Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας πω και εγω την αποψη μου, καταρχας μην τσακωνεστε δεν υπαρχει λογος. Ειναι απο τα πιο ενεργα νηματα αυτο του g2 και ειναι κριμα να το χαλαμε με παρεξηγησεις. Οποιο κινητο και αν ειχα μονο στο νημα του g2 εχω βρει τετοια ανταποκριση και σας το ειχα πει πριν το παρω.

Οσο αναφορα τις rom μετα απο cloudyg3, sotmax, pardus, stock, miui,cloudystock 2.5 κατεληξα στην sotmax με στοκ κερνελ γιατι εχει τις μεγαλυτερες επιδοσεις και πολυ καλη αυτονομια με απειροελαχιστο lag. Με την cloudyg3 ειχα lag στα μενου και με εκνευριζε.

Γνωμη μου μην παιδευεστε τοσο πολυ με την dori βαλτε εναν στοκ κερνελ να ξεμπερδευετε απο τα τυχον προβληματα. Και τι εγινε αν κραταει μια ωρα λιγοτερο το κινητο? Καλος ο dori δεν λεω αλλα εγω προσωπικα δεν.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχεις δοκιμασει την τελευταια beta του dori 8.7.1 μια χαρα φενεται και δεν ειχα κανενα sod!!!

Λεω να βαλω την 8.7. Αυτο που με προβληματιζει ειναι, διαβαζοντας και στο xda, οτι καποιοι εχουν και με τις τελευταιες Sod's. Τι να πω.... θεμα "γκαντεμιάς" ειναι; :D:D

Αν ειναι ετσι το ξερω το....... ριζικό μου :D:D

Νταξει δε θα πεθανουμε κιολας..... συζητηση να κανουμε!!

Τωρα παντως (ξερω θα με μαλωσετε καποιοι:o) εβαλα παλι τον bruce, να συγκρινω λιγο τις διαφορες!

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Λεω να βαλω την 8.7. Αυτο που με προβληματιζει ειναι, διαβαζοντας και στο xda, οτι καποιοι εχουν και με τις τελευταιες Sod's. Τι να πω.... θεμα "γκαντεμιάς" ειναι; :D:D

Αν ειναι ετσι το ξερω το....... ριζικό μου :D:D

Νταξει δε θα πεθανουμε κιολας..... συζητηση να κανουμε!!

Τωρα παντως (ξερω θα με μαλωσετε καποιοι:o) εβαλα παλι τον bruce, να συγκρινω λιγο τις διαφορες!

 

bruce και ξερω ψωμι!!!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγω την αποψη μου, καταρχας μην τσακωνεστε δεν υπαρχει λογος. Ειναι απο τα πιο ενεργα νηματα αυτο του g2 και ειναι κριμα να το χαλαμε με παρεξηγησεις. Οποιο κινητο και αν ειχα μονο στο νημα του g2 εχω βρει τετοια ανταποκριση και σας το ειχα πει πριν το παρω.

Οσο αναφορα τις rom μετα απο cloudyg3, sotmax, pardus, stock, miui,cloudystock 2.5 κατεληξα στην sotmax με στοκ κερνελ γιατι εχει τις μεγαλυτερες επιδοσεις και πολυ καλη αυτονομια με απειροελαχιστο lag. Με την cloudyg3 ειχα lag στα μενου και με εκνευριζε.

Γνωμη μου μην παιδευεστε τοσο πολυ με την dori βαλτε εναν στοκ κερνελ να ξεμπερδευετε απο τα τυχον προβληματα. Και τι εγινε αν κραταει μια ωρα λιγοτερο το κινητο? Καλος ο dori δεν λεω αλλα εγω προσωπικα δεν.... :)

 

φιλε μου Γιωργο δεν μαλώνει κανενας εδω απλα παντα θα υπαρχουν παρεξηγήσεις ;) και δεν συμφωνώ μαζι σου στο θεμα κερνελ εχει πολυ μεγαλες διαφορες απο στοκ κερνελ δεν θα εβαζα στοκ με τιποτα!!!

κανενα νεο συγκριτικό εχουμε να δουμε Γιωργο??:p

και ναι ειναι το πιο ενεργό νημα που εχω δει και παρα πολλα ευχάριστα παιδια !!!!!

Edited by manthosffvll
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω lag με sotmax + dori + ρυθμίσεις που έχω δώσει.

Τώρα αν κάποιος θέλει να με πείσει ότι έχει lag πρόβλημα του. Πριν με Bruce ή cloudy kernel σε όποιες ρομ δοκίμασα είχα κάποια σκαλώματα.

Με τους τελευταίους dori πλέον έχουν εξαφανιστεί όλα. Δεν αγγίζει το smoothness μιας aosp rom, για να μην παρεξηγηθω, αλλά lag το μάτι μου δεν πιάνει.

 

Τώρα τι να σας πω. Ίσως το δικό μου μάτι συγχρονίζει στα 10 fps και δεν βλέπω το lag.

Δεν σημαίνει ότι με τις ρυθμίσεις που έχεις δώσει ότι έχει lag. Οι ρυθμίσεις αποδίδουν γιατί ενώ κερδίζεις σε μπαταρία, δεν χάνεις σε smoothness. Αυτό δεν σημαίνει ότι κερδίζεις σε smoothness όπως είπε άλλο μέλος. Απλώς βελτιώνουν την μπαταρια χωρίς να χάνουν την lag free εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

γενικα το g2 μας δεν εχει lag μονο σε καποια σημεία(π.χ αν μπεις να επιλέξεις ποιες γλώσσες θες να εχεις στο πληκτρολόγιο και κανεις scroll down θα δεις lag εκει η ακι στης προσφατες κλεισεις αν ειναι πολλες παλι θα δεις!!!)και δεν λεω σε καμια περιπτωσει οτι εχεις καποιο προβλημα όρασης, αυτο που θελω να πω ειναι οτι η ρυθμισεις αυτες ειναι για φουλ μπαταρια ετσι!!!και δεν μπορεις να πεις οτι ειναι το ιδιο 1700 ανα core με 2300 και εχεις το ιδιο perfomance απλα δεν στέκι φιλε μου!!!!εσυ απλα θες φουλ μπαταρια και το εχεις αλλα η διαφορα υπαρχει ετσι!

 

Που ξέρεις μπορεί και να έχω προβλήματα όρασης... :p

Προφανώς δεν μιλάμε για ίδια απόδοση με 2,3 και 1,7. Όπως και αν βάλω 2,7 και 600 gpu πάλι μιλάμε για διαφορά. Εκεί που εστιάζω είναι ότι δεν βλέπεις διαφορά στην user experience με αυτές τις ρυθμίσεις και ταυτόχρονα βοηθάς πάρα πολύ την αυτονομία του κινητού.

Πρακτικά είναι 100% κέρδος καθώς εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι διαφορά στην χρήση. Γιατί ουσιαστικά αυτό μας ενδιαφέρει!!!

 

Με "ψηνει" πολυ καιρο τωρα sotmax, και λογο Ελληνα dev!!

Σχετικα με την cloudyG3 2.0, βλεπεις τη sotmax πιο γρηγορη και αλαγκριστη; Ή πανω κατω στα ιδια ειναι;

 

Ίδια με cloudyG3 απλά κάνω δοκιμές. Έμεινα αρκετό καιρό για να δω τι κάνει ο dori με sotmax που είναι stock based. 1 SOD με 8.5, 1 SOD με 8.6 κανένα με όσους beta από αυτούς δοκίμασα και κανένα τώρα με 8.7 και 8.7.1 που έχω τώρα. Όλες τις φορές με τις ίδιες ρυθμίσεις.

Θα γυρίσω σε G3 τώρα καθώς έχει το immersive mode σε όσες εφαρμογές θέλεις(σε όλες το βάζω εγώ) το οποίο το θεωρώ απαραίτητο!

 

Λεω να βαλω την 8.7. Αυτο που με προβληματιζει ειναι, διαβαζοντας και στο xda, οτι καποιοι εχουν και με τις τελευταιες Sod's. Τι να πω.... θεμα "γκαντεμιάς" ειναι; :D

Αν ειναι ετσι το ξερω το....... ριζικό μου :D

Νταξει δε θα πεθανουμε κιολας..... συζητηση να κανουμε!!

Τωρα παντως (ξερω θα με μαλωσετε καποιοι:o) εβαλα παλι τον bruce, να συγκρινω λιγο τις διαφορες!

 

Ο dev αν διαβάσεις αναφέρει ότι πιθανόν να οφείλεται για αυτό και το trim service του cron και και λέει να το απενργοποιήσουμε μέσα από το stweaks. Εγώ το έχω έτσι και αλλιώς off οπότε ίσως για αυτό δεν είχα SODs :D:D:D:D

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου Γιωργο δεν μαλώνει κανενας εδω απλα παντα θα υπαρχουν παρεξηγήσεις ;) και δεν συμφωνώ μαζι σου στο θεμα κερνελ εχει πολυ μεγαλες διαφορες απο στοκ κερνελ δεν θα εβαζα στοκ με τιποτα!!!

κανενα νεο συγκριτικό εχουμε να δουμε Γιωργο??:p

και ναι ειναι το πιο ενεργό νημα που εχω δει και παρα πολλα ευχάριστα παιδια !!!!!

 

Ναι ρε Μανθο αλλα βλεπω οτι εχετε θεματα με sod...Μεγαλες διαφορες που τις εντοπιζεις στην μπαταρια? Για ψησε με...:p:p

Ποσα συγκριτικα να κανω ο ανθρωπος??? εχω λιωσει....:D g2 vs g3, G2 vs note3, g2 vs lumia 925, g2 vs htc one, g2 vs s4, και για το τελος ετοιμαζω το καλυτερο....:X

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω lag με sotmax + dori + ρυθμίσεις που έχω δώσει.

Τώρα αν κάποιος θέλει να με πείσει ότι έχει lag πρόβλημα του. Πριν με Bruce ή cloudy kernel σε όποιες ρομ δοκίμασα είχα κάποια σκαλώματα.

Με τους τελευταίους dori πλέον έχουν εξαφανιστεί όλα. Δεν αγγίζει το smoothness μιας aosp rom, για να μην παρεξηγηθω, αλλά lag το μάτι μου δεν πιάνει.

 

Τώρα τι να σας πω. Ίσως το δικό μου μάτι συγχρονίζει στα 10 fps και δεν βλέπω το lag.

Δεν νομίζω ότι είπε κάποιος ότι έχεις lag. Απλώς δεν κερδίζεις κάτι παραπάνω σε smoothness σε ένα ουτως η αλλως lag free κινητό.

 

Ρυθμίσεις με underclock : Smooth και lag free.

Default ρυθμίσεις : Smooth και lag free.

Το smoothness παραμενει και στις δύο περιπτώσεις, απλως δεν κερδίζεις κάτι extra σε smoothness με underclock. Είναι απλή λογική. Αυτό δεν σημαίνει ότι μετά lagαρει η συσκευή.

 

Άλλο smoothness και lag και άλλο performance.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Μανθο αλλα βλεπω οτι εχετε θεματα με sod...Μεγαλες διαφορες που τις εντοπιζεις στην μπαταρια? Για ψησε με...:p:p

Ποσα συγκριτικα να κανω ο ανθρωπος??? εχω λιωσει....:D g2 vs g3, G2 vs note3, g2 vs lumia 925, g2 vs htc one, g2 vs s4, και για το τελος ετοιμαζω το καλυτερο....:X

 

ειναι αυτα που εχω πει και παλιότερα γιωργο τον στρώνεις σύμφωνα με τα γουστα σου μπαταρια θελεις το εχεις perfomnance θελεις το εχεις ειναι μεγαλη διαφορα απο στοκ κερνελ!!!!;)

πες μου οτι ετοιμάζεις κανενα συγκριτικό με note 4 θα το περιμενω πως και πως αν ειναι!!!!!!:p

Link to comment
Share on other sites

πιο ειναι ειρωνικο φιλε ???(φιλε λεω σε ολους εδω μεσα αλλα βρεθηκες να μου πεις οτι δεν είμαστε το ξερω οτι δεν ειμαστε φίλοι)

ι miui ειναι πολυ ωραια ρομ ακι μου αρεσει ναι!!!δεν ειμαι φαν της το εχω δηλωσει τοσες φορες !!εχω δοκιμασει ολες της ρομ!!εγω ειπα οτι ηταν αστειο αυτο που ειπες φιλαρακι οτι σε 15 λεπτα εβγαλες συμπερασματα!!!!! και δεν ηταν ειρωνικο!!απλα σκεψου τι ειπες εσυ και μετα μιλα μου!!!!

 

miui φλάσαρα για πρώτη φορά επί εποχής Galaxy S2. και γενικά σε όποια συσκευή έχω τις δίνω μια ευκαιρία. Αλλά να κάθομαι να περνάω το πρόθεμα +30 στις επαφές μου για να τις αναγνωρίζει, να μην έχουν φτιάξει ακόμα το bug με την ημερομηνία, δεν νομίζω να είναι στα υπέρ της ρομ. + ότι δεν έχει app drawer. :)

εντελώς φιλικά Μάνθο. χωρίς παρεξήγηση τα παραπάνω αναγραφόμενα. συζήτηση κάνουμε όλοι μας και ψάχνουμε το καλύτερο για το κινητό μας :)

Link to comment
Share on other sites

πιο ειναι ειρωνικο φιλε ???(φιλε λεω σε ολους εδω μεσα αλλα βρεθηκες να μου πεις οτι δεν είμαστε το ξερω οτι δεν ειμαστε φίλοι)

ι miui ειναι πολυ ωραια ρομ ακι μου αρεσει ναι!!!δεν ειμαι φαν της το εχω δηλωσει τοσες φορες !!εχω δοκιμασει ολες της ρομ!!εγω ειπα οτι ηταν αστειο αυτο που ειπες φιλαρακι οτι σε 15 λεπτα εβγαλες συμπερασματα!!!!! και δεν ηταν ειρωνικο!!απλα σκεψου τι ειπες εσυ και μετα μιλα μου!!!!

 

miui φλάσαρα για πρώτη φορά επί εποχής Galaxy S2. και γενικά σε όποια συσκευή έχω τις δίνω μια ευκαιρία. Αλλά να κάθομαι να περνάω το πρόθεμα +30 στις επαφές μου για να τις αναγνωρίζει, να μην έχουν φτιάξει ακόμα το bug με την ημερομηνία, δεν νομίζω να είναι στα υπέρ της ρομ. + ότι δεν έχει app drawer. :)

εντελώς φιλικά Μάνθο. χωρίς παρεξήγηση τα παραπάνω αναγραφόμενα. συζήτηση κάνουμε όλοι μας και ψάχνουμε το καλύτερο για το κινητό μας :)

 

εγω δεν σε παρεξήγησα εσυ φανικες να παρεξηγήθηκες αλλα τελος παντων αυτα συμβαίνουν:)!!! αυτο το bug με την ημερομινια δεν ειναι κατι το σοβαρο ενταξει!!αλλα με τους αριθμους ηταν σπαστικο εγω εκατσα και τα αλλαξα ολα με +30 κανενα 15 εκανα φυσικα αλλα και αυτο μια φορα θα το κανεις!!!υπαρχουν διάφοροι launchers βαζεις οτι γουστάρεις εσυ!!;)

το εχω πει εξαλου τοσες φορες οτι ολα αυτα ειναι γουστα του καθενος !!!!

Link to comment
Share on other sites

 

εγω δεν σε παρεξήγησα εσυ φανικες να παρεξηγήθηκες αλλα τελος παντων αυτα συμβαίνουν:)!!! αυτο το bug με την ημερομινια δεν ειναι κατι το σοβαρο ενταξει!!αλλα με τους αριθμους ηταν σπαστικο εγω εκατσα και τα αλλαξα ολα με +30 κανενα 15 εκανα φυσικα αλλα και αυτο μια φορα θα το κανεις!!!υπαρχουν διάφοροι launchers βαζεις οτι γουστάρεις εσυ!!;)

το εχω πει εξαλου τοσες φορες οτι ολα αυτα ειναι γουστα του καθενος !!!!

 

οπότε για να μην παρεξηγηθούμε άλλο, η miui είναι για τα ανάθεμα :p:lol:

Link to comment
Share on other sites

 

οπότε για να μην παρεξηγηθούμε άλλο, η miui είναι για τα ανάθεμα :p:lol:

Γενικά σε ένα forum είναι εύκολο να παρεξηγηθεί ο γραπτος λόγος.

Κίνηση να υπαρχει στο xda, οι dev να παραμείνουν για να εχουμε ρομς και κερνελς να δοκιμάζουμε και να τα λεμε μεταξύ μας.

 

Κακά τα ψέμματα πάντως, το g2 είναι σε τρομερό επίπεδο με τις υπάρχουσες. Ένας κερνελ τύπου Speedmod μου λείπει μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,

 

Ο Μανθος ειπε σωστα οτι δεν γινεται να βγαλει καποιος συμπερασμα για μια ROM μεσα σε 15 λεπτα. Ουτε χρειαζεται να λεει "με γυρισε 5 χρονια πισω" και "ελεος".

 

Οσο για τον φιλο που παρεξηγηθηκε με το "φιλε μου" μαλλον θα ηταν εκνευρισμενος εκεινη τη στιγμη και δυστυχως αντεδρασε ετσι. Δεν πειραζει, αφου λυθηκε η παρεξηγηση ολα καλα. Ολοι μας εχουμε τις κακες στιγμες μας.

 

Lag εχει το G2.

Δηλαδη οταν περιηγηστε στις καρτελες των widgets δεν παρατηρητε το lag;

Οταν ανοιγετε πρωτη φορα τον dialer και πατε απο καρτελα σε καρτελα δεν εχετε lag;

Οταν πατε στις ρυθμισεις για πρωτη φορα και αλλαζετε καρτελες ουτε εκει βλεπετε τιποτα;

Τωρα που ειμαι με MIUI δεν τα εχω αυτα τα lags και το τρελο ειναι οτι δεν τα ειχα ουτε με το Huawei X5 Pro με μονοπυρινο επεξεργαστη στο 1GHz και με 512 RAM τρεχοντας παλι MIUI.

Απ' ο,τι ξερω τα πιο lag free κινητα ειναι τα nexus και οι ναυαρχιδες της htc.

 

Η MIUI ειναι οντως η πιο smooth ROM και αυτο δεν αμφισβητειται. Οποιος θελει δοκιμαζει (πανω απο 2 μερες) και βλεπει. Απλως η ROM θελει δουλεια και επισης δεν ειναι αισθητικα στις προτιμησεις πολλων.

 

Μανθο με την 4.10.17 και dori 8.6 (ο 8.7 δε μου εκατσε και πολυ καλα νομιζω) και με τις ρυθμισεις που γραφω παρακατω εχω και γρηγορη αποκριση και smoothιες και μπαταρια οπως φαινεται στα screenshots.

 

DEFAULT CPU GOVERNOR 0,1,2,3: Alucard

TOUCH BOOST FREQUENCY: 1728000

CPU TOUCH BOOST DURATION: 30ms

CPU TOUCH BOOST INTERVAL: 200ms

CPU GOVERNOR SAMPLE RATE: 30000 rate

MAX SCREEN OFF CPU FREQUENCY: 1190400

HOT PLUG DRIVER: Alucard Hot Plug

 

Για τα wacklocks εκανα freeze με το Τitanium το Xiaomi Services Framework και το Xiaomi sync.

Επισης με το Amplify εκανα Limited το AlarmManager,

το android.content.syncmanager.SYNC_ALARM

και το com.xiaomi.push.service.XMPushService.

 

Χρηση τηλεφωνου:

Φωτεινοτητα μη αυτοματη ~60%

WiFi συνεχεια ανοιχτο

Full browsing

Full tapatalking

Λιγα βιντεακια (viral lite)

24 λεπτα ομιλια

13 widgets να τρεχουν

Μονο 2G εκτος ενος 3λεπτου data σε 4G

Καθολου παιχνιδια

Οχι sync

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,

 

Ο Μανθος ειπε σωστα οτι δεν γινεται να βγαλει καποιος συμπερασμα για μια ROM μεσα σε 15 λεπτα. Ουτε χρειαζεται να λεει "με γυρισε 5 χρονια πισω" και "ελεος".

 

Οσο για τον φιλο που παρεξηγηθηκε με το "φιλε μου" μαλλον θα ηταν εκνευρισμενος εκεινη τη στιγμη και δυστυχως αντεδρασε ετσι. Δεν πειραζει, αφου λυθηκε η παρεξηγηση ολα καλα. Ολοι μας εχουμε τις κακες στιγμες μας.

 

Lag εχει το G2.

Δηλαδη οταν περιηγηστε στις καρτελες των widgets δεν παρατηρητε το lag;

Οταν ανοιγετε πρωτη φορα τον dialer και πατε απο καρτελα σε καρτελα δεν εχετε lag;

Οταν πατε στις ρυθμισεις για πρωτη φορα και αλλαζετε καρτελες ουτε εκει βλεπετε τιποτα;

Απ' ο,τι ξερω τα πιο lag free κινητα ειναι τα nexus και οι ναυαρχιδες της htc.

 

Η MIUI ειναι οντως η πιο smooth ROM και αυτο δεν αμφισβητειται. Οποιος θελει δοκιμαζει (πανω απο 2 μερες) και βλεπει. Απλως η ROM θελει δουλεια και επισης δεν ειναι αισθητικα στις προτιμησεις πολλων.

 

Μανθο με την 4.10.17 και dori 8.6 (ο 8.7 δε μου εκατσε και πολυ καλα νομιζω) και με τις ρυθμισεις που γραφω παρακατω εχω και γρηγορη αποκριση και smoothιες και μπαταρια οπως φαινεται στα screenshots.

 

DEFAULT CPU GOVERNOR 0,1,2,3: Alucard

TOUCH BOOST FREQUENCY: 1728000

CPU TOUCH BOOST DURATION: 30ms

CPU TOUCH BOOST INTERVAL: 200ms

CPU GOVERNOR SAMPLE RATE: 30000 rate

MAX SCREEN OFF CPU FREQUENCY: 1190400

HOT PLUG DRIVER: Alucard Hot Plug

 

Για τα wacklocks εκανα freeze με το Τitanium το Xiaomi Services Framework και το Xiaomi sync.

Επισης με το Amplify εκανα Limited το AlarmManager,

το android.content.syncmanager.SYNC_ALARM

και το com.xiaomi.push.service.XMPushService.

 

Χρηση τηλεφωνου:

Φωτεινοτητα μη αυτοματη ~60%

WiFi συνεχεια ανοιχτο

Full browsing

Full tapatalking

Λιγα βιντεακια (viral lite)

24 λεπτα ομιλια

13 widgets να τρεχουν

Μονο 2G εκτος ενος 3λεπτου data σε 4G

Καθολου παιχνιδια

Οχι sync

φιλε μου σε ευχαριστω πολυ αλλα μήπως μπορείς να βγαλεις screenshots για να δω που ακριβως ειναι αυτα δεν τα βρίσκω!!!!:p

για αυτα θα ηθελα screenshots

Για τα wacklocks εκανα freeze με το Τitanium το Xiaomi Services Framework και το Xiaomi sync.

Επισης με το Amplify εκανα Limited το AlarmManager,

το android.content.syncmanager.SYNC_ALARM

και το com.xiaomi.push.service.XMPushService.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστω πολυ αλλα μήπως μπορείς να βγαλεις screenshots για να δω που ακριβως ειναι αυτα δεν τα βρίσκω!!!!:p

για αυτα θα ηθελα screenshots

Για τα wacklocks εκανα freeze με το Τitanium το Xiaomi Services Framework και το Xiaomi sync.

Επισης με το Amplify εκανα Limited το AlarmManager,

το android.content.syncmanager.SYNC_ALARM

και το com.xiaomi.push.service.XMPushService.

Δεν καταλαβα. Για ποια θες screenshot;

Για titanium; Θα τα βρεις.

Για STweaks; Στην πρωτη καρτελα.

Για Amplify; Αν δε τα βρησκεις τοτε δεν εχεις αυτα τα wakelocks οποτε εισαι ακομα καλυτερος απο μενα.

 

Βαλε το wakelock detector και πατα το κουμπακι πανω δεξια ωστε να βλεπεις τα CPU wakelocks για να εντοπισεις τι σου προκαλει αφυπνιση. Επισης η μπαρα με το awake πρεπει να ειναι κατω του 4%.

Δες εμενα:

https://www.dropbox.com/s/jhbisc4f8wx0myi/Screenshot_2014-11-06-23-20-55.png?dl=0

Παλια ειχα 80% awake time.

 

Επισης το αλλο που εχω κανει ειναι με το disable services (τα σπαει η εφαρμογη!) να απενεργοποιησω απο τα google services κατι Niplocation, κατι locationservices που τρεχουν παντα στο παρασκηνιο (δες στις ρυθμισεις σου και τις εφαρμογες που εκτελουντε τωρα). Ετσι κι αλλιως δε χρησιμοποιω καμια εφαρμογη της google που να θελει προσβαση στην τοποθεσια μου.

Επισης απενεργοποιησα οποιαδηποτε διεργασια εχει στο ονομα της το wearable και το fitness.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι με cloudy g3 με τον στοκ κερνελ.Πραγματικά απροβλημάτιστη λειτουργεία μέχρι στιγμής,smoothness αντίστοιχο με μαμά,μπαταρία γύρω στο 6άωρο sot, ίσως λίγο χειρότερη από μαμά.Άν φλασάρω τον dori 8.7 θα έχω το ίδιο smoothness κερδίζοντας σε μπαταρία ή να κάτσω στα αυγά μου?
Link to comment
Share on other sites

μια και ήμουν κάτοχος Μ7 για ένα χρόνο περίπου, η υλοποίηση της HTC είναι μακράν η καλύτερη μετά το Nexus.:)

 

υ.γ. όσο για τα νεύρα οκ, εγώ φταίω που δεν μπορώ να βρω μια καλή gtx980 που θέλω? :):p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,

 

Ο Μανθος ειπε σωστα οτι δεν γινεται να βγαλει καποιος συμπερασμα για μια ROM μεσα σε 15 λεπτα. Ουτε χρειαζεται να λεει "με γυρισε 5 χρονια πισω" και "ελεος".

 

Οσο για τον φιλο που παρεξηγηθηκε με το "φιλε μου" μαλλον θα ηταν εκνευρισμενος εκεινη τη στιγμη και δυστυχως αντεδρασε ετσι. Δεν πειραζει, αφου λυθηκε η παρεξηγηση ολα καλα. Ολοι μας εχουμε τις κακες στιγμες μας.

 

Lag εχει το G2.

Δηλαδη οταν περιηγηστε στις καρτελες των widgets δεν παρατηρητε το lag;

Οταν ανοιγετε πρωτη φορα τον dialer και πατε απο καρτελα σε καρτελα δεν εχετε lag;

Οταν πατε στις ρυθμισεις για πρωτη φορα και αλλαζετε καρτελες ουτε εκει βλεπετε τιποτα;

Απ' ο,τι ξερω τα πιο lag free κινητα ειναι τα nexus και οι ναυαρχιδες της htc.

 

Η MIUI ειναι οντως η πιο smooth ROM και αυτο δεν αμφισβητειται. Οποιος θελει δοκιμαζει (πανω απο 2 μερες) και βλεπει. Απλως η ROM θελει δουλεια και επισης δεν ειναι αισθητικα στις προτιμησεις πολλων.

 

Μανθο με την 4.10.17 και dori 8.6 (ο 8.7 δε μου εκατσε και πολυ καλα νομιζω) και με τις ρυθμισεις που γραφω παρακατω εχω και γρηγορη αποκριση και smoothιες και μπαταρια οπως φαινεται στα screenshots.

 

DEFAULT CPU GOVERNOR 0,1,2,3: Alucard

TOUCH BOOST FREQUENCY: 1728000

CPU TOUCH BOOST DURATION: 30ms

CPU TOUCH BOOST INTERVAL: 200ms

CPU GOVERNOR SAMPLE RATE: 30000 rate

MAX SCREEN OFF CPU FREQUENCY: 1190400

HOT PLUG DRIVER: Alucard Hot Plug

 

Για τα wacklocks εκανα freeze με το Τitanium το Xiaomi Services Framework και το Xiaomi sync.

Επισης με το Amplify εκανα Limited το AlarmManager,

το android.content.syncmanager.SYNC_ALARM

και το com.xiaomi.push.service.XMPushService.

 

Χρηση τηλεφωνου:

Φωτεινοτητα μη αυτοματη ~60%

WiFi συνεχεια ανοιχτο

Full browsing

Full tapatalking

Λιγα βιντεακια (viral lite)

24 λεπτα ομιλια

13 widgets να τρεχουν

Μονο 2G εκτος ενος 3λεπτου data σε 4G

Καθολου παιχνιδια

Οχι sync

Έχεις δίκιο για τα συγκεκριμένα κομπιασματα, αλλά επειδή προέρχομαι από Samsung συσκευές τα τελευταία τρία χρόνια, δεν με προβληματιζει. Εκεί σκαλωνε όλος ο dialer, όχι μόνο καρτέλες :). Τουλάχιστον εδώ δεν ψαχνω να βάλω eχdialer.

 

Αλλά εντάξει κάποια κομπιασματα τα έχει, απλως δεν με ενόχλησαν γιατί δεν είχα στην κατοχή μου κάποιο Nexus η HTC m7-8 ώστε να βιωσω το πιο γρήγορο. Αντιθέτως, από Samsung μέχρι note 2 που είχα η διαφορά είναι αρκετή προς το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ εδώ και 2 ώρες να περάσω ρομ στο κινητό μέσω usb και βγάζει μήνυμα λάθους: η συσκευή έχει σταματήσει να αποκρίνεται ή έχει αποσυνδεθεί. τι στο καλό έχει πάθει και μουλάρωσε
Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ εδώ και 2 ώρες να περάσω ρομ στο κινητό μέσω usb και βγάζει μήνυμα λάθους: η συσκευή έχει σταματήσει να αποκρίνεται ή έχει αποσυνδεθεί. τι στο καλό έχει πάθει και μουλάρωσε

Τί εννοεις να περασεις ROM; Εχεις συνδεσει με OTG το USB flash και εισαι στο recovery και κανεις install zip from storage;

 

edit: Α, μαλλον εννοεις οτι εχεις συνδεσει το κινητο με τον υπολογιστη μεσω USB καλωδιου και θες να αντιγραψεις το αρχειο μιας ROM στη μνημη του κινητου και ο υπολογιστης σου εμφανιζει αυτο το μηνυμα.

Ποιο απο τα δυο ειναι σωστο;

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Lag εχει το G2.

Δηλαδη οταν περιηγηστε στις καρτελες των widgets δεν παρατηρητε το lag;

Οταν ανοιγετε πρωτη φορα τον dialer και πατε απο καρτελα σε καρτελα δεν εχετε lag;

Οταν πατε στις ρυθμισεις για πρωτη φορα και αλλαζετε καρτελες ουτε εκει βλεπετε τιποτα;

Τωρα που ειμαι με MIUI δεν τα εχω αυτα τα lags και το τρελο ειναι οτι δεν τα ειχα ουτε με το Huawei X5 Pro με μονοπυρινο επεξεργαστη στο 1GHz και με 512 RAM τρεχοντας παλι MIUI.

Απ' ο,τι ξερω τα πιο lag free κινητα ειναι τα nexus και οι ναυαρχιδες της htc.

 

Θα συμφωνήσω με ένα αλλά. Εδώ είναι αυτό που λέμε τι ορίζει κανείς ως lag...

Εγώ δεν ορίζω σχεδόν ποτέ ως lag το τι γίνεται μέσα στην εφαρμογή. Γιατί? Γιατί 9/10 φορές δεν είναι lag του κινητού αλλά της εφαρμογής η οποία έχει bugs ή δεν είναι καλή. Ή για να το θέσω καλύτερα, πρώτα θα δω πως συμπεριφέρεται σε εναλλαγές εφαρμογών και γενικώς εφαρμογών που υπάρχουν και σε άλλα κινητά και μετά τις εταιρικές οι οποίες συνήθως έχουν lag. Και της LG και τις Samsung αλλά και σε M8 έχω δει τέτοιο ή σε Sony. Απλά η LG και Sam το έχουν παρακάνει και είναι αρκετά βαριές ή κακογραμμένες. Γενικώς το σύστημα τους είναι αρκετά υπερφορτωμένο.

Δεν θα πω το G2 έχει lag γιατί έχει χάλια εφαρμογή dialer ή το S4 που είχα πριν ότι έχει lag γιατί ο touchwiz launcher είναι ο χειρότερος που έχω δει ποτέ στη ζωή μου!!!!

 

Σε αυτό το κομμάτι είναι που διαφωνώ.

 

Και επειδή είχα και galaxy nexus, ναι εννοείται ότι έχει και την πιο φυσική αλαγκάριστη χρήση σχεδόν σε όλες τις εφαρμογές! Ακόμα και τώρα! Για αυτό και γλυκοκοιτάω την επιστροφή μου στις έτσι και αλλιώς αγαπημένες συσκευές nexus. Και ας είναι 6" πλέον. Αν έχουν καλή μπαταρία(android L + 3220mA μου δίνουν ελπίδες) τότε bye bye G2

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι,η carbon team υποστηρίζει επίσημα το τηλέφωνο;ή μόνο από unofficial maintainers?
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

djkostas έχει γραφτεί κάπου ότι το Android L θα έχει καλύτερη μπαταρία από το KK;;; είναι πολύ σημαντικό το ότι το G2 θα το πάρει τότε. Έχει ήδη τρομερή αυτονομία μετά θα πάει στο Θεό δηλαδή
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...