Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ δοκίμασα την AOSP extended και την βρήκα πολύ γρηγορη και όμορφη..είμαι στο τσακ να φύγω από στοκ αλλά όσα και να έχω δοκιμάσει σε θέμα κάμερας στις AOSP πάντα κάτι με χαλάει και γυρίζω σε στοκ. Ανεστη Η ευχαριστούμε για το link. Εκεί νομίζω έχει σχεδόν τα πάντα!!

 

Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου στην ίδια φάση με σένα βρίσκομαι , Google Edition με τον τελευταίο Dori .Κολλάω και γω στο θέμα της κάμερας αν και ο φίλος Antretng προτείνει την snapdragon ως εναλλακτική , δεν έχω την εμπειρία ,πάντως με κάποιες που δοκίμασα RR,crDroid κ.λ.π απογοητεύτηκα ,η XCam και με τα settings της ήταν σαφώς καλύτερη .Για νάμαι ειλικρινής snapdragon δεν δοκίμασα και δεν ξέρω και ποιά έκδοση (π.χ σε κάποια αν βάλεις τα pico gapps είσαι ο.κ αν βάλεις τα nano κατεβάζει την google ,γενικώς έχω μπερδευτεί).Δεκτή κάθε βοήθεια στο θέμα αυτό .Πάντως για την AOSP extended που ανέφερες διαβάζω καλά σχόλια και ότι η ενημέρωσή της ήταν αρκετά πλούσια ( χθές έβγαλε την νέα της έκδοση v3.0).Με το θέμα μπαταρίας τι θα δείξει δεν ξέρουν ,πιστεύουν ότι θα πάει καλύτερα απο τις προηγούμενες εκδόσεις (μεταφέρω συζητήσεις κυρίως Ιταλικών φόρουμ) και έχει λίγο λιγότερες παραμετροποιήσεις απο τη RR.Για ρομ ΜΜ προτείνουν την τελευταία temasek Zg85 ( FINAL VERSION !! No more LG G2 BUILDS !! OnePlus 3T will be my next adventure)

το λινκ της temasek για όποιον ενδιαφέρεται https://www.androidfilehost.com/?fid=529152257862693665

Edited by anestis1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ σε κάμερες είχα δοκιμάσει σχεδόν ότι έβρισκα σε xda που ανέφεραν για την συσκευή μας...είχα παίξει και μετά libraries που υπάρχουν σε κάποια νήματα αλλά δεν τρελάθηκα με το αποτέλεσμα..το άλλο που μου λείπει από nougat ειναι και το xposed λόγω amplify. Πάντως μου φαίνονται πιο γρήγορες οι AOSP based πάρα οι cm Edited by Vag_koun
Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία, κι εγώ το xposed περίμενα, αλλά όπως ανακοίνωσε ο developer δεν θα ασχοληθεί άλλο. Οπότε... πρέπει να βρούμε ποια ROM έχει τις παραμετρποιήσεις που θέλουμε. To amplify είναι εξαιρετικό πάντως, κρίμα.
Link to comment
Share on other sites

Εχετε δοκιμασει την snapdragon σε night mode? Αμα τραβηξεις στο αυτοματο σε χαμηλο φωτισμο ναι εχει θορυβο. Αν ομως βαλεις night mode κανει ιδιο noise reduction. Δεν εχει απολυτως καμια διαφορα. Και το καλο ειναι οτι τη κρατα τη ρυθμιση. Οποτε αν τραβας συχνοτερα σε χαμηλο φωτισμο, το χεις μονιμα εκει και τελος.

Στη καμερα ουσιαστικα χανεις μονο στο βιντεο οπου δεν υποστηριζει 4K. Υποψιν οτι ειτε περιμενεις πρωτα να κανει φοκους και μετα τραβας ειτε κανεις ταπ για φοκους και τραβας. Διαφορετικα θα βγει θολη η φωτογραφια μιας και δεν ειναι δεσμευμενο απο το χει πρωτα νεταρει (εμενα προσωπικα με βολευει οταν εχει κινηση... παταω οταν την δω καλυτερα στο ματι)

 

Βεβαια γυρισα σε google edition γιατι ο xceed 14 εχει μακραν τη καλυτερη διαχειριση μνημης. Για παραδειγμα σε cm13 αν και ηταν γρηγορη, απο καποιο σημειο και μετα που ειχαν ανοιξει πολλες εφαρμογες λαγκαρε ασχημα (επιπεδα 10 δευτερολεπτα κολλημα).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση γιατι εχω μπερδευτει:

με ενδιαφερει να το κανω root & να μπορω να: παρω nandroid backup/φορτωσω hosts file (adaway) κλπ

(custom rom δεν με ενδιαφερει, μια χαρα μου φαινεται η stock kitkat),

γινεται χωρις να ξεκλειδωσω τον boot loader, αρα και χωρις να χασω οτι εχει μεσα (εφαρμογες) κλπ;

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δοκίμασα την AOSP extended και την βρήκα πολύ γρηγορη και όμορφη..είμαι στο τσακ να φύγω από στοκ αλλά όσα και να έχω δοκιμάσει σε θέμα κάμερας στις AOSP πάντα κάτι με χαλάει και γυρίζω σε στοκ. Ανεστη Η ευχαριστούμε για το link. Εκεί νομίζω έχει σχεδόν τα πάντα!!

και εγώ την δοκίμασα, ήταν πολύ όμορφη. Το θέμα μου ήταν ότι η μπαταρία έφευγε νεράκι και ζεσταινόταν. Έτσι γύρισα στην google edition γιατί δε μπορώ να είμαι με ένα power bank στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πηγα Procordia για τριτη αλλαγη κιτρινισμενης οθονης ειπα να δοκιμασω την Google Edition 1.5 που εχω ακουσει καλα λογια και να αφησω την SRKG2 3.0 με Xceed 14 που ημουν τοσο ευχαριστημενος. Προς μεγαλη μου εκπληξη ομως διαπιστωσα οτι δεν εχει επιλογη κλειδωματος οθονης ''κανενα''! Δεν θελω να κλειδωνει η οθονη.

 

Επισης το Alarm της Google εχει bug στις επαναλαμβανομενες μερες που θες να χτυπαει το ξυπνητηρι. Δεν πατιουνται καποιες. Θα βαλω το alarm της LG.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι root και προσπαθώ να περάσω rom στο κινητό, με όποιον τρόπο και να έχω προσπαθήσει έχω αποτύχει. Πάντα μου πετάει παράθυρο και λέει Crash Handler Critical Error. Και hard reset προσπάθησα να κάνω αλλά πάλι τα ίδια. Έχετε καμιά ιδέα τι είναι αυτό και πως μπορώ να το φτιάξω;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι root και προσπαθώ να περάσω rom στο κινητό, με όποιον τρόπο και να έχω προσπαθήσει έχω αποτύχει. Πάντα μου πετάει παράθυρο και λέει Crash Handler Critical Error. Και hard reset προσπάθησα να κάνω αλλά πάλι τα ίδια. Έχετε καμιά ιδέα τι είναι αυτό και πως μπορώ να το φτιάξω;

Τι rom θέλεις να βάλεις; Custom ή official;

Official περνάς με flash tool, για custom θέλεις και custom recovery!

Link to comment
Share on other sites

Τι rom θέλεις να βάλεις; Custom ή official;

Official περνάς με flash tool, για custom θέλεις και custom recovery!

Και τα δύο έχω προσπαθήσει αλλά τίποτα. Ούτε καν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από τις ρυθμίσεις δεν μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο έχω προσπαθήσει αλλά τίποτα. Ούτε καν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από τις ρυθμίσεις δεν μου κάνει.

Κατά τα άλλα το τηλέφωνο είναι πλήρως λειτουργικό;

Μου κάνει εντύπωση γιατί να μην κάνει επαναφορά! Με τα πίσω πλήκτρα δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα το τηλέφωνο είναι πλήρως λειτουργικό;

Μου κάνει εντύπωση γιατί να μην κάνει επαναφορά! Με τα πίσω πλήκτρα δοκίμασες;

Γενικά ναι, μου κολλάει ώρες ώρες βέβαια. Ναι, δοκίμασα αλλά πάλι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση γιατι εχω μπερδευτει:

με ενδιαφερει να το κανω root & να μπορω να: παρω nandroid backup/φορτωσω hosts file (adaway) κλπ

(custom rom δεν με ενδιαφερει, μια χαρα μου φαινεται η stock kitkat),

γινεται χωρις να ξεκλειδωσω τον boot loader, αρα και χωρις να χασω οτι εχει μεσα (εφαρμογες) κλπ;

καμία απάντηση εδώ;

Link to comment
Share on other sites

καμία απάντηση εδώ;

Root με αυτο:

https://kingroot.net/

 

Custom recovery με αυτο:

https://m.apkpure.com/d802-lg-g2-autorec-lollipop/b007.autorec2

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πηγα Procordia για τριτη αλλαγη κιτρινισμενης οθονης ειπα να δοκιμασω την Google Edition 1.5 που εχω ακουσει καλα λογια και να αφησω την SRKG2 3.0 με Xceed 14 που ημουν τοσο ευχαριστημενος. Προς μεγαλη μου εκπληξη ομως διαπιστωσα οτι δεν εχει επιλογη κλειδωματος οθονης ''κανενα''! Δεν θελω να κλειδωνει η οθονη.

 

Επισης το Alarm της Google εχει bug στις επαναλαμβανομενες μερες που θες να χτυπαει το ξυπνητηρι. Δεν πατιουνται καποιες. Θα βαλω το alarm της LG.

 

Μαζι με το fast animation νομιζω ειναι οτι καλυτερο για τη συσκευη. Για το κλειδωμα δεν γνωριζω μιας και και εχω θηκη s-view. Παντως με το ξυπνητηρι δεν ειχα ποτε θεμα. Μηπως ετυχε και ηθελε απλα μια επανεκκινηση;

 

Υ.Γ. Τριτη φορα; "Πως γκενεν αυτο" ; :p

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μιας και πηγα Procordia για τριτη αλλαγη κιτρινισμενης οθονης ειπα να δοκιμασω την Google Edition 1.5 που εχω ακουσει καλα λογια και να αφησω την SRKG2 3.0 με Xceed 14 που ημουν τοσο ευχαριστημενος. Προς μεγαλη μου εκπληξη ομως διαπιστωσα οτι δεν εχει επιλογη κλειδωματος οθονης ''κανενα''! Δεν θελω να κλειδωνει η οθονη.

 

Επισης το Alarm της Google εχει bug στις επαναλαμβανομενες μερες που θες να χτυπαει το ξυπνητηρι. Δεν πατιουνται καποιες. Θα βαλω το alarm της LG.

Το bug με το ξυπνητήρι εμένα δεν το έχει η Google edition 1.5

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Root με αυτο:

https://kingroot.net/

 

Custom recovery με αυτο:

https://m.apkpure.com/d802-lg-g2-autorec-lollipop/b007.autorec2

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

supersu δεν μπορω να βαλω;

επισης, αν βαλω supersu και custom recovery θα παραμεινουν οι εφαρμογες, οι ρυθμισεις και η στοκ ρομ ως εχουν;

Link to comment
Share on other sites

Αφου βαλεις custom recovery μπορεις να κατεβασεις το supersu απο playstore και να ακολουθησεις τα βηματα που σου λεει το app. Θα το αντικαταστησει.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι root και προσπαθώ να περάσω rom στο κινητό, με όποιον τρόπο και να έχω προσπαθήσει έχω αποτύχει. Πάντα μου πετάει παράθυρο και λέει Crash Handler Critical Error. Και hard reset προσπάθησα να κάνω αλλά πάλι τα ίδια. Έχετε καμιά ιδέα τι είναι αυτό και πως μπορώ να το φτιάξω;

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι γίνετε;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι γίνετε;

 

Αμα δεν μας πεις τι εχεις κανει στο κινητο σου πριν (πχ ειναι ρουταρισμενο) και τι κανεις οταν στο βγαζει δεν μπορουμε να βοηθησουμε. Εισαι root? Εχεις twrp περασει; Πως προσπαθεις να βαλεις rom? Τι βηματα ακολουθεις; Που σκαλωνει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολυ καλα σχολια παιρνει ο τελευταιος kernel dorimanx 12 για lollipop https://forum.xda-developers.com/lg-g2/development/lp-5-0-2-kernel-3-4-107-dorimanx-1-0-lg-t3102512 . Δεν εχω προλαβει να το δοκιμασω βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

supersu δεν μπορω να βαλω;

επισης, αν βαλω supersu και custom recovery θα παραμεινουν οι εφαρμογες, οι ρυθμισεις και η στοκ ρομ ως εχουν;

 

Οταν κανεις ρουτ με το king root θα σε περασει αυτοματα μια εφαρμογη παρομοια με το super su.

Κανοντας ρουτ και περνωντας custom recovery(μεσα απο αυτο παιρνεις nandroid backup που ειχες ρωτησει) δεν χανεις καμια εφαρμογη και οι ρυθμισεις και η ρομ μενουν ως εχουν.

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Το bug με το ξυπνητήρι εμένα δεν το έχει η Google edition 1.5

Εγώ με το ξυπνητήρι της Google edition 1.5 δε μπορώ να αλλάξω ήχο... Αυτό μόνο έχω παρατηρήσει...

 

Είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό.....

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Στο φακελο alarm (οχι στο system) μπορεις να βαλει οτι mp3 θες και μετα να το επιλεξεις απο το app.

 

Εν πασει περιπτωση ενα απλο app ειναι. Αν τυχον δεν βολευει απλα βαζεις αλλο.

Link to comment
Share on other sites

εγκατεστηκα το kingroot εκανε τα μαγικα του και τωρα εμεινα χωρις sim, Πφφφφ :angry::devil:

 

εντωμεταξυ το autorec δεν μου κανει γιατι δεν εχω lollipop, αλλα kitkat

 

οκ για το πρωτο πρεπει να βγαλω την καρτα και να την ξαναβαλω, το εκανα,

εβγαλα το kingroot και το ξαναπερασα και οταν εκανε την εγκατασταση ετρεξα το autorec,

εκανε επανεκκινηση και κολλησε στην καρτελα των εφαρμογων

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...