Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω κανει κανονικα ολα τα βηματα αναλυτικα οπως τα λετε στην πρωτη σελιδα για root αλλα δεν μου κανει τιποτα.Εχω 4.4.2.Υπαρχει καποιος αλλος τροπος;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μόνο και μόνο για την οθόνη φίλε demon εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα. Και εννοώ στο θέμα φωτεινότητας και γενικότερα των χρωμάτων. Επίσης qhd με Snap 801 είναι no go για μένα.

 

Εν κατακλείδι να φύγω από ένα κινητό το οποιο ίσως και να είναι πιο γρήγορο λόγω full HD και με καλύτερη οθόνη στα δικά μου ματιά, δύσκολα. Να ήταν το note 4 που περιμένω να το συζητάγαμε :p:p

Καλα μεσα στο μυαλο μου εισαι...το note το εχω μπανισει και εγω...Οντως εκεινο ειναι αλλαγη μεγαλη και αξιζει. Αλλα ακριβο. Ας το σταματησουμε ομως γιατι θα βγουμε (ηδη εχουμε βγει) offtopic. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω μια απορία ο φωτισμός της οθόνης μου τρεμοπαιζει που και που . Μηπως ξερει κανεις τι πρεπει να κανω ; Ευχαριστω .
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω μια απορία ο φωτισμός της οθόνης μου τρεμοπαιζει που και που . Μηπως ξερει κανεις τι πρεπει να κανω ; Ευχαριστω .

 

Εαν το εχεις στο αυτομαατο ειναι λογικο γιατι προσπαθει να κρατησει τη φωτεινότητα στα ποσοστά που του εχεις ορισει και γιαυτο στο κανει αυτο. Δοκιμασε να απενεργοποιήσεις το αυτόματο και κοιτα αν στο κανει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει κανονικα ολα τα βηματα αναλυτικα οπως τα λετε στην πρωτη σελιδα για root αλλα δεν μου κανει τιποτα.Εχω 4.4.2.Υπαρχει καποιος αλλος τροπος;

 

Το διαβάζεις όλο για να έχεις εικόνα με ποια σειρά τα κάνουμε.....και μετά βήμα - βήμα εκτελούμε. Φτιάξε φακέλους στο PC με τα κάθε αρχεία που θα κατεβάσεις (φάκελος Rot με τα αρχεία Root) (φάκελο RECOVERY με τα αρχεία για RECOVERY) (φάκελο με την Rom)κ.τ.λ.π.;) Όταν κάνει Root και περάσεις και το D802T_AutoRec.apk μπες σε RECOVERY και πάρε ένα backup όπως είναι το τηλ. τώρα, όποτε αν πάει κάτι στραβά με ένα restore μέσα απο το RECOVERY επανερχόμαστε. Μέτα το backup στο τηλ. δημιουργείται ο φάκελος TWRP εκεί μέσα είναι τα αρχεία του backup

 

Εδώ πως κάνουμε Root .

video.

Απο το play.google κάνεις εγκατάσταση το SuperSU όπου το τρέχεις για να είσαι Root.

 

Για να μπεις σε RECOVERY κατεβάζεις το D802T_AutoRec.apk το κανεις εγγατασταση σαν ενα απλό apk. για να μπεις σε σε RECOVERY κατάσταση, πατάς boton απενεργοποιηση και επανεκκίνηση, και σε ρωτά > εμείς μπαίνουμε σε Recovery mode.

 

Αφού κατεβάσεις & βάλεις σε ένα φάκελο την Rom & το Kernel που θέλεις το τοποθετείς στο κινητό και οταν μπεις σε RECOVERY επιλεγείς πρώτα wipe > Advanced Wipe> και τσεκάρεις >Dalvik Cache - system - Data- & Cache. Με τίποτα δεν κλικαρουμε το Internal Storage. Κατω με το βελακι κάνουμε Swipe to Wipe.

Αφού τελειώσει πατάμε Install και βρίσκουμε στην sd το φάκελο με την Rom & το Kernel που ειχαμε βαλει ...την κλικαρουμε και μετα Κατω με το βελάκι κάνουμε Swipe to Wipe. όταν ζητηθεί κάνουμε Rebbot και έτσι έχουμε περάσει την Rom...!!!

 

Αφού κάνουμε της ρυθμίσεις στο τηλ. για να περάσουμε Kernel κάνουμε τα ίδια όπως για την Rom μόνο που κάνουμε Wipe > Advanced Wipe κλικαρουμε μόνο Dalvik Cache & Cache και την περνάμε μετά όπως την Rom (Install κ.τ.λ.π.

 

***Ελπίζει να βοήθησα, αλλά πίστεψε με, φαίνονται πολλά αλλά είναι λίγα στην πράξει...!!!

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Το διαβάζεις όλο για να έχεις εικόνα με ποια σειρά τα κάνουμε.....και μετά βήμα - βήμα εκτελούμε. Φτιάξε φακέλους στο PC με τα κάθε αρχεία που θα κατεβάσεις (φάκελος Rot με τα αρχεία Root) (φάκελο RECOVERY με τα αρχεία για RECOVERY) (φάκελο με την Rom)κ.τ.λ.π.;) Όταν κάνει Root και περάσεις και το D802T_AutoRec.apk μπες σε RECOVERY και πάρε ένα backup όπως είναι το τηλ. τώρα, όποτε αν πάει κάτι στραβά με ένα restore μέσα απο το RECOVERY επανερχόμαστε. Μέτα το backup στο τηλ. δημιουργείται ο φάκελος TWRP εκεί μέσα είναι τα αρχεία του backup

 

Εδώ πως κάνουμε Root .

video.

Απο το play.google κάνεις εγκατάσταση το SuperSU όπου το τρέχεις για να είσαι Root.

 

Για να μπεις σε RECOVERY κατεβάζεις το D802T_AutoRec.apk το κανεις εγγατασταση σαν ενα απλό apk. για να μπεις σε σε RECOVERY κατάσταση, πατάς boton απενεργοποιηση και επανεκκίνηση, και σε ρωτά > εμείς μπαίνουμε σε Recovery mode.

 

Αφού κατεβάσεις & βάλεις σε ένα φάκελο την Rom & το Kernel που θέλεις το τοποθετείς στο κινητό και οταν μπεις σε RECOVERY επιλεγείς πρώτα wipe > Advanced Wipe> και τσεκάρεις >Dalvik Cache - system - Data- & Cache. Με τίποτα δεν κλικαρουμε το Internal Storage. Κατω με το βελακι κάνουμε Swipe to Wipe.

Αφού τελειώσει πατάμε Install και βρίσκουμε στην sd το φάκελο με την Rom & το Kernel που ειχαμε βαλει ...την κλικαρουμε και μετα Κατω με το βελάκι κάνουμε Swipe to Wipe. όταν ζητηθεί κάνουμε Rebbot και έτσι έχουμε περάσει την Rom...!!!

 

Αφού κάνουμε της ρυθμίσεις στο τηλ. για να περάσουμε Kernel κάνουμε τα ίδια όπως για την Rom μόνο που κάνουμε Wipe > Advanced Wipe κλικαρουμε μόνο Dalvik Cache & Cache και την περνάμε μετά όπως την Rom (Install κ.τ.λ.π.

 

***Ελπίζει να βοήθησα, αλλά πίστεψε με, φαίνονται πολλά αλλά είναι λίγα στην πράξει...!!!

 

Φιλε μου οχι μονο βοηθησες αλλα ποιο αναλυτικα δεν μου τα ειχε πει κανεις.Σε ευχαριστω να εισαι καλα:DΣιγουρα θα βοηθηθουν και αλλοι απο την αναλυτικη σου βοηθεια.

Edited by gjimmys
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλήμερα έχω βάλει την cloudy 3.2.1 με dori 8.9 και τρέχω το antutu και μου έχει χαμηλότερη βαθμολογία από ότι ήμουν μαμά.γιατί?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλήμερα έχω βάλει την cloudy 3.2.1 με dori 8.9 και τρέχω το antutu και μου έχει χαμηλότερη βαθμολογία από ότι ήμουν μαμά.γιατί?

Μην το κοιτας καθόλου την μια βγάζει 40000 την άλλη 34000 δεν είναι καθόλου αντιπροσωπευτικό για το κινητό :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2940789 ακόμα δεν βγήκε η G έβγαλαν και H

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλήμερα έχω βάλει την cloudy 3.2.1 με dori 8.9 και τρέχω το antutu και μου έχει χαμηλότερη βαθμολογία από ότι ήμουν μαμά.γιατί?

Το ειχα διαπιστωσει και 'γω αυτο με τους dorimanx. Ειχα πιο χαμηλο antutu απ' οτι με αλλους kernel's.

Μην κολλας ομως εκει, το θεμα ειναι η εμπειρια χρησης και πως σου φαινεται εσενα το κινητο!!

Link to comment
Share on other sites

[/color]http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2940789 ακόμα δεν βγήκε η G έβγαλαν και H

 

Αυτή τι είναι; να περιμένουμε και άλλο update;

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλήμερα έχω βάλει την cloudy 3.2.1 με dori 8.9 και τρέχω το antutu και μου έχει χαμηλότερη βαθμολογία από ότι ήμουν μαμά.γιατί?

 

Αν εχεις βαλει στον dori τις ρυθμισεις που προτεινουν τα παιδια για καλυτερη μπαταρια φυσιολογικο ειναι αφου εχουμε κοψει λιγο απο τις επιδοσεις.

 

Σημερα το πρωι ειχα το 1ο sod με την 8.9.Σε πολλες εκδοσεις εχω 1 sod και μετα τερμα οποτε θα δουμε.

Edited by panosfx

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα διαπιστωσει και 'γω αυτο με τους dorimanx. Ειχα πιο χαμηλο antutu απ' οτι με αλλους kernel's.

Μην κολλας ομως εκει, το θεμα ειναι η εμπειρια χρησης και πως σου φαινεται εσενα το κινητο!!

 

Με dorimanx κερνελ to antutu οπως και το 3dmark πιανουν πατο. Στο 3dmark με sotmax+stock kernel εχω 17600 και antutu 35-36000 ενω με dori antutu 27000 και 7600 στο 3dmark. Οπως σου ειπε και ο Titaras μην κολλας ομως γιατι τα benchmark δεν ειναι και οτι πιο αξιοπιστο. Παρολα αυτα η διαφορα ειναι αισθητα μεγαλυτερη, προφανως εχει να κανει με καποιες ρυθμισεις που εχει για καλυτερη μπαταρια. Αν πας στα tweaks και επιλεξεις profile performance θα δεις οτι θα πεταει το κινητο στα benchmarks. (κανει και ενα ελαφρυ overclock).

 

Tωρα εχω να σας πω κατι με την καμερα. Το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να εχει ασχοληθει καποιος αρκετα για να μου απαντησει. Υπαρχει ενας τροπος που τραβας τα night trails οπως τα lumia κτλ. Αυτος ο τροπος φωτογραφισης λεγεται long exposure και ειναι πολυ εντυπωσιακος. Ετσι λοιπον κατεβασα το camera fv-5 και ρυθμιζω το κλειστρο στα π.χ. 3 δευτερολεπτα, ΑΛΛΑ η αναλυση περιοριζεται στο 1mp. Μετα απο ψαξιμο και διαβασμα βρηκα οτι αυτο συμβαινει λογω android kitkat και εχει ακουστει οτι ο περιορισμος αυτος φευγει με το android 5. Εχει ακουσει κανεις κατι?

"Android 4.4 KitKat or older:

 

In Android 4.4 KitKat or older, there is no support for long exposures (longer than half of a second). Therefore, Camera FV-5 capture the sensor live view feed directly and perform the exposure by software. The problem is that, given that the application need the sensor feed, it is limited to the maximum resolution the camera driver provides live view feed. That maximum resolution is often bigger than the screen resolution of your phone, but still, no phone provides full resolution sensor feeds to applications. On most phones, the maximum feed resolution is 1 MP, while on newer phones is 2 MP. There is no other way to achieve true long exposures under Android 4.4 or older."

 

Android 5.0 Lollipop:

 

You can use the shutter speed priority mode, and then select the longest exposure available to take a full resolution, long exposure photograph.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου δουλεύει πιο καλά η optimus g3 απο του cloudy.Ξέρετε να μου πείτε ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στις δύο?Επίσης ο κερνελ του dori ποτέ δεν μου δούλεψε σωστά και τον έχω απορρίψει.Ποιος άλλος νομίζετε ότι είναι καλύτερος,του bruce ,του cloudy ο 1.6 ή ο stock της optimus?
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου δουλεύει πιο καλά η optimus g3 απο του cloudy.Ξέρετε να μου πείτε ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στις δύο?Επίσης ο κερνελ του dori ποτέ δεν μου δούλεψε σωστά και τον έχω απορρίψει.Ποιος άλλος νομίζετε ότι είναι καλύτερος,του bruce ,του cloudy ο 1.6 ή ο stock της optimus?

 

Και μενα αλλα δεν ξερω αν η optimus g3 (και η καινουργια) εχει μεσα τα τελευταια binaries της καμερας.

Επισης για kernel η τον στοκ η του bruce. Μου εκανε και μενα νουμερα ο dori.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός για να σεταριστει ο kernel του dorimax? Σε default κατάσταση η μπαταρία είναι χάλια
Link to comment
Share on other sites

Και μενα αλλα δεν ξερω αν η optimus g3 (και η καινουργια) εχει μεσα τα τελευταια binaries της καμερας.

Επισης για kernel η τον στοκ η του bruce. Μου εκανε και μενα νουμερα ο dori.

 

Τα binaries τα περνάς χειροκίνητα μέσω recovery δεν είναι τπτ.Και για κερνελ να σου πω του bruce σκεφτόμουνα σαν ενναλακτική.

Τώρα μόλις έψαξα το thread του optimus και είδα ότι πλέον τα έχει προεγκατεστημένα.http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2788077&page=278.Post 2779.

Edited by dumakos
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι τα binaries και τι προσφέρουν παραπάνω?:confused:

 

Κωδικες,αρχεια για την καμερα Γιωργο που ειναι γραμμενοι απο τον xdabbeb(developer ειναι) και την κανουν καλυτερη!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την CloudyG3 2.1

 

Ίσως λίγο καλύτερη διάρκεια μπαταρίας. Άλλες σημαντικές διαφορές δεν υπάρχουν εκτός από T action όπου προσωπικά το δουλεύω που και που περισσότερο για χαβαλέ.

 

Κάποιο bug δεν έχω βρει προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την CloudyG3 2.1

 

Ίσως λίγο καλύτερη διάρκεια μπαταρίας. Άλλες σημαντικές διαφορές δεν υπάρχουν εκτός από T action όπου προσωπικά το δουλεύω που και που περισσότερο για χαβαλέ.

 

Κάποιο bug δεν έχω βρει προς το παρόν.

Αν βάλεις άλλο kernel έχει bug με τον αποθηκευτικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Κωδικες,αρχεια για την καμερα Γιωργο που ειναι γραμμενοι απο τον xdabbeb(developer ειναι) και την κανουν καλυτερη!

 

Στείλτα ρε Πάνο και πες μου και πως να τα βάλω :ρ

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό αυτό; πάντα περίπου τόση ελεύθερη ram έχω...
είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Στείλτα ρε Πάνο και πες μου και πως να τα βάλω :ρ

 

Γιωργο φλασαρε απο recovery αυτο https://www.androidfilehost.com/?fid=23578570567721657

και μετα κανε εγκατασταση οπως κανεις τις εφαρμογες αυτο https://www.androidfilehost.com/?fid=23622183712472352

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο φλασαρε απο recovery αυτο https://www.androidfilehost.com/?fid=23578570567721657

και μετα κανε εγκατασταση οπως κανεις τις εφαρμογες αυτο https://www.androidfilehost.com/?fid=23622183712472352

 

παιδια αυτα τα binnaries και το apk τι ακριβως ειναι? ειμαι με cloudyg3 2.0 και τον δικο της kernel του cloudyfa

... : Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση : ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...