Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν κανω λάθος ας με διορθώσει κάποιος .

Το hybrid που λες είναι για τις custom roms. Το patch που σου λέω είναι για να γυρίσεις σε stock. Αλλιώς δεν θα ανοίγει το κινητό. Δεν νομίζω να πηγαίνεις πίσω. Αν θελήσεις να ξαναβάλεις custom θα ξαναβαλεις και το hybrid .

Οσο αφορά το OTG δεν ειχα θέμα σε καμία ρομ.

 

και οι stock based και οι Aosp based roms ειναι custom roms απλως οπως λεει το ονομα τους οι πρωτες ειναι πειραγμενες της μαμας εταιρειας ενω οι δευτερες πειραγμενες των ανεξαρτητων (η ιδια η CM δεν ειναι custom)

 

Τα bootstacks ειναι τα βασικα partitions για να ξεκιναει το κινητο και ειναι:

-Aboot

-Dbi

-Laf

-Persist

-Rpm

-Sbl1

-tz

 

Το Aboot (εχει να κανει με τον bootloader) για οσους εχουμε custom recovery ειναι το ιδιο και στο ΚΚ και στο LP και ειναι αυτο του ΚΚ (bumped) ενω στο JB ειναι loki.

Τωρα παιζουν διαφορες παραλλαγες αναλογα με τον dev, εαν σου εχει το boot.img φλασαρεις ταυτόγχρονα και τον ιδιο τον bootloader (που προφανως ειναι bumped ή loki)

Eαν σου εχει και το modem.img φλασαρεις και το baseband (ΚΚ ή LP ή JB) του κινητου (για το σημα)

Eαν σου εχει και το recovery.img φλασαρεις ταυτογχρονα και recovery που μπορει να ειναι bumped (οι καινουργιες) ειτε οχι (οι παλιες)

 

Ο daniel.stuart14 τα ονομασε hybrid bootstacks γιατι εχουν κομματια και απο ΚΚ και απο LP (ουτως η αλλως καθαρο LP δεν υπαρχει)

Και τα hybrid και το patch που παραθετει η Κατερινα κανουν βασικα την ιδια δουλεια, αν ερχομουν ομως απο ΚΚ θα προτιμουσα το patch της Κατερινας γιατι εχει και recovery (στου daniel πρεπει να τη φλασαρεις μονο σου και εξαρχης) και εχει και το cust.img (εχει μεσα το boot animation, stock ρυθμισεις και εφαρμογες για το 802), μετα ομως θα φλασαριζα hybrid γιατι ειναι πιο προσφατα ανανεωμενα

Edited by pdimi70

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παίδες πάω να βάλω την Thunder 2.2 μετά την επιλογή μοντέλου ( d802 ) έχει κάτι για παραμετροποίηση στα ισπανικα δε καταλαβαίνω τίποτα :lol: τι να επιλέξω ευχαριστώ
Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πάω να βάλω την Thunder 2.2 μετά την επιλογή μοντέλου ( d802 ) έχει κάτι για παραμετροποίηση στα ισπανικα δε καταλαβαίνω τίποτα :lol: τι να επιλέξω ευχαριστώ

 

Καλημέρα. Εκείνη την ώρα κοιμομασταν όλοι. Την έβαλες;

 

Όσο για το ποστ του Πάνου στην πίσω σελίδα, τι να πω; Έχω πολλααααααά να μάθω ακόμα......

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Έμ δεν είχα ύπνο. Τελικά την πέρασα αλλά έβαλα την τελευταια επιλογή που έλεγε κάτι για custom, δε ξέρω αν έκανα καλά. Γενικά φαίνεται οι η ρομ. 3 πράγματα θέλω να αλλάξω αν γίνεται. Μπορεί να φύγει το κόκκινο στα εικονίδια της status bar; Έχει μια εφαρμογή λεγόμενη Foma η τον περασμένη, τι ρυθμίσεις να πειράξω εκεί. Τέλος υπάρχει υποστήριξη tweaks box κλπ;
Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

Έμ δεν είχα ύπνο. Τελικά την πέρασα αλλά έβαλα την τελευταια επιλογή που έλεγε κάτι για custom, δε ξέρω αν έκανα καλά. Γενικά φαίνεται οι η ρομ. 3 πράγματα θέλω να αλλάξω αν γίνεται. Μπορεί να φύγει το κόκκινο στα εικονίδια της status bar; Έχει μια εφαρμογή λεγόμενη Foma η τον περασμένη, τι ρυθμίσεις να πειράξω εκεί. Τέλος υπάρχει υποστήριξη tweaks box κλπ;

 

Το κοκκινο ειναι γιατι διαλεξες την τελευταια επιλογη. Αν θες stock πρεπει να διαλεξεις την πρωτη. Το foma γραφουν τα παιδια πιο πισω . Δεν το εχω βαλει και δεν ξερω να σου πω. Αν εωωοεις g3 tweaksbox υποστηριζεται κανονικα.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει καμια πατεντα να μου δινει τα αμπερ που γραφει π.χ. να μπω στο σύστημα και να αλαξω τπτ ξερω εγω

lg g2 16gb black

Cloudyg2 3.3 - xceed 14 android 5.0.2 twrp 2.8.6.1 :D

Link to comment
Share on other sites

είμαι με cloydy 3.3 και θέλω να βάλω την thunder 2,2 πρέπει να flasharω και κανα άλλα αρχείο??

οι οδηγίες λένε

-wipe system

-data

-cache

-dalvik cache

-flashear la Rom.

Link to comment
Share on other sites

είμαι με cloydy 3.3 και θέλω να βάλω την thunder 2,2 πρέπει να flasharω και κανα άλλα αρχείο??

οι οδηγίες λένε

-wipe system

-data

-cache

-dalvik cache

-flashear la Rom.

 

Όχι δεν χρειάζεται να φλασαρεις κάτι άλλο

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πατατιά που έκανα πρέπει να ξαναφλασάρω :lol: και ψάχνοντας στο xda είδα κι αυτή τη ρομ [ROM][5.0.2][D802] Google Edition 1.2 http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development/rom-google-edition-release-thread-t3262929, και βρίσκομαι σε δίλημμα. Περισσότερο λόγω του google theme. Αυτή δέχεται xceed; Eυχαριστώ και πάλι Edited by eptanisioz
Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πατατιά που έκανα πρέπει να ξαναφλασάρω :lol: και ψάχνοντας στο xda είδα κι αυτή τη ρομ [ROM][5.0.2][D802] Google Edition 1.2 http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development/rom-google-edition-release-thread-t3262929, και βρίσκομαι σε δίλημμα. Περισσότερο λόγω του google theme. Αυτή δέχεται xceed; Eυχαριστώ και πάλι

 

Ναι,δέχεται,και είναι καταπληκτική rom,απίστευτα γρήγορη και σταθερή,και με αρκετά καλή μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,δέχεται,και είναι καταπληκτική rom,απίστευτα γρήγορη και σταθερή,και με αρκετά καλή μπαταρία.

 

Δεν ξερω αν σε ενδιαφερει. Εχουν αφαιρεθει ολες οι εφαρμογες της LG.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν σε ενδιαφερει. Εχουν αφαιρεθει ολες οι εφαρμογες της LG.

 

Το ξέρω το διάβασα και στα σχόλια μόλις στο xda, μόνο το QMemo θέλω ( το έχει ο dev από κάτω από ότι κατάλαβα ) και λογικά το ράδιο δουλεύει έτσι;

 

Δε νομίζω να χρησιμοποιούσα περισσότερο κάποια άλλη εφαρμογή της LG πέρα του qmemo

 

Επίσης παιδιά εχθές πάλευα να βρω τη τελευταία έκδοση του xceed και κατά τύχη βρήκα την 14, έχει βγει νέα; έχασα τη μπάλα ψάχνοντας μια σε πάει στο site του μετά στη τύχη βρήκα που ηταν.

Edited by eptanisioz
Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Το xposed για λολι δουλεύει καλά στο g2 σήμερα; Το καλοκαίρι που βγήκε η Τελευταία cloudy είχα περάσει και το xposed αλλά δεν λειτουργούσαν σωστά όλα τα modules. Πώς δουλεύει τώρα;

Unrooted :mad:
Link to comment
Share on other sites

Επίσης παιδιά εχθές πάλευα να βρω τη τελευταία έκδοση του xceed και κατά τύχη βρήκα την 14, έχει βγει νέα; έχασα τη μπάλα ψάχνοντας μια σε πάει στο site του μετά στη τύχη βρήκα που ηταν.

 

Εδώ είναι η τελευταία, η Χριστουγεννιάτικη!

https://www.androidfilehost.com/?fid=24341993505161402

Απλά κάποια παιδιά είχαν αναφέρει ότι είχαν reboot's με την τελευταία!

Καλησπέρα παιδιά.

 

Το xposed για λολι δουλεύει καλά στο g2 σήμερα; Το καλοκαίρι που βγήκε η Τελευταία cloudy είχα περάσει και το xposed αλλά δεν λειτουργούσαν σωστά όλα τα modules. Πώς δουλεύει τώρα;

Αν και δε δουλεύω πάρα πολλά module's, αυτά που έχω δουλεύουν κανονικά! G3Tweaks box, amplify, YouTube adAday, YouTube background playback....

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς ξαναπέρασα την thunder 2.2 αυτη τη φορά νομίζω σωστά με το stock ui που έχει πρώτο σε επιλογή, θα φλασάρω xceed 15 που διαβάζω καλά σχόλια εδώ στο φόρουμ. Κάτι άλλο που θα πρέπει να σετάρω για καλύτερη μπαταρία ή overall.

 

ειλικρινά thx για τη βοήθεια παιδιά:)

Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

Τελικώς ξαναπέρασα την thunder 2.2 αυτη τη φορά νομίζω σωστά με το stock ui που έχει πρώτο σε επιλογή, θα φλασάρω xceed 15 που διαβάζω καλά σχόλια εδώ στο φόρουμ. Κάτι άλλο που θα πρέπει να σετάρω για καλύτερη μπαταρία ή overall.

 

ειλικρινά thx για τη βοήθεια παιδιά:)

 

Βαλε καλου κακου τον 14. Καποιοι ειχαμε reboot στον 15.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως και ο 15 και ο 14 αλλα και ο 12α μου κανει reboot, ενω με τον κερνελ της cloudy 3.3 δεν μου εκανε κανενα
Link to comment
Share on other sites

Βαλε καλου κακου τον 14. Καποιοι ειχαμε reboot στον 15.

Ok θα περάσω τον 14. Στις επιλογές της Rom δεν έβαλα τα Foma , synapse κλπ καθώς δεν ήξερα τι να πειράξω. Εκανα καλά ή να προσθέσω το FOMA?

Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

Ok θα περάσω τον 14. Στις επιλογές της Rom δεν έβαλα τα Foma , synapse κλπ καθώς δεν ήξερα τι να πειράξω. Εκανα καλά ή να προσθέσω το FOMA?

 

Εγώ το έβαλα αλλά δεν το χρησιμοποιώ και το έβγαλα.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έβαλα αλλά δεν το χρησιμοποιώ και το έβγαλα.

 

Δε το έβαλα τελικά. Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

αποφάσισα να βάλω για πρώτη φορά μετά απο 2 χρόνια μια custom rom...αλλά υπάρχουν τόσες που δεν μπορώ να διαλέξω! ποια ρομ και ποιον κέρνελ θα μου προτείνατε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Κανενα νεότερο απο τον xceed 16 εχουμε;

 

Δοκιμάζουμε τώρα τον 16b......Δεν ξέρω όμως πότε θα τον δώσει....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζουμε τώρα τον 16b......Δεν ξέρω όμως πότε θα τον δώσει....

 

Απο θεμα αποδοσης και σταθεροτητας πως τα παει; reboot;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...