Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει η δυνατότητα να αποθηκεύουμε λέξεις που δεν υπάρχουν στο T9, στο λεξικό δηλαδή, και εάν ναι, πώς?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν επειδή πολύ ψάχνεστε για θήκη εγώ φοράω αυτήν η οποία κλείνει στο πλάι με μαγνητάκι και προστατεύει τέλεια το κινητό αφού κουμπώνει ακριβώς. Πολύ βασικό είναι το άνοιγμα του ηχείου στην μπροστινή πλευρά για να απαντάς την κλήση χωρίς να ανοίγεις το κάλυμμα ;).

 

καλή επιλογή φαίνεται η συγκεκριμένη θήκη.

Επίσης να πω ότι το κινητό είναι φοβερό. Για την τιμή του είναι άριστη επιλογή..Θυμίζει σίγουρα πολύ πιο ακριβή συσκευή. Οθόνη πάρα πολυ καλή 720P άλλωστε. γενικώς πολύ θετικές οι πρώτες εντυπώσεις.

 

Ερωτήσεις: το nfc τι ακριβώς είναι? Και επίσης το κουμπί εξοικονόμησης ενέργειας από ότι το δοκίμασα απενεργοποιεί εφαρμογές? πχ είχα ραδιόφωνο ανοιχτό και μόλις το πάτησα έκλεισε το ραδιόφωνο χαμήλωσε φωτεινότητα κτλπ. βέβαια μετά το ραδιόφωνο χωρίς επαννεκίνηση δεν δούλεψε.τρώει ένα κολληματάκι. το έκλεισα από τις εφαρμογές.

Και τέλος από ram μου αφήνει ελεύθερα κανα 300 mb περίπου . υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να κλείνω ανοιχτές εφαρμογές? πιο σύντομος δηλαδή από την διαχείριση εφαρμογών?Δεν νομίζω να χρειάζεται task killer!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν κάποιες μέρες παρήγγειλα αυτή που απ' τις φωτογραφίες φαίνεται να λειτουργεί και σαν stand. Επίσης μου άρεσε η αντίθεση άσπρο κινητό μαύρη θήκη. Οπότε όταν φτάσει θα σας πω αν αξίζει η αν είναι "ψεύτικη".

 

To nfc είναι ουσιαστικά ένα πρωτόκολλο τα αρχικά απ'το Near Field Communication, χοντρικά έχει μια κεραία με πολύ μικρό πεδίο δράσης (αν βγάλεις το καπάκι από πίσω θα το δεις πάνω του) που σου επιτρέπει είτε να στείλεις αρχεία είτε να χρησιμοποιήσεις κάποια tags για διάφορες άλλες δουλειές (πχ μπορείς να έχεις tag , είναι κάτι σαν μικρο αυτοκόλλητάκι , που όταν βάζεις το κινητό πάνω του το βράδυ να γίνεται αθόρυβο και να πέφτει η φωτεινότητα)

 

Η Ram είναι λίγη η ελεύθερη αλλά η αλήθεια είναι ότι όταν πας να ανοίξεις μια μεγάλη εφαρμογή ακόμα και λίγη να είναι ελεύθερη τα καταφέρνει. Εχει καλή διαχείρηση πιστεύω.

 

Όσο για την εξοικονόμηση ενέργειας ουσιαστικά ενεργοποιήτε όταν η μπατάρια πέσει κάτω απο κάποιο ποσοστό (νομίζω οτι μπορείς να το σετάρεις). Αλλά γενικά εγω δεν το χρησιμοποιώ γιατί πάει καλά η μπατάρια.

Edited by ReVoM
Link to comment
Share on other sites

αυτο με την ram και εγω το παρατηρησα χωρις να εχω καμια ανοιχτει εφαρμογη δεσμευει περιπου 500 με 600 MB και δεν καταλαβαινω τον λογο αλλα οταν ανοιγεις μια βαρια εφαρμογη πραγματι δεν κολλαει..και κατι αλλο ποια καρτα μνημης 16GB καλα ειναι πιστευω εχετε να μου προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω το εξής πρόβλημα με το κινητό! Ακούω στο ραδιόφωνο και ξαφνικά σταματάει ο ήχος! Για να αρχίσει ξανά πρέπει να ξαναπατήσω 2 φορές το κουμπί άνοιξε-κλείσε στην εφαρμογή του ράδιο. Αν βάλω ραδιόφωνο αφού κάνω εκκαθάριση εφαρμογών και καθαρισμό ram το κάνει μετά από περισσότερη ώρα! Επίσης αν δεν έχω χρησιμοποιησεις για λίγα λεπτά το gosms το αναδυεμενο pop up ειδοποίησης νέου SMS δεν εμφανίζει γράμματα. Τι γινεται; έχω βάλει πολλές εφαρμογές, χτυπάει η ram και τις κλείνει μόνο του;
Link to comment
Share on other sites

ολοι εσεις που ρωτατε για θηκη, πατε στην σελιδα 78 και θα δειτε την ανάρτηση μου με φωτογραφιες απο μια πολυ καλη θηκη,με μαγνητακι... Edited by dimitris_origina
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγω τις εντυπώσεις μου για το L9 II. Το έχει η κοπέλα μου, εγω έχω το Xperia S οπότε όποια σύγκριση θα είναι με αυτό.

Γενικά το κινητό κάνει τα πάντα καλά, τα μόνα αρνητικά που του βρίσκω είναι:

-η κάμερα που ασχέτως των 8ΜΡ είναι μετριότατη

-ότι δεν ανάβουν ούτε τα κουμπια αφής ούτε έχει notification LED (τρομερή παράλειψη)

 

Από εκεί και πέρα

-μέγεθος συσκευής τρομερό για 4,7" οθόνη

-φοβερά χρώματα και ανάλυση η οθόνη με καλή φωτεινότητα

-αυτονομία απείρως καλύτερη από το δικό μου

-πουθενά δεν κολλάει (αν και φαίνεται να του αρέσει τo redraw της αρχικής οθόνης βγαίνοντας από οποιαδήποτε εφαρμογή)

-υπερπλήρες το μενού της LG (κι ας μην μου αρεσει εμένα η πολυχρωμία του)

-με χαρακτηριστικά ναυαρχίδας (όπως IR).

 

Για τα 200+ θεωρώ ότι αξίζει πολύ, βέβαια οι σαμσουνγκ-ακηδες ας πάνε σε SIII για τους υπόλοιπους είναι τρέλα (αντε και με Xperia Τ όποιος γουστάρει μενου Sony ;) )

Μακάρι να είπε αλήθεια η LG και να πάρει 4.4 τελικά

Αναγνώστης εποχής Unwired... με wap :P

2001-Σήμερα :Ericsson T68m, Sony Ericsson K700, Sony Ericsson P1i, HTC Wildfire, Sony Xperia S, Samsung Galaxy S5, Lenovo K3 Note, Xiaomi RN2 Prime / Cube iWork10 flagship dual OS

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα να αποθηκεύουμε λέξεις που δεν υπάρχουν στο T9, στο λεξικό δηλαδή, και εάν ναι, πώς?

 

Κἀποιος να βοηθήσει??:(

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι; :p ποτέ δεν είναι όλα κλειστά, κρατάει στη μνήμη σχεδόν οποία εφαρμογή μπεις για να ανοίξει μετά γρήγορα

 

Εγώ με 2gb στο G έχω μόνιμα ελεύθερα λίγο πάνω από 200

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα σχετικά με την μνήμη μου φαίνεται λίγο η ελεύθερη αλλά βλέπω ότι και με 150 mb ελεύθερη να τρέξεις κάποιο game movie κτλπ δεν κολλάει πουθενά.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα να αποθηκεύουμε λέξεις που δεν υπάρχουν στο T9, στο λεξικό δηλαδή, και εάν ναι, πώς?

 

 

Οταν γράφεις μία λέξη που δεν υπάρχει στο λεξικό, σου εμφανίζει την λέξη που έγραψες στην μέση και άλλες δύο αριστερά και δεξιά, κάνε κλίκ πάνω στην λέξη που θες και θα σου δώσει την επιλογή -> (Αγγίξτε ξανά για αποθήκευση)

Επίσης μπορείς να πας στις ρυθμίσεις/Γλώσσα και εισαγωγή/Προσωπικό λεξικό και να προσθέσεις τις λέξεις που θέλεις.

 

Εχω διαφορετικό κινητό πλέον αλλα φαντάζομαι ότι θα δουλέυει.

Link to comment
Share on other sites

Οταν γράφεις μία λέξη που δεν υπάρχει στο λεξικό, σου εμφανίζει την λέξη που έγραψες στην μέση και άλλες δύο αριστερά και δεξιά, κάνε κλίκ πάνω στην λέξη που θες και θα σου δώσει την επιλογή -> (Αγγίξτε ξανά για αποθήκευση)

Επίσης μπορείς να πας στις ρυθμίσεις/Γλώσσα και εισαγωγή/Προσωπικό λεξικό και να προσθέσεις τις λέξεις που θέλεις.

 

Εχω διαφορετικό κινητό πλέον αλλα φαντάζομαι ότι θα δουλέυει.

 

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου, αλλά δυστυχώς τίποτα. Μου εμφανίζει όπως είπες διάφορες λέξεις δεξιά και αριστερά χωρίς βέβαια να είναι καμία από αυτές, αυτή που θέλω. Και δεν βρίσκω κάποια επιλογή να προσθέσω λέξεις παρά μόνο εάν τις προσθέτω χειροκίνητα αλλά μόνο ορίζοντας παράλληλα και κάποιο shortcut...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου απάντησε ο φίλος προηγουμένως ισχύει στον browser (όχι στο tapatalk), γράψε μια λέξη ανορθόγραφα πχ. σπητι και όταν την επιλέξεις μια φορά θα σου βγάλει μήνυμα "Αγγίξτε ξανά για αποθήκευση".

Και μόλις αποθήκευσα κατά λάθος τη λέξη "σπητι" στο λεξικό!

Edited by achilleas1
Link to comment
Share on other sites

τι μπορω να κανω για εξοικονομηση ραμ;;με ολα κλειστα μου δεσμευει 600μβ..ενω τα κλεινω απο διαχειριση εργασιων και απο εφαρμογες λειτουργιες μεσα απο τις ρυθμισεισ..ξερει καποιος κατι;;
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διάβασα, δεν σου δίνει την επιλογή να αποθηκεύεις λέξεις όταν γράφεις με T9.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι ενώ είσαι σε T9, να γυρίσεις σε landscape, όταν θες να γράψεις μια λέξη που δεν είναι στο λεξικό και να την αποθηκεύσεις γράφοντας με QWERTY.

Επίσης μπορείς μέσα από τις ρυθμίσεις να γυρίσεις σε QWERTY, να γράψεις τις λέξεις που θες και να τις σώσεις με τον τρόπο που σου είπα στο προηγούμενο μήνυμα. Κάποιος άλλος που έχει το κινητό ίσως μπορεί να βοηθήσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ραμ όντως δεσμεύεται γυρω στα 640 περιπου χωρις εφαρμογές και σε εμένα και απορώ αλλά όπως ειπώθηκε οτι και να ανοιξεις μετα δεν κολλαει.και παιχνιδι και ιντερνετ εχω δουλεψει χωρις κολληματα.βεβαια ειναι λιγο περιεργο να χρισημοποιεί τοσο πολυ μνημη.
Link to comment
Share on other sites

btw για θηκες παρηγγειλα αυτη τη θηκη http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=281287300239 φενεται αρκετα τιμια...εχει και κοψιμο για το ακουστικο ετσι ωστε να μιλας με το cover κλειστο και επισης δεν εχει μαγητακια και βλακιες ποθ κανουν το κινητο μπομπο :P θα σας πω και εντυπωσεις μολις παραλαβω :P
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν κάποιες μέρες παρήγγειλα αυτή που απ' τις φωτογραφίες φαίνεται να λειτουργεί και σαν stand. Επίσης μου άρεσε η αντίθεση άσπρο κινητό μαύρη θήκη. Οπότε όταν φτάσει θα σας πω αν αξίζει η αν είναι "ψεύτικη".

 

Ήρθε σήμερα εμένα μου αρέσει, κλείνει με μαγνητάκι στηρίζει το κινητό και αυτό που μου άρεσε πολύ είναι ότι μου δώσαν δώρο μαζί με την θήκη ένα screen protector και ένα πανάκι. Βάζω φωτογραφίες απο κάτω.

Edited by ReVoM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Λόγω του ότι είμαι πόλλες ώρες στην δουλειά δεν έχω τον χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες και αυτά που λέτε. Συγνώμη αν έχουν αναφερθεί ξανά αυτά που θα ρωτήσω. Είμαι πολύ κοντά στην αγορά του εν λόγω κινητού αλλά θέλω να μάθω κάποια τελευταία πραγματάκια. Ποια έκδοση android φοράει? Από μπαταρία πως τα πάει? Ο ήχος κλήσης του? Και από φωτογραφίες βγάζει πάνω από τον μέσο όρο?(όχι και τέλειες, αλλά μην είναι και τελείως χάλια!) Το κινητό θα χρησιμοποιηθεί καθημερινά όπως και όλα αυτά που ρώτησα, στην δουλειά μου, για αυτό και με ενδιαφέρουν όλα αυτά.
Link to comment
Share on other sites

-Έχει έκδοση 4.1.2 (Έχει ακουστεί οτι θα γίνει αναβάθμιση σε kitkat αλλά ακόμα περιμένουμε)

-Από μπαταρία εξαρτάται το πόσο το δουλεύεις, γενικά πιστεύω κρατάει πολύ. Εμένα με μέτρια χρήση μου κρατάει μιάμιση με 2 μέρες.

-Ο ήχος είναι ικανοποιητίκος μου έχει τύχει πολλές φορές να είμαι κάτω και να ακούσω το τηλέφωνο πάνω να χτυπάει.

-Οι φωτογραφίες με το στοκ πρόγραμμα που έχει είναι απλά μέτριες άμα βάλεις camera 360 ανεβαίνει πολύ η ποιότητα

 

-Για μένα το κινητό αυτό υστερεί μόνο στην κάμερα και στα κουμπιά περιήγησης που δεν έχουν ούτε ένα φωτάκι, αλλά με υπερκαλύπτει αυτή η οθονάρα που έχει που πραγματικά θα σε ικανοποιήσει αφάνταστα. Ακόμα και σε ήλιο ανέβασα φωτεινότητα και ήταν υπέροχη. Από θέμα κολλημάτων δεν μου έχει παρουσιάσει τίποτα ακόμα και σε HD παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

-Έχει έκδοση 4.1.2 (Έχει ακουστεί οτι θα γίνει αναβάθμιση σε kitkat αλλά ακόμα περιμένουμε)

-Από μπαταρία εξαρτάται το πόσο το δουλεύεις, γενικά πιστεύω κρατάει πολύ. Εμένα με μέτρια χρήση μου κρατάει μιάμιση με 2 μέρες.

-Ο ήχος είναι ικανοποιητίκος μου έχει τύχει πολλές φορές να είμαι κάτω και να ακούσω το τηλέφωνο πάνω να χτυπάει.

-Οι φωτογραφίες με το στοκ πρόγραμμα που έχει είναι απλά μέτριες άμα βάλεις camera 360 ανεβαίνει πολύ η ποιότητα

 

-Για μένα το κινητό αυτό υστερεί μόνο στην κάμερα και στα κουμπιά περιήγησης που δεν έχουν ούτε ένα φωτάκι, αλλά με υπερκαλύπτει αυτή η οθονάρα που έχει που πραγματικά θα σε ικανοποιήσει αφάνταστα. Ακόμα και σε ήλιο ανέβασα φωτεινότητα και ήταν υπέροχη. Από θέμα κολλημάτων δεν μου έχει παρουσιάσει τίποτα ακόμα και σε HD παιχνίδια.

 

Θα συμφωνήσω με το φίλο.

Τα κουμπιά περιήγησης προσωπικά δεν με ενοχλεί που δεν φωτίζονται,

Η οθονάρα είναι όντως απίστευτη. Σε εξωτερικό χώρο, με τον ήλιο να βαράει πάνω στην οθόνη (όχι συννεφιά, απόλυτη λιακάδα είχε) και 100% φωτεινότητα, μπορείς άνετα να κάνεις τη δουλειά σου! Είναι απίστευτο αυτό πιστεύω...

Το βράδυ και σε εσωτερικούς χώρους χωρίς πολύ ήλιο πιστεύω βολεύει και το 0% φωτεινότητας.

Στα άλλα με κάλυψε ο φίλος όπως είπα.

 

Τσέκαρε και το motorola moto g, μπορεί να καλύπτει τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Λόγω του ότι είμαι πόλλες ώρες στην δουλειά δεν έχω τον χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες και αυτά που λέτε. Συγνώμη αν έχουν αναφερθεί ξανά αυτά που θα ρωτήσω. Είμαι πολύ κοντά στην αγορά του εν λόγω κινητού αλλά θέλω να μάθω κάποια τελευταία πραγματάκια. Ποια έκδοση android φοράει? Από μπαταρία πως τα πάει? Ο ήχος κλήσης του? Και από φωτογραφίες βγάζει πάνω από τον μέσο όρο?(όχι και τέλειες, αλλά μην είναι και τελείως χάλια!) Το κινητό θα χρησιμοποιηθεί καθημερινά όπως και όλα αυτά που ρώτησα, στην δουλειά μου, για αυτό και με ενδιαφέρουν όλα αυτά.

 

Το κινητό ήταν "ευκαιρία" πριν 4 μήνες περίπου όταν η Vodafone το τιμολόγησε στα 199€.

 

Τώρα κοστίζει 225€ όπου σε αυτά τα χρήματα το LG Optimus G είναι σαφώς καλύτερη επιλογή (διπλάσια RAM, τετραπλάσια χωρητικότητα, τετραπύρηνη CPU κτλ).

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...