Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής: Ενώ έχω κλειστά το wifi και το mobile data αυτά ανοίγουν συνεχώς από μόνα τους και παραμένουν ανοιχτά! Τα κλείνω και μετά πάλι τα ίδια!!! Καμιά ιδέα? Έχω απενεργοποιήσει αυτόματους συγχρονισμούς κτλπ... Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής: Ενώ έχω κλειστά το wifi και το mobile data αυτά ανοίγουν συνεχώς από μόνα τους και παραμένουν ανοιχτά! Τα κλείνω και μετά πάλι τα ίδια!!! Καμιά ιδέα? Έχω απενεργοποιήσει αυτόματους συγχρονισμούς κτλπ... Ευχαριστώ!

 

το παθαινα και εγω οταν ειχα βαλει το kaspersky mobile security μου ανοιγε το wifi απο μονο του. το απεγκατεστησα και ολα οκ! ισως ειναι θεμα συμβατοτητας καποιας εφαρμογης με την εκδοση 4.4 :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι λετε αλλα με το που εκανα αναβαθμιση το κινητο σερνοταν!!! μας πεφτει βαρυ το kit kat νομιζω:lol:

 

Δεν θα συμφωνήσω.

Άλλωστε το κιτκατ το φοράνε τα L40 και L70 με μικρότερους επεξεργαστές.

Χρειάζεται προσοχή στα apps που εγκαθιστούν οι χρήστες.

Ύστερα παραπονιούνται για αργή χρήση ή για άλλα παράξενα, πχ απώλεια sms, λειτουργίες χωρίς έγκριση του χρήση (πχ ενεργοποίηση/απενεργοποίηση wifi&data κλπ) ή ακόμη και για γρήγορη ανάλωση της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω.

Άλλωστε το κιτκατ το φοράνε τα L40 και L70 με μικρότερους επεξεργαστές.

Χρειάζεται προσοχή στα apps που εγκαθιστούν οι χρήστες.

Ύστερα παραπονιούνται για αργή χρήση ή για άλλα παράξενα, πχ απώλεια sms, λειτουργίες χωρίς έγκριση του χρήση (πχ ενεργοποίηση/απενεργοποίηση wifi&data κλπ) ή ακόμη και για γρήγορη ανάλωση της μπαταρίας.

 

Θέλεις να πεις ότι όσοι χάνουμε sms φταίμε εμείς και οι εφαρμογές που βάζουμε?

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις ότι όσοι χάνουμε sms φταίμε εμείς και οι εφαρμογές που βάζουμε?

στον κόσμο των υπολογιστων έχω σχηματίσει τη γνωμη ότι τιποτε δεν είναι βέβαιο...

απλά διαβάζω ότι κάποιοι χρήστες αναφέρουν οτι τίθεται το θέμα με άλλες εφαρμογές, άλλοι πάλι ότι τίθεται το θέμα με την default εφαρμογή. Εγώ πάλι ρώτησα αν τυχόν διαπιστωσε κάποιος ότι κάποιο sms έτυχε να εμφανιστεί πρόσκαιρα το notification bar και μετά να εξαφανιστεί.

Γιατί δεν ανoίγετε ένα θέμα στον ιστότοπο της LG ως ζήτημα προς διερεύνηση?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όλοι όσοι έχουν kitkat δηλαδή έχουν κάνει την αναβάθμηση χάνουν τα μηνύματά τους? Ή έχετε χάσει μηνύματα και πριν την αναβάθμιση? Επειδή κι μπορεί αυτό να παίζει ρόλο...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόνο μετά την αναβάθμιση. Και θα συμφωνήσω ότι το κινητό σέρνεται με το kit-kat. Γι'αυτό θέλω να το πάω στην LG (procordia) αν μπορούν να βάλουν πάλι Jelly bean και να το πουλήσω όσο όσο. Την πατήσαμε σου λέω...
Link to comment
Share on other sites

Χεραιτω τη παρεα.

Ειμαι πλεον κατοχος και εγω του l9 ii απο public.

Σαν συσκευεη πολυ καλη με καλυπτει.

Οσο αφορα την αναβαθμιση σε 442 την εκανα μεσα απο wifi, δεν εμεινα ευχαριστημενος, κολλαει ελαφρως δηλαδη και μου αλλαξε καποιες εφαρμογες. π.χ το ραδιοφωνο εγινε χειροτερο και εξαφανιστηκε η πλοηγηση.

 

Ομως σχεδον επανηλθε σε ταχυτητα οταν το γυρισα σε art.

 

Διαβασα ολο το θεμα και εχω ακομα καποιες αλυτες αποριες.

 

Μπορω να κανω downgrage με επισιμο τροπο δηλαδη κατεβασμα απο σιτε lg ή απο pc suite

Μπορω να εγκαταστησω εφαρμογες στην sd.

 

Πως κανουμε backup τη διαμορφωση του κινητου οθονες εφαρμογες και γενικα το στησιμο του κινητου?

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε αν θελουμε να ξαναβαλουμε Jelly bean που ειχε, και πως γινετε αυτο?

 

Kαι γώ αυτό ακριβώς θέλω.....μιά χαρά ήταν το τηλέφωνακι πριν την αναβάθμιση.....τι ήθελα και την έκανα ?....Από την πρώτη μέρα άρχισαν τα προβλήματα....

τώρα εμφανίστηκε άλλο....καινούργιο.....σε εισερχόμενη ΚΑΙ εξερχόμενη κλήση δεν ακούω ΤΙΠΟΤΑ και δεν με ακούει κανείς.Νεκρό το τηλέφωνο.....το κάνεις επανεκίνηση....στρώνει....μετά από 10 ,12,24 ώρες πάλι τα ίδια....αγανάκτησα....

Θέλω να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση...γίνετε ?......δεν θέλω την kit-kat ....θα συμφωνήσω με τον φίλο ότι τελικά είμαστε πειραματόζωα.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπλυρωσω κατι. το lag το παρατηρω οταν ανοιγω τα νουμερα για να παρω τηλεφωνω και τα μυνηματα.

Οταν βγαζω το widget του καιρου γινεται φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι όσοι κάνατε αναβάθμιση, κάνατε μετά επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις;

Πολλά από τα προβλήματα που αναφέρετε μου τα έκανε και σε εμένα, αλλά όλα διορθώθηκαν μετά την επιστροφή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι όσοι κάνατε αναβάθμιση, κάνατε μετά επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις;

Πολλά από τα προβλήματα που αναφέρετε μου τα έκανε και σε εμένα, αλλά όλα διορθώθηκαν μετά την επιστροφή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

 

Εγω ναι εκανα και μετα art.

Το μονο lag που παρατηρειτε ειναι στην οθονη με τα νουμερα του τηλεφωνου, κατα τα αλλα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναί, αλλά δεν μας είπατε αν όλοι όσοι χάνουν μηνύματα έχουν κάνει αναβάθμηση. Πείτε μας, γιατί μπορεί να είναι αυτό!

 

Εγώ έχω κάνει αναβάθμιση και χάνω μηνύματα. Την έκανα αμέσως μόλις το πήρα οπότε δεν ξέρω τι έκανε πριν.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω.

Άλλωστε το κιτκατ το φοράνε τα L40 και L70 με μικρότερους επεξεργαστές.

Χρειάζεται προσοχή στα apps που εγκαθιστούν οι χρήστες.

Ύστερα παραπονιούνται για αργή χρήση ή για άλλα παράξενα, πχ απώλεια sms, λειτουργίες χωρίς έγκριση του χρήση (πχ ενεργοποίηση/απενεργοποίηση wifi&data κλπ) ή ακόμη και για γρήγορη ανάλωση της μπαταρίας.

 

κ ομως ακομα και μετα απο επαναφορα το κινητο παλι σερνοταν!!! ασε που πριν κανω αναβαθμιση ουτε sms εχανα ουτε κλησεις!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορουμε αν θελουμε να ξαναβαλουμε Jelly bean που ειχε, και πως γινετε αυτο?

 

φυσικα και μπορεις!!! ακολουθησε τις οδηγιες εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=391845 ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Kαι γώ αυτό ακριβώς θέλω.....μιά χαρά ήταν το τηλέφωνακι πριν την αναβάθμιση.....τι ήθελα και την έκανα ?....Από την πρώτη μέρα άρχισαν τα προβλήματα....

τώρα εμφανίστηκε άλλο....καινούργιο.....σε εισερχόμενη ΚΑΙ εξερχόμενη κλήση δεν ακούω ΤΙΠΟΤΑ και δεν με ακούει κανείς.Νεκρό το τηλέφωνο.....το κάνεις επανεκίνηση....στρώνει....μετά από 10 ,12,24 ώρες πάλι τα ίδια....αγανάκτησα....

Θέλω να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση...γίνετε ?......δεν θέλω την kit-kat ....θα συμφωνήσω με τον φίλο ότι τελικά είμαστε πειραματόζωα.

 

ακολουθησε προσεκτικα τις οδηγιες εδω!! http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=391845

Link to comment
Share on other sites

Γενικα αμα πατε σε art και μετα κανετε hard reset πατε παλι σε dalvik...

 

Έτσι και εγώ, οπότε το άφησα Dalvik.

Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

 

Πως κανουμε backup τη διαμορφωση του κινητου οθονες εφαρμογες και γενικα το στησιμο του κινητου?

 

Πολύ εύκολο.

Μέσα από τις ρυθμίσεις επιλέγεις backup και μετά θα ακολουθήσεις τις επιλογές που θέλεις.

Μπορείς σχεδόν τα πάντα να τα backupάρεις.

Και μάλιστα επειδή είναι εφαρμογή της LG μπορείς να το κρατάς και για άλλο μοντέλο της ίδιας αλλά δεν μπορεί τότε να ανακτήσεις τα πάντα αλλά τα σημαντικότερα.

Γενικά είναι εύχρηστη εφαρμογή και μέσα σε ελάχιστο χρόνο ξαναστήνεις τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει αναβάθμιση και χάνω μηνύματα. Την έκανα αμέσως μόλις το πήρα οπότε δεν ξέρω τι έκανε πριν.

 

Κι εγώ το ίδιο! Τώρα έκανα αλλαγή σε art και δουλεύω το chomp sms. Θαλλάξω και κάρτα sim οσονούπω. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Μονο εμενα δηλαδη δεν κολλαει το κινητο καθολου και ειναι απροβληματιστο; Παιδια χωρις να θελω να θιξω κανεναν ουτε το λεω ειρωνικα, αλλα αμα του εχετε βαλει πολλες εφαρμογες μεσα που τρεχουν συνεχεια ε λογικο να τελειωνει η μπαταρια γρηγορα και να παρουσιαζει λαγκαρισματα.

 

Εγω προσωπικα ακομα και πριν το root δεν μου κολλουσε και ειδικα μετα το root που εχω πεταξει εφαρμογες που τρεχουν στο background και εχω το greenify να μην αφηνει καποιες να λειτουργουν οταν δεν τις χρησιμοποιω, το κινητο παει νερακι και δεν εχω κανενα προβλημα, απο ram εχω περιπου 300-350 ελευθερη μονιμα. Με ελαφρια χρηση μου βγαζει και 2 ημερες επισης.

 

Ξαναλεω οτι δεν θελω να φανω εριστικος και δεν ειναι τετοιος ο σκοπος μου, αλλα πριν κραζετε το κινητο οτι φταιει αυτο σκεφτειτε και εσεις μηπως το εχετε υπερφορτωσει με πραγματικα που τρεχουν και σας τρωνε μνημη ακομα και οταν δεν τα χρησιμοποιειτε.

 

υγ: επειδη καπου διαβασα για facebook messenger, σημειωτεον οτι σε πολλα κινητα εχω δει το facebook+facebook messenger να τρωνε 100+mb RAM μονα τους. Καθολου αμελητεο ποσο δεν ειναι οταν τρεχουν ολη μερα και "τρελαινονται" οταν ειναι τα δεδομενα ανοιχτα ή το wifi.

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Το γυρισα σε davling και τωρα κραταει στην μνημη τον dialer και δεν χρειαζεται να τον φορτωνει συνεχεια μονο οταν τον ανοιξεις για πρωτη φορα καθυστερη μετα δουλευει τελεια. Αρκει να μην τον αφειρεσεις απο τη διαχειρηση.

 

Απενεργοποιησα κα τα animation και πηρα λιγο ακομη βελτιωση.

Βελετιωση lag αρχικης οθονης

Ρυθμισεις- Επιλογες προγραμματιστη - Κλιμακα κινουμενης εικονας παραθυρου Κλιμακα μεταβασης κινουμενης εικονας

Αλλαγη σε 0

 

Υπαρχει τροπος ο dialer να ειναι μονιμα φορτωμενος στην μνημη και να μην βγαινει ουτε απο την διαχειρηση?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί, το ξυπνητήρι αποφάσισε να μην χτυπήσει. Ενώ είναι ενεργοποιημένο. Να πετάξω το κινητό; Να κατεβάσω κανα αππ; θα αλλάξει κάτι; Να έχω και το nexus s για δεύτερο ξυπνητήρι;
Siemens c10, c25, m35i, mc60, Sony ericsson w810i, LG 505 gt, Samsung Nexus S (Stock 4.1.2), Asus Nexus 7 (4.4.4 Stock root), LG Optimus L9 II D605 (4.1.2 Stock), Sony Xperia E4g (4.4.4 Stock), Lenovo A7010 (5.1 Stock).
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί, το ξυπνητήρι αποφάσισε να μην χτυπήσει. Ενώ είναι ενεργοποιημένο. Να πετάξω το κινητό; Να κατεβάσω κανα αππ; θα αλλάξει κάτι; Να έχω και το nexus s για δεύτερο ξυπνητήρι;

 

Είναι γνωστό το πρόβλημα που έχει η μαμά εφαρμογή του κινητού για το ξυπνητήρι. Και σε μένα τα ίδια έκανε. Βάζοντας κάποιο

άλλο app το πρόβλημα λύνεται. Έχω βάλει το Alarm Clock Xtreme Free. Έχει κάποιος άλλος κάτι καλύτερο να προτείνει;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...