδα και το έστησα από την αρχή και το IPAD air το πήρα τέλη Νοεμβρίου και το έστησα κι αυτό από την αρχή.... Μια χαρά λειτουργεί ο συγχρονισμός με το GMAIL και όλα τα παρελκόμενα .

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Όχι ποια επαναφορά μου λες ? Το Iphone5c το πήρα πριν μια εβδομάδα και το έστησα από την αρχή και το IPAD air το πήρα τέλη Νοεμβρίου και το έστησα κι αυτό από την αρχή.... Μια χαρά λειτουργεί ο συγχρονισμός με το GMAIL και όλα τα παρελκόμενα .

Μάλλον κάτι διαφορετικό λέμε γιατί το άρθρο αυτό ισχύει και το έχω διαπιστώσει ο ίδιος

http://hellasproject.com/2013/04/02/carddav-and-caldav-for-contacts-calenaders-instead-of-exchange-activesync-from-google-gmail/

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι διαφορετικό λέμε γιατί το άρθρο αυτό ισχύει και το έχω διαπιστώσει ο ίδιος

http://hellasproject.com/2013/04/02/carddav-and-caldav-for-contacts-calenaders-instead-of-exchange-activesync-from-google-gmail/

 

Εγώ σου λέω ότι στο δικό μου κινητό δουλεύει το GMAIL- Google Contacts - Google Calendar - Google Notes Κ-Α-Ν-Ο-Ν-Ι-Κ-Ο-Τ-Α-Τ-Α . Πήγα Ρυθμίσεις -> Mail, Επαφές, ημερολόγια -> Προσθήκη Λογαριασμού -> Google και όλα ρυθμίστηκαν και συγχρονίστηκαν ρολόι.

 

Δοκίμασε κι εσύ

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου λέω ότι στο δικό μου κινητό δουλεύει το GMAIL- Google Contacts - Google Calendar - Google Notes Κ-Α-Ν-Ο-Ν-Ι-Κ-Ο-Τ-Α-Τ-Α . Πήγα Ρυθμίσεις -> Mail, Επαφές, ημερολόγια -> Προσθήκη Λογαριασμού -> Google και όλα ρυθμίστηκαν και συγχρονίστηκαν ρολόι.

 

Δοκίμασε κι εσύ

Μα το έχω δοκιμάσει και δεν γίνεται.:)

Ο λογαριασμός σετάρεται, αλλά συγχρονισμός δεν...

Εκτός κι αν κάποιος έχει επαγγελματικό λογαριασμό google.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μα το έχω δοκιμάσει και δεν γίνεται.:)

Ο λογαριασμός σετάρεται, αλλά συγχρονισμός δεν...

Εκτός κι αν κάποιος έχει επαγγελματικό λογαριασμό google.

 

Καλημέρα. Για δοκιμασέ το πάλι. Εγώ δεν έχω επαγγελματικό λογαριασμό google και όπως σου γράφω μου λειτουργεί ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ο συγχρονισμός . Αν δεν λειτουργούσε η Apple θα το είχε αφαιρέσει από το IOS .

 

Η σελίδα Support της Apple το λέει ξεκάθαρα ...

iOS: Syncing with Google Contacts

 

Learn how to set up syncing with Google Contacts on your iPhone, iPad, or iPod touch.

 

Follow these steps if you're using iOS 7 to sync your contacts with Google Contacts:

 

Tap Settings > Mail, Contacts, Calendars > Add Account > Google.

Enter the required information in the fields.

Make sure Contacts is on.

 

After you have completed the setup, open the Contacts app on your device. Syncing should begin automatically.

http://support.apple.com/kb/HT4872

Edited by DuAl_SuN

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει flash player, μπορεί να κατεβάσει το Puffin web browser

 

 

Η υποστήριξη flash είναι με συνδρομή ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Για δοκιμασέ το πάλι. Εγώ δεν έχω επαγγελματικό λογαριασμό google και όπως σου γράφω μου λειτουργεί ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ο συγχρονισμός . Αν δεν λειτουργούσε η Apple θα το είχε αφαιρέσει από το IOS .

 

Η σελίδα Support της Apple το λέει ξεκάθαρα ...

iOS: Syncing with Google Contacts

 

Learn how to set up syncing with Google Contacts on your iPhone, iPad, or iPod touch.

 

Follow these steps if you're using iOS 7 to sync your contacts with Google Contacts:

 

Tap Settings > Mail, Contacts, Calendars > Add Account > Google.

Enter the required information in the fields.

Make sure Contacts is on.

 

After you have completed the setup, open the Contacts app on your device. Syncing should begin automatically.

http://support.apple.com/kb/HT4872

 

Ναι, αλλά έχεις μετάκληση, όχι ώθηση, δηλαδή συγχρονίζονται όλα σε τακτά χρονικά διαστήματα και όχι άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά έχεις μετάκληση, όχι ώθηση, δηλαδή συγχρονίζονται όλα σε τακτά χρονικά διαστήματα και όχι άμεσα.

 

Α, κάτσε, ναι, αυτό το είχα ξεχάσει.

Όμως η μετάκληση είναι μόνο για τα μέιλ. Κανονικά, επαφές και ημερολόγιο δεν θα πρέπει να συγχρονίζονται.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Α, κάτσε, ναι, αυτό το είχα ξεχάσει.

 

Όμως η μετάκληση είναι μόνο για τα μέιλ. Κανονικά, επαφές και ημερολόγιο δεν θα πρέπει να συγχρονίζονται.

 

 

Αν δοκιμάσεις να περάσεις το Gmail σου, θα διαπιστώσεις ότι θα εμφανίσει κουμπιά για επαφές και ημερολόγια. Η μετάκληση είναι και για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων, ετσι και αλλιως εχω αφησει στο παρελθον τα google contacts/calendar/mail, οποτε δεν μπορω να το διαπιστωσω πλεον

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η υποστήριξη flash είναι με συνδρομή ;

 

 

 

Νομίζω έχει δυο εκδόσεις. Εγώ που είμαι με jailbreak το έχω κατεβάσει από appcake, αλλα νομίζω κ η free το υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Επειδη θελω να φωτογραφιζω ενα παιδακι που δε θελει να φωτογραφιζεται,προσπαθησα με το iPad,που δεν μοιαζει για φωτογραφικη,αλλα ακουσε τον ηχο ληψεως,το κλικ δηλαδη,και κρυφτηκε.

Υπαρχει τροπος να μην ακουγεται αυτο το κλικ?

Edit.

Προσπαθωντας να ανακαλυψω τα διαφορα στη φωτογραφικη ,βλεπω οτι εχουν κλειδωσει οι επιλογες φωτο-βιντεο,και δεν μπορω να παω απο το ενα στο αλλο.

Τι κανω εδω;

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

 

Επειδη θελω να φωτογραφιζω ενα παιδακι που δε θελει να φωτογραφιζεται,προσπαθησα με το iPad,που δεν μοιαζει για φωτογραφικη,αλλα ακουσε τον ηχο ληψεως,το κλικ δηλαδη,και κρυφτηκε.

 

Υπαρχει τροπος να μην ακουγεται αυτο το κλικ?

 

 

Βάλε το σε αθόρυβη λειτουργία!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το σε αθόρυβη λειτουργία!

Ναι,αλλα πως;Εκλεισα τον ηχο απο την κατω μπαρα,αυτη που βγαινει με το τραβηγμα προς τα πανω,αλλα το κλικ δεν χανεται.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλα πως;Εκλεισα τον ηχο απο την κατω μπαρα,αυτη που βγαινει με το τραβηγμα προς τα πανω,αλλα το κλικ δεν χανεται.

Δοκιμασε με τον πλαϊνό διακοπτη.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοούσα με την αθόρυβη λειτουργία. Αν έχεις αλλάξει τις ρυθμίσεις του πλαϊνού διακόπτη, τότε θα είναι το πιο δεξιό κουμπί από τα 5 στο κέντρο ελέγχου.
Link to comment
Share on other sites

Για διαφημισεις υπαρχει εφαρμογη σαν το adblock για android. Σε 2 εφαρμογες που την εχω δοκιμασει κανει μια χαρα δουλεια. Weblock λεγεται http://www.itunes.apple.com/gr/app/id558818638?mt=8&affId=1860684 Edited by alan79
Link to comment
Share on other sites

Για διαφημισεις υπαρχει εφαρμογη σαν το adblock για android. Σε 2 εφαρμογες που την εχω δοκιμασει κανει μια χαρα δουλεια. Weblock λεγεται http://www.itunes.apple.com/gr/app/id558818638?mt=8&affId=1860684

 

 

Ωραίος ! Πρέπει να κάνουμε την διαδικασία με την επικόλληση της http σε κάθε wifi που συνδέω αστέ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Air (1st gen - 2013)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...