Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μηπως οταν βαζετε το ξυπνητηρι μετα κλεινετε τα παραθυρα εφαρμογων(οταν πατας το κεντρικο πληκτρο και βγαζει τα παραθυρα εφαρμογων) και ετσι κλεινετε και το παραθυρο απο το ξυπνητηρι και γιαυτο δεν δουλευει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια χαρά δουλεύει το ξυπνητήρι, μέχρι μια μέρα που δεν θα χτυπήσει, και θα τρέχεις :lol:

Εγώ το είχα να χτυπάει στις 5 το πρωί. Εμφανίστηκε το εικονίδιο, κανονικά όλα κομπλέ. 7 η ώρα που ξύπνησα μόνος μου, έλεγε οτι δεν άκουσα το ξυπνητήρι (σαν να έχασα κλήση) και οτι θα ξαναχτυπήσει στις 5:05 :lol:

 

Έβαλα το timely και ησύχασα. Έχω και το nexus s για back up ξυπνητήρι, το οποίο επ ευκαιρίας, είναι 15 μέρες ανοιχτό, στο 44% η μπαταρία :lol:

Siemens c10, c25, m35i, mc60, Sony ericsson w810i, LG 505 gt, Samsung Nexus S (Stock 4.1.2), Asus Nexus 7 (4.4.4 Stock root), LG Optimus L9 II D605 (4.1.2 Stock), Sony Xperia E4g (4.4.4 Stock), Lenovo A7010 (5.1 Stock).
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ποτε δεν ειχα προβληματα με το ξυπνητηρι και εχω βαλει για να σταματησει να χτυπαει να πρεπει να λυσω αυτο το παζλ που εχει, με τους αριθμους η με τα γραμματα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Νεος κατοχος του κινητου εδω και 2 μερες.Παιδια ειναι η καλυτερη αγορα που εχω κανει εδω και χρονια.149 ευρω.Πραγματικα εχω ενθουσιαστει.Αποψη μου ειναι οτι σε αυτα τα χρηματα παιζει μονο του.Δεν ξερω αν στο μελλον μου βγαλει προβληματα αλλα για την ωρα ειμαι απιστευτα ικανοποιημενος!!Με το που το πηρα εκανα την αναβαθμιση και ολα καλα.Μεγαλη οθονη και ελαφρυ.Κανενα κολλημα.Η οθονη smooth και χωρις κανενα λαγκ.Υπεροχη καμερα.Η ram που ηταν και ο μεγαλος μου φοβος κανει αψογη διαχειρηση,Πριν να το φορτωσω με εφαρμογες ειχε 250-300 ελευθερη,μετα εβαλα facebook viber και γενικα πανω απο 70 εφαρμογες και ενω φοβομουν οτι θα παει η ram 100 με 150 αυτο εχει 200 με 250 ελευθερη κατι που σημαινει οτι το kit kat κανει αψογη διαχειρηση.lg μπραβο!!
Link to comment
Share on other sites

Η CM11 του varcain, απλά τα σπάει.

Μόλις είναι έτοιμο το ράδιο και οι υπέρυθρες, θα μιλάμε για μια rom πύραυλο!

 

Βάλε το spirit. Παίζει τέλεια https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mikersmicros.fm_unlock

 

Υπάρχει και στον θείο.:D

Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Οταν απενεργοποιησω τη συσκευη και μετα την ανοιξω η φωτεινοτητα ειναι στο 100% ασχετα ποσο την ειχα οταν εκλεισα.Επισης η ωρα απενεργοποιησεις της οθονης γινεται 2 λεπτα και ας εχω βαλει πριν το κλεισιμο αλλο χρονικο διαστημα οπως 1 λεπτο.Δεν ειναι κατι σημαντικο αλλα αν υπαρχει καποια διορθωση καλοδεχουμενη :O Και κατι αλλο ο Καιρος δεν μπορει να απενεργοποιηθει?Εχω αλλο widget καιρου και με εκνευριζει που βλεπω στη ram να τρεχει και ο καιρος της συσκευης.Κανω διαγραφη δεδομενων κανω διακοπη αλλα τιποτα..ξαναξεκιναει!! Edited by georgeapo34
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το spirit. Παίζει τέλεια https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mikersmicros.fm_unlock

 

Υπάρχει και στον θείο.:D

Σου δουλεύει αυτή η εφαρμογή με cm 11 του varcain γτ εμένα όταν την ανοίγω μου κλείνει το κινητό και βγάζει κάτι μηνύματα για cernel crash...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι σχετικα με το καπάκι... Σε όσους δείτε πως η δεξια πανω γωνία δε κουμπωνει καλά τελικά δε φταει το καπάκι...Φταίνε οι μεταλλικές ακίδες για το NFC εξέχουν αρκετά και δεν αφήνουν να κουμπωσει κανονικά...Δοκιμαστεί με το νύχι σας να τις πιεσεται έτσι ώστε να μπουν λίγο πιο μέσα και θα δείτε οτι θα κουμπωσει όπως και στην αλλη πανω γωνία...

Link to comment
Share on other sites

εχω δυο βδομαδες ψαχνω απο εδω απο εκει,επεξεργαστες,ραμ,μπαταριες,κινεζικα.Στο τσακ ημουν να παραγγειλω απο Κινα.Τελικα κατεληξα στο lg ελπιζω να με βγαλει ασπροπροσωπο!Το εκλεισα απο το eshop που το εβγαλε σε καλη τιμη,αντε να δουμε!
Link to comment
Share on other sites

Σου δουλεύει αυτή η εφαρμογή με cm 11 του varcain γτ εμένα όταν την ανοίγω μου κλείνει το κινητό και βγάζει κάτι μηνύματα για cernel crash...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι σχετικα με το καπάκι... Σε όσους δείτε πως η δεξια πανω γωνία δε κουμπωνει καλά τελικά δε φταει το καπάκι...Φταίνε οι μεταλλικές ακίδες για το NFC εξέχουν αρκετά και δεν αφήνουν να κουμπωσει κανονικά...Δοκιμαστεί με το νύχι σας να τις πιεσεται έτσι ώστε να μπουν λίγο πιο μέσα και θα δείτε οτι θα κουμπωσει όπως και στην αλλη πανω γωνία...

 

Με το spirit lite είχα και εγώ cernel crash.

Με το spirit1 δεν έχω πρόβλημα, αλλά παρ' όλο που ανοίγει, δεν παίζει κανένα σταθμό.

Ελπίζω στην ν8 να διορθωθούνε τα προβλήματα αυτά.

Αν έχει κάποιος το apk του πληκτρολογίου από την εργοστασιακή rom και του είναι εύκολο, ας μου το στείλει.

Link to comment
Share on other sites

Ως newbie μέλος της κοινότητας ίσως θα έπρεπε να ξεκινήσω με ένα χαιρετισμό σε κάποιο άλλο πιο κατάλληλο νήμα και ζητώ συγνώμη για αυτό.

 

Μπαίνω στο θέμα:

Αγόρασα το κινητό στα μέσα Δεκεμβρίου 2013 από τα PUBLIC κι αφού είχα κάνει τα ανάλογο ψάξιμο σε specs και reviews.

Μέτρησαν πολύ για εμένα και τα καλά λόγια που ακούγονται για το after sales support της LG.

 

Το πρόβλημα μου ξεκίνησε τον Απρίλιο μετά την αναβάθμιση του λογισμικού. Την έκανα απευθείας από το κινητό δίχως φυσική σύνδεση σε PC, παρά μόνο χρησιμοποιώντας το οικιακό WI-FI δίκτυο. Μετά από αυτό, το τηλέφωνο έκανε (φυσιολογικά) μία (ή δύο, δε θυμάμαι) επανεκκινήσεις και ξεκίνησε να λειτουργεί σε περιβάλλον kitkat με αναβαθμισμένο interface και μερικές επιλογές ακόμα που δεν υπήρχαν σε jellybean.

Όμως: προυσιάστηκε μια έστω και μικρή πτώση στη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, (χωρίς καμία διαφοροποίηση στην καθημερινή χρήση), κάποια laggaρίσματα και το κυριότερο: Καθημερινά υπήρχαν κλήσεις (εισερχόμενες ή/και εξερχόμενες) όπου δεν άκουγα καθόλου τον συνομιλητή μου (κανένας φυσικός θόρυβος, λες και το μικρόφωνο ήταν κλειστό). Αυτό λυνόταν μόνο με τερματισμό και επανεκκίνηση της συσκευής από το πλαϊνό πλήκτρο . Μήνυμα (sms) δεν θυμάμαι να έχασα αλλά σε μια τουλάχιστον περίπτωση δεν μου ήρθε μήνυμα viber (κανένα πρόβλημα με το δίκτυο).

 

Επειδή η κάρτα sim που χρησιμοποιούσα θα μπορούσε άνετα να είναι σε κάποιο μουσείο (:lol:) απευθύνθηκα σε ένα κατάστημα του παρόχου μου και αγόρασα μια καινούργια sim. Για 1-2 ημέρες νόμιζα ότι λύθηκε το πρόβλημα, γρήγορα όμως γύρισα στα παλιά (καλούσα ή με καλούσαν κι ενώ με άκουγαν, εγώ δεν άκουγα τίποτα).

Είχα αποφασίσει να ενημερώσω το service της LG για το πρόβλημά μου αλλά παρακολουθώντας αυτό το νήμα, είδα ότι κι άλλος κάτοχος αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. Η λύση που προτάθηκε από άλλον χρήστη (ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ) αποδείχθηκε σωτήρια για εμένα! Αφού έκανα back-up των δεδομένων μου, προχώρησα σε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Το κινητό επανεκκίνησε, το ενημέρωσα άμεσα με τα δεδομένα του back-up (τηλεφωνικός κατάλογος, μουσική, φωτογραφίες) και έκτοτε απολαμβάνω ένα από τα καλύτερα κινητά τηλέφωνα που θα μπορούσα να αποκτήσω.

Για να μην αδικήσω κανέναν και ειδικά την LG, δεν θυμάμαι αν στις οδηγίες πριν την αναβάθμιση υπήρχε ειδοποίηση για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Το σίγουρο είναι ότι αυτό το τόσο απλό βήμα μου δημιουργούσε πρόβλημα για περισσότερο από ένα μήνα και είχα απογοητευτεί πολύ.

 

Τα παραπάνω ελπίζω να βοηθήσουν όσους αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα και κάνουν την (απολύτως λογική) σκέψη να κάνουν downgrade στο λογισμικό. Μετά από περίπου 8 μήνες χρήσης είμαι υπερήφανος (:D) για την επιλογή μου και θα το σύστηνα σε όποιον το σκέφτεται να το αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα το πηρα κ εγω.Εφτασε απο το eshop.Πολωνικο ειναι αλλα αυτο δεν μας πειραζει.Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι φοβερες.Η κατασκευη φαίνεται πολύ καλή.Αφου το ανοιξα μου ηρθε η ενημερωση για κιτ κατ.Το εκανα αμεσως.Η επόμενη κίνηση ήταν να κανω hard reset.Το εκανα μεσω τον ρυθμίσεων επαναφορα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.Δεν εκανα hard reset πατώντας κουμπιά με σβηστη οθόνη.Το ιδιο αποτελεσμα δεν εχουμε?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα! μιας και ενδιαφερομαι για την αγορα του κινητου θα ηθελα καποιες γνωμες?

αξιζει στα 150€ που το εχω βρει? η χρηση του θα ειναι οπως ολα τα κινητα που πεφοτυν στα χερια μικροτερου αδερφου!:lol: δηλαδη facebook ,viber, candy crush λιγο ιντερνετ. τι λενε οι παλιοι (και νεοι) χρηστες της συσκευης?

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε 4.4.2 έχει απενεργοποιηθεί το Τ9 κατά την εισαγωγή γεγονότων στο ημερολόγιο, το έχει αντιμετωπίσει και κανείς άλλος??
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πηρα φιλε!Σου προτεινω να προχωρησεις,για νορμαλ χρηση κανει τα παντα.Για να πω την αληθεια δεν περιμενα κατι τοσο καλο.Το ειχα δει απο κοντα στο public και το επεξεργαστηκα λιγο,σημερα ομως που το επιασα στα χερια μου μπορω να πω οτι ειναι το καλυτερο κινητο που εχω αγορασει και θα το κρατησω για αρκετο καιρο απ οτι φαινεται.Και για να σε συμπληρωσω σαν ομοϊδεάτης: Για μια ζωή ΑΕΛ θα με τρελαίνεις, για πάντα θα ‘μαστε μαζί!!!
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα...να σαι καλά εν ΑΕΛ αδελφέ! Θα επανέλθω με νεότερα. Ευχαριστώ

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα το πηρα κ εγω.Εφτασε απο το eshop.Πολωνικο ειναι αλλα αυτο δεν μας πειραζει.Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι φοβερες.Η κατασκευη φαίνεται πολύ καλή.Αφου το ανοιξα μου ηρθε η ενημερωση για κιτ κατ.Το εκανα αμεσως.Η επόμενη κίνηση ήταν να κανω hard reset.Το εκανα μεσω τον ρυθμίσεων επαναφορα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.Δεν εκανα hard reset πατώντας κουμπιά με σβηστη οθόνη.Το ιδιο αποτελεσμα δεν εχουμε?

 

Ποια είναι η επιλογή στις ρυθμίσεις για την επαναφορά;

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που ειχε πανω jelly bean, ηταν ευκαιρια να κανεις root πριν προχωρησεις στην kit kat.

 

 

το αγορασα χθες και εγω απο e shop και ομολογω οτι ειανι ακρως αξιολογο.

 

φυσικα εγινε root / recovery και μετα Kit kat οπου σβηστηκε ολη η σαβουρα.

 

ωραιο κινητακι σε ωραια τιμη

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η επιλογή στις ρυθμίσεις για την επαναφορά;

 

ρυθμίσεις/ δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας και επαναφορά/ επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ηθελα να το κανω ρουτ,ισως μετα απο κανενα χρονο αν χρειαστει.Η καρτα μνημη μας τι μορφη πρεπει να εχει? Η δικια μου ειναι fat,να την αλλαξω?To απλο fat εννοω,οχι fat32,οχι οτι γνωριζω ποια η διαφορα τους Edited by delpaolo
Link to comment
Share on other sites

Σε FAT32 φορμάρουμε την κάρτα σε κάθε περίπτωση. Αν δεν μπορείς από τον υπολογιστή για κάποιο λόγο, βάλε τη στη συσκευή και κάνε το απο εκεί.
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει καποιος τρόπος ρε παιδιά να πέσει κι άλλο η φωτεινότητα; το βράδυ το έχω στο 0% και εξακολουθεί να ειναι αρκετά φωτεινή η οθονη σε σημείο να κουράζει το μάτι.

επίσης σταμάτησα να το ακουμπάω στο τραπέζι όταν βγαίνω έξω. καθε φορά που ακουμπάει καποιος ενα ποτήρι ή το χέρι του πάνω στο τραπέζι, ανάβει συνεχώς η οθονη. προχθές που βγήκα εξω πρέπει να άναψε τουλάχιστον 20 φορές μεσα σε 5 λεπτά..πιο εύκολα ανάβει οταν αφήνεις τον καφέ σου παρά με διπλό ταπ:O

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει καποιος τρόπος ρε παιδιά να πέσει κι άλλο η φωτεινότητα; το βράδυ το έχω στο 0% και εξακολουθεί να ειναι αρκετά φωτεινή η οθονη σε σημείο να κουράζει το μάτι.

επίσης σταμάτησα να το ακουμπάω στο τραπέζι όταν βγαίνω έξω. καθε φορά που ακουμπάει καποιος ενα ποτήρι ή το χέρι του πάνω στο τραπέζι, ανάβει συνεχώς η οθονη. προχθές που βγήκα εξω πρέπει να άναψε τουλάχιστον 20 φορές μεσα σε 5 λεπτά..πιο εύκολα ανάβει οταν αφήνεις τον καφέ σου παρά με διπλό ταπ:O

 

Αυτό με την φωτεινότητα το λέω επί χρόνια για τις lcd.. πάνε να αυξήσουν την ονομαστική αντίθεση κάνοντας φακούς τις οθόνες...

 

Ως παλαιός κάτοχος SAMOLED, είμαι απογοητευμένος από την τεχνολογία της IPS LCD του κινητού μας.

 

Το double tap γιατί θεωρείται ευκολότερο από το παραδοσιακό ξεκλείδωμα?

κλικ - slide: έτοιμο.

touble tap - slide: ανάπηρος.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την φωτεινότητα το λέω επί χρόνια για τις lcd.. πάνε να αυξήσουν την ονομαστική αντίθεση κάνοντας φακούς τις οθόνες...

 

Ως παλαιός κάτοχος SAMOLED, είμαι απογοητευμένος από την τεχνολογία της IPS LCD του κινητού μας.

 

Το double tap γιατί θεωρείται ευκολότερο από το παραδοσιακό ξεκλείδωμα?

κλικ - slide: έτοιμο.

touble tap - slide: ανάπηρος.

 

δεν εχεις άδικο, όμως το κουμπί ξεκλειδώματος ειναι αρκετά μικρο και σε συνδυασμό με το λεπτό σχεδιασμό του κινητού ειναι δύσκολο να το πατήσεις χωρίς να σηκώσεις τη συσκευή. εκει ειναι η ευκολία του double tap, δε χρειάζεται σήκωμα.

οσον αφορά το άλλο που λέω, το εχεις παρατηρήσει στη δικη σου συσκευή; να την εχεις πάνω σε ενα τραπέζι και να ανάβει η οθονη με τον παραμικρό κραδασμό;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...