Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρα παιδια! Εγω εκανα root το G2 μου και εχω μερικες απλες ερωτησεις.

 

1)Αν δε βαλω custom rom κινδυνευει απο τιποτα το κινητο ξερω εγω απο καμια βλαβη η κατι (γιατι εχω διαβασει διαφορα για νεκρα τηλεφωνα κλπ)?

 

2)Πως μπορω να αξιοποιησω τις δυνατοτητες του root?

 

3) Ειδα σε ορισμενα βιντεο στο youtube οτι με το root μπορεις να κανεις την καμερα να τραβαει 4K ποιοτητα βιντεο? Γνωριζει κανεις τη διαδικασια?

 

Γεια σου Σπύρο. Για εμένα θα σου έλεγα αν ρωτούσες να μην κάνεις Ρουτ και να κάτσεις να διαβάσεις τι και πώς. Εδώ στο φόρουμ υπάρχουν οδηγοί και πολλά τοπικ να δεις τι σε βολεύει. Μιας και το έκανες θα σου πω πως Ναι υπάρχει πιθανότητα να περάσεις κάτι απο απροσεξία να μην διάβασες καλά αν είναι συμβατό και να κολλήσει το τηλέφωνο ή ακόμα και να μπρικαρει. Για να περάσεις Rom άλλη θες και custom recovery

 

Αφού είσαι Ρουτ τώρα μπορείς να βάλεις εφαρμογές για αρχή που χρειάζονται Ρουτ πρόσβαση όπως,titanium backup κλπ.

 

Για το τρίτο που Ρωτάς δεν ξέρω να σου απαντήσω. Θέλει προσοχή Τι περνάς πλέον στο τηλέφωνο μέσω recovery.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν περναω εφαρμογες απο google play χωρις να πειραξω κατι αλλο (πχ να βαλω ρομ) διατρεχει καποιο κινδυνο απο μονο του? Εννοω αν γινει κατι θα ειναι απο κατι που εβαλα εγω η μπορει να μπει καπιο κακοβουλο app χωρις να κανω κατι εγω δηλαδη μηπως ειναι θεμα ασφαλειας ?
Link to comment
Share on other sites

Αν περναω εφαρμογες απο google play χωρις να πειραξω κατι αλλο (πχ να βαλω ρομ) διατρεχει καποιο κινδυνο απο μονο του? Εννοω αν γινει κατι θα ειναι απο κατι που εβαλα εγω η μπορει να μπει καπιο κακοβουλο app χωρις να κανω κατι εγω δηλαδη μηπως ειναι θεμα ασφαλειας ?

Όχι δεν είναι να φοβάσαι κάτι από playstore. Το μόνο που μπορεί να κάνει μια εφαρμογή είναι να σου καταναλώνει μπαταρία. Ψάξε στο φόρουμ στο τοπικ των εφαρμογών να δεις ποιες εφαρμογές θέλουν Ρουτ και που χρειάζονται. Είμαι υπέρ του Ρουτ και των custom Rom απλά να ξέρουμε τι περνάμε μέσα.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ενα παιδι μου ειπε αυτη η εφαρμογη απο εδω κανει την καμερα 4k ειναι ασφαλης η να μη την εγκαταστησω? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2548974&__utma=248941774.482194575.1404655376.1404655376.1404655376.1&__utmb=248941774.1.10.1404655376&__utmc=248941774&__utmx=-&__utmz=248941774.1404655376.1.1.utmcsr=google|utmccn=(organic)|utmcmd=organic|utmctr=(not%20provided)&__utmv=-&__utmk=206211984
Link to comment
Share on other sites

Ενα παιδι μου ειπε αυτη η εφαρμογη απο εδω κανει την καμερα 4k ειναι ασφαλης η να μη την εγκαταστησω? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2548974&__utma=248941774.482194575.1404655376.1404655376.1404655376.1&__utmb=248941774.1.10.1404655376&__utmc=248941774&__utmx=-&__utmz=248941774.1404655376.1.1.utmcsr=google|utmccn=(organic)|utmcmd=organic|utmctr=(not%20provided)&__utmv=-&__utmk=206211984

Για να το περάσεις θα πρέπει να έχεις custom recovery. Επειδή δεν ξέρω τι είναι και δεν το δω ψάξει περίμενε να σου πουν και τα παιδιά που το έχουν

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ενα παιδι μου ειπε αυτη η εφαρμογη απο εδω κανει την καμερα 4k ειναι ασφαλης η να μη την εγκαταστησω? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2548974&__utma=248941774.482194575.1404655376.1404655376.1404655376.1&__utmb=248941774.1.10.1404655376&__utmc=248941774&__utmx=-&__utmz=248941774.1404655376.1.1.utmcsr=google|utmccn=(organic)|utmcmd=organic|utmctr=(not%20provided)&__utmv=-&__utmk=206211984

Δεν μπορώ να δω ποια είναι. Αν είναι του xdabbed κάπως έτσι έχει εφαρμογή για στοκ ρομ άλλα να είσαι ρουτ. Απλή εγκατάσταση κάνεις

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω πειραξει την ρομ την μαμα εχει ακομα. Root το εκανα πριν λιγο αλλα εχει bugs οπως διαβαζω και φοβαμαι να προχωρησω στην εγκατασταση...

 

ΥΓ. Ναι αυτη που ειπες ειναι.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω πειραξει την ρομ την μαμα εχει ακομα. Root το εκανα πριν λιγο αλλα εχει bugs οπως διαβαζω και φοβαμαι να προχωρησω στην εγκατασταση...

 

ΥΓ. Ναι αυτη που ειπες ειναι.

Κατέβασε την v3.1.0

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αν περναω εφαρμογες απο google play χωρις να πειραξω κατι αλλο (πχ να βαλω ρομ) διατρεχει καποιο κινδυνο απο μονο του? Εννοω αν γινει κατι θα ειναι απο κατι που εβαλα εγω η μπορει να μπει καπιο κακοβουλο app χωρις να κανω κατι εγω δηλαδη μηπως ειναι θεμα ασφαλειας ?

Με το ροοτ αυτο καθ' αυτο δεν εχεις να φοβηθεις κατι απο θεμα ασφαλειας... απλα στην ουσια εχεις "ξεκλειδωσει" το τηλεφωνο σου τωρα απ' τις δεσμευσεις της εταιριας! Αν ειναι να την "πατησεις" απο κακοβουλο app μπορει καλιστα να γινει και χωρις να εισαι ροοτ. Απλα πρεπει να εισαι προσεκτικος στο τι θα πειραξεις ή τι θα αλλαξεις τωρα που (λογω ροοτ) θα εχεις το δικαιωμα να κανεις, για να μην προκαλεσεις αθελα σου καποια ζημια το τηλεφωνο.

Οσο αφορα το link που εβαλες, ειναι το γνωστο mod καμερας του xdabbed το οποιο (προσωπικη αποψη) βελτιωνει αρκετα την καμερα το G2.

Το mod αυτο το εχω περασει σχεδον σε ολες τις εκδοσεις του, απ' την 1.2 μεχρι και την 3.1.0!

Εγω απλα απ' την πρωτη στιγμη τα περναω μεσω custom recovery. Οταν τα πρωτοεβγαλε τα περνουσες μονο με recovery. Τωρα νομιζω εχει και εκδοσεις με απλη εγκατασταση που απαιτουν μονο ροοτ.

Παντως φιλε μου να εισαι προσεκτικος και λιγο προετοιμασμενος για το τι μπορει να συμβει οταν αρχιζεις να "πειραζεις".

Με το mod καμερας αυτο οντως εχεις δυνατοτητα ληψης βιντεο 4Κ.... μπορω να πω αρκετα καλο :)

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Με το ροοτ αυτο καθ' αυτο δεν εχεις να φοβηθεις κατι απο θεμα ασφαλειας... απλα στην ουσια εχεις "ξεκλειδωσει" το τηλεφωνο σου τωρα απ' τις δεσμευσεις της εταιριας! Αν ειναι να την "πατησεις" απο κακοβουλο app μπορει καλιστα να γινει και χωρις να εισαι ροοτ. Απλα πρεπει να εισαι προσεκτικος στο τι θα πειραξεις ή τι θα αλλαξεις τωρα που (λογω ροοτ) θα εχεις το δικαιωμα να κανεις, για να μην προκαλεσεις αθελα σου καποια ζημια το τηλεφωνο.

Οσο αφορα το link που εβαλες, ειναι το γνωστο mod καμερας του xdabbed το οποιο (προσωπικη αποψη) βελτιωνει αρκετα την καμερα το G2.

Το mod αυτο το εχω περασει σχεδον σε ολες τις εκδοσεις του, απ' την 1.2 μεχρι και την 3.1.0!

Εγω απλα απ' την πρωτη στιγμη τα περναω μεσω custom recovery. Οταν τα πρωτοεβγαλε τα περνουσες μονο με recovery. Τωρα νομιζω εχει και εκδοσεις με απλη εγκατασταση που απαιτουν μονο ροοτ.

Παντως φιλε μου να εισαι προσεκτικος και λιγο προετοιμασμενος για το τι μπορει να συμβει οταν αρχιζεις να "πειραζεις".

Με το mod καμερας αυτο οντως εχεις δυνατοτητα ληψης βιντεο 4Κ.... μπορω να πω αρκετα καλο :)

 

Μπορεις να μου εξηηγησεις λιγο αναλυτικα πως να το περασω και εγω μεσω custom recovery? Γιατι ειμαι ασχετος φιλε!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου εξηηγησεις λιγο αναλυτικα πως να το περασω και εγω μεσω custom recovery? Γιατι ειμαι ασχετος φιλε!!

Αν και δεν το εχω δοκιμασει (ας απαντησει καποιο παιδι που το εκανε) μπορεις να δοκιμασεις να κανεις εγκατασταση το .apk απο εδω http://www.androidfilehost.com/?fid=23329332407591784

Ειναι η v3.1.0..... πρεπει λογικα να κανει την ιδια δουλεια με το να το περασεις με recovery.

Με custom recovery κατεβαζεις το mod σε μορφη zip και μεσα απο recovery πατας install zip.

Τωρα αν δεν εχεις εμπειρια θα σου ελεγα να κανεις το πρωτο (εγκατασταση του apk)!

Η custom recovery σου χρησιμευει να φλασαρεις διαφορα mod's, αλλους kernel, custom rom's και τα λοιπα..... αν δε σε ενδιαφερουν αυτα προς το παρων μην περνας custom recovery.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να κανω ενα backup σε περιπτωση που κατι παει στραβα?

Αν βάλεις την apk έκδοση, δηλαδή την εφαρμογή, πρέπει να κάνεις πρώτα backup την εφαρμογή της κάμερας, αλλιώς δεν σ' αφήνει να προχωρήσεις με την εγκατάσταση. Το μόνο που χρειάζεται για την εφαρμογή είναι να είσαι root. Αν γίνει καμία στραβή, που κανένας δεν μπορεί να σου το πει με σιγουριά, θεωρητικά επαναφέρεις το backup της κάμερας αλλά μια φορά που ήθελα να κάνω επαναφορά δεν το κατάφερα. Ευτυχώς όμως έκανα αναβάθμιση σε 4.4.2 και λύθηκε το θέμα μου.

Για να κανείς backup το Λογισμικό της συσκευής Νομίζω γίνεται με custom recovery.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ως εδω αλλα θεμα εχω τωρα την εκδοση 3.1 που εστειλες γραφει ειναι μονο για kitkat και εγω εχω jellybean τωρα τι κανω (θελω να μεινω σε αυτη την εκδοση) ?
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ως εδω αλλα θεμα εχω τωρα την εκδοση 3.1 που εστειλες γραφει ειναι μονο για kitkat και εγω εχω jellybean τωρα τι κανω (θελω να μεινω σε αυτη την εκδοση) ?

Ωπ.. sorry φιλε μου.

Μου περασε απ' το μυαλο να σε ρωτησω αλλα φανταστηκα οτι θα ειχες KitKat :p

Νομιζω τοτε πως η Jelly Bean δεν μπορει να υποστηριξει εγγραφη 4K βιντεο...

Εκτος αν εχει αλλαξει κατι που μου διαφευγει!

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμισα σε κιτκατ εβαλα και την εφαρμογη και δεν εγινε απολυτως τιποτα δε μου βγαζει την επιλογη 4K και στον φακελο με τις εικονες της καμερας γραφει (παλαιο). Γιατι?? Edited by Spiros13
Link to comment
Share on other sites

Τωρα εγινε χειροτερα! Παω να τσεκαρω αν ειναι root το κινητο και εγραφε not rooted το ξανακανω root αλλα στο superuser μου γραφει οτι πρεπει να γινει update μεσω recovery παταω και σβηνει και βγαινει αυτο το ρομποτ του ανδροιδ και κατι γραμματα και δε βγαζω ακρη ρε παιδια τι εχω κανει λαθος help!
Link to comment
Share on other sites

Τωρα εγινε χειροτερα! Παω να τσεκαρω αν ειναι root το κινητο και εγραφε not rooted το ξανακανω root αλλα στο superuser μου γραφει οτι πρεπει να γινει update μεσω recovery παταω και σβηνει και βγαινει αυτο το ρομποτ του ανδροιδ και κατι γραμματα και δε βγαζω ακρη ρε παιδια τι εχω κανει λαθος help!

Θα ακολουθήσεις την διαδικασία root για ΚΚ.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εγινε χειροτερα! Παω να τσεκαρω αν ειναι root το κινητο και εγραφε not rooted το ξανακανω root αλλα στο superuser μου γραφει οτι πρεπει να γινει update μεσω recovery παταω και σβηνει και βγαινει αυτο το ρομποτ του ανδροιδ και κατι γραμματα και δε βγαζω ακρη ρε παιδια τι εχω κανει λαθος help!

Αφου αναβαθμιστηκες σε Kit Kat ενδεχομενως εχασες το root! Ακολουθησε τις οδηγιες στο ακόλουθο topic http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375650

Θα ξαναρουταρεις και προσπαθησε ξανα....

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εγινε χειροτερα! Παω να τσεκαρω αν ειναι root το κινητο και εγραφε not rooted το ξανακανω root αλλα στο superuser μου γραφει οτι πρεπει να γινει update μεσω recovery παταω και σβηνει και βγαινει αυτο το ρομποτ του ανδροιδ και κατι γραμματα και δε βγαζω ακρη ρε παιδια τι εχω κανει λαθος help!

Δοκίμασε το Towelroot

Link to comment
Share on other sites

Περασα την optimus g3 1.1 Η ρομ δεν το συζητώ είναι τέλεια...και όχι μονο από theme αλλά όλες οι εφαρμογές έχουν αναβαθμιστεί...καθόλου lag να δω και από μπαταρια... Αλλιώς θα δοκιμάσω και με τον κερνελ dorimanx.... Πάντως δεν γυρνώ με τίποτε σε g2 Rom είναι πολύ μπροστα η g3 Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

το ξαναεκανα root εχει παλι προβλημα το superuser και το κιτκατ στο θεμα μπαταριας ειναι απαραδεκτο τη ρουφαει για πλακα εκανα μεγαλη βλακεια ... :dizzy:

 

υπαρχει περιπτωση να περαστει παλι η 4.2.2??

Edited by Spiros13
Link to comment
Share on other sites

το ξαναεκανα root εχει παλι προβλημα το superuser και το κιτκατ στο θεμα μπαταριας ειναι απαραδεκτο τη ρουφαει για πλακα εκανα μεγαλη βλακεια ... :dizzy:

 

υπαρχει περιπτωση να περαστει παλι η 4.2.2??

 

Βρηκα αυτο τον οδηγο για να παω πισω στην 4.2.2 να το δοκιμασω η μηπως τα κανω χειροτερα??

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2432476

Link to comment
Share on other sites

το ξαναεκανα root εχει παλι προβλημα το superuser και το κιτκατ στο θεμα μπαταριας ειναι απαραδεκτο τη ρουφαει για πλακα εκανα μεγαλη βλακεια ... :dizzy:

 

υπαρχει περιπτωση να περαστει παλι η 4.2.2??

 

Δεν ξέρω για jellybean αλλά και kitkat δεν την ρουφάει για πλάκα. Σε καμία περίπτωση!

 

Σταθερά πάνω από 35 ώρες χωρίς φόρτιση και 5 ώρες οθόνης! Και μένει πάντα 30-35% ακόμα. Στην μέρα 18-22 ώρες βγάζει 7 ώρες οθόνης! Άντε να βγάλει 5 άμα δεν βρεθώ ποτέ σε wifi.(Δύσκολο. και η γιαγιά μου έχει wifi πλέον)

 

*** Απορώ που με root σου έκανε το ΟΤΑ. Λένε με root πρέπει να απενεργοποιήσεις τα update κανονικά γιατί μπορεί να σκαλώσει.

 

 

Κατέβασε την v3.1.0

 

Γιατί την 3.1.0??? Η 3.2.0 έχει θέματα???

Όσο για μένα το πιο σημαντικό δεν είναι το 4Κ όσο 720p στα 120fps!!!!

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...